PROVII CIALE ZEEUWSE COURANT OVER WEEK EERSTE ACTIES VAKBONDEN Invulling van het Geeregebied in Middelburg blijft onzeker minikrant Smith verwerpt Brits vredesplan Kok (FNV) ziet geen heil meer in overleg WETHOUDERS EN AMBTENAREN BENTHUIZEN AANGEHOUDEN Verdacht van verduistering en heling 220 jaargang no. 15 Dinsdag 25 januari 1977 Elke vrijdag in de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen e.d. voor s ZONDER WINSTOOGMERK ■(Van onze redactie economie) DEN HAAG - De vakbeweging is klaar voor het voeren van acties. Over ruim een week zullen de eerste prikacties in de bedrijven die daarvoor zijn aangewezen, worden gevoerd. Vooraf zullen zowel FNV als het CNV met de leden in de betrokken bedrijven overleg plegen. „Zij zijn het tenslotte die de acties moeten uitvoeren", aldus FNV-voorzitter Wim Kok. Hij zei, dat biertoe maandag: in de fcderatieraad van de FNV was beslo ten, nadat duidelijk was geworden, dat lijk uit de ondernemingsraden zullen terugtrekken. trum ingericht, waar alle acties deze bonden zullen worden gecoordi- de werkgevers in geen enkele bedrijfs tak over de volledige prijscompensa tie willen praten. „Ons wordt de actie opgedrongen", aldus Kok, die ook geen heil zag in een gesprek met het kabinet. „Ons is niet bekend, dat de ministers ons een opening naar de handhaving van de prijscompensatie hebben te bieden", zei hij. Het CNV heeft gezegd, dat in een bedrijf driekwart van de leden zich vóór de sta king moet uitspreken. „De bonden zijn klaar voor actie, ook financieel", aldus CNV-voorzitter Lanser. Tussen het CNV en de FNV worden de acties niet ge coördineerd, doch wel is er op het grondvlak overleg. Zo zullen de drie houtr en bouwbonden gezamenlijk op trekken. In de sectoren van deze bonden zjjn besprekingen over diverse cao's met de werkgevers op niets uitgelopen. In totaal zijn hierbij 63.000 werknemers be trokken. In de brieven van de ministers Boersma neerd. Dit centrum wordt een knoop- (sociale zaken) en Lubbers (economi- punt voor in totaal veertien regionale Geen overleg De federatieraad van de FNV heeft in principe besloten gedurende de acties ook het overleg in die instanties af te breken waar de vakbeweging met de werkgevers te maken heeft. „Dit geldt niet voor die overlegsectoren waarmee directe werkncmersbelangen zijn ge moeid, zoals in de sociale sector", aldus Wim Kok. Wel achtte hij het mogelijk dat de FNV-bonden hun mensen tijde- PAGINA2 vast Drie op de Westerschelde vastgeraakte schepen kregen maandag massale sleepboothulp. ongegrond executie slapeloos kernwapens President Carter hoopt c penakkoord (Salt 2) vrij spoedig zal worden ondertekend. aanklacht routine toneel De toneelspeelster Ida Wasserman Is za terdag in een ziekenhuis in Leiden op 76-jarige leeftijd overleden; radio- en telvisieprogramma's. strip. klok sche zaken) heeft de vakbeweging geen actiecentra. Het zal voorts nauwe con tacten onderhouden met het landelijk centrum van de FNV in Amsterdam. De beide bonden hebben ook besloten bun de actie tc doen nieuwe opening voor nader overleg ge zien. De FNV wijst de hier en daar geop perde gedachte om de extra ontvang sten aan sociale premies en belastingen bladen voor de tijd terug te betalen, af. ..Die werknemers samensmelten, hebben kennelijk eerst te veel aan pre- Bjj Philips (65.000 werknemers) is mies en belastingen betaald. Als bij te- maandag inmiddels het overleg vastge- rugbetaling aan ons wordt gevraagd om lopen op de prijscompensatie, dan de prijscompensatie te laten vallen Zoals verwacht zijn maandag ook de Ook