PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN STAPPEN KABINET IN CONFLICT OM LONEN Dieven van computergegevens van ICI in Londen gearresteerd landbouworganisaties juichen verhoging van de pachtprijzen Zeeuwse niet over WONINGINRICHTING GABRlELSE PvdA STELT BESTRIJDING WERKLOOSHEID CENTRAAL Korenbeurs. Gi. Markt, Goes. Eerste bedrijf akkoord met volledige prijscompensatie Duisenberg tweede man naast Den Uyl j fiantlijn Dokters duizendste pagina 220e jaargang no. 10 Donderdag 13 januari 1977 verkoopexpositie t/m zaterdag 15 ianuar' antieke meubelen en moderne ontwerpen. PEKING-Chinese soldaten en leden van het garnizoen van Peking verzame len zich voor een aanplakbord, opgericht ter ere van de overleden premier Tsjoeen Lat. De foto is opgevangen in Tokio. Datum en plaats van handeling zijn echter niet bekend. 'LOSGELD' VAN 200.000 POND GEVRAAGD VOOR GEGEVENS VESTIGINGEN ROTTERDAM EN ROZENBURG LONDEN - Scotland Yard heelt woensdagmiddag in het hartje van Londen twee mannen gepakt die be trokken zijn hij de diefstal van com putergegevens van de ÏCI- vestigingen in Rotterdam en Rozen- burg. Eén van de aangehouden mannen is de 25-jarige Rodney Cox. voormalig ehef van de computerafdeling van ICI. De naam van zijn handlanger wilde de Londensc politie nog niet prijsgeven. De arrestatie van de twee mannen werd mogelijk dank zij de samen- wei king tusen een topfunctionaris van ICI in Rotterdam Cawley. die met het losgeld naar Londen was ge gaan voor een ontmoeting met Co>: en Scotland Yard. Kwart over vijf woensdagmiddag was Cawley op instructies van Cox bij de hoofdingang van ICI in Londen gaan staan met een tas waarin 200.000 pond sterling zat., het geëiste losgeld. Even later weid hij door een taxi afgehaald. De chauffeur had een briefje bij zich waarop het adres stond waar Cawley heen gebracht moest worden Scotland Yard volgde intussen hei melijk de auto die reed in de lichting van Oxfoid Street. Op de diukke kruising met Duke Street stopte de taxi tegenover een boetiek. Óp het ogenblik dat Cawley uit de taxi stap te. werd hij door twee mannen die met een scooter kwamen aanrijden besprongen De overvallers probeer den hem de tas met geweld afhandig te maken. Óp dat moment kwamen de ïechei- cheurs die de auto waren gevolgd in actie. Cox en zijn helper zijn opgeslo ten in het politiebureau van West End. De gestolen computergegeven;- ziin nog niet terecht. Scotland Yard heeft aanwijzingen dat de computer gegevens die Cox bij laadbakken uit het ICI-kantoor heeft gestolen, in Nederland verborgen worden ge houden Opschudding De diefstal van de computergege vens heeft bij de ICI-vextigingen in Rotterdam en Rozenburg grote op schudding veroorzaakt. Het gaat om computerbanden, waarop ook gege vens van andere ICI-vestigingen in Europa zouden zijn vastgelegd. AI meteen viel de verdenking op Cox. die sinds dit weekeinde spoorloos was. ICI noch de politie in Rotter dam wilden aanvankelijk de dief stal bevestigen. Het enige dat men toegeeft is dat er belangrijke administratieve gege vens zijn gestolen' De diefstal van de gegevens heeft, aldus ICI geen in vloed op de produktie van de eenhe den van het bedrijf in Rozenburg. Wel zou er op het moment een admi nistratieve chaos heersen, omdat nog niet volstrekt duidelijk is welke gegevens er nu precies ontbreken Of er ook zeer geheime informatie is ge stolen wilde men van de zijde van ICI niet zeggen De computerchef werkte sinds een paar jaar in Nederland. Hij kende het computersysteem van haver tot gort. omdat hij het mede heeft hel pen opbouwen. Er zou sprake zijn van een zeer goed geplande daad. omdat Cox per 1 februari ontslag had genomen hij het bedrijf en hij zijn vrouw en kind al naar Engeland had teruggestuurd. Bij het uitvoe ren van zijn actie heeft Cox in elk geval alle veiligheidsmaatregelen, waarmee de gebouwen van ICI zijn omringd, kunnen