PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WERKGEVER BLIJFT BEREID TE PRATEN Demonstranten verstoren rede Betty Williams HERSTEL PvdA Criminaliteit in en om watersportgebieden in Zeeland steeg laatste jaren nauwelijks de krant van zeeland TWEE AGENTEN NEERGESCHOTEN PZC/s, 'Op elk niveau en over alle punten9 vandaag Koffie 24 cent omhoog In het water gevallen pagina 7 220e jaargang no. 26 Maandag 7 februari 1977 lVan onze redactie economie) DEN HAAG - De raad van bestuur in arbeidszaken, het overle gorgaan van alle werkgeversorganisaties, zegt bereid te blijven bet reëel en zorgvuldig overleg op elk niveau te voeren over alle punten die van beide kanten op tafel zijn gelegd. De algemene strekking van de uitspraak van de president van de Utrechtse rechtbank is volgens de werkgeversorganisaties, dat in loonon derhandelingen sprake moet zijn van reëel en zorgvuldig overleg. De werkgevers zijn blij, dat door de uitspraak de weg is geopend naar hernieuwd loonoverleg in de zuivel. CNV-secretaris H. van der Meulen zei te lingen uitvoerig over het standpunt betwijfelen of heropening van het over leg op bedrijfstakniveau nog wel zin heeft, omdat de centrale werkgeversor ganisaties blijven vasthouden aan het niet betalen van de volledige automati sche prijscompensatie. Hij zei voorts dat het niet juist is te denken, dat het CNV met de werkgevers wil praten. „Wij willen altijd praten op de door ons aan gegeven voorwaarden. Die houden in, dat dit jaar in ieder geval de prijscom pensatie betaald moet worden, doch te gelijkertijd kunnen we met elkaar be zien, wat er met die compensatie het volgend jaar moet gebeuren"aldus Van der Meulen. „Dit hebben we de werkge vers al geruime tijd laten weten, maar tot nu toe hebben ze daarop niet gerea geerd", zo zei hij. Inmiddels hebben de Industriebond CNV en de Unie BLHP een woedende brief gezonden naar de metaal werkge vers. De bonden voelen zich gegriefd door het feit, dat de werkgevers hen er van beschuldigen een dictaat op tafel te hebben gelegd voor het betalen van de automatische prijscompensatie en niet hebben willen luisteren naar de argu menten daartegen. De beide bonden zeggen dat zij tijdens de onderbande van de werkgevers hebben gediscus sieerd. Als bewijs daartoe publiceren zij uittreksels uit de notulen van deze gesprekken. „Door u is op generlei wijze serieus gepoogd met onze bonden tot overeenstemming te komen", aldus de bonden, die de verantwoordelijk heid van de stakingsacties in de me taalsector bij de werkgevers leggen. Openbaar vervoer In een aantal grote steden zal deze week ook het openbaar vervoer gaan staken. Het is de bedoeling van de Algemene Bond van Ambtenaren, de ABVA, en de Katholieke Bond van Overheidsperso- bekend is of de chauffeurs van de rein igingsdiensten in deze steden zich bij de stakingsacties zullen aansluiten. De ABVA en de KABO hebben de per soneelsleden van de gemeentelijke vervoerbedrijven in Amsterdam en Rotterdam voor maandagavond in een st akingsvergadering bijeengeroepen. In Amsterdam zal in Krasnapolsky worden vergaderd. Daar verwacht men ongeveer 1000 van de opgeroepen le den. Inmiddels heeft de Nederlandse Bond van Gemeente Personeel zich in Amsterdam achter de voorgenomen ac ties geschaard. In Rotterdam zijn door ABVA en KABO 3000 personeelsleden van de RET uit genodigd voor een stakingsvergader ing in de nacht van maandag op dins dag om 1 uur. „Die vergadering zal wel tot ongeveer 4 uur in de nacht