PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PRIJSSTIJGING IN 1976 WAS 8,8 PCT CéL Kabinet blijft buiten vastgelopen loonfront Streekziekenhuis 'De Bevelanden' mag aantal specialismen gaan uitbreiden Daling van de inflatiegraad ingezet Besloten viering Richard krijgt steun 'frontlinie-staten' Den Uyl: „Redelijk tevreden 'Besuikerd' pagina 23 220e jaargang no. 6 Zaterdag 8 januari 1977 Damplein 16 - Middelburq /rare klasse verloochent zich ni ÖCXXXJÜÜUCOUOÜCOJCÜÜOOO (Wan onze redactie economie) DEN HAAG - De gemiddelde prijsstijging is in 1976 op 8,8 procent gekomen. Daarmee is de stijging inderdaad - zoals verwacht - beneden de 9 procent gebleven. In 1975 was de stijging nog 10,2 procent. Deskundigen vinden nochtans dat nog steeds niet kan worden gesproken van een drastische ombuiging, al is de 'ïnfla- tiegraad' nu dan aan het dalen. 95 Tussen half november en half december zijn de kosten van levensonderhoud niet gestegen. Weliswaar werden artikelen als eieren en koffie duurder, maar daar stonden dalingen tegenover van de prij zen voor aardappelen, bloemen, plan ten. superbenzine en (vooral) winterkle- ding. (Overigens viel de laatste verho ging van de koffieprijs buiten de cijfers, omdat zij pas op 17 december - dus na de peildatum van 15 december - van kracht werd). Premier Den Uyl toonde zich 'redelijk tevreden' over de jongste prijsindexcij fers. „Voor het eerst in 7 jaar zijn deze maand de prijzen niet gestegen, terwijl verwacht mag worden dat deze ont wikkeling zich ook de eerste maanden van dit jaar zal voortzetten", aldus Den Uyl. Den Uyl verwees naar eerdere sombere verwachtingen dat het prij- scijfer dit jaar niet onder de 9 procent zou kunnen blijven. Dit bracht hem tot de conclusie dat het anti-inflatieheleid van de regering duidelijk bezig is te scoren. Een onzekere factor voor 1977 blijft de invloed van de grondstoffenprijzen. evenals trouwens die van de loonkosten. fruitteelt knel Door de sluiting van Tealtronics in Nij megen dreigen ook vijf metaalbedrijven in de knel te komen. gespannen bezwaren De Bond Heemschut heeft bezwaren tegen de bebouwingsplannen voor het Middelburgse Geeregebied. PAGINA 9 toren PAGINA 11 emoties Filmer Kees Hin wil de film van zijn gangbare emoties ontdoen; Winifred Wagner in Amsterdams theater; Geof- rey Madge speelt Boulez. PAGINA 13 welkom redden Engelse spoorwegüefiieboers redden lo comotieven van de sloop Stemmen uit de kerken; Ter overdenking spruitjes Poprubriek, verrassing, verveling en de smaak van spruitjes; bridge, schaken en weekeindpuzzel. PAGINA 23 keetie Keetie van Oosten-Hagestopt voorlopig nog niet met wielrennen. PAGINA 27 slinken Zeker is dat de huurverhoging van 7 procent per 1 april (over het hele jaar 1977 gerekend) een invloed op de prij sindex zal hebben van 0.5 a 0.6 procent. Bovendien moet er rekening mee wor den gehouden dat de prijzen dit jaar al met drie procent zullen stijgen als ge volg van maatregelen die al in 1976 zijn genomen (de zogenoemde 'overloop'). De Consumentenbond vindt het nood zakelijk dat er nu geen grote prijsver hogingen optreden. De bond zal de ontwikkeling scherp volgen. Hij vindt dat de overheid het goede voorbeeld moet geven. Dat is niet het geval, want enkele (semi-)overheidsbedrijven heb ben al prijsverhogingen van meer dan 5,3 procent aangekondigd. Ovengens vinden zowel de Consumen tenbond als Konsumenten Kontakt een prijsstijging van bijna 9 procent nog veel te hoog, al wordt met tevredenheid geconstateerd dat de stijging in de laat ste