Loonmaatregelen tasten werknemerspensioen aan Heroine in Amsterdam 5 maal zo duur door oprollen aanvoerlijnen OUD-SPANJESTRIJDERS MET DE DOOD BEDREIGD „Kamer nauwelijks in staat tot rationele reactie vlucht Menten" Menten wil tweede advocaat PZC/binnen -buitenland 11 Bevolkings onderzoek naar darmgezwellen Van Agt dringt aan op Europese samenwerking in drugbestrijding Dreigbrief vanuit Valencia DOOR AFTREK VAN STIJGEN A O W-UITKERING den HAAG - Door de loon maatregelen van de afgelopen jaren blijken de meeste werk nemerspensioenen ernstig te zijn aangetast. Deze pensioenen zullen nog verder worden aan gevreten, als de werkgeversor ganisaties bij hun tot nu toe on- verbiddellijk standpunt blijven de prijscompensatie af te schaf fen. Bij navraag bleek, dat de partijen in het loonoverleg hier aan nog niet hadden gedacht. Het ministerie van sociale za ken blijkt hieraan wèl te hebben gedacht tijdens de periode van de loonmaatregelen. De oorzaak van het aanvreten van de pensioenen zit in de stijging: van de aow. Deze aow is geïndexeerd - de uit keringen worden opgetrokken met het percentage van de loon- en prijsstijgin gen aan het wettelijk minimum loon. In vrijwel alle pensioenverzekeringen wordt de aow-uilkering voor gehuw den van het bruto-jaarinkomen afge trokken. Dan krijgt men het bedrag waarover pensioenpremie wordt be taald - vrijwel overal in totaal 24 pro cent - en van deze pensioengrondslag worden de pensioenen opgebouwd. Door de loonmaatregelen zijn de lonen op hetzelfde peil gebleven, doch de aow-uitkeringen zijn wel opgetrokken volgens de wettelijke indexering; dit wil zeggen volgens de werkelijk plaatsge vonden hebbende stijging van lonen en prijzen. Het gevolg voor veel pensioen verzekeringen is geweest, dat bij een ge lijk blijvend loon en een stijging van de aftrek, de pensioengrondslag lager is uitgekomen dan een jaar daarvoor met als gevolg dat de pensioenopbouw een deuk heeft gekregen. Bovendien bleel de volle inflatie op deze pensioenop bouw drukken. Milieudefensie biedt hulp aan voor problemen RSV-kernenergie ROTTERDAM (ANP) - De vereniging milieudefensie in Amsterdam heeft de regering vrijdag in een telegram hulp aangeboden bij het zoeken naar ver vangende werkgelegenheid voor de mensen, die thans werkzaam zijn op de afdeling kernenergie van het Rijn- Schelde-Verolme concern (RSV1, die thans op de tocht staal. De vereniging wijst in het telegram op de nota betreffende alternatieve vor men van energie-opwekking, die zij eer der heeft gepubliceerd. Wanneer tot an dere methoden wordt overgegaan, brengt dit voldoende werkgelegenheid met zich, zo beert de milieuvereniging. Het telegram is gericht aan de ministers Lubbers van economische zaken, Boersma van sociale zaken en trip van wetenschapsbeleid. De vereniging doet een beroep op de bewindslieden de werkgelegenheid bij RSV-kernenergie trachten te behouden door omschakeling binnen het RSV- concern op andere energie-apparatuur. „Hiermee zal de werkgelegenheid beter verzekerd zijn dan in de kemenergiesec- tor. die op zijn retour is," aldus het tele gram De vereniging meent, dat de overheid daartoe geld ter beschikking moetstellen voor onderzoek en ontwik keling. AMSTERDAM (ANP) - In de Noordhol landse gemeente Warmenhuizen wordt maandag gestart met een bevolkings onderzoek naar de aanwezigheid van bloed in de ontlasing. Hiermee hoopt men een kwaadaardige gezwellen van de dikke darm en endeldarm vroegtij dig op het spoor te komen. Daarnaast heeft het onderzoek tot doel te bekijken in hoeverre mensen in