duren. Om vijf uur moeten de eerste bussen en trams uitrijden. Het kan best zijn dat de mensen na afloop van de vergader ing naar huis gaan en trams en bussen in de remise laten staan", aldus een woordvoerder van de ABVA. Zowel de ABVA als de KABO noemen deze acties ondersteunende stakingsac ties. Over de prijscompensatie voor het personeel van de gemeentelijke neel. de KABO. dat dinsdagmorgen in voersbedrijven is nog niet onderhan- Amsterdam en Rotterdam trams en bussen in de garages blijven. In de loop van de week zal dan het openbaar' ver- deld De bonden hebben de minister van binnenlandse zaken vorige week per brief gevraagd om 2.5 procent prijscom- voer van Utrecht, Groningen en Am- pensatie als voorschot op het trendbe- hem volgen, aldus de ABVA. Nog niet leid. De afgelopen dagen hebben de- rondweg onafhankelijk gebouwen Gemeenten dienen in hun bestem mingsplannen rekening te houden met multi-iimctionele gebouwen. afgelasting armzalig thriller geluk Met een beetje geluk was er voor een tactisch sterk WHS zelfs winst uitgeko- handicap Ondanks een ernstige handicap werd Wies van Houte zevende in de midwinter-marathon. zelfde bonden schriltelijk deze vraag voorgelegd aan minister Boersma voor het personeel werkzaam in de sociale werkplaatsen, en aan de Nederlandse Ziekenhuis Raad voor het personeel werkzaam in de ziekenhuizen en bij in stellingen voor maatschappelijk wel zijn. ABVA-voorzitter Jan Dutman zei. dat oproepen van zijn bond aan ambtena ren om mee te doen aan stakingsacties inderdaad in strijd zijn met de wet. ..Dit kabinet heeft echter een aan tal jaren ge leden gezegd te menen, dat ook ambte naren stakingsrecht moeten hebben Dan moet dit kabinet dat nu maar waarmaken", aldus Dutman. die nietzei te vrezen, dat zijn acties zouden worden gestopt door een door de overheid aan gespannen kort geding. Zuivel De voedingsbonden zullen de komende dagen zich gaan beraden op acties in de vlees- en tabaksindustrie. Deze acties komen dan in de plaats voor de nu door de rechter voor een periode van 20 da gen verboden acties in de zuivelindus trie. Het bestuur van de FNZ zal zich in de komende dagen beraden om een voor een hernieuwd gesprek aan de bonden te zenden uitnodiging, een nieuwe in houd te kunnen geven. De FNZ ziet wel mogelijkheden om tot een gesprek met de bonden te komen, zo werd ons ge zegd. De overeenkomst, die personeel, direc tie en bestuur van de zuivelfabriek De Takomst in Wolvega met elkaar hebben getroffen, houdt in dat iedere werkne mer per 1 januari op jaarbasis 2.5 maal f 275 krijgt. Dit bedrag is ontstaan door uit te gaan van een gemiddeld jaarsala ris van f27.500 en daar een honderdste deel van af te nemen. Per 1 juli zal een verdere aanpassing van de lonen wor den gegeven, ook dan weer in een vast bedrag per werknemer. Over een andere vorm van prijscompensatie is niet ge sproken. AMSTERDAM - Tijdens de zaterdag in Amsterdam gehouden manifestatie "Vrouwen van Nederland helpen vrouwen van Noord-Ierland', hebben enkele demonstranten de bijeenkomst verstoord. Hier wordt een demonstrant door de politie afge voerd BIJEENKOMST VROUWENHULP NOORD IERLAND AMSTERDAM (ANP) - Tijdens de door de werkgroep Vrouwenhulp Noord- Ierland gehouden bijeenkomst in de Amsterdamse Westerkerk. hebben zich za terdag enkele incidenten voorgedaan. Leden van het Ierland komitee verstoorden een groot deel van de toespraak van de Noordierse vredesvrouw Betty Williams met kreten dat de Britse