PROVINCIALE ZEEÜWSF. COURANT NOG GEEN GESPREK IN METAALSECTOR Den Uyl voor de PvdA in Israël Demonstraties hadden geweldloos verloop Haven Vlissingen wil belasting terugvorderen van het havenschap dé krant van zeeland Eerst stakingen beëindigen of opschorten GAST VAN DE ARBEroERSPARTIJ PROCEDURE OVER EIS TERUGVORDERING Vertrouwen in kabinet gestegen Motorcross-ster vagina 11 220e jaargang no. 38 Maandag 21 februari 1977 Van onze redactie economie DEN HAAG - De metaalwerkgevers hebben zaterdagmiddag be sloten niet in te gaan op het voorstel van de industriebonden het overleg te hervatten, terwijl de stakingen nog niet zijn afgelopen of opgeschort. Dit vernam Industriebond NVV-bestuurder Wim Wamsteeker (fungerend voorzitter van de overlegorgaan in de [metaalindustrie, dat over de cao moet praten) telefonisch van 'werkgeversvoorzitter ir. A. Prins. De bonden hadden ledenvergaderingen gehouden in het gehele land. Daar bleek dat er geen vertrouwen is in de houding van de werkgevers, omdat van die kant steeds is gezegd dat de stakingen op moeten houden en er niet over meer dan 1 procent loonstijging kan worden gepraat. Het voorstel van de bonden was wel praten maar zonder afgelasten van de acties. De ontwikkeling in de metaal zal ook in het FNV-beraad van maandag worden besproken. Wamsteeker liet zaterdag al weten dat de stakingen in de metaal eventueel uitgebreid zouden worden. Van de zijde van het FNV-bestuur is za terdag nog eens gezegd dat de FNV geen voorwaarden vooraf aanvaardt en dat vanuit de top van de vakbeweging geen besluit wordt genomen om acties te stoppen, maar door de leden. Daarvan begrijpen de werkgevers geen barst, aldus bestuurder Frans Drabbe. Hij stelde ook dat het CNV uit de verkla ring van de werkgevers van vrijdag een andere conclusie heeft getrokken. „Feit is dat heel veel leden van het CNV ge woon mee staken en hoe de top van die centrale denkt en concludeert is een zaak van de leden". De 2 procent betreft niet alleen loon, zei Drabbe, maar de werkgevers proberen de vakbeweging nu in de hoek van de materiële zaken te drukken. controle PAGINA 3 oevers ziijisira. PAGINA 9 spanning kampioen alleen PAGINA 12 klein n kleine nederlaag tegen agressie De KNVB m< agressie met PAGINA 14 wraak Gedurende het weekeinde is de situatie van het „stakingsfront" betrekkelijk onveranderd gebleven. Ondanks enkele „openingen" die zaterdag konden wor den gemeld en hier en daar uitgespro ken bereidheid tot overleg (merendeels van CNV-kant) zullen ook vandaag, maandag nog duizenden werknemers staken. De havens van Amsterdam en Rotterdam blijven praktisch „plat", in bouw- en metaalsector gaan de acties voort. Van Agt Vandaag, maandag houden de vakcen trales op het hoogste niveau weer be raad over het uit te stippelen beleid. Het ziet er nog niet naar uit dat zij nieuwe „openingen" kunnen vinden na de beslissingen van o.a. de FNV- industriebonden, waardoor in bedrij ven als Unilever, Philips en ESK, Delf zijl, de stakers weer aan het werk gin gen. Ook de hoofdbesturen van de in dustriebonden bepraten de situatie nader. Twee korte gedingen kwamen het afge lopen weekeinde in het nieuws: dat van de Shell tegen de Industriebonden NKV en NW, dat maandag zou dienen in Utrecht, wordt aangehouden. Overleg Tussen de Shell en de industriebonden begint dinsdag overleg, nu het geding voor onbepaalde tijd is opgeschort en de bonden het stakingsultimatum tot 5 maart hebben opgeschort. Aldus het resultaat van een „open gesprek" dat