PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WERKGEVERS WILLEN DEEL PRIJSCOMPENSATIE BETALEN Gespannen sfeer in voorstad Soweto Vier plaatsen in provincie in aanmerking voor bouw Zeeland komen van kerncentrale Voorstel om te praten over overgangsregeling Oranje wint op Wembley Ford kreeg geld van American Airlines Reactie Tass op pleidooi VS voor Ginsburg 'Vliegen' in de huiskamer 220e jaargang no. 29 Donderdag 10 februari 1977 DEN HAAG - De werkgevers willen de prijscompensatie betalen. In een woensdagavond aan de voorzitters van de drie vakcentrales gedane uitnodiging voor een gesprek bieden de centrale werkgeversorganisaties aan de gevraagde 2,5 procent prijscompensatie over de periode april- oktober 1976 per 1 januari te betalen. De werkgevers zeggen verder in hun brief bereid te zijn per 1 juli de prijscompensatie te betalen over de periode oktober 1976 tot april 1977. Deze prijscompensatie willen de werkgevers echter begrenzen in verband met de financiële draagkracht van het bedrijfsleven. In de brief wordt die begrenzing niet nader aangegeven. De werkgevers schrijven ten slotte te willen praten over de vraag wat er moet gebeuren met de prijscompensatie per 31 december van dit jaar en 1 januari 1978. De FNV heeft als eerste reactie laten we ten dat in de brief „geen aanknopings punten kunnen worden gevonden voor een oplossing van het huidige conflict". De FNV beraadt zich vandaag over de vraag of de uitnodiging wordt aanvaard. De werkgeversorganisaties beginnen hun brief met de opmerking dat van on afhankelijke zijde is geconstateerd dat alle mogelijkheden in het loonoverleg niet volledig zijn benut. Hiermee doelen zij op de twee uitspraken gedaan in korte gedingen voor de president van de Utrechtse rechtbank. De werkgevers nodigen de vakcentrales, de FNV, het CNV en de RMHP uit voor een open ge sprek waar niet zal worden onderhan deld maar waar wordt nagegaan of het centraal overleg opnieuw op gang kan worden gebracht. regeling voor. In de brief wordt opge merkt dat de werkgevers op deze wijze voor 1977 de koopkracht voor de werk nemers veilig willen stellen. Gehoopt sprek in de Stichting van de Arbeid, waar het centraal overleg definitief mislukte. Enkele weken geleden heeft de Verbondsraad de gedane suggesties wordt dat de vakcentrales in de brief herhaald, zonder die als voorstel aan de aanknopingspunten zullen vinden het open gesprek zonder voorwaarden vooraf te houden. De werkgevers zeggen dat zij beseffen dat de vakbeweging ook nog andere punten heeft doch hopen niettemin dat zij de uitnodiging zorg vuldig willen overwegen. „Wij zullen niet wijken voor acties doch wel voor constructief overleg", aldus de brief. Reacties CNV In een eerste commentaar op de inhoud van de brief zei CNV-voorzitter Jan Lanser dat hij daarin elementen van de werkgevers rechtstreeks te hebben ge zonden, aldus Lanser. Donderdag zal ook de Verbondsraad van het CNV zich over de brief beraden. De suggesties die het CNV heeft gedaan, kwamen neer op het handhaven van de volledige prijscompensatie voor 1977. In 1977 zouden de partijen om de tafel moeten gaan zitten om te praten over de vraag wat er met de automatische prij scompensatie in 1978 zou moeten ge beuren. Bovendien stelde het CNV, dat, mocht zich in 1977 een calamiteit voor doen, zoals bijvoorbeeld een oliecrisis, waardoor zeer hoge prijsstijgingen zou- JJÜUM.