KERNWAPEN MOET WEG VAN DE AARDE MINI KRANT Kaland ziet nog mogelijkheden voor het bedrijfsleven in de provincie Tekenen van de 'nieuwe BIJ 'VAN GELDER' KOMEN 1100 ARBEIDSPLAATSEN OP DE TOCHT Jimmy Carter, de 39ste president van de VS Gifwolk boven Limburg Zie pagina 18 Verlieslijdende vestigingen worden afgestoten 220 jaargang no. 17 Vrijdag 21 januari 1977 (Van ome correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - 'Een nieuw begin, nieuwe toewijding en een nieuwe geest': deze drie elementen aan het begin van Amerika's derde eeuw van bestaan vormen het thema waarmee Jimmy Car ter als 39e president van de Verenigde Staten donderdag kort na het middaguur zijn ambtsperiode is begonnen. Hij benadrukte onmiddellijk zijn toe zegging: een president 'van hel volk' te willen zijn door in strijd met alle tradi ties en zorgvuldige voorbereidingen de tweeèneenhalve kilometer van het Ca- pitool naar het Witte Huis te voet af te leggen in plaats van per gepantserde automobiel. Lungs de slagader van het landsbestuur stapte hij hand in hand met zijn vrouw voort langs steeds dik ker wordende rijen juichende toe schouwers, die zich tot aan de wenk brauwen hadden ingepakt tegen 5,5 graden vorst. Op de oostelijke trappen van het Capi- tool, waar per traditie de president wordt ingezworen, aanvaardde Jimmy Carter zijn ambt met een toespraak die de nadruk legde op begrippen als 'ne derigheid' en de beperkingen van de menselijke mogelijkheden. Nadat Wal ter Mondale als vice-president was beë digd. legde Jimmy (en nadrukkelijk niet James Earl) Carter dezelfde eed van 35 woorden af, die al sedert George Was hington in 1789 in gebruik is. Zijn toe spraak bevatte voor alles de aanvaar ding van de zwaarwegende verplichtin gen tegenover de 'menselijke waardig heid en de Amerikaanse droom, zij het datdaamaar volgens Carterin matiging moet worden gestreefd'. Hij beloofde dat Amerika altijd waakzaam zal zijn en nooit kwetsbaar. De militaire kracht moet zo groot zijn dat zij nooit op het voedsel De Philippljnse ambassadeur bracht voedsel aan de hongerige bemanning van de 'Omiros T'. zond Om de Nederlandse scheepsbouw weer gezond te maken moeten r volgens de commissie-Bakker 45oo mensen af vloeien. oppositie Pagina 7 speeltuin In de Middelburgse wijk Dauwendaele wordt geijverd voor de aanleg van een speeltuin. roofbouw Volgens een topman van 'arbeidsvoor ziening' wordt er in de Nederlandse zie kenhuizen roofbouw gepleegd. PAGINA 13 somber PAGINA 16 bus Vietnam bezichtigen per bus via de Vara-radlo, Radio- en televisiepro gramma's. strip stijging slagveld behoeft te worden aangetoond ..Wij zullen onze oorlogen voeren tegen armoede, onwetendheid en onrecht vaardigheid - want dat zijn de vijanden tegen wie wij onze strijdkrachten eervol in het geweer kunnen roepen". Carter zegde toe dat onder zijn leider schap de VS dit jaar een stap dichter zullen komen „bij ons uiteindelijk doel: de uitbanning van alle 'kernwapens van deze aarde'. „Wij roepen alle an dere volken op zich bij ons te voegen (in dat streven), want succes kan leven be tekenen in plaats van dood". Uiteraard vormde een nieuwe verwoor ding van zijn verkiezingsbeloften een belangrijk deel van zijn toespraak, met als voornaamste kenmerk Carter's op merking dat hij geen nieuwe droom had aan te bieden, omdat het al voldoende zou zijn als de bestaande verwachtingen omtrent de mogelijkheden die de Ame rikaanse samenleving in gelijke bede- jSieuwe geest BONN - Met een vijfvoudige moord op het gezin van de bankier Wolfgang Kramer eindigde