partijen zaterdag urenlang in Rotter dam voerden. Volgens de bonden wor den de cao-besprekingen gevoerd op basis van het centrale protocol en op basis van de werknemersvoorstellen. Die voorstellen gaan o.a. over een loon stijging van 2 procent. In de mededelin-. gen van de Shell wordt daarover niet gerept. Het kort geding van Windmill heeft de dreigende stakingsactie als achter grond. Het ultimatum liep zondaga vond af. De Windmill-directie bleek be reid tot een „open gesprek". Maandag KLAAS BEUKER LIJSTTREKKER VANRKPN DEN HAAG (ANP) - Het hoofdbestuur van de RK Partij Nederland, heeft op een vergadering in Hoogwoud met unanieme stemmen als lijsttrekker voor de komende kamerverkiezingen aangewezen de heer Klaas Beuker, ka merlid en voorzitter van de RKPN. •Een aardbeving met een kracht van 6.9 graden op de schaal van Richter heeft, zich naar wordt gemeld zaterdag voorgedaan in de omgeving van de Aleoeten in het noordelijk deel van de Stille Oceaan. De stakende werknémers van ICI in Rotterdam-Europoort zijn vandaag weer aan het werk gegaan. Deze beslis singen hebben zij zaterdag genomen nadat de bondsbestuurders hadden meegedeeld dat de ICI-directie bereid is „serieus" te praten over een nieuwe cao op basis van het centrale protocol, inbe grepen de vakbondseis van 2 procent loonstijging. Volgens de Industriebonden NVV en NKV is er sprake van een onderbreking van de staking tot 5 maart. Als er op die datum geen overeenstemming over de nieuwe cao is bereikt zullen de acties worden hervat. In de havens is inmiddels geen wijzi ging van de situatie, waardoor het ge heel bijna „plat" ligt. De CNV- vervoersbond had aangeboden met de werkgevers te overleggen. Maar werk geverswoordvoerder Pieters zei niet bereid te zijn alleen met deze bond aan tafel te gaan zitten. Ook de Vervoersfe- deratie N VV-NKV zal met een dergelijk voorstel moeten komen, het initiatief is dus aan de bonden, de zaak zit nog even vast als woensdag, zei hij. Het NS-personeel in Ommen heeft za terdag 72 wagons met containers ge boycot. Volgens de vervoersbonden van de FNV waren deze containers oor spronkelijk bestemd voor de ECT (Eu ropa Container Terminal) in Rotter dam, waar wordt gestaakt. De uitgangspunten en gevolgen van de strijd om de arbeidsvoorwaarden blij ven inmiddels ook in de politiek be trokken. Zaterdag kritiseerde CDA- lijsttrekker en vice-premier Van Agt uitlatingen van premier Den Uyl. Vo rige week stelde de minister-president zich in een verkiezingstoespraak ach ter bepaalde principiële wensen van de werknemers. Hij stelde dat het hen met name aan voldoende medezeggenschap ontbreekt. Van Agt, die in Utrecht sprak, wilde geen oordeel uitspreken over de stakin gen, maar waarschuwde voor schade aan de rechtsstaat door het pressie uit oefenen op leden van de rechterlijke macht. Dat de werkgevers bezwaren hadden tegen de uitspraken van Den Uyl over de manier waarop de stakingen moeten worden gewaardeerd, vond Van Agt begrijpelijk. „Den T^Jyl had er rekening mee moeten houden dat hij altijd nog minister president is", aldus de CDA- aanvoerder. Aan de stakingen ontvalt volgens Van Agt de geoorloofdheid als er geen evenredigheid is tussen ener zijds de economisch ingrijpende gevol gen en anderzijds het doel, dat met de staking wordt nagestreefd. Bij het beantwoorden van de vraag of het rede lijk en verantwoord is dat de stakingen voortduren wees hij erop dat werkge vers en werknemers een week geleden de kwestie van de automatische