PROVINCIALE ZEEUWSE COURAI PHILIPS WIL CAO- BERAAD HERVATTEN Leider van Ethiopië om leven gebracht MINI KRANT Bouw van zenderpark Wereldomroep zal ongeveer vier jaar in beslag nemen Reactie op ultimatum vakbonden FRANS-DUITSE TOP DEN UYL: EEN PROCENTS OPERATIE GAAT TOCH DOOR Belgisch leger is 800 man kwijt Zie pagina 18 Antonenko: Geen twijfel schuld Menten 'BANDENMARXISTISCHE BEWEGING' 220e jaargang no. 24 Vrijdag 4 februari 1977 Sm I Van onze redactie economie) EINDHOVEN - Philips in Eindhoven heeft de vakbonden uitge nodigd om de onderhandelingen over de nieuwe cao op 8 februari te hervatten. Deze uitnodiging is een reactie op het ultimatum dat Philips van de bonden heeft gekregen en waarin acties werden aangekondigd bij onderdelen van Philips. De vakbonden hebben inmiddels laten weten bereid te zijn om weer met Phi lips te gaan praten. Vakbondsleider J. van Nellen van de Industriebond NKV hoopt dat de hervatting van het ge sprek tot positieve resultaten zal lei den. maar acht het nog te vroeg dag om in de uitnodiging een belangrijke doorbraak in het ondememersfront te zien. „De formulering die Philips in de nitnodiging aan ons heeft gekozen, is te algemeen". De bonden schorten de acties bij Philips-Transport en de Philips-dochter Volt in ieder geval niet op zolang niet is vastgesteld wanneer het overleg met Philips wordt hervat. Dit heeft vak bondsleider J. van Nellen meegedeeld. Vandaag zou hij van Philips te horen krijgen of een gesprek nog deze week kan worden gearrangeerd. Grafica De werkgevers in de grafische sector hebben de bonden aansprakelijk ge steld voor de door stakingen te lijden schade. De werkgevers verwijten de honden onrechtmatig gedrag, omdat zij 'niet bereid zijn tot werkelijk onder bandelen en hun leden bewust oneer lijk voorlichten'. De werkgevers gaan nu van hun kant ook iets doen aan die voorlicht ing. De werknemers in de gra fische bedrijven krijgen van hun direc- r- aanklacht De Goesenaar Piet Rijk wil een aan klacht indienen tegen een rijkspolitie functionaris wegens diens optreden bij een huiszoeking. ingreep WD-fractielelder Hans Wiegel wil een ingreep van de regering om een sta kingsdreiging af te wenden. wereldbelang Opinie: Schending van de mensenrech ten in Tsjechoslowakije werd een zaak van wereldbelang PAGINA 7 vraagtekens De PPD zet vraagtekens bij de groei via meer-mensen-van-buiten op Schouwen-Duiveland. werken Volgens de directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening zal de werkloosheid toenemen bij het aflopen van de aanvul lende werken. afwezig mmi-N. Wlm van Hanegem is de grote afwezige bij de selectie van het Oranje-team. doodgewoon 'Passé Partout' zingt over doodgewone dingen, Radio- en televisieprogram ma's; strip PAGINA 17 onverantwoord 'Schone' oliegestookte centrales zijn economisch niet verantwoord: Beurs financién-e ties nu een brief en een pamflet, waarin het werkgeversstandpunt nader wordt uiteengezet. De grafische werkgevers hebben ook gerechtelijke stappen overwogen, doch zijn tot de slotsom gekomen dat dit het klimaat in de be drijven alleen maar kan verslechteren. De grafische bonden verwachten dat de werkgevers volgende week, als de sta kingen uitbreken, zullen proberen hun produkten in het buitenland gedrukt te krijgen. De zusterorganisaties in België, Engeland, Frankrijk en Duitsland is ge vraagd de leden op te roepen dergelijk werk besmet te verklaren. De bonden hebben voorts het plotseling vergroten van de oplagen door bedrijven waar niet wordt gestaakt, besmet verklaard. De bonden zijn bijvoorbeeld bang dat, als het Algemeen Dagblad niet meer zal verschijnen, De Telegraaf dit gat in de lezersmarkt zal proberen te vullen. Voeding De voedingsbonden, die