F 'I! '5IALE ZEEUWSE COURANT Regering komt in actie tegen het roken BIJ TURMAC VOLLEDIGE PRIJSCOMPENSATIE PZC Meldplicht bij vervoer van gevaarlijke stoffen aan personeel van PSD-veren AARDGAS 1 JULI 2,7 CENT DUURDER Opruiming bij Helmo, alsof het geen geld kost HELHO BOETIEK MINISTERRAAD GEEFT VOORBEELD: 'S OCHTENDS GEEN SIGARET MEER Werkgeversfront doorbroken ■Uk4*il h* 220e jaargang no. 12 Zaterdag 15 januari 1977 i <vioc nci rr winnpi n LANGE DELFT 61 MIDDELBURG DEN HAAG - Het kabinet zal op korte termijn maatregelen treffen om de niet-rokers te beschermen. Dit heeft minister-president Den Uyl vrijdag na het wekelijkse kabi netsberaad meegedeeld. Het kabi net wil in eerste instantie via over leg komen tot een beperking van het roken in openbare ruimten, zodat de niet-rokers geen schadelijke gevol gen meer zullen ondervinden. Het kabinet besprak vrijdag maatre gelen tegen het roken aan de hand van een memorandum van staatsse cretaris Hendriks (volksgezondheid). De regering wil een ontmoedigings beleid gaan voeren. „Ieder, die wil roken, is vrij om dat te doen. Maar er moet worden voorkomen, dat rokers niet-rokers hinderen". De maatregelen tegen het roken moeten nog nader worden uitge werkt. Een interdepartementale werkgroep beziet de mogelijkheden om het roken in openbare gebouwen, die voor het publiek toegankelijk zijn. tegen te gaan of zelfs te verbie den. De bescherming van de niet-roker zal voorlopig op vrijwillige basis ge schieden. De overheid zal zelf het voorbeeld geven door bijvoorbeeld afspraken te maken over de tijdstip pen, waarop in besloten ruimten ge rookt mag worden. De ministerraad heeft al besloten niet te roken tijdens de ochtendvergaderingen. Verder zal op korte termijn een waar schuwende tekst op de verpakking van tabaksprodukten verplicht wor den gesteld. Ook de gehaltes a2n schadelijke stoffen moeten op de verpakking worden vermeld. Het kabinet wil ook de reclame voor ta baksprodukten beperken. Over de vorm waarin dat moet gebeuren, moet volgens Den Uyl onder meer met het bedrijfsleven nog overleg worden gevoerd. Uit het memoran dum van Hendriks blijkt, dat Neder land bij de bestrijding van het roken bepaald niet voorop loopt. De regering wil ook op langere ter mijn een aantal maatregelen nemen. Gedacht wordt aan beperking van het aantal verkooppunten, bijvoor beeld door het verminderen van het aantal sigarettenautomaten. Ook een accijnsverhoging behoort tot de mogelijkheden. De ministerraad heeft zich vrijdag niet met een even tuele accijnsverhoging beziggehou den. Het kabinet is volgens Den Uyl nog niet van plan om tot zo'n verho ging over te gaan. Volgens dr A. H. E. M. van den Boomen plaatsvervangend secreta ris van de Stichting Tabakverwer kende Industrie waarbij alle tabak sproducenten zijn aangesloten, zul len de maatregelen van de regering weinig of geen effect hebben op het roken. Dr. Van den Boomen is verbaasd, dat de regering de maatregelen nu naar buiten heeft gebracht. „Er was afge sproken dat overleg zou plaatsvin den met het bedrijfsleven. Er is geen overleg geweest", zegt hij. Van den Boomen is ook verbaasd, dat sigaret ten. sigaren en pijptabak over één kam worden geschoren. Hij wijst erop. dat in de rapporten van de Ge zondheidsraad duidelijk onder scheid werd gemaakt tussen de schadelijkheid van sigaretten, siga ren en pijptabak. Dr. L Meinsma. directeur van het Koningin Wilhelmina Fonds, vindt de maatregelen „teleurstellend". Beperking van het roken in openbare ruimten is volgens hem onvoldoen de. ..Het is gewoon een kwestie van burgerlijk fatsoen of men in het bij zijn van anderen een sigaret op steekt Overigens is het medisch ge zien helemaal niet bewezen dat het roken schadelijk is voor niet-rokers", aldus de heer Meinsma. De verplichting om een waarschu wende tekst op de verpakking te drukken is naar de mening van Mein sma „onzin". Onderzoekingen in de Verenigde Staten zouden dat hebben uitgewezen, „De enige manier om het roken ef fectief te bestrijden is een absoluut reclameverbod