ZEEUWS WIELERSEIZOEN '77 WORDT JAAR VAN DE WAARHEID Gödde ruilt eind van het seizoen fiets in voor ploegleidersauto AMATEURSEIZOEN 77 ZUIDDORPE BIJT ZONDAG SPITS AF Selectie wereldkampioenschap tijdrit voor junioren op Tholen NIEUWDORP: UITSTEL VOOR WIELRENNEN Wellicht eerste stapje op weg naar florissanter peil WIELRENNEN IN ZEELAND IS ERG ACHTERUIT GEGAAN WOENSDAG 2 MAART 1977 Zondag gaat in het Zeeuwsvlaamse Zuiddorpe het Zeeuwse wielerseizoen voor de amateurs officieus van start. Daar wor den dan de chibkampioenschappen van de wielerverenigin gen Zeeuws- Vlaanderen en Theo Middelkamp gehouden. Een week later volgt de officiële opening met een wielerkoers in Tholen, een wedstrijd die onderdeel is van een tweedaagse. Op de volgende drie pagina's wordt vooruitgeblikt op het komende wielerseizoen. De tekst is van sportredacteur Peter de Jonge, de foto's zijn van Dick Faber, Charles Strijd, Wim Riemens en Henk van den Brink. Wanneer de Zeeuwse amateurs er in slagen Toine van den Bunder dit jaar zo'n gezicht te laten trekken is duidelijk dat er een nivellering heeft plaatsge vonden. VLISSINGEN - Het Zeeuwse wielerseizoen 1977 wordt het jaar van dc waarheid. Vanaf zondag 6 maart, wanneer in Zuiddorpe de clubkampioen- schappen worden gehouden, kunnen de Zeeuwse amateurs een antwoord geven op de vraag wat de afwezigheid van Toine van den Bunder voor hen heeft betekend. Op een rol van betekenis in het nationale- en internationale fietsgebeuren moet natuurlijk nog niet worden gerekend. Zoveel rendement kan het jaar zonder het schrikbewind van de „schicht uit IJzendijke" nooit hebben opgeleverd. Maar misschien heeft er wel een nivellering plaatsge vonden, en dat zou het eerste stapje kunnen zijn naar een florisanter peil van het amateurwielrennen in deze provincie. Bunder bleef amateur. Het even wicht werd er danig door verstoord. De vijf amateurs maakten in hun glo riejaren iedere wedstrijd tot een grandioos festijn. Bovendien hadden de ..mindere goden" de kans om van die felle onderlinge rivaliteit te profi teren. Alle bestanddelen voor wiel rennen van hoog niveau waren aan wezig Maar Van den Bunder bleef al leen over. Hij reed wedstrijd na wed strijd eenzaam naar de overwinning. De enige spanning in de koers was de vraag of hij één. twee of drie rondjes voorsprong zou nemen En de klein tjes zagen geen kans een front te vormen tegen dat geweld. Die enorme onderlinge verdeeldheid leidde er toe dat iedereen tegen ie dereen reed Dat Toine van den Bun der in dat solistische gezelschap ver Aan het eind van vorig seizoen waren alle coureurs er van overtuigd ster ker te zijn geworden door het seizoen zonder Van den Bunder, die in 1975 een record aantal (38) overwinningen boekte. De cijfers toonden dat ook aan en bovendien stelden de renners dat ze met meer zelfverzekerdheid aan de koersen deelnamen. Maar wat blijft er van dat zelfvertrouwen over zodra Toiné van den Bunder weer aan het vertrek staat? Heddy Nieuwdorp uit Wemeldinge be toogde vorig jaar na de sluitings- koers in Hulst: ..Ik denk dat de kloof niet zo groot meer is". Het niveau van het amateurwielren nen is in Zeeland aanzienlijk minder geworden sinds gereputeerde ren ners als Kees Bal, Jan Raas. Cees Priem en Wim de Waal zijn overge stapt naar de profs. Alleen Van den reweg de sterkste was. werd snel dui delijk. Hij zag zelfs kans het onverbe terbaar geachte record van Wim de Waal, die ooit eens 36 zeges in één seizoen boekte, te overtreffen De wedstrijden werden er niet beter op, want iedere coureur was bereid zich neer te leggen bij de heerschappij van Van den Bunder. De ontwikke ling van het amateurpeil kwam dat niet ten goede. Het ontbreken van in itiatief betekende een stilstand in de ontwikkeling van een groot aantal toch wel getalenteerdeamateurs Knieblessure Een val aan het begin van het sei zoen, tijdens de tweedaagse van de Kemmelberg, schakelde Van den Bunder uit. Eerst reed hij op halve kracht, verloor het Zeeuws kam pioenschap aan Thijs Fase, reed niet al te best tijdens de nationale