Veel lood in bloed Arnhemse kinderen OVERLEG IN BOUW VANDAAG HERVAT Geen paragraaf anti-Navo- kernwapens in akkoord PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hotelaccommodatie in Zeeland in kwaliteit op niveau van het landelijk gemiddelde Conflict stap dichter bij oplossing kleintjes IN OMGEVING BILLITON COMPLEX vandaag if vandaag publikatie pvcia/ppr-program Leger grendelt Seveso af Twee doden bij ongeluk op spoorbaan Eindhoven Drie doden door neerstorten van sportvliegtuig hoofdbestuurslid horecaf e. t. oosterhuis: (Ver)gokken pagina u 220e jaargang no. 40 Woensdag 23 februari 1977 ARNHEM - „Het industriecomplex Westervoortsedijk in Arnhem ver oorzaakt een duidelijk verhoogde blootstelling aan lood bij twee- en driejarige kinderen, die in de directe omgeving wonen, gezondheidskun- dig is dat een ongewenste situatie". Dat is de belangrijkste ui tkomst van het bloedonderzoek onder twee- en. driejarigen in Arnhem. Dit onder zoek is verricht door het Coronel- laboratorium van de universiteit in Amsterdam, in opdracht van dc ge meente Arnhem en de provincie Gelderland. Volgens de onderzoekers van het Coronel-laboratorium zijn onder de onderzochte kinderen geen duide lijke aanwijzingen geconstateerd van ziekteverschijnselen. „Alles wijst met grote waarschijnlijkheid op een toename van de blootstelling aan lood in de onderzochte groepen naarmate de afstand tot het Arn hemse industriecomplex kleiner wordt". Sluiting De voorgenomen sluiting van de twee loodsmeltovens van Billiton in het industriecomplex plaatst vol gens prof dr. Zielhuis van het Coronel-laboratorium de uitkom sten van het onderzoek in een heel ander daglicht Hierdoor wordt de looduitstoot door Billiton aanmerke lijk teruggebracht van 150 kg per dag tot ongeveer 35 kilo. Volgens Gelders gedeputeerde mr. Fokkens zal de sluiting van de twee smeltovens voor de provincie voor waarde zijn voor het uitreiken van een Hinderwetvergunning aan de Billiton-bedrijven Het Milieu Actiecentrum Nederland (MAN) overweegt inmiddels samen met de Vereniging Voorkomen is Be ter fWTB» een kort geding aan te spannen tegen de gemeente Arnhem. Dit zal gebeuren als niet eind deze week de eis is ingewilligd tot een al geheel bevolkingsonderzoek in de wijken rond Billiton. Volgens Joris Langeudam van hel MAN heeft het onderzoek van het Coronel-laboratorium de noodzaak daartoe aangetoond. Hij noemde de uitkomsten van hel onderzoek „misdadig". „Het onderzoek is ech ter onvolledig, omdat de ouderen er niet bij zijn betrokken. Dat willen wij nu bereiken". Volgens Langcn- dam is door het MAN en de WIB al sinds vorig jaar oktober op het hou den van een bevolkingsonderzoek aangedrongen. DEN HAAG - Het loonconflict is gisteren opnieuw een stapje dichter bij een oplossing gekomen. Onverwacht bleken werkgevers en vakbonden in de bouw bereid tot overleg. Vandaag zullen de cao-onderhandelingen in deze sector worden hervat. De stakingen worden dan opgeschort. Vrijdag begint ook in de zuivel een hernieuwd overleg. Enkele uren voor de „doorbraak" in de bouw een feit was, kwamen de bonden met een nieuw totaal aan stakers van 7750. De stakingen waren gisterochtend met 15 projecten uitgebreid omdat de werkgevers daags daarvoor duidelijk hadden laten weten aan hurt standpunt - 1 procent initieel - onverkort vast te willen houden. Tot veler verrassing kwam 's middags het bericht, dat de bouw bonden en de overkoepelende werkgeversorganisatie in de bouw, het AVBB, hadden besloten opnieuw met elkaar te praten. De bonden zien deze besprekingen met vertrouwen tegemoet, zo hebben zij la ten weten. Met het oog daarop toonden zij zich bereid, hun leden te adviseren de stakingen neer te leggen. „Een stok achter de deur is waarschijnlijk niet opschorten Druk overleg over opschorting