in te stellen en een rookverbod in te voeren in de open bare ruimten", aldus de reactie van dr. Meinsma. Volgens Van den Boomen is ook een reclameverbod niet effectief. „In Italiè bestaat zo'n verbod. Maar vorig jaar steeg het tabaksgebruik tot een recordhoog te". New York is 'te arm' voor koffie NEW YORK RTR- Burgemeester Ab raham Beame van New York heeft be paald dat zijn stad te arm is voor dat extra kopje koffie. Hij heeft dan ook ge last dat het koffiegebruik m de stadszie kenhuizen. gevangenissen en andere stadsinsteüingen met een derde wordt ingekrompen Zo zal in de gevangenis- sennu nog maar eenmaal per dag koffie worden verstrekt. DEN HAAG - Het front van de werkgevers is doorbroken. Het sigarettenconcern Turmac is, als eerste bij de VNO aangesloten onderneming, over de brug gekomen met een volledige prijscompen satie. Turmac, dat vestigingen heeft in Amsterdam, Zevenaar en Harderwijk, is er in principe mee akkoord gegaan de prijscompensatie met terugwerkende kracht te geven van 1 januari tot 1 april. Per 1 april gaat dan de nieuwe cao in. Ook daarin zullen de prijsstijgingen volledig worden vergoed. Formeel kan nog niet worden gezegd nuari zullen worden gevoerd, zullen delingen ingegaan met de stellige ze- dat Turmac overstag is gegaan. Ver dere onderhandelingen, die op 25 ja- drama boycot tijdperk jubileum tweeling oprollen De heroine in Amsterdam is vijf keer zo duur geworden na het oprollen van een aantal aanvoerlijnen. PAGINA 13 trio ZATERDAG opmars PAGINA 21 sissies De Sissies stoppen er mee PAGINA 22 dienaren Pieter Menten, de mensen dienaren zijn. PAGINA 23 geheim Pieter Menten PAGINA 25 doodstaboe Het nieuwe doodstaboe: viees voor het omgaan met emoües: Stemmen uil de kerken: Ter overdenkine. de geheime dienst. overeenstemming tussen de vakbon den en het bedrijf moeten brengen. „Het pakket dat door de directie van Turmac op tafel is gelegd, is echter zo danig, dat we door kunnen gaan", aldus een woordvoerdster van de FNV- voedingsbonden. Dit pakket houdt on der meer de volledige prijscompensa tie in. De VNO is de loononderhandelingen in gegaan met. het standpunt dat het hui dige systeem van een volledige automa kerheid. dat niet alle werkgevers zouden kunnen vasthouden aan de eis tot af schaffing van de volledige prijscompen satie. „Van het begin af aan waren er al mensen die anders wilden. En dat moet kunnen. Het zijn nu eenmaal vrije be drijven. en het VNO kan geen kadaver discipline opleggen". Het VNO hoedt er zich dan ook voor het overstag gaan van Turmac te veroordelen. De vakbonden zijn zeer verheugd over het standpunt van het sigarettencon- tische prijscompensatie moet worden cem. FNV-voorzitter Wim Kok: „Er zijn afgeschaft. Dat Turmac uit de boot lijkt gevallen, is volgens VNO-directeur W. Holle „niet iets om je druk over te ma ken". „Wij hebben het vertrouwen dat de grote meerderheid wel blijft vas thouden", zo zei hij, „100 procent solida riteit is nu eenmaal niet haalbaar. 75 procent is voor ons voldoende". Volgens Holle is het VNO de onderhan- tekenen die er op wijzen dat het werkge versfront niet zo eensgezind is als de centrale werkgeversorganisaties voor geven. Er zijn kennelijk toch ook nog werkgevers die beseffen dat zij de sleutel van de arbeidsrust. in handen hebben, en Turmac laat kennelijk liever het ge zonde verstand prevaleren boven de starre coordinatie-afspraken van de centrale werkgeversorganisaties", vol gens Kok gaat het bij onderhandelingen met andere grote bedrijven ook „de goede kant" op, maar namen kon hij in dit verband niet noemen. De voedings bonden FNV verwachten dat in ieder geval de andere grote sigarettenonder- nemingen het voorbeeld van Turmac zullen volgen. Van Gend en Loos Minder vlot loopt het cao-overleg bij Van Gend en Loos. De voorstellen van de bonden - automatische prijscom pensatie over 1977 en een nacalculatie van 2,5 procent over 1976 - zijn gister middag door de directie „onaanvaard baar" genoemd. Donderdag wordt het gesprek voortgezet. Bestuurder G. van