PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STRIJDPUNTEN AAN LOONFRONT HARDER PZC Harm Dost weer thuis Dit jaar mogelijk uitbreiding personeel haven van Vlissingen met zeventig man FRACTIEVOORZITTERS BOYCOTTEN OVERLEG HELMO BOETIEK Den Uyl ongerust over gevolgen conflict Massale demonstratie in Brokdorf verboden Zakkenrollerij door verslaafden aan heroïne 'Progressieven' tillen niet zwaar aan de uitlatingen van Vondeling 220e jaargang no. 37 Zaterdag 19 februari 1977 Helmo heeft het! (kom maar kijken} LANGE DELFT 61 MIDDELBURG DEN HAAG - Premier Den Uyl is ongerust over de hardheid van het loonconflict. De regering meent dat het voortduren van de stakingen schadelijk is voor de economie en effect zal hebben op de verhouding werkgevers-werknemers. Overigens is het aantal stakers vrijdag nagenoeg gelijk gebleven aan dat van donderdag (ongeveer 20.000 man). Die onderhandelingen kunnen niet worden gevoerd onder druk van sta kingen en van stakingsdreiging. Nadat van beide kanten de bereidheid tot on- Biesheuvel voorzitter studiegroep Noordzee aangelegenheden Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Oud-minister-president mr. Biesheuvel wordt voorzitter van de Interdepartementale coördinatie commissie Noordzee-aangelegenheden (ICONA). De ministerraad heeft vrijdag besloten tot de instelling van de ICONA. een ambtelijke commissie met vertegen woordigers van alle ministeries behalve - van het ministerie van ontwikkelings samenwerking. Boven de ICONA komt een ministeriële commissie onder lei ding van minister-president Den Uyl. De ICONA krijgt tot taak de algemene interdepartementale coördinatie van de voorbereiding en uitvoering van het re geringsbeleid met betrekking tot Noordzee-aangelegenheden. De ICONA zal zich onder meer bezighouden met lo zingen van olie en afvalstoffen en met de vraag of bestaande drijvende installa ties leiden tot verontreiniging van de Noordzee. De verwarring en de verscherping aan het loonfront is vrijdag toegenomen na de verklaring die de werkgeversorga nisaties hebben afgelegd. Vooral de stelling dat er alleen te onderhandelen valt 'zonder voorwaarden vooraf en "zonder druk van stakingen' heeft bij de vakbeweging kwaad bloed gezet. In tegenstelling tot de FNV concludeert het CNV dat de werkgevers nu bereid zijn tot open overleg over de verbete ringen van lonen en andere arbeids voorwaarden. Het CNV heeft zijn leden aangeraden de stakingen op te schor ten. maar inmiddels is gebleken dat een deel van de achterban niet bereid is dit advies op te volgen. Met name de bouwbond van het CNV wil eerst con troleren of de bouwwerkgevers wel be reid zijn tot een open overleg zonder voorwaarden vooraf. De werkgeversorganisaties hebben vrijdag in een vergadering van het Bu reau Coördinatie Werkgevers (BCW) be sloten hun gemeenschappelijke beleid te blijven voeren. Dat gebeurt, zo werd gesteld, in het belang van de bedrijven, maar ook in dat van het totale bedrijfs leven. van een herstel der economie en van het behoud van de werkgelegen heid. De bereidheid werd uitgesproken op basis van het zogenaamde centrale protocol over 'een redelijk pakket ar beidsvoorwaarden', te onderhandelen, zonder voorwaarden vooraf' derhandelen is gebleken moeten de vakbonden de stakingsparolen intrek ken. zo menen de werkgevers. Nu er vier dagen zijn verstreken sedert de be langrijkste geschilpunten zijn geregeld zijn de acties op een enkele uitzonder ing na alleen maar verscherpt, consta teert deze verklaring. Het is de hoogste tijd dat hierin een ken tering komt en dat de normale loonon derhandelingen kunnen worden her vat". De werkgevers deden een drin gend