TIJDBOMMEN ONDER AUTO'S VAN OUD-AKZO-DIRECTEUR Grafici, bouw en metaal kiezen 'actiebedrijven' „Werkgelegenheid is in het geding bij slechte positie van haven van Terneuzen" Terreurbestrijdingsteam stelt onderzoek in Staat neemt deel in Van Doorne's Transmissie ROTTERDAM NUCLEAIR WORDT RSV ZWARE APPARATENBOUW cöcöccöoaca: Eerste staking zuivelsector Met deelname overheid voor 50 procent Vrijheid ran korte duur pagina 2 220 jaargang no. 18 Vrijdag 28 januari 1977 PAGINA 2 voorrang De raad van de volksgezondheid geeft voorrang aan de bouw van een zieken huis in de kanaalzone. PAGINA 3 regeren PvdA-voomtter I. van den Heuvel: J geren met het CDA is mogelijk". betutteling Opinie. Ervaringen van een socioloog met de dienstplicht'. „De militaire orga nisatie betuttelt". kroon Promillage v: de zitüng vai delburg. onzeker Mr W.L.P. M. de Kort.v Ziekenfondsraad, is van mening dat de kostenontwikkeling in de gezondheids zorg een onzekere zaak blijft hernia complex Rika de Backer, minister van cultuur in België: „Vroeger hadden wij een Nederland-complex" beurs Weinig nieuws op de Utrechtse Beurs Muziek '77; radio- en televisieprogram ma's; strip. PAGINA 19 energie De regering trekt. 115 miljoen gulden meeruit voor energie-onderzoek; beurs- financiën - economie ARNHEM - Het landelijk onderzoekteam terreurbestrijding is donderdag in Arnhem bijeengekomen om te beraadslagen over een mislukte bomaanslag op dr. ir. F. Prakke uit Oosterbeek, in 1973 gepensioneerd als lid van de raad van bestuur van AKZO N.V. Onder de auto van de heer Prakke en die van zijn vrouw werden vorige week twee benzinebommen met een tijdmecha- nisme gevonden. Ook elders in het land zouden identiek bommen zijn gevonden. Een woordvoerder van het ministerie van justitie, die alleen de aanslag in Oosterbeek bevestigde, verwees voor nadere informatie naar justities-autoriteiten in Arnhem. De Arn hemse officier van justitie mr. F. O. Leusink, die het onderzoek naar de mislukte aanslag in Oosterbeek leidt, is in verband met het onderzoek zeer terughoudend met het doen van mededelin gen. Hij bevestigde dat twee op bommen gelijkende voorwerpen zijn gevonden onder de twee auto's en dat die bommen (flessen met benzine, voorzien van een uurwerk en ontsteking) zijn opge stuurd naar het gerechtelijk laboratorium. Oud-Akzo-directeur Prakke en zijn vrouw zijn op hetnippertje aan de dood ontsnapt. Kort voordat zij voor een va kantie naar Zwitserland zouden afrei zen, werden onder hun auto's bij hun riante landhuis in Oosterbeek tijd bommen gevonden. De klokken ervan liepen, maar het ontstekingsmecha nisme was (nog) niet in werking getre den. Het staat vast dat er een bepaalde lijn bestaat tussen de aanslag in Ooster beek en elders in het land. Er is met' bommen van identieke makelij ge werkt. Mr. F. O. Leusink, sprak donder dagmorgen van een vermoedelijk „heel belangrijke zaak waarover in dit sta dium absoluut stilzwijgen bewaard moet worden". De zaak is volgens mr. Leusink te delicaat om nu reeds tot openbaarmaking over te gaan. Dr. ir. F. Prakke uit Oosterbeek, gepen sioneerd lid van de Raad van Bestuur van het Arnhemse bedrijf AKZO N.V. Mevrouw Prakke ontdekte één van de bommen, toen ze 's ochtends nog even Het eChtpaar is inmiddels naar het De villa van voormalig Akzo-directeur Prakke. die door een bomaanslag is bedreigd. TILBURG (ANP) - De activiteiten met betrekking tot de transmatic te conti nueren alsmede met het oog op verder onderzoek naar de technische toepas