DIALE ZEEUWSE COURANT DODEN BIJ BOMAANSLAG OP METRO IN MOSKOU Mirage Belgische luchtmacht in Westerschelde neergestort minikrant FNV en CNV bereiden acties voor apart Mogelijk actie Russische dissidenten vandaag Rechtzaak- Menten over half jaar PILOOT VERMOEDELIJK OM HET LEVEN GEKOMEN 220e jaargang no. 8 Dinsdag 11 januari 1977 Elke vrijdag in de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen e.d. voor advertenties ZONDER WINSTOOGMERK MOSKOU/LONDEN (UPI, RTR) - De explosie van een bom die zich zaterdagavond voordeed in de metro van de Russische hoofdstad Moskou heeft aan minstens zeven personen het leven gekost. Daarnaast vielen er ongeveer dertig gewonden. Dit is maandag vernomen in welingelichte kringen in Moskou. Hoewel de officiële Russische pers het afgelopen weekeinde niet heeft gerept van dode lijke slachtoffers en evenmin is ingegaan op de mogelijkheid van een aanslag vertelden genoemde kringen dat het ging om een kneedbom die op de rails zou zijn geplaatst. De doorgaans goedinge- lichte Russische journalist Viktor Louis heeft via een bericht in de Londense Evening News de mogelijkheid geopperd dat de aanslag is gepleegd door een groep Russische dissidenten, die werkt volgend de methoden van groepen als Baader-Meinhof in West-Duitsland. De explosie deed zich zaterdag aan het begin van de avond voor op een boven gronds baanvak van de metro tussen de stationsIzmailovo en 'eerste mei', in het noordwestelijk deel van Moskou. Het parket van de voorstad Izmailovo lietop vragen van journalisten telefonisch we ten dat de kwestie 'niet onder zijn be voegdheid viel maar onder die van de staatsveiligheid, de geheime politie KGB Het Russische persbureau Tass kondigde maandag slechts aan dat een onderzoek naar de explosie zal worden ingesteld. Tass noemde de explosie 'van zwakke kracht' en zei dat ze 'slachtof fers had veroorzaakt'. De genoemde Russische kringen haalden een vrouwe lijke ooggetuige aan die zei dat ze pas sagiers bedekt met bloed uit een coupé zag strompelen en toen de trein op het station eerste mei was aangekomen. Enkele passagiers hadden ledematen verloren. Volgens haar zeggen doken de •passagiers als het ware naar buiten toen de trein tot stilstand was gekomen. Explosies De onderdirecteur van de Moskouse metro, Ivan Otsjerhin, vertelde een verslaggever telefonisch dat slechts één coupé was beschadigd en dat de veiligheid De beveiliging van de kerncentrale in Borssele kostte het vorig jaar tien mil joen gulden. onmogelijk De directeur .van Tealtronic ls van me ningdat 'doorgaan op de huldigemanier onmogelijk is naakt werkgelegenheid De fusie van de vervoersbedrijven heeft weinig gevolgen voor de werkgelegen- beinvloeding vernielzuchtig biljartstrijd Donderdag gaat ln Temeuzen de Euro pese biljartstrijd kader 71-2 van start De organiserende vereniging KOT staat onder hoogspanning, maar is gereed. PAGINA 13 verrassend lean Bcssems raakte ln anderhalfjaar nauwelijks een keu aan en werd toch na tionaal 'oiljartkampioen 71-2. plukken Tv-toekomst: programma met parabool-antenne 'uit de ruimte pluk ken'; radio- en televisieprogramma's; strip. PAGINA 17 record De wereldproduktie van ruwe olie be reikte he'. afgelopen jaar ccn record- Hoogte: beurs-financiên-economie dienstregeling niet werd onderbroken. Moskovieten, die maandagmorgen langs de bewuste plaats reden zeiden dat ze niets ongebruikelijks zagen. De onofficiële kringen vertelden dat ze van de vrouwelijke ooggetuige hadden gehoord dat de eerste explosie werd gevolgd door nog twee of drie klappen die aan explosies deden denken voor dat de trein het station bereikte. An dere