PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOEDSELVOORZIENING NIET BUITEN SCHOT" FNV-boycot Zuid-Afrika in 'solidariteitsweek' Walcherse ziekenhuisbesturen accepteren commissie onderzoek Overleg haven-cao ook vastgelopen Vakbondsman Schelling over harde acties: „Na Helsinki 90 dissidenten in Rusland veroordeeld" WERKGEVERS DREIGEN MET RECHTER BRANDENDE GASTANKS 220e jaargang no. 11 Vrijdag 14 januari 1977 UTRECHT (ANP) - De Voedingsbonden FNV zullen harde acties die direct de voedselvoorzieining bedreigen niet uit de weg gaan wanneer de werkgevers in de bakkerij-sector, de zuivel en de vleeswarenindustrie voet bij stuk houden in de cao-onderhandelingen. Dit zei voorzitter Cees Schelling van de Voedingsbonden FNV donderdag tijdens een vergadering van de vakgroep zuivel in Utrecht. Donderdag is het overleg over de haven-cao vastgelopen. De Scheep vaartvereniging Noord en de Scheep vaartvereniging Zuid weigeren de au tomatische prijscompensatie. De bon den zullen hun achterban raadplegen over wat er nu te doen staat. De voorzit ter van de werkgeversdelegatie mr. L. J. Pieters zei dat zijn partij de eisen te recht had afgewezen. De economische situatie in de havens zou gaan prij scompensatie met 'open einde' toelaten. Mr. Pieters zei zich er van bewuste te zyn dat de houding van de werkgevers kan leiden tot een staking. Bouw Nadat donderdagmorgen het overleg rond de nieuwe bouw-eao definitief in een impasse is gekomen, hebben de bouwbonden, verenigd in de Bouwfe- deratie FNV en de Bouw- en Houtbond CNV, besloten gezamenlijk acties te Ij Achttien werknemers van het bedrijf Genera] Electric Plastics te Bergen op Zoom zjjn in het ziekenhuis opgenomen na het ontsnappen van fosgeengas. terug pensionering ij Opinie: Vervroegde pensionering, s druppel op een gloeiende plaat. paniek Dr. J. Tesink, directeur van de Stichting 1 gezondheidsdienst voor dieren is van imeningdatde actiegroep Voorkomen is Beier' ten onrechte paniek heeft gezaaid I onder de bevolking van Sas van Gent. I! PAGINA 11 gaan voorbereiden. Nog deze week zul len de bonden bij elkaar komen te kij ken, waar men acties zal gaan voeren. Aanvankelijk was het de bedoeling dat donderdag het gesprek rond de bouw- cao zou worden hervat als een van de daarbij betrokken partijen een openng zou zien. Tevoren zou men elkaar tele fonisch daarvan op de hoogte stellen en tegelijkertijd een afspraak maken voor een gesprek. Zover is het niet gekomen. De Bouwfe- deratie FNV heeft per brief laten weten feitelijk geen heil meer te zien in nader overleg en de Bouw- en Houtbond CNV heeft de zaak telefonisch afgedaan. Werkgeversvoorzitter Van Eijkelenburg was echter niet aanwezig. Hij was voor zaken naar het buitenland- Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, de overkoepelende organisatie van aan nemersorganisaties en partners in de onderhandelingen over de bouw-cao. meent, dat partijen bij dit overleg ver der zouden kunnen praten over andere dan loonvoorstellen. Raad MHP De Raad van Overleg voor Middelbaar en Hoger Personeel (raad mhpl wijst het werkgeversstandpunt, dat met onmid dellijke ingang het- prijscompensatie- mechanisme definitief moet worden af geschaft. onverbiddelijk af. Volgens de Raad MHP kan een even tuele wijziging van het prijscompensa tiesysteem alleen worden overeenge komen nadat er met alle partijen goed is overlegd. Bovendien kan een dergelijke wijziging pas ingaan na 1977, aldus de raad. Het hoger personeel betreut de starre houding van de werkgevers in het conflict, zo zeggen zij in een donderdag uitgegeven verklaring. Voedingsbonden De voedingsbonden FNV, zullen niet aarzelen te gaan staken in de sectoren van de bakkerijen, zuivel en de vlees warenindustrie als de cao onderhandelingen daarstuk lopen.