singsmogelijkheden en de commerciële verwachtingen, heeft de Staat der Ne derlanden besloten om vooreen bedrag van 7,5 miljoen gulden deel te nemen in het aandelenkapitaal van Van Doorne's Transmissie B. V. Het geplaatste aande lenkapitaal zal worden uitgebreid tot 30 miljoen De huidige enige aandeelhouder van Transmissie B.V. Van Doorne's Auto mobielfabrieken zal het resterende be drag van 22,5 miljoen gulden voor haar rekening nemen. Na deze transactie zal het geplaatste kapitaal voor 75 procent in handen zijn van Van Doorne's Auto mobielfabrieken BV. en voor25 procent bij de Staat der Nederlanden berusten. Ten gevolge van deze wijziging in de ei gendomsverhouding zal Van Doorne's Transmissie B.V een structuurven nootschap worden. In de raad van commissarissen zal een van de laden door de minister van economische za ken worden voorgedragen, ter afspiege ling van de nieuwe aandelenverhou- ding. In het bedrijf in Tilburg zijn thans 160 man werkzaam. De groei van het aantal arbeidsplaatsen issterk afhankelijk van de ontwikkeling van de verkopen in de toekomst, een woordvoerder van Van Doorne's Transmissie B.V. heeft ver klaard dat het bedrijf zeer gelukkig is met de bereidheid van de overheid in het bedrijf te participeren. npmpn 7.P nan ipt.i ondpr dp wncpn lier- V'a^",anf!f a^reS Vfr';r0^^en' Er CNV VERSNELT PROCEDURE ROND STAKING nemen. Ze zag iets onder de wagen lig gen dat haar zo verdacht voorkwam dat ze haar man erbij haalde. Die begreep spoedig dat het om een tijdbom ging. De wekker ervan tikte. Bij de auto, die in de niet afgesloten garage naast de villa stond, stonden open vermouth-flessen, gevuld met benzine. Na het alarm van de Prakkes zette poli tie de omgeving van het landhuis af. Brandweer, ambulance en Explosieven en Opruimingsdienst werden te hulp ge roepen. Ook werd de binnenlande vei ligheidsdienst ingeschakeld. Het onder zoek leverde pas 's avonds de vondst op van een tweede tijdbom, die was ge plaatst onder de auto van de heer Prak ke, die onder een afdak naast de garage stond. Alle gebouwen van het villacom plex hebben rieten daken. Was een van de helse machines geëxplodeerd, dan zou de benzine en het riet het hele land huis in vlammen hebben gezet, de Ex plosieven Opruimingsdienst heeft de tijdbommen onschadelijk gemaakt. Ontvoering De affaire roept herinneringen op aan de ontvoering van Akzo-directeur dr. Tiede Herrema in Ierland. De uit Arn hem afkomstige Herrema werd daar door leden van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) gekidnapt en 36 dagen lang gegijzeld gehouden in een huis in het plaatsje Monasterevin. De bommen bij de villa van dr. ir. F. Prakke aan de Zonneheuvelweg in de bossen achter hotel de Bilderberg in Oosterbeek werden al vrijdag gevon den. Tot dusver was de zaak uit de pu bliciteit gehouden. Thans beginnen be woners van de villawijk, die al een week in dodelijke ongerustheid leven, over hun angst te praten. Het onderzoek heeft nog niet tot arrestaties geleid. Men zoekt de daders in anarchistische krin gen. De bomaanslag in Oosterbeek lijkt niet op zichzelf te staan. Vermoed wordt dat er verband is met andere bommeldin gen in den lande In justitile kringen wordt rekening gehouden met de moge lijkheid dat er een landelijk opererende terreurorganisatie aan het werk is. In middels is het landelijk onderzoek steam voor terreurzaken onder leiding van de Almelose officier van justitie, mr. R A. Gonsalves. ingeschakeld bleef wel een huisbewaarder achter. Er wordt nog