ES J PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Negentig doden bij treinramp VREDESTEIN WIL 160 MAN ONTSLAAN Regering nu overtuigd dat beslissing oeververbinding dit jaar moet vallen kleintjes Geen sociaal plan beschikbaar Voorlopig nog geen onafhankelijkheids- datum Antillen vandaag Joegoslavische premier Bijedic verongelukt Brief van Boersma aan kamer: ONGEHUWDE VROUWEN GEEN AOW VOOR ZE 65 ZIJN Dijk vert raging pagina II 220 jaargang no. 15 Woensdag 19 januari 1977 kunt u ook telefonisch opgeven. Zie pag. 3 voor telefoonnummers SYDNEY (REUTER) - De treinramp bij de Australische stad Sydney heelt waarschijnlijk aan ongeveer 90 men sen het leven gekost. Bij dit ernstigste treinongeluk uit de Australische geschiedenis zijn zeker 80 gewonden ge vallen, van wie er enkelen in levensgevaar verkeren. Dinsdagavond waren pas 21 lijken geborgen, maar voor de 60 a 70 mensen die nog onder de massa's verwrongen staal en versplinterd hout beklemd zitten, is geen hoop meer. Uitgeputte reddingsploegen proberen bij het licht van felle schijnwerpers de zwaar verminkte lichamen uit de wrakstukken te bevrijden. De ochtend-forensentrein van Mount Victoria naar Syd ney raakte dinsdagochtend bij het station Granville in een bocht van de rails en ramde de dteunpilaar van een viaduzt Brokstukken beton van het viaduct en de weg verpletterden de 40 jaar oude houten wagens Drie auto's tuimelden van de weg af op de trein. Een auto bleef met de achterwielen aan de rand van de brug hangen, twee mannen die te hulp schoten bonden de auto met de touwen vast, waarna de inzittenden zich in veiligheid konden brengen. Metzware hijskranen wordt geprobeerd de brokken beton van de wagons te lichten, die onder het enorme gewicht als lucifersdoosjes zijn versplinterd. Zwaargewonden werden met helicopters overgebracht naar eerste-hulpposten. Artsen moesten ter plaatse am putaties verrichten om mensen uit de ravage te bevrijden. Somnuge slachtoffers, die uren moesten wachten op hun bevrijding, kregen intussen zuurstof toegediend. Na een oproep meldden zicg duizenden mensen als bloeddonor. Dinsdagavond rapporteerde de politie dat alle nog in leven zijnde waarschijnlijk uit de wrakstukken gered waren. Het was niet bekend hoeveel mensen er nog onder de vernielde trein lagen. De regering van de staat New South Wales en het minis terie van vervoer zullen een onderzoek instellen naar de toedracht van het ongeluk. De treinbestuurder heeft het ongeluk overleefd, hoewel de diesel-locomotief gekan teld is. Verbrokkelende eenheid Nederlandse bisschop pen komen dit jaar niet met een gezamenlijke vastenbrief, zo valt af te leiden uit een ter loopse mededeling in het pas verschenen informatiebulle tin van de RK-kerkprovincie. Daarin wordt namelijk met nadruk een herder lijk schrijven aangekondigd over het katholiek onderwijs, aan welk stuk 'lange maanden' is gewerkt. Aan deze aankondiging is als detail toegevoegd dat de bisschoppen hun vastenbrief ditmaal individueel zullen uitgeven. Nu is de laatste jaren wel eerder een vas tenbrief niet verschenen, maar dan kwam er een gezamenlijk schrijven bij voorbeeld ter gelegenheid van advent of Pasen. Endatgebeurtthansevenmin; in hetzelfde bericht wordt namelijk ook meegedeeld dat de bisschoppen afzien van hun voornemen om dit j aar een brief voor Pinksteren te laten verschijnen. We hebben naar de achtergronden van deze mededelingen geïnformeerd en daarbij bleek ons dat hier niet zozeer sprake is van een weloverwogen besluitvorming dan wel van de omstandigheid dat het de bisschoppenconferentie in haar hui dige samenstelling toch wel moeite kost om een gezamenlijke pastorale bood schap te laten horen. De vroegere -onder kardinaal Alfrink