PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BOERSMA WIL NOG GEEN LOONOVERLEG Van der Stoel wil 'Almelo' doorzetten Heddy Lester wint finale Middelburg en de provincie bezien hoe speculeren monumenten is tegen te gaan de krant van zeeland MINDER WERKLOZEN Geen toenadering werkgevers en werknemers Situatie precair geworden NEGATIEVE UITSPREEK PVDA-CONGRES VAN WEINIG INVLOED OP DE FRACTIE 220e jaargang no. 23 Donderdag 3 februari 1977 <Van onze redactie economie) DEN HAAG-Minister Boersma weigert vooralsnog met werkgevers en vakbewe ging om de tafel te gaan zitten om over de vastgelopen loononderhandelingen te praten. „Na uitvoerige gesprekken is mij gebeleken dat de partijen onverkort op hun ingenomen standpunten blijven staan. Voordat de partijen eventueel met oolfeen opening moeten maken. Ik wil een herhaling van november vorig jaar voorkomen". DU zei minister Boersma (sociale zaken) woensdagavond na afloop van de gesprekken die hij - afzonderlijk- met de werkgevers en later met de vakbeweging heeft gehad. „De situatie is zeer precair geworden, nu de partijen op hun standpunten blijven staan", aldus minister Boersma. Hij achtte de kans dat de stakingen vol gende week maandag en dinsdag zullen uitbreken nu zeer groot. De heer Boersma zei dat hij tijdens de gesprek ken met de werkgevers en de vakbewe ging geen herkenningspunten had ont dekt die enig tegenwicht zouden kun nen bieden aan de geplande gebeurte nissen. De minister achtte het dan ook uitgesloten dat hij de partijen op korte termijn nogmaals voor een gesprek zou uitnodigen. Minister Boersma verklaarde met grote nadruk dat de gesprekken van woens dag niet waren bedoeld als een bemid delingspoging van de kant van het ka binet. „De werkgevers hebben bij herha ling gevraagd om een gesprek. Dit ver zoek hebben wjj nu gehonoreerd op ba sis van de vorige week aan de tweede kamer gezonden brieven. Ook hebben we de vakbeweging gevraagd om haar visie op die brieven te geven", aldus de minister. In de bewuste brieven wordt aangegeven hoeveel de meeropbrengs ten op de sociale premies het afgelopen PAGINA 3 strijd FNV-vorzit moet maar PAGINA 4 uitvinder import De Nederlandse fruittelers dreigen de dupe dupe te worden van te grote appe limporten. breuk In de Indiase Congrespartij van premier Indira Gandhi is een ernstige breuk ont staan. moed pelgrims PAGINA 17 prijzen Elton John, Stevle Wonder en Johnny Cash behoren tot de winnaars van de prijzen die in Santa Monica werden uit gereikt; Radio- en televisieprogram ma's; strip. PAGINA 19 steun jaar zijn geweest. In totaal worden die meeropbrengsten geraamd op ongeveer twee miljard gulden. Vooruitzichten Nadat de werkgevers met de ministers Boersma en Lubbers hadden gespro ken, zei VNO-voorzitter mr. C. van Veen dat hen uit het gesprek was gebleken dat de economische vooruitzichten voor dit jaar nog slechter zijn dan aan vankelijk was geraamd. De werkgevers hebben de ministers dan ook op korte termijn om nieuwe cijfermodellen ge vraagd. „Dan zou wel eens kunnen blij ken dat wij ons bod van een loonstij ging van 3.5 procent voor 1977 naar be neden moeten bijstellen", aldus mr. Van Veen. Minister Boersma zei dat hij het verzoek van de werkgevers niet positief had be naderd. „Een aantal cijfermodellen die door hen zijn gevraagd, zijn met zo di rect te maken. Bovendien zullen ze niet objectief kunnen zijn. Ik ben van me ning dat dit de zaak alleen maar ver troebelt". aldus de minister. De werkgevers stelden dat zij reeds eer der hadden gewaarschuwd voor slech tere economische resultaten in 1977 door het teruglopen van de wereldhan del. Minister Boersma zei hierop dat de wereldhandel inderdaad iets terug gaat lopen, maar dat dat niet zo schrikba rend is. Wat hij erger vond, waren de tegenvallende investeringen, waardoor het probleem van werkgelegenheid en werkloosheid groter dreigt te wordén. Terugsluizen De vakbeweging bleef ook haar uit- I Van onze redactie economie) DEN HAAG - Het aantal werklozen is in januari verder gedaald. Ten opzichte