vi kingsactles in Zeeland beschermen De Nederlandse regering gaat de eigen zeescheepvaart beschermen tegen con currentie uit de Oostbloklanden." gematigd Opinie: Andrew Young, gematigd VS- activist by de VN. markt opheffing bezuinigen ties. Een woordvoerder van de indus triebonden zei te verwachten dat de werknemers van De Schelde in Vlissin- gen (3200) niet bereid zullen zijn het werk te hervatten. CNV De verbondsraad van het CNV heeft gis teravond een verklaring uitgegeven, waarin staat dat de raad „met veront waardiging kennis heeft genomen van de vele uitlatingen en publikaties die kennelijk tot doel hebben verbonds voorzitter J. Lanser verdacht te maken in de ogen van het Nederlandse volk". De verbondsraad wijst erop, dat zijn voorzitter „steeds op correcte wijze het CNV-beleid heeft gepresenteerd" en dat „geen enkele twijfel kan bestaan aan de persoonlijke integriteit van de voorzitr ter van het CNV". Over het gisteren via het blad .Actie" van de industriebonden NVV en NKV verspreide bericht, dat CNV-voorzitter Lanser een betaalde adviseursbaan heeft bij de OGEM. zegt de raad dat zijn voorzitter „geen fuijctie heeft aanvaard zonder overleg met en goedkeuring door het verbondsbestuur" Ten slotte stelt de verbondsraad „dat het voeren van een hetze tegen het CNV slechts kan leiden tot een verdere ver scherping van de verhoudingen binnen de Nederlandse vakbeweging en der halve in strijd is met de belangen van de Nederlandse werknemers". omstreden PAGINA 14 politiek Henk Elsink vindt de politiek alleen in teressant voor zichzelf: radio- en televi sieprogramma's. strip. PAGINA 15 veiligheid Het Veiligheidsbesluit wordt aangepast aan de nieuwe ontwikkelingen in de techniek: beurs - financiën - nodig", zei Leo Brouwer van de bouw bonden hierover. Brouwer zei over de kwestie van de in itiële loonsverhoging dat dit nauwelijks meer een breekpunt zou zijn bij de on derhandelingen. De bonden willen 1.6 tot 2 procent initieel. De AVBB liét evenwel kort daarop weten een cao mo gelijk te achten, waarbij de reële loon stijging tot één procent beperkt kan blijven. „Ach, iedereen heeft zo zijn ei gen berekeningsmethoden", zei een woordvoerder van de bonden hierop. gaat". De bouwonde'rhandelingen betekenen niet, dat de stakingen in het schilders- en stucadoorsbedrijf, de timmerfabrie ken, de houtr en meubelindustrie en an dere nevenbedrijven nu ook zullen wor den opgeschort. De werknemers in deze bedrijven vallen ondereen eigen arbeid sovereenkomst. Havens Alles bij elkaar genomen kwamen de werkgevers gisteren tot een totaal aan tal stakers van 15.625, en de bonden tot 19.500. Daarbij zaten ook de meer dan 6000 stakers in de Amsterdamse en Rot terdamse havens. Het overleg in deze sector zal waarschijnlijk vanmiddag van start gaan. De bonden hadden gisteren al willen beginnen met het overleg, maar „ons werd meegedeeld dat de agenda van meneer Pieters (voorzitter van de werk geversvereniging SVZ) vol was", aldus een woordvoerder van de Vervoersbond CNV. die eraan toevoegde: „Onze agen da's zitten ook wel eens vol maar voor dit soort zaken maken we wel een gat". Metaal In de metaal, waar werkgevers en bon den donderdag om de tafel zullen gaan zitten, hebben de stakende werknemers van drie bedrijven besloten, het werk weer te hervatten. Het gaat om de be drijven Houttmnpompen (120) in Utrecht. Thomassen en Drijver (800) in Oss. en Van der Linden (150) in Goes. In de zes andere metaalbedrijven waar nog wordt gestaakt, worden vandaag ledenvergaderingen gehouden over het al dan niet opschorten van stakingsac- Drs. Fred de Brum, correspondent van de NCRV en de Haagsche courant voor Zuidelijk-Afrika met als stand plaats Pretoria, is maandag na een ver blijf van enkele dagen in Swaziland door de regering aldaar