J E ZEEUWSE COURANT FRANKRIJK LAAT ABOE DAOED VRIJ Van Veen: geen nieuwe initiatieven werkgevers Menten ligt ziekenhuis in Bouw van nieuw ziekenhuis Walcheren op korte termijn 'uiterst onwaarschijnlijk' kleintjes Israël roept ambassadeur terug CNV GAAT PER ONDERNEMING ONDERHANDELEN Rijdende afzettingen pagina 11 220e jaargang no. 9 Woensdag 12 januari 1977 kunt u ook telefonisch opgeven. Zie pag. 3 voor telefoonnummers JERUZALEM/PARIJS (RTR/AFP/DPAAJPI) - Frankrijk heeft dinsdag de vorige week in Parijs gearresteerde Palestijnse leider Aboe Daoed vrijgelaten en Israël, dat om zijn uitlevering had ver zocht, reageerde onmiddellijk met het terugroepen van zijn ambassadeur in de Franse hoofdstad. Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken deelde mee dat de diplomaat was ontboden om over de zaak rond de vrijlating van Aboe Daoed overleg te plegen. Eerder had de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Yigal Allon, verontwaardigd gereageerd met de uitlating 'dit is een beschamende overgave aan druk en dreigementen van arabische zijde. Als vaststaand wordt aangenomen dat Aboe Daoed de organisator is van de overval die Palestijnse guerrillastrij ders in 1972 op het olympisch dorp in München deden. Bij hun poging een aantal leden van de Israëlische sport ploeg te ontvoeren en de tegenactie van de Westduitse politie vielen toen do den, waaronder elf Israëlische afge vaardigden naar de olympische spelen. De op 16 juni 1937 in Bagdad geboren Aboe Daoed werd door de Franse auto riteiten in vrijheid gesteld nadat een rechtbank in Parijs had beslist dat Westduitse en Israëlische stappen om zijn uitlevering te verkrijgen niet aan de juridische eisen voldeden. Na de uitspraak werd Daoed, die lid is van revolutionaire raad van de Pales tijnse organisatie El Fatach, naar de La Santé gevangenis teruggebracht en daar vrijgelaten. Hij vertrok onmid dellijk per vliegtuig van het Parijse vliegveld Orly naar Algiers, waar hij inmiddels is aangekomen. Hij was vorige week vrijdag onder de naam Joessef Radsji ben Hanna met een Iraaks paspoort in Frankrijk gear riveerd, waar hij nog dezelfde avond in een hotel in Parijs werd aangehouden. Tijdens de behandeling van Daoeds zaak voor de rechtbank verklaarde een van zijn vijf advocaten: „Deze man is geen terrorist, hij is een groot leider van het Palestijnse verzet'. duur Hét uitstel van de aanleg van de vaste oeververbinding over en onder de Wes- terschelde kost ieder jaar vijftig miljoen gulden. ophouden Minister Lubbers blijft bij zijn besluit te stoppen met het geven van overheids hulp aan Tealtronic. :e dagen van president afscheid linden verdeeldheid De onzekere toekomst van het Gasthuis in Middelburg houdt de partijen ver deeld. Minister Van der Stee wil een forse vi hoging van pachtprijzen. gemakkelijk Feyenoord denkt RWD Molenbeek g. makkelijk uit te schakelen ambitieus Jessica Benton, de hooghartige Elisa beth Eraser uit 'The Onedln Line' vindt zichzelf geen ambitieuze vrouw, radio- en televisleprogramm's, strip PAGINA 17 afspraken De ondernemers in het midden- en Kleinbedrijf willen met de nieuwe rege- nngmeerjarenafspraken maken: beurs- ünandén-e Toen de vrijlating van Aboe Daoed be kend werd veroorzaakte dat onder meer in Israël en Wcst-Duitsland scherpe reacties. De ambassadeur van Frankrijk in Jeruzalem werd op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden om een 'krachtig tegen het optreden van zijn regering' aan te ho ren. De Israëlische oppositieleider Mena- chem Begin vergeleek de Franse daad met die van de regering-Laval. 