Muzada-festijn in de Vlissingse Scheldehal PZC/p Aart de Looff winnaar van solistenconcours Dreischor Uitstekende Schöpfung onder Jo Ivens Dossier in wording Koffieconcert Esterhazy Don Kozakken Koor in Goes Marokkaanse film in Filmhuis MAANDAG 24 JANUARI 1977 PTT-perSOneel bood Lezing over milieu C-S-Vis geschenk hield hji afscheid 3HI1 mr. B.J. van Putten, milieu-ambtenaar J van de provincie Zeeland, voor de MIDDELBURG - De vrijdag gehouden staatkundig gereformeerde studiever- ofriciéle afscheidsreceptie van de di- eniging 'I)e Banier' in Middelburg een reeteur van het postdistrict Middel- lezing over milieuproblematiek, burg, de heer C. S. Vis, kreeg zaterdag nog een 'informeel' vervolg met een Dat gebeurde in de Middelburgse Zuid bijeenkomst in de Schouwburg te Mid- erkerk. De heer Van Putten ging in zijn delburg voor het personeel van het inleiding ondei meer in op het herstellen postdistrict. Een groot aantal mede- van milieubederf. „Hoe kunnen we ne- werkers en oud-medewerkers uit Zee- gatieve invloeden op ons milieu keren' land e West-Brabant maakte van de ge- zo vroeg de heer Van Putten zich af. lenheid gebruik afscheid te nemen van provincie de heer Tijdens deze geanimeerde bijeenkomst bood de heer J. Haverhoek. directeur van het postkantoor te Bergen op Zoom als afscheidsgeschenk van het perso neel uit het gehele district een stereo geluidsinstallatie aan. Voorts werd nog MIDDELBURG - In de serie «ome- het woord gevoerd de heerL. Hintzen uit concerten van de ZVL verzorgde zon dagmorgen het 'Quartetto Esterhazy een optreden in de foyer van de Concert- en Gehoorzaal, in Middelburg. Het strijkkwartet trok met dit optreden een volle zaal. Het Quartetto Esterhazy speelde een strijkkwartet van Haydn en van Mozart Beide stukken werden uit- gevoerd op authentieke instrumenten, zoals die in de tijd van de componisten- 18e eeuw - gebruikt werden. Hierdoor is men in staat de muziek op originele wijze te vertolken Het strijkkwartet oogstte met het optreden veel succes. Na"afloop kregen de vier leden - Jaap Schroder (eerste viool), Alda Stuurop (tweede viool). Wiel Peeters (altviool) en Wouter Möller cello) - een staande ova- "e van een enthousiast publiek. GEZAMENLIJKE CULTURELE AVOND VLISSINGEN - In het 'Scheldekwar- ticr' te Vlïssingen hield de werkgroep Muzada (muziek, zang en dans) onder auspiciênt van de Adviesraad van de Stichting Culturele Gemeenschap Vlissingen zaterdag een culturele avond. Het initiatief tot het organise ren vaii deze muzikale happening werd in april 197G genomen. Tijdens de al gemene vergadering van de Advies raadvan de SCG Vlissingen vroegen de deelnemende verenigingen om een an dere opzet van de culturele avonden, dit omdat de publieke belangstelling voor dergelijke avonden terugliep. Er werd een werkgroep geformeerd be staande uit vertegenwoordigers van mandolinevereniging 'Con Amore'. Volksdanstheater 'Vranje', Souburgs Mannenkoor, Vlissingse Accordeonve reniging 'Accordeola' en een vertegen woordiging van het bestuur van de Ad viesraad. Zij stelden een programma op voor de Muzada-avond. Ineen kort openingswoord zette de heer L. P. van Oorschot, voorzitter van de werkgroep'uiteen hoe deze avond tot. stand is gekomen. ,,We hebben vier ver enigingen gevonden, die ieder met een eigen repertoire komen. Ik hoop dat dezeavond navolgingzal vinden", aldus de heer van Oorschot. De mandolinevereniging 'Con Amore' onder leiding van de heer J. Eckhardt beet de spits af met de 'Con Amore- Mars' van J. George. De mars werd ge volgd door het