van december daalde het aantal werkloze mannen en vrouwen volgens minister Boersma met 5 a 7000. „De daling heeft zich tot nu toe sinds augustus doorgezet. Toch zie ik voor de komende maanden de ontwikkeling van de werkloosheid bepaald niet optimistisch tegemoet", aldus minister Boersma. Zijn pessimisme ten aanzien van de ontwikkeling van de werkgelegenheid is vol gens hem gegrond op tegenvallende investeringen en de stijging van de waarde van de gulden in het buitenland. De oorzaak van de daling van het aantal werklozen in de afgelopen maand ligt volgens minister Boersma in het na-ijlen van onze export, de werkgelegenheid sprojecten van de regering en de sterke aantrekking van de markt voor premie koopwoningen. gangspunten. waaronder een automa tische prijscompensatie, handhaven. FNV en CNV willen niet dat de meerop brengsten van de sociale premies wor den teruggegeven middels een premie- verlaging. Mocht dit onverhoopt wel gebeuren, dan wil men dit niet in min dering brengen op de gevraagde prij scompensatie. „Ons arbeidsvoorwaar denbeleid blijft daarmee volledig overeind", aldus FNV en CNV. Een uit zonderingspositie hierbij nam de Raad voor Middelbaar en Hoger Personeel in. die wel iets zag in de koppeling ver laging sociale premies- prijscompensatie. Minister Boersma zei dat het toch wel denkbaar zou zijn dat het kabinet de meeropbrengsten zou terugsluizen' via een premieverlaging. Hjj stelde dat. om een evenwichtige premieverdeling te houden voor de komende jaren, dit jaar dan een derde van de bijna twee miljard zou worden teruggegeven en twee derde het volgende jaar. „Als we dat niet doen, zou men dit jaar een veel lager percentage behoeven te betalen, terwijl dan per 1 januari 1978 de premiestijging weer veel hoger moet zijn. Dan is het evenwicht verstoord". Als het tot terugbetaling komt, denkt de minister dat dit zou kunnen gebeu ren op 1 juli. „Maar dan moeten we niet alleen de werknemers, doch ook de werkgevers hun rechtmatig aandeel teruggeven, en waarschijnlijk ook de overheid", zo zei hij. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Cyrus Vance, gaat op 28 maart naar Moskou om daar van ge dachten te wisselen over de beperking van de strategische bewapening Heddy Lester wordt door haar broer tlinks op de fotoi Frank Affolteren Wim Wim Hoogenkamp trt, tekstschrijver na afloop omhelst DEN HAAG (ANP) - De 26-jarige nog niet eerder voor het Nederlandse voetlicht getreden Heddy Lester uit Amsterdam zal Nederland 2 april ver tegenwoordigen op het Eurovisie Songfestival in Londen. Zij haalde woensdagavond in het Nederlands congresgebouw in Den Haag het hoogste aantal punten met het liedje 'De Mallemolen' van Frank Affalter en Wim Hagenkamp. Het Metropole Orkest, onder leiding van Harry van Hoof. zorgde voor de begeleiding van de tien deelnemers tijdens de nationale voorronde. Heddy Lester, die in het d agelijks leven Heddy Affalter heef. kreeg van de provinciale jury 28 punten toegewezen. Tweede werd Bonny St. Claire (23 punten! met Stop me' van Peter Koelewijn en derde Maggie McNeal (13 punten) met 'Jij alleen', een compositie vaan haarzelf. Peter van Asten en Jan Kal. Het programma in het congresgebouw werd gepresenteerd door Ati Dijck- meester aan het internationale songfestival in Londen nemen dit jaar 19 landen deel met als nieuwkomer Tunesië Traditie of slechte gewoonte §D e berichten over de fïnan- ciële bijdrage die DAF aan drie grote politieke partijen wilde geven met het oog op de komende verkiezingen, ver plichten om de grondwet er nog eens op na te slaan. In artikel 97 is de tekst opgenomen van de 'zuiverings eed' en daarin staat dat een kamerlid moet zweren of beloven dat hij „om iets hoegenaamd in deze betrekking te doen of te laten, van niemand hoegenaamd enige beloften of geschenken aannemen zal. directelijk of indirectelijk." Is het accepteren van stortingen in de verkie- zingskas van een politieke partij in strijd met deze zuiveringseed? Nee. ten zij aan de schenking een voorwaarde zou worden verbonden dat