de onderhandelingen in het emballage- en palletbednjf zijn afge broken. De drie grafische bonden hebben de werkgevers in de grafische industrie laten weten alsnog bereid te zijn tot overleg. Dit moet echter vóór zaterdag gebeuren. Aanleiding hiertoe is de ac tie die het personeel van Van der Loef! (Dagblad Tubantia) vorige week heeft gevoerd. Directeur Houwert deed toen de toezegging zich sterk te zullen ma ken bij zijn organisatie voor herstel van de prijscompensatie. Door deze toezegging zijn de drie bonden alsnog bereid tot een gesprek. OPLEVING of te verlagen, is* dat toch te zot", aldus cao-onderhandelingen bij Shell (7000 fiFWFT F) TIV Kok. man) mislukt. Shell heeft, zich t.iiHens ii s Een gesprek met de regering ziet de man) mislukt. Shell heeft zich tijdens 00het eerste gesprek al op de lijn van de FNV op dit moment niet zitten, „tenzij centrale werkgeversbonden gesteld. De de ministers ons wat te bieden hebben. Industriebonden zijn er zeer verbolgen Dat is thans nog niet het geval", aldus over dat de Shell-directie geen enkele Kok. CNV-voorzitter Lanser zei wel be- toezegging over de handhaving van de reid te zijn tot een gesprek met de rege- werkgelegenheid heeft willen doen. ring, maar hij zag niet hoe een dergelijk „Shell heeft zelfs niet willen garanderen gesprek zou kunnen uitmonden in rede- dat het aantal arbeidsplaatsen in het lijk overleg met de werkgevers. Moerdijkbedrijf zou worden uitgebreid De FNV meent, dat de regering door de als het bedrijf daar wordt vergroot", al- meevallende premie- en belastingop- dus de bonden, brengsten verslechteringen in de wao, de voorgestelde kinderbijslag- en kin- deraftrekregeling en de belas tingmaat- gen een aantal bedrijven voor het hou- regel voor nietrkostwinners moet finan- den van acties te zullen aanwijzen Zij eieren. „Hiermee zou men enkele angels zullen de personeelsleden in de betrok- uit ons vlees kunnen halen. Bovendien ken bedrijven aan het eind van deze is er alle aanleiding, als de belastingop- week en begin volgende week in sta- brengst meevalt, nog eens te bezien of er kingsvergaderingen bijeenroepen. De voor de bouwnijverheid niet een extra kaderleden van de Vervoersbond CNV werkgelegenheidsprogramma kan wor- in de havens willen, dat voor 1977 de den opgesteld", aldus Kok. Verder zou koopkracht wordt gehandhaafd. Als de regering met het geld bedrijven die in middel bij uitstek daarvoor achten zij de ernstige financiële moeilijkheden verke- prijscompensatie, ren, kunnen steunen, meer dan thans Maandag zijn ook de onderhandelingen het geval is. Ook wil Kok denken aan V00r een cao voor het baggerbedrijf het verlagen van de pensioengerech- - - - - tigde leeftijd. Actiecentrum Inmiddels hebben de Industriebonden vastgelopen. Ook hier was herstel van de automatische prijscompensatie het struikelblok. De bonden hebben de werkgevers aangekondigd zich op ac ties te zullen beraden. Bij de baggerbe- NW en NKV in Utrecht een actiecen- drijven werken in totaal 7000 mensen. NOORD IERLAND BELFAST (AFP/UPI/RTR) - In Noord- Ierland zijn de afgelopen dagen weer doden door geweld gevallen. In een katholieke wijk werd een Britse soldaat gedood door het vuur van een sluipschutter. In het protestantse kwar tier van Shankill Road werden in het wrak van een auto de lijken van twee mannen aangetroffen die door kogels waren voordat de wagen in brand was gestoken. Intussen hebben leiders van de Ierse vredesbeweging vluchtroutes naar Eu ropa ingesteld voor leden van para militaire organisaties die de stnjd in Noord-Ierland willen