concert in G voor Mando line en Orkest van F. Seitz. Soliste was Marina Eckhardt (mandoline) die, na een wat aarzelend begn allengs beter ging spelen en aan het slot van haar op treden een verdiend applaus oogstte van de goed gevulde zaal. Goed bij het publiek in de smaak viel ook de Suite voor Mandoline Orkest van Ch. Finand. Hierna volgde een gezamenlijk optre den van de mandolinevereniging en Volksdanstheater 'Vranje', gevolgd door het 'Souburgs Mannenkoor' onder leiding van de heer A Goedegebure, dat vier werken van Schubert ten gehore bracht. Als laatste trad voor de pauze de Vlissingse accordeonvereniging ging ■Accordeola' op eveneens onder leiding van de heer J. Eckhardt. De accordeon isten wisten het pbuliek enthousiast te maken, met name door de fraai uitge voerde 'Festival Ouverture' van Rüdolf Wurther en de tamelijk sombere 'l'Lar- lésiene Suite II' van Georges Bizet. Na de pauze volgde een gezmaenlïjk op treden van de mandolinevereniging 'Con Amore' en het 'Souburgs Mannen koor' met. 'Domine salvam fac.' van A. Giesen. De Vlissingse accordeonvereni ging begeleidde het mannenkoor bij het 'Wolgalied' van Franz Léhar, Tot slot van deze geslaagde muziek-, zang- en dansavond traden alle verenigingen te zamen voor het voetlicht. Begeleid dooi de twee muziekverenigingen en het mannenkoor voerde het Volksdans theater 'Vranje' in Walcherse kleder- ZLM-voorzitter Doeleman sprak in Aagtekerke over deelde met bloemen in de hulde. In zijn dankwoord liet de heer Vis vooral uit komen. bijzonder getroffen te zijn door de grote belangstelling voor deze af scheidsbijeenkomst. De oud-directeur van het postkantoor Temeuzen, de heer J de Vries, declameerde tijdens de bij eenkomst in het dialect van Zeeuwsch-Vlaanderen en bood de scheidene districtsdirecteur een bandje aan met de gesproken tekst van een van zijn boeken. Informatie-instuif in Dauwendaele MIDDELBURG - De informatie-instuif, die de wljkvereniging Dauwendaele in samenwerking met het bureau voorlich ting van de gemeente vrijdagavond in het ontmoetingscentrum organiseerde trok meer dan 300 bezoekers. De organi satoren toonden zich met deze belang stelling duidelijk tevreden. Direct na de opening om zeven uur stroomden de be- langstellenden. onder wie vele nieuwe dracht op charmante wijze volksdansen mwoners van de wijk waarvoor deze in- uit. Het na de pauze uitgevoerde pro- - - gramma zal ook ten gehore worden ge bracht in Deal als de Vlissingers daar verblijven in het kader van de culturele uitwisseling in mei van dit jaar. Op de foto:Vranjetjdens het Muzade- festijn. Feestavond van wijkvereniging 't Zand MIDDELBURG - De wijkvereniging 't Zand te Middelburg hield vrijdaga vond de jaarlijkse feestavond in de schouwburg te Middelburg. Voorzitter J. J. Meulmeester kon een geheel volle zaal verwelkomen. Zijn vereniging bestaat binnenkort der tig jaar en de feestavonden die jaarlijks zijn gehouden, zijn bijna al die jaren door de toneelvereniging van de wijk vereniging verzorgd. Ook dit jaar waren de Zandkorrels weer present. Zij speel den op vlotte wijze het blijspel 'Welkom binnen' van.Chr, Hoogewerf. Een stuk vol komische situaties waaraan het pu bliek veel plezier beleefde. Voorzitter Meulmëëstër sEöriö'nóg even stil bij het .25-jarig bestaan van de toneelvereni ging. Voor mevrouw Nel Meeuse-de Co- ninkwas dit ook een jubileum: zij was er vanaf het begin bij. De rol in het blijspel kon zij echter niet spelen, want enige weken geleden brak zij haar arm. Zij werd vervangen door mevrouw E. Won- dergem. Mevrouw