maanden van 1976 niet veel meer dan 1,5 procent heeft bedragen. Gecon stateerd kan wel worden dat de uit komst van vorig jaar dicht bij de laatste regeringsprognose zat- 8,75 procent. Maar het jaar was begonnen met voor spellingen van 7.5 procent jaargemid delde en 6 procent niveaustijging De FNV en het CNV vinden het een 'gunstige ontwikkeling' dat de prijzen in de afgelopen maand gelijk zijn ge bleven. De vakcentrales constateren dat het tempo waarin de prijzen om hoog gaan. afneemt. De afgelopen jaren stegen de prijzen tussen half november en half december nog met gemiddeld 0.4 procent. Na het ook al meevallende cijfer voor november is nu bij de FNV de hoop ver sterkt dat er sprake is van een meer de finitieve ombuiging in neerwaartse rich ting. Dat is ook nodig, zo zei de FNV- woordvoerder. als we in 1977 met de prijsstijging onder de zes procent willen blijven. Hij noemde deze gematigde prijsbeweging noodzakelijk voor een meer evenwichtige economische ont wikkeling. Secretaris H. van der Meulen van het CNV sprak over 'een goede start' voor 1977. Toch moet er volgens hem nog heel wat gebeuren, wil de jongste prognose - een prijsstijging in 1977 van 5 3 procent- kunnen worden waargemaakt. De prij scompensaties die op 1 juli worden ge geven. zijn gebaseerd op de prijsstijging in de periode oktober-april. In dit ver band merkte de heer Van der Meulen op. dat de prijzen in 1975 tussen half okto ber en half december met 0.7 procent omhoog zijn gegaan, terwijl de stijging over dezelfde periode in 1976 blijkens de laatste cijfers 0.2 procent is geweest. Hij noemde het erg belangrijk dat de over heid nu ook zelf ten aanzien van haar eigen tarieven de grootst mogelijke ma tiging gaat betrachten. Over het hele jaar 1976 zijn de prijzen of tarieven van agrarische produkten en vis (12 procent), huren (12 procent), overheidsdiensten (11,6 proeent) en particuliere dienstverlening 12,1 pro cent) het sterkst gestegen. De kosten voor medische verzorging stegen met 9.7 procent, terwijl de produkten uit voornamelijk agrarische grondstoffen (7.1 procent) en overige industrile pro dukten (5.8 procentl duidelijk achter bleven bij de gemiddelde prijsstijgin gen. De kerstbomen bleken de laatste kerst 20 procent duurder dan eind 1975. Van 218.000 naar 212.000 WERKLOOSHEID WEER GEDAALD 'Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De werkloosheid is in de cember opnieuw gedaald. Het voor het seizoen gecorrigeerde cijfer liep in de cember terug van 218.000 tot 212.000. Absoluut gezien steeg de werkloosheid echter, vergeleken met eind november, met 11.000 tot 217.000. Premier Den Uyl toonde zich vrijdag na afloop van het kabinetsberaad duidelijk verheugd over deze vierde achtereen volgende maandelijkse daling. „Het is nog te vroeg om hosannah te roepen, maar de daling sinds augustus is té aan houdend om alleen aan het toeval toe te schrijven", aldus Den Uyl Den Uyl sprak van een unieke ontwikke ling. omdat overal elders in West- Europa de werkloosheid de laatste maanden juist vrij sterk toeneemt. De premier maande wel aan tot voorzich tigheid omdat bijvoorbeeld de orderpo sitie van het bedrijfsleven weinig reden tot optimisme geeft. De komende maanden zouden dan ook best weer een stijging van de werkloosheid te zien kunnen geven, zo meende hij. Verheu gend noemde Den Uyl het echter dat met name de jeugdwerkloosheid con stant een dalende lijn vertoont. LECH- Vrijdag vierden koningin Ju liana en prins Bemhard hun 40-jarig huwelijksjubileum in de besloten fa