PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AKKOORD IN DE BOUW OVER EEN NIEUWE CAO Stakers bij 'De Schelde' Vlissingen niet bereid om de actie nu al op te schorten de krant van zeeland C Rabin gekozen President Amin brengt Britse regering in verlegenheid SMITH STELT WIJZIGING RASSENPOLITIEK VOOR tet Bonden schorten acties in metaal op vandaag AMALRIK WEGGEHAALD VOOR HET ELYSEE j Jjnntlijn Jongen zwaar gewond door stroom Landbouwgrond voor blank en zwart „EERST WILLEN WE HOOI OP DN DIEK ZIEN" REN Geen schot in jachtrecht Pagina 2 20e jaargang no. 41 ^Donderdag 24 februari 1977 maL— Sr (Van onze correspondent) iuseeiDEN HAAG - Het loonconflict in de bouw is uit de wereld. Werkgevers en bouwbonden zijn het at JWgjgtgrayonfl eens geworden over een cao. De bouwvakkers krijgen daarbij 1 procent initieel per 1 :tus! januari, en 0,5 procent per 1 juli. Bovendien gaat de vakantietoeslag met een half procent omhoog tot acht procent. Prijscompensatie wordt verder toegekend op basis van het Haagse protocol. Al voordat deze overeenkomst was bereikt, waren de stakingen in de bouw opgeschort. Dat gold voor de metaal, zodat gisteren over de hele linie nog maar 11.000 man staakten. Dinsdag waren dat er nog 20.000. Alleen in de havens wordt nu nog op grote schaal gestaakt. Tot gisteravond laat overlegden werk- i vo; gevers en bonden over een nieuwe laai haven'cao- Het overleg werd elf uur 's avonds afgebroken, en zal vanavond worden voortgezet. Nadere mededelin gen werden niet gedaan. Wel maakten o ti. i de vervoersbonden nog bekend, dat de 8 jj] stakende havenarbeiders vrijdag zullen 3 g.; worden opgeroepen naar het Sparta- 5 g. i stadion te komen, 8-i Debondenkondennietallewerknemers in de bouwsector even makkelijk berei- *]J| ken. Meestakende buitenlandse werk- nemers konden niet in alle gevallen op tijd worden gewaarschuwd. De radio tw^ moest uitkomst brengen, 's Middags werd op Hilversum m in het Spaans. 111 ej Marokkaans en Turks verteld, dat er 'us A niet langer werd gestaakt. Metaal Nog by twee metaalbedrijven zullen de stakingen voorlopig voortduren. On danks het verzoek van de industriebon- i den weer aan het werk te gaan met het j oog op de vandaag beginnende cao onderhandelingen voor deze sector, zal bij De Schelde in Vlissingen (3200 man) en Thomassen en Drijver in Hoogeveen 5-1 (800) ook vandaag nog worden doorge- 0-l( staakt. De werknemers bij deze bedrijven zullen vrijdag bekij ken of de resultaten van het loongesprek aanleiding geven tot het opschorten van hun acties. Als de sta kers ook dan nog niet bereid zouden zijn hun werk te hervatten zullen de bonds- besturen „zich diepgaand over de dan ontstane situatie moeten beraden", zo zei een woordvoeerder van de industrie bonden. De werknemers bij Tempress in Hoog- eveen.(44). Batavus in Heerenveen (640) en Gazelle in Dieren (550) besloten gis- geen aanleiding hun thans anderhalve week durende actie te stoppen. In het enige bedrijf in de voedingsindus trie waar werd gestaakt, Meester in Wij- he. besloten de 450 werknemers gisteren weer met werken te beginnen. Voor hun sector - de vleeswarenindustrie - begint vandaag het zogenaamde „open ge sprek" In de havens van Rotterdam en Am sterdam gingen de stakingen gewoon teren wel met ingang van vandaag weer door. Bijna 7000 man werkten daar gis- aan de slag te gaan. Chemie In de chemische sector is het aantal be drijven, waar wordt gestaakt, met één uitgebreid, zodat het totaal nu op twee komt. Het werk werd gisteren neerge legd bij Synres-Almoco in Hoek van Holland (440), omdat geen overeen stemming kon worden bereikt over een bedrijfs-cao. Nieuwe voorstellen van de directie van Cyanamid in Rotter dam (200) waren voor de stakers daar teren niet, ondanks het gesprek tussen werkgevers en de vervoersbonden. dat gistermiddag in Rotterdam van start ging. De bonden hebben wel toegezegd dat, zolang dit gesprek duurt, de stakin gen in de havens niet zullen worden uit gebreid. Philips Het cao-overleg bij Philips in Eindho ven is gistermiddag geschorst tot dins dagochtend aanstaande. Dc vakbonds delegaties en Philips geven beiden hun eigen