Meeuwse werd door voorzitter Meulmeuster gehuldigd en naast lovende woorden waren er bloe men en een geschenkèrïbOü alsmede een instemmend applaus van de aanwezi- landbouwproblematiek gen- -°ok de spaers kregen na afloop at- stuif vooral ook was bedoeld, de grote zaal van het ontmoetingscentrum bin nen. Zij troffen daar vele informatiestands van verenigingen, die hun activiteiten in Dauwendaele ontplooien. Het jeugd- en vormingswerk was vertegenwoor digd. alsook de wijkvereniging zelf, sportverenigingen, crcativiteitsclubs, de bibliotheek, een balletschool, de ac tie 'Kom uitje huis' een groep die ijvert voor een bouwspeelplaats in Dauwen daele. In de gemeentelijke stand kon den de belangstellende kennis nemen van de plannen voor de ontwikkeling van het gebied achter het station, het recreatiesportpark, het wijkgezond- heidsgebouw wijkgezondheidscentrum e d. Het bureau voorlichting had er ook voor gezorgd dat van vele andere in Middelburg werkzame verenigingen en instanties ruime informatie te verkrij gen was. De vertoningen van de films 'Middel burg Monumentenstad' en 'Er zijn nog Zeeuwen' trokken eveneens veel be langstelling. Voorts werden er demonstraties ver zorgd door de tafeltennisvereniging Middelburg-Zuid, de showgroep, van de M?T.V., de honkbalvereniging 'The Green Soeks' en de Karatevereniging. 'Karate-Do'. Philatelica Middelburg houdt bijeenkomst MIDDELBURG - De afdeling Middel burg van 'Philatelica' houdt donderdag de maandelijkse ruil- en vergaderavond in gebouw 'De Schakel' aan de Bachten- steene te Middelburg. Tijdens deze bij eenkomst. die om 19.30 uur begint ver telt. de heer W J. Koejemans een over 'Monumenten óp postzegels', Totempaal aangekomen in haven Rotterdam MIDDELBURG - De totempaal, het ge schenk van de gemeente Middleburg (USA) aan Middelburg is per schip in Rotterdam aangekomen Voordat dit geschenk naar Middelburg kan komen moet nog een aantal formaliteiten wor den vervuld. De paal krijgt zoals bekend een plaatsje op de Lange Delft Prome nade. GOES - Morgen - dinsdag - geeft het Russische Don Kozakkenkoor onder leiding van de 80-jarige Serge Jaroff een concert in de rooms katholieke Maria Magdalena kerk in Goes. In totaal geeft, het koor in Nederland veertien concerten Het concert in Goes begint dinsdag om 8 uur. De 25 leden van het Don Kozakken Koor geven een concert dat is samenges teld uit Liturgische gezangen, volksmelodieën en typische Russi sche koorz angen. Het koor wordt gedirigeerd door Serge Jaroff. de man die het koor 55 jaar in stand wist te houden Het concert wordt ge completeerd met enkele solozangen en een paar kozakkendansen. Ton van Duinhoven speelt hoofdrol in 'Niet bereikbaar' PvO te Goes MAANDAG MIDDELBURG - Gasthuis. 20-21.15 uur: uitzending Rawa VLISSINGEN - Bethesda-St. Joseph- ziekenhuis,, 19.45-21.15 uur: uitzending Rawa. BIOSCOPEN BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uur: 20.000 mijlen onder zee, a.l. Luxor, 20 uur: Inpikken en wegwezen, 14 F GOES - Grand. 20 uur: 20.000 mijlen on der zee. 14 jr. HULST - De Koning van Engeland. 15 uur- Herlijk snoepgoed. 18 jr. 20 uur- KingKong. a.l.: 20.30 uur: The genius. 14 jr. MIDDELBURG-City. 20 uur: Lady Ka rate slaat toe. OOSTBURG - Ledel, 20 uur: Meisjes zonder mannen, 18 jr. TERNEUZEN - Luxor, 20 uur: Family plot. 14 jr. VLISSINGEN - Alhambra. 20 uur: Fa mily plot. 14 jr. TENTOONSTELLING BERGEN OP ZOOM - Stichting Etcete ra. 13.30-17 uur: Keramiek van Michel Kuipers. HEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktuigen. HULST - Bar 'De Smidse': werken Jac- qie Vink Galerie Van Geyt, 9-12 en 14-18 uur: werken Toon Siegers en Ton Smits. MIDDELBURG - Vleeshal. 