steeds rondom de villa gesur veilleerd door rechercheurs in burger. De tijdklokken in de gevonden bom men zouden zodanig zijn afgesteld dat zij in de nacht van donderdag op vrij dag - vlak voor het vertrek van het echtpaar Prakke naar Zwitserland - zouden ontploffen. De ontstekingsme chanismen moeten echter hebben ge weigerd. STOMPETOREN (ANP) - Met 42 stem men voor en drie tegen hebben donder dagavond de personeelsleden van de melkfabriek 'De Combinatie' te Stom- petoren op een vergadering van de voedingsbonden FNV besloten om op 7 februari het werk neer te leggen. De vergadering was de eerste officiële gebeurtenis in het kader van een groot scheepse actie die de FNV in een groot aantal Nederlandse zuivelbedrijven gaat voeren. Bij de combinatie in Stom- petoren werken (Van onze redactie economie) DEN HAAG-UTRECHT - In vele be drijven in ons land zal het werk op maandag 7 februari stil komen te lig gen. De bonden hebben nu zowel in de bouw, de metaal, de grafische sector als in de voedingssector de ondernemin gen uitgekozen waar zal worden ge staakt. De directies van de gekozen bedrijven krijgen een dezer dagen een brief van de betrokken bonden, waarin hen wordt gevraagd alsnog de prijscompensatie van 2,5 procent te betalen. Als ze dat niet willen, krijgen ze een deurwaarder aan de poort die hen officieel zal zeggen dat hun bedrijf met een staking zal wor den geconfronteerd. De voedingsbonden maakten woensdag al bekend dat zij 22 van de belangrijkste zuivelbedrijven zullen stilleggen. De grafische bonden hebben inmiddels vijf grafische bedrijven met in totaal 1400 werknemers uitgezocht. Daaronder valt de uitgeversmaatschappij Van der Loeff in Enschede, waar de dagbladen Tuban- tia, het Dagblad van het Oosten en Hengelo's Dagblad worden uitgegeven. Vorige week legde het 200 man tellende technisch personeel in dit bedrijf ook al een dag het werk neer om de eis van een automatische prijscompensatie kracht bij te zetten. In Arnhem zal het personeel van de UMA, een dochter van Van der Loeff. het werk neerleggen. Hier worden de Am- hemsche Courant en het Nijmeegs Dag blad uitgegeven. Verder wordt in Nij megen bij het dagblad De Gelderlander gestaakt, in Doetinchem bij uitgeverij Misset, en ten slotte in Deventer bij boekbinderij Franken. uit te breiden, maar het is niet de bedoe ling de hele bedrijfstak stil te leggen, aldus bestuurder Douze van de Neder landse Katholieke Grafische Bond. „Het is niet onmogelijk dat in de dag bladsector de acties worden uitgebreid. De bonden hebben plannen klaarliggen maar alleen al uit publiciteitsoogpunfc. om acties in de grafische sector verder DEN HAAG - Rotterdam Nu cleair gaat als aparte dochter van het RSV-concern verdwij nen. Een nieuwe BV, RSV zware apparatenbouw, neemt de acti viteiten van Rotterdam Nu cleair, waar reactorvaten voor kernenergie worden gemaakt, over. De nieuwe BV gaat echter ook apparaten maken ten be hoeve van de chemische proce sindustrie. De overheid neemt voor 50 procent deel in RSV zware apparatenbouw. Bezorgdheid van de overheid over Rot terdam Nucleair is aanleiding tot deze maatregel. Nu in ons land uitbreiding van het vermogen van kerncentrales is vertraagd, en ook in het buitenland de bouw van kerncentrales minder snel gaat dan verwacht, wordt Rotterdam Nucleair in zijn voortbestaan bedreigd. Het is echter niet duidelijk hoe het met de ontwikkeling van de kernenergie in een verder gelegen toekomst zal gaan. Wat Nederland betreft: pas in de vol gende