miliekring. Prinses Irene en prins Carlos waren vrijdagmorgei* nog niet aangekomen in Lech. Terwijl koningin en pris zich lieten fotogra feren voor het hotel waar zij logeren, bekogelden de kinderen van Beatrix en Claus de fotografen met sneeuw ballen. Na het poseren verdwenen koningin en prins weer in het hotel, terwijl de prinsen ski-les kregen Lech is door de jaarlijkse bezoeken van de koninklijk familie een be roemde plaats geworden waar ook Oostenrijkse regeringsleden vaak komen. De Oostenrijkse kanselier Kreisky brengt op dit moment zijn vakantie in hetzelfde Oostenrijkse plaatsje door. F'Foto: de koningin beantwoordt het 'vuur' van de fotografen.) DEN UYL: „GEEN ENKEL WETTELIJK INSTRUMENT" SALISBURY - In de straten van de Rhodesische hoofdstad Salisbury demonstre ren blanken met borden waarop het heengaan van premier Smith wordt geëist. ONAFHANKELIJKHEID RHODESIE DAR ES SALAAM (REUTER/UPI) - President Nyerere van Tanzania steunt de voorstellen voor een actieve rol van Engeland tijdens de overgangsperiode naar onafhankelijkheid in Rhodesie. Ook verzekerde Nyerere dat 'de gewapende be- vrijdingsstrijd zal ophouden zodra in Zimbabwe een meerderheidsregering is gevormd. De president gaf deze verklaring na een gesprek met Ivor Richard, de Britse voorzitter van de Rhodesiu-eonrerentie. Een soortgelijke steun kreeg Richard donderdag al van de Mozambikaanse presi dent Samora Machel Het ziet er naar uit dat alle 'frontlinie-staten' steun geven aan het. idee van een Britse gouverneurgeneraal in Salisbury die het overgangsproces naar een onafhan kelijk Zimbabwe in goede banen zou moeten leiden. Maar Ian Smith blijft zich hiertegen met kracht verzetten, en houdt vast aan het oorspronkelijke 'Kissinger- pakket'. Richard is vrijdagavond in Kenia aangekomen waar hij het weekeinde uitrust, en tevens president Jomo Ken.vatta inlicht over de stand van zaken. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet is niet van plan op dit moment in te grijpen in de vastgelopen loononderhandelingen tussen werkgevers en werknemers. Het is niet ondenkbaar dat het toch alsnog tot een initiatief van minister Boersma komt. maar. zo zei Den Uyl op zijn wekelijkse persconferentie, er bestaat nu eenmaal geen enkel wettelijk instrument voor. „Het kabinet kan alleen zijn politieke en morele gezag ge bruiken om te proberen partijen te overtuigen", aldus Deu Uyl. Den Uyl verwees naar het eerdere standpunt van zowel werk gevers. werknemers als tweede kamer, dat de loononderhan delingen ditmaal volledig aan de betrokken partijen moeten worden overgelaten. „De consequentie is dat werkgevers en werknemers dan eerst hun verantwoordelijkheid waarma ken. Het is niet zo dat de regeringzodra de onderhandelingen stokken of een conflict uitbreekt, gaat hollen om een oplos sing te vinden. Daarvoor heeft men te goed geweten wat de gevolgen waren, toen men vroeg om herstel van de eigen verantwoordelijkheid aldus Den Uyl. Den Uyl erkende wel dat een langdurige verstoring van de verhoudingen tussen werkgevers en werknemers zeer nadelig kan zijn voor de economie ..De regering blijft daarom at tent". zo zei hij. Arbitrage Voorzitter Wim Kok van de Federatie Nederlandse Vakbe weging (FNV) ziet niet zoveel in het voorstel van prof. dr. W. Albeda om via een bindende arbitrage op landelijk niveau tot een oplossing te komen van het loonconflict. Toen donderdag zowel in de metaalsector ais in de bouwni j- verneid de cao-onaerhandelingen muurvast liepen zei prof. Albeda - onafhankelijk