uitleg aan artikel 4 van het zoge naamde Haagse protocol, waarin staat dat „het gebruikelijk systeem" van prijscompensatie zal worden toege past. Philips gaat daarbij uit van de re ferentieperiode oktober tot en met maart, de bonden willen dat het bedrijf uitgaat van de periode november tot en met april. Die periode werd door Phi lips gehanteerd vanaf het moment dat de prijscompensatie werd ingevoerd. De bonden maken hiervan een punt. omdat van het verschillend hanteren van perioden andere uitkomsten het gevolg zijn. Philips zal nu eerst op cen traal niveau met het VNO over deze zaak praten. Ook bij Shell zal volgende week het loongesprek worden voortgezet. Van het eerste overleg, dat gisteren plaats vond. zijn geen resultaten bekendge maakt. Bij Shell gaat het om een cao voor 6500 man. Tabak- Het Groningse bedrijf Theodorus Nie- meyer heeft de vakbonden voor een ge sprek op dinsdag uitgenodigd. De raad van bestuur van dit bedrijf heeft laten weten dat de loonsverbeteringen maximaal twee procent zullen kunnen bedragen. Dat kan dankzij de omzet stijgingen van enige sigaretten- en ta baksmerken, aldus Niemeyer. Een principe-overeenstemming over een nieuwe cao is gisteren bereikt bij Bruynzeel BV in Zaandam (3500). De bouw- en houtbonden en Bruynzeel hebben elkaar onder meer gevonden op een ruimte voor verbetering van de ar beidsvoorwaarden van 1.6 procent. Over de immateriële kanten van de cao voor Bruynzeel zal nog verder worden gepraat. Ook de samenwerkende bonden van omroeppersoneel hebben een akkoord bereikt. De NOS is bereid gebleken naast de automatische prijscompensa tie een arbeidsvoorwaardenverbete- ring van ongeveer twee procent toe te zeggen. Die twee procent is dan ver deeld over reële loonsverhoging, ver betering vakantietoeslag en een struc turele aanpassing van de salarisscha len. Van het begin van het carnaval in Rio de Janeiro op zaterdag tot dinsdag zijn er 114 doden gevallen. Er moesten 11.578 mensen in ziekenhui zen worden opgenomen als gevolg van ongelukken van verschillende aard en vechtpartijen. TEL AVIV - Shimon Peres applaudis seerde woensdagavond nadat premier Rabin zijn verkiezingstoespraak tot het Israëlisch parlement had uitgesproken. Premier Yitzhak Rabin is woensdaga vond op de conventie van de Israëli sche arbeiderspartij gekozen als kan didaat voor het premierschap bij de in mei plaatsvindende parlementsver kiezingen. De officiële uitslag luidt: 1445 stemmen voor Rabin, 1404 voor Peres en 16 ont houdingen. opvangcentrum H. J. Zeevalking heeft in Middelburg meegedeeld dat Kinderzorg en Jeugd en Gezin samen werken aan een plan voor een crisisop vangcentrum. PAGINA 3 botsing Mentendebat leidt tot botsing tussen PvdA en Van Agt PAGINA 4 kritiek Artsenorganisaties en ziekenfondsen hebben veel kritiek op wetsontwerpen - Voorzieningen Gezondheidszorg en Ta rieven Gezondheidszorg PAGINA 7 werk uitzichtloos PAGINA 13 stilstand sportrecreatte De Zeeuwse Sportraad is nauwelijks blij met 65 mille voor sportrecreaüe: PAGINA 17 televisie Scenarioschrijver Paddy Chayefeki: ..Network drukt mijn kritiek op de tele visie uit"; radio- en televisieprogram ma's: strip. PAGINA 19 doeI De Koninklijke Notariële Broederschap is van mening dat het wetsontwerp dat aan gemeenten voorkeur wil geven bij de verwerving van onroerend goed zijn doel mist; beurs, financiën, PARIJS- Andrej Amalrik, de Russische historicus die in ballingschap leeft in Nederland, is woensdag door de politie weggehaald van hel Élysee, waar hij in hongerstaking had willengaan omdat president Valery Giscard d'Estaing hem niet toil ontvangen. Amalrik had zich voor het presidentiële paleis geïnstaleerd met een bord waarop stond: „Eist de toepassing van de verklaring van Helsinki" Amalrik zei dat wat hij had gedaan volledig binnen de perken was gebleven van wat in vrije landen is toegestaan. „De houding van de politie in Frankrijk is te vergelijken met. die van de KGB in Moskou, die zelfs voorzichtiger te werk gaat wanneer er journalisten in de buurt zijn". Later kon Amalrik weer naar het paleis teruggaan. Amalrik deelde mee dat hij vervolgens naar West-Duitsland