beëindigen Voor de 'old bailey' in Londen is maan dag het proces begonnen tegen vier le den van het IRA, wie 25 delicten ten laste worden gelegd, voornamelijk bo maanslagen in de jaren 1974 en '75, waarbij zeven mensen het leven hebben gelaten Een van de verdedigers vroeg de rechter sir Joseph Cantley of hij zich niet uit de zaak wilde terugtrekken omdat hij op de 'dodenlijst' van de IRA staat. De rechter antwoordde ontkennend. Hij zei dat er op de lijst, waarop hij als nummer twee zou staan, nog 34 rechters voorkomen. Het uitdijend conflict §D e tegenstellingen tussen werkgevers en werknemers nemen nog weer scherpere vormen aan: de FNV geeft gis teren laten weten dat binnen korte tijd met acties in de be drijven zal worden begonnen. Nu heeft onlangs minister Boersma daarover ge zegd dat Nederland in dit opzicht niet zoveel gewend is en met al te bang moet zijn voor de een of andere actie in het bedrijfsleven. Kennelijk gold deze me dedeling als een excuus voor de regering om deze zaak voorlopig maar op haar beloop te laten. Inmiddels evenwel raakt het ene CAO-overleg na het an dere in het slop. op grond waarvan moet worden aangenomen dat eventuele sta kingen een breed terrein van het Neder landse bedrijfsleven zullen omvatten. Het lijkt ons dat er weinig redenen zijn om schouderophalend te mompelen dat dergelijke conflicten nu eenmaal voor komen. De geschillen betreffen immers niet langer meer de een of andere be drijfstak, maar het bedrijfsleven als ge heel Het gaat om spanningen tussen de grote centrale organisaties, zowel bij de werkgevers als bij de werknemers. In principe kunnen stakingen derhalve het bedrijfsleven in zijn totaliteit treffen. Behoort dat nu zonder enige interventie van regeringskant te worden afge wacht? 'GEEN MARXISTISCHE REGERING' B SALISBURY (UPD- Premier Ian Smith van Rhodesië heeft de jongste Britse vredesvoorstellen verworpen omdat zijn land daardoor een marxistisch geïndoctrineerde regering zou worden opgelegd. Smith zei dit maandagavond in een landelijke toespraak via radio en televisie. De toespraak was bedoeld om zijn redenen uiteen te zetten voor het afwijzen van het nieuwste Britse plan dat Rhodesië naar onafhanke lijkheid en meerderheidsbewind moet leiden. Het nieuwe plan is 'volledig onaan vaardbaar" zei de Rhodesische leider. Hij blijft echter bereid de onderhande lingen voort te zetten op basis van het vredespakket dat hem vorig jaar sep- BENTHUIZEN - De gemeenteraad van Benthuizen heeft in een inder haast belegde vergadering gepro beerd uit te vinden wie de beschul diging heeft ingebracht tegen de wethouders en ambtenaren van het Zuidhol landse plaatsje Benthuizen. De offi cier van justitie in Den Haag liet maandagmorgen vier ambtenaren, één ex-ambtenaar en twee wethou ders van Benthuizen aanhouden. BENTHUIZEN - De twee zoethouders van de gemeente Benthuizen, die maandag op verdenking van verscheidene misdrijven werden gearresteerd en maandagmiddag weer op vrije voetengesteld werden, hebben gisteravond. - in een bomvolle raadzaal - de vergadering van de gemeenteraad bijge- woona.upaejoto ntiKs wethouder M. Seijbel (PvdA) en rechts wethouder A. v. Noort (Pr. Chr.) Het zevental wordt verdacht van verduistering in dienstbetrekking en heling meermalen gepleegd. De ambtenaren zouden zich de afgelo pen maanden op instigatie van de wethouders tal van vertrouwelijke stukken en correspondentie hebben toegeëigend gekopieerd en verspreid onder derden, onder wie de twee wet houders. Tevens is 'r de verdenking van verduistering van gemeentegel den. Er