donderdag een gijze lingsdrama in het stadje Mascherode bij Braunschweig. De bankdirecteur (45) had zijn medwer- kers woensdagavond opgebeld en hun gezegd dat hij was gegijzeld en dat de daders 800.000 tot 1 miljoen mark voor zijn vrijlating wilden hebben. De mede werkers van Kramer haalden al het geld dat nog in de kluis van het bankkantoor was (ongeveer 165.000 mark) op en brachten het naar het huis van de fami lie Kramer. De directeur verzocht hun dringend pas de volgende ochtend de politie te waarschuwen. Toen de politie het huis binnendrong, vond zij de bankdirecteur gewurgd in de kelder. Zijn vrouw lag vermoord op de bank. De dochter Nele (11), een kind uit een eerder huwelijk, en de beide zoons Martin (6) en Stefan (8) lagen dood in de kinderkamers. Van de familie is alleen nog een 20-jarige dochter in leven. Die was in Berlijn, waar ze studeert. Niet alleen betekent de regeringswisse ling dat de VS van een nieuwe geest doortrokken zijn geraakt, maar. zei Carter, ..de hele wereld wordt door een nieuwe geest gedomineerd. Volkeren verlangen en eisen een plaats onder de zon. niet alleen maar vanwege hun li chamelijk welzijn, maar op grond van beginselen van menselijk recht. De passie voor vrijheid stijgi en als wij deze nieuwe geest aanhoren, kan er geen nobeler en ambitieuzer taak voor Amerika denk baar zijn om te vervullen op deze dag van een nieuw begin, dan mee te helpen bij het scheppen van een rechtvaardige en vreedzame wereld, die waarlijk menselijk is". Carter zorgde voor een verrassing door zich direkt na zijn inauguratierede tot de volkeren van de wereld te wenden. Hij deed dit in het besef dat de bslissin- gen van de president van de VS ook ge volgen hebben voor ,,de burgers in de wereld die niet aan de Amerikaanse verkiezingen hebben deelgenomen". Carter verklaarde dat Amerika zijn macht niet zal uitoefenen door te 'domi neren of te dicteren', maar door een 'we reldorde te scheppen die meer beant woordt aan menselijke aspiraties' De sigaretten-omzet van Niemeyer i vorig jaar ten opzichte van 1975 met 7 procent gestegen. Beurs - financiën - economie. STOLBERG - Bewaakt door twee Duitse politiehelikopters is donder dagmiddag een gifwolk over Lim burg getrokken. De wolk is bij de metaalwarenfabriek Willyam Prym in het Duitse Stolberg nabij Aken ontstaan. Dertien werknemers van dat bedrijf en drie van een aangren zende fabriek zijn met vergifti gingsverschijnselen in een zieken huis opgenomen. De wolk ontstond donderdagmorgen rond tien uur bij het Stolbergse be drijf. 20.000 liter salpeterzuur werd per ongeluk uit een tankwagon van de Bundesbahn overgeheveld in een reservoir op het fabrieksterrein, waarin zich nog ongeveer 1000 liter zwavelzuur bevond. Meteen werd groot alarm geslagen. Zestien personen vertoonden vergif tigingsverschijnselen en werden in een ziekenhuis opgenomen. Op het fabrieksterrien was de ont snapte wolk vrij snel tot een hoogte van 150 meter gestegen en werd door een zuidoostenwind in de richting van de Nederlandse grens gedreven. Rond half twee hing de wolk. zes ki lometer lang. op een hoogte van 400 meter vlakbij Kerkrade. om lang zaam in noordelijke richting verder te trekken. Een uur later was de wolk ter hoogte van Sittard - intussen was deze al zo uitgewaaierd, dat de twee politiehelikopters die meevlogen de vuile massa nauwelijks meer konden onderscheiden. Tegen vier uur gistermiddag wa wolk al lot Monfort gevorderd en trok op 500 meter hoogte verder de richting van Eindhoven. WASHINGTON - De 39ste president van de Verenigde