-1 ll,u mi Urtüi 111 ticmtuitu vuu uc De werkgevers constateren in hun bnef suggesties, gedaan door het CN V, her- den optreden, de partijen bereid zouden dat er een steeds groeiend besef is ont- -1j staan dat handhaving van het systeem van volledige automatische prijscom pensatie gevolgen heeft voor de natio nale economie, en daarmee voor de werkgelegenheid. De werkgevers me nen dan ook dat voor 1978 gezocht moet worden naar een ander systeem voor de loonvorming. Vanuit dit uitgangspunt stellen zij de vakcentrales voor 1977 een overgangs- PAGINA 2 motief Spanni ng en sensatie washet motief van de overval op het pompstation in Rit them. PAGINA 3 ziekenhuis De kamer heeft zich in grote lijnen opge steld achter de regionale ziekenhuis planning. De tweede-kamerfracties van PvdA ei PPR vinden dat de leden van d ondernemingsraad-nieuwe styi mee steun moeten krijgen. PAGINA 7 kansen oesterziekte De Zeeuwse oesterhande! is bezorgd over uitbreiding van ziekte in zaai- oesters uit Frankrijk PAGINA 13 geboortenregeling De meerderheid van de staatscommis sie bevolkingsvraagstuk wil dat de overheid een actief beleid voert inzake de geboortenregeling PAGINA 14 hoop PAGINA 18 bos Heddy Lester: „Ik wil geen ster zijn. al leen maar fijn werken", radio- en televi sieprogramma's. strip. PAGINA 21 lijn De opgaande lijn bij Koninklijke Schol ten Honig zet door; beurs; financiën; economie LONDEN-Een gevarieerd en intelli gent spelend Nederlands elftal heeft gisteravond in het Londense Wem- bleystadion Engeland met 2-0 ver slagen. Tegenover liet modem ope rerend Oranje, dat voor rust via twee schitterende treffers van middenvel der Jan Peters scoorde en na rust de Engelsen op hun eigen 'heilige'grond vaak voor joker zette, stak het Britse oudenoetse en bewegingloze spel onthutsend af. Meer over deze van Nederlandse zijde grandioos gespeelde wedstrijd op pagina 17. kende. Deze suggesties had het CNV moeten zijn daarover met elkaar te gaan reeds gedaan tijdens het laatste ge- Praten. De heer H. van der Schalie van de Raad van Middelbaar en Hoger Personeel, gaf ons als reactie op de werkgeversbrief: „Het is iets waar we altijd om hebben gevraagd, een open gesprek. Ik sta er dan ook positief tegenover. Het is in ie der geval boeiend te zien dat de werkge- -vers in deze brief het beginsel van de prijscompensatie niet verwerpen. Over de hoogte moet nu natuurlijk wel wor den gepraat. Opnieuw ^jn de stakingen uitgebreid. De vakbonden komen nu tot een totaal (Slot zie pagina 4 kolom 2) WASHINGTON - De luchtvaartmaat schappij American Airlines heeft voor 675.000 gulden illegale betalingen ge daan aan leden van het Amerikaanse congres in 1971 en 1972. Bij de ontvan gers (van doorgaans kleine bedragen) zijn oud-president Ford, de tegenwoor dige voorzitter van het huis van Afge vaardigden, de democraat O'Neill, en de leider van de republikeinse minder heid in de .senaat, Howard Baker. Het rapport van American Airlines, dat werd ingediend bij de commissie die toezicht houdt op het beurswezen, ont hult tevens dat voormalig president Nixon van de maatschappij een verkie- zingsbijdrage van honderdduizend dol lar heeft gevraagd. Volgens de Amerikaanse wet is het voor vennootschappen verboden om schen kingen te doen voor de verkiezingsac ties van kandidaten voor een nationale vertegenwoordiging. Niettemin beslaat de naamlijst die American Airlines heeft overgelegd niet minder dan vijf getikte bladzijden. Bekende volksvertegen woordigers als Peter Rodino (voorzitter van de senaatscommissie die de rol van Nixon onderzocht in het Watergate- schandaal), Ford (toen nog congreslid voor Michigan). Brock Adams (de net aangestelde minister van binnenlandse zaken in het kabinet-Carter), Morris Udall (eens sterk kandidaat voor het Witte Huis, democraat) zijn daar te kijk gezet voor bedragen die variëren tussen honderd en zeshonderd dollar Zowel de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Tip O'Neill als Morris Udall hebben inmiddels ontkend ooit geld van American Airlines te hebben ontvangen. JAN PETERS (wee treffers JOHANNESB URG-Duizenden