ooggetuigen vertelden dat ze drie mannen hadden gezien die iets onder een zitting plaatsten en de trein verlie ten voordat de explosie plaatsvond. Zowel metro, als politiefunktionarissen weigerden details te geven van de ge beurtenis en wilden niet ingaan op mo gelijke oorzaken van de explosie. Ivan de Sovjet-Unie als deze ernstig zijn en in bepaalde mate al tot het publiek zijn doorgedrongen. De Russische journalist Viktor Louis, die doorgaans zeer nauwe contacten heeft met Russische regeringsfunktio- narissen, meent dat de bomaanslag op de Moskouse metro wellicht is ge pleegd door een groep Russische dissi denten die werkt volgens de methoden van de Baader-Meinhof-groep in de bondsrepubliek. Officiële kringen in Moskou citerend, schrijft hij maandag als correspondent van het Londense dagblad Evening News dat de daders van de aanslag nog niet zijn gearres teerd. Maar, zo voegt hij eraan toe, in officiële kringen gelooft men dat de Otsjerhin zei dat een onderzoek wordt, grote publiciteit di ingesteld, maar voegde eraan toe dat dit routine is in dergelijke gevallen. De offi ciële Russische media maken normali ter slechts melding van ongelukken in i de. westerse landen aan terroristische activiteiten wordt gegeven een aansporing kan zijn voor Russische activisten. Politie-onderzoek naar scheermesjes in chocolaatjes OOSTERHOUT (ANP) - De gemeen tepolitie van het Noordbrabantse Pos ter Hout onderzoekt de herkomst n enkele scheermesjes die in het afgelopen weekeinde zijn gevonden ti gevulde chocolaatjes. Volgens een bekendmaking van de politie maandag kan er ..geen sprake van een fabricage- of verpak- kingsfout". Een misdrijf of althans een poging daartoe acht de politie wel mogelijk De scheermesjes zijn in niet meer dan verpakking chocolaatjes aange troffen. Een woordvoerder van de Nederlandse importeur verklaarde maandag na contact met de Duitse fabriek waar het snoepgoed gemaakt wordt dat er geen doosjes met metaal uil de fabriek kunnen komen „Bij de eindcontrole wordt maar liefst tweemaal met een metaaldetector gewerkt", zei hij. MOSKOU - Naar nu pas bekend is geworden heejl de explosie van een bom zater dagavond in een treinstel van de Moskouse metro aan minstens zeven personen liet leven gekost. Daarnaast vielen er ongeveer dertig gewonden. Hier een archieffoto van de metro in Moskou. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG - De rechtzaak tegen de van oorlogsmisdaden verdachte Blari- cumse kunstverzamelaar Piëter Men- ten zal pas op zijn vroegst over een half jaar voor kunnen komen. Dit is dc me ning van zowel het Openbaar Ministe rie als van de verdediging, die door de bekende Utrechtse strafpleiter mr. B. F. J. Simon wordt gevoerd. In de tenlastelegging is niet opgenomen de moord op de Poolse hoogleraren bij Lemberg, waai- de Weense nazi-jager Wiesenthal de Nederlandse justitie op heeft gewezen. Dit omdat de bewijslast te dun is en bovendien vrijwel vaststaat dat Menten daarbij niet aanwezig heeft kunnen zijn. ..De preventieve hechtenis van Menten kan slechts twee keer met 30 dagen worden verlengd", aldus Mentens ver dediger. „Ik heb nog nooit in mijn lange ervaring als advocaat zo'n tijdrovende zaak onder handen gehad en ik ben er dan ook zeker van. dat er na 102 dagen een formele rechtszitting moet worden geopend, die echter onmiddellijk zal worden geschorst om de dan ontbre kende stukken alsnog boven water te kunnen krijgen". Het onderzoek van de Amsterdamse rechter-commissaris mr. Van Duuren. dat dagelijks vordert, richt zich uitslui tend op twee data. Het gaat om 7 juli en 28 augustus 1941. toen in het voormalige Poolse Galicïë