PROVINCIALE ZEEUWSE COURAi IT LOONOORLOG NOG NIET TEN EINDE P20,()ki Meer kranten door staking getroffen Stakingen en voorbereiding van acties gaan in Zeeland onverminderd voort de krant van zeeland 'ONDERKONING' DR. BEEL - 74 JAAR - OVERLEDEN Stakingen gaan door tot akkoord in bedrijfstakken over contractloonstijging In 27 jaar vele vooraanstaande staatkundige functies bekleed PPR-wensenlijst voor een regeerakkoord Langzaam pagtnaS maar zeker 220e jaargang no. 32 Maandag 14 februari 1977 (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De 'loonoorlog' is nog niet ten einde. „De onderhandelingen zijn in een rotsfeer verlopen. Ik krijg er een vieze smaak van in de mond", zei FNV-voorzitter Wim Kok zondagmorgen vroeg, nadat werkgevers en vakbeweging zaterdag bijna twaalf uur achtereen hadden vergaderd. Behoudens de vaststelling van de teksten, waarover in de loop van zondagmiddag weer druk werd vergaderd, zijn de partijen het na enkele dagen en halve nachten vergaderen eens geworden over de volgende punten: poging gedaan enigszins in de richting van de werkgevers te komen, door te stellen dat de partijen bij de cao onderhandelingen tot hooguit 2 procent kunnen gaan, alhankelijk van de draag kracht van de afzonderlijke bedrijfstak ken. Mochten de werkgevers terugval len op maximaal 1 procent (voor elke sector geldend), dan ziet de vakbewe ging geen aanleiding meer zich aan dat maximum te binden, en valt zij terug op haar oorspronkelijke 2 procent voor alle sectoren. Ingewikkeld Vandaag zullen commissies van beide partijen zich buigen over de ingewik kelde formuleringen die tijdens de on-' derhandelingen zijn opgesteld, cn die dan in de loop van vandaag zullen wor den besproken in de beleidsorganen van de vakcentrales en in die van de systemen van prijscompensatie, zei werkgevers. Komt op het hele pakket Kok dat het een volledig open studie zal een goedkeuring, dan zal dit pakket zijn. „Het is beslist niet zo dat 1977 een door de afzonderlijke partijen worden jaar van afbouw van het huidige sys- - de volledige automatische prijscom pensatie blijft in 1977 onverkort van kracht; - in de Stichting van de Arbeid zal een studie worden voorbereid en uitge voerd over eventuele andere model len op het huidige systeem van de prijscompensatie; - als de prijsontwikkeling dit jaar af wijkt van de ramingen van het Cen traal Plan Bureau, zullen de partijen weer om de tafel gaan zitten om met elkaar de gevolgen voor het bedrijfs leven op te vangen; - er wordt een gezamenlijke studie verricht over de vraag hoe winst kan worden omgezet in arbeidsplaatsen; - tussen werkgevers en vakbonden kunnen afspraken worden gemaakt over investeringen die aanleiding zijn tot verandering van de bedrijfs situatie. Bepaald eens werd men het niet over de contractloonstijging. De vakbeweging had per 1 januari 2 procent geëist. De werkgevers wilden beslist niet zover gaan, omdat zij dan ver boven de voor hen beschikbare ruimte zouden uitko men. Toch heeft de vakbeweging een aan de stakers worden gevraagd of ze met het bereikte resultaat kunnen in stemmen. Want zij zijn het die voor deze zaken op de barricaden zijn gegaan", al dus Kok. „Wij hebben nu wel veel positieve pun ten die we de achterban kunnen voor leggen als aanbevelingen, maar ik denk niet dat de stakers aan het werk gaan als zij niet die 2 procent loonstijging krij gen. Het is nog steeds oorlog", aldus Kok, die zei dat er ih de loop van van daag weer een aantal ultimatums de deur uit zal gaan. „We hebben daarvoor bepaald niet de zwakste ondernemin gen gekozen als speerpunten. Juist van die bedrijven verwacht ik dat zij geen problemen zullen hebben met