Staten, Jimmy Carter, legt ten overstaan van opperrechter Warren Burger Ui de eed af. In het midden me vrouw Carter. WASHINGTON - Na het afleggen van de ambtseed wordt de nieuwe president van de Verenigde Staten Jimmy Carter, omhelsd doorzijn vrouw WASHINGTON - Carter's inhuldi ging stond in schrille tegenstelling tot de dag waarop Richard Nixon vier jaar geleden werd beëdigd. Toen werden er bierblikken en an dere zaken ui t het publiek geworpen naar zijn limousine op weg naar het Witte Huis en op korte afstand daar van werd een grote demonstratie tegen hem gehouden, waar aanvan kelijk de nieuwe vice-president Wal ter Mondale als sprker zou optreden. Donderdag 20 januari 1977 was dat allemaal anders. Tot stomme verba zing van iedereen verordonneerde Carter op het laatste ogenblik dat hij van Capitol Hill, waar het parlement zetelt, te voet zou gaan naar het Witte Huis. Deze manoeuvre brak met alle tradities en moet voor de mannen van de geheime dienst een nachtmerrie zijn geweest omdat de tocht langs de mensenmenigte (ge schat op 150.000) bijna tweemaal zo lang zou gaan duren en de president al die tijd zou zijn blootgesteld aan het gevaar van een aanslag. President Ford verdween na de beë diging van zijn voormalige tegen stander als ambteloos burger stille tjes langs een achteruitgang. Hij vertrok met een presidentieel vlieg tuig (ter leen ditmaal) naar Califor- niè, waar Ford aan een golftoerooi gaat meedoen. Het was een over igens in alle opzichten waardig af scheid van een man aan wie nie mand een hekel had en aan wie Car ter in de allereerste woorden van zijn speech dank bracht. Ford kreeg een lange ovatie. De plechtigheid droeg de trekken van een veranderde tijd. waarin het zuidelijk element een belangrijke rol speelde er was een zwart koor uit At lanta. er was een joodse voorzanger uit diezelfde hoofdstad van Georgia om het volkslied te zingen, er waren twee andere kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders om te bidden. Vooruitgang Vele staatshoofden en regeringslei ders hebben donderdag Jimmy Car ter gelukgewenst met diens officiële ambtsaanvaarding. President Pod- gomy van de Sow jet-Unie zond een gelukwenstelegram waarin hij de hoop uitsprak dat Carter en de lei ders van de Sowjet-Unie 'flinke vooruitgang' zullen boeken op de weg naar betere betrekkingen tus sen de V.S, en de Sowjet-Unie. DEN HAAG - Bij Van Gelder Papier zullen door een geplande reorganisatie ongeveer 1100 van de 5400 arbeid splaatsen komen te vervallen. Bij het opstellen van het reorganisatieplan, waarover de vakbonden uitgebreid zijn geïnformeerd, is uitgegaan van sluiting van enkele verlieslijdende vestigingen. Het gaat hierbij om de pa pierfabriek in Apeldoorn (520 werkne mers) en het bedrijf voor verpakkings- produkten in Rotterdam (ongeveer 200 man). Verder wordt geprobeerd een ge gadigde te vinden voor overname van de wit-papierfabriek in Wapenveld. Ook moeten enkele verliesgevende be drijven worden versterkt, onder meer de vestigingen in Wormer en Leeuwarden Gedacht wordt een deel van het taken pakket van de Rotterdamse vestiging naar Leeuwarden over te brengen, waardoor de werkgelegenheid en het rendement bevorderd moet worden. Vooral in Apeldoorn is het bericht over de sluiting hard aangekomen. Het Apeldoomse gemeentebestuur heeft 'met ontsteltenis' kennis genomen van de reorganisatieplannen van Van Gelder Papier. In een telegram aan de regering dringt het gemeentebestuur aan op investe ringssteun en scholingsbijdragen om de Van Gelder-problematiek te kunnen