twee massa-executies hebben plaatsgevonden, waaraan Men ten. volgens de beschuldigingen, zou hebben deelgenomen. Uitgezocht dient onder andere te wor den - en dit lijkt op een lijdensweg - welke Duitse moordcommando's in 1941 in het betreflende gebied opereer den. wie de leiding had en hoe de bloed sporen zich precies hebben afgetekend. Mr. Simon meent dat zijn cliënt, een veel te lage kwalificatie had - „Sonderfuhrer is geen omschreven rang in de voorma lige SS-hiëfarchie" - om. hoe dan ook. een spil-functie te hebben gehad. RSV-AANBOD PEGUSORDER UTRECHT - Het Nederlandse Rijn- Schelde-Verolmc-concern heeft in dc concurrentieslag om de miljoenenor der voor dc renovatie van de Pegus- elektriciteitscentrale aan het Merwe- dckanaal in Utrecht een nieuwe aan bieding gedaan. Het concern heeft besloten de totale in stallatie te zullen leveren voor dezelfde prijs als die van de Zwitserse concurrent Brown Boveri. en een deel van het werk door dit bedrijf te laten uitvoeren. GEEN RESULTAAT GESPREK RICHARD LUSAKA (RTR> - De Britse onderhan delaar Ivor Richard heeft maandag in de Zambiaansc hoofdstad Lusaka be sprekingen gevoerd met leiders van het 'patriottisch front', het verbond van nationalisten in Rhodesiê dat hel afge lopen weekend de steun kreeg van de vijf frontlinie-staten. Na alloop zeiden Nkomo en Mugabe dat zij niet zijn afgeweken van him eigen voorstellen voor de interimregering die Rhodesiê in de overgangsperiode naar onafhankelijkheid moet besturen. Mu gabe zei dat. Richard alleen maar ideeën had gelanceerd en niet met duidelijke voorstellen was gekomen. KOK: VOORSTEL VAN VEEN LOOS GEBAAR -' redactie economie) AMSTERDAM-UTRECHT - Zowel de Federatie van Nederlandse Vakcentra les als het Christelijk Nationaal Vak verbond hebben een coördinatiecom missie ingesteld, die de beleidsorganen zullen moeten adviseren over het voe ren van acties, waarbij stakingen niet zijn uitgesloten. ..Doordat de werkgevers tot nu toe niet bereid zijn gebleken de vakbeweging zelfs maar een stap tegemoet te komen. Utrecht gevraagd de nieuwe aanbieding Z^n^f^Tv^r^K vrm npt. RSV.enneArn m Ha hAclmtvnr. Hiermee is het prijsverschil van elf mil joen gulden weggewerkt. Minister van economische zaken Lut>- bers heeft in een telexbericht aan voor zitter W. Vergeer van de raad van com missarissen van het provinciaal en ge meentelijk elektriciteitsbedrijf van het RSV-concern in de besluitvor ming te betrekken. maandagavond na afloop van de Feder atieraadsvergadering. „Het verloop van LONDEN - Een Brits elektronisch bedrijf heeft een televisietoestelletje in de handel gebracht dat zo klein is dal het in een jaszak kan worden meegedra gen. Hel is geschikt om overal ter wereld gebruikt tc ivorden. Het heeft een schermpje van 5 cm en meet 10x15x3.7 cm. Aanschafkosten ruim 650 gulden. de loononderhandelingen in een aantal bedrijfstakken verontrust ons zeer", al dus de Verbondsraad van het CNV. Tot nu toe is er echter geen sprake van. dat FNV en CNV eventueel te voeren acties vooraf gezamenlijk zullen gaan coördi neren. Wim Kok zei maandagavond, dat acties zullen worden voorbereid voor die be drijfsonderdelen. bedrijven of bedrijf stakken. waar de loononderhandelin gen tot nu toe tot een volstrekt negatief resultaat hebben geleid. De FNV zal deze week nog afwachten wat enkele onderhandelingsgesprekken - zoals in de bouw - nog zullen opleveren, doch de afzonderlijke bonden is inmiddels ge vraagd aan een coördinatiecommissie van de FNV voorstellen te doen welke acties waar gevoerd zullen kunnen gaan worden. Arbitrage Ook het CNV heeft inmiddels zo een coördinatiecommissie ingesteld. Deze