de stakingen in de zuivelindustrie hebben uitgeroepen, hebben donderdag ook naar vijf vlees- warenbedrijven ultimatums gezonden, nadat de cao-onderhandelingen in deze bedrijfstak waren afgebroken. De voe dingsbonden hebben de afgelopen da gen ook de onderhandelingen afgebro ken in de pluimveesector en de bloem- bollenkwekerijen. In een spoedvergadering hebben ruim 500 veehouders in Alphen aan de Rijn. leden van de grote zuivelcoöperatie CMC. hun steun gegeven aan het beleid dat de zuivelfabrikanten tot nu toe heb ben gevoerd. De boeren hebben de voe dingsbonden aansprakelijk gesteld voor eventuele schade. Om die schade zoveel mogelijk te beperken, hebben de boeren gekozen voor drie uitgangspun ten: ze blijven proberen te voorkomen dat de melk in de sloot wordt gegooid of moet worden weggegeven; getracht zal worden de levering aan de consument te waarborgen; en alles zal worden gedaan om te voorkomen dat het conflict zich uitbreidt. De boeren bleken bijzonder bang te zijn dat wilde actiegroepen van boeren zich van de situatie meester zullen gaan ma ken, waardoor de lont inderdaad in het kruitvat slaat. Leidinggevende functio narissen in de fabrieken werden bezwo ren kalm te blijven en de boeren-leden werd ontraden melk te gaan pompen in de brievenbussen van stakingsleiders. Inmiddels hebben een aantal stakings leiders van de voedingsbonden zoveel dreigementen te horen gekregen, dat ze al een aantal nachten niet thuis hebben geslapen. „Zoiets hebben we van tevo ren ingecalculeerd", aldus de voedings bonden. die voor vanmorgen voor de Utrechtse rechtbank in kort geding zyn gedagvaard door de zuivelwerkgever- sorganisatie FNZ. Het geding is aange spannen tegen zowel de voedingsbon den van de FNV ais van de CNV. Winst Vrijwel alle bonden die nu stakingsac ties aan het voorbereiden zijn, hebben ledenwinsten geboekt van in totaal en kele duizenden, zo werd meegedeeld. Ongeorganiseerden kunnen lid worden van een bond, op voorwaarde dat ze een verklaring tekenen ten minste een jaar lang lid te zullen blijven. Veel ongeor ganiseerden die zich nu melden, zijn bang dat zij als het op stakingen uit draait geen enkele uitkering krijgen als de werkgevers het loon weigeren door te betalen. De cao-onderhandelingen tussen Akzo Nederland BV en de vakbonden zijn donderdag op niets uitgelopen. De vak bondsvertegenwoordigers hebben de gesprekken na 3.5 uur afgebroken, om dat zij van mening waren dat toch niet tot overeenstemming kon worden ge komen. Het bod van AKZO was voor de vak bonden niet aanvaardbaar, omdat dit volgens hen gemideld neerkomt op een verhoging van 3 procent „Dat lijkt na tuurlijk nergens op", aldus Rijnhart. De bonden willen een automatische prij scompensatie.' Het CNV vraagt het Nederlandse pu bliek er begrip voor te hebben dat de werknemers het wapen van de staking wel moeten aangrijpen om zich tegen aantasting van hun rechten te verwe ren. „Hen staat geen ander middel meer ten dienste", aldus een verklaring die het CNV donderdagavond uitgaf. Volgens het CNV betekent het stand punt van de werkgevers inzake de au tomatische prijscompensatie dat mil joenen gezinnen van een stukje be staanszekerheid worden beroofd. Qok hebben de werkgevers afspraken met de vakbeweging die ai jarenlang bestaan eenzijdig van de tafel geschoven, aldus de verklaring. Vervoer De vervoersbonden FNV, CNV en de Federatieve Spoorwegvakverenïging IFSV) hebben donderdag aan de NS en aan de NS-dochter electrorail laten we ten alle vakbondsoverleg op te schor ten voor de duur van de te verwachten stakingsacties gericht op behoud van de prijscompensatie. Het algemeen centrum van overheid spersoneel ACOP) heeft aan de voorzit ter van het