Kabinet grijpt (nog) niet in VIER ZIEKENHUIZEN WORDEN GESLOTEN PZC Ministerie maant Zeeland: Vóór 1 februari aanvraag heao indienen Ontslag dreigt voor duizenden mensen BELFAST SLAGVELD Explosies in Moskou AMBASSADE ONDER EXTRA BEWAKING Jimmy Carter geeft Vietnam- dienstweigeraars amnestie ALS MEN PRIJS STELT OP NIEUWE OPLEIDING: Kansen minder na 'fatale' datum Ondehandetaurs pagina 3 220 jaargang no. 18 Zaterdag 22 januari 1977 DEN HAAG - De regering-zal op dit moment niet ingrijpen aan het loonfronl. Ook wil zij niet tegemoet komen aan de wens van dc wergevers om hel overleg tussen regering, werkgevers en werknemers in de stichting van de arbeid te heropenen. Premier Den Uyl heeft dit vrijdag na afloop van de ministerraad meegedeeld. De werkgevers hadden het kabinet telegrafisch gevraagd weer in de stich ting van de arbeid te gaan praten. Het kabinet voelt dar niets voor zolang er niet enig uitzicht op overeenstemming beslaat. Premier Den Uyl zei dal op dit moment dat uitzicht niet aanwezig is. Drs. Den Uyl zei dat als werkgevers of werknemers een informatief gesprek' willen over de moeilijke situatie, de regering daartoe uiteraard bereid is. De premier sloot niet uit dat een dergelijk gesprek volgende week al zou kunnen plaatsvinden. Premier Den Uyl liet vrijdagavond op zijn wekelijkse persconferentie door schemeren dat de regering bereid is met de meevaller van 700 miljoen (uit de sociale premies) een deel van de kosten te betalen waarmee de koopkracht van de laagstbetaalden moet worden gehandhaafd, waardoor de druk op de werkgevers zou afnemen. In ruil daarvoor zouden de ondernemers bereid moeten zijn te praten over immateriële zaken; een eis van de vakbeweging. Maandag gaan werkgevers en werknemers in eigen kring de ontstane situa tie bepraten. Onderwerpen van gesprek daarbij zouden moeten zijn de werkgelegenheids situatie. steun aan individuele bedrijven en het ëén-procenlsbeleid. Den Uyl kon niet zeggen of deze opening in de vastgelopen onderhandelingen er in zit en zo ja, wanneer deze er kan komen. De regering heeft beide partners laten weten dat men bereid is tot afzónder lijke 'informatieve gesprekken'. Daarin zullen de ministers de partijen dui delijk maken dat men het arbeidsvoorwaardenbeleid in nauwe samenhang ziet met het werkgelegenheidsbeleid. Den Uyl typeerde de situatie van de onderhandelingen per bedrijfstak als 'zeer moeilijk'. Het is niet zijn bedoeling dat de voorstellen die de regering in de achterzak houdt ook besproken worden in het overleg tussen het kabinet en de fractie voorzitters van de regeringspartijen, aanstaande dinsdag of woensdag. Het gaat over de haalbaarheid van vier hervormende wetsvoorstellen, die zeer snel in de Kamer moeten worden behandeld. Een van de redenen hiervoor is dat minister Boersma (sociale zaken) pas donderdag met de kamercommissie voor sociale zaken de inhoud van zijn brief van afgelopen woensdag be spreekt. IJMUIDEN - Het Zeewegziekenhuis in Velsen, het Rode- Kruisziekenhuis in Beverwijk, het Marinehospitaal te Overveen en het Diaconessenhuis te Heemstede zijn volgens een advies van het College Voor Ziekenhuisvoorzieningen (CVZ) aangewezen om in 1985 te worden gesloten. In een rapport dat het CVZ verleden jaar oktober uitbracht over de zieken huissituatie in Kennemerland werd vastgesteld dal volgens de vier- proniillenorm in het onderzoekgebied omstreeks 1985 hei overschot, de zoge naamde 'overbedding' ruim 900 zie kenhuisbedden zou bedragen. In aan sluiting daarop is het CVZ opnieuw aan het inventariseren geslagen en heeft de consequenties van sluiting van elk der ziekenhuizen tegen elkaar afgewogen. De uiteindelijke conclusie is. dat aan de sluiting van genoemde ziekenhuizen