beroep op de betrokken bonden en stakers zo snel mogelijk het klimaat voor deze onderhandelingen te schep pen 'Eerst moet het mes van tafel', zo werd op een persconferentie van werk geverszijde gezegd 'Er dreigt nu een machtsstrijd, die wij niet wensen'. Vrijdag bleek ook nogmaals dat de werkgevers het er 'absoluut over eens zijn' (woorden van NVO's vice- voorzit ter mr. T Braakman) dat er geen hoger initiële loonsverhoging kan worden ge geven dan 1 procent Variaties van 0 tot 1 procent zijn mogelijk. „Het gaat er met om te winnen, maar iedere dag dat het conflict langer duurt ontstaat er meer verlies voor iedereen", zei hij. Braak man zei dat men ook maar eens moet denken aan groepen uit de bevolking die geen automatische prijscompensa tie kragen. Daar vallen zeker slachtof fers als we de inflatie niet beter bestrij den. Braakman zei dat de bereidheid van de werkgevers om tot 1 procent te gaan 'ook al een gebaar is om elkaar te vin den' Meer is volgens hem niet mogelijk, op die basis moeten partijen elkaar kunnen vinden. Als de stakingen niet worden beindigd dan moet er worden afgewacht, zo verklaarden mr. L. J. Pie- ters, woordvoerder van de havenwerk gevers en S. J. van Eijkelenburg. na- Een stemming door het Schelde- personeel bepaalde de voortgang van de landelijke stakingsacties gevangenen In Iran zijn 25.000 politieke gevangenen aldus Amnesty International op een congres in Amsterdam. ongerustheid Opinie: Na een maand Carter-bewind heerst er nog opmerkelijk veel onge rustheid. verhouding Het waterschap wil naar een betere verhouding met de gemeente Vlis- singen. maatregelen Staatssecretaris Van Tooijen kondigt I maatregelen aan tegen het oneigenlijk l gebruik van koopsom-polissen. strijd Van Hanegem schiet i Roda JC uit de strijd c beker. ZATERDAG PAGINA 17 zwanezang Parkeermeters in Middelburg. Wild groei en zwanezang na de APP. PAGINA 18 havens Rotterdam assisteert havens in de derde wereld; stemmen uit de kerken; ter overdenking. slapeloos Minister Irene Vorrink' Twee slapeloze nachten over de handtekening onder de vergunning tot het opstarten van de - kerncentrale in Borssele; letterkundige kroniek PAGINA 21 gevangenen Over Amensty International en de poli- l tieke gevangene; eenezen onderwijzer r Ratsma schreef kankerervaring van zich af. BONN - De vandaag (zaterdag) te houden massale demonstratie bij de in aanbouw zijnde kerncentrale bij het Westduitse Brokdorf is door dc recht bank van Sleeswijk opnieuw tot een illegale onderneming verklaard. De situatie in Brokdorf is zeer gespannen: alle ziekenhuizen in de omgeving zijn klaar om slachtoffers van een harde confrontatie tussen politie en demonstranten medisch te kunnen bijstaan. In Brokdorf staan zo'n 6000 politieagenten gereed om de verwachte 10.000 actievoerders het hoofd te kunnen bieden. Bondskanselier Schmidt heeft donderdagavond in een tele visietoespraak de actiegroepen opgeroepen Brokdorf te mijden en 'extre misten geen kans te geven vredelievende demonstranten op een dwaalweg te voeren'. mens de bouwondernemers. Wij heb ben wel de tijd'. Inwilligen van de eisen noemden zij 'een alternatief dat nog er ger is'. Verbazing Uit eerste reacties bleek van FNV-zijde verbazing over deze verklaring. Zo zei Slot zie pagina 3 kolom 6) ROTTERDAM - De Rotterdame politie heeft een bende van voorlopig 47 jonge re. aan heroine verslaafde Surinamers. voornamelijk afkomstig uit het Kruis kadekwartier, opgerold. De bende legde zich georganiseerd toe op kleine diefstallen (zakkenrollerij) en valsheid in geschrifte (het innen van gestolen postcheques en dergelijke). De politie verwacht dat nog enkele ar restaties