10-17 uur: Tien kunstenaars uit Breda. Galerie 't Groentje. 14-17 uur: werken Ada Sier en May te Kronnie. CNISSE - Galerie 'De Mooie Staak'. 9-20 uur: werken van de heer Messemaker. TERNEUZEN - Artikof: werken Flo- rian. Galerie Des Beaux Arts: werken John Verschueren VLISSINGEN - Hal St adhuis. 8-12.30 en 13.30-17 uur: Collectie Grafiek. Bethesda-St. Josephziekenhuis, NKS Kijkmap - Grafische werken UZENDIJKE - Streekmuseum. 10-17 uur. Amateuristische kunst en Scheep vaart in West-Zeeuwsch-Vlaanderen HULPCENTRA NOORD- en MIDDEN-ZEELAND - Goes, telefoon 01100-14444. ZEEUWSCH-VLAANDEREN - Temeu zen. telefoon 01150-4444. THOLEN - telefoon 0011. TELEFONISCHE HULPDIENST (voor geestelijke en sociale nood), telefoon 01180-15551 (van 21-1 uur). AAGTEKERKE - „Als men wat de zui vel betreft moet kiezen tussen een con- tingentering en een helling dan zal in ons land de keuze moeten vallen op een heffing. Het blijft een onbillijke zaak, maar het is liet minste dat men kan en moet eisen." Dit zei de heer A. J. G. Doe leman, algemeen-voorzitter van de ZLM, tijdens een gecombineerde ver gadering van de ZLM afdelingen Aag tekerke en Grijpskerke in het vereni gingsgebouw 'Amicitia' te Aagtekerke. De heer Doeleman ging tijdens deze bij eenkomst in op de problematiek in de landbouw. Hierbij besteedde hij ook aandacht aan de hoge grondprijzen Hij liet uitkomen dat het hier om grote pro jecten en transacties gaat waarin meer zaken meespelen dan alleen de land bouw. Hij wees er hier onder meer op dat de verdeling van beschikbare ruimte een grote rol speelt en de overheidsbe moeiingen op dit gebied te groot wor den. Voor het gemengde bedrijf zag de heer Doeleman nog toekomstmogelijkhe den, al zal samenwerking en subsidie verlening voor dit soort bedrijven dan wel tot de noodzakelijkheden gaan ho ren. aldus de algemeen voorzitter van de ZLM. In de hierop volgende discussie bleek, dat de aanwezigen, vonden dat er eerst een goede richtprijs voor melk moet komen alvorens een heffing wordt opge legd. Na de pauze vertoonde de heer Paauwe het ZLM journaal' vertoond met on- dermeerbeeldenuithet25-jarigbestaan van de ZLM. de ZLM-excursie naar Noorwegen en Zwitserland en de droogte in Oost- en Midden-Brabant. 'De Boomenburch' in Middelburg moet blijven MIDDELBURG -B en \v. van Middel burg zijn van oordeel, dat de openbare lagere school 'De Boomenburch' aan de Oude Vlissingse Weg moei blijven be staan. In de loop van 1976 is het gemid delde leerlingenaantal gedaald tot juist onder het vereiste minimum van 75 en dat betekent dat de rijksuitkering voor de school in gevaar kan komen. Onder meer door nieuwbouw in de omgeving kan echter voor 1977 worden verwacht, dat het leerlingenaantal van deze school weer boven de 75 zal komen. Daarom heeft het college de gemeenteraad voor gesteld. een zodanig besluit - voort vloeiend uit de lager-onderwïjswet - te nemen, dat het voortbestaan blijlt gega randeerd. tenties van voorzitter Meulmeester die werden onderstreept door waarderend applaus van het publiek. In de pauze was er de traditionele verloting waar voor enkele honderden prijzen beschik baar waren. Een bijzonder geanimeerd bal besloot het geheel. Raad Vlissingen over terrein voor naturisten VLISSINGEN-De gemeenteraad van Vlissingen houdt vrijdag 28 januari ef openbare vergadering in het stadhuis te Vlissingen. Deze maandelijkse verga dering begint om tweeuur 's