PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GIF ONTSNAPT BIJ BILLITON IN ARNHEM Opening in pijlerdam Oosterschelde van 14.000 vierkante meter verdient voorkeur Nog vierman ter observatie in ziekenhuis CAO-GESPREKKEN HAVENS EN METAAL MAANDAG VERDER Gewonden bij bankroof De Zeeuw naar PvdA LUBBERS VERWACHT FORSE PRIJSSTIJGING örxxjxxxxxx a x mxx-UxA Rhodesië wijst bisschop uit Nog geen overleg over prijzenbeschikking Hep-experiment pagina 13 220e jaargang no. 42 Vrijdag 25 februari 1977 Damplein 16 - Middelburg Ware klasse verloochent zich niet... ARNHEM (ANP) - Bij de Hftllandse Metalurgische Industrie Bil- liton in Arnhem is woensdagmiddag mogelijk een hoeveelheid arseenwaterstof vrijgekomen. Achttien personeelsleden werden ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. De mensen klaagden onder meer over lichte hoofdpijn. Donderdagavond zijn veertien van hen naar huis gestuurd. Bij deze mensen is niets verontrustends gevonden. Vier werknemers zullen nog een nacht in hetdiaconessenziekenhuis moeten blij ven. Alle achttien onderzochten verke- Woensdagmlddag is de arbeidsinspec tie met een onderzoek begonnen. De eerste conclusies wijzen erop dat er geen reden tot grote ongerustheid is. De lei ding van de arbeidsinspectie prijst Billi- ton dat het uitgebreide voorzorgsmaat regelen heeft genomen. Over wat er pre cies is gebeurd in de opslagloods be staat nog geen duidelijkheid. De afdeling milieuhygiëne van provin ciale waterstaat die toezicht houdt op het milieu buiten het bedrijf, zegt dat voor de buitenwereld geen gevaar be- bourg. zei donderdag dat het ontstaan van de gifwolk met waarschijnlijk ar seenwaterstof of antimoon moet zijn ontstaan door een reactie van een nog onbekende stof met een hoeveelheid verschillende metaalhoudende afval stoffen. Van tijd tot tijd worden derge lijke stoffen gemengd. Om opstuiven te voorkomen wordt de zaak tijdens het mengen nat gehouden. Dit mengen is een normale procedure waarbij nog nooit iets is fout gegaan. Laboratoriumonderzoek zal verdere opheldering over het vrijkomen van de giftige gassen moeten geven, aldus ir Felsbourg. Ongerust De Arnhemse wethouder voor milieu- Opslagplaats Volgens een woordvoerder van de direc tie is de stof waarschijnlijk vrijgekomen in een gedeeltelijk open opslagloods, waar een partij loodhoudende tussen- produkten wordt opgeslagen en nat ge houden om stuiven te voorkomen. On geveer 24 ton afvalstoffen die mogelijk arseen bevatten werden per vergissing nat gehouden reparatie De reparatie van de waterfabriek Ter- neuzen kost drie miljoen gulden. waarbij arseenwaterstof moet zijn vrij gekomen. Volgens de directie moet de stof voor het grootste deel binnen de loods zijn geble- Ongeveer vier uur na het storten werd bij metingen de onregelmatigheid ont dekt De Arnhemse officier van justitie mr. F. Th. Boerwinkel heeft een onderzoek team van justitie, milieudeskundigen en politie ingesteld dat vandaag bijeen zal komen om te beraadslagen over het Arnhemse bedrijf Billiton. Het bedrijf is de laatste tijd veel in opspraak door on der meer het onderzoekrapport naar het loodgehalte in het bloed van omwonen den. Mr. Boerwinkel verklaarde desgevraagd dat het thans nog zeer moeilijk lijkt het bedrijf te vervolgen. Het ongeluk van woensdag noemde hij hoogst ongelukkig. Positief noemde hij het dathet bedrijf vhj snel de autoritei- de metaal. Bij de metaal (ine het ten m kennis stelde en het personeel di- - - reet liet onderzoeken. zaken, mevrouw C. J. Lavell-de Vries, verklaarde donderdag zeer ongerust te zijn over de nieuwe ontwikkeling bij Bil liton. De gemeente zal brieven sturen aan de controlerende instanties en om waarborgen vragen dat dergelijke onge lukken kunnen worden vermeden. De directievanBillitonzalomeen gedetail leerd verslag van de gebeurtenissen worden gevraagd. De vereniging, voorkomen is beter' uit Oss heeft het Arnhemse gemeentebes