gaat.. Hij zei in afwachting te zijn van antwoord op zijn telegram aan Bonn waarin hij ver zoekt om een onderhoud met bondskanselier Helmut Schmidt. ARRESTA TIES IN KAMPALA Anne met de pet §K!amervoorzitter Vondeling heeft dinsdag tegenover een aantal fractievoorzitters ver klaard dat hij aan zijn afwij zende verklaringen over Zijl stra als eventuele premier had moeten toevoegen niet te hebben ge sproken als kamerpresident, maar als particulier In de toekomst - zo heeft hij beloofd zal hij d at duidelij ker aangeven. En daarmee is dan de kortstondige affaire-Vondeling uit de wereld. ■Liet blijkt dus een zaak van petten te wezen: Vondelingmoetzichinhetkader van zijn toezegging in het vervolg goed realiseren welke pet hij op heeft, dient vervolgens nadrukkelijk op die pet te wijzen en mag dan pas gaan praten. Formeel is het allemaal keurig, maar is het tegelijkertijd niet wat al te subtiel? Iedereen weet (of behoort te weten) dat Vondeling voorzitter van de tweede kamer is. dat wil zeggen dat hij een hoogst belangrijke functie in het parle mentaire bestel vervult. Zolang hij die positie bekleedt is het lastig persoon en functie te scheiden, zeker als hij uit spraken doet die het staatsbestel raken. De meningen van de particulier Vonde ling zijn niet zo bijster interessant, de opvattingen van het kamerlid Vonde ling kunnen van belang zijn, maar naar het betoog van de man die in het cen trum van het parlementaire leven staat - Vondeling als kamervoorzitter - moet wel worden geluisterd. Wordt hem bij voorbeeld naar zijn opinie gevraagd over het functioneren van de parlemen taire democratie en wanneer dat bo vendien ln het kamergebouw gebeurt, dan kan hij zich niet meer willekeurig een particuliere pet aanmeten. De pet van Anne is niet zo-maar te verwisselen: van belang is immers vooral waar en onder welke omstandigheden de drager ervan spreekt. LONDEN - De Britse regering is in ver legenheid gebracht over de aankondi ging van president Idi Amin van Oe ganda dat hij de bijeenkomst van de regeringsleiders van de landen van het Gemenebest in juni, en de daaraan ge koppelde feestelijkheden rondom het regeringsjubileum zou bijwonen. In het parlement zijn stemmen opgegaan hem als „ongewenste immigrant" de toe gang tot het koninkrijk te weigeren. De bijeenkomst van de 35 leiders van het Gemenebest is doorgaans een strikt ceremoniële aangelegenheid, met als traditioneel hoogtepunt de altijd toch wat onwezenlijke staatsiefoto van de Britse vorstin omringd door een gezel schap van in nationale klederdracht ge stoken personen, die de fictie van trouwe banden met Engeland als een sprookje in stand houden. Er bestaan geen geschreven regels voor deze bijeenkomsten, ook niet voor het uitbannen van één van de leden. Aan- Onderzoek genomen wordt, dat dit alleen kan ge beuren in uitzonderlijke omstandighe den, waarbij een overweldigende meer derheidsopinie zich laat gelden. len nu hun eigen spel. President Amin heeft Londen „gewaarschuwd" dat het de kans loopt door een groot aantal (Af rikaanse) Gemenebestlanden geboycot te worden op de bijeenkomst in juni. Een groter dreigement is, dat hij van plan is zich te laten vergezellen door een gezelschap van 250 nog niet om het le ven gebrachte Oegandezen en dat hij alle eerbewijzen verlangt die staats hoofden doorgaans toekomen. De moord op de Oegandese Anglicaanse aartsbisschop dr. Loewoem is voor de Engelsen een aantasting en aanranding van hun staatsreligie, waarvan de ko ningin tenslotte het nominale hoofd is. Hoe kan de vorstin, uit hoofde van deze functie. Amin ontvangen? Waarom heeft zij zich wel schriftelijk gekeerd tegen de Deense filmproducent die in Engeland een film wilde maken over het sex-leven van Jezus Christus, en niets gezegd over de dood van aartsbisschop Janani Loewoem? De nieuwe Britse minister van buiten landse zaken, David Owen, heeft, blijk baar als tijdelijke maatregelen die Lon den voorlopig buiten schot moet hou den. opdracht gegeven aan de Britse de legatie bij de conferentie van de Ver enigde Naties over burgerrechten, in Oeganda een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden rondom de dood van de aartsbisschop. En premier Callaghan zei ook bereid te zijn andere leiders in het Gemenebest „te raadple gen". Amin heeft woensdag bekendgemaakt dat er een plan was parachutisten van een vliegdekschip over te brengen naar steden n zijn land om de macht over te nemen. Hij zei tegen verslaggevers in Kampala dat de nieuwe samenzwering tegen zijn bewind op touw was gezet met de hulp van de Vewrenigde Staten. Groot Brit- tannië en Israël. Amin maakte bekend dat in verban dmet de samenzwering 16 personen wa ren gearresteerd. Volgens het in Dar Es Salaam verschij nende dagblad 'Daily New' hebben Oe gandese soldaten de vice-rector en twee hoge stafleden van de Makerere- univedrsiteit van Kampala gearres teerd. i laats en omstan digheden bepalen de pet. In Oliver Twist van Charles Dickens komt een aardige scène voor met een rechter, die een toevallige getuige - de oude heer Brown- low - onheus bejegent. Waarop deze in formeert „naar de naam van de magi straat die onder bescherming van de rechtbank een respectabel persoon no deloos beledigt." De strekking is duide lijk: een rechter kan zich niet alles per mitteren, met name niet omdat hij een bepaald ambt uitoefent: van hem wordt behoedzaamheid verlangd. Een soort gelijke behoedzaamheid wordt ook van de kamervoorzitter gevraagd. Als deze 'magistraat' - laten we dat woord voor de drager van dit ambt ook eens gebrui ken - ln het kamergebouw wordt geïn terviewd door journalisten van de tv- rubriek Den Haag-vandaagen hethalve land zit mee te luisteren, dan heeft het voor hem weinig zin te suggereren dat hij slechts als particulier spreekt. Die particulier bestaat namelijk op dat ogenblik niet: de kamervoorzitter be vindt zich op dat moment zo niet onder bescherming dan toch wel binnen de onmiskenbare invloedsfeer van zijn voorzittersstoel. Zolang hij daarin zetelt figuurlijk gesproken - heeft hij onver mijdelijk een zeer bepaalde pet op. Die van voorzitter van de tweede kamer der sta ten-generaal. Zowel Engeland als president Amin spe- BREDA (ANP) - De negenjarige Ri chard Lambregts uit de Elsstraat in Breda, heeft woensdagmiddag ernstig brandwonden opgelopen toen hij in een transformatorstation van de Neder landse Spoorwegen nabij zijn woning in aanraking kwam met een draad w aarop tienduizend volt stroom stond. Het slachtoffer is naar het Ignatiuszie- kenhuis in Breda gebracht en later naar het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam. Volgens verklaringen van andere kinde ren is de jongen onder een hoog hek doorgekropen en vervolgens aan de binnenkant tegen het gaas omhoog ge klommen. Daarbij is hij m aanraking gekomen met een isolator en op een be tonnen platform gevallen. De Bredase brandweer heeft de jongen daar bevrijd. SALISBURY (RTR/UPI) - Premier Ian Smith van Rhodesië heeft woensdag wijziging van de rassenpolitiek voor gesteld als onderdeel van zijn poging om een 'interne' regeling voor een meerderheidsbewind met 'gematigde' zwarte leiders in Rhodesië tot stand te brengen als een akkoord met de door zwart Afrika erkende nationalistische leiders niet mogelijk is. In een toespraak tot het parlement stelde hij een wijziging voor van de landverdelingswet die Rhodesië ruw weg gelijkelijk verdeelt tussen de 275.000 blanken en de zesmiljoen zwar ten. De voorstellen zullen vervat zijn in een later in te dienen wetsontwerp. Zij houden onder meer in: Landbouwgrond op het (blanke) Europese platteland en in het aan zwarten toegewezen gebied kan beschikbaar worden gesteld aan ie der die het land produküef kan maken, ongeacht huidskleur. „Als er een risico voor de veiligheid optreedt zal gehan deld worden in overeenstemming met de bepalingen van de noodtoestand". Industrie- en handelsgebied in zaken districten kan door ieder bewoond, ge pacht en gekocht worden Maar voor "handen in Afrikaanse dorpen en Euro pese woongebieden zullen beperkende bepalingen van kracht blijven". Alle beperkingen voor hotels en derge lijke instellingen waar drank geserveerd wordt, zullen opgeheven worden. Vol gens de huidige bepalingen mogen de zwarten in de meeste gevallen niet na