Nederland be reid zijn hun medewerking aan dit soort onderzoeken te verlenen. Het onderzoek wordt uitgevoerd met het betrekkelijk nieuwe hemoccult- preparaat van Gist-Brocades en wel door de internist dr. P. de Ruiter, chi rurg bij het St-Elisbaeth ziekenhuis in Alkmaar, in samenwerking met de plaatselijke huisartsen en liet gemeen tebestuur. Een goed resultaat in War menhuizen kan mogelijk leiden tot on derzoeken op grotere schaal, aldus ver wacht de chirurgische afdeling van het ziekenhuis. Kwaadaardige aandoenin gen van de.dikke darm en de endeldarm worden jaarlijks in onsland bij ongeveer 6000 patiënten geconstateerd. Delfzijl doet niet mee aan vlagvertoon oorlogsbodems DELFZIJL - De gemeente Delfzijl wil niet meer meedoen aan het vlagvertoon rond oorlogsbodems als die deze ha venstad bezoeken. B. cn w. vinden hei onjuist om luister bij te zetten aan dit soort gelegenheden, die veelal gepaard gaan met officiële ontvangsten en re cepties voor selecte gezelschappen. Delfzijl is de eerste gemeente in Neder land die tot een dergelijke maatregel over is gegaan. Dit naar aanleiding van een verzoek van de verenging Onze Vloot om tijdens de pinksterfeesten dit voorjaar opnieuw ruimte te geven aan vlootbezoek. Tegen bezoeken van mari neschepen op zich heeft het college geen enkei bezwaar. Wel tegen het leveren van bijdragen door de gemeenten aan het vlagvertoon Boersma De minister van sociale zaken, de heer Boersma. heeft bij de Tweede Kamer een poging gedaan om de stijging van de indexering van het wettelijk minimum loon en daarmee de stijging van de aow af te remmen, doch de Tweede Kamer heeft daar nee tegen gezegd Was dit wel gebeurd, dan zouden de pensioenen een minder grote deuk hebben gehad dan thans het geval is. zo meent ook het mi nisterie. Tijdens de loonmaatregelen was het ook niet mogelijk de pensioenen te verbete ren, omdat dit eventueel geld zou gaan kosten, waardoor het effect van de maatregel weer verloren zou gaan. BANGKOK (ANl'l - De Nederlandse minister van justitie mr. A. van Agt, heeft vrijdag aangedrongen op nau were samenwerking van de Westeuo- pese landen bij de bestrijding van de handel in verdovende middelen. Aan het eind van een officieel bezoek van vijf dagen aan Thailand, zei de Ne derlandse minister verder, dat een hoge Nederlandse politiefunctionaris op 1 maartin Bangkok zal aankomen Hij zal fungeren als permanent verbindings functionaris tussen de Nederlandse au toriteiten en de Thaise politie. De Ne derlander zal ook samenwerken met de Amerikaanse drugbestrijdingsinstan- tie. de Canadese politie en de politie van Hongkong, die alle vertegenwoordigers hebben in de hoofdstad van Thailand. Van Agt deed een beroep op andere Eu ropese landen, te overwegen of zij hetr zelfde zullen doen als Nederland ..Het beleid van onze Europese buur landen is in de grond niet anders en wij werken ook reeds samen op sommige terreinen, maar het is nog niet voldoen de." Na opgemerkt te hebben, dat er een snel stijgende vraag naar heroine in Europa bestaat, verklaarde minister Van Agt. dat Nederland het belangrijkste distri butiecentrum voor verdovende midde len is geworden, maar niet door betrek kelijk milde straffen „maar door onze geografische ligging, onze open grenzen en het fiet. dat Nederland een vrij grote Chinese gemeenschap heeft, die de handel in verdovende middelen be heerst De inbeslagneming van heroine in Ne derland is gestegen van 28 kilo in 1974 tot 59 kilo 1975 en 190 kilo vorig jaar. Nederland verhoogde de maximum gevangenisstraf voor narcoticahandel