zo opvallende - eens gezindheid is kennelijk in de huidige omstandigheden niet of slechts ten dele tot stand te brengen. Vandaar ditmaal geen gezamenlijke vasten- en evenmin een pinksterbrief. Ee, UTRECHT (ANP) - De nieuwe directie van Vredestein wil - voedsel aanpassing hachelijk Opinie: Nare land is een h PAGINA 9 kwetsbaar De waterfabri neuzen is kwe PAGINA II onteigening Minister Westerterp overweegt grond e onteigenen ten behoeve van de dijk- •crzwaringen langs de Qosterschelde muziek kritisch rs maar meer tc Willem Nijholt vindt dat het publiek best wat kritischer mag worden, radio- en televisieprogramma's, strips vooruitlopend op een totaal plan voor een reorganisatie van het concern - op korte ter mijn ongeveer 160 werknemers ontslaan. Het gaat hierbij om ontslagen bij de vestigingen in Heveadorp, Maastricht, Loos duinen en Doetinchem. De vakbonden hebben dinsdag tijdens het concern-overleg met de directie in Loosduinen te horen gekregen, dat er geen sociaal plan van toepassing kan zijn. De bonden zijn daar over verontwaardigd en zij vinden dat in strijd met eerder gemaakte afspraken. In een na afloop van het overleg door de vakbonden en de directie gezamenlijk uitgegeven verklaring, staat, dat de di rectie ondanks de bezwaren van de bonden heeft gemeend de 160 toch te moeten aanmelden bij de arbeidsbu reaus. De vakbonden willen nu het overleg per vestiging over die ontslagen opschor ten, totdat meer duidelijkheid is ver kregen over het met van toepassing zijn van een sociaal plan. Zij willen onder meer met de raad van commissarissen van Vredestein en het ministerie van economische zaken gaan praten Volgens bestuurder Wil de Jong van de Unie BLHP kwam de mededeling, dat er geen sociaal plan beschikbaar is, als een donderslag bij heldere hemel. Immers - zo verklaarde hij - in 1975 is met de toe nmalige leiding van Vredestein over eenstemming bereikt over een sociaal plan dat loopt van 1975 tot en met 1981. En ook toen de Nederlandse staal 49 pet van de aandelen overnam zijn de bon den er altijd van uit gegaan dat een so ciaal plan gehanteerd zou worden bij ontslagen. Daarover werd namelijk ook gesproken in de intentieverklaring. Volgens De Jong heeft de directie van Vredestein de rechtsgeldigheid van het indertijd afgesloten plan betwist De bonden zijn het daar niet mee eens, maar ook al zou dat plan juridisch niet meer kloppen, dan vinden zij, dat er morele gronden zijn voor een sociaal plan. Volgens de bonden heeft ook minister Lubbers (economische zaken) nooit la ten blijken, dat er geen sociaal plan zou zijn. Zij hebben de directie van Vredes tein dan ook gevraagd om te wachten met de melding. De directie is daar niet op ingegaan. Tijdens het dinsdag gehouden overleg is verder meegedeeld, dat binnenkort een situatieschets van de bandenfabriek in Enschede gereed komt. De schets zal met de bonden op 27 januari a.s. worden besproken. De directie heeft hierbij het voorbehoud gemaakt, dat rekening moet worden gehouden met de af vloeiing van een aantal personeelsle den. Om hoeveel mensen het gaat, kon men nog niet vertellen. i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Een datum voor de onafhankelijkheid van de Ne derlandse Antillen zal voorlopig nog niet worden vastgesteld. Ook tijdens het bezoek van de Antilliaanse premier Evertsz, 24 januari, zal de onafhankelijkheidsdatum niet ter sprake komen. Dit zei minister mr. De Gaay Fortman (Antilliaanse zaken) dins dagavond bij de behandeling van zijn begroting in de tweede kamer. Premier Evertsz komt met de Nederlandse regering praten over verschillende poli tieke kwesties in het Caraibisch gebied, met name de problemen over de verdeling van het continentaal plat tussen