PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RECHTER VERBIEDT STAKING IN ZUIVEL PZC Leven in januari goedkoper Staten willlen geen nieuwe studie over tracé Driewegen-Terholen Doorgaan 'vreedzame' kern-leverantie nodig Afkoelingsperiode van twintig dagen Bonden schorten acties op GISCARD D'ESTAING EN SCHMIDT: BETTY WILLIAMS IN AMSTERDAM ALLEEN PPR FRACTIE VOOR ANDERE OPZET Kakkerlakken pagina 13 220e jaargang no. 25 Zaterdag 5 februari 1977 De president van de Utrechtse rechtbank mr. V. J. A. van Dij, UTRECHT - De stakingen in de zuivelindustrie, die de vakbon den maandag wilden laten beginnen, gaan niet door. Dat is het gevolg van de uitspraak van de president van de Utrechtse recht bank, die vrijdagavond besliste dat stakingen in de acht zuive londernemingen 20 dagen opgeschort dienden te worden. In die tussentijd dienen werkgevers en vakbonden in de zuivel het loonoverleg te heropenen. De zuivelbonden hebben daarop beslo ten alle zuivelstakingen af te lasten. De rechtbankpresident heeft de dwangsom van 2,5 miljoen gulden per stakingsdag die de werkgevers hadden geëist, toegewezen. Verder moeten de bonden zich onthouden van de steun aan wilde stakingen. Vice-voorzitter Spit van de FNV: „Alle voor maandag geplande acties zullen vermoedelijk gewoon doorgaan, be halve natuurlijk die in de zuivel". Wel is er volgens Spit reden voor nader beraad met zijn andere vakbondscollega's. PAGINA 2 overval Bij een roofoverval op een benzinesta tion tussen Souburg en Rltthem is de pomphouder in zijn been geschoten. vertrouwen De helft van de FNV-leden heeft volgens een Nipo-enquète weinig vertrouwen in een staking. propaganda Opinie: Verkiezingspropaganda kost de politieke partijen in Nederland vijf mil joen gulden. PAGINA 13 gappen energie motorsport De Nederland motorcrossclu PAGINA 27 aandeel Elsevier biedt J Edicom: beurs: ZATERDAG PAGINA 17 dieven Cursus detective: Dankzij aanplakb- aard en aanplaksnor belanden alle die ven in de nor. garantie Directeur J, J A. Berger: Realisering van de Stichting Garantie-Instituut Woningbouw is een stap ln de goede richting." miljoenen Pronk verdeelde 'zijn' miljoenen over de derde wereld. Letterkundige kroniek; Stemmen uit de kerken; Ter overden king. PAGINA 23 causerie Vandaag (zaterdag) zal de vakbondtop hierover mogelijk een beslissing nemen. Volgens Spit ging het argument van prof. mr. Van Dijk. dat de bonden nietde nodige zorgvuldigheid bij de onderhan delingen in acht hebben genomen, niet op: noch voor de zuivel, noch voor de andere bedrijfstakken. Voorzitter Cees Schelling van de voe dingsbond NVV, een van de gisteren voor de rechter gedaagde partijen, was 'bijzonder teleurgesteld' over de uit spraak van de Utrechtse rechtbankpre sident prof. mr. V. J. A. van Dijk. Schel ling: „Dit is geen recht, maar de schijn heiligheid ten top gedreven. Het is dui delijk dat de werknemers het recht hebben vanwege de automatische prij scompensatie te staken, maar de rech ter heeft op andere gronden die uit spraak niet durven doen. Het heeft hem daarvoor kennelijk aan moed ontbro ken. De president heeft daarmee de werkgevers in de kaart gespeeld". Voorzitter R. Zijlstra van de zuivel- werkgevers deelde die mening echter niet. Hij erkende dat het vonnis inhield dat de bonden inderdaad de automati sche prijscompensatie tot inzet van een staking mogen maken. „Wij moeten er nu voor zien te zorgen dat we geen Pyrrhus-overwinmng (overwinning waar de winnaar uiteindelijk toch slech ter van wordt - red.) behalen" Zijlstra zei van harte te hopen, dat de afkoe lingsperiode van 20 dagen benut kan worden voor een overeenstemming, ■eventueel met behulp van derden, zoals de overheid'. Secretaris