zwarte Zuidafrikaanse scholieren demonstreerden woensdag in Soweto tegen de apartheid en verbrandden daarbij onder het roepen van strijdleuzen hun studieboeken. Oproerpolitie joeg de jongelui spoedig met behulp van traangas uiteen. IAN SMITH BEZOCHT VORSTER (Van onze correspondent) JOHANNESBURG-SALISBUR - De Zuidafrikaanse politie heeft versterkingen naar de ne gervoorstad Soweto, bij Johan nesburg, gestuurd waar dinsdag en woensdag duizenden scho lieren de straat waren opgegaan om de examens te boycotten als protest tegen het huidige on derwijssysteem. De betogingen werden krachtdadig door de oproerbrigade van de Zuidaf rikaanse politie onderdrukt. Met traangasgranaten en de wapenstok werden de scholieren uit elkaar gesla gen. Zij hebben voor vandaag de raad gekregen naar school te gaan, maar in de klas te blijven, van acht uur tot drie uur 's middags. Overtreders zullen hardhandig worden aangepakt, zo waarschuwde generaal Visser, hoofd van de Zuidafrikaanse politie. Bij de betogingen vielen geen slachtof fers. Er is wel een betoger gearresteerd. Smith De relletjes van woensdag vielen samen met de onverwachte komst van de Rho- desische premier Ian Smith naar Jo hannesburg. Vier uur lang confereerde hij met Vorster over de nieuwe situatie die in Rhodesiê is ontstaan na het mis lukken van de conferentie in Genève. Smith, die zelf om een onderhoud had gevraagd, heeft Vorster zijn plan uit eengezet, op basis van de voorstellen van Kissinger zelf een oplossing te zoe ken met gematigde Rhodesische lei ders. Het plan van de voormalige Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken was in Genève door de tegenpartij van Smith verworpen. Verster noemde het gesprek met Smith „grondig en openhartig" In Rhodesiê is het onrustig na de moord op zeven katholieke missionarissen, ten noordoosten van Salisbury, afgelopen zondag. Salisbury heeft in de Britse minister van buitenlandse zaken. Crosland, ge- MOSKOU - AMSTERDAM (DPA, AFP, ANP) - Het officiële Russische persbureau Tass heeft woensdag commentaar geleverd op het Ame rikaanse pleidooi ten behoeve van de dissident Alexander Ginsburg. Deze werd enkele dagen geleden gearresteerd. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken noemde Ginsburg maandag een 'prominent voorvech ter van de mensenrechten'. Tass re pliceerde met een stuk onder de kop 'Wie wordt er door het state depart ment verdedigd?' De toon van het stuk is minder fel dan de reactie die volgde toen het state department Nobelprijswinnaar Andrej Sacharow tien dagen geleden - in ongeveer gelijkluidende termen - in bescherming had genomen. Tass is nu meer sarcastisch dan openlijk verontwaardigd. Meer dan 200 Russische dissidenten hebben aangedrongen op vrijlating van Ginsburg vanwege zijn slechte gezondheidstoestand. Volgens de verklaring werd Ginsburg vlak voor zijn arrestatie uit het ziekenhuis ont slagen hoewel hj) leed aan longont- stekingmeteen tuberculose-infectie. Het bestuur van de Beroepsvereni ging van Beeldende Kunstenaars (BBKi heeft zich solidair verklaard met de Tsjechische collega's die het manifest 'Charta '77' ondertekenden De Tsjechoslowaakse ambassadeur in Wenen heeft dinsdag geweigerd een petitie in ontvangst te nemen die bedoeld is ter ondersteuning van de Tsjechoslowaakse dissidenten die Charta '77 hebben gepubliceerd. De petitie was opgesteld door de Weense afdeling van Amnesty Inter national en ondertekend door 15.200 Oostenrijkers, onder wie kanselier Bruno Kreisky en andere politieke leiders. Op de foto: Alexander Ginsburg. RESERVERING VANUIT OOGPUNT RUIMTELIJKE ORDENING ST.