middags. Tijdens deze vergadering komt onder meer het voorstel aan de orde om het terrein van de voormalige vuilstort plaats bij Fort de Ruyter ter verhuren aan de naturistenvereniging Zeelandia. B en w stellen de raad voor toe te treden tot de overeenkomst over rampenbe strijding op de Westerschelde Voor de aanschaf van straatnaamborden vil het college ƒ40.000 beschikbaar stellen Brandweer Oostkapelle vergaderde OOSTKAPELLE - Het vrijwillige brandweerkorps van Oostkapelle hield de jaarvergadering in hotel 'Zeelandia' te Oostkapelle. De bijeenkomst werd onder andere bijgewoond door burge meester P. A. D. H. Diepenhorst van Domburg en de regionale brandweer- commandan, de heer J. M. W. Beenhak ker. Uit het jaarverslag van de secretaris. J J Coppoolse kwam naar voren dat de brandweer van Oostkapelle J. Jobse in 1976 zestien maal in actie kwam. Com mandant J. Jobse sprak de hoop uitdat het korps binnen afzienbare lijd over een goed onderkomen beschikt. Bij de bestuursverkiezing was secretaris Cop poolse aftredend en niet herkiesbaar. In zijn plaats werd de heer C. de Ridder gekozen. Examens Aan de technische hogeschool Twente te Enschede slaagde F. G. K. Koster uit Vlissingen voor het doctoraal diploma chemische technologie. GOES - In het kader van de 'vrije pro- dukties' geeft een toneelgroep vrijdag in de Prins van Oranje te Goes een uit voering van het spel 'Niet bereikbaar van Simon Gray. De groep wordt ge vormd door Ton van Duinhoven, Ina van Faassen, Ton Kuyl, Carol van Her wijnen, Linda van Dyck, Hans Veerman en Peter Romer. De regie is in handen van Karl Guttmann. De voorstelling begint om 20.00 uur. 'Niet bereikbaar' heeft, in Engeland twee onderscheidingen gekregen: het is door critici uitgeroepen tot'Stuk van hel jaar 1975' en kreeg hel zelfde predicaat van de "Evening Standard' In de uitvoering van vrijdag speelt Van Duinhoven de hoofdrol. TWEEDE ACHTEREENVOLGENDE MAAL 'CONCOURS MET EEN GOED GEMIDDELDE' DREISCHOR - Met de vertolking het stuk de 'Beautifull America' van J. Hartman icijferwaardering 7 maal 9.5 en 1 maal 101 behaalde de heer Aart de Looff lid van de Koninklijke harmonie Kunst en Eer le Zierikzee zaterdag middag op liet eilandelijk solistencon cours tc Dreischor in dc vaandelafde- ling het hoogste aantal punten. Voor dc tweede maal won hij de wisselbekei. Het dorpshuis van Dreiscnor was tot ae laatste plaats bezet, toen namens de or ganiserende vereniging Crescendo de aanwezigen werden verwelkomd door mevr L. van der Weijde-Smits. Er was een dertigtal optredens door solisten, duo's, tno's en kwartetten. De heer A L. Alenburg jureerde het ge heel. Vijf maal was er 'n optreden door slagwerkers, de anderen brachten hun uitvoering op kornet, bariton, tuba. bas. klarinet, fluit en hoorn. In deze trits van muzieknummers sprong het enige klas sieke werk eruit door de heer JLoubert fagot, C. van den Berg en P. Duson. kla rinet, rxan net slot vandit concours zei de heer v. Wallenburg zeer tevreden te zijn over de prestaties. Er werd goed gemusiceerd met een goed gemiddelde, waarbij en kele hoogvliegers. Deze concoursen, al dus het jury-lid, kunnen alleen maar hun waarde opbrengen voor het gehele korps, waarbij men zichzelf moet wegcij feren. Er is dikwijls moed voor nodig, vooral bij de ouderen om een solo le bla zen. zei de heer Van Wallenburg, die hel betreurde, dat van de andere vijf eilan- öelljke korpsen geen deelfmers aanwe zig waren. Voor een muzikant beneden de leeftijd van 16 jaar was een extra prijs toegekend door het. Eilandelijk Muzie- korgaan. Er