voorzitter van het cao-overleg in de bouw - dat alleen een arbitragecommissie van onafhanke lijke deskundigen uitkomst zou kunnen bieden. Werkgevers en werknemers zouden zich bij een bindend advies van de commissie neer moeten leggen, meent prof. Albeda. FNV-voorzitter Kok heeft ernstige bezwaren, niet alleen om principiële reden acht hij arbitrage onjuist, ook ziet hij niet goed in hoe de arbritagecommissie de kloof die er tussen partijen op materieel en immaterieel gebied gaapt zou moe ten overbruggen. Vooral bij immateriële zaken als meer me dezeggenschap m de onderneming is het een kwestie van alles of niets en krijgen of de werkgevers of de werknemers hun zin maar is een compromis onmogelijk zo zei Kok vrijdag. De werkgeversdelegatie bij de onderlingen over de grafische cao voor 1977 (plus minus 50.000 werknemers) heeft vrijdag tijdens de eerste onderhandelingsvergadering de automati sche prijscompensatie van de hand gewezen. De grafische bonden hadden deze eis in overeenstemming met het gecoör dineerd arbeidsvoorwaardenbeleid van de FNV. eind vorig jaar op tafel gelégd. De grafische werkgevers stellen voor jaarlijks aan de hand van de prognoses over de beschikbare ruimte het percentage arbeidsvoorwaarden verbetering te bepalen. De algemene Nederlandse Grafische Bond deelde dit vrijdag mee. De eerste confrontatie op het terrein van loonoverleg in de detailhandel tussen de Decom-bonden (NW-bond Mercu- rius, dienstenbond NKV en christelijke bedrtjfsbond HBV) en het Ahold-concern (Albert Heijn, Simon. Miro) vrijdag gevoerd, is afgebroken. De gesprekken worden op vrijdag 21 januari voortgezet, aldus een woordvoerder namens de De- com. MET UROIOOG EN REVALIDA TIE—ARTS VERSTERKING VAN BESTAANDE SPECIALISMEN GOES - Het bestuur van het streekziekenhuis 'De Bevelan den' te Goes heeft van staatsse cretaris J. P. M. Hendriks van volksgezondheid en milieuhy giëne toestemming gekregen om het aantal bestaande spe cialismen uit te breiden. Het gaat om de aanstelling van een uroloog en een revalidatie-arts. De uroloog zal ongeveer half 1977 met de werkzaamheden beginnen; de revalidatie-arts (de eerste die aan een Zeeuws ziekenhuis verbonden wordt) begint rond maart '77. Het ziekenhuisbestuur is bijzonder ver heugd over het 'groene licht' van de staatssecretaris, Voorzitter M. Loeve wijst erop dat de toestemmmg om de specialismen uit te mogen breiden ook bijzonder snel afkwam: in de tweede helft van vong jaar ging het verzoek de due uit en binnen enkele maanden kwam het instemmende antwoord van de heer Hendriks. De heer Loeve stelt dat het bestuur met name over het aan trekken van de uroloog blij is. „Het was eigenlijk een kwaal dat we die nog niet hadden. We vonden al jarenlang dat we de urologie in Goes misten", zegt hij. Naast het uitbreiden van het aantal specialismen, werkt het ziekenhuisbes tuur ook aan versterking van de be staande specialismen. Zo gaat het aan tal chirurgen van twee naar drie. het aantal anaesthesisten van één naar twee. het aantal röntgenologen van twee naar drie en het aantal neurologen van één naar twee. Volgens de heet Loeve zijn er verder plannen om die ver sterking in de toekomst verder door te voeren. Gedacht wordt onder meer aan een tweede oogarts en een tweede orto- pedisch chirurg Voorzitter Loeve. „Het is niet goed dat een specialist alleen in een ziekenhuis werkt. Hij is dan veel te kwetsbaar en daardoor wordt ook de patiént kwetsbaar. Daarom zullen we niet schromen voor versterking te zor gen. Onze bestuursfilosofie is; de