kamerleden een bepaald standpunt in de een of an dere kwestie moeten innemen. In dat geval zou een donatie in ieder geval tegen de geest van dit hier geciteerde artikelzijn. De vraag is echterofhet ver standig is van welke politieke partij dan ook om bedragen te accepteren van het bedrijfsleven voor de verkiezingskas- sen. De vraag is ook of het juist is om voor dit doel met de pet rond de gaan. zoals blijkbaar gebeurt. Wij beantwoor den beide vragen ontkennend. Bb O ij de KVP bestaat er in dit opzicht - zo heeft men daar laten weten - een tra ditie. Bij de WD komt het wat minder goed uit de verf: de penningmeester ontkent althans dat er om bijdragen is gevraagd. Voor zover er bij sommige partijen sprake is van een oude ge woonte dateert die vermoedelijk nog uit vroeger tijden, toen het bedrijfsleven nog grotendeels bestond uit onderne mingen die door de eigenaren zelf wer den geleid. In die situatie was er zelden een strikte scheiding aan te brengen tussen datgene dat de ondernemer als particulier deed en hetgeen hij als hoofd van zijn bedrijf ondernam. Tegenwoor dig ligt dat anders. Ondernemingen zijn zelfstandige groot- I EdJïtlijn j heden in het maat- schappelijk bestel geworden, waarvan het beleid in de meeste gevallen los staat van hoe een directeur als burger politiek denkt en handelt. Als een on dernemer als gewoon burger wil bijdra gen tot verkiezingsfondsen, dan is dat zijn zaak. Zodra echter het bedrijf als zodanig een bijdrage gaat geven komen andere elementen in het geding en dan kan het voor beide partijen maar beter zijn om volstrekt onafhankelijk tegen over elkaar te staan. De DEN HELDER (ANP) - Woensdagmiddag om half vier zijn twee Urker kotters uit Den Helder vertrokken op weg naar Zuid-Afrika waar ze voorde Afrikaanse maat schappij Lusitania de bokkevisserij zullen beproeven. De Urk 51 heeft vier bemanningsleden uit Den Helder aan boord, de Urk 3 is bemand met drie vissers uit Urk. De thuishaven voor de beide schepen die nu zijn vertrokken wordt Hermanns bij Kaapstad. Foto: de UK 53 vertrekt uit Den Helder. DEN HAAG - Minister Van der Stoel verwacht dat binnen enkele weken de finitief zal worden beslist over de uit breiding van de omstreden ultracentri- fugefabriek in Almelo. Ondanks de ne gatieve uitspraak van het PvdA- congres wil de minister echter door gaan met het L'renco-project, waaraan ook door Engeland en Duitsland wordt deelgenomen. In de tv-rubriek Den Haag Vandaag zei de bewindsman dat in het overleg tus sen de drie landen volstrekt vast moet komen te staan dat met door Almelo aan andere landen geleverd verrijkt uranium geen kernwapens worden ge fabriceerd. Die garanties kunnen nooit helemaal waterdicht zijn. aldus Van der Stoel, maar de dne landen kunnen wel tot exportformules komen, die een ver antwoorde beslissing over uitbreiding van het Urenco-project garanderen. Vanmiddag (donderdag zullen rege ringsdelegaties van de drie landen in Londen bijeenkomen om de Urenco- problemen te bespreken. Minister Van der Stoel gaf gisteravond al aan dat geen al te opzienbarende resultaten van dit overleg mogen worden verwacht. I Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De tweede kamer is woensdag akkoord gegaan met dc nieuwe zomertijdwet. Alleen de fracties van de SGP. de Boerenpartij en het grootste deel van de VVD-fractie stemden tegen. Als de eerste kamer ook met het wetsontwerp akkoord gaat, zal de klok op 3 april van dit jaar één uur vooruit worden gezet. De zomertijd loopt af op 25 september. De WD'er Evenhuis - een van de tegenstemmers - trok woensdag een motie in, waarin hij had gevraagd de invoering van de zomertijd een jaar uit te stellen. Hij erkende het bezwaar van minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) dat dit technisch niet meer mogelijk was. Bij het begin van de zomertijd wordt, officieel, de klok in de nacht van zatedag 2 april op zondag 3 april om twee uur een uur vonruitgezet. Aan het einde van de zomertijd gaat de klok. in de nacht van zaterdag 24 september op zondag 25 