PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KANS OP CENTRAAL OVERLEG GESTEGEN Lubbers: géén verdere daling werkloosheid RSV heeft goede verwachtingen over orders van marine uit het buitenland de krant van zeeland Boersma: Meevaller bij premies 700 miljoen ONGEREGELDHEDEN IN EGYPTE DUREN VOORT vandaag VOORUITZICHTEN VOOR 1977 SOMBERDER Ondanks intrekken prijsverhoging 220 Jaargang no. 16 Donderdag 20 januari 1977 i Van onze parlementaire redactie i DEN HAAG - De kans op een nieuw centraal overleg over de lonen is woensdag onverwacht groter geworden na de brief van minis ter Boersma aan de Tweede Kamer. Daarin is sprake van een meevaller van 700 miljoen bij de sociale premies. Werkgever svoorzitter Van Veen deed woensdagavond al een dringend be roep op de regering het initiatief te nemen tot heropening van het centraal overleg. FNV-voorzitter Kok voelt daar voorlopig weinig voor. De vakbeweging toonde zich woensdag vooral kwaad over de oorzaak van de meevaller: een te grote incidentele loonstijging, tegen de afspraak in, van één a anderhalf procent. Volgens minister Boersma is de meeval ler van 700 miljoen ontstaan, doordat de lonen waarover de premies worden be rekend ondanks de loonmaatregel, meer zijn gestegen dan verwacht. Dit komt geheel voor rekening van loon sverbetering uit de promoties, perio diekeverhogingen e.d., die door de rege- nng aanvankelijk was geschat op slechts 0.5 procent. Overleg Minister Boersma heeft woensdaga vond werkgevers en werknemers laten weten dat hij bereid is nader overleg te plegen over de ontstane nieuwe situa tie. De meevaller in de premiesfeer zal het dc werkgevers wellicht mogelijk maken om toch de eis van volledige prijscompensatie voor dit jaar te aan vaarden, in ruil voor verlaging van en kele sociale premies. De FNV wil voor lopig echter nog geen verband leggen tussen de meevaller van 700 miljoen en heropening van het centraal overleg. Eerst wil FNV-voorzitter Kok nadere opheldering van minister Boersma, hoe de sterke incidentele loonstijging kon ontstaan. PAGINA 2 kas De PZEM stort geen geld in de weer- standskas van het VNO, aldus heeft de maatschappij meegedeeld. PAGINA 3 kritisch capaciteit Rijn-Schelde-Verolme-concem moet aldus ir. Stikker, de capaciteit inkrimpen. PAGINA 9 ontslagen vogelvlucht De ondertekenaars van Charta "77 in Tsjechoslowaklje worden van hun functies ontheven. PAGINA 15 marianne Handbalster Marianne Houtepen heeft een plaats veroverd in de nationale A- selecüe. moeite De miljoenen van de in 1973 overleden schilder Pablo Picasso zijn nu met veel moeite verdeeld. mogelijkheden Jan Roelands. de nieuwe chef gespro ken woord bij de NOS: ..Radio heefl nog mogelijkheden te over": radio- en te levisieprogramma s strips. redelijk Volgens minister Boersma zullen de premies uiterlijk 1 januari 1978 omlaag- gebracht kunnen worden. FNV- voorzitter Van Veen drong er woensda gavond al op aan de verlaging per 1 juli te laten ingaan. Van Veen wees over igens alle verantwoordelijkheid voor het uit de hand lopen van de 'bijkomen de' loonstijgingen af. want, zo zei hij, wij hebben al in een vroeg stadium gewaar schuwd. dat de regering met de schat ting van 0.5 procent veel te laag zat. Ook de ramingen over het verloop van de we reldhandel blijken nu veel te optimis tisch, er is dus alle reden om het overleg tussen werkgevers, werknemers en re gering te heropenen", aldus Van Veen. Verlaging De meevaller vormt in dc ogen van Boersma geen reden om de 1- procents-bezuinigingsoperatie van de regering nu ook te herzien. „De bezuin- Ruim 2 min dollar losgeld voor ontvoerd meisje igingen die de regering wil aanbren gen. zitten aan de uitgavenkant. De meevaller is geconstateerd aan de in komstenkant. het een moet daarom los gezien worden van het ander. Boersma vond wel dat de werknemers de te veel betaalde premie terug moeten kunnen krijgen. Het gaat hier om een structu rele meevaller en niet om een inciden