„En dan zullen de werkgevers wel komen met verhalen over voedsel dat ligt te rotten en de arme consumenten die verstoken blijven van bun dagelijks brood. Maar de ondernemers zijn zelf verantwoordelijk voor eventuele ver spilling van voedsel. Zij zijn het ook die dreigen de voedselvoorziening in de war te sturen", aldus Schelling. Ook het feit dat er in de voedingssecto ren nogal wat zwakke bedrijven zitten, zal voor de Voedingsbonden FNV geen belemmering vormen om actie te voe ren ,,In een dergelijk conflict moet je de ondernemers durven raken waar het pijn oet. De werknemers moeten bereid zijn hen schade toe te brengen." Schelling waarschuwde dat de regering zich buiten het cao-conflict moet hou den. Niet mee doen Het Gereformeerd Maatschappelijk Verbond heeft de werknemers opge wekt om op geen enkele wijze mee te doen aan acties in de bedrijven waarin zij werkzaam zijn nu de onderhande lingen over een loonakkoord mislukt zijn. Door stakingen ontstaat onrust in de bedrijven en dat betekent veel schade voor de werkenemers en de be drijven, aldus het GMV. LONDEN - De strengste winter sinds jaren heejl donderdag in heel Eu ropa chaos veroorzaakt en zelfs mensenlevens geëist. In het noorden van Italië kwam don derdag een negenjarig meisje om het leven, als gevolg van de kou. Woens- dag overleden in Poppolo in de Ita liaanse Alpen acht mensen. Ver scheidene wegen in de bergen zijn geblokkeerd, door zware sneeuwval. In Zwitserland zijn twee dorpen in de Alpen door de sneeuw van de bui- tenwereld aj'gesloten. De Zwitserse luchtmacht is ingeschakeld bij het bezorgen van de post. In Oostenrijk bleven tweehonderd vrachtwagens ten oosten van Innsbruck in de sneeuw steken. In Beieren bereikte de sneeuw op de hoogste berg van West-Duitsland, de Zugspitze. een hoogte van 2.5 meter. Sneeuwstormen en hagelbuien teis terden donderdag de Engelse, hoofd stad Londen Het zuiden van Enge land beleeft een van de strengste win ters sinds veertien jaar In Londen is het even koud als in Kopenhagen en Stockholm. In het zuiden van Engeland, lag er een sneeuwlaag van tien centimeter. Op sommige plaatsen hoopte de sneeuw zich op tot 35 centimeter. De Britse spoorwegen gebruikte voor het eerst sinds 1963 sneeuwploegen om de treinen te kunnen laten rijden. De koninklijke automobielclub sprak van een witte hel' en advi seerde de weggebruikers alleen bij dringende redenen te rijden. Het weèrinstituut in Londen meldde dat desneeuwjachten lot zaterdag zullen aanhouden. Op de foto: Een geslipte auto bij Sho- reham in Kent HARM DOST TERUG NAAR NEDERLAND (Van onze correspondent! BONN - De regering van de deelstaat Noordrijn-Westfalen heeft enige dagen geleden in kennelijk gesloten zitting beslotc-n de 28-jarige Nederlandei Harm Klaas Dost voortijdig uit te wij zen. Dit is door een woordvoerder van het ministerie van justitie in Dussel- dorf bevestigd. In oktober had de Nederlandse regering om uitwijzing van Dost verzocht. Wan neer de Nederlander uit de gevangenis in Dusseldorf, waarin hij op dit moment vast zit. wordt ontslagen is nog niet pre cies bekend. Op 11 mei 1976 werd Dost veroordeeld tot drie jaar en negen maanden