omzeilen. PAGINA 3 dode Een dode en een zwaar gewonde was de balans van een verkeersongeval op de provinciale weg 7 bij Zierikzee DEN HAAG - Minister Boersma en het kabinet hebben nog geen plannen initiatieven te ontwikke len in het tussen werkgevers en vakbeweging gerezen conflict over de prijscompensatie. „Regelma tig hou ik over het verloop van de kwestie nauw contact met mijn collega's Den Uyl, Duisenberg en Lubbers, maar het gerucht dat ik de werkgevers en vakbeweging voor een gesprek zal uitnodigen is zelfs nog niet eens bij mij opgekomen. Iaat staan dat het in het kabinet ter sprake komt deze week", aldus de minister. voortzetting opzegging tapkampioen Minister Boersma heeft enkele weken geleden gezegd dat hij bij een conflict beslist niet met de armen over elkaar zal blijven zitten. Op dit moment acht hij de tijd nog niet rijp om actie te gaan ondernemen, zo zei hij. Overigens, een bemiddelingspoging van de kant van het kabinet is al door de werkgevers en de vakbeweging van de hand gewezen. De vakcentrales zijn thans druk bezig met het voorbereiden van acties in be drijven. Volgende week moeten de bon den aangesloten bij de FNV met plan nen op tafel komen in de federatiei aad. Deze plannen zullen dan aan alle kanten nauwkeuiig worden bekeken en even tueel ter uitvoering aan de federatie- raad worden voorgelegd. Dit zal waar schijnlijk niet eerder dan op 31 januari gebeuren. Gezien het ontbreken van de nodige fi nanciële middelen en de niet al te grote actiebereidheid van de leden op dit moment zullen de bonden zich bepalen tot zgn. speerpuntacties doch alleen in die bedrijfstakken waar de onderhande lingen op niets zijn uitgelopen. Dit zijn voor wat de grote bedrijfstakken betreft alleen nog de metaal, de bouw en waar schijnlijk volgende week de grafische sector. Daarnaast zijn in een aantal kleine sectoren de onderhandelingen gestaakt, omdat de werkgevers niets wilden horen van een prijscompensatie dit jaar. Volgens de Industriebond CNV is een klein bedrijfje in Friesiana voorzover bekend in ons land akkoord gegaan mei een collectieve arbeidsovereenkomst die voorziet in een volledige prijscom pensatie voor 1977. Het is Kollum Chemie met twaall werknemers. De werknemers bij het Friese bedrilje hebben deze 'primeur' mede te danken aan het feit dat hun baas volgens de In dustriebond CNV niet is aangesloten bij een van de grote centrale werkgeversor ganisaties. Bouw Het voor vandaag geplande euxloverleg voor de bouw-cao gaat niet door. De bouwbonden hebben besloten de hele veilig Besteding ruimte overheidsuitgaven: zaak met een telefoontje af te doen. De afspraak was, dat mochten er nog ope ningen worden gevonden het overleg over de automatische prijscompensatie voort te zetten, dan telefonisch voor vandaag alsnog een afspraak voor een nieuwe ontmoeting zou worden ge maakt. Nu zowel de bouwbonden als de werk gevers op hun ingenomen standpunten blijven staan, zullen de partijen dit el kaar telefonisch meedelen. Hiermee is dan ook het cao-overleg in deze sector afgebroken. \BVA Mocht het op het loonfront tot acties komen van de vakbeweging, dan zal de Algemene Bond van Ambtenaren lab ial zich niet afzijdig mogen houden. De ABVA zal zo nodig ook zelf acties moe ten voeren ter ondersteuning van de andere FNV-bonden in hun strijd om de FNV-eiseu voor 1977 te verwezenlijken: het FNV-beleid is het beleid van de abva en bet belang van de ambtenaren. Dit schrijft de bondsraad van He ABVA in bet orgaan 'De Ambtenaar' van de bond. Dc ABVA heeft ongeveer 160.000 leden. iVan onze parlementaire redactie! DEN HAAG - De PvdA gaat in de ko mende verkiezingscampagne minister Duisenberg van financiën naar voren schuiven als tweede man naast Den Uyl. in een poging diens „linkse" image wat af te zwakken. Ook minister Van der Stoel en staatssecretaris Van Dam zullen om die reden in de campagne een belangrijke