rijksoverleg, minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) voorgesteld de ambtenaren per 1 ja nuari 1977 bij wijze van voorschot 4.5 procent slarisverhoging te geven. Daar is dan de 2,5 procent prijscompensatie bij inbegrepen. PARIJS (RTR) - Bondskanselier Helmut .Schmidt van Wets-Duitsland en president Valery Giscard d'Estaïng zijn donderdag in Parijs begonnen een tweedaagse over leg over internationale economische kwesties. Europa en het omstreden vraagstuk van de export van nucleair materiaal. De besprekingen begonnen onder ongelukkige gesternte door een bommelding gericht tegen de Westduitse bonds kanselier. De bommelding dwong de vliegveldpoli tie op Orly tot het zorgvuldig doorzoeken van het stationsgebouw. Schmidt arriveerde ruim een uur overrijd, temidden van uitge breide veiligheidsmaatregelen. Het overleg vindt plaats in het kader van hethalfjaarlijkse topoverleg zoals vastge legd in het Frans-Westduitse vriendschapsverdrag. FotoBondskanselier Schmidt Ihnksi president Giscard imidden) en de Westduitse minister van buitenlandse za ken Genscher (rechts i tijdens een diner in het Ely see. iVan onze speciale verslaggever LWOV - De Nederlandse Menten- delegatie, die donderdagmiddag met bijna een dag vertraging in het Russi sche Lwov aankwam, logeert in het zelfde hotel waar de van oorlogsmis daden verdachte Pieter Menten in 1941 zijn intrek nam, toen hij naar Lwov te rugkeerde met de Duitse bezettings troepen. Het heette toen Hotel George en het heet nu Hotel Intourist. Oorzaak van de vertraagde aankomst in het in de Oekraïne gelegen Lwov was het slechte vliegweer. Dat Menten door de Sowjet-autoriteiten als schuldig beschouwd wordt, werd nog eens duidelijk tijdens een geïmprovi seerde persconferentie van de procureur van Lwov, Antonenko. Voor een groep buitenlandse correspondenten uit Mos kou. die momenteel Lwov bezoekt, zette hij de hele Menten-geschiedenis nog eens uiteen. Hij legde daarbij - evenals in twee recente kranteartikelen - de nadruk op Mentens activiteit als inlich tingenbron voor de Duitse inlichtin gendienst. „Moordenaarszijn moordenaars", aldus Antonenko. die geen twijfel liet bestaan aan zijn opvatting over Mentens schuld. ADDIS ABEBA (REUTER) - Het Ethiopische staatshoofd generaal Te- feri Bante, en zes andere leden van de regerende militaire raad van Ethiopë zijn donderdag terechtgesteld, dat is bekendgemaakt door radio Addis Ab eba. Het staatshoofd en zijn medestanders zijn gedood in een gevecht met andere leden van de militaire raad van Ethiopé De Derque. in het regerings complex. In de uitzending van radio Addis Abeba werd het woord 'execute ren' gebruikt. Volgens de radio waren de zeven terechtgesteld omdat ze res pectievelijk tot de Marxistische ERPP, tot de rechtse democratische unie, of de afscheidingsbeweging van Eritrea be hoorden. De radio zond deze opzienbarende me dedeling uit nadat eerder was gemeld dat een poging tot staatsgreep was ver ijdeld. Toen werd gemeld dat de derque een machtsgreep door 'anti-regerings- en anti-revolutionaire elementen' de kop ingedrukt. Generaal Teferi Bante zou vandaag vrijdag naar Tanzania vertrekken om daar de feestelijkheden ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de unie van Tanganjika en Zanzibar bij te wo nen. Kort voor Bante's executie bekend werd. verluidde in Addis Abeba dat het bezoek aan Tanzania werd afgelast. VErwacht werd dat de Tanzaniaanse president Nyerere een bemiddelingspo ging zou doen tussen de Ethiopische leideren de eveneens genodigde Soeda- nese president Nimeiry. Doedan ver klaarde zondag openlijk steun te zullen geven aan de strijd van de afscheidings- bewiging in Eritrea tegen het bewind in Addis Abeba. President