PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BOERSMA WIL LOONGESPREK IRAN DREIGT MET BOYCOT minikrant Dode bij kettingbotsing Stichting wil opleiding verzorgende beroepen heel Zeeland concentreren 1M - Acties havens Amsterdam en Rotterdam Guerilla's ontvoeren 400 zwarte schoolkinderen 220e jaargang no. 21 Dinsdag 1 februari 1977 Elke vrijdag in de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE' RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen advertenties ZONDER WINSTOOGMERK 'Van onze redactie economiei DEN HAAG - Minister Boersma heeft de vakcentrales en de werkgeversorganisaties voor morgen (woensdag) uitgenodigd om in afzonderlijke gesprekken te komen praten over hun loon- conflict. De minister heeft de partijen gevraagd hun visie te ge ven op de brieven die hij en zijn collega Lubbers vorige week aan de tweede kamer hebben gezonden. Inmiddels hebben de vervoersbonden FNV acties in de havens van Rotterdam en Amsterdam aangekondigd. Boven dien is maandagmiddag in Utrecht ge bleken dat de voedingsbonden en de be sturen van de zuivelfabrieken hard tegenover elkaar komen te staan en dat de boeren zich achter het beleid van hun fabrieksbesturen hebben opgesteld. Tevens hebben de industriebonden maandagmiddag het aantal bedrijven. vertellen heeft. Ik ga er niet heen met de verwachting dat het kabinet ons een fraaie oplossing biedt", aldus Lanser. Havens Inmiddels heeft de vervoersfederatie NW-NKV een 'overvalsstrategie' ont wikkeld voor de acties die de bonden in de Rotterdamse en Amsterdamse ha vens denken te gaan voeren, als de werkgeversorganisaties in de havens dat zij aanvankelijk hadden uitgezocht nje{ ingaan op hun eisen. Maandag zijn voor hun stakingsacties, uitgebreid. De vakcentrales FNV en CNV hebben laten weten de uitnodiging van minis ter Boersma voor het informatieve ge sprek op woensdag te aanvaarden. De FNV zei er wel bij, dat niet erg enthou siast was over de uitnodiging. „De FNV zelfheeft in de brieven van Boersma en Lubbers geen aanleiding gezien om een gesprek te vragen", aldus voorzitter Wim Kok. CNV-voorzitter Jan Lanser zei echter niet verrast te zijn door de uitnodiging. Ret CNV en de Raad voor het Middel baar en Hoger Personeel hebben na de publikatie van de brieven al aange drongen op een gesprek. Wat het CNV betreft,, had het gesprek al eerder ge houden kunnen worden", aldus Lanser. Hjj zei niet de indruk te hebben dat Boersma's uitnodiging als een bemidde lingspoging gezien moet worden. „Ik neem aan dat het kabinet ons wat te PAGINA 2 pest Varkenspest steekt de kop op. 'PAGINA 3 vliegtuig De Franse president Glscard d'Estaing laat de vrijgelaten Frangoise Claustre per speciaal vliegtuig uit Afrika opha len PAGINA 4 groot man SJefke F., groot man in smokkelzaken. PAGINA 9 sier tijdnood In de zevende ronde van het Zeeuwse schaakkampioenschap heeft Adrie den Hamer zijn partij tegen Ad van der Wel - na sensationele tijdnood - gewonnen. PAGINA 11 actie NS hebben een grootscheepse actie voorbereid tegen rellende voetbalsup porters. PAGINA 12 schilderen |j Wieteke van Dort verkocht binnen een r tien schilderijen. Radio- en televi- Ij sleprogramma's; strip, jj PAGINA 13 I overnemen de ultimatums de deur uitgegaan. Dit heeft actieleider Piet van Keulen maandag in Utrecht meegedeeld. In principe lopen dus alle bedrijven in de twee havens de kans zonder vooraf gaande aankondiging te worden getrof fen door acties. Die kunnen variëren van werkstakingen van onbeperkte duur tot