de voorkeur dient te worden gegeven, omdat daarmee redelijk tegemoet zou worden gekomen aan de noodzaak van spreiding van ziekenhuizen in de regio. Maar behalve de rigoureuze kapitaal vernietiging zullen met de aanbevolen sluiting een paai' duizend personeelsle den in de ziekenverplegingssector op straat komen te staan. Een kleine hon derd specialisten zullen hun heil elders moeten zoeken. Bewoners van Heem- Met deze maatregel meent het CVZ te kunnen voldoen aan de door staatsse cretaris Hendriks van volksgezondheid en milieuhygiëne voorgeschreven be- leidsnorm van vier bedden per duizend inwoners. De sluiting van deze zieken huizen. waarvan er drie in de jaren ze ventig werden gebouwd of vernieuwd, zou een kapitaalvernietiging van zo n slordige 150 miljoen gulden betekenen. knelpunt stede. Overveen. Beverwijk en Veise.. zuilen in geval van ziekenhuisopname of poliklinische hulp naar een verderafge- legen en waarschijnlijk minder ver trouwde omgeving moeten. Fusies? Voor liet Rode-Kruisziekenhuis denkt het CVZ aan een fusie met het in aan bouw zijnde St.-Jozefziekenhuis in Heemskerk, voor de bouw waarvan staatssecretaris Hendriks verleden jaar zijn goedkeuring gaf Het zieken huis is momenteel half in aanbouw. De kosten zijn geraamd op 50 miljoen gul den. Voor het Zeewegziekenhuis, gebouwd in 1971 voor 45 miljoen gulden, dat in IJ- muiden een centrumfunctie vervult in het gebied van Velsen met zijn circa 60.000 inwoners, lijken de gevolgen van de sluiting het meest verstrekkend. Pa tiënten uit het Verzorgingsgebied, die momenteel voor 90 procent gebruik maken van het IJmuidense ziekenhuis, zullen óf het Noordzeekanaal moeten oversteken óf zich moeten wenden tot het St. Joannes de Deo in Haarlem- Noord. Aan de renovatie van deze laatste instel ling zal nog 32 miljoen gulden worden geïnvesteerd voor het treffen van nood zakelijke voorzieningen. Hoewel het ad vies van het CVZ is vastgelegd in een conceptnota en vrijwel alle betrokken partijen zich er nog over moeten bera den heeft de directie van het Zeeweg ziekenhuis in IJmuiden reeds laten we len de bedrijfssluiting te zien als een volstrekt onaanvaardbare aantasting van de gezondheidszorg in haar verzor gingsgebied. Het conceptadvies wordt als hoogst onverantwoord gekwalificeerd, omdat het onder meer zou berusten op on deugdelijke vooronderstellingen. „Niets zal worden nagelaten om het be reikte, goede peil van een in vijftig jaar opgebouwd stuk gezondheidszorg blij- —nrt te waarborgen", aldus een verkla- dienstverlening Opinie. Ziekenfondsbundeling is geen machtsvertoon, maar dienstverlening. PAGINA 11 volmacht Artsen; Geen blanco volmacht voor de overheid inzake de gezondheidszorg. PAGINA 29 gunstig De Nederlanders hebben gunstig geloot voor de eerste ritten van de Europese schaatskampioenschappen topvoetbal Piet de Visser van strandvoetbal in Vlissingen tot toptrainer bij KWD Mo lenbeek PAGINA 33 drukken Vorig jaar heeft Enka Glanzstoff de vaste kosten met ongeveer 120 miljoen gulden kunnen drukken; Beurs- fmanciën- economie. ZATERDAG kwetsbaar Het Geeregel kwetsbaar stu PAGINA 20 vluchteling Mr, C. Brouwer (VN-vertegenwoordiger „Vluchteling krijgt precies wat hij nodig heeft voor een start"; Stemmen uil de kerken; Ter overdenking. PAGINA 21 behoud afscheid Drs, Verburg weg bij het ETI. „Nee, het is in Zeeland niet uit de hand gelopen: Letterkundige kroniek evolutie lief MOSKOU (AFP) - Binnen nog geen uur hebben zich vrijdagavond in Moskou vijf ontploffingen voorgedaan. Van of ficiële noch particuliere zijde heeft men er tot nog toe de oorzaak van kun nen meedelen. De eerste explosie werd om negen uur plaatselijke tijd gehoord. Op 8 januari ontplofte er een bom in de