van 4 jaar tot 12 jaar ijjet een bijko mende hoge boete. Aanvankelijk waren we van mening dat de pensioenen met onder de maat regel zouden moeten vallen, maar het effect zou dan zijn dat. bij een loonmaat regel alleen, men zou trachten het een en ander binnen te halen via een verbe tering van de pensioenregelingenal dus het ministerie Het ministerie meent ook dat, door de opstelling van de werkgevers, zo die dit jaar gehandhaafd blijft, de pensioenen verder aangetast zullen worden. De werknemers krijgen dan geen prijscom pensatie. doch de gestegen prijzen zul len wel doorwerken In de indexering die wordt toegepast op het wettelijk mini mumloon en daarmee op de aow Hier door wordt de pensioengrondslag dan weer kleiner, en als gevolg daarvan is er een mindere pensioenopbouwmoge- lijkheid. Volgens het ministerie van sociale za ken zal de enige mogelijkheid zijn. door onderhandelingen tussen vakbeweging en werkgevers, de aftrek op de pensioe nen lager te stellen dan thans het geval is. „De opstelling van de werkgevers laat ook geen ruimte voor pensioenver- beteringen, want die kosten geld. De enige mogelijkheid die over blijft, om de pensioenen op peil te houden, is wat frutselen aan de aow-aftrek". zo meent sociale zaken. De pensioenverzekeraars en de bedrijf spensioenfondsen krijgen door het on gewijzigd laten van de huidige situatie te kampen met lagere premieontvangs ten, die wel onderhevig zijn aan het werkelijke inflatiepercentage. Om de pensioenontvangslen gelijk te laten blijven en de pensioenopbouw voor de werknemers niet aan te tasten, zouden de franchise-regelingen bijgesteld moeten worden, aldus deskundigen. KARLSHAFEN - Deze instrumenten zijn gemaakt van een miljoen afgestre ken luciferhoutjes. Albert Denkerl (li en zijn zoon lijmden alle lucifers samen en maakten deze collectie muziekinslurmenten. goed voor een vijf mans- orkest Het instrumentairum bestaat uit een contra-bas. twee violen, drie gitaren, een trompet, een accordeon en drie trommels. Afhankelijk van de kwaliteit van de musici zullen muziekeiperts moeten vaststellen hoe houte rigof hoe goed de klankkleur is. WEER 18 CHINEZENLAND UIT AMSTERDAM - De Amster damse narcoticabrigade, daarin bijgestaan door een detache ment van 16 marechaussees, heeft deze week weer 18 illegaal in ons land vertoevende Chine zen Nederland uitgezet, richting Hongkong. Alle 18 werden er van verdacht in belangrijke mate betrokken te zijn bij de handel in heroine en andere opiaten. Alle 18 - mannen en vrouwen - zijn van betrekkelijk jonge leeftijd. Eeveneens is men bij de scherpe acties in pensions en kleine hotelletjes in de binnenstad gestuit op een aantal Zuidamerikanen. Marokkanen en Tunesiërs die hier zon der verblijfsvergunning verbleven. Dat de politie, die met zijn acties sinds het begin van november jl bezig is. met de vangsten die dat moment gedaan zijn. een goede slag heeft geslagen, be wijzen de heroineprijzen van het ogen blik. Bedroegen deze voor de acties in november 70 gulden per gram op het ogenblik kost een gram 350 gulden, dat is dan exact vijf keer zo duurJuist deze prijzen zijn graadmeters voor de in de hoofdstad aanwezige heroinevoorra- den. Over het afgelopen jaar was het aantal uitwijzingen van illegaal in ons land wonende Chinezen ongeveer 200. Het merendeel van hen was afkomstig uit de hoofdstad. De meesten van hen komen kregen, oorspronkelijk uit Singapore en Hong- weten te leggen op 190 kilo heroine. Voor de 7000 verslaafden die Amsterdam telt, breekt thans een moeilijke tijd aan. Geweldplegingen