Mulder van de hoofdgroep zuivel van de voedingsbond CNV zei dat het vonnis hem bijzonder heeft verwon derd. „Eigenlijk weten we op dit mo ment nog niet precie's wat we ervan moeten zeggen. We gaan het grondig be studeren. Geoorloofd Rechtbankpresident Van Dijk vonnis te, dat het verwijt van de werkgevers terecht is als zouden de vakbonden te vroeg naar het wapen van de staking grijpen, omdat het overleg nog niet vol tooid zou zijn. Daarom wees hij een nieuwe overlegtermijn van 20 dagen toe aan de werkgevers. Van de andere kant echter erkende Van Dijk de stelling van de vakbonden, dat een staking om de automatische prij scompensatie in beginsel geoorloofd kan zijn. Hij komt tot die conclusie om dat de automatische prijscompensatie al enkele jaren in de cao's is opgenomen. De rechtbankpresident vindt ook niet, dat het middel van de staking zulke na delige gevolgen heeft dat het middel het gestelde doel (de prijscompensatie) niet zou rechtvaardigen, zoals de werkgevers stellen. De zuivelwerkgevers hadden gisteroch tend in een pleidooi in het korte geding namelijk aangevoerd dat juist in de zui vel een staking 'onnoemelijke schade' zou veroorzaken, omdat er miljoenen li ters melk in de sloot terecht zouden ko men. De rechter wees dit bezwaar af. temeer daar de vakbonden zich bereid hadden verklaard stakers de machines te laten bedienen die van melk melk poeder maken. In zijn vonnis duidde Van Dijk een mo gelijkheid voor overeenstemming tus sen partijen aan. Hij gaf in overweging de prijscompensatie voor de nieuwe cao gedeeltelijk automatisch te geven, en gedeeltelijk na nader overleg uit te ke ren. Schelling van de voedingsbond NW verklaarde daar echter 'praktisch geen heil' in te zien. Rechtbankpresident Van Dijk vonniste tenslotte, dat partijen op 22 februari opnieuw voor hem moeten verschijnen voor het geven van nadere inlichtin gen. DEN HAAG - Het levenson- Volgens Bert Donia van de stichting j - 'Konsumenten Kontakt' is het ge- derhuud is goedkoper ge- bruikelijk dat de cijfers over Jaooiri worden. De prijzen zijn sinds ten opzichte van andere maanden half december met 0.3 pro- "ij gematigd zijn ...maar eed daling zoals die zich nu heeft voorgedaan, cent gedaald. Goedkoper hebben we toch in jaren niet be- werden aardappelen, vers fruit en dranken; duurder verse groenten, melk, koffie en water. In prijs omhoog gingen ondermeer ook huis houdelijke apparaten, ver warming en verlichting, de kapper, schadeverzekerin gen, luister- en kijkgelden, telefoon en het ziekenhuis. Volgens het CBS hebben de prijsda lingen zich vooral voorgedaan als ge volg van de uitverkoop bij kleding en schoeisel. De verwachting is dat het tempo van de prijsstijgingen een da lende tendens zal blijven vertonen. leefd". Hij schrijft de daling toe aan de grote prijzenslag die sinds decem ber door een aantal winkelbedrijven wordt gevoerd en aan het feit dat de prijs van het gas in januari niet ver hoogd is en die van elektriciteit min der gestegen is dan in voorgaande ja ren. Prem Ier Den Uyl toonde zich vrijdag zeer tevreden over de daling. Hij wees erop dat de prijzen nu sinds oktober vorig jaar per saldo zijn ge daald. Wel zei Den Uyl in februari weer een prijsstijging te verwach ten, maar over de hele linie is toch een duidelijke afvlakking te consta teren. De premier toonde zich verder ver heugd over de daling vorige maand van de werkloosheid met 7000. UTRECHT - Voor de Utrechtse rechtbank diende vrijdag het kort geding van de zuivelondememers contra de vakbonden in verband met de dreigende stakingen in deze bedrijfstak. Op de foto overleg tussen v.l.n.r dhr. W Winters, onderhandelaar voedingsbonddhr. C. Schelling, voorzitter voedingsbond NVV