gevan genisstrafwegens handel in verdovende middelen. Zijn geval heeft destijds veel opzien gebaard en zelfs tot kamervra gen (Roethof. PvdA en Van der Lek. PSP) geleid Punt was namelijk dat hij in de Bondsrepubliek werd veroordeeld voor iets dat hij in Nederland had ge daan, of volgens de Duitse justitie zou hebben gedaan: verkoop van meer dan 10 kg hasj aan Duitsers in Arnhem, ter wijl deze van plan waren dit in de Bondsrepubliek door te verkopen. Overigens heeft Dost deze lezing ont kend. Harm Dost is in West-Duitsland gear resteerd toen hij bij 's-Heerenberg de grens over kwam. AMNESTY INTERNATIONAL: WENEN (AFP) - In de Sow jet-Unie zijn sinds de conferentie van Helsinki voor het vastleggen van de rechten der Eu ropese burgers, tenminste 90 dissiden ten veroordeeld, zo heeft de Oosten rijkse afdeling van 'Amnesty Interna tional' donderdag bekendgemaakt. Vijftien andere dissidenten werden on derworpen aan een psychiatrisch on derzoek. geestelijk ziek bevonden en ondergebracht in psychiatrische zie kenhuizen, „hoewel zij geestelijk vol komen gezond' waren, aldus Amnesty International in Wenen. Maatschappelij ke kwetsbaarheid Wl D e diefstal van computer- |rt*£V*é| programma's van ICI vestigt de aandacht op een nieuwe pslxïj vorm van maatschappelijke ^^2? kwetsbaarheid: doordat een aantal banden was ont vreemd. liep een bedrijf het gevaar dat allerlei vertrouwelijke informatie in verkeerde handen zou komen en boven dien was 't niet uitgesloten dat de gang van zaken in de onderneming zelf ern stig zou worden ontwricht. Tegen het laatste euvel zijn overigens tamelijk eenvoudige maatregelen te nemen: de bewuste gegevens kunnen worden ge dupliceerd en afzonderlijk beveiligd worden opgeborgen. Er zijn daarvoor diverse systemen uitgedokterd, maar bij ICI was dat kennelijk met of in on- voldoendemate het geval. Bij de meeste bedrijven echter die met uitgebreide computersystemen werken is het on mogelijk dat één en dezelfde man toe gang heeft tot én ongineel én kopie, zo dat bij diefstal altijd een duplicaat ter beschikking staat. Bij ontvreemding blijft dan wel de mogelijkheid bestaan dat gegevens m verkeerde handen ko men. maar de gang van zaken in het be drijf wordt er niet door belemmerd, Deze ICI-diefstal is echter - hoe spectaculair de indruk ervan ook moge zijn - een ver keerd voorbeeld van een computer- misdrijf: het gaatnamelijk omnietmeer dan een eenvoudige diefstal van be drijfsgegevens. Met computers zijn evenwel veel geraffineerder misdrijven uit te voeren, waardoor het nodig is spe cifieke beveilingsmaatregelen uit te denken. On! DEN HAAG - Met 15.000 liter gevulde propaantanks op een bouwterrein in Scheveningen nabij het Kurhaus zijn donderdagmorgen rond vijf uur in brand geraakt. Er hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. Wel sneuvelden door een explosie die aan de brand voorafging een aantal ruiten. De Haagse politie had de omgeving voor alle ver keer afgesloten. Bewoners van nabij gelegen woningen werden gewaarschuwd voor explosie gevaar. De gasten van een bij het bouw terrein gelegen hotel hieden zich gereed voor vertrek evenals de bewoners van het verzorgingstehuis Strangeduin. 