tele. Het is dus volledig gerechtvaar digd om dit in de vorm van verlaging van sociale premies weer uit te keren, zo meende hij. Het kabinet gaat op korte termijn waarschijnlijk a.s. vrijdag, zich beraden over de vraag of de verlaging van de WAO-uitkering van 80 naar 75 procent nu kan worden teruggedraaid, alsmede de invoering van het nlet- kostwinnersbegrip in de sociale verze kering. Verrekening CNV-voorzitter Lanser verklaarde dat het kabinet op grond van zijn eigen verantwoordelijkheid de sociale part ners zou moeten uitnodigen voor een gedachten wisseling over de nu ont stane situatie. Hij vond het niet nodig dat daar nog eens apart van de zijde van de partijen om wordt gevraagd. Evenals Kok noemde hij het zeer opval lend dat de lonen buiten de normale incidentele stijging nog eens met 1 a 1,5 procent zijn gestegen. ..De werkgevers hebben ook in 1976 gezegd dat er niets mogelijk was. Ook zij hadden bezwaar tegen de loonmaatregel, maar zij heb ben meer gedaan dan op grond van de loonmaatregel was toegestaan. Ik vind. dat dat in 1977 niet verrekend moet worden", aldus Lanser. VNO-voorzitter Van Veen verklaarde dat naar zijn mening de loonsomont wikkeling m 1976 een regelrecht gevolg is van het fei t da t de post incidenteel' de laatste jaren voortdurend onder drak heeft gestaan van nivellerende vak- bondseisen zoals vloeren in de prij scompensatie en van overheidsmaatre gelen zoals de opstuwende werking van het minimumloon. Volgens Van Veen is de post incidenteel ondanks waarschu wingen van werkgeverszijde steeds te laag geschat. Deze ontwikkeling heeft zijn uitwerking op de middengroepen in de bedrijven niet gemist, aldus Van Veen. I voerders is gevangen gehouden cn woensdagmorgen voor zonsopgang werd vrijgelaten, is een losgeld van on geveer twee miljard lire (2,2 miljoen dollar) betaald, aldus is in politiekrin gen in Alassio vernomen. Advocaten van de familie Dorrüni heb ben bevestigd dat een losgeld is betaald en dat de ontvoerders twee miljard lire hadden geëist. Zij wilden niet zeggen hoeveel precies is betaald. Het geld is beschikbaar gesteld door de grootmoe der van het meisje die in het Zwitserse Lugano woont Zij is de weduwe van John Geloso, die een vermogend indus trieel was. Oud-staatssccretaris drs. Oostenbrink. ..Loonkosfenmaüging zorgde in 1976 voor een redelijk rendement in de de tailhandel"; beurs: financiën; economie i Van onze parlementaire redactie i DEN HAAG - De economische vooruitzichten voor dit jaar zijn aanzienlijk som berder dan bij de indiening van de miljoenennota vorig jaar september werd aangenomen. Dit blijkt uit een brief die minister Lubbers (economische zaken) aan de eerste en tweede kamer heeft geschreven. Dc oorzaak voor de sombere vooruitzichten ligt in een waardetoeneming van de gulden. Ais vanaf nu geen verdere wijzigingen in de wisselkoersverhoudingen optreden, zal volgens minister Lubbers, de gulden dit jaar 5 a 6 procent in waarde stijgen. In september was er geen rekening ge houden met deze waardestijging. Minister Lubbers acht het verder niet uitgesloten dat de werkloosheid dit jaargemiddeld groter zal zijn dan vorie jaar. Geraamd was voor dit jaar 215.000 werklozen, tegen vorig jaar 230.000. De wijziging in de wisselkoers zal rem mend werken op onze export, die vol gens eerdere gegevens met 8.5 procent zou stijgen. De concurrentiepositie van ons land ten opzichte van het buiten land wordt minder gunstig omdat de ontwikkeling van de loonkosten veel minder achter blijft bij het buitenland dan in september vorig jaar werd ge raamd. De loonsomstijging is in 1976, in plaats van op de verwachte 9 a 9,5 pro cent, uitgekomen op 10,5 a 11 procent. Door dit effect zal de loonstijging dit jaar ook hoger worden dan werd veron dersteld oorlopig De brief van minister Lubbers gaat over de voorlopige wijzigingen van de economische prognoses voor 1977. Het Centraal Plan Bureau werkt nog aan definitieve gegevens. Die zullen