PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERING WIL NOG NIET INGRIJPEN Bonden: 13.000 man legden op tweede dag werk neer „Bestemmingsplannen gemeenten moeten inspelen op spreiding van bevolking" kleintjes Boersma: eerst moet overeenstemming over prijscompensatie worden bereikt CIJFERS WERKGEVERS: TEN HOOGSTE 7000 Afkoelingsperiode vleeswarenindustrie Binnenbrand pagina 6 220e jaargang no. 28 Woensdag 9 februari 1977 m kunt u ook telefonisch opgeven. Zie pag 3 voor telefoonnummers I Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering is niet van plan om zich op dit moment te mengen in het loonconflict tussen werkgevers en werknemers. Ook is het kabinet niet bereid om de 700 miljoen gulden aan extra binnengekomen sociale premies uit 1976 te gebruiken om de onderhandelingen tussen werk gevers en werknemers weer op gang te brengen. Minister Boersma van sociale zaken zei dinsdaga vond in de Tweede Kamer dat beide partijen eerst onderling tot overeenstemming moeten zien te komen over de automatische prijscompensatie, voordat de overheid weer een rol in het loonoverleg wil spelen. tijen alleen uit beleefdheid aanwezig zijn. maar verder uitsluitend hun zetten herhalen. Er zal een bereidheid aanwe zig moeten zijn om via wat dan ook tot De bewindsman zei dit in een door de VVD'er Rietkerk aangevraagde inter pellatie. De WD verweet de regering dat zij lijdelijk blijft toezien terwijl er een ernstig arbeidsconflict ontstaat. Boersma zei overigens wel bereid te zijn om in de loop van dit jaar - in elk geval uiterlijk voor 1 januari 1978 - de premies in de sociale verzekering te verlagen als gevolg van de ruime meevallers: 700 mil joen van 1976 en vermoedelijk 1600 mil joen dit jaar. Maar hij weigerde in te gaan op de wens van de liberalen om daarmee nu een opening in het looncon flict te creëren. „Daarmee zouden we voorbij gaan aan het centrale punt van het conflict- de prijscompensatie voor 1977. De beide partijen hebben onderling een conflict, er is geen conflict met de regering". Dat betekent volgens de bewindsman dat beide partijen ook onderling uit het con flict dienen te komen. Volgens Boersma heeft de regering tot nog toe genoeg ge daan om de nu ontstane situatie te voorkomen. De regering voelt er dan ook niets voor om de werkgevers en werknemers op nieuw voor een driepartijenoverleg uit te nodigen. „Ik heb geen enkele be hoefte aan een overleg waarbij de par- een overleg te komen. En die bereidheid is er kennelijk niet". Minister Boersma betoogde dat de rege ring niet ongestraft nog eens kan ingrij pen. Zoals bekend heeft de regering vo rig jaar tot tweemaal toe de lonen bevro- pen niets meedelen, ren. Dat beleid heeft volgens Boersma wel succes gehad: de werkloosheid is sinds augustus gedaald, de prijzen zijn ben nu eenmaal hun eigen verantwoor delijkheid". Boersma sloot overigens niet uit dat de regering op een gegeven moment toch tot maatregelen kan overgaan. „Maar we zullen onze mogelijkheden aanwen den daar waar en wanneer het meeste succes te verwachten valt". Boersma wilde over de aard van mogelijke stap- Wiegel De minister uitte scherpe kritiek op de e^stijging houding van de WD. Hij noemde Wh „on o non no .c nn o no-nirQ gels kritiek „pure afbraak" en had het over kinderlijk eenvoudige analyses. van de loonkosten is ook afgezwakt. Boersma herinnerde de WD aan haar eigen standpunten uit het verleden, dat de regering niet te veel moet dreigen met ingrepen. Boersma zei zich daar dan nu ook aan te willen houden. „Na tuurlijk geeft dat kansen op conflicten' „Volgens de WD ligt de schuld maar bij eén partij: het kabinet, dat ons land door een gebrek aan beleid naar de af grond zou voeren", aldus Boersma. f Boersma