's Middags had de brandweer het vuur ge blust. Het gas wordt gebruikt voor het snel drogen van het beton in de in aanbouw zijnde flats en patio-woningen. Een van de propaantanks was woensdag defect. Na vulling bleek de druk weer voldoen de. De brandweer vermoedt dat de brand is ontstaan als gevolg van een lek. AMSTERDAM - De vakbeweging kan rekenen op juridische acties van de werkgevers in de havens wanneer de komende week daadwerkelijk een boy cot plaatsvindt van het scheepvaart verkeer van en naar Zuid-Afrika. Het FNV heeft voor dc week van 17 tot en met 24 januari een dergelijke boycotac tie aangekondigd als onderdeel van een solidariteitsweek uitgeroepen door de Internationale vakbeweging, verenigd in het IW en WVA, met het zwarte ver zet in Zuid-Afrika. Het CNV. hoewel aangesloten bij de WVA, weigert aan de boycot mee tc doen omdat voor de christelijke vakbeweging niet vast staat dat een boycotactie hier de zwarte werknemers in Zuid-Afrika ook een echte steun is. De havenwerkgevers hebben de ver- voersfederatie NW-NKV, die hen don derdag tijdens de cao onderhandelingen van de boycotvoor nemens op de hoogte bracht, met juri dische stappen gedreigd omdat het om politieke acties gaat die met. door de wetgever worden gedekt. Federatie- woordvoerder Bert Duym noemde dit echter een „aanvaardbaar risico" en meende dat de vakbeweging zich in zo'n geval met succes kan beroepen op trouw aan de internationale organisatie. Onduidelijk Het moet overigens onwaarschijnlijk worden geacht, dat van een effectieve boycot - zowel in de havens als op de vliegvelden - sprake zal zijn. Het is de vervoersfederatie op dit moment nog volkomen onduidelijk welke intensiteit de vervoersstroom naar Zuid-Afrika heeft en welke bedrijven daarin een hoofdrol spelen. De vakbondskaderle den op de luchthaven Schiphol hebben trouwens afgezien van een boycot van de zes vluchten op Zuid-Afrika die voor volgende week zijn gepland, omdat een dergelijke actie in de praktijk onuit voerbaar zou zijn. Uit het verslag dat het hoofd van de sec tie Afrika van het IW, de Tanzaniaan Andrew Kailembo over de internatio nale stand van zaken uitbracht, bleek overigens dat op dit moment slechts de vakbeweging in Australië en voor een deel Italië het meest enthousiast en krachtdadig op de oproep heeft gerea geerd. Volgende week zal in beide lan den het vervoer op Zuid-Afrika worden geboycot. In Engeland hebben de PTT-ambtenaren aangekondigd dat ze gedurende de actieweek geen brieven van en naar Zuid-Afrika zullen behande len. Uitwijkmogelijkheden voor sche pen en vliegtuigen zijn er dus voorals nog voldoende. De Noorse regering heeft, op voorstel van de bonden, al be sloten geen garanties meer te zullen ge ven voor export naar Zuid-Afrika. Bewustwording Maar, zo legde FN V-voorzitter Wim Kok gisteren op een persconferentie in Am sterdam uit, het gaat de vakbeweging bij deze actie niet in de eerste plaats om de daadwerkelijke effectiviteit van de boycot. Bewustwording van onder drukking en onvrijheid in Zuid-Afrika staat voorop. Daarom roept het FNV naast de acties in bedrijven ook op voor een consumentenboycot. Naast de voorgenomen boycotacties zullen de vakbonds- en ondernemings raadsleden in bedrijven die een relatie met Zuid-Afrika onderhouden bij hun werkgevers onder meer aandringen op het toestaan van faciliteiten voor de zwarte vakbeweging in de Zuidafri- kaanse vestigingen, De regering verzocht te protesteren bij het Vorster-bewind tegen de beknotting yan de vrijheid in Zuid-Afrika en de re cente arrestatie van vakbondsleiders. Bet reuri ngs waardig FNV-voorzitter Kok noemde het CNV- besluit om zich afzijdig te houden ..be treurenswaardig Kok. gaf als persoon lijke mening weinig heil te zien in een bezoek