is onderzoek verricht in het gemeentehuis en in de woningen van de verdachten. De politie heeft ver scheidene stukken voor het onder zoek in beslag genomen. Burgemeester L J. P. v. Bent huizen weigerde maandagavond mededelingen te doen over wie de aanklacht heeft ingediend. Hij wilde daarover niets zeggen omdat de zaak nu onder justitie valt. Zes raadsleden gaan vandaag bij de officier van jus titie viagen wie de politie heeft ge waarschuwd. Daarna willen ze 's avonds verder vergaderen over deze zaak. De raadsleden houden het er voorlo pig op dat de arrestaties een uitvloei sel zijn van de voortdurende ruzies met burgemeester Keijzer. Een van de aangehouden wethouders Van Noort. noemde zijn aanhouding een „heel erg tijdelijke voortzetting van het spel der bestuurlijke problemen in Benthuizen". Wethouder Seijbel noemde het „de zoveelste paling in een emmer snot". Hij weet bijna ze ker wie de aanbrenger is. zo beweerde hij. Van Agt Minister Van Agt van justitie was 'zeer verbaasd' toen hij maandag ochtend op de hoogte werd gesteld van de aanhouding van twee wet houders en vier ambtenaren in het Zuidhollandse Benthuizen. Dit ver klaarde maandagmiddag een woordvoerder van het ministerie van justitie. Eind oktober 1976 heeft de heer Van Agt op een zondagmiddag de lunch gebruikt bij de burgemeester van Benthuizen, de heer I. J. P. Keijzer. Volgens de woordvoerder van het ministerie was dit zuiver een pri vé-bezoek. „Minister Van Agt had die zondag een preek gehouden in een kerk in Zoetermeer en ging daarna eten bij een goede kennis (de burgemeester) die vlakbij woonde. Daarna is hij teruggegaan naar Nijmegen. Het bezoek had niets te maken met de zaak die nu speelt. De minister was daarvan niet op de hoogte", aldus het ministerie van justitie. tember is voorgelegd door Henry Kis singer. Het vredespakket van Kissinger is ver worpen door alle vier nationalistische partijen van Rhodesië die met Smith aan de conferentietafel in Geneve zaten. De Britse onderhandelaar Ivor Richard vertrok maandag uit Salisbury naar Zuid-Afrika. De Britse voorstellen behelzen onder' meer de benoeming van een Britse hoge voorstellen in Salisbury die zowel op treedt als voorzitter van een multi- raciale ministerraad (tweederde Afri kanen, eenderde blanken) en als voor zitter van een nationale veiligheidsraad (met verantwoordelijkheid voor defen sie en openbare veiligheid). Smith wil met name de controle over defensie en nationale veiligheid niet uit handen geven. fiantlijn Tragisch Kort voor zijn vertrek naar Johannes burg noemde Richard de houding van Smith 'tragisch en noodlottig'. Op een persconferentie in Salisbury zei hij dat hervatting van de Geneefse con ferentie hem zinloos lijkt. „Smith draagt de zware verantwoordelijkheid voor wat er kan gebeuren", aldus Richard. Richard stelde nadrukkelijk dat de na tionalistische defegaties er niet verant woordelijk voor kunnen worden gesteia dat Geneve' nu op een dood spoor zit. omdat zij bereid waren de voorstellen te aanvaarden als basis voor onderhande lingen. In kringen van Rhodesische nationalis ten in Lusaka was men niet verbaasd over het stuklopen van het overleg. .Smith zal overal mee akkoord gaan, zo lang hij maar de macht houdt", zei een woordvoerder. Plan Smith riep in zijn tv-rede op tot interne pogingen het constitutionele probleem in Rhodesië op te loseen. Het alternatief voor het deelnemen van het patriottisch front aan de regering is volgens hem dat „de Rhodesiërs" in hun eigen land te- zamenkomen en het probleem zelf op lossen. Als leider van