waren punten gegeven voor houding instrument, houding muzikant en correct optreden, Deze prijs werd in dewkhtgesleept door Ad Kagestem van Kunst en Eer te Zierikzee. De hoogste in de derde afdeling was de heer E. Braacx op bugel van de muziekvereniging Cre scendo, Dreischor. met 64,5 punten In de tweede afdeling werd het hoogste aantal punten behaald door J. Terpstra op trompet met 66,5 punten. Kunst en Eer te Zierikzee. In de eerste afdeling werden 66.5 punten behaald door drie leden van de muziekvereniging Cre scendo uit Dreischor, te weten de heer L. van Raamsdonk. W. Kooman en me vrouw M L van der Weijde-Smits op saxofoon 66.5 punten. In de ere-afdeling behaalde de lieei S Duinhouwer op een eufomum 66.5 punten en de heer De Looft' in de vaandelafdeling zoals ge meld op de bariton 76.5 punten, lid van de vereniging Kunsten Eer te Zierikzee. Aan het eind van de middag werd een dankwoord uitgesproken tot de pianis ten. de heer M Swenne voor eenmalige begeleiding en tot mevrouw H. de Regt-de Rijke, die de rest voor haar re kening nam. CONCERTZAAL. MIDDELBURG Die Schöpfungvan Joseph Haydn uitge voerd door de Koninklijke zangvereniging Tol Oefeningen Uitspanning' onder directie van Jo Ivens m.m.v. solisten en het Geweste lijk Orkest voor Zuid-Holland. Haydn schreef het oratorium 'Die Schöpfung' in 1798 (tien jaar voor zijn dood). De componist had toen al een voor die tijd hoge (66) leeftijd bereikt. Samen met 'Die Jahreszeiten'. driejaar later gecomponeerd vormen zij een be langrijke bijdrage in de blijvende com posities van deze Haydn. Voor de dingent vormen deze twee ora toria altijd een uitdaging, want de me lodieën kunnen dan wel deels 'meezin- gertjes' bevatten, de praktijk wijst an ders uit. Men dient hier nog veel meer op zijn qui vive te zijn dan bijvoorbeeld in de passionen van Bach, die dan mis schien qua constructie beter in elkaar mogen zitten, maar van de directiekant gezien minder problemen geven. Dat attent zijn bleef met alleen beperkt bij Jo Ivens; van zowel orkest, koor als solisten werd volledige concentratie ge vraagd en wanneerdie eris (en dat bleek zaterdagavond zonneklaar), dan is een goede uitvoering gewaarborgd Haydn schrijft gemakkelijk, schrijft vlot en bekommert zich schijnbaar weinig om degenen die het moeten uitvoeren: voor de solisten zijn het vaak een soort van 'trefoefemngen', want Haydn pakt het hele vocale register aan. waarbij de 'hinkstapsprong' vele malen voorkomt. Ook in de toonsoorten is de compo nist bij tijd en wijle wat grillig, want de overgang van bijvoorbeeld de 'Einlei- tung' (Die voorstellung des Chaos) in c. oplossend in C. gevolgd door de aria 'Nun schwanden vor dem heiligen Strahle' in A. doet gewoon wat wrang aan. Het lijkt meer op het neerschrijven van de 'Chaos' laat in de avond en de volgende morgen met een nieuwe aria beginnen, zonder het vorige stuk nog eens bekeken hebben. De koorleden van 'Tot Oefening en Uit spanning' zongen partijen geïnspireerd, daarbij gesteund door het 'Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland', de trouwe en vaak betrouwbare begeleider bij deze uitvoeringen. Niet alleen ritmisch werd er goed gezon gen, ook in het dynamische viel er veel te genieten, hoewel men in het forte de grens nogal eens overschrijdt, wat waarschijnlijk meer komt door de grootte van het koor en de verhoudin gen-zaal. Haydn heeft de koorleden in dit orato rium ten opzichte van de solisten maar een bescheiden plaats gegeven. Annette de la Bije, (sopraan). Hein Meens (tenor) en Wouter