'welke met de Nazi-bezetters samenwerkte bij het deporteren van joden naar de gas kamers' Ook uit Bonn kwam kritiek op de vrijla ting van Daoed. Het ministerie van jus titie gaf een verklaring uit waarin het opmerkte dat 'de strijd tegen interna tionaal terrorisme hierdoor niet een voudiger is gemaakt'. Volgens het mi nisterie is de uitspraak van de Franse rechtbank 'niet in overeenstemming met de tot dusver gevolgde praktijk bij uitwijzingsprocedures'. Zowel Israël als de justitie van de West duitse deelstaat Beieren, waar de over val op het Olympische dorp in 1972 plaatsvond, hadden Frankrijk verzocht Daoed vast te houden in afwachting van officiële uitleveringsverzoeken. De Franse rechter bepaalde echter dat de Duitsers methun uitleveringsverzoek te laat waren en dat op het Israëlische ver zoek niet kon worden ingegaan omdat de misdaden waarom het in het geval Daoed gaat hadden plaatsgevonden voorde invoering van een wet in Frank rijk 11975» die Ln dit geval een uitlevering wel mogelijk zou hebben gemaakt. Kluif De zaak lijkt een kluif te gaan worden voor juristen, want een woordvoerder van het Beierse ministerie van justitie verklaarde dat een bilateraal akkoord met Frankrijk bepaalt dat er een pe riode van twintig dagen mag liggen tus sen het verzoek tot gevangenhoudingen een officieel uitleveringsverzoek. Het Franse ministerie van justitie rea geerde geprikkeld in een verklaring die nagenoeg neerkomt op de beschuldi ging dat Bonn om de arrestatie van Daoed had verzocht en daarna naliet direct met een officieel uitleverings verzoek te reageren. .Het was na een telefonisch verzoek van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken, waarin de versturing van een verzoek tot arrestatie werd aangekondigd, la ter op de avond gevolgd door een tele gram, dat Daoed werd vastgehouden', aldus het Franse ministerie. Volgens het ministerie was drie dagen later nog steeds geen officieel beves tigd verzoek tot uitlevering ontvangen. PARIJS - De Franse justitie heeft de gearresteerde Palestijnse leider Aboe Daoed vrijgelaten. Hier is Daoed m een auto op weg naar het vliegveld Orly vanwaar hij met bestemming Algiers is vertrokken. Links een politieman die Daoed begeleidde. TOESTAND NIET ERNSTIG DEN HAAG-De van oorlogsmisdaden verdachte Pieter Nicolaas Menten is opgenomen in het penitentiaire zie kenhuis in Scheveningen. Dit heeft te maken roet de suikerziekte, waaraan hij al jaren lijdt. Zijn toestand zou niet ernstig zijn. DEN HAAG (ANP) - „Ik begrijp dat de vraag leeft: zijn ervan werkgeverskant misschien toch geen nieuwe initiatie ven te verwachten? Ik moet zeggen dat wij daartoe op dit moment geen enkele aanleiding zien". Aldus mr. C. van Veen. voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, dinsda gavond op de maandelijkse informa tieve persconferentie van zijn verbond, na afloop van de vergaderingen van het dagelijkse en van het algemene bestuur van zijn organisatie. De heer Van Veen heeft er nog eens aan herinnerd dat hij op 2 december van het vorige jaar, kort na het stranden van het centrale overleg, namens de raad van bestuur in arbeidszaken (waarin de cen trale verbonden van industriële werk gevers, van ondernemers in midden stand en in land1 en tuinbouw samen werken). In een brief aan minister Boersma van sociale zaken het kabinet dringend heeft gevraagd nogeens te overwegen in een dnepartijenoverleg te komen tot. een