toe. „Stakingen zijn Volgens de WD-woordvoerder Riet- zo l soms onvermijdelijk. Maar de situatie van nu mag ons niet verleiden tot het nemen van stappen die niet juist zijn. Er bestaat nu eenmaal een stakingsrecht. kerk heeft de regering het tot stakingen laten komen. Hij diende dan ook toch een motie in waarin hij van de regering vraagt om de meevallers uit de sociale De regering mag geen stakingsbreker verzekering te gebruiken om de sociale zijn". „De kunst van het regeren bestaat ook in het betrachten van terughoudend heid". zo zei de minister. „We moeten niet in paniek raken. Als men zegt dat de premies en belastingen nog dit jaar te verlagen. Daardoor zou de ruimte kun nen ontstaan die nodig is om de koop kracht van de werknemers te handha ven. De automatische prijscompensatie waarover werkgevers en werknemers nu PAGINA 2 stakingen i' De uitbreiding van de stakingen bleef ln Zeeland beperkt tot de bouw- en hou- tindustrie, PAGINA 3 kalm Het reizende publiek vatte de stakings- |i acties van het openbaar vervoersperso- neel kalm op. PAGINA 4 opinie Opinie-onderzoekers zijn zelf erg scep- J tisch over het nut van verkiezingsonder- zoeken. PAGINA 6 kelder De Middelburgse ondernemers staan PAGINA 7 wilma B en w. van Kapelle willen op korte I termijn de problemen met Wilma uit praten. PAGINA 9 wao Minister Boersma wil de wao- uitkeringen in fasen tot een percentage van 75 verlagen. PAGINA 10 regering het maar moet oplossen, dan met elkaar in de clinch liggen, zou dan miskent men de gecompliceerdheid van overbodig zijn. de problemen. De sociale partners heb- Rietkerk kreeg echter nauwelijks me destanders. Zijn motie werd dan ook verworpen. Alleen de WD. de Boeren partij, de RKPN en DS'70 gaven hun steun aan de motie. De regeringspar tijen lieten duidelijk blijken geen enkele behoefte aan de motie te hebben. CDA-woordvoerder Roolvink zei begrip te hebben voor de houding van de rege ring om nu niet in te grijpen. „Wij zullen de regering niet voor de voeten lopen", zo zei Roolvink, „maardeoverheidmoet dan wel verhoeden partij te kiezen". Overheidsingrijpen is volgens Roolvink pas gerechtvaardigd als de ontwikke ling van de gebeurtenissen dreigt de centrale doelstelling van het overheids beleid (het bestrijden van de inflatie en werkloosheid) in gevaar te brengen. Roolvink zei te hopen dat beide partijen in het conflict zullen inzien dat alleen een gesprek aan de onderhandelingsta fel oplossingen kan bieden. Volgens PvdA-woordvoerder Jaap van der Doef hebben de werkgevers zich in de loononderhandelingen de laatste maanden zodanig opgesteld tegenover de gerechtvaardigde verlangens van de werknemers dat deze laatsten niet an ders konden dan naar het stakingswa pen grijpen. Ook hij betoogde dat de re gering niet mag ingrijpen. „Dat zou in strijd zijn met het beleid zoals de Kamer dat wil en zoals het door gehele bedrijfs leven is gevraagd". Ook hij herinnerde aan het oude WD-standpunt dat de re gering zo min mogelijk moet ingrijpen. Volgens Van der Doef heeft de regering door haar prijsbeleid (de prijzen dalen immers nog steeds) uitstekend bijge dragen aan een vruchtbaar overleg over het handhaven van de automati sche prijscompensatie. De progres sieve fracties vinden dat die prijscom pensatie ook dit jaar gehandhaafd moet blijven. „Dat is een verworven recht voor de werknemers, het geeft ze kerheid en legt de lasten waar ze thuis horen: namelijk in de onderneming". DEN HAAG - Het aantal stakingen is gisteren - de tweede stakingsdag - ver der uitgebreid. Volgens de vakbonden lag het werk bij bijna 70 bedrijven met in totaal 13.000 werknemers stil. Dat aantal zal volgens de bonden de ko mende dagen aanzienlijk worden ver hoogd. De werkgevers kwamen, net