uw land heb ik deze taak op mij genomen en ik heb uit nodigingen verstuurd aan de zwarte lei ders zich bij mfj aan te sluiten". Smith gaf geen details van zijn plannen en hij zei niet welke zwarte leiders hij heeft uitgenodigd. De Britse minister van buitenlandse zaken Anthony Crosland heeft maan dag 'een laatste beroep' gedaan op Ian Smith de deur niet onherroepelijk te sluiten voor de Britse voorstellen. eide partijen zijn blijkbaar vastbes loten om niet toe te geven: het gelijk is - zo vinden ze allebei - aan hun kant Daardoor groeien hun meningsverschil len uit tot onverzoenlijke tegenstellin gen en wel op een moment dat in plaats van verbitterde strijd nauwe coöperatie vergt. De economische situatie is name lijk hachelijk: arbeidstijdverkorting is aan de orde van de dag. sluiting van be drijven is de afgelopen maanden tot het normale nieuwsbeeld gaan behoren, zo ook massa-ontslagen. Het zijn stuk voor stuk symptomen van een zieke eco nomie, waarvan het herstel is uitgeble ven dat vorig jaar met zoveel zeker heid werd voorspeld. Er zijn gunstiger omstandigheden denkbaar om een con flict uit te vechten dan erop dit ogenblik in de Nederlandse economie zijn te sig naleren. Desondanks neemt de regering geen initiatief, maar wacht af en ziet toe hoe de polarisatie onverminderd voort gaat en toeneemt De tekenen duiden er zelfs op dat voor beide partijen dit ge schil bezig is uit te dijen tot een machts strijd, waarbij onvoorspelbaar is wie als 'overwinnaar' tevoorschijn zal komen. Eén ding is wel voorspelbaar beide groepen zullen na afloop van het conflict stellig verklaren dat zij hebben gewon nen, zoals merkwaardigerwijs politieke partijen zichzelf altijd tot winnaar van de verkiezingsstrijd uitroepen. In dit geval echter is vermoedelijk de Neder landse economie de verliezer, dat wil zeggen: de Nederlandse gemeenschap. Wie zich in alle rust afvraagt of de Neder landse samenleving in de huidige om standigheden met een verharding van dituitdijend conflict is gediend, zal naar ons gevoel zonder aarzelen ontkennend antwoorden. W„ RAAD ACHTER WIJZIGING INTENTIEPLAN Minister Lubbers van economische za ken draait de klok veertig jaar terug bij het consumentenbeleid; beurs - finan- „HET BLIJFT ALLEMAAL VAAG" MIDDELBURG - De invulling van een deel van het Geeregebied in Middel burg met een parkeerkelder, vestiging van een supermarkt van Albert Heijn, nieuwbouw van de openbare biblio theek en de bouw van een klein aantal 24- woningen blijft een zaak vol onze kerheden. De gemeenteraad van Middelburg ging maandagmiddag weliswaar akkoord met wijziging van het intentieplan Gee- re. waardoor deze plannen uitgewerkt kunnen worden, maar pas na de nodige aarzelingen en met nog de nodige vraag tekens „Het. blijft allemaal erg vaag." vertolkte PvdA-fractievoorziller D. Boogerd de gevoelens. Overigens is de beslissing van de raad nog een voorlopige. Burgemeester en wethouders kunnen de plannen nu na der uitwerken. In een later stadium ko men voor de verschillende onderdelen -. bouw parkeerkelder verkoop grond voor supermarkt, bibliotheek en wonin gen - afzonderlijke voorstellen. De aarzelingen en twijfels in de raad hadden vooral betrekking op de par keerkelder de AH-vestiging en de openbare bibliotheek. Over de wonin gen was men vrij unaniem. Alle fracties steunden de bouw van woningen zij het dat de meeste - met uitzondering van de SGP - het aantal te weinig vond De twijfels over de parkeerkelder hiel den verband met de financiële moge lijkheden. Door alle fracties werd geïn formeerd over het