kwalitatieve formule waarbij even tuele tegenvallers in de economische ontwikkeling ten opzichte van de hui dige situati zouden worden afgedekt Bedoeld werd dat de - zij het bescheiden - koopkrachtverbetering voor de mo dale werknemers zoals die besloten ligt in de werkgeversvoorstellen die tijdens en na het centrale overleg golden en gelden, zou kunnen worden gegaran deerd door de overheid. Het begint ons zo zoetjes aan ernstig te storen, aldus de heer Van Veen onder meer. dat het kabinet nog steeds geen rechtstreeks antwoord heeft gegeven op die brief. Ons uitgangspunt is - en de bewijzen daarvoor liggen voor het oprapen - dat: het bedrijfsleven niet meer in staat is eenzijdig de koopkracht, van de werk nemers te garanderen. Voor ons is au tomatische prijscompensatie niet een kwestie van principe, maar een kwestie van mogelijkheden en van onmogelijk heden. Tot slot zei de heer Van Veen: ..Het is onzin te doen alsof wij in 1977 geen prijs stijgingen compenseren. Om precies te zijn 5.5 procent en geen cent minder Maar wat we wel zeggen is: onze pols stok is niet langer". Het dreigement van acties in ons land heeft nu al, zeker in de metaalindustrie, schade tot gevolg, aldus voorzitter A. Prins van de vereniging voor de metaal en de elektrotechnische industrie FME. de heer A. Prins. Er komen steeds telefoontjes uit het buitenland met de vraag, hoe het met die actiedreiging staat Het gaat in die telefoontjes dan om de informatie of de levertijd nog kan worden nagekomen en dan met name om scheepsreparaties. Als de dreiging ernstig is gaat men na ol men eiaers met beter tereent Kan. Het actiedreigement heeft zeker nu al ge volgen voor de export van ons land zc zei de heer Prins. Desgevraagd zei de heer Prins dat dc werkgevers geen bindende arbitrage aanvaarden, omdat daarmee de ver antwoordelijkheid voor de consequen ties uit handen zou worden gegeven. De ondernemers zijn zelf verantwoordelijk voor de besluiten. Er is geen bezwaar tegen een college van wijze mannen Per onderneming De industriebond CNV gaat proberen ol men bij de afzonderlijke ondernemin gen in de metaal wel bereid is aan de vakbondseisen tegemoet te komen. De bondsraad van de industriebond CNV heeft dinsdag in Utrecht besloten onverkort vast te houden aan handha ving van het huidige systeem van auto matische prijscompensatie ln de cao voor 1977. Ook besloot men het cao- overleg te verleggen van het niveau van de bedrijfstak naar de ondernemingen zelf. ..We proberen nu bij de afzonder lijke ondernemingen onze eisen erdoor te knjgen". aldus tweede voorzitter Leo Ester van de industriebond CNV. Als de ondernemers 'nee' blijven zeggen zal de bond een ultimatum stellen. Als ook dat ultimatum is verstreken loopt de on dernemer de kans zich acties op de hals te halen. De bondsraden van de industriebonden NVV en NKV moeten tormeel nog over deze kwestie beslissen maar te verwach ten is dat ook deze bonden evenals de industriebond CNV 'de ondernemingen in zullen gaan", aldus W Wamsleeker van de industriebond NW. Zuivel Dok bij de onderhandelingen over de zuivel-cao lijkt, het al dan niet handha ven van het systeem van prijscompen saties een struikelblok te worden. Dit is dinsdag gebleken bij het eerste overleg tussen werkgevers en werknemers. Dat overleg betrof het eerste kwartaal van 1977 als deaarop volgende maanden. De cao voor de zuivelindustrie loopt name lijk van 1 april tot 1 apnL De vakbonden willen nu al een princi piële uitspraak ever de prijscompensa ties