Oosterkamp (bas) soleerden op een wijze waarop men met veel genoegen kan terugzien. Naast diverse terzetten, had iedereen grote ei gen inbreng. Annette de la Bije deed dat onder meer met de aria 'Auf starkem Fittiche schwinget sich der Adler\ waarbij het orkest 'und Liebe' niet overeenkomstig het gege en beantwoordde. De voordracht bij Annette de la Bije is perfect; toch mist haar stem de warme glans die er bij vorige gelegenheden wel was. Ook viel een ritmische vrijheid)?) op in diezelfde aria bij 'Ihr reizender' waarbij de triolen duidelijk overkwa men als één achtste en tweezestienden. Wouter Oosterkamp heeft waarschijn lijk velen aan zich verplicht. Niet alleen door zijn voordracht en door zijn trefze kerheid. maar nog meer door zijn sonore wrakhout- de woelige baren op en heeft stemgeluid in elk registeronderdeel, daar een weinig voorspoedige reis aan droeg hij inzeerbelangrijkematebij tot overgehouden. Het vertrek was ook wat deze succesvolle uitvoering. overhaast: ik - maar ik ben Heer Hend- Naast hem was Hein Meens voortreffe- rj^ met, - zou het althans nog enkele lijk in de tenoraria's en de recitatieven: hier (gelukkig) weer een tenor die met teveel registers opentrekt en zodoende de aanwezigen in de concertzaal kon la ten genieten van zijn muzikale begaaf dheden. Het orkest begeleidde over het alge meen goed. waarbij ik wil aantekeken, dat de strijkers wat 'sterker' zijn dan de blazersgroep. Tijn van Eijk. clavecimbeL in recensies vaak aan het slot genoemd, begeleidde op de hem bekende, rustige wijze en bracht zijn eigen inbreng in de begelei ding van de recitatieven. Voor Ivens c.s. was er aan het slot een zeer langdurig applaus, dat voor de dirir gent zeker een bekroning voor deze uit voering was. De zaal was zoals gewoon lijk uitverkocht en dat er vele liefheb bers van dit oratorium waren, bleek wel uit de vele klaviersuittreksel die mee genomen waren omhetgeheel te volgen. De koorleden zullen niet lang op hun lauweren junnen rusten, want op 12 maart volgt al weer de j aarliikse uitvoer ing van de 'Johannes-Passion'. A.L. MIDDELBURG - Het Filmhuis van Jeugd en Muziek presenteert woensdag 26 januari om 20.30 uur ïn De Zwaan te Souburg en vervolgens donderdag (21.30 uur) en vrijdag (23.00 uur) in het Kuiperspoorltheater te Middelburg 'De hevige stilte', een geruchtmakende film uit Marokko. Regisseur Moumen Smihi laat zijn film spelen in Tanger in de tijd van de pas verworven onafhankelijkheid- Hoofd- theama is de tegenstelling lussen nieuw besef en oude verworvenheden. Het probleem krij gt in deze film gesalte in de persoon van een vrouw die 'achtervolgt' wordt door het oude en - tot op zekere hoogte - nieuw denkt en daar ook con clusies aan verbindt. De emancipatie, of beter: het uitblijven ervan, speelt in deze probleemstelling beslissend mee. Regisseur Smihl en actrice Leila Shenna zijn om hun werkstuk 'Silence violent' zeer geprezen. KUIPERSPOORTTHEATER, MIDDELBURG Toneelvereniging Heer Hendrik I's-Heer Heiuirikskinderem in 'Dossier 300'thriller van Wun Bischot MetPiet Meerman. Hubi Janse. Corrie van Schaik. Annie en Geert van der Made. Paul en Gerard Proost, Jopie Minnaard en Ineke de Bruin. Regie: WiUemien van Maanen-Cohen Ter vaert. Heer Hendrik heeft zaterdagavond met de uitvoering van Bïschot's 'Dos sier 300' een koekoeksei gelegd in het anders best behaaglijke nestje van de Middelburgse stichting Kuiperspoort- theater. Het als 'thriller' aangekondigde spel past. qua stuk en uitvoering, nauwelijks of helemaal niet in de reeks die dit