aan Zuid-Afrika om ter plaatse vast te stellen hoe de werk- en leefom standigheden van de zwarte arbeiders zijn. „Je zou onder de huidige omstandighe den toch niet in staat zijn in korte tijd een op juiste gegevens berustend objec tief oordeel over de situatie te vormen, terwijl een dergelijke visite door de tegenpartij alleen maar zou worden misbruikt voor propagandistische doe leinden", zo reageerde de FNV- voorzitter op het voornemen van CNV-colIega Lanser om in maart met twee andere CNV-bestuurders een werkbezoek aan Zuid-Afrika te bren gen. BESTUREN PRATEN WEER MET ELKAAR President Ford heeft ln zijn'State of the Union'gezegddat'Amenkaergoed voor staat". moeizaam Hans Vultink kwam ln Temeuzen moei zaam op gang, maar vloerde tenslotte toch twee tegenstanders. j PAGINA 15 slijt ActeurPeter Aryans: ..Je gezicht slijt zo gauw van de televisie", radio- en televi- sleprogramma's; strip. - PAGINA 17 investeerder I. Het Nederlandse bedrijfsleven is een grote investeerder in West-Duitsland: ;i oeurs - financiën - P. A. WOLTERS: „POLITIEK OP EEN LIJN MET VL1SSINGEN KOMEN" MIDDELBURG - De ziekenhuisbestu ren van Middelburg en Vlissingen zijn bereid te accepteren, dat een onafhan kelijke commissie een onderzoek in stelt naar alle aspecten rond zieken huisvoorzieningen op Walcheren. Dat bleek woensdagavond tijdens een zeer druk bezochte vergadering van de Middelburgse raadscommissie voorde volksgezondheid over de ziekenhuis- problematiek. Voorzitter mr. J. Kolkman van het Middelburgse Gasthuis maakte mel- dingvandebercidheid van Middelburg uit en las een deze week ontvangen brief van het bestuur van 'Bethesda-SL Jospeh' voor, waarin men liet weten zo'n commissie eveneens te willen ac cepteren. Burgemeester P. A. Wolters kreeg de instemming van de commissie voor het plan van b. en w. te proberen 'zo mogelijk op één lijn met de ge meente Vlissingen' bij volksgezond heid op het streven naar één Walchers ziekenhuis een inspraak te krijgen. Gasthuis-voorzitter mr. J. Kolkman verklaarde, dat in de Vlissingse brief de bereidheid wordt uitgesproken om 'een bindend advies' van de onderzoeks commissie te aanvaarden. Hij betoogde, dat ook Middelburg „zo'n oplossing via een onafhankelijk onderzoek graag zal nastrefven. Wij hebben van onze kant wel wat bedenkingen tegen het klakke loos aanvaarden van een bindend ad vies". zo zei hij. Mr. Kolkman toonde zich erkentelijk voor het 'grootmoedige gevaar' van het ziekenfonds om dit on derzoek te betalen. De heer Kolkman betoogde, dat de beide Walcherse ziekenhuisbesturen weer met elkaar te spreken. Die door breking van de ontstane patstelling vindt - zo zei hij - zijn oorzaak in een brief van het Vlissingse bestuur, die zeer recentelijk naar het Gasthuis-bestuur is gezonden. In de brief - zo haalde mr. Kolkman aan - onderstreept het Vlis singse bestuur haar visie, dat een nieuw Walchers ziekenhuis er zo spoedig mo gelijk moet komen: dat men alle acties van de stichting streekziekenhuis om zover te komen steunt; dat een interim-oplossing van beide ziekenhui zen offers vraagt, maar dat die van Vlis singen kleiner zullen zijn dan van Mid delburg. Novum Verheugd toonde de heer Kolkman zich over de opvatting die in de Vlissingse Slot zie pagina 5 kolom 3) fiantlijn' werd in de Verenigde Staten een oplichtingszaak ontdekt, waarbij het personeel van een groot computer centrum was betrokken. Dit centrum was belast met de controle op de kre- dietverschaffmg door banken