het uitbe talen van die 2 procent werkelijke loon sverhoging". Over de studie over eventuele nieuwe gezonden naar de cao- onderhandelingsdelegaties, die dan met elkaar een cao moeten overeenko- De Aardenburgse sex-sauna is zonds morgen door een felle brand voor het grootste gedeelte vernield. hoger teem zal zijn, zoals werkgeversvoorzit ter Van Veen zo graag wil doen gelo ven", aldus Kok. De studie heeft alleen maar ten doel, te bekijken of er moge- lijk in 1978 iets kan veranderen, nog in gang te zetten stakingen hangt af De werkgevers spraken zondagmorgen van deze cao-onderhandelingen in de bij monde van hun voorzitter, mr. C. van bedrijfstakken en de bedrijven. Zolang Veen, voldoeninguit over het bereikte er geen overeenstemming is, gaan de ac- resultaat. In de loop van zaterdagavond ties onverminderd door", aldus Wim heeft deze delegatie een bliksembezoek Kok. Hij meende dat het zaak is, dat de gebracht aan minister Boersma van so- onderhandelende partijen zo snel moge- ciale zaken. Tijdens dit bezoek zegde de lijk om de tafel gaan zitten, om op grond minister toe dat met ingang van 1 juli van de adviëzen die vanuit centraal ni- het werkgeversaandeel in de premies veau zullen worden gedaan, een cao af te voor de wao en awbz zal worden ver sluiten. „Vanzelfsprekend zal dan ook laagd. Deze verlaging komt neer op een half procent van de totale loonsom op jaarbasis. „Dank zij deze toezegging van minister Boersma zijn wij in staat de volledige automatische prijscompensatie dit jaar te betalen", aldus mr. Van Veen. Hij re- die de werkgevers vorig najaar ter be schikking hadden gesteld. Volgens mr. Van Veen is er ten aanzien van de betaling van de prijscompensa tie op 31 december een formule gevon den die veiligheid biedt. Bij tegenval lende ontwikkelingen in 1977 kan in de loop van dat jaar gesproken worden tus sen de centrale organisaties van werk gevers en van werknemers, alsook met de overheid, over mogelijkheden om die tegenvallers op te vangen. Wim Kok; „Daarin vergist Van Veen zich. Wij wil len alleen praten over de vraag hoe we die tegenvallers dan in 1978 met elkaar kunnen opvangen. De prijscompensatie blijft tot en met 31 december volledig en automatisch". Bandbreedte Van Veen erkende dat ten aanzien van de zogenaamde 'post initieel' de twees palt tussen partijen volledig gehand haafd is gebleven, De werkgevers zijn van mening dat- in verband met de zeer beperkte mogelijkheden van het be drijfsleven en met het oog op de alge mene financieel-economische situatie, een formule van een bandbreedte van 0 tot 1 procent het maximum is. De werk nemers willen 2 procent maximaal, maar zij hebben bezwaar tegen het door Van Veen gehanteerde begrip 'band breedte'. De werkgevers zeiden dat de ontwerp- aanbeveiingen in evenwicht zijn met de doelstellingen zoals de werkgever sorganisaties die het afgelopen najaar hadden vastgelegd. Daarin gaat het over een evenwichtige ontwikkeling van de koopkracht van de werknemer en de rendementen van de bedrijven. Toen de heer Van Veen dit zei, inter rumpeerde de heer Kok; „In de ontwerp-aanbeveiingen komt het woord rendement niet voor". MEDEDELING Vorige week hebben de drie grafi sche werknemersbonden ons een werkstaking aangezegd. Daardoor moeten wij er van uitgaan dat de technische werknemers in onsbed- rijf die lid zijn van deze organisa ties. met ingang van heden het werk zullen neerleggen. Het geschil dat aanleiding is tot deze werkstaking, is een conflict op nationaal niveau tussen de centrale werkgevers-en werknemersorganisaties. In dit con flict delen wij het standpunt, dat naar voren is gebracht door de orga nisaties waarbij wij als dagbladuit