ais de dag daarvoor, gisteren opnieuw met aan zienlijk lagere stakïngseijfers uit de bus. Volgens hen hebben ten hoogste 7000 man het werk neergelegd teneinde de eis van automatische prijscompen satie kracht bij te zetten. „Die lagere cijfers zijn een schoolvoorbeeld van de kruideniersmentaliteit van de werk gevers", zo zei gisteren FNV-voorzitter Wim Kok hierover. De belangrijkste feiten van deze tweede stakingsdag: In de Tweede Kamer werd een interpel latiedebat gehouden. Andermaal zei minister Boersma (sociale zaken) dat de regering niets voelt voor ingrijpen De president van de Utrechtse recht- bank Van Dijk, heeft opnieuw stakings acties laten opschorten, nu bij de vlees- I warenbedrijven. i Het openbaar vervoer in Amsterdam en Rotterdam lag tijdens de ochtendspits stil. Velen kwamen daardoor te laat op i hun werk. Vijf bedrijven m de grafische sector zijn aan het stakingslijstje van de bonden I toegevoegd j De bemanning op bijna alle veerboten I die naar Engeland varen, heeft het werk I neergelegd. In de sector industrie is opnieuw in drie forse bedrijven het stakingsparool ge geven. In de bouw werd het aantal stakingsob jecten aanzienlijk vergroot. Openbaar vervoer Dinsdagmorgen om vier uur werd in een stampvolle Luxor-zaal in Rotterdam het besluit genomen om het openbaar vervoer in de Maasstad s ochtends stil te leggen. Eerder hadden de ambtena renbonden ABVA en KABO hun leden bij het openbaar vervoer in Amsterdam ertoe bewogen hetzelfde te doen. KABO-voorzitter M. Vaes op de rumoe rige vergadering in Rotterdam: „Er wordt wel eens de indruk gewekt alsof de ambtenaren op een eilandje zouden wonen. Niets is minder waar. We mogen ook nu niet de anderen de kastantjes uit het vuur laten halen De „solidariteitsactie" in de twee groot ste steden van ons land werd een com pleet succes Geen tram of bus reed uit Streekvervoerondememingen in beide Voor de Utrechtse rechtbank diende dinsdagmorgen het kort geding dat de Ver enigde Nederlandse Vleesioaren Industrie tegen de voedingsbonden heeft, aange spannen. Foto: advocaat van de voedingsbonden, mr. Rood, aan het woord. Links voorzitter Cees Schelling. UITSPRAAK KORT GEDING: 'Boxtel', Homburg BV in Cuijk. Udema BV in Gieten en de Unilever Vleesgroep BV in Oss. In de afkoelingsperiode moeten werk gevers en werknemers alsnog proberen tot een akkoord te komen over de auto matische prijscompensatie, die de vak bonden willen maar die werkgevers over vrijwel de gehele linie afwijzen. Zowel de partijen in het zuivelconflict als nu in de vleeswarenindustrie moeten van de president op 22 februari opnieuw voor hem verschijnen voor het geven van nadere inlichtingen. Compromis De president van de Utrechtse recht bank zegt in zijn vonnis, dat hij geen oordeel kan en hoeft te geven over de verwijten die werkgevers en werkne mers in de vleeswarenindustrie elkaar over en weer maken over het loonover- leg dat volgens beide partijen door an dermans schuld is afgebroken. Wel leidt de president uit telegrammen die de laatste dagen nog zijn gewisseld tijdens de onderhandelingen af, dat er een mo gelijkheid bestaat voor hernieuwd over leg over een compromis. Hij noemt dit overleg „niet zonder meer bij voorbaat totfalen gedoemd" en zegt nadrukkelijk dat dit overleg wat de werkgevers be treft „onder een stakingsdreiging" plaatsvindt. Vorige week vrijdag erkende de presi dent van de rechtbank al, dat naar zijn mening de vakbeweging een staking mag organiseren vanwege de automati sche prijscompensatie, omdat die in ze kere zin als een verworvenheid mag worden beschouwd, die trouwens ook in wetten is terug te vinden. Grondrecht Juridisch adviseur van het FNV. Her man Hugelhultz, gaf als reactie, dat „uit dit