-PHILIPSLAND, THOLEN, BORSSELE EN TUSSEN BATH HOEDEKENSKERKE (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Van de tien plaatsen in hel land waarvan de regering vindt dat ze in aanmerking kunnen komen als vestigingsplaats voor één van de drie wellicht te bouwen kerncentrales, lig gen er vier in de provincie Zeeland: Tholen, Sint Philipsland, Borssele en aan de Westerschelde. ergens tussen Bath en Hoedekenskerke. Het gaat om een reservering van mogelijke vesti gingsplaatsen uit een oogpunt van ruimtelijke ordening. Van de plaatsen is vastgesteld, dat ze voorlopig voldoende geschikt zijn om nader te worden onderzocht. Aan de provinciale besturen van Zeeland en Noord-Brabant (voor Tholen. Flipland .en Bath-Hoedekenskerke) zal worden gevraagd of ze de plaatsen op hun aan vaardbaarheid willen beoordelen en of ze zich willen uitspreken over een na dere plaatsbepaling. Dit blijkt uit een aanvulling op het Structuurschema Elektriciteitsvoor ziening, die de ministers Lubbers (eco nomische zaken) en Gruyters (ruimte lijke ordening) naar de Tweede Kamer hebben gestuurd. Meer dan een jaar ge leden is in Den Haag besloten, dat een volgende regering definitief moet be sluiten over de bouw van drie kerncen trales. De voorbereidende procedure gaat ondanks dit uitstel echter gewoon door en in dat kader past deze aanvul ling op het structuurschema. Oorspronkelijk waren er twaalf moge lijke vestigingsplaatsen. Allemaal zijn ze gewaardeerd op bevolkingsdicht heid. kwaliteit van het koelwater en de inpassingsmogelijkheid in de be staande elektriciteitsnetten. Bij die twaalf hoorde onder meer ook het Zeeuws-Vlaamse Ossenisse, maar daar van is uiteindelijk afgezien. De vesti gingsplaats Ossenisse is sterk afhanke- lijk van een grootscheepse zeehaven ontwikkeling in da t gebied en die is naar het oordeel van de regering alleen op lange termijn voorstelbaar. Een andere overweging om Ossenisse van de moge lijkheden af te voeren houdt verband met de technische en economische be zwaren tegen de afvoer van elektriciteit door of over de Westerschelde. De globale beoordeling van de vesti- gingsmogelijkheden is tot uitdrukking gebracht in een soort rapportcijfer. Bij het cijfer drie zijn de meeste bezwaren, bij één de minste. Van de vier plaatsen in Zeeland is die in Zuid-Beveland tus sen Bath en Hoedekenskerke als enig met het cijfer één uit de bus gekomen. De locatie sluit volgens de regering re delijk goed aan bij de verstedelijking. De koelmogelijkheden worden goed ge- Slot zie pagina 7 kolom 2 Jiantlijn vraagd een parlementaire delegatie naar Rhodesiê te sturen die moei on derzoeken wie de moord op de missio narissen hebben gepleegd. Joop en Dries op de lijst fDe regering is bezig met een wijziging van de kieswet, die hetkandidaten mogelijkmoet maken zelf te beslissen hoe hun naam op de kandidaten lijst wordt vermeld. Als deze wijziging doorgaat zal het getrouwde vrouwen bijvoorbeeld mogelijk worden - als zij dat althans willen - hun eigen naam te gebruiken zonder koppeling aan die van hun echtgenoot. Voor som mige vrouwen in de politiek kan dat be langrijkzijn: Gerda Brautigam. Anneke Goudsmit, NelBarendrecht - om slechts enkelen te noemen - traden of treden in de politiek niet op onder de naam van hun man. maar duiden zich aan met wat in het Nederland altijd Zo knus 'de meis jesnaam' heet Het wijzigingsvoorstel, dat overigens nog niet is gepubliceerd, zou ook voorzien in de eventuele ver melding van een roepnaam. Het kamer lid mr. dr. C. Berkhouwer zou zich - om weer een willekeurig voorbeeld te noe men - kunnen doen inschrijven als Kees, Berkhouwer, de naam waarmee hij in het Haagje het best bekend is. Wel eist de regering in het voorstel dat de her kenbaarheid van de kandidaten niet mag worden geschaad: de kiezer moet weten wie hij hij voor zich heeft. Het wij- zigingsontweip is thans om advies naar de raad