en verze keringsmaatschappijen. Wie eenmaal bij een dergelijke in stelling niet aan zijn verplichtingen heeft kunnen voldoen of van oplichting is be schuldigd komt op een soort 'zwarte lijst', in dit geval een computergeheugen. waaraan alle nieuwe kredietaanvragen worden ge toetst. Een aantal oplichters nu kocht het personeel van het centrum om ten einde een reeks wanbetalers van de lijst afgevoerd te krijgen, waarna deze figuren onmiddellijk weer grote som men gelds leenden en met de noorder zon vertrokken. De werkelijkheid van dit misdrijf was overigens ingewikkel der. maar vereenvoudigd kwam de gang van zaken wel op het hier geschetste schema 'neer. Het betreft een nieuwe ca tegorie misdrijven, waaruit blijkt dat argeloosheid in de computerwereld uit den boze is. In Amerika is het compu tergebruik al veel verder dan hier door gedrongen in het dagelijkse leven, een ontwikkeling die nog steeds doorgaat. Zo is er in het Grand Central Station in New York een 'electronic funds transfer system' in gebruik genomen: men stopt een kaart met een bepaalde code in een automaat, waarop deze machine een bedrag in contanten uitkeert, dat tege lijkertijd van het eigen banktegoed wordt afgeschreven. Het ligt voor de hand dat op allerlei manieren wordt ge probeerd om aan dergelijke systemen il legaal geld te ontfutselen. Er ir zijn ook heel anderssoortige mis bruiken denkbaar. Computerbanden met persoonlijke gegevens kunnen bij voorbeeld in verkeerde handen terecht komen en als chantagemiddel worden gebruikt- In verband daarmee worden de laatste jaren m de kamer herhaalde lijk vragen gesteld over de beveiliging van computersystemen waarop per soonsgegevens van de Nederlandse be volking opgeslagen zijn of worden en te recht wordt daarbij aangedrongen op sluitende veiligheidsmaatregelen. De Nederlandse overheid heeft over het al gemeen wel oog voor de hier dreigende gevaren: nieuwe ontwikkelingen wor den als regel met extra veiligheidsmaatregelen begeleid. Nog weer een ander voorbeeld van mogelijk misbruik hoorden we enige jaren gele den van een Amerikaans computerdes kundige. Zijn bedrijf was bezig een van de grootste krantenarchieven van de Verenigde Staten op geheugens over te brengen en hij had voor dit werk zorg vuldig geselecteerd en op betrouwbaar heid getest personeel aangenomen. „Stel eens voor dat één van deze mensen een hekel zou hebben aan een bepaalde overheidsfiguur. die in het archief voor komt Hij zou diens gegevens kunnen 'verslechteren' met als gevolg dat tot in lengte van jaren in allerlei publikaties ongunstige mededelingen over betrok kene zouden voorkomen." Er werden in dit geval allerlei extra coderingen in het systeem ingebouwd om te voorkomen dat onbevoegden er in zouden knoeien. W« anneer men zich de reikwijdte van deze ontwikkelingen realiseert en men bedenkt bovendien dat het einde ervan nog lang niet in zicht is. dan rijst de vraag of de overheid niet bepaalde eisen zou moeten formuleren voor diegenen die sleutelposities van bepaalde com putersystemen in handen hebben. No- tarissen en accountants - om enkele voorbeelden te noemen - moeten vol doen aan hoge normen van vakman schap en ethiek willen zij tot de uitoefe ning van hun professie worden toegela ten. Bovendien staan hun ambtshande lingen onder voortdurend toezicht: overtreden zij hun beroepsethiek, dan kunnen er tuchtmaatregelen tegen hen (Slot zie pag. 3 kolom 1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1