vonnis blijkt dat het stakingsrecht dringend als een grondrecht erkend moet worden zonder allerlei haarklover ijen. FNV-voorzitter Wim Kok constateerde op een bijeenkomst in Eindhoven, dat „de rechter na de uitspraak van vrijdag niet heeft gekozen voor ten halve keren, maar voor ten hele dwalen". CNV-voorzitter Jan Lanser noemde dinsdagavond het vonnis van de Utrechtse rechtbankpresident onbe grijpelijk. De KVP en haar vrouwen §De KVP is de partij die weinig vrouwen op haar kan didatenlijst zet. Aanvankelijk zag het er zelfs naar uit dat op het KVP-deel van de CDA- lijst slechts twee vrouwen op een verkiesbare plaats zouden komen. Vergeleken bij de huidige situatie is dat een achteruitgang - zo mag men dat wel noemen - van niet minder dan vier. De commissie "Vrouw en partij in de KVP' was woedend, begon onmiddellijk een actie en had enig succes: het dagelijks bestuur is alsnog om de tafel gaan zitten om te bestuderen of er meer vrouwen op verkiesbare plaatsen kunnen komen. Vermoedelijk zal dat wel lukken, maar het is twijfelachtig of het huidige aantal KVP-vrouwen in de kamer kan worden gehandhaafd. In sommige opzichten is de KVP een eigenaardige partij: met name de kandidaatstelling verloopt er nog wel eens vreemd. Enige tijd geleden bijvoorbeeld speelde de kwestie- Westerterp, een bewindsman die dreigde af te vallen omdat het partijbes tuur hem niet op een verkiesbare plaats zette, nu is er dan weer deze vrouwen zaak. Blijkbaar springt men bij deze partij wel erg makkelijk, om niet te zeg gen: slordig, metallerlei prioriteiten om. Bij vrijwel alle partijen is het een vaste regel dat een bewindsman die het rede lijk goed heeft gedaan, hoog op de lijst komt: hij moet mee het gezicht van de partij bepalen. Bij de KVP evenwel houdt men zich met dergelijke overwe gingen kennelijk niet in de eerste plaats bezig. UTRECHT - De voedingsbonden van NVV, NKV en CNV zijn „verbijsterd" door het verbod van de rechter de ko mende zestien dagen in vier vleeswa- renbedrijven te staken. Ze zullen de voorbereidingen voor stakingen in be drijven in de sectoren brood, suiker en tabak voortzetten. Ook de stakingen in het vleeswarenbedrijf Meester in Wij- he. waar het ultimatum dinsdagnacht afliep gaat door. De voorzitter van de Voedingsbond NVV. Cees Schelling, liet een en ander dinsdagavond weten nadat de president van de Utrechtse rechtbank, prof. mr. V. J A. van Dijk. net als vorige week vrij dag in het zuivel-geding, beval dat er gedurende een afkoelingsperiode niet mocht worden gestaakt. De acties zou den vandaag beginnen. Het kort geding tegen de voedingsbon den FNV en de voedingsbond CNV was aangespannen door de exportcentrale Me, fiantlïjn ROTTERDAM - Beeld voor de poort van het Rotterdamse bedrijf ICI. waar werk nemers dinsdagmiddag in het kader van de actie tot behoud van de automatische prijscompensatie in staking zijn gegaan. steden ondersteunden de actie door geen lokale passagiers mee te nemen. ..Uitstekend en voorbeeldig. Uniek dat het overheidspersoneel zo zijn solidari teit betuigt" aldus Wim Kok. voorzitter van het FNV. Grafici Het 300 man tellende personeel van het dagblad De Gelderlander beet maan dagavond om elf uur het spits af en ging in staking. Zeven uur later volgden hun collega's bij Van der Loeff (Enschede), UM A i Arnhem iMisset Doetinchemen Franken (Deventer). Dat waren niet de enige acties bij de grafici. Een woord voerder van de grafische bonden: „Het rommelt in de hele sector. Overal zijn prikacties en zo gehouden De grafische bonden denken er hard over een kort geding aan te spannen tegen de directie van Hilarius BV in Al melo. Hilarius is een dochter van Van der Loeff in Enschede, waar het werk is stilgelegd. De directie van