tuur inmiddels schriftelijk laten weten dat voor de bewoners rond Billiton een algemeen lichamelijk onderzoek wordt geëist. Wordt voor woensdag 2 maart geen positief antwoord ontvangen, dan zal tegen de gemeente een kort geding worden aangespannen, aldus de ver eniging. Akkoord in kleine handelsvaart DEN HAAG - Tot diep in de avond heb ben werkgevers en vakbonden gisteren vergaderd over cao's voor de havensec- om een eerste van drie geplande ge sprekken. Dit gesprek leverde nog geen directe resultaten op. Maandag wordt Hoofdinspecteur directeur van de ar beidsinspectie in Arnhem ir. J. Fels- verder gepraat, met n ALKMAAR-Donderdagmorgen omstreeks kwart voor negen hebben drie gemas kerde mannen het kantoor van de Nutsspaarbank aan de Tcrborghlaan in het Hoefplan in Alkmaar beroofd van ca. 30.000 gulden. Een in de bank aanwezige klant, die trachtte te vluchten, werd ernstig gewond, omdat een van de overval lers hem door een spiegelruit drukte (foto). De drie overvallers hadden 's nachts bij de bank ingebroken. Donderdagmorgen iets na half negen hebben zij de 42-jarige filiaalhouder Leemburg opgewacht en hem met een vuurwapen gedwongen de kluis open te maken. Wat er precies gebeurd is, weten wij niet, aldus de politie, maar toen wij aankwamen lag de filiaalhouder gewond op straat. Hij had rugklachten en verwondingen aan zijn ogen. Hij is overgebracht naar een ziekenhuis in Alkmaar. Een Surinamer is gearresteerd. itiële loonsverhoging. Het overleg over een nieuwe haven-cao was een voort zetting van het gesprek van woensda gavond. Op het stakingsfront was de toestand gisteren stabiel. De bonden kwamen meteen vrijwel gelijk totaal aan stakers als de dag daarvoor: 11.500. Het leeu wendeel van dit totaal wordt ingeno men door stakende werknemers in de havens van Rotterdam en Amsterdam. Voor de kleine handelsvaart werd een cao afgesloten, zo heeft de Federatie van werknemersorganisaties in de zeevaart laten weten. Het betekent dat de 10- koppige bemanning van de „Nieuw- land" zal worden geadviseerd, het werk te hervatten. Het schip, eigendom van Van Nievelt Goudriaan, is het enige in de kleine handelsvaart waarop wordt Met name de initiële (werkelijke) loon sverhoging was het breekpunt. Aanstaande maandag zullen de onder handelingen voor de 90.000 werknemers van het bankbedrijf waarschijnlijk in een beslissend stadium komen. De ge sprekken verlopen stroef, aldus de bon den. Gisteren bleek dat de werkgevers niet verder willen gaan dan 1 procent initieel. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft inmiddels op grond van opgaven van de arbeidsbureaus vastgesteld, dat in de eerste stakingsweek (7 tot 12 fe bruari) gemiddeld 17.300 werknemers in 123 bedrijven niet werkten. In totaal gingen daardoor 58.500 mandagen ver loren. SALISBURY - De Rhodesische rege ring heejl donderdag besloten de Rooms-Katholieke bisschop Donal Lamont uit te wijzen. Mgr. Lamont werd tot gevangenisstraf veroor deeld omdat hij' verzuimd had de aanwezigheid van zwarte guerilla- strijders in zijn grensdiocees te mel den. Voorts had hij andere geestelij ken aangezet zijn voorbeeld te vol gen. i De 65-jarige uit Ierland afkomstigé bisschop zei dat hij het besluit tot uitwijzing zal bestrijden. Rhodesië heeft donderdag belangrijke belas- .tingverhogingen en een loonmati ging bekendgemaakt om de kosten te bestrijden van de oorlog tegen zwarte nationalistische guerilla- strijders. Foto: Bisschop Donald Lamont in gezelschap van een reli- gieuse verlaat het hooggerechtshoj na de uitspraak. bijval Gestaakt wordt er nog in het schilder sbedrijf. De bouw- en houtbonden willen voor deze sector zo gauw mogelijk een cao afsluiten. In afwachting van een uitnodiging voor een gesprek hebben de bonden besloten de acties in het schil dersbedrijf niet verder uit te breiden. Verschillende cao-gesprekken werden gisteren verdaagd. Werkgevers en werknemers in