de Antillen en Venuzuela. Voorts zei de minister dat de Nederlandse regering bij de toekenning van ontwikke lingsgelden aan de Nederlandse Antillen sinds 1973 een hardere lijn heeft gevolgd dan voordien. Vonge kabinetten zijn wel eens te soepel geweest tegenover de Antillen en projec tenhebben goedgekeurd die de Antillianen ook best zelf hadden kunnen betalen. fimtlijn BELGRADO - De Joegoslavische pre mier Djemal Bijedic is dinsdag samen met zeven anderen omgekomen toen het straalvliegtuigje waarin zij zaten neerstortte in een zware sneeuwstorm. Het ongeluk deed zich voor in bergach tig gebied in de buurt van Kresevo, Midden-Joegoslavië. De 59-jarige Bij edic is in totaal vijf jaar premier ge weest. Bijedic had op Batajnica presi dent Tito uitgeleide gedaan bij diens vertrek naar het Libische Tripoli. Het was dinsdagavond nog niet bekend of maarschalk Tito zijn negen-daagse bezoek aan Libië en Egypte zou onder breken vanwege Bijedics dood. Aan staande vrijdag zal de premier met staatseer begraven worden. DEN HAAG-Dc regering wil ongehuwde vrouwenniet voor ze 65 jaar zijn een aow-uitkering geven. Ook is ze. zo blijkt uit het regeringsstandpunt met betrekking tot het rapport Verbetering levensomstandigheden oudere ongehuwde vrouw uit maart 1973. tegenstander van een bijzondere rege ling via de bijstandswet die het mogelijk maakt dat oudere ongehuwde vrouwen voor hun 65e stoppen met werken. Minister Boersma van sociale zaken zegt in een brief aan de tweede kamer dat de regering evenmin instemt met het ge bruik maken van de ziektewet of de wet op de arbeidsonge schiktheid om het de ongehuwde vrouw makkelijker te ma ken voor de pensioengerechtigde leeftijd haar werkkring te verlaten. Het te voeren beleid moet volgens de regering zo veel mogelijk gericht zijn op de afzonderlijke problemen zelf van de individuele personen, tot welke groep ze ook horen. Daardoor wordt, aldus de brief van minister Boersma. voorkomen dat vrouwen in het algemeen het stempel opge drukt zouden krijgen een weinig weerbare groep te zijn en daardoor bijvoorbeeld als arbeidskracht een te groot risico zouden vormen. De minister voert verder aan dat de pro blemen van ongehuwde oudere vrouwen onderling sterk verschillen en veel van die problemen niet alleen bij oudere vrouwen voorkomen. De verlichting van de arbeid van ou dere ongehuwde vrouwen is, zo zegt minister Boersma. nog onderwerp van studie. Het rapport, waarop de brief een reactie is, bevat een aanbe veling om meer bedrijfsgeneeskundige zorg mogelijk te ma ken. De werkgroep die het rapport schreef wil dat samenwer king tussen bedrijfs- en verzekeringsgeneeskundigen wordt bevorderd. Verder moet gekeken worden of taakaanpassing van individuele arbeidskrachten mogelijk is. Minister Boersma wijst zelf op een systeem van 'aanpassingsteams' dat in Zweden wordt ontwikkeld Van belang voor de ongehuwde vrouw die haar ouders ver zorgt is volgens minister Boersma een regeling die minister van justitie Van Agt overweegt over 'uitgesteld loon'. Daarmee wordt bedoeld dat bij overlijden van de ouders het kind dat ze heeft verzorgd en dal geen passende beloning heeft gekregen, een extra bedrag krijgt boven hetgeen dat ze als erfgenaam al krijgt. len opvallende ontwikkeling. Met name sinds de tweede wereldoorlog spraken de Nederlandse bisschoppen als één ondeelbare eenheid, hetgeen het aanzien van de RK-Kerk in Nederland en ook daarbuiten in niet geringe mate versterkte In november 1967 kreeg het bisschopscollege de status van 'bis schoppenconferentie' en als zodanig sprak het steeds weer namens de RK-Kerk in Neder land. Naar het woord van dr. W. Goddijn - destijds adviseur van het episcopaat - bevor derde met name kardinaal