Van der Loeff heeft echter ook de grafische werkne mers van Hilarius naar huis gestuurd. Bij Hilarius worden huis-aan-huis- bladen gezet, die in Enschede worden gedrukt. Daar die bladen niet kunnen verschijnen is er geen werk meer, aldus de directie. De naar huis gestuurde grafici zullen geen loon doorbetaald krijgen. De direc tie vindt dat zij zijn aangewezen op de stakingskassen. Mr. C. J. Houwert. di recteur van Van der Loeff „Wij hebben t Slot zie pagina 3 kolom 3 et de 'vrouw in de kameri loopt de KA/P plotseling jaren achter. Zestig jaar geleden namelijk, in november 1916. kwam de verkiesbaarheid van de vrouw als kamerlid voor eens en altijd aan de orde: er lag een voorstel op tafel om haar passief kiesrecht toe te kennen. De meerderheid van de kamer was er voor. maar één lid ver weerde zich opval lend fel: de hoogbe jaarde De Savomin Lohman van de CHU. Hij gebruikte een opvallende argumentatie: „In de beide colleges van de staten-generaal behoort de stille, de soms onbewuste in vloed die de vrouw op de man kan uitoe fenen, te worden voorkomen." De oude staatsman zei het gevaar groot te ach ten dat mannelijke leden van de kamer hum stem zouden uitbrengen „uit een zekere genegenheid vooreen vrouwelijk kamerlid." En hij betoogde dat de sa menstelling van een staatsrechtelijk college niet mocht worden geregeld „met het oog op het genoegen of de be geerte van personen, maar uitsluitend met het oog op de deugdzaamheid van het college." Zodra de aantrekkelijk heid van vrouwen in het geding kwam. achtte hij de man tot de 'zwakke sekse' te behoren. Toen een medelid interrum peerde: „Stel dan een leeftijdsgrens." sprak de bejaarde chu-er met duidelijke zelfkennis: „Een leeftijdsgrens helpt niet. Er zijn mannen die op alle leeftij den de vrouwen charmant en beminne lijk vinden. Dat gaat niet over." Blijk baar denkt het tegenwoordige KVP- bestuur er ook zo over. Or Euro-communisten bijeen in Madrid MADRID (UPI/APP)- De leiders van dc Franse en de Italiaanse communisti sche partijen gaan binenkorl naar Madrid voor een 'eurocommunistische topontmoeting' met de Spaanse com- munistenleidcr Santiago Carrillo. Dit staat in een gezamenlijk partij- communiqué dat dinsdag in Madrid is uitgegeven. De datum voor de ontmoeting tussen Carrillo, Italië's Enrico Berlinguer en Frankrijks Georges Marchais zal later worden vastgesteld, aldus het commu nique. In communistische kringen in Spanje is vernomen dat de top binnen twee weken zal plaatsvinden. PLANOLOGISCHE COMMISSIE OVER BEWONINGSPATRONEN: studenten Staatssecretaris Klein ril meer studen ten opleiden met dezelfde personeelsbe- 1 zetüng bij het hoger onderwijs PAGINA 12 evita Binnenkort verschijnt er een elpee van de succesvolle rock-muslcal 'Evita' over het leven van Eva Peron. radio- en tele- f visieprogramma's, strip PAGINA 13 order Een miljardenorder van de PTT is naar het Zweedse concern Ericson gegaan: j Ij beurs: financiën, economie. f zijn de KA/P-ers in de partijtop soms nog ouderwets-principieel? Zijn het aanhangers van het oude principe van de drie k's? De vrouw in de keuken, bij de kinderen en in de kerk. Dat is anno 1977 moeilijk aan te nemen: de na oorlogse geschiedenis van deze partij leertnamelijk anders. De eerste vrouwe lijke bewindslieden in Nederland waren beiden lid van de KVP: minister dr. M. A. M. Klompé en staatssecretaris dr. A. de WaaL Mevrouw Klompé is bovendien de enige vrouw tot dusver die tot minis ter van staat is benoemd. En in de ka mer treden vrouwelijke KVP-leden her haaldelijk op de voorgrond (aanvanke lijk hadden we hier geschreven „trekken de aandacht", maar dat doet toch teveel aan de opvattingen van de oude heer De Savomin Lohman denken). Vermoede lijk i3 de