titel strijd en besloot tenslotte in Mon treal waarhij was om aan de Olym pische Spelen deel te nemen, niet van start te gaan. Het verdere sei zoen kwam Toine niet meer aan de start. Hij had ceD ernstige kniebles sure, die inmiddels voor een groot deel genezen is. Die onfortuinlijke en door niemand gewenste val. had voor de andere Zeeuwse amateurs overigens wel gunstige kant. Toine kon niet fietsen, waardoor zij bevrijd van alle druk hetkoersbeeld konden bepalen. En dat lukte wonderwel. Wim Evertse uit Tholen zei na de slotkoers in Hulst. „Ik geloof dat Toine volgend jaar meer tegenstand zal ondervin den. Hij heeft al zoveel overwinnin- gèn geboekt dat de motivatie wel eens ontbreekt en daar kunnen vech ters als Spaans, Fase. Nieuwdorp en Jeremiasse van profiteren". Toch is de groep amateurs, die Van den Bunder doeltreffend kan bestrij den in Zeeland maar erg klein Ever tse noemde in feite de belangrijkste al. Thijs Fase. vorig jaar de regelma- tigste renner in Zeeuwse koersen, lijkt beter te zijn geworden in het af gelopen seizoen. De coureur uit Oud-Vossemeer heeft in het verleden al laten weten niet bang te zijn voor de IJzendijkse renner. Verder kun nen Spaans (die ambities heeft om halverwege dit seizoen over te stap pen naar de beroepsrenners), Heddy Nieuwdorp, Wim Jeremiasse en Tonny Huijzen de strijd met Van den Bunder aan. Van de jonge lichting is Ad Polak een renner die dit jaar wel eens van zich zou kunnen doen spre ken. Niet op de laatste plaats kan Johnny Verbeke zich laten gelden in de Zeeuwse wedstrijden. Ouderen En dan zijn er nog de ouderen. Een fitte Peter Gödde is zeker niet te on derschatten. De Koewachtenaar heeft een tobberig seizoen achter zich en bleef daardoor wat in de schaduw. Verder kan het erg be langrijk zijn als Wim de Waal uit Axel weer amateur wordt. De ex be roepsrenner was in zijn amateur- tijd een gevreesde criteriumrenner en hij zal zeker proberen zoveel mo gelijk uit een eventuele terugkeer naar de rangen van de amateurs te slepen. Op papier ziet het er dus niet zo heel donker uit voor het komende wielerseizoen in Zeeland. Overigens is het nog te vroeg om te juichen. Het moet allemaal nog ge beuren. En dan nog is er geen reden voor overdreven optimisme. Het zit er namelijk niet in dat de jonge lich ting renners veel opvallende presta ties zullen leveren in de klassiekers. Het aantal gesponsorde renners (en sponsorploegen spelen nu eenmaal de belangrijkste rol in het grote wie- lergebeuren) uit Zeeland is op het to taal aantal amateurs erg klein. Bo vendien ontbreekt het aan kopman nen. Van dat front mag dus eigenlijk niets verwacht worden. Voorlopig moeten de Zeeuwse wie lerfans het doen met de kleine hoop op een redelijk evenwicht tussen Van den Bunder enerzijds en de rest van de amateurs anderzijds. Als dat er dit jaar niet komt. ziet het er erg slecht uit voor de Zeeuwse wieler sport. Want dan duurt het ongetwij feld tot het afscheid van Van den Bunder voordat er een nieuw tijd perk kan aanbreken. En hel publiek is dan inmiddels al lang vergeten dat wielerkoersen best aardig zijn om naar te kijken. KOEWACHT - Amateurwielrenner Peter Gödde uit Koewacht wil aan het eind van dit seizoen zijn fiets inruilen voor een ploegleiderswagen. Dan zet de boomlange Koewachtenaar definitief een punt achter zijn carrière als coureur. Op de eerste plaats omdat zijn zaak in inruil wagens voor moet gaan en op de tweede plaats omdat hij toch een beetje uitgekeken is op de fietserij. „Maar helemaal de wielersport de rug toe draaien kan ik toch niet", zegt Gödde. „Ik ben door een paar bedrijven benaderd met de vraag of ze geen wielerploeg konden beginnen. Het is de bedoeling dat dat volgend seizoen gaat gebeuren. Ik zal dan ploegleider worden". Gödde betoogt dat het gaat om firma's uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Welke dat zijn wil hij echter op dit moment niet zeggen. „Ze wilden van me weten wat het kost. Ik heb verteld dat ze op zo'n vijftigduizend gulden moeten rekenen het eerste jaar, omdat je