rol toebedeeld krijgen. De uitverkiezing van Duisenberg. Van der Stoel en Van Dam hangt samen met de uitslag van vertrouwelijke verkie- zingsenquètes. die aantonen dat Den Uyl door de kiezers en zijn eigen PvdA- aanhang nogal voor links wordt versle ten. Opmerkelijk is dat vanuit het PvdA- kader de laatste tijd nogal felle kritiek wordt geoefend op'juist deze drie be windslieden wegens hun beweerde min der consequent-linkse houding. De PvdA-campagnecommissie is echter over dit bezwaar heen gestapt VULKANEN IN ZAIRE ACTIEF KINSJASA (AFP/APi- Vulkaanuitbar stingen in Zaïre zouden volgens diplo matieke kringen in de hoofdstad Kins- jasa aan bijna tweeduizend mensen het leven hebben gekost. De regering van Zaïre spreekt dit echter tegen en zegt dat er geen slachtoffers zijn. In het betreffende gebied, het oostelijk deel van Zaïre bij de grens met Oeganda en Rwanda, zijn twee vulkanen actief Rubriek 'Hoort-ZietrSchriJft': JHoe vei lig zitten we?". 'Gewoonweg' over het. Zierikzeese Rode Kruis elitair fataal redden DEN HAAG (ANP) - Extra ruimte die eventueel in de komende jaren voor de overheidsuitgaven ontstaat, moet worden gebruikt voor het terugbren gen van de werkloosheid. Dat betekent voorrang voor overheidsinvesteringen (met name openbaar vervoer, stads vernieuwing. onderwijs- en welzijns beleid) en voor ontwikkelingssamen werking. Deze sectoren dienen tevens het meest gespaard te worden, als de ruimte voor de collectieve sector geringer mocht blijken, dan het er nu naar uitziet. Deze opvatting heelt het PvdA-bestuur neer gelegd in een ontwerp-resolutie. die zal worden voorgelegd aan het congres van de partij op 27. 28 en 29 januari. De socialisten gaan uit van een groei van liet nationale inkomen met drie drie kwart procent, een stijging van de druk van de sociale premies, belastin gen en niet-belastingnuddelen van één procent van het nationale inkomen en een gemiddelde reële inkomensverbete ring voor de modale werknemers van anderhalf procent per jaar, inclusief in cidentele verhogingen Het PvdA-bestuur vindt dat met alleen in alle bedrijven met meer dan 25 werk-, nemers een ondernemingsraad moet bestaan, maar er moet ook een wette lijke legeiiug komen voor bedrijven met minder dan 25 werknemers, waarin overeenkomstige zeggenschapsrechten voor deze werknemers zijn vastgelegd. kernenergie Wat de kernenergie betreft meent het partijbestuur dat er geen centrales mo gen worden gebouwd ais met is voldaan aan de volgende voorwaarden: oplossing van het probleem van ker nafval een regeling voor het beheer van de radioactieve bijprodukten en afdoende beveiliging van het hele kemenergieproduktiesysteem. Zolang aan die voorwaarden met is vol daan. moet er worden geprobeerd de- vestiging van kerncentrales vlak over De ontwerp-resolutie over de samen werking tussen PvdA en PPR voor de volgende regeerperiode wordt aan het congres voorgelegd samen met de 'uit leg' die premier Den Uyl eraan heeft gegeven. Volgens de oorspronkelijke re solutie zullen de twee partijen allen in een regering gaan zitten als zij samen meer zetels halen dan zij thans hebben en bovendien als grootste combinatie uit de verkiezingen komen. Bovendien dient de verkiezingsuitslag een kabinet mogelijk te maken meteen progressieve meerderheid en met premier Den Uyl opnieuw als minister-president Den Uyl heeft de resolutie zo uitgelegd, dat het voor hem aanvaardbaar is als de verkiezingsuitslag het mogelijk maakt dat er een kabinet gevormd wordt van acht progressievcn en acht CDA-bewindslieden met hemzelf als premier. Naar verwachting zal het congres instemmen met de interpreatie van Den Uyl. VEGHEL - Doordat de chauffeur van een vrachtwagen - tevergeefs overigens - ivoensdag middag moest uitwijken vooreen katkwam deze frontaal in botsing met een Mercedes personenauto. De bestuurder van de Mercedes, de 55-jarige G. W. A. uit