stiptheidsacties, uurstakingen, wer konderbrekingen en het massaal weige ren van overwerk. In eerste Instantie zullen bij de werkstakingen 2000 man betrokken zijn. De acties zouden in de loop van de volgende week kunnen be ginnen. Om aan de wettelijke voorschriften over het aankondigen van stakingen te voldoen, zijn aan alle leden van de Scheepvaart verenigingen-Noord en Zuid afschriften van het ultimatum ge stuurd. De overvalsstrategie is ontwikkeld om de bedrijven niet door vooraankondi gingen in staat te stellen tegenmaatre gelen te treffen, zoals het laten uitwijken van schepen naar andere ondernemin gen of havens. Schepen die eenmaal 'be smet' verklaard zijn, zullen zowel in alle Nederlandse havens als in andere Wes- teuropese havens worden geboycot. De vervoersfederatie heeft daarvoor de steun van haar Westeuropese zusteror ganisaties gekregen. Ook de vervoers- bond CNV staat achter de actie De 15.000 havenarbeiders in Rotterdam en Amsterdam zijn maandag via pam fletten ingelicht. Daarin worden ze op geroepen zich straks gedisciplineerd te gedragen. KLM en NS Op het ogenblik wordt nog bestudeerd welke acties in de andere takken van vervoer georganiseerd kunnen worden. Bij de KLM. waar vorige week de on derhandelingen werden afgebroken, is dat overleg al aan de gang. Het gaat er voornamelijk om de 17.000 man tech nisch en afhandelingspersoneel. Daar van zijn er 5000 georganiseerd. Met de spoorwegen en het streekvervoer zijn al cao's afgesloten, alzijn daar de looncijfers nog niet ingevuld, omdat eerst nog het trendbeleid van de over heid moet worden vastgesteld. Boven dien mogen de spoorwegen niet staken. Dat wil volgens de bonden echter niet zeggen, dat deze vervoersvormen geheel buiten schot blijven. Wel zal de nodige voorzichtigheid in acht worden geno men omdat, zoals werd gezegd, daar veelal mensen van gebruik maken, die er niet bepaald het beste bij zitten in deze maatschappij. Bij het beroepsgoederenvervoer moeten de onderhandelingen nog beginnen. Zuivel De zuivelfabrieken hebben besloten om door stakingen in de fabrieken gedu peerde boeren via een omslagstelsel schadeloos te stellen. De boeren die hun melk niet meer kunnen leveren en in de sloot moeten dumpen, krijgen 90 pro cent van de aan hen uit te betalen liter- prijs vergoed. Bovendien krijgen ze f 19 per uur uitbetaald voor door stakingen verloren gegane uren. Vastgelegd is dat de fabrieken elkaar zoveel mogelijk zul len helpen bij het verwerken van de melk. Maandag hebben de besturen van de 22 zuivelfabrieken, waarvoor de acties zijn gepland, de koppen bij elkaar gestoken om over de situatie te praten Vandaag (dinsdag) volgt een gecombineerde ver gadering van alle zuivelfabrieken, waar men een standpunt zal innemen. Drs. Rinse Zijlstra. de voorzittei van de Ko ninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ, zei dat de boeren zich eensgezind achter Slot zie pagina 3 kolom 2) Foto: Een beeld van de ravage die ontstond door de ket tingbotsmg. Op de autoweg Maastricht - Eind/ioven. ROERMOND (ANP) - Bij een kettingbotsing maandag morgen op de autoweg Maastricht - Eindhoven onder Wessem is de 48-jarige W. Sloots uit Geldrop op slag gedood. Zeven personen werden min of meer ernstig gewond van wie er drie nog in het ziekenhuis verblijven. Deze ketting botsing ontstond door gladheid van de weg en een plotse ling opkomende mist. Er waren 56 auto's bij betrokken. Daar de Maasbrug te Wessem volledig werd gestremd moest het verkeer worden omgeleid via Roermond. Daar