wegvallen van subsi- diemogelij kheden Wat betreft de vestiging' van Albert Heijn zette de raad vraagtekens bij de omstandigheid dat dit concern nog steeds geen definitieve beslissing heeft genomen. De vestiging van de biblio theek riep vraagtekens op wat betreft de oppervlakte PvdA-woordvoerder Boogerd deed in zijn bijdrage over het intentieplan de suggestie boven de eventuele vestiging van Albert Heijn en de bibliotheek een laag woningen te bouwen. In plaats van de geprojecteerde woningen rond de vestiging van Albert Heijn zag hij daar ook liever woningen. Tegen de vestiging van Albert Heijn had hij 'geen onoverkomelijk bezwaar.' De PvdA-fractie heeft echter wel bezwaren zodra Albert Heijn meer grond claimt. Verder benadrukte de heer Boogerd de vormgeving van deze vestiging. „Op alle mogelijke manieren moet worden voor komen dat de vestiging zich aan het ge bied opdringt." zei hij. Kelder De PvdA-woordvoerder zei verder in te kunnen stemmen met de houw van een parkeerkelder. De PvdA-fractie heeft hier echter wel vier voorwaarden aan: 1 uitvoering toegezegde onderzoek naar de wenselijkheid, 2 uiterste zorg, aan de milieu-eisen, 3 autovrij maken. Markt, Plein '40 en Langeviele als com pensatie, 4 geen vertraging aanleg par keerterrein Hof van Tange. Namens het CDA vroeg fractievoorzit- Slot zie pagina 7 kolom 5) erkgevers en werknemers luisteren nietmeernaarelkaar: ze verabsoluteren hun standpunt en zijn bezig af te leren om nog met redelijk respect over elkaar te praten. Er kunnen echter waarden van een hogere orde in het geding zijn dan het strikte standpunt van beide partijen in dit conflict, bijvoorbeeld - we doelden er hiervoor op - het belang van de samenleving in haar totaliteit. Dat geldt met name nu het hier om een con flict gaat tussen centrale organisaties in een situatie waarvoor de uitdrukking 'economische depressie' niet misplaatst is. Erkenning daarvan betekent echter dat én werkgevers én werknemers zich moeten richten op deze totaliteit. Daarin ligt bovendien hun beider be lang. Zij moeten derhalve van hun 'ver- absoluteringsdenken' af. Op dit terrein nu ligt- een taak voor de regering, vooral nu de werknemers een (naar onze me ning gewenste) arbitrage van de hand hebben gewezen. Gelet op de ernst van het moment is het dringend gewenst dat de regering op korte termijn met werk gevers en werknemers alsnog aan tafel gaat zitten. Zij behoort dat niet in de eerste plaats te doen als partner in de onderhandelingen - dat is de regering ook in het sociaal overleg - maar als hoedster van het algemeen belang. Een regering die met open ogen en zonder ingrijpen een geladen arbeidsconflict laat ontstaan, verzaakt haar taak. Zij zou eens kunnen beginnen beide par tijen voor te houden dat in het menselijk handelen een compromis allerminst verwerpelijk is, maar onder bepaalde omstandigheden zelfs doel kan en mag zijn. Die omstandigheden zijn op dit ogenblik aanwezig. a WIEGEL: BOER WORDT DE DUPE VENRAY (ANP) - WD- fractievoorzitter Wiegel meent dat de boeren en tuinders van ons land de dupe dreigen te worden van een aantal plannen van het kabinet Den Uyl. Hij zei dat maandagavond in Venray. In zyn uiteenzetting vroeg de liberale oppositieleider de drie CDA-partijen IKVP, ARP en CHU) in het parlement om geen medewerking te verlenen aan de totstandkoming van de plannen van het kabinet inzake de grondpolitiek. Volgens Wiegel gaan de voorstellen rechtstreeks in tegen de gerechtvaar digde belangen van de agrarische be volking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1