troepen Noord-Ierland moeten verlaten. Ongeluk in Franse opwerkingsfabriek PARIJS (DPA) - Bij een ongeluk in een fabriek voor opwekking van radio actief kernafval in het Noordfranse La Haque, hebben vrijdag acht mensen giftige plutoniumoxide dampen ingea demd. Alle acht zijn onmiddellijk in een ziekenhuis opgenomen. De directie van de fabriek verklaarde zaterdag dat het ongeval geen ernstige gevolgen voor de betrokkenen zal heb ben en dat de acht mannen maandag weer aan het werk mogen. Bij de laatste werd echter het voorbehoud gemaakt dat nog precies onderozhct moet wor den hoeveel straling de mannen hebben opgelopen Dit comité wil dat ook de Nederlandse vrouwen zich hiervoor inzetten en zich distantiëren van de Noordierse vredes beweging. Voorde kerk hield het comité een demonstratie, waarbij pamfletten met teksten van deze strekking werden uitgedeeld. Lange tijd nadat de bijna 1300 bezoekers (voornamelijk vrouwen) de kerk hadden verlaten was het comité nog met wandelaars en bezoekers in discussie „Circa 1800 mensen vonden tot nu toe de dood als gevolg van het geroeid in Noord-Ierland. Van hen roerden er 62 gedood door het Britse leger. U mag ra den wie de rest heeft vermoord". Dat was de reac tien van mevrouw Betty Williams op geschreeuw van demon straten tijdens haar toespraak. Zij daagde de toehoorders uit de Ierse kinderen die voor een korte vakantie naar Holl and komen te vragen waar het geweld vandaan komt. „Er zal nooit vrede komen in Noord-Ierland. als de mensen niet samen in één gemeenschap willen werken", vervolgde zij. Slachtoffers Voorzitter Trix Betiem van de werk groep Vrouwenhulp Noord-Ierland zette uiteen hoe de werkgroep is ont staan en wat de doelstellingen zijn. Zij is zelf in Belfast geweest en kwam daar tot de conclusie dat vooral de vrouwen en kinderen het slachtoffer van het ruim zeven jaar durende geweld zijn. Het is de bedoeling dat nog deze zomer een groep Noordierse vrouwen (katho liek en protestant) naar Nederland komt om hier wat uit te rusten, contact met elkaar te hebben en dat in Noord- Ierland voort te zetten. Zij kondigde voorts aan dat er begin april een grote landelijke geldinzamelingsactie wordt gehouden. Het plan is dat het werk van de werkgroep pas wordt beëindigd als de daadwerkelijke hulp overbodig wordt, aldus Trix Betiem Ook tijdens de toespraak van mevrouw dr. Marga Klompé bleef het onrustig in de kerk. Mevrouw Klompé lichtte de oorsprong van de conflicten in Noord- Ierland toe. Zij besloot haar toespraak met de oproep door begrip en medewer king samen te bouwen aan de vrede. Het Westerkerk-koor en Liesbeth List (met liederen van Theodorakis) zorg den voor de muziakele omlijsting van de bijeenkomst. De bijeenkomst werd bijgewoond door prinses Beatrix. AMSTERDAM (ANP) - Een routinecontrole van de politie is zaterdagavond uitge lopen op een schermutseling waarbij twee agenten en een Marokkaan door pis toolschoten gewoond zijn geraakt. De twee agenten hielden op de Purmerweg in Amsterdam-Noord een auto aan, bestuurd door de 27-jarige Marokkaan A. B. uit Amsterdam. In de auto bevonden zich voorts de Marokkanen A. I. A en F. F. Stapte uit de auto. nam een agent in een wurggreep, en trachtte diens dienstpistool af te pakken. Tijdens de worsteling die daarop volgde, schoot F. de beide agenten in het gezicht. Hijzelf werd door een schot in borst en hand getroffen .De twee andere Marokkanen gingen er daarop in de auto vandoor, de drie gewonden op de