CNV-commissïe zal eventuele acties van de CNV-bonden coördineren. „Waar eventuele bemiddeling of arbi trage een oplossing zou kunnen bieden, zullen die mogelijkheden ook in hel be raad met de leden worden betrokken". Bij de Italiaanse nationale persbu reaus is maandag niet. gewerkt als ge volg van een 24-uursstaking van de telexisten. De staking werd afgekon digd nadat de onderhandelingen over een nieuwe cao waren vastgelopen. De telexisten kregen later rle steun van de typografen bij de dagbladen, waardoor die kranten vandaag met kunnen ver schijnen. Een '24-uursstaking van de georganiseerde piloten van Air France uit protest tegen bezuinigingsmaatre gelen van de maatschappij, heeft maandag weinig gevolgen voor het pu bliek gehad. OOGGETUIGEN ZAGEN STEEKVLAM EN ONTPLOFFING TERNEUZEN - Maandagmid dag is in de Westerschelde een Mirage van de Belgische Luchtmacht neergestort, waarbij de piloot van het bran dende toestel naar alle waar schijnlijkheid om het leven is gekomen. Een zoekactie had geen resultaat. De straaljager vloog in forma tie van 4 toestellen, die manoeu vres op lage hoogte uitvoer den. aver de Westerschelde. Ter hoogte van Dow Chemical bij Terneuzen vatte het toestel vlam en er volgde een hevige ontploffing. Een enorme steek vlam kwam uit de motor van de Mirage, zo hebben ooggetuigen (onder anderen werknemers van Dow Chemical en opva renden van de zandzuiger 'Rio 3') meegedeeld. Het vliegtuig stortte neer op de Hooge Springer van de zand bank de Hooge Platen. Denaam van de Belgische piloot wordt niet vrijgegeven voor hij is gevonden zo maakte een woordvoerder van de Belgische luchtmacht bekend. De heer Matthieu, persattaché van het ministe rie van landverdediging. zei dat de vier toestellen waren opgestegen van het vliegveld Florennes in Zuid-Beigië. Het betrof een gew one algemene oefen- vlucht. De ontploffing is volgens dc Belgische Luchtmacht om 15.56 ge beurd. Nederlandse bronnen spreken van 15.50 uur. De piloot van het toestel meldde aan de overige drie toestellen dat zijn motor in brand stond. Dat was het laatste leven- ssein dat van hem werd vernomen. Vol gens de woordvoerder van de Belgische Luchtmacht heeft de piloot van zijn schietstoel gebruik gemaakt. Naar zijn zeggen heeft een Lockheed Neptune van de Nederlandse Marine Luchtvaart dienst een parachute gesignaleerd. De oorzaak van de brand en ontploffing zijn nog niet bekend, aldus de heer Mat thieu. De wrakstukken zullen geborgen en onderzocht worden. Het mag een groot geluk worden ge noemd dat het vliegtuig is neergestort in de Westerschelde, in die zin dat aati de linkerzijde van het wrak het fa brieksterrein van Dow Chemical ligt terwijl aan de rechterzijde de kerncen trale van Borssele staat. Was het bran dende vliegtuig uit de koers geraakt en neergestort op een van de twee instal laties, dan was de ramp niet te overzien geweest De Mirage was opgestegen van het vliegveld La Vesse in het zuiden van België. De formatie van vier straaljagers vloog over de Westerschelde richting open zee. Het was gisteravond nog niet bekend of er zich explosieven aan boord van het WTak bevonden. Het is overigens zo, dat een Mirage een nucleaire taak kan heb ben. waarvoor dan atoomwapens wor den meegevoerd. Ook is de Mirage be wapend metraketten. Onmiddellijk werd een grootscheepse reddingsactie op touw gezet. Sleepbo ten uit Vlissingcn en Terneuzen, poli ticvaartuigen en andere vaartuigen gingen naar de plaats waar de Mirage type '51) was neergekomen. De 'Jacques Letzer' van de Unie van Reddings- en Sleepdienst uit Terneu zen was als eerste in de buurt van het wrak. Dat was omstreeks