Vliet van de ver- voersbond CNV: „Bij onze eisen speelt ook mee. dat de situatie voor de sector beroepsgoederenvervoer duidelijk is verbeterd. Maar dat geldt niet voor Van Gend en Loos. Per 1 januari verdient 60 procent van de 6000 werknemers bij Van Gend en Loos. voornamelijk chauffeurs en loodspersoneel, minder dan het mi nimum dat thans geidt voor het be roepsgoederenvervoer. Dat scheelt 40 tot 175 gulden per maand". Deze 60 procent is door de directie 30 gulden per maand extra toegezegd, naast een algemene verhoging van 2 procent, maar dat vinden de bonden onvoldoende „Er is duidelijk onrust onder het personeel van Van Gend en Loos. Vergeet niet dat de chauffeurs daar - in de semi-ambtenarensfeer - al tijd meer hebben verdiend dan de chauf feurs bij commercile bedrijven. En nu hebben ze ontdekt dat ze ineens minder zijn gaan verdienen D'rzijn al handte- (Slot zie pagina 3 kolom 2) r F V. v - .J&, LONDEN - Een beeld uit het verle den. Ticee grote Britten drukken el kaar de hand. Sir Winston Churchill en de vrijdag overleden Sir Anthony Eden. De foto iverd genomen in 1956 in Downingstreet 10. waarheiden als premier hun ambtswoning hadden. De ministerraad heeft vrijdag een overeenkomst tussen Nederland en Ni geria goedgekeurd, waardoor Neder land technische hulp zal gaan verlenen bij de uitbouw van een landbouwschool in Yandev in de Nigeriaanse staat Be- nue. Nederland draagt anderhalf mil joen gulden uit ontwikkelingsfondsen bij. WASHINGTON - President Ford heeft de scheidende minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger de hoogste burgerlijke onderscheiding, de 'Medal of Freed om' toegekend. Ford vroeg het congres vrijdag om bescherming door de geheime clienst voor minister Kissinger, vice-president Nelson Rockefeller en minister van lïnancién William Simon. De bescherming zou moeten worden gegeven gedurende zes maanden nadat zij hun functie hebben neergelegd. Gemiddelde voor kleinverbruikers: DEN HAAG (ANP) - Voor kleinverbruikers gaan de aardgas tarieven met gemiddeld 2.7 cent per kubieke meter omboog, met ingang van 1 juli. Hel ministerie van economische zaken heeft dat vrijdag bekend gemaakt. In een brief aan de tweede kamer heeft minister Lubbers (economische zakenl uiteengezet, dat de verhoging past in de geleidelijke optrekking van de gasprijzen tot de kosten van huisbrandolie. De uitwerking van de prijsverhoging voorde verschillende tariefgroepen is als volgt: voor tariefgroep 1met een j aarverbruik to1600 kubieke meter, gaat het vastrecht, drie gulden omhoog, tot 45,-. De kubieke-meterprtjs blijft- voor die groep onveranderd Voor groep 2 (601 tot 170.000 m3) gaat het vastrecht 15 omlaag (naar 69.-i en de meterprys met drie cent omhoog, naar 23 cent. Voor blokverwarming gaat de meterprijs 3.5 cent omhoog, naar 23 centper kubieke meter. VEILIGHEIDSMAATREGELEN VERDER UITGEBREID ,PSD HEEFT NIET TE KLAGEN OVER MEDEWERKING VERVOERDERS" DEN HAAG - Bestuurders van voertui gen met gevaarlijke stoffen die met de veerboot meewillen zijn sinds kort verplicht aan de schipper dan wel aan een personeelslid van de waldienst in formatie te verstrekken over de aard van het materiaal dat zij vervoeren. Het bootpersoneel kan dan zijn maat regelen treffen. Directeur J. N. Ad- riaansen van dc Provinciale Stoom bootdiensten in Zeeland (PSD) ziet in deze recente uitbreiding van dc reeds bestaande voorschriften een verdere perfectionering, geboren uit de erva ringen in de praktijk, die dc veiligheid van de Westerscheldeveren ten goede zal komen. Volgens de vroegere regeling diende de bestuurder de schipper of een ander personeelslid van de veerdienst over zijn vracht in te lichten. Volgens de PSD-directeur was het in de praktijk toen mogelijk, dat die informatie pas werd verstrekt nadat de transporteen- heden met gevaarlijke stoffen ai de boot waren opgereden. In de nieuwe situatie moet de chauffeur meteen na aankomst bij de boot vertellen - en eventueel met papieren aantonen - wat hij bij zich heeft. Hij is verantwoordelijk