in de periode na 1 april, een eis, waaraan de werkgevers volgens een woordvoerder van de voedingsbonden FNV niet tegemoet willen komen. In het bakkerijbedrijf ('20.000 werkne mers» spelen dezelfde problemen als in de zuivel. De woordvoerder van de voedingsbon den FNV deelde mee, dat de werkgevers dinsdag een brief hebben gekregen waarin de bonden verklaren dat ze niet meer willen onderhandelen over de pe riode na 1 april, als de bakkerijen niet voor 20 januari over de brug komen met een prijscompensatiesysteem voor de rest van het jaar. Postkantoor in Noord-Oost Polder overvallen ENS (ANP)-Drie jonge mannen hebben dinsdagmorgen het postkantoor van Ens in de Noord Oost Polder overval len. Zij bedreigden de enige employé van het postkantoor met een mes en vluchtten in een auto met een vals ken teken. Bij de overval werd een bedrag van 20.000 gulden buitgemaakt. INSPECTEUR VOLKSGEZONDHEID IN ZEELAND: Satelliet zon der toekomst? Vfff/ Deze week heeft PTT een nFu&jej aantal mededelingen gedaan over een conferentie met een Epfeiy ingewikkelde naam. namelijk de ITU World Administrative Radio Conference on Broad casting Satellites 1977. Ze wordt deze en volgende maand in Genève gehouden, zal vijf weken duren om 'banen-rond- de-aarde' te verdelen voor omroepsatel- lieten. Dat lijkt een puur technische aangelegenheid, maar ze is dat aller minst. Deze conferentie is namelijk het voorspel tot revolutionaire veranderin gen op het stuk van ontvangstmoge lijkheden voor tv. Het zonderlinge evenwel is dat Nederland naar deze Ge- neefse conferentie is getrokken zonder dat hier een toekomstvisie is ontwik keld voor de daar behandelde proble matiek. Letterlijk staat er in een com muniqué van PTT over de conferentie: ..Tenaanzien van de noodzaak of wense- lijkheid voor een satellietomroep in ons land was geen toekomstvisie beschik baar." De enigen die zich met deze zaak hebben beziggehouden zijn enkele top figuren van de PTT en van de NOS en daarmee houdt het op. Nimmer is in brede kring over deze zaken gediscus sieerd. niet in de kamer, noch in het ka binet. Toch worden in Genève besluiten genomen waardoor Nederlands positie ten aanzien van satellietomroep voor de toekomst zal zijn vastgelegd. Een eigen aardige ontwikkeling. SCHEVENINGEN-De van oorlogsmisdaden verdachte Blaricummer P. N. Menten is dinsdagmorgen opgenomen in het penitentiair ziekenhuis in Den Haag Op deze archieffoto van de Scheveningse gevangenis is op de achtergrond tzie pijli het ziekenhuis te zien Menten verbleef, na zijn uitwijzing uit Zwitserland, in het huis van bewaring aan het Kleine Gartmanplantsoen in Amsterdam. Dat hij naar het gevange nisziekenhuis in Scheveningen. het enige in ons land. is gebracht, kan als bewijs worden opgevat, dat zijn medis che toestand niet ernstig lijkt. Als dat wel zo zou zijn. zou hij naar een burger ziekenhuis, dat een specialistische be handeling kan geven, zijn gebracht Zeker is, dat de overbrenging van Men ten naar het ziekenhuis niets te maken heeft met een eventuele zelfmoordpo ging. Zoals bekend deed de Blaricum mer zo'n poging kort na zijn arrestatie in het Zwitserse Uster. Hij nam toen een groot aantal slaaptabletten in. In een ziekenhuis in Zurich werd echter zijn maag leeggepompt. Na enkele dagen mocht Menten dat ziekenhuis weer ver laten. De Utrechtse advocaat van Menten, mr. B. Simon, heeft als commentaar gege ven dat Menten naar het ziekenhuis is overgebracht ..omdat zijn lichamelijke conditie zorgwekkend is en een