kabinetsperiode zal het zoge naamde definitieve beleidsvoornemen op grond van de planologische kembes- lissingsprocedure worden genomen. De overheid vindt dat de Nederlandse in dustrie klaar moet staan als er in binnen- of buitenland kerncentrales zouden worden gebouwd. Om nu de werkgelegenheid veilig te stel len en voor ons land de geavanceerde kennis op het gebied van de kernenergie te behouden, is besloten tot uitbreiding van de produktie van Rotterdam Nu cleair binnen een bedrijf onder een nieuwe naam. TOKIO - In Japan is donderdag het corntptiepTOces begonnen legen oud-premier Tanalca. Tanaka, die hier bij aankomst bij de rechtzaal de pers begroet, wordt er van beschul digd 1.7 miljoen dollar smeergeld te hebben ontvangen van de Ameri kaanse vliegtuigfabriek Lockheed. VOORZITTER DE VOS, KAMER VAN KOOPHANDEL: „TARIEFSYSTEEMNOORD-ZUID ONAANVAARDBAAR" BEDRIJVEN NIET OPTIMISTISCH VOOR 1977 TERNEUZEN - Voorzitter F. de Vos van de Zeeuws-Vlaamse kamer van koophandel en de Temeuzense haven bedrijven maken zich ernstig bezorgd over de toekomst van de haven van Terneuzen. Volgens de heer De Vis is het tariefsystecm van de vereniging Toerbeurt Noord-Zuid onaanvaard baar voor de Zeeuwsvlaamse regio. „Wij zijn geografisch sterk verbonden met België; de haven van Terneuzen vormt markttechnisch en markt economisch een eenheid met de Belgi sche havens. Als de concurrentiever houdingen niet worden hersteld, zullen gevolgen voor de werkgelegenheid in de kanaalzone, op korte en lange ter mijn, niet uitblijven," zei de heer De Vos donderdagmorgen in zijn jaarrede. De haven van Terneuzen, die fisch gunstig is gelegen, moet naar zijn oordeel grotere verkeersstromen kun nen opvangen, wanneer ze zich blijft aanpassen aan de eisen van het vervoer. De havenbedrijven beschouwen 1976 als een jaar van economische teruggang, waarbij, als gevolg van de teruggelopen productiviteit, een aantal perioden werktijdverkorting moest worden inge last Uit het overzicht van de resultaten in het bedrijfsleven van de kamer blijkt, dat de overslagactiviteiten aanvanke lijk stegen tot een niveau gelijk aan dat voor het optreden van de recessie. In de tweede helft van het jaar kwam er echter een kentering, waarbij de grpei plotsing werd afgeremd Aangenomen wordt dat ook 1977 beneden het verwachte peil blijft. De in de overslaghaven geloste buiktonnage liep ten opzichte van 1975 terug. De bedrijven schrijven dit toe aan ingrijpen van de vereniging Toerbeurt Noord-Zuid ten aanzien van de lichter- vrachten. Het aantal zeeschepen dat de haven bezocht en de activiteiten bij de houtr en papierproduktenterminal na men - vooral de Finse concentratie op Terneuzen - belangrijk toe. De verwach tingen voor '77 zijn gematigd. Het jaaroverzicht: „Hoewel de facilitei ten van dit bedrijf na de onlangs gereed gekomen uitbreidingen in de bospro- duktenterminal een verdere groei beter zouden kunnen opvangen dan in 1976 wijzen de conjucturele ontwikkelingen nog steeds in de richting van een ver dere daling van de aanvoer. In de buik- sector komt hierbij nog een zekere door de aanpassingsproblemen bij de groeis- tagnatie schaalvergroting." Redelijk De jaarresultaten van een aantal an dere belangrijke bedrijven en bedrijf stakken in Zeeuwsch-VIaanderen zijn redelijk tot gunstig. De cokesfabriek in Sluiskil verwerkte 800.000 ton cokes kolen en bereikte daarmee een produk tie van 600.000 ton cokes van diverse afmetingen. Ook vorig jaar bleef Polen' de belangrijkste leverancier. Het