opvangen De situatie bij Van Gelder is al jaren moeilijk. Er werd slechts zelden een di vidend op de aandelen, waarvan 50 pro cent in handen is van de Amerikaanse Crown Zellerbach. uitgekeerd. Over 1975 werd een netto-verlies van 25.2 mil joen gulden geleden. Informatie Districtsbestuurder W. van der Stok- i de industriebond NVV zei don derdag in Amsterdam op een perscon ferentie dat de bonden op 15 februari weer met Van Gelder gaan praten. De vakbonden willen nagaan of met de nu verkregen informatie een totaal beeld van de moeilijkheden op tafel is gekomen. In het verleden hebben de bonden altijd geweigerd om met Van Gelder over reorganisatie te praten zo lang zo'n totaalbeeld niet aanwezig Volgens NW-bestuurder Van der Stok- ker heeft de directie van het papiercon cern gezegd dat - mocht er in 1977 geen enkele reorganisatie plaats vinden - de situatie aan het eind van het jaar zo pe nibel zal zijn dat uitstel van bet aling zou moeten worden aangevraagd. Van Gelder voert momenteel bespre kingen met het ministerie van economi sche zaken over een overbruggingskre- Carters inge houden toon fJVT en kan en mag een Ame- rikaanse president niet oorde len naar de inhoud (en zeker niet naar de voordracht) van zijn 'inaugural address', zijn. eerste toespraak tot de natie. Het merendeel van deze redevoeringen, in de loop van tweehonderd jaar Ameri kaanse geschiedenis gehouden, is ver geten: ze kwamen niet veel verder dan het moment waarop ze werden uitge sproken Vermoedelijk zal dat ook wel het geval worden met de eerste toe spraak van president Carter, een rede die men zou kunnen typeren als 'grijzig'- Alle elementen van de Amerikaanse re toriek waren er in opgenomen: de bijbel als basis voor het moreel handelen, voorts een citaat van een lerares, het prototype van de opvoedster, zo ook Carters moeder, symbool van 'mom' - de moederfiguur die naar het woord van de bekende Amerikaanse psycholoog Erik H. Erikson de onaantastbare autoriteit is in zaken van zeden en moraal, zowel thuis als (via clubs) in de gemeenschap. Verder waren vanzelfsprekend 'demo cratie' en 'vrijheid' in de toespraak terug te vinden, evenals de verantwoordelijk heid van Amerika voor de vrijheid el ders. terwijl ook de 'Amerikaanse droom' enige malen werd genoemd. Al deze elementen waren bekwaam en ook bondig samengevoegd in een toespraak die allerminst pretentieus klonk, maar vermoedelijk evenmin in staat is te in spireren. diet. Hoeveel steun er nodig zal zijn. is niet bekend gemaakt Als een van de oorzaken van de moei lijkheden noemt Van der Stokker de slechte concurrentiepositie van Van Gelder op de grondstoffenmarkt. „Van Gelder is de laatste jaren geconfron teerd met zogenaamde geïntegreerde bedrijven m Scandinavië en Canada die de produktie en de verwerking vanaf de grondstoffen in de hand hebben Daarnaast heeft Van Gelder volgens de NW-bestuurder een sterk verouderd produktieapparaat ('er staat nog een machine uit 1912') en zijn er de laatste jaren geen investeringen gedaan. De Industriebond CNV. de grafische bond CNV. VHP Van Gelder Papier en de Unie BLHP hebben de directie van Van Gelder meegedeeld dat er geen maatre gelen genomen mogen worden voordat de gesprekken met de bonden zijn afge rond. „GROTE INZET WERKNEMERS, POLITIEKE STABILITEIT, KLEINE AFSTANDEN" „WE ZITTEN OPEEN KEERPUNT' VLISSINGEN - „Er zijn nog kansen voor het bedrijfsleven in Zeeland. Er is in deze provincie een grote persoonlijke inzet van de werknemers. Er is politieke stabiliteit, en in het Wester- scheldegebied zijn de