Moskouse ondergrondse. Vier tot zeven mensen kwamen toen om en vele werden ge wond. De autoriteiten bewaren een vol strekt. stilzwijgen over deze aanslag die echter wel door Tass werd gemeld DEN HAAG (ANP) - Bij de Canadese ambassade in Den Haag zijn extra veilig heidsmaatregelen getroffen, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken vrijdag desgevraagd meegedeeld. Deze betreffen zowel de residentie van de ambassadeur in Wassenaar als de kanselarij aan dc Sophialaan. Over de reden waarom dit is gebeurd, en waaruit de maatregelen bestaan, werden geen mededelingen gedaan. Vrijdagmorgen was in een radio-uitzending gezegd, dat leden van de 'Rote Armee Fraktion' (de zgn. Baader-Meinhof-groepi plannen zou den hebben om de Canadese ambassadeur, Saul F. Rae te ontvoeren, Foto: Een politieman heéjt post gevat voor de Canadese ambassade. BELFAST (UPII- Honderden roonis-katholicke jongeren hebben vrijdag Belfast in een slagveld veranderd. Zonder waarschuwing stroomden vrijdag opeens naar schatting 700 jongeren uit de katholieke wijken van de stad. Terwijl zij door de stad trokken staken zij bussen in brand, gooiden brandbommen en richtten barricades op. Foto: Vrijdag hebben in Castleberg leden van de Ulster Freedom Fighters, een protestantse groep extremisten, de 34-jarige vrachtwagenchaujjeur Michael McHiigli vermoord. Zij dwongen hem tot stoppen, sleurden hem uit zijn wagen en executeerden hem. Als reden voor hun daad gaven zij op dat McHugli lid ivas van het Katholieke Ierse Republikeins leger. WASHINGTON" - De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft vrijdag een algemene amnestie afgekondigd voor alle Amerikanen die de dienstplicht ontdoken hebben omdat ze weigerden in Vietnam te vechten. Uitgezonderd van de am nestie zijn alleen deserteurs, en diegenen die bij hun verzet tegen de dienstplicht geweld hebben gebruikt. Met deze amnestie vervult Carter een van zijn verkiezings beloften. Carter zal nog met het ministerie van defensie overleggen om te bezien of dc amnestie uitgebreid kan wor den tot deserteurs. Carters pardon bestrijkt de periode van 4 augustus 1964 tot 28 maart 1973. Hoewel nauwkeurige cijfers ontbreken, zouden in totaal on geveer 123.000 dienstplichtontduikers van de amnestie kun nen profiteren, terwijl omstreeks 4300 anderen betrokken zijn bij het onderzoek dat hij versneld uitgevoerd wil zien naar deserteurs en niet eervol uit, cie dienst ontslaeenen. Krachtens de belofte van Carterzo snel mogelijk slappen te doen ter uitbanning van alle kernwapens, hebben functio narissen contact opgenomen met de Russen over een bezoek op korte termijn aan Moskou van de minister van Buiten landse Zaken. Cyrus Vance. Van regeringszijde is vrijdag meegedeeld dat men de Russen gevraagd heeft Vance in maart te ontvangen. Hel Kremlin heeft nog met geantwoordmaar bekend is ook dat de Russi sche leidershet overleg overde beperking van de strategische wapens zo spoedig mogelijk willen hervatten. De voornaamste Sowjet-öeskundige op het gebied van Ame rikaanse zaken, directeur Georgy Arbatov van het Amerika- ïnstituut. verwacht betere betrekkingen tussen Washington en Moskou nu de regering-Carter aan de macht is gekomen. Discussie over Zuid-Afrika fDe situatie in Zuid-Afrika blijft de discussies in Neder land bezighouden. In de eerste plaats omdat ook hier voort durend wordt opgeroepen tot activiteiten tegen instellingen die relaties met Zuid-Afrika onderhou den. in de tweede plaats omdat uitspra ken van bekende en minder-bekende fi guren instemrtiing dan wel tegenspraak oproepen. Oud-burgemeester Boot vai» Hilversum zal wel tot de laatste catego rie behoren: hij toonde zich vrijdag na een bezoek aan Zuid-Afrika weliswaar