voor zijn eigen mededelingen en hij kan worden vervolgd als blijkt dat hij onzorgvuldig is geweest. Volgens de heer Andriaansen heeft men bij de PSD in hel algemeen niet, te kla gen over de medewerking en de eerlijk heid van de vervoerders van gevaarlijke stoffen. Niettemin is weieens gebleken, dat een chauffeur onjuiste of onvolle^ dige inlichtingen heeft gegeven. Dat kwam dan aan het licht bij een controle van een vertegenwoordiger van het Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen, de overheidsdienst die regelmatig komt inspecteren op de boten tussen Vlissingen-Breskens en Kruiningen- Perkpolder: „Gevaarlijke stoffen worden niet uit sluitend met tankwagens vervoerd. Ook in andere auto's gebeurt dat wel en dan wordt de controle door ons personeel - dat niet uit chemici bestaat - bemoei lijkt. We moesten afgaan op de bewerin gen van de chauffeur en die zijn weieens niet in overeenstemming met de werke lijkheid gebleken. In gewone vrachtwa gens met verschillend materiaal kan De tragiek van Eden §E r bestaat een beroemde opmerking van Churchill uit 1942 over het Britse rijk. het 'empire'. Met Churchilliaanse retoriek riep de toenmalige minister-president in novem ber van dat barre oorlogsjaar zijn ge hoor in Mansion House toe: „Ik ben niet 's konings eerste minister geworden om de liquidatie van het Britse rijk voor te zitten." Thans, vijfendertig jaar nadien, terublikkend op alles wat zich inmid dels heeft afgespeeld, is er alle reden om vast te stellen dat de geschiedenis deze functie aan Churchill zijns ondanks toch had toegewezen. Hijzelf begreep dat niet. Na de oorlog werd uit zijn ge schiedschrijving overde jaren 1939-1945 opnieuw duidelijk dat Churchill zichzelf zag als de bewaarder en behoeder van het 'British empire', maar toen al zagen zijn kritici het anders. Een boekbespre king uit die dagen - van de hand van Francis Neilson - eindigde bijtend met de woorden: „Wat een slot. welk een triomf: Stalin bij de Elbe en in Groot- Brittanniè een socialistische regering." Voor de auteur van deze woorden was dat laatste blijkbaar een absoluut diep tepunt. Om zijn betoog werkelijk waar te maken had hij er aan moeten toevoe gen: het 'empire' is verdwenen en Enge land is een satelliet geworden van zijn vroegere kolonie in Amerika. We frontlijn OUD-PREMIER EDEN IN ENGELAND OVERLEDEN LONDEN (RTR)-De voormalige Britse premier Sir Anthony Eden is vrijdag op 79-jarige leeftijd in zijn woning in Zuid-Engeland overleden. In juli 1961 was Anthony Eden door ko ningin Elizabeth in de adelstand verhe ven met de titel van graaf Avon. Hoewel hij af en toe van het hogerhuis gebruik maakte om meningen kenbaar te ma ken. speelde hij verder geen rol meer in de politiek. Lord Avon en zijn vrcuw Lady Clarissa, brachten veel tijd door in het buitenland. Vorig weekeinde werd hij op staatskosten van een vakantie verblijf in de Amerikaanse staat Florida ernstig ziek naar Groot-Brittannië te ruggebracht. Zijn leverziekte was in een kritiek stadium gekomen. Aan zijn zijde bevond zich zijn vrouw, een nicht van sir Winston Churchill. Lord Avon is gestorven in zijn schilder achtige huis in de buurt van Salisbury op het Zuid-Engelse platteland. Zijn artsen deelden mee dat hij zacht en kalm was overleden. Het overlijden van Eden heeft premier Den Uyl niet onberoerd gelaten. „Ik be hoor tot de generatie, die een levendige herinnering aan München heeft," aldus drs. Den Uyl vrijdagavond op zijn weke lijkse persconferentie. Volgens premier Den Uyl heeft Eden zich een ereplaats in de geschiedenis verworven. (Zie ook pagina 4). e noteren deze woorden naar aan leiding van Edens overlijden. Elders in deze krant - de opiniepagina <4i - wordt nader ingegaan op de opvallende en vaak briljante loopbaan van deze Britse minister. Op deze plaats menen we in het bijzonder aandacht te moeten schenken aan het tragische element, dat zich aan het einde van deze mar kante loopbaan zo duidelijk manifes teerde. Tragiek is altijd daar, waar de mens op een beslissend