tien over vier gistermiddag, twintig minuten na de crash en zo'n zeven minuten na de mel ding van de Rio 3. Van de "Jacques Letzer" werd onmiddel lijk een rubber speedboot te water gela ten. Men kon echter niet bij het wrak komen. De wraktstukken dreven overal en de rubberboot liep gevaar lek te sto ten op de scherpe aluminium- vliegtuigonderdelen die over de Hooge Springer verspreid lagen. Onverrichter- (Sloi zie pagina 7 kolom U Opstand der horden MW D e balans van de afgelopen IfTjetfél voetbalzondag toont schrille tekorten: vernielingen op de velden, ravages in treinen, feqss? charges op de tribunes en tientallen arrestaties. De da ders verrichtten hun vandalistisch handwerk zo grondig dat de Spoorwe gen moesten constateren dat weliswaar de wielen van de bewuste treinstellen nog draaiden, maar dat daarmee dan ook alles was gezegd. Wanneer men van dergelijke krijgsverrichtingen kennis neemt, komt onvermijdelijk de titel van een boek in gedachten dat in de jaren dertig sterk de aandacht trok; 'De op stand der horden' van de Spaanse filo soof Ortega y Gasset. De Nederlandse titel van dit "beroemde boek is een wat aangezette vertaling van de Spaanse naamgeving: in de oorspronkelijke taal heet het 'de opstand der massa's', een titel die het ook in andere talen heeft gekregen. Het Nederlandse woord 'hor de' geeft de betekenis van het Spaanse 'masa' dan ook met goed weer: een hordeis immers een wilde, ongeordende bende, dc- "masa" daarentegen is in het denken van Ortega een element in de huidige beschaving, namelijk de massa waarvan de leden geen persoonlijk doordachte en verantwoorde levensbe schouwing bezitten. Niettemin geeft de auteur in zijn boek toch wel een mar kant voorbeeld van een horde, dat doet denken aan het recente optreden van wat dan ten onrechte wordt aangeduid met de naam 'voetbalsupporters' Op fiantlijn aldus de CNV-verbondsraad. De FNV wil echter tot nu toe van geen bemidde ling of arbitrage horen. „Naar tijdstip en instrument hebben wij ernstige be denkingen hiertegen", zei Wim Kok. De FNV-voorzitter zei. dat het vorige week door werkgeversleider Van Veen gedane voorstel voor een topoverleg een loos gebaar is geweest, omdat de werk gevers daarbij niet hebben gezegd een stapje in de richting van de vakbewe ging te willen komen, aldus Kok. Bo vendien meent de FNV. dat het vrijwel ondenkbaar is arbitrage te verlenen op immateriële punten, zoals de vakbewe- gingseis: omzetting van winst in werk. De coördinatiecommissie van de FNV zal ook financieel eventuele acties coör dineren. Uiteindelijk zal de Federatie beslissen of en zo ja waar welke acties gevoerd gaan worden. Bij stakingsac ties gaan zowel de stakingskassen van "net NVV. het NKV als van de afzonder lijke bonden open De bonden zullen dan naar vermogen aan stakingen bij dragen. ..Zij zullen elkaar wat dat be treft bij de hand nemen, zodat de finan cieel zwakste schakel dé acties niet kan afbrekenaldus Kok. Bovendien zal de coördinatiecommissie alvorens een ac- tievoorstel aan de Federatieraad te doen zo'n actie met de nodige juridische zorgen omringen. Actie modellen Zowel de Federatieraad van de FNV als de Verbondsraad van het CNV zullen de komende maanden weer bijeen komen om zich over het verloop van dc loon onderhandelingen te beraden en dan tevens zullen door de afzonderlijke bonden voorgestelde actiemodellen worden ingebracht. Wim Kok zei niet te verwachten, dal binnen enkele weken acties verwacht kunnen worden, om dat deze zorgvuldig voorbereid dienen te worden. 