en mr M O Rood, raadsman voedingsbonden. PARIJS (DPA/REUTER) - President Valery Giscard d'Estaing en bondskan selier Helmut Schmidt zijn het eens over de noodzaak om verdere versprei ding van kernwapens tegen te gaan, maar zij zijn van plan voort te gaan met de verschaffing van atoomtechnologie voor vreedzame economische doelein den aan landen die kernenergie voor hun ontwikkeling nodig hebben. Dit is vrijdagavond bekendgemaakt in Parijs, na afloop van het periodieke to- poverleg tussen het Franse staatshoofd en de Westduitse regeringsleider. Via woordvoerders lieten zij weten bereid te zijn met de Verenigde Staten overleg te plegen over strikte waarborgen bij de uitvoer van kerninstallaties. Diploma ten die aan de besprekingen hebben deelgenomen, verzekerden echter dat de twee landen vastbesloten zijn om weerstand te bieden aan de druk van Washinton om hun contracten totlever- ing van opwerkingsinstallaties voor kernafval aan Brazilië en Pakistan op te zeggen. Plutonium dat met behulp van Prinses Irene was voor observatie in ziekenhuis DEN HAAG (ANP) - Prinses Irene is vrijdag uit Oostenrijkse wintersport plaats Lech overgevlogen naar Neder- lnad. In verband met een val die zij tij dens het skieën had gemaakt is zij vrij dagmiddag in het academisch Zieken huis in Utrecht onderzocht op de afde ling neuro-chirurgie. Na de observatie kotie kon zij het zie kenhuis verlaten er zouden geen kwet suren zijn gevonden. Konigir. Juliana hield haar gezelschap. dergelijke fabrieken wordt geprodu ceerd, kan gemakkelijk worden ge bruikt voor de vervaardiging van kern wapens. Giscard en Schmidt zeiden voorts dat zij aan de Europese topconferentie dit jaar concrete plannen zullen voorleg gen voor een bespoediging van het streven naar economische integratie. Volgens een gemeenschappelijke ver klaring moet Europa tegen 1978 zijn ontwikkeling naar een volledige mone taire en economische unie voortzetten. De ministers van financiën van de twee landen zullen eens per kwartaal bijeen komen om het economisch beleid te coördineren. Andere europese landen zullen later v/orden uitgenodigd aan dit overleg deel te nemen. Giscard en Schmidt stemden ook hun standpunten op elkaar af wat de komende westelijke top met presi dent Carter betreft. Volgens diplomaten is het vrijwel zeker dat deze conferentie op 10 mei in Londen begint. SCHIPHOL (ANP) - Om vandaag (za terdag) in de Westerkerk in Amsterdam de Nederlandse vrouwen te informeren over dcactiviteiten van de Noordierse vredesbeweging, is vrijdag de leidster van deze beweging, mevrouw Betty Williams, uit Londen naar Nederland gekomen. Betty Williams heeft in de gehele grote bekendheid gekregen met haar acties om buiten de politieke kanalen om te proberen een einde te maken aan het oorlogsgeweld in Noord-Ierlanö. Zo heeft haar vredesbeweging de marsen georganiseerd in Noord-Ierland en ook in Londen waarbij duizenden vrouwen van alle geloofsrichtingen tezamen de monstreerden voor ee vrede in het ver scheurde Noord-Ierland. >5 SCHLINGEMANN: „ALTERNATIEF DUURDER DAN HUIDIGE OPZET MIDDELBURG - Een alternatief tracé voor de weg Driewegen- Terhole zoals door bezwaarden uit Zeeuwsch-Vlaanderen is voorgesteld, zal volgens de provinciale waterstaat aanzienlijk duurder uitkomen dan het tracé, dat men nu wil volgen. Gedepu teerde mr. J. F. G. Schlingemann ver klaarde dat vrijdag in de Zeeuwse sta ten toen daar naar aanleiding van het Terneuzense verzoek het tracé voor deze verbinding opnieuw te bestude ren. Een alternatief tracé zoals dat in kaart is gebracht door inwoners uit het gebied vergt volgens de gedeputeerde 28 miljoen en 74 hectare .andbouw grond, aanleg van de weg volgens nu uitgestippelde