zonder opgaaf van reden uitgewezen naar Zuid-Afrika. SEVESO - Soldaten van het Ita liaanse leger zijn dinsdag het Noord- italiaanse stadje Seveso binnenge trokken om de afrastering te vol tooien en de volledige afgrendeling te garanderen van de zogenaamde A-zone. Seveso is z even maanden ge leden ernstig verontreinigd door de ontsnapping van zeer giftige chemi caliën uit een Zivitserse fabriek Onder de beiooners van het stadje nemen de spanning en de vrees toe voor het voortdurende gevaar van de verontreiniging. Meer dan 100 kinderen zouden al lijden aan huid ziekten, die volgens artsen te wijten zijn aan de ontsnapte chemicaliën. EINDHOVEN - Twee 19-jarige jonge mannen vonden dinsdagmiddag de dood en een 14-jarige jongen werd zwaargewond bijeen verkeersongeval, waarbij een auto onder een trein te recht kwam. Dat gebeurde aan de spoorwegovergang in Eindhoven. De 19-jarige Eindhovenaar Marcel van den Dungen en de 19-jarige Hendrik Weijts overleden onmiddellijk. De 14- jarige Gerard Zwerts is overgebracht naar het St Elisabethgastheid in Til burg. Voor zijn leven wordt gevreesd Foto. de resten spoorlijn j de a naast de DEN HAAG - Een dag voor de officiële publikatie van het PvdA-PPR-regeerakkoord stond het al vast dat de PvdA op de twee meest tegenstrijdige punten haar zin heeft gekregen. Het gaat om de aanwezigheid van atoomwapens op de Neder landse bodem en over de hoogte van het Nederlands aandeel in de ontwikkelingshulp. In het regeerakkoord, dat al eerder uit voerig in opspraak was door dc claim op het premierschap, staan 15 punten voor het minimum-programma opge nomen. De partijraad van de PvdA en de kerngroep van de PPR zullen op 5 maart de uiteindelijke tekst vaststel len. De voorlopige overeenstemming bete kent dat er geen paragraaf in net pro gramma zal verschijnen waarin wordt geëist dat alle NAVO-kemwapens van de Nederlandse bodem verdwijnen. Na de inleidende besprekingen tussen de PvdA en de PPR-afvaaidigingen was bovendien de paragraaf blijven liggen over de hoogte van de Nederlandse ont wikkelingshulp. De PvdA wilde een per centage van 1,5 van het bruto-nationaal produkt in het minimum-programma opnemen. De PPR streefde naar het dubbele van dat percentage. Een grote rol bij deze discussie speelden de verkiezingsprogramma's van beide partijen. Uiteindelijk is het doorslagge vend geweest dat het PvdA-congres op beide paragrafen de minst verstrek kende tekst had opgenomen. Het is lo gisch dat de minst vergaande versie in het minimum-program is opgenomen omdat men anders paragrafen kreeg die indruisten tegen het verkiezingspro gram van een van beide partijen, zo re deneerde men dinsdag in PvdA-kring. HILVERSUM - De 47-jarige Hilver summer Cor van As is maandagavond overleden, nadat hij met een sport vliegtuigje in Adinkerke. nabij de ge meente De Panne in België, was neer gestort. Van As was de piloot van het toestel. Ook de twee passagiers. Eric de Volder en Johan Geuna uit België, kwamen bij dit ongeluk om. De Rijkswacht zal naar de oorzaak van het ongeval een onder zoek instellen. Volgens ooggetuigen is de motor geëx plodeerd. Cor van As stond bekend als een zeer ervaren piloot. De Rijkswacht te De Pannen wilde dinsdagmorgen nog geen verdere bijzonderheden vrijgeven. Te vroeg voor de balans §Het moment is nog niet aangebroken om balans op te maken over de buitengewoon felle loonstrijd van deze pe riode Nog niet aangebroken omdat partijen in een aantal sectoren van het bedrijfsleven elkaar nog niet hebben gevonden en stakingen ondanks opschortingen - toch nog aan de orde van de dag zijn. Het moment om balans op te maken is echter vooral daarom nog niet aangebroken omdat de effecten pas op langere termijn zicht baar worden. Twee vragen moeten daarbij worden gesteid- zal het rende-, ment