en panieksituaties opgeroepen door de behoefte aan geld en heroine zijn op het ogenblik aan de orde van de dag. Om toch iets te kunnen gebruiken hebben velen thans hun toe vlucht gezocht tot de soft-drugs zoals hasjiesj. Door de sterk vergrote vraag stijgen ook hier overigens ineens de prij zen Ook op dit punt blijft de politie ech ter waakzaam: nog dezer dagen is op Schiphol een transport van bijna 90 kilo hasj onderschept door de rijkspolitie. Van enige verplaatsing van de heroïn ehandel vanuit Amsterdam naar an dere steden in ons land, is de politie overigens nog niets gebleken. Men blijft echter op zijn hoede. NEERGESTOKEN MAN OVERLEDEN AMSTERDAM (ANP) - De 67-jarige Bussummer E. Perik, die donderdag middag in een urinoir op het Rem- brandtsplein in Amsterdam met een mes in zijn rug weg gestoken, is vrijda gochtend in het ziekenhuis overleden. De vermoedelijke dader, de 24-jarige Rotterdammer P R.. die zich korte tijd na zijn daad uit eigen beweging bij de poliUe meldde, wordt maandag aan de officier van justitie voorgeleid. Volgens een politiewoordvoerder is er duidelijk sprake van moord. R. verklaarde zeil speciaal een mes te hebben gestolen om iemand te doden en daarna te beroven. R patiënt van een inrichting voor gees teszieken had deze donderdag vrijaf ge- UTRECHT - De Utrechtse oud-Spanjestrijders Piet Laros en Rien Dijkstra zijn door een ultra-rechtse beweging met de dood bedreigd als zij ooit nog eens een voet op Spaanse bo dem durven zetten. „Kom maar naar Spanje, wij zullen jullie opwachten", zegt de zich „Spa- nische Schutz Staffeln" kort weg SSS noemende organisatie, in een brief aan Rien Dijkstra. Het briefhoofd wordt „opgesierd" door de fascistische tekens van de SS. de Ne derlandse Volks Unie en de Spaanse fa scistenorganisatie. De brief werd vanuit Valencia op 12 januari verstuurd. Rien Dijkstra heeft een sterk vermoeden dat de brief geschreven is als reactie op een artikel over hen in het Spaanse week blad Cambio. waarin Accion Fuego pleit voor amnestie voor de politieke gevan genen in Spanje en steun aan de getrof fen families met de daarbij behorende nazorg. In de brief aan Dijkstra wordt gezegd dat de Internationale Brigades, die in de Spaanse burgeroorlog tegen Franco vochten „niets anders zijn geweest dan een stel moordenaarsbenden, huurlin gen van het internationale commu nisme en jodendom, die onder het com mando van de bloeddorstige André Marty <de slager van Albacetei bekend Frans revolutionair en Spanjcstrijder. talloze misdaden hebben gepleegd zoals de volkerenmoord op het Spaanse volk". De SSS-bnefschrijvers steken verder Franco een pluim op de hoed Piet La- ros en Rien Dijkstra, oorlogsmisdadi gers. moordenaars' aldus de SSS. Ge pleit wordt voor ..amnestie voor alle strijders voor één Europa vrij van Joden en Rooien. Amnestie voor allendie door de democratie en het communisme ver volgd worden! Beledigd Rien Dijkstra is verbaasd maar bo venal beledigd door deze brief. Hij maakte met Piet Laros vorig jaar de cember deel uit van de delegatie Ac cion Fuego die een reis naar Spanje maakte. Het weekblad Cambio plaat ste een artikel over hen en met name over hel doel van de delegatie „hulp aan Spanje". De oud-Spanjestrijder Dijkstra gelooft dat de SSS een afdeling kan zijn van de Guerrilleros de Christo Rey. de strijders voor Christus koning. Deze ultra-rechtse organisatie is verantwoordelijk voor tal- De tips die de politie dagelijks binnen krijgt, komen overigens bepaald niet uit de hoek van de Chinezen zelf; op verraad staat liquidatie