af sluiten van een nieuw contract stuitte op problemen bij de Poolse regering, die aan deze vernieuwing zware finan ciële voorwaarden verbond. De onder handelingen zijn nog niet afgerond, maar het bedrijf heeft goede hoop op een akkoord. De petrochemische industrie boekte een volumestijging van 20 procent, ter wijl het prijsniveau pas in het vierde kwartaal van 1976 het gemiddelde van het jaar daarvoor bereikte. Het kosten niveau steeg met meer dan 10 procent. Gestegen volume en gelijkblijvende verkoopprijzen konden deze stijging niet compenseren. De verwachtingen voor 1977 zijn niet erg optimistisch. De economische situatie vermindert aan zienlijk minder snel dan begin 1976. Loon- en mogelijke olieprijsstijgingen Slot zie pagina 7 kolom 5) hebben wij er geen belang bij de hele dagbladsector lam te leggen", zei hij. De drie hout- en bouwbonden hebben hun actieplannen ook klaar liggen. Zij zullen vandaag laten weten welke be drijven het doelwit van him acties voor prijscompensatie zullen worden. De industriebonden NW en NKV willen voorlopig nog even voor zich houden welke bedrijven zij op het oog hebben. Men wil voorkomen dat de leden uit de krant moeten vernemen dat er in hun bedrijven wordt gestaakt. De laatste vergadering met de leden is maandag 31 januari. Mogelijk wordt wel al vandaag een deel van de lijst openbaar gemaakt. Een juridisch conllict met de werkge vers over de rechtmatigheid van de sta kingsacties ziet voorzitter Piet Spijkers van de Industriebond NKV met ver trouwen tegemoet. Spijkers zei het zeer onverstandig te vinden als de regering alsnog zou ingrij pen met wat voor maatregel dan ook. Volgens het draaiboek voor de acties krijgen de stakers die lid zijn van de bonden een daguitkering van 50 gulden netto. Niet-leden krijgen niets, tenzij zij ter plekke lid worden. Wel zal hun uitke ring dan iets lager liggen. Ook de stem verhouding waarmee de leden op de stakingsvergaderingen tot actie moeten besluiten, is vastgelegd. Bij de Indus triebond NKV moet driekwart van de leden zich voor een actie uitspreken, bij de Industriebond NW tweederde van dejeden. De bondsraad van de Industriebond CNV heeft in zijn vergadering van giste ren besloten de procedure rond sta kingsacties te versnellen. Ondernemin gen krijgen nu de vraag voorgelegd of ze bereid zijn de automatische prijscom pensatie op basis van het geschoonde indexcijfer te betalenAls ze dat niet wil len of niet antwoorden, kan direct tot actie worden overgegaan, aldus het be sluit van deze bondsraad. Ook de Unie van beambten, leidinggevend en hoger personeel heeft deze procedure gekozen. De samenwerkende bonden van om- roeppersoneel hebben de omroepwerk gevers gevraagd uiterlijk 3 februari be kend te maken of ze de prijscompensa tie willen betalen Voor het eerst in de geschiedenis draagt de Nederlandse politiebond, die met 14.500 leden binnen de FNV is verte genwoordigd, een steentje bij aan sta kingsacties. In het verleden vond men altijd, dat politiemensen niet konden meebetalen aan stakingsacties. Wel compensatie Vijf grote accountantskantoren hebben besloten hun circa 6400 werknemers in afwachting van verdere ontwikkelingen op het loonfi'ont alvast per 1 januari een prijscompensatie uit te keren van 2.5 procent. Woordvoerders van de kanto ren deelden overigens donderdag mee dat ditniet betekent dat de accountants met die uitkering ook het systeem van de automatische prijscompensatie er kennen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1