september om 3 uur naar 2 uur terug. In Nederland werd al in de jaren '60 van vele kanten op invoeringen van de zomertijd aangedrongen. Tijdens de energiecrisis van eind 1973-1974 werd de vraag van het al dan niet invoeren van zomertijd als energiebesparende maatregel opnieuw actueel. Voor Nederland, da t herinvoering van de zomertijd steeds afhankelijk heeft gesteld van het Europees overleg hierover, is de kwestie van enegiebesparing toch slechts een bijkomende. Hoewel de discussie over de zomertijd oplaaide door de energiecri sis. staat bij de Nederlandse regering de wist aan zon en dag licht voor de openlucht recreatie voorop. Fractie De tweede-kamerfractie van de PvdA trekt zich. evenals het kabinet, voorlo pig niets aan van de uitspraak van het PvdA-congres, dat het uraniumproject in Almelo niet mag worden uitgebreid. De fractie vindt dat er geen reden is om de eerder afgesproken procedure in zake de uitbreiding van het project op dit moment af te breken, zo werd giste ravond Iaat meegedeeld na afloop van het fractieberaad. De PvdA-fractie wil eerst de resultaten afwachten van het overleg met de part- nerlanden Engeland en West-Duitsland over de garanties rond de export van het in Almelo gefabriceerde verrijkt ura- geschiedenis van de Nixon- verkiezingen in de Verenigde Staten heeft duidelijk gemaakt dat financiële bijdragen van industrieën tot corrupte situaties aanleiding kunnen geven. Nu wordt dit argument meestal afgedaan met het betoog dat Nederland Amerika niet is en dat hier dergelijke toestanden eenvoudig niet voorkomen. Toch kan het ook hier gebeuren met alle kwalijke gevolgen vandien. Over de Nederlandse relaties met Lockheed werd -om maar één voorbeeld te noemen - destijds her en der betoogd dat hier zoiets niet moge lijk was. maar het bleek achteraf wel het gevaL Wat is er niet voor een politieke opschudding ontstaan toen bekend werd dat een AR-kamerlid een vertrou welijk adviseursschap van een grote Amerikaanse onderneming bekleedde? Dat werd toen politiek 'on-ethisch' ge noemd. ook door fractiegenoten van be trokkene. Zodra het gaat om financiële bindingen tussen politiek en bedrijfsle ven is er sprake van een gevarenzone Meestal gaat het in het begin om slechts onschuldige relaties, maarzij hebben de neiging om bij een voortgaande maat schappelijke ontwikkeling over de grenzen van het ethisch-verantwoorde heen te gaan. Er zitten teveel gevaar lijke mogelijkheden aan dergelijke bin dingen. GROTE WINSTEN MET BEHULP VAN SUBSIDIES TERUGVORDERING VAN BIJDRAGEN VL1SSINGEN - Zowel dc gemeente Middelburg als de provincie bezien wat gedaan kan worden tegen het specule ren met monumentenpanden, waar voor de overheid subsidies heeft gege ven. De gemeente Middelburg bereidt op dit moment een herziening voor van een verordening, die eind vorig jaar door de gemeenteraad werd goedge keurd en waarin regels worden gesteld over de terugvordering van subsidie bij verkoop met winst van gerestau reerde monumenten. Op provinciaal niveau wordt een monumentennota voorbereid, waarin onder meer aan dacht zal worden besteed aan het ge bruik van overheidsbijdragen voorliet maken van winst bij de verkoop van De kwestie van het speculeren in mo numentenpanden werd onlangs tijdens een vergadering van de statencommis sie voor culturele zaken aan de orde ge steld door de heer W Don, fractieleider van de PVDa in de provinciale staten. De heer Don merkte bij de behandeling van een serie voortsellen tot het geven van provinciale bijdragen voor restau raties op. dat ten onrechte met behulp van overheidsgelden zeer hoge winsten worden gemaakt bij de verkoop van monumenten. De heer Don zal daar tij dens de statenvergadering van vrijdag op terugkomen. De heer J. G. Meijer, ambtenaar op de afdeling algemene zaken van de ge meente Middelburg zegt over het specu leren met monumentenpanden. „Wij hebben het ernstig vermoeden dat woe kerwinsten gemaakt worden. Daarom is er een beschikking gemaakt, waardoor het mogelijk wordt subsidie, die door de gemeente gegeven is voor