van het bedrijfsleven verbeterd zijn en is de inflatie nog weer niet verder opgejaagd? Indien het bedrijfsleven in% zijn totaliteit niet tot een beter rende-* ment kan geraken en bovendien de in flatie toch zou toenemen, dan is er geen sprake van dat 'partij A' of 'partij B' heeft gewonnen, maar is aan de Neder landse gemeenschap als geheel grote schade toegebracht. Overigens hebben de ministers Boersma en Lubbers zich gisteren nogal optimistisch uitgelaten over de verwachtingen op langere ter mijn Laten we hopen dat het hier niet om verkiezingsoptimisme ging. Op lan gere termijn komen nog heel wat meer vragen aan de orde Bijvoorbeeld: hoe zullen deze stakingen achteraf worden gezien? Als een beproefd strijdmiddel in een ouderwets loonconflict? De huidige acties doen daar wel aan denken: het ging (en gaat) immers eerst en vooral om de automatische prijscompensatie en. (na het Haagse protocol) om een reële loonstijging. Zal echter een later oordeel niet eerst over andere oorzaken spre ken? !R^isschien is de gretigheid waarmee' sommigen hun actie begonnen achteraf wel te verklaren uit onbestemde onlust gevoelens. In één opzicht is daarvan iete naar buiten gekomen, namelijk in de eis van de vakbeweging dat een eventuele overwinst moet worden omgezet in arbeidsplaatsen, een eis die weer is gekoppeld aan het verlangen de inves teringen te willen toetsen. De ontwikke lingen van de moderne technologie dui den echter eerder op een relatieve ver mindering van arbeidsplaatsen dan op uitbreidingen. Kunnen dergelijke ont- wikkelingen worden afgeremd of zelfs worden gestopt? Er is geen reden om daarop te vertrouwen. In Engeland bleek het de laatste jaren onder de druk van de vakbeweging mogelijk vernieu wingen in bepaalde bedrijfstakken tegen te houden of zo duur te maken dat ze geen rendement opleverden. Het re sultaat was weinig bemoedigend: er gingen bedrijven aan ten gronde en men begint in te zien dat een verkeerde lijn werd gekozen. Vroeger sprak men in dit opzicht over 'het protest tegen de ma chine'. Het opvallendste voorbeeld daarvan in de Westeuropese geschiede nis leveren de 'luddites' op. Met deze naam werden in Engeland in het begin van de negentiende eeuw groepen op standige arbeiders en werklozen aange duid, van wie werd verteld dat 'generaal Ned Ludd' hun commandant was. ver moedelijk een naam waaronder diverse leiders opereerden. De 'luddites' ver nielden tussen 1811 en 1820 tientallen weefmachines van een bepaald type. waarmee een hogere (en naar het oor deel van die dagen tevens kwalitatief slechtere) productie werd geleverd- Zo revolteerde men tegen de machine, daarbij van de ondernemers eisend „goed en degelijk werk tegen ouder wetse prijs, vastgesteld bij verordening en wet", zoals in een lied uit die dagen werd gezegd. Zitten er wellicht elemen ten van dit luddisme in de stakingen van onze dagen? fimtlijn No, KWALITEIT LIGT ACHTER BIJ DIE IN GROTE STEDEN VLISSINGEN - De hotelaccommodatie in Zeeland ligt naar de mening van de heer E. T. Oosterhuis uit Vlissingen. landelijk hoofdbestuurslid van de Ho- recaf, in kwaliteit op het niveau van het landelijk gemiddelde. Het ligt wel onder het niveau van de voorzieningen in een aantal grote steden. Volgens de heer Oosterhuis is in Zeeland de 'haus se' in aanpassingen van dc hotelac commodatie voorbij, maar zullen de komende jaren bedrijven nog i 1 een aantal hotel- o'erniseringen uit- Hij wijst erop. dal de afgelopenm jaren in Zeeland verschillende hotels zijn ver dwenen Dat is - meent hij - voor een aanzienlijk deel het gevolg geweest van de onmogelijkheid voldoende aanpas singen te verrichten; een van de meest sprekende voorbeelden in dit opzicht acht hij de verdwijning van hotel Noordzeeboulevard ir. Vlissingen „Er zijn er meer