geraakte het verkeer volledig in de knoop en deden zich meerdere botsingen voor.ondermeerop de Maasbrug van Hom. Hierbij waren 59 auto's betrokken. Twee personen werden gewond. De schade aan de 115 auto's is zeer aanzienlijk, aldus de politie. De hulpverlening verliep snel en doeltreffend. Veel brandweercorpsen en ambulancediensten assis teerden de politie. Een uiterst dichte mistbank, die maandag over de auto weg E-3 (Antwerpen-Gent) in België hing. is de oorzaak geworden van een enorme verkeerschaos, waarin een 28- jarige Belg het leven heeft verloren. Congressen: niet het laatste woord P artijcongressen behoren totde folklore van de moderne fcEjjJgfl politiek, niet alleen in dit land, Jglga maar in vrijwel alle democra- fesjgj tieën. Tijdens dergelijke bij eenkomsten wordt de partij lijn vastgelegd. Daarmee wil men aan gegeven hoe het land moet worden ge regeerd als de bewuste partij tot regeren wordt geroepen Congresbeslissingen dienen twee doeleinden: de kiezer weet - behoort althans te weten - hoe hij zal worden geregeerd als door zijn stem de bewuste partij aan de macht komt. voorts legt de partijlijn vast hoe de par tijleden die in de kamer worden gekozen daar hebben te handelen. Het is alle maal zo klaar als een klontje: ieder weet waar hij aan toe is, de kiezer zowel als de gekozene Waarom dan toch een niet he lemaal serieus bedoeld woord gebruikt als 'folklore'? Omdat congresbesluiten - hoe belangrijk ze ook mogen zijn - slechts één kant van de medaille vor men. Het lijkt wel alsof het congres be slist. maar het is niet zo. De andere kant is namelijk de kabinetsformatie: op het ogenblik dat die aan de gang is. treedt de partij in onderhandeling met even tuele regeringspartners en poogt tot overeenstemming te komen. Op dat moment vormen de met veel applaus tot stand gekomen congresbeslissingen niet meer dan een globaal kader. Over compromisloze besluiten moeten dan compromissen worden gesloten. De fiantiijn uitsluitend voor haar rekening komt. en niet in samenwerking met de stu dentenvereniging wordt georgani seerd. Wel zijn er Perzen 'a titre perso- nel' uitgenodigd die zowel aan het besloten workshop op vrijdag als aan het openbare congres op zater dag zullen deelnemen. tsawsjwe UTRECHT- Maandagmiddag hebben de werkgeversorganisaties van particuliere zuivelbedrijven in Utrecht een persconferentie gehouden naar aanleiding van de aanstaande acties in de zuivelindustrie. Drs. Rinse Zijlstra. tr) voorzitter van het CBTB aan het woord achter de tafel waar we ook nog zien de heren drs. J. Overbeek til en voorlichter ir. Dogterom tmi. TEHERAN (DPA/UPI/AFP) - Iran bereidt een boycot-actie voor tegen Nederlandse produkten, als de Nederlandse regering niet bereid is om een 'anti-Iraanse bijeenkomst' in Nederland te ver bieden. De Iraanse autoriteiten hebben langs diplomatieke weg Den Haag verzocht een verbod uit te vaardigen voor de Iran- conferentie, die Amnesty International op 18 en 19 februari in Amsterdam zal houden. Voor die conferentie zijn ook deelne mers uit Iran uitgenodigd, onder wie ex-politieke gevangenen. Op die confe rentie zal de kwestie van de politieke gevangenen en de rechten van de mens in Iran aan de orde komen, evenals de rol van de Iraanse geheime dienst Savak bij het volgen van Perzische dissidenten in het buitenland. Als de Nederlandse regering die confe rentie niet wil verbieden, zal de Iraanse consumentenbond een boycot van Ne derlandse produkten organiseren, zo verklaarde de Iraanse senator