een duidelijk tegenstander van wat de 'kleine apartheid' wordt genoemd, maar kon zich niettemin in grote lijnen met de basisgedachten van de apartheidspoli tiek verenigen. Met 'kleine apartheid' wordt geduid op discriminerende schei dingen in het openbare leven; afzonder lijke bankjes in parken voor blanken en niet-blanken. gescheiden ingangen bij postkantoren, stations, vliegvelden enz. De laatste jaren wordt deze vorm van apartheid steeds minder, een ontwikke ling die in Zuid-Afrika door vele blanken wordt geaccepteerd. De grote apartheid daarentegen is nog onverminderd van kracht: reeksen van wetten die een ver plichte scheiding van de rassen op aller lei terreinen voorschrijven. Naar het oordeel van de Hilversumse oud- burgemeester is en blijft deze scheiding voor Zuid-Afrika onvermijdelijk. ver de opvattingen van de heer Boot zal de komende maanden nog wel het nodige worden gezegd, waarbij vermoe delijk aan ethische en zelfs theologische argumenten geen gebrek zal zijn. Naar aanleiding van zijn betoog zijn echter ook feiten te releveren, op grond waar van andere conclusies dan die van de oud-burgemeester onvermijdelijk zijn. We hebben deze feiten al eens eenier op gesomd, maar het kan geen kwaad ze nog eens te herhalen. In de eerste plaats is het een onmis kenbaar gegeven dat de zwarte bevol king in de blanke gebieden, in het bij zonder in de stede lijke agglomeraties, sterker toeneemt dan de blanke groep, mede onder in vloed van de blijvende vraag naar zwarte arbeid in de industrie. Vaststaat voorts dat de verstedelijkte bantoe- groep een aanzienlijk lagere levens standaard heeft dan de blanke, terwijl het opleidingsniveau van de bantoe eveneens aanzienlijk lager ligt, In de derde plaats blijkt dat de apartheids wetgeving voor de bantoe-werkers in de blanke gebieden een getto-situatie ver oorzaakt (Soweto) en bovendien een stuk onzekerheid: het verblijf is afhan kelijk van de werkgelegenheid. Aan on derwijs en opleiding van de bantoes wordt weliswaar veel gedaan, maar - dat is ons vierde punt - daarmee wordt te vens een bewustwordingsproces onder de jonge generatie bevorderd, een pro ces dat het herkennen van de apar theidssituatie stimuleert, zoals het afge lopen jaar zonder meer duidelijk is ge worden. Ten vijfde: de verstedelijkte bantoe is grotendeels losgeraakt van zijn oude stamverband, een ontwikke ling die vergelijkbaar is met de seculari satie in Europa. Tenslotte: de moderne westerse technologie leidt tot een maat schappij met sterk-uniforme trekken, een maatschappijvorm die zich over de hele wereld uitbreidt. In concreto: tus sen Johannesburg en New York bestaan maar weinig uiterlijke verschillen. Het totaal van deze ontwikkelingen gaat dwars in tegen de theorie van de apart heid. Van onze ondenvijsmedewerksteri VLISSINGEN - „Als het minis terie van onderwijs per 1 fe bruari aanstaande geen aan vraag voor een heao-opleiding in Zeeland heeft ontvangen, kunnen wij ons niet langer meer positief opstellen. De ver antwoordelijkheid voor uit breiding van het hoger beroep sonderwijs in Zeeland ligt bij de (Zeeuwse) betrokkenen en niet bij het ministerie". Deze uitspraak van drs. J. B. L. M. Bouwman, beleidsmedewerker van de directie hoger onderwijsbeleid van het ministerie van onderwijs en weten schappen. komt blak vóór de bijeen komst van de werkgroep hoger beroep sonderwijs van de provinciale onderwij scommissie op woensdag 26 januari aanstaande, waarin een principe uit spraak wordt gevraagd over de bunde ling van het Zeeuwse hoger beroepson derwijs. Bedoeling van deze bundeling is te komen tot uitbreiding van de voor zieningen van het hoger beroepsonder wijs in Zeeland. Een principe-uitspraak over de bundeling is op