geverij en als grafische onderne ming zijn aangesloten. Deze werkstaking in een onderdeel van ons bedrijf maakt - naar we moeten aannemen - de verschijning van de PZC vanaf morgen onmoge lijk, zodat de nieuwsvoorziening aan onze lezers en de beschikbaar stelling van publiciteitsruimte aan onze adverteerders geforceerd wordt onderbroken. Men zal begrij pen dat wij deze onderbreking ern stig betreuren. Wij hopen op een snelle regeling van het geschil, zo dat onze lezers op korte termijn de PZC weer in hun bus zullen vinden. DIRECTIE PZC. AMSTERDAM - Dr. L. J M. Beel, voormalig vice-voorzitter van de Raadvan State, is vrijdag op 74-jarige leeftijd overleden. Deze foto is van maart 1975. DEN HAAG - Dr. Louis Joseph Maria Beel (74), voormalig vice-voorzitter van de raad van state, is vrijdagavond in het Utrechts Academisch Zieken huis overleden. Hij was daar twee we ken geleden opgenomen. Dr. Beel wordt woensdag in Wassenaar na een uitvaartdienst in zijn woonplaats Doorn begraven. Prof. dr. Beel heeft 27 jaar lang een voor aanstaande rol gespeeld in het Neder landse staatkundige gebeuren, wat hem in de volksmond de bijnaam 'de onder koning' bezorgde. De politieke loopbaan van dr. Beel be gon in de laatste maanden van de tweede wereldoorlog nadat hij vanuit het bevrijde zuiden van Nederland naar Londen was gegaan. Dr. Beel is onder meer vier maal minis ter geweest, twee keer minister president, hoge vertegenwoordiger van de kroon in Indonesië en - zijn laatste functie - vice-voorzitter van de raad van state. Die laatste functie bekleedde hij tot 1972. Als minister van staat, waartoe hij al in 1956 werd benoemd, en als vice- De Eüropese commissie wil de melk- en boterprijs pas met ingang van half sep tember met drie procent verhogen. opzienbarend dieptepunt Temeuzenbei absolute diep PAGINA 11 verspeeld Wim Rijsbergen na gelijkspel tegen Ro- da Feyenoord heefthetkampioenschap al verspeeld. PAGINA 12 zorgen Heren EEM tegen Dongei PAGINA 13 primeur DEN HAAG - FNV-voorzitter Wim Kok duikt in het Haagse SER-gebouw de telefooncel in waaruit VN O-voorzitter Van Veen naar buiten stapt nadat hij met minister Boersma een afspraak had gemakt voor overleg tijdens een schor- kende voor dat de totale kosten voor het sing van het werkgevers-werknemers bedrijfsleven dan uitkomen op de zoge- overleg naamde totale ruimte van 3.5 procent. BONDEN: „RABOBANKDIRECTEUREN KRIJGEN 6,7 PCT PRIJSCOMPENSA TIE Van onze redactie economie) DEN HAAG - Vandaag zullen nog meer kranten niet verschij nen als gevolg van de stakingen onder het technisch personeel. Vanmorgen zal het Algemeen Dagblad nog wel verschijnen, doch de overige uitgaven van de Nederlandse Dagblad Unie. Het Vrije Volk en de NRC, zullen niet meer uitkomen. De drie samenwerkende grafische bon den hebben ultimums verzon den naar de Perscombinatie in Amsterdam (De Volkskrant, Trouw en Het Parool), de Neder landse Diepdrukinrichting in Deventer (onder andere Viva, Story. Margriet en Libelle) en de Verenigde Noordhollandse Dagbladen in Alkmaar. Komt men niet tot overeenstemming, dan zal het technisch personeel bij deze uitgeverijen vrijdag 18 februari in staking gaan. De Dienstenbonden hebben besloten voorlopig niet te gaan staken bij grote warenhuizen zoals V en D en De Bijen korf. Wel gaan woensdag en donderdag de centrale magazijnen van deze wa renhuisconcerns 'plat'. Dit betekent, dat er wel problemen zullen ontstaan bij de bevoorrading van de warenhui zen. Bovendien is het dan onmogelijk, dat bij V en D gekochte meubelen bij de klant worden afgeleverd. Vandaag zal het personeel van twee banken in Amsterdam vergaderen. Zij zullen de mogelijkheid van