verdwenen dan ervoor te ruggekomen zijn De hotels, die er nu nog zijn. hebben vooreen groot deel in gespeeld op de maatschappelijke be hoefte aan meer comfort. Ik verwacht nu min of meer een stabilisatie in het aantal De periode van e^n soort sane ring is wel ongeveer achter de rug. de bestaande hotels hebben zich ten dele aangepast of zijn er mee bezig „Je komt in Zeeland intussen vrij veel hotels tegen, waar kamer met douche of bad en een toilet beschikbaar z:jn Er zijn naar de mening vjin de heer Oos- terhuis twee problemen in het bijzon der. die bij investeringen in het hotel- bednjf een rol spelen. Enerzijds zijn er de hoge kosten, die gemoeid zijn met de aanpassing en de vraag of de situering van het hotel en de indeling ervan uit breiding en aanpassing toelaten; de modernisering van een tweepersoon skamer komt volgens hem zeker op veertigduizend gulden. Bovendien is het hotelbedrijf arbeidsintensief en dat heeft een aantal ondernemingen op het spoor gezet van mogelijkheden om het personeelsprobleem te verkleinen: de pensionfunctie van veel hotels is 'uitge kleed'. er is in de motelsfeer een ver schuiving geweest in de richting van appartementenverhuur. Wat mag men in Zeeland van een hote laccommodatie verwachten0 Ooster huis: „Dat hangt af van de mensen, die je huis hebt. Als het gaat om bezoekers van bijvoorbeeld industrien dan wordt er een kamer met een douche, een bad en een toilet gevraagd, men moet niet een star etensuur handhaven, zo n man moet desnoods midden in de nacht naar Amerika kunnen telefoneren. Maar de eisen van zo'n gast liggen anders, als hij privé met vrouw en kinderen een hotel logeert. Dan is één kamer met een bad voldoende. Tweeslachtig Oosterhuis; „In feite zijn alle hotels in Zeeland tweeslachtig. Vrijwel geen ho tel kan zich alleen richten op de duur ste accommodaties. Je hebt geen twee eendere bedrijven. Maar als men merkt (Slot zie pagina 7 kolom 5t og een vraag voor de lange termijn: zal achteraf gezien een algemene onze kerheid over de toekomst niet een be langrijke factor blijken te zijn in de hui dige arbeidsonrust? Er bestaat inder daad onzekerheid op alle fronten. In een tv-reportage maakte een jonge staker onlangs de opmerking dat hij zijn kleu rentelevisie niet wil missen, voor hem kennelijk een symbool van welvaart. Maar hoe lang zal die welvaart te hand haven zijn? Een vraag, waarmee werk nemers en werkgevers gelijkelijk zitten. In een recent rapport van de OESO. de organisatie voor economische samen werking en ontwikkeling in Parijs, is be toogd dat effectieve maatregelen voor bezuiniging op het energieverbruik op korte termijn dringend nodig zyn. ter wijl voorts de bestaande energieproduc tie drastisch dient te worden uitgebreid. In het rapport wordt waarschuwend ge zegd dat het achterwege blijven van deze maatregelen tot 'aanzienlijke eco nomische ontwrichting, langzamere groei en hogere werkloosheid' kan lei den. De bewustwording van deze pro blematiek komt echter maar langzaam op gang en gaat bovendien gepaard met een gevoel van onmacht. Tijdens een loonconflict kan zo'n gevoel een tijdlang verdwijnen: mensen die aan acties mee doen krijgen de indruk dat zij in hun gezamenlijkheid iets voor elkaar berei ken, hun optreden heeft gevolg. Het is de vraag of die indruk op de lange ter mijn zal blijven. Nadat de kruitdamp weer is opgetrokken blijkt namelijk dat de werkelijke problemen er nog altijd zijn en even zovele onzekerheden bete kenen. Ook daarom geldt: het is te vroeg om balans op te maken. Niemand weet welke rekeningen er in de toekomst nog worden gepresenteerd. Minister Van der Stee van landbouw voelt er niets voor de 40.000 jagers die re nu zijn, een schietvaardigheidsproef te laten afleggen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1