afstanden naar elders beperkt". Dat stelde gedeputeerde A. J. Kaland donderdagmiddag, toen hij tij dens de jaarvergadering van de Brabants-Zeeuwse Christelijke Werkgeversvereniging in hotel 'Britannia' een inleiding hield over het onderwerp 'Kansen voor de Zeeuwse bedrijvigheid'. De capabelheid zowel als de betrouw baarheid en het bij het werk betrokken zijn van de Zeeuwse werknemers had den zich aan derden reeds gemanifes teerd tijdens de bouw van de Zeeland- brug in de60-er jaren. „En het heeft zich herhaald later bij de vestiging van grote internationale bedrijven, die dit in hel algemeen vaststellen en opmer ken als een compliment voor de werk nemer in het Zeeuwse", aldus de lieer Kaland. Hij achtte deze omstandigheid buiten gewoon positief voor de bedrijven in vergelijking met de situatie elders in Nederland. „Ook stabiliteit in het politieke be stuur van een streek is van belang. Grotegroepen mensen in onze politieke, partijen zijn constructief ingesteld. Niet alleen in het CDA. de SGP of de WD, ook in de PvdA zijn die mensen er gelukkig nog. Niet in de PPR. Dat is een buitenbeentje, waar we niet al te veel rekening mee moeten houden", vond de gedeputeerde. Hij constateerde dat er in Zeeland we liswaar veel kritiek op de havenschap pen was. „Maar we kunnen hier toch rustig in die havenschappen werken. Zie bijvoorbeeld Groningen, waar dit een paar jaar lang vanwege de politiek on mogelijk was". De heer Kaland gaf toe dat ook in Zee land de politieke speelruimte smal is „en er komen ook nationale maatrege len op ons af ..Maar de college's van b. en w zijn hier ook constructief ingesteld". Dit alles achtte de heer Kaland positieve facto ren voor de kansen van het bedrijfsle ven. Afstanden Positief achtte hij ook dat de afstanden in het Westerscheldegebied naar elders betrekkelijk klein waren 'in vergelij kingbijvoorbeeld met een haven als Le Havre". In Vlissingen-Oost, dat nog op zekere hoogte in de kinderschoenen staat, en waar we ons in het begin op verkeken hebben - is alles aanwezig, zoals olieleidingen, aardgasleidingen, ethyleenleidingen. In 10 jaar tijds is daar een stukje aantrekkelijke infra structuurtot stand gekomen wat je niet overal hebt". „Er zijn in Nederland weinig gebieden aan open vaarwater die al zoveel tot ontwikkeling hebben gebracht", vond de gedeputeerde. ..We zijn in Zeeland op positieve wijze bezig", aldus de heer Ka land. die zei dat een ongerept milieu - hoe belangrijk ook - niet het enige za- De j fitintlijn' 'e Amerikaanse historie kent enkele inaugurale toespraken, waarvan de echo tot op de huidige dag doorklinkt. Zo wees Thomas Jefferson in 1801 zijn medeburgers nadrukkelijk op de demo cratische principes die hen allen be hoorden te verenigen. Dat was geen overbodige vermaning Jeffersons ver kiezing was de eerste uit de geschiede nis van de jonge republiek, waarbij de partijstrijd - tussen "federalisten' en 're publikeinen' - hoog was opgelaaid. Een klassiek geworden uitdrukking uit de toespraak: „Wij zijn allen republikein en, we zijn allen federalisten." Woorden, die nog altijd worden aangehaald als de partijstrijd het Amerikaanse volk fel verdeelt. Beroemd is vooral de tweede inaugurale rede van president Lincoln, uitgesproken in 1865. kort voor het einde van de bloedige burgeroorlog, waarvan de uitslag toen wel vaststond. Ook hier een klassiek-geworden woord: ..With malice towards none, with cha rity for all," een oproep om 'met haat jegens niemand, mei naastenliefde voor allen' het werk aan te vatten waarvoor het land zich