Venhorst was op slag dood: zijn medepassagier moest met zware verwondingen naar een Veghels ziekenhuis worden gebracht. Foto: het wrak van de personenauto. De Zeeuwse kampioen Arjaan van de Kreeke kan tegen de Zweden zijn mis lukt schaatsseizoen redden. PAGINA 23 inkrimping Rijnmond aan de last van de inkrimping in de scheepsbouw niet alleen dragen: beurs-flnanciën-economie. „MAAR AAN DE NOODZAAK IS NIET TE ONTKOMEN" „VERHOGING ZEKER NODIG NU GRONDPRIJZEN STIJGEN" GOES - Dc plannen van landbouwm. nister Van der Stee om dc pachtprijzen aan een forse verhoging te onderwer pen, worden niet met gejuich begroef bij de landbouworganisaties in Zee land. Maar men erkent wel de noodzaak om de pachtprijzen te verhogen, zeker in een tijd waarin de grondprijzen stijgen. Zoals bekend heeft de minister aange kondigd dat de verhoging van de pachtprijs groter zal zijn naarmate de land-wei of tuinbouwgrond beter van kwaliteit is. en de kavels omvangrijker zijn. Algemeen secretaris A Korteweg van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij ZLM zei desgevraagd dat de details van het ministeriele voorstel eerst nog in de 'commissie grondgebruik' van de ZLM bestudeerd moeten worden „Maarhiei is sprake van een drastische verhoging, die ongetwijfeld nogal wat kritiek zal uitlokken." De heer Korteweg vreesde dat de verho ging flink zou aankomen in sectoren als bijvoorbeeld die van de conservenge- wassen. de mais en de teelt van gladio len. „Wij hebben met die pachtprijsver hoging nogal moeite, en via het land bouwschap zullen we dit de minister dan ook wel duidelijk maken." De heer Korteweg vervolgde: „Wij jui chen bepaald niet bij deze voorgeno men maatregel, maar we hebben er aan de andere kant wel begrip voor. Want het is zonder meer duidelijk dat de pachtprijzen ook de kostenverhoging zullen volgen, en zo gezien was een pachtprijsverhoging dringend nodig." De ZLM-secretaris wees op de belang rijkheid van het pachten voor het finan cieren van de landbouw: „De verhou dingen tussen grond in eigendom en verpachte grond zijn de laatste jaren sterk veranderd ten nadele van de ver pachte grond. Het rendement is daar van te laag." Het landbouwschap heeft al uitgere kend dat het voorstel van de minister neer komt op verhoging van de normale norm voor de beste kwaliteit bouw^er grasland op de zeeklei, en voor de beste fruitteeltgrond met 59 procent, name lijk tot 500 per hectare. De heer Korteweg: „Dat zal mogelijk gelden voor de allerbeste gronden in de Het belang van de patiënt Voor ziekenhuisperikelen in Zeeland moest men tot voor kort in Zeeuwsch-Vlaanderen verdeeldheids-monopolie is nu doorbroken Ook Walche ren is in de gevarenzone terecht geko men: de afgelopen dagen kwamen di verse meningsverschillen over de zie kenhuisvoorzieningen in de toekomst onverbloemd naar buiten. Het aardige van de discussie is dat alle deelnemers het over één punt roerend met elkaar eens zijn: het belang van de patient dient voorop te staan. Zodra ze dat ech ter hebben gezegd, worden ze niet meer door eensgezindheid gehinderd. En dan blijkt dat het belang van de patient op evenveel manieren kan worden gediend als er deelnemers aan de discussie zijn. De Walcherse specialisten zijn het dui delijkst en trekken hun lijnen kaars recht: concentratie van Middelburg en Vlissingen is dringend nodig, het liefst in een nieuw ziekenhuis, maar indien dat onmogelijk is. dient naar hun me ning voor het huidige Vlissingse zieken huis te worden gekozen. De belde bestu ren daarentegen brengen enige krom mingen aan. het een wat meer dan het ander. Vlissingen - sprekend vanuit de betere positie - heeft, het over 'het af stemmen van functies op elkaar", waarop Middelburg verzekert 'geen bij wagen van Vlissingen' te willen worden. Het ziekenfonds wil uit de impasse ko men door een spoedig aan te vatten stu die. te richten op het beleid voor de