moment in zijn bestaan een verkeerde keus doet en als gevolg daarvan faalt. Edens loop baan getuigt ervan dat hij vóór de Suez-crisis steeds op het juiste moment de juiste keuze deed. Zo had hij de moed in 1938 als minister terug te treden om dat hij weigerde verder toe te geven aan Hitier en op dat moment vooral aan Mussolini. Voor velen - wellicht voor de meerderheid van zijn landgenoten was dat toen een onjuiste keus. maar de ge schiedenis stelde hem in het gelijk. Edens overwegingen werden echter mede bepaald door wat hij als de taak van het Britse rijk in deze wereld zag. namelijk het behoeden van de vrede. Voor hem was het 'empire' de noodzake lijke voorwaarde om de wereldvrede te behouden, een opvatting die hem - de jonge vooruitstrevende tory van zijn dagen - toch stempelde tot een man, be horend tot een tijdvak dat bezig was te neinde te lopen. Slechts weinigen echter zagen dat. De leiders van het Britse rijk geloofden nog met grote overtuiging in een blijvende 'pax Britannica'. een we reldvrede onder de corrigerende leiding van GrootrBrittannië. „Wat is er nobeler dan vrede te stichten onder oorlogs voerende stammen en rechtvaardigheid te brengen daar waar geweld heerste?" schreef eens Churchill in zijn jonge jaren toen hij zich bij Kitchener in de Soedan voegde. Zijn opvolger Eden dacht over de rol van zijn land als Churchill: hy wenste niet te presideren over de liqui datie van het 'empire'. De, men bijvoorbeeld weieens vaten mee voeren die gevuld zijn met materiaal dat volgens onze voorschriften onder de ge vaarlijke stoffen valt Ook daarvan moet dan opgave worden gedaan. Als wij het niet helemaal vertrouwen wordt gevraagd naar het „gevaren- certificaat". dat de chauffeurs bij zich moeten hebben. In de nieuwe situatie moet het uitwisselen van de benodigde informatie beter gaan" Uitgebreid De uitgebreide regeling, die afkomstig (Slot zie pagina 9 kolom 1} 'eze houding nu lag ten grondslag aan Edens falen tijdens de Suezcrisis. Hij achtte het de taak van Engeland om het Suezkanaai te beschermen. Sinds de vorige eeuw was deze vaarweg een sym bool bij uitstek van het 'empire', een vi tale scheepvaartroute naar het oosten en naar de olielanden. In 1875 had Dis raeli met hulp van de Rothschilds een meerderheidspakket aandelen van het kanaal weten aan te kopen. „Mevrouw, hier hebt u het." schreef hij zwierig aan koningin Victoria, alsof hij het aan de voeten van de vorstin had neergelegd. In 1956 evenwel waren de tijden veran derd: Nasser dreigde het kanaal te na tionaliseren. hetgeen Eden als een daad van ongehoorde agressie beschouwde jegens het Britse rijk, agressie door al weer een dictator. Een van zijn minis ters betoogde in die dagen: „Frankrijk en wij moeten deze uitdaging accepte ren of terugvallen tot de rang van een tweede klas-natie." En dat was nu de precies de basis waarop de besluitvor ming binnen de Britse regering tot stand kwam. „De tragische held roept zelf het onheil over eigen leven op." schreef eens H. J. Heering. een zin die volmaakt van toepassing is op Eden In zijn opvallende carrière nam hij bij her haling grote beslissingen, passend in de tijd waarin ze werden genomen. Maar diezelfde beslissingen legden de grond slagvooreen nieuwe periode, waarin ge heel andere overwegingen gelding be gonnen te krijgen. En toen Eden einde lijk de plaats had verworven waarop hij zo lang had moeten wachten, was in middels die nieuwe tijd aangebroken. De signalen ervan herkende hij echter niet. Als minister-president werd hij ge confronteerd met een crisis van werel- domvang en hij handelde zoals hij in het verleden had gedaan. Hij handelde en faalde. De 'e generatie van Eden was jong tij dens de eerste wereldoorlog. Dat be heerste-hun denken. Edens opvolger MacmiUan beschrijft in zijn memoires hoe hij bij zijn voorganger kwam als zo juist benoemde opvolger. Zij spraken kort met elkaar als mannen die samen veel gemeenschappelijks hadden be- (Slot pag- 3 kolom 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1