in die donkere periode ge steld zag, een oproep ook om alles te doen teneinde een rechtvaardige en duurzame vrede te bereiken tussen 'on szelf en met alle naties'. -Ln deze eeuw zijn er twee presidenten geweest van wie woorden uit inaugurale toespraken nog altijd worden geciteerd, namelijk Franklin D. Roosevelt en John F Kennedy. De eerste zei in 1933. de bitterste periode uit de depressie. „Laat ik als mijn vaste overtuiging uitspreken dat het enige dat wij hebben te vrezen de vrees zelf is Een opvallende bijkom stigheid is dat deze woorden niet voor komen in de officiële stukken van de Amerikaanse regering, zoals de hande lingen van het Congres. Roosevelt schreef ze namelijk kort voor het uit spreken van de rede op het manuscript: ze stonden niet op de tekst die al naar de drukker was Toch is juist deze 'wegge laten' uitdrukking het. motto voor zijn eerste periode geworden, het motto ook voor de 'New Deal' Uit Kennedy's toe spraak werd vooral de zin bekend: „Vraag niet wat uw land voor u kan doen, maar vraag wat u voor uw land kunt doen", woorden die ook op zijn graf staan gebeiteld. Kennedy gebruikte destijds evenals Carter gisteren een ci taat uit het oude testament Carter koos de profeet Micha. Kennedy had een tekst aan Jesaja ontleend. Bij zijn inau guratie werd bovendien een gebed uit gesproken door kardinaal Cushing van Boston dat nogal lang uitvieL Econoom en Kennedy-adviseur John Kenneth Galbraith noteerde daarover in zijn dagboek dat de kardinaal begon met het vermanen van de Almachtige en eindigde'met Hem instructies te geven V- ligmakende is in de moderne maat schappij. „De moderne samenleving heeft meer nodig". De heer Kaland vond dat er een 'funeste periode' zou aanbreken voor het conti nue beleid, als het wetsontwerp van mi nister De Gaay Fortman zou doorgaan om 'een aantal provincies te verknip pen'. „Men weet dan niet meer bij wie men terecht moet. en wie wat opvangt". Hij prees zich gelukkig dat Zeeland als provincie in takt kon blijven, „een groot goed. ook voor de toekomstige ontwik keling van de relatie tussen onderne mers en overheid". In Zeeland moeten we leren een compromis te zoeken tus sen ongerepte natuur en moderne sa menleving, stelde de heer Kaland. „We kunnen niet alles hebben, maar wel iets van het één en iets van het ander. We moeten ergens middenin uitkomen". Hij stelde ook dat de Zeeuwse arbeids- Slot zie pagina 7 kolom 2) ermoedelijk zal Carters toespraak sterk tijd-gebonden blijken. Zijn betoog was tamelijk vlak en vooral op het bin nenland gericht. Overigens waren de buitenlandse passages gematigd, zelfs vriendelijk en coöperatief, zij het met een licht accent op het Amerikaanse zelfbewustzijn: „Laat niemand ons idea lisme verwarren metzwakte." Men moet aannemen dat Carter met opzet deze 'ingehouden toon' heeft gekozen, als om aan te geven dat de tijd van grote woor den voorbij is. Hij gaat nu aan het werk: de wereld kijkt de komende maanden gespannen toe welk beleid er schuil gaat achter de terughoudendheid, die giste ren zo duidelijk te signaleren viel op de trappen van het Washingtonse Capi- tooL ^In-Span je-zijitdonderdag twee vlieg tuigen Van de luchtmacht verongelukt, waarbij in totaal 12 mensen het leven verloren. Een transporttoestel met zes technici van de luchtmacht en een be manning van vijf lden stortte neer na bij een basis bij Valencia. In de omge ving van Badajoz, in het zuidwesten van Spanje, verongelukte een straalja ger, waarbij de piloot om het leven kwam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1