de vleeswarenindustrie gaan maandag weer om de tafel zitten. Tijdens de bespreking van gisteren in Zeist kwam men nog niet aan onder handelingen toe. maar werden stand punten toegelicht. Het gesprek bij Akzo is uitgesteld tot maandag 7 maart. De vakbonden kon den met de leiding van dit concern gis teren niet tot overeenstemming komen. (Van onze parlementaire redacties) DEN HAAG - Enkele vooraanstaande leden van de Groep-de Zeeuw, alsmede het onafhankelijke kamerlid Coos Huijsen (ex-CHU), hebben zich aange meld als lid van de PvdA. In een don derdag uitgegeven verklaring zeggen zij de PvdA te beschouwen als een „po litieke werkplaats voor alle progres sieve krachten, waarin ze zich vol doende kunnen ontplooien". Tot degenen die zich hebben aangemeld als lid van de PvdA behoren naast oud-KVP-voorzitter De Zeeuw. dr. Paul Bugels (ex-KVP) uit Amersfoort, profes sor D. Meeuwissen (ex-KVP) uit Haren, F. Kernkamp (ex-CHU) uit Rotterdam en E. van Veldhuizen (ex-CHU) uit Dronten. Het kamerlid Huijsen heeft la ten weten dat hij het volledig eens is met de verklaring van de leden van de Groep-de Zeeuw, maar hij zal pas na de ontbinding van de Tweede Kamer lid worden van de PvdA. Tot dat tijdstip zegt hij zich gebonden te achten aan de strekking van het gemeenschappelijk christen-democratische programma van 1972. PvdA-voorzitster Ien van den Heuvel verklaarde donderdagavond buitenge woon verheugd te zijn over de overgang van de Groep-de Zeeuw naar de PvdA. kernfabrieken opheffing sluiting Onmiddellijke sector van Bi) PAGINA 15 kunstbezit titel opzet De NCRV verandert de opzet van "Hier en Nu", radio- en televisieprogramma's; strip. winst Akzo boekte in 1976 aanzienlijk meer winst: twee miljoen; beurs - financiën - economie. DEN HAAG - Minister Lubbers (economische zaken) verwacht dat de prijzen in de periode medio ja nuari tot medio april met ruim 2,5 procent zullen stijgen. Dit schrijft hij in een brief aan de organisaties, die zijn betrokken bij het prijsover- leg. Letterlijk schrijft minister Lubbers: „Voor de periode oktober 1976 tot april 1977 lijkt het verantwoord, af gezien van onvoorziene ontwikkelin gen, uit te gaan van een stijging die niet hoger hoeft te zijn dan 2.5 pro cent. In de periode oktober tot ja nuari daalden de prijzen echter met 0.2 procent, zodat de bewindsman voor de periode januari-april een prijsstijging van 2,7 procent waar schijnlijk acht. De prijsdalingen van de afgelopen twee maanden zijn geflatteerd, zo schrijft de bewindsman. Zij werden veroorzaakt doordat groenten, fruit en aardappelen goedkoper werden, nadat ze eerst een periode zeer duur waren geweest. Bovendien speelt uitstel van prijsverhogingen in ver band met onbekendheid met de uit eindelijke loonsomstijgingen een rol. Minister Lubbers schrijft verder nog even te willen wachten met overleg over de prijzenbeschikking, die hij eind vorig jaar afkondigde. Het wachten is voornamelijk op het Cen traal Economisch Plan (CEP), waarin de ontwikkeling van de ar- beidsproduktiviteit wordt geschetst. Het eerste hoofdstuk van het CEP wordt in de tweede helft van maart tegemoet gezien. Dan zal. zo schrijft de minister, waarschijnlijk ook een beter inzicht bestaan in de feitelijke loonontwikkeling. CONCLUSIE INTERDEPARTEMENTALE WERKGROEP IN ONTWERP-NOTA: KAMERLEDEN LAKEN GEHEIMHOUDING ONTWERP-NOTA DEN HAAG - De Haagse ambtelijke werkgroep met als taak te onderzoeken welke opening de pijlerdam in de Oos- terscheldemond moet krijgen, is tot de conclusie gekomen dat de middelste van de drie bestudeerde openingen (van 14.000 vierkante meter de voor keur verdient. Ook onderzocht werden openingen van 11.500 en 20.000 vier kante meter. De interdepartementale werkgroep vindt - overigens met uit zondering van dc vertegenwoordiger van het departement van financiën - dat de tussenoplossing een redelijk evenwicht vertoont tussen extra kos ten en de te behalen