'p de dertiende september van het jaar 1759 - zo kan men bij Ortega lezen - besteeg koning Karei III de Spaanse troon, hetgeen voor de bevolking van het stadje Nfjar aanleiding was tot een explosieve feestviering: ze liep danig uit de hand. zouden we tegenwoordig zeg gen. De inwoners gingen zich zo te bui ten aan wijn eri brandewijn dat ze de graan- en tabaks oogst van het stadje op straat gooiden, zo ook de voorraden van de winkeliers. Tevens werd de gemeentekas geplunderd, ter wijl inmiddels de geestelijken - kenne lijk aangestoken door de algemene feest- roes - de vrouwen toeriepen dat ook zij alles op straat moesten gooien. En dat deden deze goede zielen zo onbekom merd dat er geen brood, graan, meel, gerst, borden, pannen, vijzels, mortieren of stoelen meer in de huizen waren. „Al dus werd genoemde stad tot de bedel staf gebracht." meldde een kroniek schrijver uit die dagen. Zouden er mis schien toen al Nederlandse profvoetbal lers in Spanje hebben gewerkt en zijn er wellicht Hollandse supporters op be zoek geweest? Do uitbarstingen van zondag hebben zoals te doen gebruikelijk geleid tot be zorgde uitlatingen van diverse autori teiten: wat moet er worden gedaan om dit vérgaande vandalisme te bestrij den? Vorige generaties hadden wat mindermoeite meteen dergelijke vraag dan de huidige. Zo dankte de gouver neurvan Zeeland in 1843 in zijn jaarver slag koning Willem II oprecht voor de nuttige uitbreiding van de marechaus see in Zeeland: er waren in dat jaar in deze provincie acht bngades gelegerd, bestaande uit één luitenant en vieren veertig onderofficieren en manschap pen plus vijftien paarden. Daar kon goed mee worden gewerkt: ze werden geplaatst „in zoodanige gemeenten al waar hunne tegenwoordigheid het meest nuttig kan zijn." Zo nodig werd ook nog het leger er bijgehaald. Toen bijvoorbeeld in hetzelfde jaar 1843 'on regelmatigheden' dreigden bij een in poldering bij Oud-Vossemeer, werden vijftig man uit het garnizoen Bergen- op-Zoom ('onder bevel van twee vernuf tige en beradene officieren') gereed ge houden om zo nodig met harde hand de orde te herstellen. Tegenwoordig gaat dat allemaal wat moeilijker en dat is misschien ook wel beter. Niet ten on rechte verklaarde gisteravond de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen dat 'echte' maatregelen eerder moeten beginnen, namelijk in hetovertuigen van betrokkenen dat het echt zo niet kan. W.e ie moet dit zendingswerk verrich ten? De besturen van de voetbalclubs? Hun mogelijkheden zijn beperkt en bo vendien is enig boter op het hoofd van deze heren zo vanzelfsprekend gewor den dat ze het er niet meer voelen zitten. Onder hun verantwoordelijkheid im mers doen zich binnen de witte lijnen incidenten voor. die de bloeddorst van de horden in niet geringe mate kunnen vergroten. De supportersverenigingen? Zij hebben er mee te maken, maar een feit is dat niet alle raddraaiers lid van een dergelijke vereniging zijn: men kan ook ongeorganiseerd bewogen gevoe lens koesteren voor een voetbalclub. Uitlatingen van de supportersvereni ging van F.C. Den Haag. gisteren in het NOS-joumaal maakten trouwens een weinighoopgevende indruk: de bewuste man zag niet in hoe zijn vereniging er iets aan kon doen. Het kwaad zal geza menlijk moeten worden aangepakt, dat wil zeggen de KNVB. de clubs, de sup portersverenigingen. maar ook het pu bliek. Samen behoort één lijn te worden getrokken teneinde dit vandalisme on- der controle te krijgen. Zo zullen de taddraaiers met naam en toenaam be kend dienen te worden en zonodig van de velden en van de supporters ledenlijsten te worden geweerd. Bij jus titie mag tegelijkertijd - naar we aan- Slot zie pagina 3 kolom 1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1