Moham med All Saffari. voorzitter van de con sumentenbond. maandag in Teheran. Ook de produkten van Nederlandse fir ma's die in Iran werken zullen op de zwarte lijst komen. Saltan noemde het 'schokkend en verrassend' voor Iran dat organisaties die actie voeren tegen de Iraanse regering in Amsterdam hun ac tiviteiten kunnen ontplooien. In de Iraanse pers wordt al weken cam pagne gevoerd tegen Amnesty Interna tional en de 'confederatie van Iraanse diend"die studenten', die volgens Teheran geza menlijk de conferentie in Amsterdam organiseren. De Nederlandse afdeling De Iraanse minister van buitenlandse zaken Abbas Ali Khalatbari zei zondag dat West-Dultsland aan 'elementen van de Iraanse confederatie van studenten in het buitenland' en aan Amnesty In ternational toestemming had gewei gerd om de conferentie in de bondsre publiek te houden. Nederland had ech ter geen bezwaar gemaakt tegen de keuze van Amsterdam als conferentie plaats, aldus de minister. Amnesty in Amsterdam ontkent echter dat de conferentie aanvankelijk in West-Duitsland zou worden gehouden. De conferentie is een activiteit van de Nederlandse afdeling, en vindt uiter aard ook in Nederland plaats. van Amnesty zegt dat de conferentie republiek genomen kunnen worden. SALISBURY (DPA) - Rhodesische guerrillastrijders hebben vierhonderd zwarte schoolkinderen uit twee missiescholen ontvoerd en naar Botswana gebracht. Dit is maandag door een regeringswoordvoerder in Salisbury bevestigd. Volgens een officiële lezing waren de kinderen door gewapende guerrillastrijders bijeen gedreven en vervolgens in marstempo over de grens met Botswana gevoerd. De overval vond plaatsin de drielandenhoek ten westen van Messina, waar Rhode- sië. Botswana en Zuid-Afrika aan elkaar grenzen. Waarnemers nemen aan dat de kinderen naar trainingskampen zijn gevoerd om daar een opleiding als guerrillastrijders te krijgen. De regering van Zuid-Afrika heeft maandag oorlogachtige wetsvoorstellen inge diend die eventuele toekomstige oproeren door zwarten de kop in moeten druk ken. De voorstellen stellen algehele censuur, de confisquering van materieel voor het leger en uitgebreider dienstplicht voor, als maatregelen die door de president van 'e politieke realiteit van een kabi netsformatie is van een andere orde dan die van een congres. Zij wordt door aller lei factoren bepaald, in de eerste plaats door de verkiezingsuitslag. Die uitslag geeft namelijk aan hoe zwaar aan de ei sen moet worden getild van de partij(en) waarmee wordt onderhandeld. Er zijn voorts allerlei externe omstandigheden die van beslissende invloed kunnen zijn: de economische situatie bijvoorbeeld, bepaalde ontwikke lingen in het buiten land, de verhouding tot verdragspart ners. Daar kan geen congres tegen op. Zo heeft de PPR zaterdag verlangd dat in een regeerakkoord de NAVO niet langer meer de hoeksteen is van het verdedi- gingsbeleid: iedereen kan voorspellen dat een dergelijke eis bij een komende formatie moeilijk te realiseren zal zijn. Een dergelijk verlangen wordt afgewe zen door het CDA. maar wordt evenmin geaccepteerd door een groep binnen de PvdA. Van deze laatste categorie is mi nister Van der Stoel (en was destijds ook Vredeling) een typisch voorbeeld. \-/ongressen zijn goed voor de grote lijn, maar zodra zij details gaan regelen is hun waarde betrekkelijk. Bij de PvdA kwam dat zaterdag naar voren toen de minister-president in zijn slottoespraak betoogde dat het kabinet zich niet kon houden aan de congresbesluiten inzake