zeven uur 's avonds drinken in blanke gebieden. Smith maakte verder bekend dat rassenbeperkingen voor particu liere scholen en ziekenhuizen zouden worden opgeheven. Op staatsinstellin- Woongebieden ADVIES VAN DE INDUSTRIEBONDEN KREEG VRIJWEL GEEN STEUN VLISSINGEN - De stakers bij 'De Schelde' in Vlissingen gaan in ieder ge val deze week nog door met hun actie. Pas als vandaag - donderdag - bij de hervatting van de cao onderhandelingen in de metaalsector blijkt dat er- zoals werd gezegd - „hooi op d'n diek komt' is men bereid vrijdag opnieuw te praten over de vraag of de staking bij het Vlissingse bedrijf moet worden opgeschort. Massaal gingen woensdagmorgen tijdens een verga dering in de sporthal bijna twaalfhon derd handen de lucht in op het voorstel van het actiecomité eerst af te wachten 'of Prins van de FME werkelijk bereid is te gaan praten en z'n gezicht te ver liezen." De 'dringende vraag" van de in dustriebonden FNV om nu de staking op te schorten en het 'normale cao- overleg tot stand te brengen," kreeg slechts van een enkeling steun. Als donderdagmiddag en -avond de re sultaten van de eerste etappe van het hervatte cao-overleg in de metaal ach ter de rug is. Willen de stakers van 'De Schelde' zich opnieuw beraden. Daartoe is voor vrijdagmorgen - half elf - een vergadering uitgeschreven. De actie- bijeenkomst werd aan het eind van de morgen woensdag gevolgd door een massale demonstratieve tocht door een deel van de stad. Meer dan duizend sta kende Scheldewerknemers trokken door de straten naar de poorten van het bedrijf, om daar rond twaalf uur de werkwilligen metgejuich. boe-geroep en handgeklap op te wachten. In de zeer druk bezette sporthal 'Bas- kenburg' formuleerde districtsbestuur der H. Bijvank van de industriebond NVV het advies van de bonden tot op schorting van de acties: „Sinds vorige week vrijdag is er iets veranderd. De werkgevers stellen geen voorwaarden vooraf meer om het cao-overleg te be ginnen: ze verwachten weL dat ze zon der druk van de staking kunnen onder handelen. De bonden willen aan de werkgevers niet de gelegenheid geven om hen met de vinger na te wijzen als degene, die om-weet-ik-welke-reden de sfeer van dat overleg bedorven hebben. Dank zij de eerste stakingsweek ging het VNO overstag met haar onverbid- dellijk nee: dank zij de tweede stakings golf begreep de metaalwerkersvereni ging FME. dat je stakers niet kunt dwingen. Die dwang, dat pistool op de borst van de stakers is verdwenen. De bonden geloven, dat u door uw ja eraan meewerkt, dat de komende cao- Slot zie pagina 7 kolom 4) Er zullen verder geen aanbevelingen worden gedaan om de rassenscheiding in woongebieden op te heffen. „De over gang naarpluraliteitop datgebied moet geleidelijk en niet haastig geschieden". Hij merkte echter op dat de landverde lingswet de vorming van multiraciale gebieden toestaat en vroeg de plaatse lijke autoriteiten gereed te zijn om de regering te adviseren waar multiraciale gebieden gevestigd moeten worden. Hij zei verder dat voor staatsziekenhuizen en medische instellingen rassenschei dingen gehandhaafd zal worden maar dat particuliere instellingen vrij zullen zijn toe te laten wie zij willen. Smith gaf te kennen dat hij hoopte bis schop Abel Muzorewa, leider van de Af rikaanse Nationale Raad. er toe te be wegen deel te nemen aan de pogingen om een interne regeling te bereiken na de mislukking van de Geneefee confe rentie over Rhodesië. Smith acht het patriottisch front onder leiding van Joshua Nkomo en Robert Mugabe, dat de steun heeft van zwart-Afrika, ver antwoordelijk voor de mislukking. Muzorewa's beweging herhaalde woensdag haar eis inzake een referen dum op basis van een-man-een-stem om te beslissen wie de grootste steun onder de zwarte bevolking heeft. De V.S., GrootrBrittanrüë en de zwarte nationa listische leiders verzetten zich tegen het plan voor een interne regeling. De commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse senaat heeft dinsdag een wetsontwerp aanv- chroom naar de Verenigde Staten ver aard dat de invoer biedt. fan Rbodesisch

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1