weg achterlatend Later op de avond werdn zij door de politie opgespoord en aangehouden. De drie gewonden waren naar het Wilhelminagasthuis gebracht Een van de agen ten kon, na te zijn behandeld, weer naar huis. De toestand van de andere agent en die van de Marokkaan wordt 'bevredigend genoemd. i Van ome parlementaire redactie DEN HAAG - Volgens een NIPO-verkiezingsenquête over de maand januari is de PvdA bezig te herstellen van de daling in de kiezersgunst van de afgelopen tijd. CDA en WD daarentegen moeten beide enig terrein prijsge- De PvdA heeft in januari een winst geboekt van 2,5 pro cent en benadert nu op een half procent het niveau van de vorige kamerverkiezingen van 1972. Het CDA zou 1,2 pro cent verliezen, maar toch nog ruim boven de resultaten van '72 blijven, evenals de WD die in januari 1,1 procent verloor. De kleine partijen bleven volgens de enquête, die is uit gevoerd in opdracht van hc-t VARA-programma In de Rooie Haan gelijk, alleen de CPN won licht en zou daar mee een zetel vooruit gaan. De PPR was aan de verlie zende hand: van 3.4 naar 2.6 procent (4 in plaats van 5 zetels, tegen in 1972 7). D'66 bleef gelijk met 1.6 procent (2 zetels). Het NIPO stelde ook de vraag wie na de volgende verkie zingen premier zou moeten worden: Den Uyl, Van Agt of Wiegel. Den Uyl kreeg de meeste voorkeur, 41 procent tegen drie maanden geleden 37 procent Van Agt: 32 pro cent (37 procent), terwijl 14 procent van de kiezers Wiegel als premier wilde, tegen drie maanden geleden 15 procent 'GERING IN VERHOUDING TOT WAARDE MATERIAAL' Tijdens de bijeenkomst waren er ver scheidene incidenten. Zo riep deze Ier, de leidster van de Ierse vrouwenbewe ging Betty Wiliams tijdens haar toe spraak toe, dat hij 8 jaar onschuldig in degevangenis had gezelenen datdot lot haar nog met roas overkomen. ROLDE (ANP) - In Rolde is zondagmid dag omstreeks vijf uur een persone nauto frontaal tegen een boom gereden. Vier van de vijf inzittenden zijn daarbij om het leven gekomen. ONDERBEZETTING RIJKSPOLITIE WEMELDINGE - „De crimina liteit op en rondom de Zeeuwse wateren is wel enigszins toege nomen, maar niet verontrus tend. In het gehele watersport gebied van Oosterschelde, Wes- terschelde en Veerse Meer be draagt de toename ongeveer tien procent". Dat zegt de afju- dant J. Bout, groepscomman- dat van de rijkspolitie te water te Wemeldinge. Hij tekent daarbij aan dat die crimina liteit getalsmatig bezien altijd vrij ge ring is geweest. „Op het Veerse Meer hadden we zo'n vijf tot zeven diefstal len per jaar. In 1976 is dit aantal nu opgelopen tot zeventien", aldus de ad judant. Hij noemt deze 'groei' niet alarmerend: „Het is nog vrij gering als men bekijkt water aan materieel, aan jachten en an dere vaartuigen op het Veerse Meer een lig- en vaarplaats vindt. Dat zijn er wel 4000". Adjudant Bout wil de lichte toename van diefstallen niet toeschrijven aan een vermeerdering van het aantal mensen, dit gaat stellen: „Men zou kunnen zeg gen: het ligt ook aan het varend publiek zelf. Men is minder serieus met het af sluiten en opbergen van zijn eigen dommen. Men verzuimt bijvoorbeeld buitenboordmotoren mee te nemen of op te bergen. Als men die maar laat hangen, dan brengt men toch bepaalde minder sterke mensen in de verleiding. Uit die hoek bekeken zeg ik: de groei van het aantal diefstallen is niet verontrustend vanuit toegenomen criminaliteit, want een deel van de diefstallen wordt zeker min of meer aangemoeigd door onzorg