nog enige tijd op zich laten wachten. Op ba sis van de werknemersvoorstellen voor de Ionen zou dit jaar volgens ramingen een stijging van 7.9 procent worden be reikt. De werkgeversvoorstellen zou den leiden tot een stijging van 5,6 pro cent. Dit zijn berekeningen die het Cen traal Plan Bureau begin december maakte. Volgens de nieuwere inzichten komen beide cijfers hoger uit. Hoeveel hoger wordt niet vermeld. Aan die be rekening wordt ook nog gewerkt. De loonsomstijging over 1976 valt tegen. Uit voorlopige berekeningen blijkt vol gens Lubbers dat de post 'incidenteel' in de lonen (dat zijn verhogingen wegens promotie, leeftijd of dienstjaren en der gelijke) 1 a 1,5 procent hoger kan zijn dan het cijfer waarvan tot dusver werd uitgegaan. Via de zogenaamde overloop (Slot zie pagina 4 Iwlom 1) PLAINS - Jimmy Carter schudt zijn plaatsgenoot de hand, voordat hij met de 'Peanut Special' vanaf het station van zijn woonplaats Plains naar Washington afreist om daar vandaag idonderdagi tot 39e president van de VS te worden geïnstalleerd. Boven hem is zijn vrouw Rosalynn zichtbaar. Vele honderden stadgenoten van Car ter maken de treinreis mee. CAIRO - De Egyptische regering is door de knieën gegaan voor de eisen van de demonstrerende arbeiders en studen ten in de steden en heeft de aangekondigde prijsverhogin gen voor levensmiddelen, brandstof en sigaretten voorlopig ingetrokken. In Cairo. Suez en Alexandrië is lot vanmorgen een uitgaansverbod van kracht: militairen beheersen in de steden het straatbeeld. Woensdag kreeg de politie opdracht met scherp te schieten op de betogers, die toen al 24 uur lang de straten in bezit hadden. Er zouden twintig doden en hon derden gewonden zijn gevallen, maai- er zijn ook grotere aan tallen genoemd. Voor de betogers bleek het uitgaansverbod geen reden de activiteiten te staken. Na een korte periode van rust liepen de straten weer vol en kwam het tot ongeregeldheden, ondanks een overmacht aan politie en militairen. Het leek er gistera vond op dat ook de plattelandsbevolking in opstand kwam. De berichtgeving is echter beperkt, zodat het niet mogelijk is een goed overzicht van de omvang van de demonstraties te krijgen. De Egyptische (gecensureerde) pers zwijgt als het graf over de ongeregeldheden. President Sadat heeft persoonlijk ingegrepen in de crisissi- CONTACT MET VIER A VIJF LANDEN Van utopia naar realiteit §De nieuwe tekst van het ontwerp-regeerakkoord tus sen PvdA en PPR wijkt sterk af van de eerste versie die enige maanden geleden zoveel kritiek in zulk een brede kring heeft losgemaakt. Het nieuwe stuk. ge sneden op de maat van Den Uyl. gaat niet langer meer uit van een utopische situatie, maar van de politieke realiteit van dit ogenblik In feite gaat deze nieuwe tekst niet verder dan het stellen van de voorwaarde dater, vergeleken bij de huidige verhoudingen in kabinet en parlement, mets mag verslechteren voor de progressieven. Zo wordt voor PvdA en PPR een gelijk aantal kamer zetels verlangd dan waarover zij nu be schikken, vijftig in totaal. Men kan zich overigens afvragen of zelfs deze geredu ceerde eis toch nog niet te hoog is. Zodra er bijvoorbeeld slechts negenenveertig zetels worden behaald, heeft de PvdA zich zonder meer buiten spel gezet met als automatisch gevolg een regerings- combinaüe van CDA met vermoedelijk de VVD. Een vreemd automatisme, vooral wanneer men bedenkt dat in dat in het geval van acht-, negenenveertig zetels er met medewerking van het CDA toch sprake zou kunnen zijn van een re delijke PvdA-inbreng in een nieuw ka binet. De resolutie maakt dat echter onmogelijk. iian de andere kant wordt met deze vijftig zetels-eis hoe dan ook de duide lijkheid bevorderd. De ontwerp resolutie is immers niet alleen voor ei gen gebruik bestemd, maar richt zich ook tot de kiezers. Aan hen wordt in feite meegedeeld: „Denk er om. we moeten minstens vijftig zetels in de kamer beha len. want anders doen we niet meer mee aan