voordelen. De conclusie staat in een ontwerp-nota, die is ingediend bij de minister van ver keer en waterstaat (Westerterp) en die het stuk heeft doorgestuurd naar de Raad van de Waterstaat. Uit de inleiding tot het eindoordeel blijkt, dat de grootste van de onder zochte varianten (20.000 vierkante me ter) de minste onzekerheden bevat en dan ook het beste voldoet. Deze oplos sing is echter tegelijk de kostbaarste. Gesteld wordt, dat de extra kosten van de tussenoplossing nog niet de helft be dragen van die van de grootste opening. De werkgroep is verder tot het oordeel gekomen, dat de tussenvariant 14.000) wat betreft de voordelen dichter bij de grootste dan bij de kleinste opening ligt. De financiële consequenties van de ver schillende mogelijkheden worden in de ontwerp-nota niet uit de doeken ge daan. al blijkt wel dat de tussenoplos sing 100 miljoen gulden duurder zal zijn dan de kleine. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Roels heeft het (nog geheime) rapport inge zien Samen met zijn collega Van Kuijen van de PPR heeft hij er schriftelijke vra gen over gesteld aan de ministers Wes terterp (verkeer en waterstaati en Dui- senberg (financiën). De twee volksver tegenwoordigers geven als hun mening, dathet stuk openbaar had moeten wor den gemaakt. Ze vinden dat het in ieder geval ter beschikking had moeten wor den gesteld van de leden van de vaste commissie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer, waarvan beide deel uitmaken. Overigens staat nog niet precies vast hoe de regeringsbeslissing zal uitvallen. Minister Westerterp laat zijn eigen oor deel afhangen van het advies waarmee de Raad van de Waterstaat bij hem zal komen. Daarna is het nog maar de vraag wat zich in de boezem van het kabinet zal gaan afspelen. Dat een voorlopig oordeel van de regering tamelijk aan staande is. lijdt in politiek Den Haag nauwelijks enige twijfei, maar zai ten slotte afhankelijk blijken van het even tuele tegenspel dat de heer Westerterp in het Catshuis te wachten staat. Naar verluidt, wil hij zijn collega bewindslieden op vrijdag 11 maart vra gen hoe er over de doorlaatopening wordt gedacht. In de daarop volgende week - ingewijden denken aan 15 of 16 maart - zou hij de ontwerp-nota en het oordeel van de regering aan de orde wil len stellen tijdens een vergadering van de vaste commissie voor verkeer en wa terstaat uit de Tweede Kamer. De leden van de commissie zijn er op dit moment nog niet mee op de hoogte dat de inter- Slot zie pagina 7 kolom 3) Lanser en Klaas Kater §De industriebonden van de FNV hebben onlangs in een acüekrant meegedeeld dat CNV-voorzitter Lanser een nevenfunctie uitoefent als ad viseur voor sociale aangele genheden van de OGEM. een grote on derneming met vele internationale con tacten. In de bewuste krant werd dit ad viseurschap 'onthutsend' genoemd, een opvatting die Lanser zelf niet deelt. Hij meent dat tegen deze nevenfunctie moeilijk bezwaar kan worden gemaakt: hij tracht daarin namelijk de ideeën te verwezenlijken „die bij de christelijke vakbeweging leven." zo heeft hij laten weten. Inmiddels is her en der een dis cussie op gang gekomen over de vraag ol een dergelijk adviseurschap al dan niet verenigbaar is met het voorzitterschap van een grote vakcentrale. Bij de FNV wijst men deze combinatie zonder meer van de hand. een standpunt dat in de hitte van de huidige strijd met grote nadruk naar voren wordt gebracht. Bij het CNV reageert men lakoniek: het verbondsbestuur was van de neven functie op de hoogte en daar vindt men dat het best kan. Da Jimtlijn 'it verschil in opvatting is niet vreemd: het heeft te maken met twee denkrichtingen in de historie van de Nederlandse vakbeweging, die elkaar nooit hebben weten te vinden. Onver mijdelijk moet hier de naam Patrimo nium vallen, de organisatie waarin in 1876 de christelijk-sociale beweging haar eerste basis vond. Zij werd mede opgericht