in deze kringen Soms komen tips wel op tijd. maar ziet de politie geen kans op het juiste mo ment in te grijpen. De nieuw aangeko men Chinezen die hier over het alge meen op een normaal paspoort binnen komen. hebben hun handel dan ai ver kocht en het enige dat men vindt is geld - vaak bedragen van 100.000 gulden en meer De hetoinevangsten zijn overigens op zichzelf niet zo groot in het afgelopen jaar heeft de narcotica-brieade de hand loze gewelddadige aanslagen waarbij ook doden vielen. ..Er zijn ongetwijfeld banden tussen deze twee groepen merkt hij in dit ver band op. „In Nederland hebben zij nog geen activiteiten ontplooid, tenminste daarvan is ons niets bekend. Dat sluit niet uit dat er wel sympathisanten on der de Spaanse werknemers in Neder land kunnen zijn". Bij een bezoek vorig jaar januari werden Dijkstra en Laros door de Spaanse poli tie gearresteerd. Gezegd werd dat zij terroristen waren „Die politieke politie was erg fel tegen ons. Later toen we met de VPRO-filmploeg in augustus een be zoek aan Spanje brachten werd ons geen strobreed in de weg gelegd. In de cember hebben wij ook geen moeilijke heden gehad". Op de vraag of hij Spanje nu zal mijden na de dreigbrief van de SSS zegt Piet; „Natuurlijk ga ik wel, maar alleen als daarvoor gegronde redenen bestaan". Opleiding voor bejaardenwerk tegen vermindering personeelsbestand UTRECHT - De Landelijke Stichting Opleiding Bejaardenwerk (LSOBl in Utrecht verzet zich legen vermindering van het personeelsbestand. Het minis terie van CRM wil dat er voor 1980 van de 47 cursusleiders 8.6 afvloeien. Dit getal is gebaseerd op full-time basis. In de praktijk gaat het echter om 15 tot 20 part-time arbeidsplaatsen. De LSOB verzorgt een groot aantal op leidingen en cursussen voor personeel in het bejaardenwerk. Zo verzorgt zij on der meer de opleiding voor bejaarden helpenden en bejaardenverzorgenden. De opleiding voor bejaardenhelpenden wordt, wat het theoretische gedeelte aangaat, gegeven op de huishoud school, de LSOB verzorgt het prakti sche gedeelte. De opleiding voor be iaardenverzorgenden staat op middel baar niveau en wordt helemaai door de LSOB verzorgd. Deze laatste opleiding maakt op dit moment het leeuwendeel uit van de activiteiten van de LSOB. Bejaardenverzorgenden zullen echter na 1980 niet meer via een part-time op leiding worden geschoold maar hele maal overgaan naar het dagonderwijs. De opleiding wordt thans gegeven op mspo-scholcn (middelbaar sociaal- pedagogisch onderwijs). Als in 1980 de overgang naar het dagonderwijs gerea liseerd is, valt een deel van het taken pakket weg. Op grond hiervan besloot CRM tot het stellen van een maximum aan het aantal cursusleiders. MULDER IN DELICT EN DELINK WENT: AMSTERDAM (ANP) - „Zelden sterker dan in de maand no vember bleek hoe diepe, nog niet genezen wonden de tweede wereldoorlog heeft geslagen. Geconfronteerd met de ont spanning van de kunsthande laar Menten op 15 november bleek de tweede kamer nauwe lijks in staat tot een rationele reactie," zo schrijft prof. mr. G. E. Mulder (hoogleraar straf- en strafprocesrecht aan de katho lieke universiteit Nijmegen) in een artikel in het najuarinum- mer van 'Delikt en Delin- kwent." Als oorzaken daarvoor kan volgens de hoogleraar gedacht worden aan het een maand eerder verschenen zevende deel van het standaardwerk 'Het Koninkrijk SOESTD1JK - Het bruto-resultaat van de actie .Eendracht '76" heeft een bedrag van één miljoen gulden ruimschoots overschreden Na af trek van de kosten blijft er f907.000 over. Schenkingen in