zullen volgen Het onderzoek was al maanden aan de gang He' begon met de aanhouding van een 28-jarige jongeman in september vorig jaar. Toen bleek dat men niet met een voor zichzelf opererend incidenteel geval te maken had, maar met een taakbewust optre dende bende. Men opereerde altijd in groepjes. Mees tal in het centrum van Rotterdam, maar de activiteiten breidden zich ook uit tot Schiedam, Dordrecht en Breda. Be halve op zakkenrollerij, legde men zich ook toe op winkeldiefstallen Het frauderen met betaalkaarten en kascheques heeft ongeveer 50.000 gul den opgeleverd. De rest van de buit, van ongeveer 75 paspoorten tot dure apparatuur en waardeloze breiwerkjes toe, is volgens de politie nauwelijks te schatten, omdat in veel gevallen geen aangifte is gedaan. Men houdt het er voorlopig op dat met de aanhouding van deze bende (allen waren verslaafd, werkloos cn genoten een uitkering van de sociale dienst), zo ongeveer 200 dief stallen zijn opgelost. Foto: Een gelukkige Harm Dost en echtgenote in Amhe ARNHEM - Uit berooidheid liftend met een vrachtauto is vrijdagmiddag een van de meest besproken Nederlanders van het afgelopen jaar terugge keerd bij zijn vrouw in Arnhem: Harm K. Dost (29). de oud-Release medewerker die in mei 1976 door een Duitse rechter tot bijna vier jaar gevangenisstraf werd veroordeeld omdat hij in Nederland hasj zou hebben verstrekt aan Duitse jongeren. Een vonnis waartegen in Nederland fel actie is gevoerd. Zonder dat hij daarvan tevoren op de hoogte was gesteld, werd Dost vrij dagmorgen door een Duitse politie auto naar de grens gebracht. Zeven kilometer buiten Venlo werd hij afge zet. Daar werd hem 16 gulden in de hand gestopt en een paspoort waarin stond dat hij tot 11 januari 1987 niet welkom meer is in Duitsland- Liftend ging hij daarna de vrijheid tegemoet. Dost, die anderhalf jaar Duitse ge vangenschap goed bleek te hebben doorstaan, kwam niet als een deem oedige zondaar in Arnhem terug. In een gesprek dat wij vrijdagmiddag met hem hadden, verklaarde hij er nog steeds van overtuigd te zijn op de juiste wijze hulp te hebben verleend aan jongeren die aan harddrugs ver slaafd waren. Als in de ontwennings kuur verslaafden met al te veel ont wenningsverschijnselen te kampen krijgen, gelooft hij nog steeds dat een softdrug als hasj een goed hulpmid del kan zijn. Dat in Duitsland zo'n zwaar vonnis tegen hem is uitgesproken, schrijft hij vooral toe aan het feit dat orga nisaties als Release in Duitsland po litiek betrokken zijn. De felheid waarmee ook tegen hem was opge treden door de justitie, moet daarom worden gezien tegen een politieke achtergrond. Harm werd bij terugkeer in Arnhem overrompeld door de enorme belang stelling die voor zijn thuiskomst bleek te bestaan. Hij en zijn jonge vrouw gaan dit weekeinde een poosje met vakantie en daarna wordt het een kwestie van afwachten op welke wijze hij aan het werk kan gaan. Zijn voorkeur gaat dan wederom uit naar een alternatieve hulpverle ning. Misschien, net als destijds, vanuit een commune. „Ik vind nog steeds dat we toen erg prettig leef den en samen heel wat tot stand konden brengen". <Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De voorzitters van de tweede-kamerfracties van PvdA. PPR en D'66 zijn niet van plan om aan staande dinsdag deel te nemen aan het gesprek van het zogenaamde senioren convent (alle fractieleiders uit de ka mer) met kamervoorzitter Vondeling over zijn uitlatingen over een mogelijk CDA-premierschap van dr. J. Zijlstra. De fracties van het CDA <KVP, ARP en CHU) hebben om zo'n gesprek ge waagd, omdat Vondeling volgens hen door zijn uitlatingen de onpartijdige po