door Klaas Kater, aanvanke lijk een voorman van het Algemeen Ne derlands Werkliedenverbond (ANWV). Ruppert - de huidige vice-president van de raad van state - betoogt in zijn ge schiedschrijving van de Nederlandse vakbeweging dat Katers uittreding uit het algemeen verbond en diens latere medewerking aan hetoprichten van Pa trimonium hun oorzaak vonden „in de verwerping der christelijke beginse len en de aanvaar ding van de klasse- strijd door de ANWV." En Rup pert herinnert er aan dat bij de oprich ting van Patrimonium boven de statu ten o.m. een woord uit het bijbelboek Spreuken kwam te staan: „Rijken en armen ontmoeten elkander, de Heer heeft hen beiden gemaakt." Patrimo nium werd aldus een organisatie waarin om het modem te zeggen - het harmo niemodel gestalte kreeg: niet alleen ar beiders werden er lid van, ook werkge vers. Klaas Kater droeg dit harmonie model ook m de politiek uit: als AR-lid eiste hij dat zijn partij in de karner niet alleen door aristocraten werd verte genwoordigd, maar ook door andere groepen. „De AR-partij mag de geringen onder de kiezers niet als haar houthou wers en waterputters gebruiken." aldus een befaamd geworden woord van Ka ter. Deze gedachte treft men in deze tijd nog bij veel CNV-ers aan, zeker bij het oudere kader. Men wijst daar de klasse- strijd zonder meer af - geen apartheid voor 'houthouwers en waterputters' - maar men wenst eenblijvend pogen om samen op te trekken, ook met de werk gevers. Bij de FNV denkt men daar to taal anders over. Dei 'eze achtergronden maken duidelijk waarom de FNV onthutst doet over Lansers adviseurschap en waarom de CNV-voorzitter zelf er geen moeite mee heeft: hij ziet daarin een mogelijkheid om binnen een harmoniemodel van een onderneming ideeën te verwezenlijken 'die bij hetCNV leven.'De vraagisnoch- tansofhetwel wijs is dat uitgerekend de CNV-voorzitter een dergelijke functie vervult. Als de OGEM adviezen nodig heeft in de sfeer die Lanser voor ogen staat, danzijndieop allerlei manieren te krijgen. Zo kan er een speciale functio naris worden aangesteld, er kunnen bu reaus worden geraadpleegd, zowel van de vakbeweging als van een onafhanke lijke signatuur Maar de voorzitter van een vakcentrale lijkt ons d aartoe niet de eerst-aan gewezen man. Een dergelijke topfiguur uit de vakbeweging heeft im mers een uiterst kwetsbare functie: hij moet niet allen alleen rekening houden met zijn eigen ethische opvattingen en die van zijn organisatie, maarbehoorter ook op te letten dat zijn houding geen aanleiding aan derden kan geven om hem (en daardoor zijn organisatie) in diskrediet te brengen. In dit opzicht kan ernietaan worden voorbijgegaan datde huidige maatschappij veel kritischer staat tegenover onverenigbaarheid van publieke functies dan vroeger het geval was. De moderne samenleving is uiterst gecompliceerd en onoverzichtelijk ge worden en daarom wordt van figuren met grote maatschappelijke verant woordelijkheid - kamerleden, vak bondsbestuurders bijvoorbeeld - ver langd dat zij zo weinig mogelijk bindin gen hebben die hun oordeel in hun pri maire functie kunnen beïnvloeden. Vooral betaalde nevenfuncties bij het bedrijfsleven worden in dit verband met argwaan bekeken. Niet helemaal ten onrechte, zoals Amerikaanse voorbeel den duidelijk maken. Lanser is er on getwijfeld naar eer en geweten van over tuigd dat hij de 'houthouwers en water- putters' van de OGEM met zijn advi seurschap een grote dienst bewijst Maar dat neemt niet weg dat het accep teren of aanhouden van een dergelijke betaalde nevenbaan onverstandig is in een tijd waarin een toenemend aantal betrekkingen onverenigbaar wordt geacht, zeker voor een vakbondsbes tuurder. We leven niet meer in de dagen van Klaas Kater. Een F104 van de Duitse luchtmacht uit Buchel is donderdagmiddag bij Texel in de Noordzee neergestort- De pi loot is omgekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1