een regering." Bij PvdA en PPR meent men kennelijk dat van een derge lijke eis een grote wervende kracht uit gaat' blijkbaar moet de kiezer zo schrikken van het alternatief (een re gering met de WD) dat hij haastig be sluit om op de pro gressieven te stem men. Het is een uitgangspunt met een tamelijk groot gok-element, al zal men dat vermoedelijk wel m alle toonaarden ontkennen. Maar het is wel zo: er wordt op gegokt dat voor een deel van de 'zwe vende kiezers' metname de WD als een soort boeman fungeert. PvdA en PPR willen dit kansspel blijkbaar proberen lukt het dan zal er reden zijn om zelfbe wust te betogen dat de kiezers 'welo verwogen voor een progressief beleid hebben gekozen.Gaat de gok niet door. dan zal men moeten erkennen dat men zich op de situatie heeft verkeken. Feit is niettemin dat een aarzelende kiezer weet waar hij aan toe is. fimtlijn De: tuatie. Vanuit zijn winterresidentie in Aswan snelde hij woensdagavond naar Cairo om persoonlijk leiding te geven aan de politie en militaire eenheden die de betogers bestrij den. Veel leek dat woensdagavond nog niet te helpen, want de opstanden (dinsdag in Cairo en Alexandrië begonnen) breidden zich voortdurend uit: naar Suez, de industriege bieden rond Cairo en verschillende plattelandsdistricten. De menigten hadden het woensdag vooral gemunt op wes terse (Amerikaanse) bankgebouwen en in het oog lopende welvaartsverschijnselen als grote Amerikaanse automobie len, nachtclubs en boetieks voor cliënten met welgevulde beurzen. Politieauto's werden in brand gestoken, regerings gebouwen bekogeld. Alleen in Cairo zou de schade al in de miljoenen guldens lopen. 2Verschillende buitenlandse luchtvaartmaatschappijen hebben hun vluchten op Cairo afgelast omdat het praktisch onmogelijk was de passagiers van het vliegveld naar de stad te vervoeren. Ook verschillende uitgaande vluchten werden om die reden afgelast. Het vliegveld zelf bleef echter geopend. Het telefoonverkeer met het buitenland is sinds woensdaga vond verbroken. IR. A. STIKKER: „ER ZIT ZEKER TOEKOMST IN ROTTERDAM - Het Rijn-Schelde-Verotme-concern heeft goede verwachtingen over het verkrij gen van buitenlandse marine-orders. RSV is op dit moment met vier ii vijf landen in contact over dergelijke pro jecten. Dat zei de president-directeur van RSV maandag tijdens een perscon ferentie in Rotterdam. De lieer Stikker wilde niet ingaan op de vraag welke landen het betreft. Over de kans dat or ders geboekt worden voor marinesche pen. die dan op de Vlssingse werf 'De Schelde' en bij Willon-Fijenoord zou den worden gebouwd, zei de heer Stik ker: „Er zit zeker toekomst in." De president-directeur wees erop dat geen aanzienlijke uitbreiding van Ne derlandse marine-orders meer te ver wachten valt. Hij zei dat daarom 'hard geknokt' wordt om elders orders los te krijgen, waarbij men moet bedenken dat het gaatom omvangrijker wordende projecten, die echter in aantal afnemen. De heer Slikker stelde da; heivoor RSV mogelijk moet zijn om met reële prijzen te werken, omdat binnen het. concern ervaring is opgedaan mei deze vorm van scheepsbouw. ..Het lopend programma is voor ons een sterk punt. maar dat gaat tot 1981. We moeten nu actief bezig zijn om de positie van de marinewerven daarna te verzekeren stelde hij. En hij zette uiteen dat in het aantal binnen RSV gemaakte manuren een verschui ving plaatsvindt van koopvaardijsche- en waar de know how bijeengebracht pen naar marineschepen is", aldus de heer Stikker. De heer Stikker verwacht voor RSV geen nadelig effect van de vernieuwing van de marinewerf in Den Helder, waar de marine In eigen beheer onderhoud en venvapening van schepen uitvoert. „De capaciteitsverhouding tussen de ma rine en de werven blijft ongewijzigd", liet hij weten. Over marinebouw in de toekomst zei de president-directeur van RSV, dat die geconcentreerd zal blijven op 'De Schelde' en Wilton-Fijenoord. „Je kunt niet definitief stellen dat daarbij geen