zorg vuldig toezicht vereist" Simon zegt dat hij ai eerder bij de rechter-commissaris, die het onderzoek naar Menten leidt, op verzorging in een ziekenhuis heeft aangedrongen ..omdat er anders straks helemaal geen proces kan plaatsvinden bij ontstentenis van een verdachte".. Volgens de Utrechtse advocaat is Men ten door zijn suikerziekte lichamelijk in zeer slechte conditie. ..Vooral na de verhoren, die meestal in het bijzijn van de door Menten zeer gehate commissa ris van de rijkspolitie Peeters plaats vinden, is hij er slecht aan toe". Simon zegt dat er een kans bestaat, dat Menten binnenkort niet meer verhoord wil worden in het bijzijn van Peeters. Nal j Jjantlijn ationale omroepsatellieten worden in de toekomst in een 'geo-stationaire' baan rond de aarde gebracht, dat wil zeggen dat hun omloopsnelheid even groot is als die van de aaide. Ze staan als het ware stil en kunnen derhalve uitste kend als radio- en tv-zenders functione ren. Ze leveren zelfs een betere ont vangst dan de de torens, die nu her en der over het land zijn verdeeld. Neder land heeft in Genève een wensenpakket ingediend voor één satelliet die voorziet in vijf kanalen, na melijk vier voor tv en één voor een aan tal radio programma's. Dit pakket is uitsluitend geformuleerd om eventuele toekomst mogelijkheden niet te blokkeren: „Op financiële gronden lijkt satellietomroep in Nederland niet haalbaar" meent PTT. Inmiddels is een delegatie n3?r Genève afgereisd, voornamelijk be staande uit topmensen van PTT en NOS, begeleid door een hoofdambte naar van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Zij zal er naar streven om voor Nederland een baanpositie te krijgen, waarbij'de satelliet zich in ongeveer dezelfde posi tie zal bevinden als die van Belgiè. West-Duitsland. Frankrijk, Luxem burg, Zwitserland, Oostenrijk en Italië. Dat alles alleen voor het geval dat, want nogmaals: PTT gaat er van uit dat het toch allemaal te duur zal wezen. in de nabuurlanden denkt men daar anders over: Frankrijk en West Duitsland zullen zeker satellieten gaan gebruiken en dat nu is ook voor Neder- iand van groot belang. De achtergrond van deze technische ontwikkelingen is dat er in de toekomst de programma's van deze landen hier ook ontvangen kunnen worden. De satellieten beper ken hun uitstralingen namelijk niet tot de landsgrenzen, maar gaan daar ver overheen. Zo zou een Nederlandse satel liet een groot deel van Belgjè en West Duitsland kunnen 'aanstralen' en om gekeerd geldt dat de satellieten van an dere landen hun banen over Nederland zullen laten vallen. In dit licht moet de mededeling van PTT worden be schouwd dat Nederland naar eenzelfde baanpositie zal streven als België, WestDuitsland, Frankrijk. Luxem burg, Zwitserland, Oostenrijk en Italië. Daarmee wordt namelijk tevens aange geven dat de tv-programma's van deze landen hier - via een speciale antenne - ontvangen kunnen worden. Er zit een ironische kant aan deze ontwikkeling. Onlangs nam immers de tweede kamer een motie aan om de Ster niet langer meer om zeven uur te laten uitzenden, terwijl in de toekomst Luxemburgse tv-programma's kunnen worden ont vangen, die vermoedelijk puur- commerciëel zullen zijn. W* MEDISCHE STAF: DAN CONCENTRATIE IN VLISSINGEN MIDDELBURG/VLISSINGEN - Het is 'uiterst onwaarschijn lijk' dat staatssecretaris Hen driks van volksgezondheid bin nen afzienbare tijd toestem ming zal geven voor de bouw van één nieuw Walchers zieken huis. Dat zegt de inspecteur van de volksgezondheid in