sitie van de kamervoorzitter op het spel heeft gezet. Dr Vondeling zei deze week in de tv- rubriek Den Haag Vandaag het vol strekt onjuist te vinden als het CDA mocht besluiten dr. Zijlstra. thans pre sident van de Nederlandsche Bank. als kandidaat-premier van het CDA naar voren te schuiven. De progressieve leiders Ed van Thijn ipvda). Bas de Gaay Fortman (PPR) en Jan Terlouw (D'66) hebben vrijdag in een brief aan Vondeling laten weten dat zU geen aanleiding zien om aan het ge sprek van het seniorenconvent deel te nemen. „Wij zijn van oordeel dat het een kamervoorzitter past om zich actief be zig te houden mei het functioneren van onze parlementaire democratie, zoals u bij herhaling in woord en geschrift heeft gedaan, daarbij ook menigmaal in- UITBREIDING AANDELENKAPITAAL WEGENS INVESTERINGEN OPTIETERREIN IN GEBRUIK EN BOUW VIJFDE LOODS VLISSINGEN-Het is mogelijk, dat liet aantal personeelsleden bij de NV Ha ven van Vlissingen dit jaar met onge veer zeventig zal toenemen en de vier honderd zal bereiken.Dat is het gevolg van de toegenomen en nog steeds toe nemende activiteiten bij de NV. „Het is overigens nog te vroeg in het jaar om al te kunnen zeggen, dat een stijging in het personeelsbestand van deze orde van grootte zeker is.aldus de voorzitter van de raad van commissarissen van de Vlissingse haven, burgemeester drs. Th. J. Westerhout. Volgens haven-directeur C. Oreel is het „niet onverantwoord te veronderstel len. dat we aan het eind van het jaar vierhonderd man personeel hebben, als de groei doorgaat zoals we verwachten. Het toenemende werk maakt het nood zakelijk. dat de NV Haven van Vlissin gen op korte termijn de vijf hectare op tieterrein, die grenst aan het bestaande lopslagterrein in Vlissingen-Oost in ge bruik neemt. Ook heeft de NV dringend behoefte aan de vijfde loods, voor de bouw waarvan nu voorbereidingen worden getroffen. Zowel drs Westerhout als de heer Oreel wezen erin een gesprek op, dat de NV haven voor forse investe ringen staat. De ingebruikname van het optieterrein (erfpacht) en de bouw zijn daar voorbeelden van, evenals de aan schaf van meer en vaak duur materieel om het toegenomen aanbod van goede ren te kunnen verwerken. Tot de inves teringen, die eveneens op de haven van Vlissingen drukken, horen onder meer de termmal-voorzieningen voor de Olau-lijn. het in aanbouw zijnde eigen kantoorgebouw op het. Stad huisplein, een kantine in Vlissingen-Oost Boven dien houdt directeur Oreel rekening met de mogelijkheid van een derde con tainerinstallatie. „waar we niet meer zover vanaf zijn Tegen de achtergrond van die investe ringen konten in de raad van Vlissingen en de staten van Zeeland deze en de komende maand voorstellen aan de orde akkoord te gaan met de uitbrei ding van het aandelen kapitaal. De op zet is, dat die worden uitgegeven onder de huidige aandeelhouders: de ge meente Vlissingen en het rijk (tot nu toe elk 55 aandelen), de Nederlandse spoorwegen (20) en de provincie Zee land (10). terwijl de kamer van koop handel in Midden- en Noord-Zeeland, de steenkolenhandelsvereniging en de koninklijke maatschappij „De Schelde een klein aandelenpakket bezitten. Met een uitbreiding van het eigen vermo gen van de NV Haven van ongeveer vijf miljoen gulden kan kan de verhouding tussen het eigen vermogen en het vreemde vermogen beter in evenwicht worden gebracht dan nu liet geval is. Als er niets gebeurt in die richting isdc verwachting, dat de haven van Vlissin gen in de loop van 1979 in een „kritieke fasekomt, waarbij de verhouding tus sen het eigen en het van derden aange trokken vermogen scheef zal zijn ge trokken. De bedoeling is. dat 465 nieuwe