Alfrink „in verband met het heil van de gelovigen en het aanzien van bisschoppen en kerk een gelijkgerichte praktijk in de zeven afzonderlijke bisdommen." Hij slaagde daarin wonderwel. Met grote regelmaat verschenen pastorale brieven, waarvan er enkele een brede aandacht kregen. Vooral was dat het geval met de vasten brief 1973 over het thema 'welvaart, ver antwoordelijkheid en versobering', een stuk waar nog steeds vraag naar is. Op het moment van verschijnen echter hadden zich al enkele opvallende muta ties in de bisschoppenconferentie voor gedaan, die de handhaving van een hechte eenheid er niet eenvoudiger op maakte. Op 30 december 1970 was name lijk monseigneur A. Simonis tot bis schop van Rotterdam benoemd en op 22 januari 1972 monseigneur J. Gijsen tot bisschop van Roermond. Beide benoe mingen werden als een veroordeling door Rome van de beleidslijn der Neder landse bisschoppen beschouwd. Inmid dels is kardinaal Alfrink teruggetreden en als voorzitter van de bisschoppen conferentie opgevolgd door kardinaal Willebrands. De symptomen van een kennelijk verbrokkelende eenheid in het bisschopscollege komen thans steeds duidelijker naar buiten. De MINISTER WESTERTERP IN EERSTE KAMER: plan Werkgevers en bonden rijn het eens o> hetplan voorde herstructurering van scheepswerven, beurs; financiën; e I nomie, TIJDENS DEZE REGEERPERIODE i Van ome Haagse redacteuri DEN HAAG - Na minister Westerterp (verkeer en waterstaat) is nu ook de rest van de regering ervan overtuigd, dat nog dit jaar het besluit valt dat met de aanleg van de vaste oeververbin ding Westerschelde kan worden be gonnen. Binnenkort zal de formele tracé-vaststelling plaatsvinden (Kruiningen- Perkpolder). Intussen kan het provinciaal bestuur van Zeeland hel voorstel tegemoet zien om de uit voering over zeven jaar te spreiden in plaats van de vijf waarvan altijd sprake is geweest. Minister Westerterp heeft dat dinsdag bekendgemaakt in de eerste kamer, waar de behandeling van zijn begrotingen 1977 aan de orde was. Het feit, dat nu de hele regering de wens van Westerterp om dit jaar tot de aanleg te besluiten heeft overgenomen, bete kent dat minister Duisenberg (finan ciën) geen bezwaar meer heeft tegen het beroep op de kapitaalmarkt dat de bouwers van de vaste verbinding zullen moeten doen. Duisenberg heeft dat be roep geruime tijd onaanvaardbaar ge vonden in verband met de slechte eco nomische situatie van het land en de daaruit voortvloeiende financiële pro blemen waarvoor de regering zich ge steld zag. Overleg tussen de twee be trokken ministeries heeft er nu toe ge leid dat Duisenberg op zijn standpunt teruggekomen is. mits over de bouw van de brug-tunnelcombinatie twee jaar langer wordt gedaan dan oorspronkelijk in het voornemen lag. Deze verder gaande spreiding van de bouwactivitei ten is gunstiger op grond van financieel-technische overwegingen. Volgens ingewijden in politiek Den Haag zijn de mededelingen van minister Westerterp alleszins uit te leggen als po sitief voor de voorstanders van de tot standkoming van de brug-tunnel. De bewindsman heeft bedoeld, dat de rege ring ernaar streeft de beslissing nog in de huidige regeerperiode te nemen. Dat wil zeggen voor de verkiezingen op 25 mei. Mocht de beslissing op die datum nog niet zijn genomen, dan is het hui dige kabinet van oordeel dat het demis sionaire kabinet- Den Uyl het moet doen. hoewel men deze laatste moge lijkheid als een uiterste beschouwt. De huidige regering is ervan doordrongen, dat men het Zeeland met kan aandoen de beslissing over de aanleg over te la ten aan een hieuw kabinet, zo weten deze zelfde ingewijden. 'Flikkerlicht' Iu een eerste reactie zei het eersle- kamerlid en tul van g.s.