prij scompensatie regelden en het „terecht" eens werden over de wensen van de werknemers inzake de omzetting van winst in werk. Van Agt stelde dat nu alleen de vraag is overgebleven of de reële loonsverbete ring 1 of 2 procent moet zijn. Volgens hem ontbreekt nu de evenredigheid tus sen gevolgen en doel. Er is geen aanlei ding voor de regering om de impasse te doorbreken. „Minister Boersma biedt wel steeds oplossingen aan, waarmee de partijen in het conflict hun voordeel kunnen doen", zo zei de vice-premier op een vergadering van christelijk histori sche gemeente- en provinciebestuur ders. SCHIPHOL-Zondagochtend zijn premier Den Uyl en Pvd A-partijvoorzitter len van den Heuvel van Schiphol vertrokken voor een reis naar Israël. Op de luchthaven ontmoette de premier de Surinaamse minister Bruna die op weg was naar Oeganda. t Van onze correspondent) JERUZALEM - „Nu er in Nederland nogal wat arbeidsconfliten zijn, mag u het toch doorgaan van dit bezoek zeker zien als een teken van de vriendschap en verbondenheid die bestaat tussen de Partij van de Arbeid en de Israëlische Arbei derspartij". Dat zei zondag premier Den Uyl bij zijn aankomst op het vliegveld Ben Goerion in Tel Aviv. Den Uyl is de eerste Nederlandse premier die een bezoek brengt aan Israël. Hij neemt deel aan het congres van de Israëlische Arbeiderspar- Den Uyl zou donderdag terugkeren, den dat hij eerder terug zou komen in maar vóór zijn vertrek vanaf Schiphol verband met het arbeidsconflict, had hij gezegd er rekening mee te hou- Den Uyl werd op het vliegveld verwei- (Van onze correspondent) BROKDORF - De demonstratie tegen de kerncentrale in Brokdorf is geweldloos verlopen. Bondskanse lier Helmut Schmidt verklaarde, dat het verloop van de demonstratie gunstig is voor de verdere puDiieke discussie over kernenergie. Minister-president Gerhard Stel tenberg van de deelstaat Sleeswijk- Holstein (waartoe Brokdorf behoor:.» zei zondag op een persconferentie in Kiel, dat de omvangrijke politie maatregelen er zeker toe hadden bij gedragen dat de vrede in Brokdorf en omgeving bewaard is gebleven. De circa 6500 man sterke politie macht, versterkt met eènheden v de Bundesgrenzschutz, heeft tijdens de demonstraties van zaterdag 90 mensen gearresteerd. De meesten zijn inmiddels weer losgelaten. De politie greep in omdat sommige groepen werpankers, kraaienvoeten, wapens, stalen buizen, chemische middelen, molotov-cocktails en der gelijke bij zich hadden. In Itzehoe, een stadje dat ongever 20 km van Brokdorf ligt, mocht wel worden gedemonstreerd. Tussen de 15.000 en 25.000 mensen zijn daar ge weest. Tegen vier uur in de middag waren in het dorpje Wilster, dat tussen Itzehoe en Brokdorf ligt. ongeveer 10.000 demonstranten verzameld die toch naar de bouwplaats in Brokdorf wil den. Er formeerde zich een kilometers lange rij van met name jongeren. Een paar kilometer buiten Wilster werden de demonstranten tegenge houden door de politie. Foto: Omdat de demonstratie verbo den was, dragen enkele demonstran ten een helm als bescherming tegen een confrontatie met de politie. „Geen kerncentrale hi Brokdorf werd als leus op een van de spandoe ken.meegedragen. komd door premier Rabin. Beiden leg den er in hun welkomsttoespraak de nadruk op de bijzondere vriendschaps banden die tussen Nederland en Israël bestaan. Dat de Neaerlandse regering van haar pro-Israël-image af wil, noemde Den Uyl „onzin". „Nederland heeft herhaal delijk onderstreept dat het oog heeft voor het Palestijnse