van state gezonden. IVlet een dergelijke wijziging wordt de wet aangepast aan een nieuwe - of is hét een oude? - werkelijkheid. Roepnamen komen steeds meer in zwang: twintig, dertig jaar geleden werden vrijwel al leen kunstenaars met hun voornamen aangeduid en dan nog alleen in de pu bliciteitsmedia. In de jaren dertig spra ken de kranten bijvoorbeeld over Wil lem Mengelberg, maar in het omgangs- verkeer zei iedereen beleefd; „Meneer Mengelberg." In een onlangs versche nen boekje van de Brusselse oud- Amsterdammer André van Praag staat een mooi verhaal over het aanspreken van Mengelberg na dat hem in 1928 door de Newyorkse Columbia-universiteit een eredoctoraat was verleend. Terug gekomen van de erepromotie verviel hij onmiddellijk in zij n ge vreesde gewoonte de repetities van het Concertgebouwor kest tot ver over de vastgestelde tijd te verlengen, soms wel uren lang. De joodse violist Sal Snijder stak bij die ge legenheid zijn strijkstok op en vroeg ernstig: „Dokter Mengelberg, heb-u niet een zallefie voor me?" Stomverbaasd vroeg Mengelberg waarom. Sal; „Ik heb m'n togus (achterste) doorgezeten, dok ter." Niemand zou hetoverigens hebben gewaagd om 'Willem' tegen de grote man te zeggen. Zien we het goed, dan is de ge woonte om in het maatschappelijk ver keer mensen met hun voorlettensi aan te duiden en niet met hun volle voorna men vooral in de negentiende eeuw ont- staan. In de republiek sprak men nog over Johan de Witt en Michiel de Ruy- ter, over Joost van den Vondel en Piet Hein. In een negentiende eeuwse bloem lezing vonden we vrijwel alle negen tiende eeuwse auteurs met voorletters aangeduid, in tegenstelling tot de let terkundigen uit vroeger eeuwen, die als regel een voornaam toegewezen kregen. Zo gaat het over A. C. W. Staring, H. K. Poot, H. Tollens Cz., P. A. de Génestet. E. J. Potgieter en J. J. L. ten Kate. Alleen Betje Wolff kreeg een wat gemeenzamer vermelding: Elizabeth Wolff-Bekker Voorletters scheppen afstand: zij geven aan dat de drager zich niet door ieder een bij de voornaam wil laten noemen, maar dat voor zijn intieme vrienden re serveert Voor mensen met een publieke functie blijkt dat in deze tijd haast een onmogelijkheid te worden. In tv- interviews bijvoorbeeld houdt men er van een soort intimiteit te creëren, al komt dat overigens inde meeste geval len op een kwasi-intimiteit neer. Zo sprak onlangs Sonja Barend met dr. L. de Jong en al in de eerste minuut werd er ge-Sonja't en ge-Lou't, hoewel beiden elkaar tevoren niet of nauwelijks ken den. De Leeuwarder Courant heeft er zelfs een systeem van gemaakt: sinds enige jaren noemt dit blad alle Friezen in het nieuws bij hun voornaam, tenzij ze de krant hebben laten weten daar geen prijs op te stellen. Kennelijk is hier sprake van een ontwikkeling, die steeds algemener wordt. Zij verklaart wellicht ook de plannen van de regering: ze vor men een aanpassing aan een nieuwe le vensstijl. Als deze plannen werkelijk heid worden, kunnen kandidaten zich vrijer dan vroeger op de kandidatenlijst laten vermelden, ze mogen zich bijvoor beeld 'Joop' of'Dries' laten noemen. Het klinkt minder omstandig. Als ze dat nu ook nog zijn in hun verkiezingstoespra ken kan de kiezer helemaal tevreden zijn. Lange verhalen zijn slecht voor zijn 'togus'. Echtgenote Hoessein omgekomen bij helikopterongeluk AMMAN (RTR, AFP, UPI) - Koningin Aliya van Jordanië is woensdag bij een ongeluk met een Jordaanse militaire helikopter om het leven gekomen, zo is door radio-Amman bekendgemaakt. De helikopter verongelukte tijdens een vlucht naar de stad Tafila. Bij het onge luk heeft ook minister van gezondheid Mohammed El Basjir het leven verloren Koningin Aliya was 28 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1