aande len worden uitgegeven, waardoor perloudaandeel3 nieuwe aandelen ver strekt zullen worden van vijfduizend gulden per stuk. De uitgifte koers is be paald op 215procent, Voor Vlissingen gaat het daarbij om een bedrag van bijna 1,8 miljoen gulden, voorde provin cie om ruim driehonderdtwintigduizend gulden. De rentelasten kunnen worden opgebracht - zo is de verwachting -door de jaarlijkse dividend-uitkeringen. Gs van Zeeland zeggen in hun voorstel aan deze uitbreiding van het aandelen kapitaal mee te werken: „Wij hebben niet in de eerste plaats het rendement van het beschikbaar gestelde bedrag voor ogea Veel meer verheugen wij ons erover, dat wij op deze manier kunnen Vondelings ongelijk §D e affaire-ZijIstra groeit uit tot een rel op Nederlands poli tieke erf Wat is er precies aan dehand? Van Agtheeft op een besloten bijeenkomst met journalisten in Den Haag ver teld dat hij Zijlstra een uitstekende CDA-premier zou vinden, een bericht dat de redacteuren van de tv-rubriek 'Den Haag vandaag' vervolgens haastig de wereld inzonden. Waarop Vondeling in dezelfde rubriek kwam verklaren dat de gedachte "Zijlstra premier' een ab surd denkbeeld was. Vóór zijn benoe ming tot president van de Nederlandse Bank had Zijlstra namelijk aan Vonde ling (toen minister van financiën) ver klaard geen politiek meer te zullen be drijven. Indien hij nu een andere mening huldigt - aldus Vondeling - dan dient hij ontslag te nemen als bankpresident en CDA-kandidaat te worden voor de ko mendekamerverkiezingen. „We zijn een volwassen democratie geworden." zo ongeveer luidde het verdere betoog van kamer-president Vondeling, „situaties als vroeger, toen De Quay als premier uit de lucht kwam vallen, mogen nu niet meer voorkomen Over deze verklaring hebben het CDA en ook de WD zich nogal opgewonden en hetziet er nu naar uit dat volgende week een kamerde- batje over deze kwestie zal worden ge houden. Een affaire-Zijlstra of een affaire-Vondeling? Naar onze mening gaat het hier om een affaire-Vondeling. Hij heeft name lijk ongelijk. De vraag of Zijlstra (of welke buitenstaander ook i in Nederland premier kan worden, heeft niets te ma ken met de volwassenheid van de de mocratie, maar met het systeem van democratie dat in Nederland geldt. Men kent hier geen gekozen minister president en evenmin is voorgeschreven dat de premier lid van de kamer behoort te zijn. Integendeel, de grondwet ver biedt dat een parle mentslid tevens mi nister is; hij mag hooguit drie maan den en minister én kamerlid zijn. maar moet dan een keus tussen beide functies doen. In dit opzicht wijkt het Neder landse parlementaire stelsel af van bij voorbeeld het Engelse systeem. Daar wordt de leider van de partij die in het lagerhuis de meeste zetels heeft be haald, als regel tot minister-president benoemd. Hij blijft echter gewoon lid van het lagerhuis, hetgeen ook voor de meeste ministers geldt. Op de belang rijkste ministerposten kunnen dan ook alleen lagerhuisleden worden benoemd: zij zouden anders geen toegang tot dit onderdeel van het Britse parlement hebben. In feite kiest het Engelse volk het grootste deel van zijn regering rechtstreeks. In ieder geval de minister-president, In Nederland even wel wordt uitsluitend een kamer geko zen. waarna de kroon een kabinet be noemt, Dat kabinet moet 'in gemeen overleg' met de sta ten-generaal het land besturen, hetgeen er op neerkomt dat bij de kabinetsformatie rekening moet worden gehouden met de samenstelling van de nieuwe kamer. Daarbij is het echter allerminst nodig dat het kabinet uit leden bestaat, die aanvankelijk in die kamer waren gekozen. antlijh gaand tegen gangbare opvattingen