dan met een aantal hoge kosten zit, zoals de aan schaf van een ploegleiderswagen. Ik heb het idee dat het bedrag hen meege vallen is". In ieder geval is wel al be dongen dat Gödde de ploeg onder zijn hoede zal nemen. Daardoor verdwijnt hij in ieder geval niet voorgoed uit dc wielersport. Maar fietsen zal hij vanaf dat moment echt niet meer doen. De lol is er voor hem trouwens toch al een eind af, „Het wielrennen is in Zee land qua sport ontzettend achteruit ge gaan. Ze rijden de hele koers rustig rond in de groep en alleen in de laatste ronde wordt er hard gefietst. Al die amateurs zitten alleen maar op bepaalde mensen te letten. Die individuele felheid van vroeger is er niet meer. Zelfs vorig jaar waren het nog maar een paar mensen die er echt invlogen, zoals Fase en Nieuwdorp De rest neemt een afwach tende houding aan. En ik heb wielren nen altijd een sport gevonden, waarin je je kon uitleven. Een overwinning is mooi, maar als je naar de meet gebrach t wordt telt het eigenlijk niet. Da t zouden ze zich eens moeten realiseren", stelt hij enigszins bitter vast. Prijzen cadeau „In de omgeving van Eindhoven heb je nog de echte koersen Daar zijn 120 ver trekkers. waarvan er achttien aanko men. En dan wel allemaal met de tong op de schoenen. Hier in Zeeland is het zo datje de prijzen cadeau knjgt. Als je net als ik routine hebt. sleep je de overwin ningen echt wel op je gemakje binnen", meent Peter Gódde. Overwinningen heeft hij inderdaad genoeg behaald. Als amateur ging hij zestig maal als eerste over de streep. Alleen afgelopen jaar was duidelijk minder. Hij kampte toen met een ziekte. Gódde zegt wel een verklaring te heb ben voor de matte houding van de Zeeuwse amateurs. Het prijzenschema voor de wedstrijden moet drastisch ver hoogd worden, vindt hij. „Vroeger wist je nooit precies wanneer er een premie ronde was. Soms ging de bel wel drie keer achter elkaar En daarna weer een hele tijd niets. Door die onzekerheid gingen de kleintjes ook fietsen. Nu zitje het op de fiets al uit te rekenen wanneer er weer een premieronde is. Bovendien is ook het systeem van reiskostenver goeding verkeerd", merkt de Van Erp- renner op. „Nu zeggen ze: Gödde heeft een goede reiskostenvergoeding, die moet het gat dan maar dichtrijden. Daar hebben ze groot gelijk in. dat zou ik zelf ook doen. Daarom moeten ze de vergoedingen afschaffen en het prijzen schema goed verhogen. Want als ik weet dat ik tweehqnderd gulden krijg als ik eerste word en mijn sponsor verdubbeld dat nog eens. dan wint er nooit iemand meer een koers". Persoonlijke lening De 27-jarige Gödde vindt het ook in het belang van de coureurs dat er meer te. verdienen valt. „Dc mensen weten niet hoe duur die sport is. Want geloof me: als ze geen supportersclub hadden en geen sponsor, konden ze ieder jaar naar de bank om een persoonlijke lening". Gódde zelfheeft zowel een fanclub als een sponsor. Financieel zit hij dus niet slecht. Bovendien is hij dit jaar bij sponsor Jan van Erp- tegelhandel een van de routiniers. „Ja, ja, ze verwach ten veel van deze Peter", zegt hij la chend. „Ik rij alle klassiekers en Olym- pia's Tour". Rond Peter van der Kruis en mij wordt iedere keer een ploeg van zes renners opgebouwd. Daarna krij gen ze ieder een aantal jongen renners onder hun hoede, waarop ze de routine moeten overbrengen. In de Zeeuwse criteriums zal Peter Gödde echter niet erg vaak te zien zijn. Zeker op zaterdag niet. Zijn zaak gaat dan voor. „Ik ben van plan om alleen op de zondag nog in Nederland te rijden. Door de week wil ik dan "s- avonds in België koersen. Trainen doe ik ook alleen nog 's-morgens. Vorige week zijn er 's- mid dags drie mensen bij mij in de zaak ge weest. toen ik even wegwas. Die hebben al drie ergens anders een auto gekocht. Alleen maar omdat ik even aan het trainen was. Dat gebeurt me natuurlijk geen tweede keer. Kampioenschap Overigens heeft Peter Gödde dit jaar voor het eerst de mogelijkheid ook mee te dingen naar de Zeeuwse wielertitel. Hij is lid geworden van de wielervereni ging