voornaamste reden van deze gang van zaken bij de kandidaatstelling dat de KVP-top voornamelijk uit man nen bestaat, die niet goed nadenken terwijl ze beter weten. Inderdaad: slor dig. Het reduceren van het aantal vrou welijke kamerleden is in deze tijd niet alleen onbillijk en onjuist, het is met het oog op de verkiezingen bovendien de goden verzoeken. Een eigenaardige par tij soms. de KVP Sojoez 24 gekoppeld MOSKOU (TASSi - Het Sowjet transportmimteschip Sojoez 24 is dins dag vastgekoppeld aan het ruimtesta tion Saljoet 5 dat sinds 24 augustus 1976 rond de aarde draait. De Sojoez 24 was maandag gelanceerd. INDELING IN GROEIMODELLEN 'NA TE STREVEN' MIDDELBURG - De spreiding van het inwonertal over de dorpen en steden in Zeeland zoals dc nota bewoningspn- tronen voorstaat, kan alleen worden bereikt met de medewerking van de Zeeuwse gemeenten. „De gemeente lijke bestemmingsplannen dienen in te spelen op het voorgestelde kernenpa troon". zo staat in het advies, dat de provinciale planologische aan gs heeft uitgebracht over de nota van de provinciale planologische dienst. In dit advies noemt de planologie,.c commissie de indeling van dorpen en steden volgens een groeimodel „een al leszins na te streven doel" Een essen tiële rol' is volgens de commissie wegge legd voor de regionale groeikernen, een kwalificatie, die de PPD heeft gegeven aan Zierikzee. Goes. Middelburg, Vlls- singen, Terneuzen en Hulst: deze steden moeten „in belangrijke mate" het vesti gingsoverschot opvangen De planologische commissie werpt de vraag op. of dorpen waar moet worden betwijfeld of het huidige inwonertal te handhaven is niet als „kernen met be perkte mogelijkheden" moeten worden aangeduid Men wijst erop. dat dit is ge beurd voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen en 'enkele leden' van de commissie heb ben de gedachte geopperd dit ook voor de rest van Zeeland te doen. De planolo gische commissie heeft deze gedachte nog niet willen overnemen, „hoewel zij de opmerking niet zonder betekenis acht." Een dergelijke keuze zal met het oog op het belang van het betrokken dorp alleen na uitvoerige studie en in IT -Z. -\ laanderen De ontwikkeling van de bevolking in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, die een aanzienlijk sterfte-overschot te zien geeft, kan volgens de planologische commissie een belangrijke reden zijn om dit gebied bij de uitwerking van het spreidingsbeleid „een speciale bena dering" te geven. Voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen wil men, dat de groei van de bevolking in aantallen wordt aangegeven, zoals ook voor an dere Zeeuwse regio's isgedaan. hoewel de commissie dit voor dit gebied niet als een eenvoudige zaak ziet. De provinciale planologische commis sie heeft „geen afwijzende" kantteke ningen gemaakt bij de adviezen van twee andere commissies. In het advies van de commissie voor sociaal-culturele aangelegenheden wordt met name de aandacht voor Schouwen-Duiveland gevraagd: de bevolkingsgroei van het gebied vertoont tendenzen. die niet in overeenstemming zijn met het streven (Slot zie pagina 6 kolom 5) Beatrix en Claus in mei naar China DEN HAAG (ANP) - De rijksvoor lichtingsdienst heeft dinsdag mee gedeeld dat prinses Beatrix en prins Claus op uitnodiging van de rege ring van de volksrepubliek China van 3 tot 18 mei dit jaar een werkbe zoek aan dat land zullen brengen. Het wordt het eerste officiële bezoek van een of meer leden van het Neder lands koninklijk huis aan de volksre publiek. Enkele jaren terug bezoch ten prinses Irene en prins Carel Hugo China informeeL Beatrix en Claus hebben al eens een officieel werkbezoek aan de Sowjet- Unie gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1