vraagstuk. Het is ook nooit zo geweest, dat Nederland in zijn beleid heeft gepretendeerd een pro-Israëlisch beleid te voeren. Neder land heeft altijd een evenwichtig be leid willen voeren, gericht op het be werkstelligen van vrede in het Midden-Oosten". Den Uyl noemde het kabinetsbeleid van zijn regering sinds de Jom-Kippoeroorlog en de daarop volgende verklaring van de EEG over het Midden-Oosten „een rechte lijn". Direct na aankomst is premier Den Uyl met partijvoorzitter len van den Heuvel en internationaal secretaris Harry van den Berg naar Jeruzalem gegaan, waar burgemeester Koliek hen rondleidde. Onder het wakend oog van ambassa deur Arriëns, die er op toezag dat de gas ten niet de oude stad van Jeruzalem zouden betreden. Verboden Burgemeester Koliek noemde dat schertsend „verboden gebied" en raadde Den Uyl aan om later maar al leen met zijn ambassadeur de oude stad te gaan bezoeken. Ambassadeur Ar riëns hield de route nauwkeurig bij op de kaart, hetgeen niet kon voorkomen dat bij de bezichtiging van de berg Scopus, vóór de verovering van Ara bisch Jeruzalem een Israëlische encla ve, voormalig Jordaans grondgebied werd betreden. Het betreden van de oude stad van Je ruzalem is in het bijzonder een gevoelig punt in de Nederlandse diplomatie sinds prinses Beatrix en prins Claus bij hun bezoek aan Israël geen toestem ming kregen om Arabisch Jeruzalem te betreden, iets wat zij later toch hebben gedaan, hoewel dat achteraf door alle partijen is ontkend. Er staat overigens voor premier Den Uyl een bezoek op het programma aan de Golan-hoogten. Ook hier een zaak die politieke haken en ogen heeft en daarom nog niet geheel vaststaat. HAVEN BASEERT ZICII OP AFSPRAKEN' MET HET RIJK UIT 1934 VLISSINGEN-De NV Haven van Vlissingen en het haven schap Vlissingen zijn opnieuw in een juridische touwtrekkerij verwikkeld. Behalve de slepende kwestie over de imiing van haven-en kadegelden voor de Vlissingsc binnen- en buitenhaven is er nu tussen beide instellingen ook een conflict over de betaling van de onder houdsbelasting, die het havenschap aan de gebruikers van de haven in Vlissingen-Oost kan opleggen. Het ha venschap is wel bereid die belasting te betalen, maar heeft ze onmiddellijk te ruggevorderd van het havenschap. De problematiekgaat - evenals in het andere geschil - terug tot 1934, toen het rijk en de gemeente Vlissingen de af spraak maakten, dal het onderhoud van het havenbekken - in dit geval de binnen- en buitenhaven - voor rekening van het rijk zou komen. Ook werd be paald, dat de NV Haven haven- en kade- gelden zou mogen heffen. In het jongste confliclnu stelt de NV Haven zich op het standpunt, dat het havenschap als „rechtsopvolgerVan het rijk het onder houd van het „oudehavenbekken voor haar rekening moet nemen. Burgemeester drs Th. J. Westerhout, ook president commissaris van de NV Haven: „Behalve de nieuwe Sloehavens zijn ook de oude binnen- en buitenhaven na de totstandkoming van het haven schap van het rijk over gegaan in het beheer van het havenschap. Het haven schap heeft een onderhoudsbelasting ingesteld. Die vind je in meer Neder landse havens, ze wordt geheven van de gebruikers van het havengebied. Toen wij bij de NV Haven net als de andere gebruikers een aanslag in de bus kregen, hebben we niet besloten die niet te beta len. Het gaat om een publiekrechtelijk lichaam, dat het recht heeft die belas ting te heffen. Maar wij vinden, dat de NV Haven die belasting kan verhalen op het havenschap zelf, als