Zeeuws-Vlaanderen. Zelf is hij niet zo enthousiast over die mogelijkheid. „Ach", zegt hij. „iedere wedstrijd m Zee land is eigenlijk al een Zeeuws kam pioenschap Ik heb altijd het kampioen schap van Zuid- Holland gereden toen ik lid was van De MoL Dat was echt ge weldig. met 140 vertrekkers. De deel nemers hier zie je tijdens iedere koers. Je kent elkaar door een door". Vroeger vond Peter Gödde het nog leuk om in Zeeland te rijden, maarhetplezier is duidelijk minder geworden. „Vroeger had je hier nog lol onder elkaar. Toen was er een bepaald groepje juryleden waar iedereen goed mee kon opschieten. Nu is het. verschrikkelijk. Ze vinden het alleen nog maar interessant om met die grote emblemen van de KNWU op hun jasje te lopen en grote boetes uit te de len. In de Omloop van de Zeeuwsch- Vlaanderen bijvoorbeeld werd ik van de weg afgereden. Ik kon kiezen: het fiet spad op of tegen een auto. Ik koos voor het fietspad, maar ik kreeg wel vijfent wintiggulden boete. Alleen maar omdat er een man met een pet op en een vlag in zijn hand bovenuit een auto stond. Inte ressant te doen. Je mag gerust zetten dat ik Wim Jeremiasse bedoel. Hier in Zeeland kun je kiezen. Jezelf doodrijden of een boete...". Peter Gódde stapte van de fiets over naar de auto's. Volgend jaar gaal hij nog iets verder. Dan volgt hij zelf de koersen in een gemotoriseerd vervoermiddel. THOLEN - Hoogstwaarschijnlijk wordt vrijdag 20 mei op het eiland Tholen een selectie gehouden voor het wereld kampioenschap ploegentijdrit voor junioren. Diverse malen is de wielervereniging De Zuidwesthoek ver zocht de organisatie van een groot evenement op zich te nemen, maar omdat de Bergen op Zoomse club al tot over de oren in het organisatorische werk zit wilde men niet onmid dellijk de grootste evenementen hebben Wei heeft de vereni ging zich bereid verklaard een ploegentijdrit voor junioren te houden. Het gaat om een tijdrit van 42 kilometer over het eiland Tholen, waaraan een aantal Nederlandse ploegen zul len deelnemen. Omdat er weinig mogelijkheden zijn om de junioren op dat onderdeel te testen kan de wedstrijd gelden als selectie voor de wereldkampioenschappen. WEMELDINGE- Speciaal om het hele wielerseizoen actief te kunnen zijn heeft de kleine, talentrijke Heddy Nieuwdorp uit Wemeldinge uitstel gekregen van mili taire dienst. Dankzij een goede relatie kreeg hij het voor elkaar om niet in mei, maar in september de wapenrok te moeten aantrekken. Dat geeft hem de gelegen heid zich een lieel seizoen te presenteren. En dat was belangrijk, want in de eerste maanden rijdt Nieuwdorp doorgaans niet al te best. „Ik werk in de mosselen en tot april is er erg vee! te doen. Daarna niet meer. Dan ga ik ook beter koersen. Vorig jaar was dat ook zo. Na april ging het beter en won ik mijn eerste koers". Nieuwdorp, lid van de formatie Driessen Stoffen- Optilon, boekte vorig seizoen vijf overwinningen. „Misschien win ik er dit jaar maar één. Maar het maakt me niet uit of Van den Bunder er bij is. Een heleboel renners zijn daar bang van, maarikniet. Ik heb veel serieuzer geleefd en getraind. Zo heb ik alleen al 1300 kilometer meer getraind dan vorig seizoen Het is wel moeilijk, want ik kan alleen 's- avonds op de fiets". De Wemeldingse renner heeft zich vooral voorbereid"op de klassiekers, waar hij mël zijn ploeg aan zal deelnemen. „Ik wil dat ik de eerste wedstrijd gelijk goed rij. Dan moet je ook veel kilometers maken", zegt hij. Het voordeel voor hem is d at zijn ploeg geen echte kopman heeft Er wordt gestreden voorde renner die bij de beslissende ontsnapping is. Ook voor Nieuwdorp geldt dat het prof- avontuur hem lokt „Ik heb er tot vorig jaar nooit aan gedacht Maar ik ben een paar keer met Raas en Priem naar de koers geweest en sindsdien denk ik er anders over en zou ik best beroepsrenner willen worden Wanneer dat moet gebeuren staat niet vast. hoor. Als ik goed rij misschien al dit jaar en anders wacht ik nog even. Maar ik weet zeker dat ik het eens zal worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 13