Nimeiry. Soedan verklaarde zondag openlijk steun te zullen geven aan de strijd aan de strijd van de af scheidingsbeweging in Eritrea tegen het het bewind in Addis Abeba. De terechtgestelde miliairen zijn naar wordt aangenomen allen lid van het in december gevormde uitvoerend comité van de Derque, dat toen werd ingesteld om de collectieve verantwoordelijk heid van de miliaire machthebbers te herstellen. Die hervorming betekende een aantasting van de machtspositei van luitenant-kolonel Mengistu Haile Mariam, de eerste vicevoorzitter van de militaire machtshebbers van de machtspositie van de eerste vice voor zittervan de militaire raad. Hoewel Te feri bante voorzitter was van de raad, werd de feitelijke leiding uitgeoefend door Mengistu, zo menen waarnemers. Mengistu zou zich hebben verzet tegen de aantasting van zijn leidende positie. Radio Addis Abeba meldt dat Megistu en luitenanrikolonel Atnafu Abate, tweede voorzitter, beide in veiligheid en in goede gezondheid verkeren na de mis lukte coup. Na de bekendmaking van de 'executies' zei de radio dat de revolutie, begonnen na de alzetting van de keizer, nu in het offensief moet gaan. Kolonel na de Men gistu is uit de strijd kennelijk opnieuw als 'sterke man' naar voren gekomen. Vijfhonderd leden van de Zuivelcoöperatie CNC kwamen donderdag ill Alphen aid Rijn bijeen om zich te beraden over de op handen zijnde stakingsalcties in de zuivelindustrie. Foto: Een van de veehouders spreekt zijn collega's toe. DEN HAAG (ANP) - Minister-president Den Uyl heeft de tweede kamer meegedeeld, dat de 1-procents-operatic wordt uitgevoerd. De sug gestie dat hiervan zou worden afgezien is 'niet juist' aldus de premier in een brief aan de ka- Ook heeft de minister-president op de kamer een beroep ge daan mee te werken aan de afhandeling van de wetsontwer pen inzake de grondpolitiek. de ondernemingsraden, de ver- mogenaanwasdeling en van het nog in te dienen ontwerp inzake de investeringsrekening. De regering, zo schrijft de premier, zal het op prijs stellen als de kamer bij de vaststel ling van de agenda rekening wil houden met het belang dat de regering aan de afhandeling van deze ontwerpen hecht. TUSSEN 20 EN 100 HECTARE VLAK LAND NODIG RUIMTE VOOR HOGER PERSONEEL Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Als de regering besluit een nieuw kortegolf- zendstation voor Radio Nederland Wereldomroep in West- Zeeuwsch-VIaanderen te bou wen, duurt het naar schatting nog vier jaar vooraleer het kan functioneren. Voor het nieuwe station heeft men een oppervlakte nodig - afhankelijk van talrijke omstandigheden - van min stens 20 en ten hoogste ruim 100 hectare vlak land. Vestiging van de installatie in Zeeuwsch-VIaanderen zou een ont koppeling betekenen van de zendmid- delen van de wereldomroep van het veelzijdige zenderpark in IJsselstein en Lopik. Dat brengt onder meer met zich mee. dat enkele tientallen werknemers extra moeten worden aangetrokken. In hoofdzaak zal dat gaan om 'hoger ge kwalificeerd' technisch personeel. Zoals bekend, heeft men bij het zoeken van mogelijke vestigingsplaatsen het oog laten vallen op het westen van Zeeuwsch-VIaanderen. Formeel is er ook nog sprake van de Flevopolders en de omgeving van het huidige zendsta tion bij IJsselstein. maar in feite richt alle aandacht zich op West-Zeeuwsch- Vlaanderen, meer bepaald nog; op het grondgebied van de gemeente Oost burg. Een groep, bestaande uit verte genwoordigers van de provincie Zee land de wereldomroep en de PTT is nu al zo'n twee maanden bezig met het be studeren van de vestigingsmogelijkhe den daar. Uitgangspunt daarbij vormt de informatie die men over de opzet van een nieuw station heeftMen weet welke eigenschappen een