acties bij de Amrobank cn bij de ABN bespreken. „Er is weliswaar geen stakingstraditie bij deze banken, maar wij hebben goede hoop dat er nu acties zullen wor den gevoerd", aldus Jan Brouwer, de voorzitter van de N W-bond Mercurius. Hij zei dat de bonden een vertrouwe lijke brief van de centrale Rabobank hebben kunnen onderscheppen, waarin de directeuren en onderdirecteuren werd gestort. van de Rabobanken een 'inflatiecorrec tie' („zeg maar prijscompensatie", al dus Brouwer) in het vooruitzicht wordt gesteld van b,7 procent. De bonden ho pen dat dit gegeven de bereidheid tot actievoeren onder het personeel van die banken zal vergroten. Havens Tjjdens een vergadering van de Feder atieve Havenvakvereniging (FHVi zon dag in Rotterdam hebben de leden be sloten onverkort vast te houden aan de eisen, die gesteld zijn bij het cao- overleg. Men is niet van plan de staking op te heffen, totdat de onderhandelin gen met de werkgevers zullen resulteren in een behoud van de verworven rech ten. zoals de automatische prijscom pensatie. Tevens zal aan alle eisen, die de vakvereniging en het FNV hebben gesteld, voldaan moeten worden. De FHV, die niet over een stakingskas beschikt, besloot de 400 stakende ar- beides een uitkering te doen van 40,- per dag. Er is een weerstandskas opge richt, waarin zondag spontaan 5000.- president van de raad van state was dr. Beel nauw betrokken bij vele kabinets formaties. Hij adviseerde niet alleen, maar was ook verschillende keren for mateur of informateur. Hij was voor de oorlog onder meer werk zaam op de gemeentesecretarie in zijn geboorteplaats Roermond en op de pro vinciale griffie van Ovevijssel. De be vrijding bracht voor hem het adviseur schap voor het militaire bewind in Zuid-Nederland. Londen Nadat hij in zijn korte Londense periode al minister van binnenlandse zaken was geweest, bracht het eerste na-oorlogse kabinet-Drees-Schermerhorn Beel de zelfde portefeuille. In 1946 leverden de verkiezingen een overwinning voor de KVP op en werd Beel belast met de vorming van een kabinet met onder meer de KVP en PvdA. waarvan Beel zelf minister-president werd. Zijn tweede premierschap vond plaats in 1958. Hij formeerde in de laatste maanden van dat jaar een overgangs kabinet. dat vervroegde verkiezingen uitschreef In 1959 formeerde Beel het kabinet-De Quay, met bewindslieden uit de KVP, ARP, WD en CHU, maar nam er zelf geen zitting in. Als adviseur van de kroon was dr. Beel nauw betrokken bij de formatie van de daarna volgende ka binetten. De laatste formatie waarbij hij was be trokken was die van het huidige kabinet-Den Uyl. Op de 132e dag van de lange kabinetsformatie stelde koningin Juliana, zoals reeds zovele malen was gebeurd, het advies van dr. Beel op prijs. Bescheiden Mr. F. Andriessen, de fractievoorzitter van de KVP in de tweede kamer heeft zei zaterdagmorgen in een reactie op het overlijden van dr. Beel onder meer: „In de heer Beel is een groot Nederlands staatsburger heengegaan, hoewel hij zichzelf nooit groot zou hebben willen noemen. Daarvoor was hij te beschei den. Ook na zijn actieve politieke leven bleef hij de onmisbare raadsman voor velen in en buiten de politiek" Dr. W. Drees sr. zei desgevraagd dat hij zeer getroffen was door het overlijden van dr. BeelDr. Drees typeerde Beel als een bijzonder goed bestuurder die snel beslissingen wist te nemen. Hij kende zijn taken uitstekend en - hoewel par tijeman van de KVP - was Beel niet- partijdig. keeper titel 'GEEN AANLEIDING PRESSIE TE VERMINDEREN' UITBREIDING VAN ACTIES IN DE BOUW VLISSINGEN - Dc stakingen in een aantal Zeeuwse bedrijven en de voor bereiding van acties door de bonden gaan vandaag - maandag - onvermin derd voort. De resultaten die in het weekeindeop landelijke niveau tijdens 'onderhandelingen zijn geboekt, geven de bonden voorshands geen aanleiding dc pressie via acties te verminderen. Dal deelden woordvoerders van enkele bonden zondag desgevraagd mee. De heer J Schepers, hoofdbestuurder van de Industriebond NVV zei over de situatie van dit moment' „De voorbe reidingen voor acties bij 'De Schelde' gaan door Wat betreft de NSM moeten we pas op de plaats maken. Bij de ma chinefabriek Van der Linden in Goes wordt de staking voortgezet. We zullen maandag pamfletten verspreiden om duidelijk te maken dat we doorgaan! Naar het oordeel van de heer Schepers hebben de werknemers in de afgelopen dagen 'psychologisch gezien wel een enorme overwinning behaald'. „Maar", zei hij. „ook als op landelijk niveau overeenstemming is bereikt, dan zullen we bedrijfstaksgewijs of bij onderhande lingen over bedrijfscao's moeten zien of de ondernemingen bereid zijn landelijk overeengekomen richtlijnen te volgen. Mijn persoonlijke indruk is. dat de zaak gepiept is als we nog een paar dagen doordouwen. In ieder geval is aange toond dat de werknemers ook in een tijd van werkloosheid een vuist kunnen ma ken. Het ging om de macht De heer Schepers wees erop dat op 18 februari mei Hoechst wordt onderhan deld en op 23 februari bij Hercules „Die data komen bij nader inzien wel goed uit. Aanvankelijk vonden'we het te laat - dat lag niet aan de directies van die bedrijven, maar aan allerlei omstandig heden - maar nu zit dat eigenlijk wel goed. Een punt bij Hoechst zal zijn de invoering van een door de werknemers gewenste vijf-ploegendienst. Daar zul len we zeer aan hangen" Plannen klaar De heer H. Lenting, districtsbestuurder van de federatie van bouw en houtbon den, liet zondag weten dat de stakingen in de bouw maandag 'zoals het er nu uitziet, zullen worden uitgebreid'. Hij zei dat op Walcheren bij een volgend bouwbèdrijf in de loop van de maandag het werk zal worden neergelegd. De naam van het bedrijf wilde hij niet noemen 'omdat dan het element van verrassing weg is'. Vandaagzullen in Vlissingen en in Goes de stakers uit de bouw bijeenkomen. De heer Lenting: ..Als duidelijk is. over welk pakket op landelijk niveau over eenstemming is bereikt dan zullen wij dat aan de stakers voorleggen en hen vragen of ze tevreden zijn. In ieder geval zullen we niet zonder meer stoppen met de acües. We hebben de plannen voor uitbreiding klaarliggen". Bij de bedrijven waar gestaakt wordt, komt vandaag de Provinciale Zeeuwse Courant. De grafische bonden hebben aangekondigd dat het technisch perso neel van de PZC maandag het werk zal neerleggen. (Van onze parlementaire redactie UTRECHT-De PPR-kerngroep wil d3t het bestuur van de radicalen zoveel mogelijk punten van het PPR- verkiezingsprogram laat opnemen in het regeerakkoord met dc PvdA. Za terdag werden in Utrecht, op een ver gadering van de kerngroep, daarbij de volgende punten genoemd: een afwij zing van uitbreiding van de ultra- centrifugefabriek in Almelo cn van kernenergie in het algemeen, een an dere houding ten aanzien van de NAVO en bevordering van het openbaar ver voer. Morgen (dinsdag) beginnen de eerste besprekingen van delegaties van PvdA en PPR. Volgens het regeerakkoord moet er een minimumprogram worden opgesteld van 15 punten. Op 5 maart beslissen de partijraad van de PvdA en de kerngroep van de PPR over het resul taat van het overleg. Het PPR-bestuur heeft zich zaterdag na afloop van de kemgroepvergadering gebogen over de wensen van de PPR-achterban. Dit be raad zal vanavond worden voortgezet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1