de ultracentrifuge-uitbreiding in Al melo en het kemcentrale-beleid. Kabi net en lijsttrekker hebben eigen ver antwoordelijkheden en die kan nie mand hen afnemen, ook een congres niet In dit opzicht heeft het PvdA- congres al eerder de relativiteit van zijn besluiten moeten inzien. Destijds voelde het niets voor de aanschaffing van de F16. maar korte tijd daarna werd dit vliegtuig niettemin besteld en wel onder de verantwoordelijkheid van een PvdA-minister. Het kan ook moeilijk anders. Een congres, van welke partij dan ook, is niet in staat en niet compe tent om in slechts twee dagen via tien tallen voorstellen en honderden amen dementen een regeringsbeleid te her- verkavelen. Bovendien is het niet alleen op de wereld, is het zelfs niet alleen in dit land. Ook anderen willen en moeten meepraten, zeker als een regeringspro gramma wordt opgesteld. Ee, ONDERWIJS OVER EEN BREED TERREIN INITIATIEF VAN DRIE INSTELLINGEN VLISSINGEN - Een stichting in op richting wil in Zeeland een onderwij sinstelling zien te krijgen, waarbinnen opleidingen kunnen worden gegeven voor een breed terrein van de verzorg- dende beroepen. Bij het initiatief zijn betrokken het Instituut Gezondheids zorg Opleidingen (IGO) in Vlissingcn, de Zeeuwse stichting voor Middelbaar Sociaal-Pedagogisch Onderwijs (MSBO) en de Middelburgse Stichting voor beroepsonderwijs en algemeen voortgezet onderwijs, waaronder op leidingen vallen, die tot het Middel baar Huishoud- en Nijverheidsonder wijs (MHNO) behoren. Dc drie onder wijsinstellingen willen een middel bare school van de grond krijgen, waar sociaal-pedagogisch onderwijs, on derwijs aan verpleegkundigen en huishoud- en nijverheidsonderwijs bij elkaar gebracht worden. Een ander initiatief op dit gebied is dat van de Goese school voor verpleegkun digen. die de opleiders in de gezond heidszorg om de tafel wil brengen om te spreken over het stichten van een school voor middelbaar Beroepsonder wijs voor Verpleegkundigen (MBOVMn Zeeland. Volgens de heer Schats, direc teur van het IGO in Vlissingen en één van de initiatiefnemers voor de geïnte greerde school voor verzorgdende be roepen. kunnen beide plannen mogelijk naast elkaar worden uitgevoerd. Hij meent dat er ook een mogelij kheid is dat via overleg tussen de verschillende be trokkenen een gezamenlijke aanpak kan plaatsvinden. ..We hebben contact met de combinatie die in Goes plannen ontwikkelt. Of er een vorm van samen werking uitkomt is nog onduidelijk waar wel wenselijk, aldus de heer Schat. Naar de mening van de heer Schats volt de stichting in oprichting, die drie soor ten opleidingen bij elkaar in één onder wijsinstelling wil samenbrengen, de ge dachten die daarover door de minister van onderwijs zijn ontwikkeld. „Wij vinden dat we moeten inspelen op de toekomstige structuur van het huishoud- en nijverheidsonderwijs, het middelbaar sociaal-pedagogisch on derwijs en de opleidingen in de gezond heidszorg. Het zal jaren duren voor we een school, zoals ons voor ogen staat, hebben in Zeeland, maar als we er nu niet aan beginnen te denken, is die school er over tien jaar nog met" Nad rukkelijk verklaart de heer Schats. dat het niet de bedoeling is ln Middelburg of Vlissingen de school met het brede scala van opleidingsmogelijkheden te krij gen „Het gaat om een Zeeuwse aange legenheid en waar we de plannen kun nen uitvoeren is niet van belang." zegt hij. Een probleem waarop men zal stuiten is dat voor de verschillende opleidingen verschillende manieren van financie