pa tiënt uit de regio moet zoveel mogelijk in die regio geholpen kunnen worden". Geneesheer-directeur dr. G. T. Lie be nadrukt dat door uitbreiding en ver sterking van het aantal specialismen ook de mogelijkheden op medisch ge bied groter worden. „Als het enigszins kan. mogen de mensen die we kunnen helpen, niet aan onze deur voorbij gaan". aldus dokter Lie. V ooiiici i-ucvt vertelt dat het zieken huisbestuur al geruime tijd bezig is met de uitbreiding en versterking van het aantal specialismen, „Het is onze taak om zo optimaal mogelijke omstandig heden te vestigen op het gebied van de gezondheidszorg, in het belang van de patiént. We moeten de regio een zo goed mogelijk pakket aanbieden", betoogt de heer Loeve. Hij onderstreept dat het aanbod van patiënten dat een beroep doet op de specialisten van het zieken huis door een serie oorzaken steeds meer toeneemt. „We moeten daar als ziekenhuis op inspelen en op voorbereid zijn", meent voorzitter Loeve. „Dat tijdsbeeld van mondige mensen, die Veertig jaar licht en donker tï^oningïn en prins hebben gisteren hun veertigjarig hu welijksfeest gevierd zoals vele echtparen in Nederland dat doen: in de kring van de eigen familie. Veertig jaar is eigen lijk een merkwaardig jubileum. ofliever het is merkwaardig dat er meer aan dacht aan wordt besteed dan aan een 'gewoon' lustrum. Vijfentwintig, vijftig, zij vormen min of meer begrijpelijke aanleidingen voor vieringen, zilver en goud. een kwart- en een halve eeuw. maar strikt genomen past veertig niet in deze rij. Heeft dat getal soms te maken met de omstandigheid dat in vroeger tijden een gouden bruiloft slechts voor betrekkelijk weinigen was weggelegd? In die dagen was de gemiddelde leeftijd aanzienlijk lager dan tegenwoordig: voor velen was de veertigjarige bruiloft een na veel moeite en zorg bereikte grenspaal. Misschien ook dat in som mige bevolkingsgroepen de parallel meespeelde met de lange uittocht van Israel uit Egypte: veertig jaar duurde het voordat dit volk het land der be stemming had bereikt In protestants- christelijke kring werd bij een veertigja rige bruiloft nog wel eens een «andtekst aangeboden, waarin aan deze parallel werd herinnerd. Hoe dan ook. de traditie wil dat er aan een veertigjarig huwelijks feest meer dan gewone aandacht wordt besteed, ook al blijft de viering beperkt tot de familiekring. Vw Jjantlijn ijftien jaar geleden werd het zilveren huwelijksfeest van het koninklijk paar een nationale gebeurtenis: het gezin van Soestdijk reisde de provinciale hoofd steden af voor het bijwonen van een reeks manifestaties. Ontwikkelingen met name uit he t afgelopen j aar hebben echter koningin en prins er mede toe ge noopt te verzoeken ditmaal geen feeste lijkheden ie organiseren Een begrijpe lijk verzoek. Dat neemt niet- weg dat in deze dagen in Neder land toch nog wel wordt teruggedacht aan die zevende ja nuari 1937. de trouwdag van prin ses Juliana. Uit publikaties van die pe riode komt een moeilijk te analyseren sfeer naar voren, er was sprake van een opvallende uitbundigheid, opvallend vooral omdat deze uitbundigheid al lerminst te rijmen viel met de economi sche situatie en evenmin met de inter nationale spanningen van dat moment. Wellicht werden verloving en huwelijk van de prinses onbewust aangegrepen als een soort alibi om in nationaal ver band de misère en de spanningen korte tijd te ontvluchten. Misère was er te over in die dagen: in 1936 - het verlovingsjaar van de pnnses - telde Nederland bijna 415.000 werklozen. Aan