natura. waar onder een geheel nieuwe zeilgarder- obe ter waarde van 60 000 gulden, zijn hierbij inbegrepen. De actie Eendracht beoogt het in de vaart houden van het nationaal zei lend zeeschip Eendracht Pnns Bemhard ontving vrijdagmor gen uit handen van ir. P J. van Lun- tcren. voorzitter van het comité Actie Eendracht '76. het eindverslag van de Actie Eendracht '76. Foto: Tijdens de bijeenkomst op Pa leis Soestdijk ontving prins Bern- hard uit handen vgn de voorzitter' van de nationale vereniging en stich ting Het. Zeilend Zeeschip, jhr. W. C. M. de Jonge van Ellerneet, een olie verfschilderij van de Rotterdamse schilder Durk Monsma. Het doek beeldt de voor de wind varende Eendracht op volle zee uit De Prins kreeg het schilderij als dank voor zijn belangrijke verdiensten ten be hoeve van de zeezeilvaart door jon geren in het algemeen en de Actie Eendracht in het bijzonder. Tevens kreeg de Pnns een logboek waarin, behalve gegevens en foto's van de ac tie. ook namen van schenkers van giften zijn opgenomen VERDEDIGING WORDT VOOR EEN MAN TE ZWAAR der Nederlanden in de Tweede Werel doorlog' van dr L de Jong. de berech ting van de oorlogsmisdadiger L. uit Roermond in november en dat het nog maar enkele jaren geleden is dat Neder land in opschudding werd gebracht door de voorgenomen gratiering van 'de drie van Breda" „Men zou kunnen ver moeden dat een samenloop van om standigheden ons heeft gealarmeerd - De vraag blijft echter bestaan, aldus de hoogleraar, hoe enkele feiten onder een zee van andere schokkende gebeurte nissen zoveel pijn konden doen. Hi; meent dat dit het gevolg is van het ver drongen maarniet genezen trauma. „De wond werd opengehaald." Berechting UTRECHT - De van oorlogsmisdaden verdachte Pieter Menten gaat een tweede advocaat nemen. De Utrechtse advocaat mr. B. J. F. Simon (77). die tot dusver alleen de belangen van Menten verde digde, acht dat althans zeer waarschijnlijk. „Ik loop bijna op mijn tandvlees", aldus mr. Simon, die er aanvan kelijk niet tegenop zag. alleen de verdediging van de Blaricumse miljonair op zich te nemen. „Menten zei in het begin al dat de job voor één man te zwaar zou zijn. Nu het feitenonderzoek gaat begin nen, is er ruimte voor een tweede man. Er ligt hier een gestaag groeiende stapel documenten", zo voegt hij eraan toe. De Utrechtse strafpleiter - bekend uit het verleden dooi' onder meer de verde diging van Ouwe Nol - vindt Menten niet direct een makkelijke cliënt.,Het is duidelijk iemand met een eigen wil en eigen opvattingen. Wij hebben echt wel eens een stevige discussie, en ik sluit een ernstig meningsverschil met hem in de toekomst niet uit", zegt hij Al eerder was er verschil van inzicht tus sen Ment en en zijn advocaat over de reis die Nederlandse ambtenaren van justi tie gaan maken naar Rusland om daar onderzoek te doen. Simon wou mee maar Menten vond dat niet nodig, om dat hem dat niet zinvol leek Dat Menten niet de gemakkelijkste is, is ook gebleken bij de verhoren. Vooral de politieverhoren door commissaris G. G. J. Peters van de rijksrecherche, nodig om het proces-verhaal °P te stel len. hadden een roerig verloop. Mr. Si mon; „Het is herhaalde malen gebeurd dat Menten en Peters woedend opston den en tegen elkaar tekeer gingen". 