-Zeeland Schlingemann de berichten van Wes- terlerp te beschouwen als groen licht: „Het groene licht flikkert nu weliswaar nog een beetje, maar ik heb nu toch sterk de indruk dat het nog een kwestie is van even het lampje goed aan draaien. Er moeten nog een paar dingen gebeuren, maar als iedereen daaraan meewerkt en zijn best doet, dan komen we er wel uit". Desgevraagd verklaarde de gedepu teerde zijn instemmende woorden vooral te baseren op de mededelingen van de minister over de overwonnen fi nanciële bezwaren en over de vaststel ling van het tracé, die binnenkort te .cï-.'.ou L>. Op de viaag of de veet- diensten van de Westerschelde niet in de problemen zullen komen wanneer de aanleg van de vaste oeververbinding niet vijf maar zeven jaar in beslag zal nemen antwoorde Schlingemann: „De situatie rond de veren moet nauwkeurig bezien worden Een nauwgezette afwe ging van factoren zal nodig zijn". Zoals gemeld, zal minister Westerterp op 15 februari met het provinciaal bestuur van Zeeland overleg plegen over de vaste oeververbinding en de toekomst van de veerdiensten. In de senaat werd dinsdag ln de eerste termijn met name ook door de woord voerders van het CDA en de PvdA aan gedrongen op een spoedige beslissing over de vaste Westerscheldeverbinding. De enige tegenstander die zich opwierp was C. Th. A. van Waterschoot, afge vaardigde van de PPR. Hij bracht onder meer naar voren, dat de internationale verkeersfunctie die men de vaste ver binding altijd heeft toegedacht naar zijn mening is komen te vervallen. Hij sprak verder van 'een verbinding dwars door (Slot zie pagina 6 kolom O e historicus van de RK-Kerk in Ne derland - wijlen professor L. J. Rogier van de Nijmeegse universiteit - wees er destijds in zijn studie over de herleving van het katholicisme in Nederland op dat de bisschoppen in de eerste periode na het herstel van de hiërarchie 1853) 'slechts bij hoge uitzondering' een ge zamenlijke herderlijke brief publiceer den, dit in tegenstelling tot de huidige praktijk, zo voegde hij er aan toe. Zijn verklaring: „Blijkbaar was het dioce sane particularisme toen nog vrijwat sterker dan tegenwoordig, nu de migratie-neigingen der bevolking het land veel meer tot een eenheid hebben gemaakt en de bisschoppen zich daar aan meer en meer aangepast hebben. De Nederlandse katechismus en de alge mene vastenbrieven zijn er de bewijzen van." Kennelijk keert thans de Neder landse RK-kerkprovincie terug tot dit negentiende eeuwse 'diocesane particu larisme'. de opvatting dat iedere bis schop al dan niet in overleg met Rome maar moet vaststellen wat voor zijn kudde de juiste lijn is. De verschillen van inzicht binnen het bisschoppencol lege over de priesteropleiding zijn er een voorbeeld van dat deze lijnen heel ver schillend kunnen lopen. Rogier wees er destijds op dat in het tijdvak 1853-1880 slechts één belangrijke gezamenlijke brief is geschreven, namelijk het onder wijsmandement van 1868. Ook in dit op zicht zijn de oude tijden weerom: de brief waarover de bisschoppen het thans wel eens zijn gaat over het katho liek onderwijs en zal op dertien februari aanstaande verschijnen. Maar een ge zamenlijke vastenbrief en een stuk voor Pinksteren (waarvoor het thema al was; vastgesteld) zijn kennelijk niet meer mogelijk. Worden in Nederland de wij zers van de r.k.-kiok steeds verder te ruggedraaid? De oudste zoon van de nieuwe Ame rikaanse president Jimmy Carter is in 1970 ontslagen uit de Amerikaanse ma rine omdat hij met vrienden marihuana had gerookt. Het wedervaren van Jack Carter tijdens zijn marine-opleiding is dinsdag onthuld door de journalist Jack Anderson, en bevestigd door een leger- woordvoerder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1