andere werven betrokken worden, maar het ligt voor de hand dat deze activitei ten geconcentreerd worden op de twee werven, waar investeringen zijn gedaan Het lid van de raad van bestuur van RSV, de heer A. Rijke, liet woensdag desgevraagd weten, dat binnen enkele wekwn een order te verwachten valt voor de bouw van een aantal Schelde- Sulzermotoren, die in Vlissingen zullen worden geproduceerd. Hij stelde, dat er noggeen zekerheid is, maar dat de kans wel groot is dat de order er komt. Om hoeveel motoren het precies gaat en voor welke schepen, zei hij niet, maar hij maakte el duidelijk d at het om een miljoenenorder gaat. De heer Stikker deelde tijdens de pers conferentie mee. dat de onlangs in pro ductie genomen RSV-gieterij in Mid delburg - waar ongeveer 120 mensen werken - „in de toekomst in Nederland een belangrijke steen in de gieterijpro ductie blijft", omdat het gaat om een bedrijf met een goede outillage die een goede kwaliteit levert. Het bedrijf zal in de komende tijd wel met verlies werken, gezien de ongunstige positie m wijder velband. Over de gieterijen binnen het RSV-concem is een studie gemaakt door de Nederlandse herstructure ringsmaatschappij iNEHEM) en het ad viesbureau Knighl en Wegenstein. De resultaten daarvan zullen nog nader worden bezien. Duidelijk is dat er voor de Middelburgse gieterij - en voor de andere - op dit moment te weinig werk 'eze ontwikkeling van utopische re solutie naar de politieke realiteit van vandaag heeft het PPR-bestuur duide lijk de grootste moeite gekost Vermoe delijk zal binnen deze partij nog menig hartig woord worden gewisseld voor aleer het nieuwe akkoord er aanvaard zal zijn. Ondanks de gezamenlijkheid met de PvdA zijn er nu al verschillen van inzicht naar buiten gekomen. Bij de PvdA bijvoorbeeld wil men D'66 als een progressieve groep aanmerken, ook bij de toekomstige kabinetsformatie, maar een aantal kaderleden van de PPR is het daar kennelijk niet mee eens. Boven dien denken de radicalen over diverse concrete beleidspunten anders, recht lijniger zo men wil. dan de socialisten, bijvoorbeeld over het ultracentrifuge- project en de NA.VO. Sommige PPR- leden beschouwen Van der Stoel en Duisenberg eigenlijk als verkapte rechtse rakkers met een rode stropdas, terwijl bij de PvdA daarentegen het res pect voor beide ministers groeiende is, men erkent althans dat zij de steun hebben van grote groepen binnen de partij. Vandaardatbeidebewindslieden de laatste tijd sterker naar voren zijn geschoven als secondanten van Den UyL Zo zijn er in het progressieve kamp ondanks een gemeenschappelijke ontwerp-resolutie nog problemen te over. Opvallend is in dit verband dat bij de PPR wordt gesproken over 'grote concessies', terwijl bij de PvdA deze uit- I drukking niet word l gehoord. Kennelijk ziet men in die partij de nieuwe resolutie vooral als het resultaat van de partij democratie, een proces waarin naar el kaar wordt geluisterd en het tenslotte mogelijk blijkt het met elkaar eens te worden. Zo gezien is deze ontwikkeling van 'scherpe resolutie' naar een grotere werkelijkheidszin er bij de PvdA een extra-aanwijzing voor dat deze partij niet uit hobbyisten sociaal-democraten bestaat. Ditmaal met het accent op het laatste woord, overigens zonder dat het eerste behoeft te worden vergeten. AMNESTIE VOOR 'TOKIO ROSE' WASHINGTON (REUTER) - President Ford heeft op de laatste volle dag van zijn ambtstermijn amnestie verleend aan Iva Toguri ZD'Aquino, beter be kend als 'Tokio Rose". Zij was in 1949 tot zeseneen half jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens haar optreden in propaganda- uitzendingen van de Japanse radio in de tweede wereldoorlog. Mevrouw D'Aquino werkt nu in een souvenirwinkel in Chicago. is een bom van 1,5 kilo itdekt op het spoorwegtraject Wenen Slazburg. De bom is niet ontploft toen er een trein over heen reed. aldus de Oostenrijkse politie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1