dergelijke installa tie heeft en aan welke voorwaarden de vestigingsplaats dientengevolge moet voldoen. De studie zal voor de komende zomervakantie zijn afgerond. De rege ringsbeslissingen over de vervanging van het huidige, verouderde station en over de vestigingsplaats van een even tueel nieuwe worden in de loop van dit Jaar verwacht. Operationeel De vier jaar die na de doorslaggevende beslissingen zullen verlopen voordat de installatie operationeel is, heeft men nodig om de plannen uit te werken, de Personeel benodigde grond te verwerven (kopen of pachten), de apparatuur te bestellen, de antennes en het centrale zenderge bouw (laagbouw) neer te zetten, in te richten, de apparatuur te installeren en te testen. aanzienlijke marge. Bovendien kan het met die 20 ha zo uitkomen, dat een on gewenste hap uit het landschap wordt genomen. Daarom kan het mogelijk be ter uitvallen om een aantal omliggende kavels bij het zenderpark te betrekken. Zodoende kan de benodigde opper vlakte met ruime omgeving uitlopen tot meer dan 100 ha Het station in IJssel stein beslaat ongeveer 68 ha. De oppervlakte die men nodig heeft om alleen de apparatuur kwijt te kunnen bedraagt 20 hectare. Meestal wordt bij de vestiging van dit soort installaties evenwel rekening gehouden meteen vrij Het extra personeei - volgens een woordvoerder van de PTT 'ergens tus sen tien en 100 man' - dat moet worden aangetrokken, houdt direct verband met de ontkoppeling van het huidige park in IJsselstein. Behalve het kortegolf-zendstation van Radio Neder land Wereldomroep bevinden zich daar ook fm- en am-radiozenders. allerlei an dere communicatie-apparatuur. als mede televisiezenders. Behalve bedie ners van de zendapparatuur werken er onder meer mensen die zich in ploegen dienst bezighouden met onderhoud, re paraties. storingen en controles. Ver schillende mensen zijn afwisselend werkzaam bij de verschillende zen- deenheden in IJsselstein. Vestiging in Zeeuwsch-VIaanderen van het werel domroeppark houdt in, dat er personeel voor die installatie alleen moet komen, Een klein deel van hetlJsselsteinse per soneel zal mogelijk worden overge plaatst. Veel is hierover van officiële zijde echter nog niet te zeggen, omdat alles afhangt van de beslissingen in Den Haag. De heer J. W. Reinold, hoofd afde ling omroep en televisie van het directo raat radiozaken van de PTT. over de mensen die nodig zijn: „In hoofdzaak gaat het hier om hoger gekwalificeerd technisch personeel. Slot zie pagina 7 kolom 6) BRUSSEL (ANP) - Drie justitiële diensten, de parketten van Brussel, Anterpen, en Hasselt, zijn momen teel bezig met een onderzoek naar het 'wegraken' van 800 man van het Belgische leger. Het gaat om dienst plichtigen van wie de ouders onge veer 1,4 miljoen gulden aan steek penningen hebben getaald om hun zoons uit dienst te houden. De zaak is medio vorig jaar aan het licht gekomen toen een dienstplich tige werd afgekeurd (door toedoen van de steekpenningen van zijn ou ders) maar daar geen genoegen mee nam en toch in dienst wilde. Ver scheidene personen zijn inmiddels aangehouden geweest enna verhoor weer op vrije voeten gesteld. Sommi gen van hen zouden al bekend heb ben bij de knoeierijen betrokken te zijn geweest. In verband met deze zaak zijn een conservator van een mi litair museum, een verpleegster van een militair hospitaal, een arts een gepensioneerde leger-adjudant en een officier van de Belgische keu ringscommissie aangehouden ge weest Onderzocht wordt ook of de jongelui die ten onrechte werden af gekeurd. alsnog in militaire dienst geroepen kunnen worden. Dat kan slechts ais de betrokkenen nog geen jaar geleden werden 'afgekeurd'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1