korte termijn noodzakelijk wil men vóór 1 februari aanstaande een aanvraag kunnen in dienen om in 1979 met een heao- opleiding in Zeeland te kunnen starten. Een begin deze maand daartoe vastges telde bijeenkomst moest worden uitge steld. omdat de drie scholen voor hbo in Vlissingen nog geen standpunt hadden bepaald. Desgevraagd zei ons drs. Bouwman, dat als Zeeland komt tot bundeling van het hoger beroepsonderwijs de kans op een heao-achtige opleiding erg groot is. Maar voor het ministerie is I februari de uiterste datum, waarop een aan vraag binnen moet zijn. Drs. Bouw man: „Zeeland kent de consequenties van langer uitstel. Het isniet meer ver antwoord dezaak nog langer op te hou den. Gaat men in Zeeland weer moei lijk doen. dan zullen wij de intersse voor de gehele zaak verliezen. Naar mate de lijd na I februari verstrijkt zul len ook de kansen, op een heao- opleiding tenminste evenredig dalen", aldus drs. Bouwman, die alle bespre kingen en ontwikkelingen rond het Zeeuwse hbo voor het ministerie van onderwijs van nabij heeft gevolgd. landpunt Zoals bekend kon de voor 5 januari jl. ft<*tlijn Op vastgestelde vergadering geen door gang vinden, omdat de Vlissingse scho len voor hoger beroepsonderwijs voor die datum niet tot een standpuntbepa ling konden komen. Thans echter ziet het er naar uit, dat het Zeeuwse hbo in de vergadering van 26 januari zijn standpunt naar buiten zal brengen. Over het algemeen is men in Zeeland 'van mening, dat de voorgestelde rege ling om te komen tot, de stichting van een samenwerkingsverband tussen dë betrokkenen scholen: hts. school voor fysiotherapie, de zeevaartschool te Vlis singen, de laboratoriumschool te School en de rijks- en christelijke peda gogische academie te Middelburg, be- Slot zie pagina 7 liolom Ij p grond van deze feiten nu zijn an dere conclusies mogelijk en noodzake lijk dan die waartoe de heer Boot is ge komen. Daarbij is het zelfs nog niet eens nodig om ethische of theologische overwegingen te laten gelden: hier is namelijk een historisch proces op gang gekomen dat zich steeds verder ontwik kelt los van de vraag of men op ethische, theologische of welke gronden dan ook het er mee eens is of niet. Zo laten de huidige economische en demografische ontwikkelingen in Zuid-Afrika een to taal ander patroon zien dan wat met de apartheidswetgeving wordt beoogd. Er is hier een zwart arbeidersproletariaat ontstaan midden in de blanke gebieden, makkelijk toegankelijk voor propa ganda en wervende middelen van el ders. een proletariaat dat in een getto situatie verkeert en daardoor makkelij ker tot 'explosies' komt dan in 'ge mengde' gebieden. In de toekomst zal steeds duidelijker worden dat termen als 'ras' en 'kleur' eigenlijk de feitelijke verschillen camoufleren: het gaat om diepstekende sociaal-culturele verschil len tussen bepaalde groepen, waarbij sprake is van een haast onoverbrugbare alstand. Dat was ook het geval in het negentiende eeuwse Europa, met name na de industriële revolutie. Toen heeft zich eveneens een aanpassing voltrok ken. op sommige plaatsen zonder of zonder veel geweld, op andere plaatsen daarentegen gepaard gaande met ge welddadige uitbarstingen en revoluties. Het ziet er helaas niet naar uit dat de huidige apartheidspolitiek een reële mogelijkheid biedt om aan de uitdagin gen van de huidige situatie tegemoet te komen. He, ,et. ziet er naar uit dat de volgende -betsing-Hv&iid-Afrika zich zal afspelen tussen de overheden en de R- K-Kerk: de bisschoppen willen de wettelijk voorge schreven apartheid op hun scholen af schaffen. Zij hebben nimmer geaarzeld om hun afwijkende en afwijzende hou- Slot zie pag. 3 kolom li

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1