in progressieve kring", aldus de brief. De CDA-fracties hebben met verbazing gereageerd op het standpunt van de progressieve fractievoorzitters. Het is volgens het CDA duidelijk dat door het optreden van Vondeling het kamer- voorzitterschap in discussie is gebracht. Dr. Zijlstra heeft overigens vanuit Cu- rapao, waar hij op vakantie is. laten weten geen belangstelling te hebben voor het premierschap. „Ik doe aan ge- ruchtenvorming niet mee. Mijn ambi ties zijn nul komma nul. Dat weet ie dereen. Mijn ambitie is. een goede pre sident van de Nederlandsche Bank te zijn", aldus dr. Zijlstra voor de NOS- radio. V„, meehelpen aan de instandhouding en de uitbreiding van een „schone indus trie; die aan een groot aantal inwoners van onze provincie werkgelegenheid verschaft. Burgemeester Th.J. Westerhout van Vlissingen ziet in het voorstel „een extra symptoom van de gezonde ontwikke ling van de NV HavenWesterhout: „Het is het laatste jaar niet overal goed ge gaan. Voor de haven van Vlissingen was 1975 al een topjaar. Dat resultaat is vo- - rig jaar nog overtroffen. Dat staat nu al wel vast. hoewel de gedetailleerde cij- fersnogniet bekend zijn. Bij de toename in de investeringen moetje een gezonde verhouding hebben tussen je eigen ka pitaal en wat je van derden aantrekt. Met die vijf miljoen gulden kunnen we weer een tijdje vooruit. Als de ontwikke- lingzo doorgaat, zit er over een paarjaar misschien alweer zo'n uitbreiding van het kapitaal in. ondeling ontkent deze feiten over igens niet. maar vindt dat de premier toch wel een man behoort te zyn die be trokken is geweest bij de stembusstrijd. Dat kan inderdaad een voordeel zijn. maar is geen absoluut voorschrift. Elk geval moet op eigen mérites worden be keken, zo ook iedere kandidaat. Vonde ling noemde als slecht voorbeeld De Quay, die in maart 1959 plotseling uit het mets opdook om minister-president te worden. Zo onverwacht was dat nu ook weer niet; in 1956 was hij al eens genoemd en bij de formatie van 1959 cir culeerde zijn naam al geruime tijd. Wel kan men het met Vondeling er over eens zijn dat De Quay geen gelukkige keuze was. Het ontbrak hem aan harde poli tieke ervaring en achteraf bleek hij al lerminst de briljante politicus, die sommigen in hem zagen. Met Zijlstra ligt dat echter anders: hij heeft van jongs af politieke ervaring, zowel als mi nister van economische zaken als van financiën, hij was eerste kamerlid en minister-president. Belangrijk is echter vooral dat hij doorzijn huidige functie in het centrum is gebleven van de proble matiek. waarom het op dit ogenblik in dit land in feite om gaat. namelijk het sociaal-economisch beleid. Daarom is hij in theorie zeker gekwalificeerd als een mogelijke minister-president, een kwalificatie die nie't in strijd is met het Nederlandse parlementaire stelsel en evenmin met het in Nederland be staande gebruik. W, e begrijpen Vondelings houding niet helemaaL Zijn betoog stoelt niet al leen op onjuiste staatsrechtelijke over wegingen, maar kan bovendien als een boemerang werken. Gesteld dat het CDA Zijlstra als toekomstig premier zou willen voordragen en gesteld ook dat hij - conform de theorie van Vonde ling - op de CDA-lijst zou komen, dan zou dat een opvallend electoraal effect kunnen opleveren. In 1966 was Zijlstra premier van een interim-kabinet en dat leverde de AR bij de verkiezingen een winst van drie zetels op, terwijl de CHU er één verloor en de KVP niet minder dan acht Dit Jelle-effect zou kunnen te rugkeren. „Jelle zal wel zien." zong toen Wim Kan. Misschien zou het nu moeten worden: „Anne zou eens zien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1