route komt op ,f 21 mil joen en kost 70 hectare landbouw grond. Alleen de PPR wilde de route voor de verbinding opnieuw bekijken, de andere fracties konden zich vinden in de visie van g.s., dat een nieuwe stu die een 'onaanvaardbare vertraging' van het werk zou opleveren. De heer C Th van Waterschoot iPPRi bepleitte de aanleg van dc weg zoveel mogelijk volgens het bestaande tracé, Naar zijn indruk kan de studietijdl die g.s. op 5 tot 8 j aar schatten best met de helft worden bekort. Zijn opmerking, dat 'langzamerhand bijna niemand in het gebied meer in het nu uitgestippelde tracé gelooft", kreeg enig weerwerk. De heer C. Balkenende (CDA) was over de tientallen bezwaren uit de streek 'bevreemd': er is toch recht gedaan aan het georganiseerd overleg met de landbouw en waar komen nu die bezwaren vandaan, vroeg hij zich af. Het ging de heer P. J. Huijbrecht (PvdA) 'te ver' om bij 'enkele tientallen reacties van bezwaarden' te zeggen, „dat bijna niemand in destreek voor het opgezette tracé is." Hij vond het'vrij gemakkelijk' om een aantal alternatieve lijnen voor deze weg op papier te zetten, maar vroeg zich af: „Hangt dat nu niet meer samen met de sterk gestegen grondprijzen dan met de hang naar werkelijk een ander tracé?" Van de heer Th. Cambier (WD) kwam de opvatting, dat het plan zoals het er nu ligt in het georganiseerde overleg ook de instemming van de landbouw heeft gekregen. „De tijd begint te drin gen. Als we de zaken nu weer terugd raaien weten we niet waar we uitko men", zei liij wijzend op de mogelijk heid, dat de Westerscheldeverbinding spoedig tot uitvoering zou kunnen ko men. Uit de fracties van WD. PvdA. CDA. BP. SGP en GPV werd met in stemming gereageerd op het voorstel van g.s. om niet over te gaan tot een nieuwe studie rond het tracé voor deze weg. Landbouw Gedeputeerde mr. J. F. G. Schlinge mann benadrukte in zijn rezetie vooral, dat de bezwaren niet de georganiseerde landbouw komen. Hij had wel begrip voor de verlangens, die de belangheb benden in de streek tot uiting hebben gebracht, maar onderstreepte dat de procedure al heel oud is. Daarbij herinnerde hij eraan, dat het aanvankelijk de bedoeling was. dat het (Slot zie pagina 9 kolom 7J Triest diepte punt He, dieptepunt van de ver houdingen tussen werkgevers PgSSJM en werknemers werd donder- jSSrg dagavond gedemonstreerd tijdens de uitzending van de tv-rubriek Brandpunt. Voor zitter Kok van de FNV weigerde met werkgeversvoorzitter Van Veen aan één tafel te zitten en rechtstreeks met hem te discussiëren. Gevolg: er waren twee tafels opgesteld, één voor Kok en één voor Van Veen. De eerste liet bovendien nog weten niet rechtstreeks met zijn opponent te zullen, discussiëren, waar door de show nog werd aangescherpt: ieder kreeg zijn eigen interviewer. Een trieste klucht: twee mensen, op dit ogenblik de verantwoordelijkheid dra" gend voorbeslissingen die een economi sche chaos tot gevolg kunnen hebben, zitten weliswaar in één vertrek, maar richten het woord tot elkaar via een derde. De eerlijkheid gebiedt vast te stellen dat het initiatief voor deze ver toning niet van Van Veen was uitge gaan: de opstelling was gekozen omdat de FNV-voorzitter dat nodig vond. En dat moest dan kennelijk dienen om aan te tonen hoe scherp partyen tegenover elkaar staan. Wat ons betreft werkte dit volstrekt averechts: met verbijstering hebben we naar deze tragikomedie zit ten kijken. Waar een klein land al niet klein in kan zijn. He, .et laat zich aanzien dat de huidige nationale spanningen evenmin voorbij zullen gaan aan het bedrijf, waar deze krant-wordt vervaardigd. De technische werknemers van de PZC hebben deze week met een meerderheid van 46 tegen 19 stemmen vastgesteld