restauratie en rijksbijdragen voor rehabilitatie terug te vorderen als een pand met winst ver kocht wordt". Terugvorderi ng De beschikking, die vorig jaar door de Middelburgse raad werd goedgekeurd moet inmiddels worden herzien, omdat het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening zelf een regeling heeft, die terugvordering van bijdragen mogelijk maakt. De Middelburgse rege ling zal daarom zo moeten worden aan gepast dat zij alleen nog geldt voor de door de gemeente verstrekte bijdrage. De heer Meijer geeft van de gang van zaken een globaal voorbeeld, waarbij hij aantekent, dat dat niet zonder meer kan worden toegepast, maar dat van geval tot geval wordt bezien hoeveel subsidie men kan krijgeniemand koopt een huis voor ƒ25.000.-. De verbeteringskosten bedragen 125.000.- waarvan 100.000,- voor subsidiabel is. In een bepaalde situatie kan men dan van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening ƒ30.000,- subsidie krijgen van 'cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en van de gemeente elk 15.000,- en van de provincie 4000,-, een totaal aan bijdragen derhalve van ƒ64.000,-. Wie de subsidie krijgt, betaalt dan in feite voor zijn huis zelf de 25.000,- voor de aankoop en de 61.000.- restauratie kosten. die niet gesubsidieerd worden, een bedrag dus van 86 .000.-. Blijkt zo'n pand in de praktijk 126.000,-te worden verkocht, dan is 40.000.- teveel aan subsidie betaald. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning verlangt dan teruggave van de te veel uitgekeerde bijdrage voor rehabili tatie en de gemeente van die voor res tauratie. Eenzelfde regeling wordt toegepast als de woning verhuurd wordt voor een ho gere prijs dan op basis van de feitelijk betaalde koopprijs zou moeten worden vastgesteld. Bij het terugvorderen wordt rekening gehouden met de prijs stijgingen, die zich normaal voordoet, die dan wordt afgetrokken van het terug te vorderen bedrag. Monumentennota Een regeling voor terugvordering van de provinciale bijdrage is er nog niet. De heer M. W. de Meurichy, ambtenaar culturele zaken bij de provincie: „Er wordt een provinciale monumenten- nota opgesteld, waarin aan de zaak se rieus aandacht wordt besteed. De pro vincie geelt wel de minste bedragen en je kunt stellen dat het daarom eerder op de weg van andere subsidiegevers ligt om regelingen te treffen om specu latie legen te gaan. Ik weet ook niet op Slot zie pagina 7 kolom 5) Öchenkingen vanuit het bedrijfsleven aan politieke partijen zijn niet zo maar vriendelijke gestes. Zij dienen een be paald doel. bewustofonbewust Daarbij hoeft nog niet eens in de eerste plaats te worden gedacht aan kwalijke opzet of aan nadrukkelijke beïnvloeding. In het gunstigste geval - misschien wel in de meeste gevallen - gaat het om een een voudige vorm van "public relations'; een bedragje zus of zo geeft makkelijk en tree bij deze of gene kamerfractie en dat is in voorkomende gevallen meegeno men. Niettemin is de kiem voor mis bruik op het zelfde moment aanwe zig In Nederland zou nog weer eens moeten worden overwogen of voor dit terrein een speciale wetgeving nodig is. waarbij in elk geval openbaarheid van verkiezingsdonaties dient te worden gewaarborgd. Inmiddels zouden WD en KVP er goed aan doen te breken met deze tradities van fondsvorming. En het CDA kan maar beter afzien van de ma nier waarop de KVP vroeger de collecte-zak hanteerde. Traditie issoms een mooie naam voor een slechte ge woonte. De Britse gouverneur-generaal voor de eilanden St. Kitts. Nevis en AnguiUa in Caraibische zee. heeft, woensdag in naam van koningin Elizabeth een einde gemaakt aan het 10-jarige bewind van de eerste minister van Anguilla, Ronald Webster. Gouverneur-generaal David Lebreton kwam tot zijn besluit nadat de wetgevende vergadering van het eialdnd een motie van wantrouwen tegen Webster had aangenomen. De motie van wantrouwen volgde op be schuldigingen dat hij corrupt zou zijn en gebruik maakte van dictatoriale trucs-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1