vuldigheid van de eigenaars. Daarom zeg ik tegen het publiek, let toch vooral op uw zaken", aldus deze adjudant der rijkspolitie. De aard van de misdrijven en misdrijfjes in het gebied, dat de groep Wemeldinge van de rijkspolitie te water omvat, va rieert van vernieling en mishandeling via stroperij tot diefstal en verduiste ring. „Doodslag of moord, of ander zwaar geweldadig optreden komen we gelukkig niet veel tegen", zegt de adju dant. Het gebied van de groep Wemeldinge der rijkspolitie te water strekt zich uit over Oosterschelde. Westerschelde. het Veerse Meer. De Schelde- Rijnverbinding. en de kanalen door Walcheren en Zuid-Beveland en dat van Temeuzen naar Sas van Gent. Sterkte De organieke sterkte waarmee de rijks politie te water in dat gebied mag opere ren. bedraagt 55 man „Maar het zijn er 48, dus 13% te kort", zegt de afjudant.. die vervolgt: „Onder bezetting is al een min of meer normale zaak Elders in het land is die onderbe zetting veel erger, hoewel het ons toch wel een paar bootbemanningen scheelt". Om het te kort aan te vullen zijn er al een paar voorstellen onderweg naar 'hogerhand'. „Als we de sterkte kunnen opvoeren tot de toegestane 55 man. dan zijn we bijvoorbeeld in staat om op de Westerschelde 356 dagen van het jaar dag en nacht een volledige be mande politieboot op het water te heb ben". zegt afjudant Bout. Niet extra De groei van de criminaliteit op en rond de Zeeuwse wateren is voor de groepscommandant niet zodanig dat die reden zou zijn boven de organieke sterkte nog eens extra personeel aan te vragen. Hij acht zijn groep best in staat om met 55 mensen en acht boten het hoofd te bieden aan de vorm en omvang van de criminaliteit, zoals die zich tot nu toe in het gebied van de groep Wemeldinge voordoet. „In 1976 constateerden we ongeveer 70 misdrijven in ons totale ge bied. Dat verschilt nauwelijks met het jaar 1975", zegt de heer Bout, „Als ons tekort aan mankracht is opgeheven, dan kunnen we optimaal surveilleren en controleren" Adjudant Bout wijst er op dat aanwer ven. selecteren en opleiden van mensen voor de rijkspolitie te water geen een voudige zaak is. .Tiet gaat hierbij niet alleen om mensen, die geschikt moeten zijn voor de politiedienst. Ze moeten ook een nautische achtergrond en in stelling hebben. Ze moeten een nauti sche scholing gehad hebben, of een kor tere of langere staat van dienst bij de groite vaartvisserij of de binnenvaart hebben. We zijn dus zeer selectief bij het aanwerven van nieuwe politiemannen". Adjudant Bout wil liever niet ingaan op het voorstel tot regorganisatie van de rijkspolitic te water, dat afkomstig is uit de kringen van de rijkspolitie te water district Amsterdam. Daarin werd gepleit voor reorganisatie en cen tralisatie om de toegenomen criminali teit te water beter te kunnen bestrij den. Adjudant Bout: „Dat is de visie van de commandant van het district Amsterdam. Ik beperk me liever tot de zaken, zoals die zich hier in mijn groep in Zeeland voordoen, en dan vind ik zoals ik reed zei, de toename van crimi naliteit hier noig niet verontrustend". DEN HAAG- Met ingang van aanstaande woensdag wordt de koffie 24 cent per 250 gram en de thee 7 cent per 100 gram duurder. Dit heeft de Vereniging van Koffiebranders en Theepak kers meegedeeld. Tot de ver hoging - in overleg met het ministerie van economische zaken - is besloten in verband met de prijsontwikkeling van de grondstoffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1