het eens te zijn met een staking. Deze meerderheid acht voor de inwilliging van de vakbondsei- sen het gebruik van dit uiterste strijd middel verantwoord. Aan deze eisen maken zij de continuïteit van de nieuwsvoorziening aan onze lezers on dergeschikt. De hoofdredactie van deze krant betreurt deze ontwikkeling. Zij gaat er van uit dat een dagblad in een parlementaire democratie een pu blieke functie vervult, aan welke functie prioriteit behoort te worden gegeven. Daarnaast heeft zij met verwondering kennisgenomen van de procedure, die tot bedoelde beslissing heeft geleid, een procedure die naar het oordeel van de hoofdredactie van deze krant een kriti sche notitie noodzakelijk maakt. Een dergelijke notitie zou namelijk ook in deze kolom zijn verschenen indien het een ander bedrijf dan de PZC zou heb ben gegolden. fiantlijn. De 'e deelneming aan de stemming was op formele overwegingen voorbehouden aan slechts een deel van de werknemers, een gang van zaken waarvoor de vak bondsbestuurders goede gronden meenden te kunnen aanvoeren. Het ging namelijk alleen om leden van de grafische bonden, die de cao onderhandelingen hebben afgebroken. De cao's van de andere werknemers zijn (nog) niet in het geding. Een minderheid diende derhalve een besluit te nemen dat niet alleen alle werknemers raakt, maar dat bovendien een algemeen lan delijk conflict betreft: ieder personeels lid is er op dezelfde wijze bij betrokken. In zulk een situatie mag men ervan uit gaan dat de minderheid zich van haar democratische verantwoordelijkheid zo scherp bewust is, dat zij de niet- stembevoegde, overigens wel georgani seerde personeelsleden zo al niet in de besluitvorming dan toch wel in de dis cussie vooraf betrekt. Dat is een eis van zorgvuldigheid en van collegialiteit Tijdens de bijeenkomst, waar het prin cipebesluit tot staken werd genomen, werd echter na een korte uiteenzetting door vakbondsbestuurders onmiddel lijk overgegaan tot stemming. Pas daarna kon er worden gepraat. De toen gevolgde bespreking met de overige personeelsleden kon geen aanspraak maken op de aanduidingen 'discussie' of 'vooroverleg': zij was van geen enkele invloed op de besluitvorming. Om het vriendelijk te zeggen: een vreemde gang van zaken. De regering ziet blijkbaar geen aan leiding om er alles aan te doen om dit nationale conflict af te wentelen of om de gemoederen te kalmeren. Het kabi net verschuilt zich achter formele over wegingen: het heeft geen bevoegdheden om in te grijpen. Dat lijkt ons een 'mo derne' houding, passend in het beeld van deze tijd. De laatste j aren hoort men immers steeds meer verhalen over men sen die een beroving of een aanranding zien gebeuren, maar geen hand uitste ken, zeggende dat ze er niets mee heb ben te maken. Zo ook hier: de Neder landse economie staat op het punt te ontvlammen, maarde regering kijkteen andere kant op. „We hebben geen wettelijk-goedgekeurde brandblus- middelen." zegt brandmeester Boersma en hij trekt er een ernstig gezicht bij. Misschien wil hij toch eens overwegen een emmertje water aan te dragen, al was het alleen maar om de belendende percelen nat te houden. Maar zelfs dat schijnt te veel moeite. Na de opvallënae uitspraak in kort geding van de Jtrechtse rechtbankpresident - een uit- spraak die voorziet in een afkoelingspe riode - is er reden temeer voor de rege ring om onverwijld met bemiddeling te beginnen. a Bij een aardbeving in het Russische deel van Midden-Aziè zijn meer dan 300 huizen ingestort en tientallen gewon den gevallen, aldus het Russische dag blad Troed vrijdag. Het Epicentrum van de beving lag in het dorpje Ofto- broeji in Tajjikstan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1