ko mende jaren. een standpunt dat kenne lijk wordt gedeeld - zij het in andere be woordingen - door de geneeskundige in spectie. Door dit alles heen spelen de belangen van het personeel, mede om dat de ene groep een betere rechtsposi tie heeft dan de andere. Tegen de achtergrond van de hierbo ven uiteengezette standpunten zijn er twee wegen moge lijk om tot een opinie te komen. De eerste weg doet aan die van de specialis ten denken. Uit- gangspunt is de stelling dat de medi sche voorzieningen in een nabije toe komst op Walcheren een grotere con centratie eisen dan er nu bestaats bij welke eis overwegingen van traditie, vaneventueel gemeentelijke prestige en naijver en zeker ook van alstand ver schrompelen tot onbetekenende de tails. Het is een weg die bij voorkeur zal worden ingeslagen door ongeduldigen: zij verkiezen de kortste route Evenwel de 'kortste wegt is zelden recht' naar het woord van een Zeeuws dichter. Tech nisch gesproken lijkt deze route een voudig en makkelijk begaanbaar, maar wanneer ze tegenstribbelend en zelfs onder verzet wordt afgelegd, zal dat veel tijd en veel moeite kosten. Daarom dient ook de tweede weg te worden overwogen, die van de inspectie en van het ziekenfonds: uitgaande van de noodzakelijkheid tot concentratie be horen alle relevante factoren op korte termijn te worden bestudeerd, welke studie de uiteindelijke oplossing dwin gend moet vastleggen. Gelet op de vele haken en ogen die hier en daar al geeste lijke schaafwonden veroorzaken, lijkt deze tweede weg haast onvermijdelijk. Onvermijdelijk omdat het Middel burgse bestuur kennelijk niet bereid is om toe te geven indien er geen nieuw ziekenhuis komt. onvermijdelijk ook omdat de Walcherse specialisten nei ging hebben om een eigen politiek te gaan voeren als de huidige impasse niet wordt doorbroken. Er J r zijn naar ons gevoel nogal wat fac toren te bestuderen. Is het standpunt van de rijksoverheid om geen medewer king aan nieuwbouw te verlenen onher roepelijk? Zijn er misschien openingen te vinden en zijn wel alle mogelijkheden in dit opzicht volledig benut? Kent men in het geval van concentratie in een der bestaande ziekenhuizen - alle conse quenties en tot welke conclusies leiden die? Welke regelingen zijn nodig voor de rechtspositie van het personeel en welke bestuurlijke voorzieningen zijn in relatie daarmee gewenst? In welke ter mijnen behoort te worden gedacht met het oog op de ontwikkeling van de me dische techniek? Stuk voorstuk vragen, waarop antwoorden nodig zijn wil men tot een juist, beleid komen. Is het niet zinvol een dergelijke studie extern te doen verrichten'' Zij zou zich moeten bezighouden met een toekomstig model voor ziekenhuisvoorzieningen in de Walcherse regio, rekening houdend met medische eisen, met standpunten van de rijksoverheid en tevens de huidige situatie in beschouwing nemend. In die situatie echter zullen gemeentelijke prestige-overwegingen van welke kant dan ook alsmede alstand - wat is vijf kilometer in deze tijd? - zonder meer buiten beschouwing moeten blijven. ALs dergelijke details een rol gaan spelen kan de minister van binnenlandse za ken maar beter een voorstel indienen om Vlissingen en Middelburg samen te voegea Mo, Locht nu op korte termijn blijken dat de beide Walcherse ziekenhuisbesturen niet bereid of in staat zijn hun thans ge scheiden opvattingen onder één noemer te brengen, dan is deze tweede weg - een exteme studie - onvermijdelijk. Met op zet en nadruk gebruiken we de toevoe ging 'extern', want daarmee wordt de betrokkenheid van de hier in het geding zijnde partijen uitgeschakeld. Dat is daarom noodzakelijk omdat deze par tijen het belangrijkste element in deze hele zaak verschillend interpreteren, namelijk het belang van de Walcherse patient. Hetzou haast worden vergeten: om hem gaat het. om hem alleen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1