internationale moeilijkheden was evenmin gebrek: Hitiers brallende toespraken bedreig den de vrede in Europa en er was sprake van een algemeen gevoelde oorlogs dreiging. Nationaal wasersprakevaneen trieste verdeeldheid, het aantal poli tieke partijen was groter dan ooit en bo vendien werd met zorg gesproken over het voortbestaan van de monarchie: het huis van Oranje bestond tussen 1934 en 1946 uit slechts twee vrouwen, koningin Wilhelmina en prinses Juliana. In deze sfeer kregen de verloving en het daarop volgende huwelijk van de prinses een bijzonder accent. Deze evenementen maakten een 'ontsnapping' mogelijk uit de weinig florissante alledaagse werke lijkheid, terwijl bovendien - zoals een auteur uit die dagen schreef - „de ge beurtenissen in het buitenland hetbesef begonnen te wekken dat de monarchie grote hechtheid kon geven aan de de mocratische staat." Dal eerder naar de arts gaan en sneller ver wezen worden geeft een druk op het poli-krilinisch gebeuren. Als je daarin goed wilt voorzien, dan moet je zorgen dat de basis-specialismen aanwezig zijn en daarnaast ook zoveel mogelijk sub specialismen". Geneesheer-directeur Lie vindt dat het zieknhuis 'De Bevelanden' na de uit breiding en versterking een uitstekend pakket aan de patiënten kan aanbie den. „We hebben eigenlijk alle specia lismen die nodig zijn in huis. Voor ans is dat voorlopig wel voldoende", zegt de heer Lie. „Wel gaan we na of er in de toekomst nog een kaakchiruig kan ko men, eventueel in samenwerking met andere Zeeuwse ziekenhuizen". Voor zitter Loeve maakt duidelijk dat het ziekenhuisbestuur er in dat kader naar streeft om contact met de andere zie- Slot zie pagina 9 kolom 2) 'at alles speelde zich veertig jaar ge leden af Sindsdien is er veel gebeurd, zowel in het Nederlandse volksbestaan als in het gezin van prinses, later konin gin Juliana. Dikwijls waren de lotgeval len van dit land nauw verweven met die van het echtpaar dat gisteren zijn veer tigjarig huwelijksfeest vierde. De oorlog behoorde tot die lotgevallen, zo ook in zekere zin de spanningen van het afge lopen jaar. Daarnaast waren er moei lijkheden van uiteenlopende aard in de gezinssfeer: zorgen en verdriet na de ge boorte van de jongste dochter, moei lijkheden ook rond het huwelijk van de tweede, een patroon van licht en don ker. Tegen de achtergrond daarvan is het verheugend voor koningin en prins dat zij dit veertigjarig huwelijksfeest in een goede gezondheid konden vieren temidden van een grote schaar van kin deren en kleinkinderen. De foto's van deze viering staan in gelukkige tegen stelling tot die van de jaren dertig: toen slechts twee vrouwen in het wit, een ko ningin cn een prinses, op dat ogenblik de enige nazaten van Willem Frederik, de koning aan wie volgens het tiende artikel van de grondwet „de kroon der Nederlanden is en blijft opgedragen om door hem en zijn wettige nakomelingen te worden bezeten." Het wordt stil om Oranje, schreef men toendertijd. Dat is heel anders geworden. De regering van Brazilië heeft een zeer omstreden besluit herzien dat dreigde missionarissen en zendelingen die on der de indianenstammen werkzaam zijn, uit te wijzen. Een bekendmaking van vorige week van minister van binnenlandse zaken Mauricio Rangel Reis, dat de indianen binnen tien jaar 'geïntegreerd' zouden worden vernietigende, belooftde 'Funai' (de nationale indianenstichting van de regering.) ook, dat de culturele integri teit van de stammen zou worden geres pecteerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1