ring zijn. De opleiding voor verpleeg kundigen wordt betaald door de zie kenhuizen, die dat doorbreken in hun verpleegprijs en voor de andere oplei dingen komt geld van het ministerie van onderwijs. De heer Schats meent dat het principieel onjuist is dat ziekenhuizen moeten betalen voor scholing van per soneel Over de moeilijkheid van de ver schillende geldstromen zegt hij: „Je moet niet zeggen, dat nu eenmaal inge wikkeld ligt en het daarbij laten. Dat is een probleem, dat op te lossen moet zijn." In Zeeland heeft zich in de afgelopen ja ren op het gebied van de opleiding van verpleegkundigen al een concentratie voorgedaan. De ziekenhuizen in Goes- Zierikzee - Temeuzen - Sluiskil - Oost burg. Hulst hebben elk een regionale op leiding voor verpleegkundigen, evenals de ziekenhuizen in Vlissingen en Mid delburg samen. De Walcherse zieken huizen hebben voor die opleiding van Instituut Gezondheidszorg Opleidin gen (IGOi in Vlissingen Aan datinsti- verpleegkundigen van andere zieken huizen. die de A-opleiding achter de rug hebben, gebruik maken Dat geldt ook voor de opleiding intensive care en hartbewaking. die binnen het IGO wordt gegeven De heer Schats- „Daar bij is geen sprake van concurrentie, maar van een vorm van samenwerking, waarbij enkele provinciale opleidingen in Vlissingen zijn terechtgekomen. De samenwerking binnen het onderwijs veld op prinvïaal niveau maken bij het ministerie van onderwijs en dat van volksgezondheid vanwege financieel- economische redenen en om de keuze mogelijkheden voor leerlingen te ver groten. Daarom hebben wij als stichting in oprichting besloten dat gestreefd moet worden naar een middelbare op leiding, die een breed terrein van de ver zorgende beroepen strij kt. De contacten tussen het IGO, de MHNO-opleiding in Middelburg en het MSPO zijn van veel belang voor de toekomst" i eigenlijk was het opvallendste van de twee progressieve congressen van het afgelopen weekeinde de krachtme ting tussen de beide groepen zelL Tot zaterdagmiddag was het PvdA-congres tamelijk rustig verlopen, zelfs het op zienbarende besluit om niet verder te gaan met Almelo en geen nieuwe kern centrales meer te bouwen bleek niet in staat om emoties op te roepen, hooguit wat teleurstelling bij kabinetsleden en kamerfractie. Dat werd echter anders toen de PPR zonder meer tien progres sieve ministers in een volgend kabinet eiste, daarmee zowel de PvdA en pre mier Den Uyl aan de kant schuivend. Het ongenoegen in de PvdA-gelederen was groot, zo groot zelfs dat het congres bijna had besloten om nu maar alleen de verkiezingen in te gaan. De opwinding had resultaat: de PPR liet haar radikale opstelling varen en zich in de PvdA- schuit nemen. Ook dergelijke botsingen behoren tot de hedendaagse politieke folklore, ze hebben zich ook al eens voorgedaan tussen D'66 en de PvdA. Waarmee overigens niet is gezegd dat politieke congressen niet belangrijk zouden zijn. Ze zijn het weL Alleen: ze bebben niet het laatste woord. De politie van het Belgische St Gil lis (Brussel) heeft in het afgelopen wee keinde drie Beigen en een Maleisièr gearresteerd. Het viertal was in het be zit van 4,5 kg zuivere heroïne De politie van Hamburg heeft vrij dageen Nederlandse en een Australiër gearresteerd wegens handel in heroïne. De 20-jarige Nederlandse Patricia H. en de 27-jarige Australiër Robert L. wer den opgepakt nadat functionarissen van dc Westduitse Douane hun een dag lang geobserveerd hadden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1