71 't:a heeft natuui.ijk ïun. want je wordt ten slotte niet zomaar commissaris bij de rijksrechercheal dus Simon „maar hij is opvliegend en emotioneel, en dat is Menten ook. Pe ters zit er bij de verhoren bij als iemand die er in zijn vezels van overtuigd is, dat Menten een moordenaar is En dat. vind ik met juist. Het is de taak van de re cherche om zich objec tief op te stellen". Volgens hem zat het al direct fout tussen Menten en de rechercheur. „Op een ge geven moment was het proces-verbaal klaar. Dat moest met Menten worden doorgenomen. Maar die had gezegd dat hij zich ziek voelde en dat hij er geen zin in had. Peters had m(j bovendien al van tevoren gezegd: je zal zien dat hij over elke punt en elke komma valt. Ik ben met Peters naar de cel van Menten ge gaan en Peters smeet het proces verbaal - 18 vellen tekst - op het bed. Ik heb toen Menten heel rustig toegespro ken Hij friste zich op. en we hebben sa men regel voor regel het proces-verbaal doorgenomen. Dat ging prima. Zonder mij was er dan ook geen proces-verbaal gekomen", zo zegt mr. Simon. Soepeler Nadat het proces-verbaal rond was, werden de verhoren verder geleid door de rechter-commissaris mr. Van Duu- ren. Mr Simon: „Die is anders. Hij heeft het psychologische inzichten de tactdie Peters nu eenmaal mist. Nu gaat het een stuk soepeler. Peters, die ontzaglijk veel van de zaak weet. is wel bii die verhoren. vraagt ook dingen, en dan komt het af en toe wel eens tot een uitbarsting, maar het gaat veel beter nu als in het begin" De tijd tussen de verhoren in gebruikt Menten om allerlei stukken te lezen. Hij heeft bijvoorbeeld de verhoren uit Rus land gekregen, zodat hij daar zijn com mentaar aan kan toevoegen. Verder schrijft de Blaricummer veel memoran da. die de basis kunnen zijn van verho ren door de rechter-commissaris. Thans verblijft Menten, zoals bekend, in het penitentiaire ziekenhuis in Sche- veningen.Mr.Simon: „Hij ging lichame lijk achteruit. Dat was duidelijk te zien en ik ben blij dat ook mr. Van Duuren het zag en mijn clint naar het ziekenhuis heeft gestuurd. Het is te begrijpen dat hij lichamelijk achteruit gaat. Hij is nu eenmaal niet het type om vast te zit ten. Dat. vreet aan hem". Ook psychisch gaat Menten volgens zijn advocaat achteruit. „Ik maak me ernstig zorgen over hem. Je ziet aan zijn gezicht dat hij down is. Hij heeft de pressieve buien en is anders aan het worden. Hoe zich dat precies uit. kan ik niet zeggen. Maar laat ik het zo formu leren; Menten is het type van de ver welkende man". (Zie ook pagina's 22 en 23). De berechting van oorlogsdelinquen ten bewijst dat althans onder bepaalde omstandigheden vergelding meei functies heeft dan enkel de bovengrens aangeven van wat nog als een gerecht vaardigde sanctie kan gelden, aldus d( hoogleraar. De overheersende mening m juridisch Nederland is dat de ernst, van het feil geen reden kan zijn om niet- beneder deze bovengrens te blijven of te gaan wanneer andere redenen van speciale preventie of maatschappelijke aarc dat wenselijk maken. zo ver volgt prof Mulder. Bij de berech ting van oorlogsmisdadigers blijkt dl het strafrechtelijk beleid ook op mate rièle redenen niet alleen met boven grenzen rekening kan houden. Zo dien' het gratiebeleid naar het oordeel var proi. Mulder de persoonlijke belanger van de veroordeelden achter te stellet bij de noodzaak het oorlogstrauma ti ontzien. Dezelfde overweging heeft ge noopt de verjaring van het recht tot ver volging van misdrijven tegen de mense lijkheid. gepleegd gedurende de laatst- wereldoorlog, af te schaffen. De grenzen gesteld in het belang vai delinquenten, welke wij als juristen aldus de hoogleraar, onaantastbaa achten als een consequentie an d> rechtstaat werden zodoende vrij ve teruggedrongen. 7ATEROAG 15 januari 1977

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 11