werk theater zijn klanten presenteert. Het stuk moge dan bekroond zijn in - lees ik - „de nationale Maestro Toneel- prijsvraag, meesterlijk is het bepaald met Wim Bischot heeft bij het-schrijven ervan kennelijk geen moment- aan to neel gedacht en in feite niet heel veel anders gedaan dan een titeltje toege voegd aan de al vervelend lange jaren bestaande serie toneeldetectives die alle gemeen hebben dat het plot als plot niet deugt. Ook hier een opeenstapeling van onwaarschijnlijkheden, op eigen kracht politiemannetje spelen van zo wat alle betrokkenen én - omdat dan werkelijk alles mislukt en de zaak dold- raaït - de zo gruwelijk vaak vertoonde waanzinsscene tot slot. Toegegeven, in zo'n afglijmiddel kan men nog eens een bekentenisje kwijt, maar veel sterker maakt dat een stuk niet, afgezien nog van het simpele feit dat een dergelijke scene in handen van de gemiddelde amateurvereniging gauw de drakerig heid op de planken haalt. Neen, mees terlijk werk valt de maestro niet aan te smeren. Ik heb het dan nog niet gehad over 'het kleine vermaak'. Wie moetniet even glimlachen als Bischot (bijvoor beeld) de overtuigd feministisch publi ciste - voor wie, geestig genoeg, ook de waanzinsaria geschreven is - zeer nad rukkelijk de man op een onaantastbaar voetstuk laat zetten. Dat is toch alle maal niet zo goed doordacht, lijktme. Heer Hendrik moest met dit stuk maanden hebben uitgesteld. Die tijd zou dan benut kunnen worden om een voorbereiding, waarvan zaterdagavond slechts de allerprilste aanzet bleek, af te ronden. Want, zelfs wie zich in zijn beoordeling niet laat leiden door overwegingen die al meteen het amateurkarakter bruskeren of ontkennen, kan er niet omheen dat zo'n stuk én een dergelijk evident ge brek aan spel eigenlijk totaal niet kun nen. Wie zijn leven liefheeft, gaat niet de be rgen op met een auto zonder remmen. Wie iets redelijks op het toneel wil doen. bereidt zich tenminste goed voor. Aan die wil hoeft geenszins getwijfeld te worden, aan de voorbereiding weL Zo heb ik elk spoor van tekstregie en tekstbehandeling gemist. Watdoetmen met zijn of haar stem? Wordt het woord dat in het tekstboekje staat ook uitge sproken in de volle betekenis van dat werk-woord? Komt men ook wat verder dan het accentrijk stapelen van zinnetje op zinnetje? Bestond er ook zoiets als een bewegingspatroon? Ik heb het in de voortdurende, adembenemende draver ijen niet kunnen ontdekken. Is er iets aan typecasting gedaan? Ja. zo'n Re- nëe. Femand en Fanny hebben best iets meegekregen, maar daar staat dan bij voorbeeld een politie-inspecteur tegen over die er even vooroorlogs tegenaan gaat als de eerste en lang niet de beste promotiebeluste dorpsdiender. Figuren krijgen te weinig gezicht, te weinig bo dy. ze staan niet op een toneel, ze staan hoogstens te hangen. Ik vind dat, naar duidelijk zal zijn, nu niet bepaald getuigen van een goede aanpak en een straffe regie. Ik begrijp het ontbreken ervan eerlijk gezegd niet zo best, omdat Willemien van Maanen al eerder heeft getoond (en bij herhaling bevestigd) dat ze 'het toneel' best aan kan. Ik begrijp het temeer niet omdat Heer Hendrik de laatste jaren ook tot andere - hier evenzeer gemelde - dingen in staat bleek. Het- stuk? Hel spelersmateriaal? Tijdgebrek? Hoe het antwoord ook moge luiden, vast staat dat Heer Hendrik zichzelf, het Kuiperspoorttheater en aeszelfs moei zaam verworven reputatie het in dit stadium zo vermoeiaende en onrijpe 'Dossier 300' haa moeten besparen. O.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 5