Zeeland. dokter S. Lelie over de Wal- cherse ziekenhuissituatie. Vol gens de heer Lelie zit het er vol strekt niet in, dat de bewinds man een beslissing met ver strekkende gevolgen neemt voordat het college de zieken huisvoorzieningen een studie over de ziekenhuizen in Zeeland heeft afgerond. Met die studie is zeker een half jaar en mogelijk nog wel een jaar gemoeid. De Medische Staf Walcheren - be staande uit de vijftig op Walcheren werkzame specialisten - is ook somber gestemd over de kansen voor de bouw van één nieuw Walchers ziekenhuis. De staf meent dat als de nieuwbouw niet kan doorgaan, toch concentratie van de ziekenhuisvoorzieningen noodzakelijk zal zijn. De staf heeft aan het eind van het vorig jaar een principebesluit ge nomen, waarin wordt uitgesproken dat 'totale concentratie van ziekenhuis voorzieningen' doorgang moet vinden. Men geeft daarbij de voorkeur aan de locatie Vlissingen. De staf houdt onverdeeld vast aan een nieuw te bouwen ziekenhuis, maar stelt in het principebesluit: „Wil het medisch handelen in beide ziekenhuizen op ver antwoord niveau blijven functioneren, dan dient het principebesluit over de nieuwbouw door de overheid op korte termijn (vóór uiterlijk 1 juni 1977) te worden genomen. Wanneer blijkt dat nieuwbouw niet op verantwoorde ter mijn te realiseren valt, dan dient in de interimfase een concentratie van beide ziekenhuizen plaats te vinden in Vlis singen." Patstelling De besturen van beide ziekenhuizen zijn het niet eens met de medische staf Walcheren. Het bestuur van het Vlis- singse ziekenhuis Bethesda-Sint-Jo- seph Heeft in een brief aan het perso neel laten weten dat in de intcrimpe- riode een vergaande samenwerking moet groeien, en tekent daarbij aan dat de 'functies van de ziekenhuizen volle dig op elkaar moeten worden afge stemd'. Het Middelburgs bestuur van het Gast huis meent dat de zaak in een 'patstel ling' is geraakt en schrijft - ook in één brief aan het personeel: „Van onze kant wordt geweigerd in te gaan op enig voorstel dat de mogelijkheid inhoudt dat het ziekenhuis te Middelburg niet meer gelijkwaardig zou zijn, maar een bijwagen zou worden van Vlissingen." Over de procedure die moet worden ge- (Slot zie pagüia 9 kolom 5> aarom heeft overigens Nederland voor dezelfde baanpositie gekozen als de hier genoemde landen? Waarom geen combinatie aangegaan met Engeland? Wie heeft deze beslissing genomen? De regering? Nee. Het parlement? Even min Als we goed zijn ingelicht is deze landengroep samengesteld in het kader van de EBU, het samenwerkingsver band van de Europese omroepen. Daar is men er van uitgegaan dat de bewuste landen in staat kunnen en moeten zijn om eikaars programma's te ontvangen. Het lijkt ons een procedure die vragen en kritiek oproept Steeds duidelijker wordt in Nederland dat belangrijke be slissingen op het stuk van de communicatie-ontwikkeling in handen zijn van slechts een kleine groep - top mensen van PTT en NOS -, terwijl toch deze besluiten bepalend zijn voor het toekomstige cultuurpatroon van dit land. Dergelijke ingrijpende beslissin gen behoren niet alleen een zaak van PTTenvande NOS te zijn, want ze gaan de hele Nederlandse samenleving aan: onderwijs, culturele organisaties, con sumenten, pers enz. In recente discus sies - onder meer in de kamer - is bij herhaling gepleit voor een breed overleg over nieuwe mogelijkheden en ontwik kelingen op het gebied van de telecom- (Slot zie pag. 3 kolom Ij

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1