rechtsopvolger van het rijk. We hebben dus per kerende post een rekening naar het havenschap gestuurd voor hetzelfde bedrag als ons aan belasting is opgelegd. Daarbij wees de heer Westerhout erop, dat de erfpachts uitgifte van het oude havenbekken door het rijk aan de NV Haven tot 2009 loopt. „We hebben nu met opzet een gerechtelijke procedure over de onderhoudsbelasting aange spannen om er niet over te blijven hak ketakken Als er een gerechtelijke uit spraak komt weten we wie er gelijk heeft. Van de kant van het havenschap Vlis singen stelt men zich op het standpunt, dat dit lichaam bevoegd is de onder houdsbelasting te heffen. „Daarvan zijn de oude havengebieden niet uitgeslo ten. Bij de wettelijke instelling van het havenschap Vlissingen is de inbreng van de NV Haven wellicht niet vol doende doordacht. De redenering van de NV Haven -„contract is contractkan na zoveel jaar slecht worden volgehou den en ver dedigd, de situatie is name lijk doorkruist door een nieuwe wetge ving. Het havenschap zou in de opvat tingvan de NV HAven het onderhoud in het oude havengebied moeten uitvoe ren, zonder dat er voor het havenschap enige vergoeding tegenover staatJL an dere knoop, die tussen de Vlissingse ha ven fen het havenschap moet worden ontward geldt - zoals al eerder uitvoerig gemeld -de kwestie van de haven- en kade gelden, die in het oude havenge bied - binnen- en buitenhaven - door de NV worden geheven. Volgens het ha venschap is deze instantie gerechtigd deze gelden te innen. Van de kant van de Vlissingse NV stelt men daar tegenover, dat er dan een regeling moet worden ge troffen. Burgemeester Westerhout: „Wij verlie zen dan als haven een belangrijke bron van inkomsten. Tegen de overdracht van de bevoegdheid die havengelden te innen, zou dan voor de haven een af koopsom moeten staan tot de periode,- waarop de erfpachtsovereenkomst met het rijk afloopt, namelijk 2009. In de loop van april zal daarover op initiatief van rijkswaterstaat met de belangheb bende instanties een gesprek worden gehouden." De civiele procedure rond de terugvor dering van de onderhoudsbelasting heeft inmiddels gediend voor de Mid delburgse rechtbank. Nu is de verdere afwikkeling schriftelijk aan de orde. DEN HAAG - Het vertrouwen in het kabinet-Den Uyl is sinds mei vorig jaar aanzienlijk gestegen. Dit blijkt uit een enquete van het bureau Lagendijk, waarvan de resultaten zondagmiddag voor de AVRO-radio bekend gemaakt werden. Had in mei vorig jaar 16 procent van de ondervraagden veel vertrouwen in het kabinet, in januari van dit jaar was dat percentage opgelopen tot 20 procent. Het percentage van de ondervraagden die enig vertrouwen in het kabinet heb ben. liep op van 46 tot 60 procent. Ne gentien procent had in januari geen ver trouwen in het kabinet-Den Uyi. Een op de vier kiezers weet nog niet he lemaal zeker op welke partij hij bij de verkiezingen van 25 mei zal stemmen. Vooral D'66 en de PPR zitten daarbij op de wip. Van de D'66-aanhangers weet 5ö procent nog niet zeker, of ze haar stem aan die partij zal geven. Voor de PPR- aanhang is dat 42 procent. Van de aan hang van PvdA. CDA en WD verkeert 18 procent nog in onzekerheid. Dinsdag 15 februari is een Sowjetrus- sische passagiersvliegtuig dat een dienst onderhield tussen Centraal Azië en de Kaukasus verongelukt. Daarbij is een aantal inzittenden om het leven ge komen, aldus een bericht in een krant die zaterdag Moskou bereikte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1