PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ACTIES IN METAAL TE VERWACHTEN Sociale zaken voor Vredeling Nieuwe natzuurfabriek Hoechst is sinds deze week in produktie MINI KRANT Bouw-cao loopt vast Zie pagina 18 Cao-onderhandelingen mislukt Prijscompensatie struikelblok TOUWTREKKERIJ DUURT NOG VOORT B EN WBORSELE GAVEN 'OPSLAG9-VERGUNNING WERK VOOR 40 MAN Kleine kans... pagina 13 220e jaargang no. 5 Vrijdag 7 januari 1977 jU- V >4 i Van onze redactie economie DEN HAAG - De onderhandelingen over de cao in de grootmetaal (250.000 werknemers) zijn donderdag mislukt. Er zijn nu acties te verwachten van de vakbeweging, die zich daarover nu gaat bera den. Tenzij er andere ontwikkelingen komen lijkt een hevig con flict in deze bedrijfstak onvermijdelijk. Struikelblok bij de be sprekingen was vooral de kwestie van de prijscompensatie: de vakbeweging eist automatische toepassing van dit systeem, de werkgevers verwerpen de eis. De werknemers komen op een gewenste totale loonstijging van 7.5 procent in 1977, de werkgevers stellen dat er niet meer ruimte is dan 5.5 procent. „Te laag en onaanvaardbaar aldus vakbewe gingswoordvoerder Wamsteeker (In dustriebond NVV). „De economische positie van onze bedrijfstak staat dat niet toe', zei werkgeversvoorzitter Prins, „er zijn geen middelen aanwezig om meer te doen". Partijen bleven dus onwrikbaar op hun standpunten staan. De werknemers hebben in het overleg hun twijfels geuit aan de juistheid van de economische analyse, waarop de werkgevers hun standpunt hebben ge baseerd. Zij vinden zelf, aldus Wam steeker, met hun eisen aan de beschei den kant te zijn geweest. Ook al omdat zij zich hebben gebaseerd op het toe passen van de zogenaamde geschoonde prijsindex (zonder invloed van belas tingen e.d.) en omdat zij geen voorstel len hebben gedaan om de achterstand van 1976 in te halen. Op basis van de werkgeversvoorstellen waterkringen Het toezicht op de waterschappen moet volgens minister Westerterp overgaan van provincies naar waterkringen. PAGINA 3 klant Volgens NS-president mr. De Bruin zal de klant niets merken van de bezuin igingen bij de spoorwegen. werkloos Opinie: Het aantal werklozen in de Duitse Bondsrepubliek is in de maand december toegenomen. PAGINA 7 zender De beslissing over een zendstation in Oostburg valt pas in de loop van 1977 te verwachten finalisten Vrijwel alle finalisten voor het Zeeuwse jeugdschaakkampioenschap zijn nu be kend. PAGINA 13 schaatsen Piet Kleine dreigt weer achter het net te vissen in de strijd om de schaatstitel. zou de gemiddelde koopkracht met 4 procent worden aangetast, heeft de vakbeweging berekend. Bovendien zijn de vakbonden teleurgesteld over het feit dat de werkgevers nog een procent zijn gebleven onder de maximale 'ruimte' die de centrale werkgeversorganisaties als mogelijk hebben gepresenteerd. Ook tegenover andere voorstellen, die niet op het materiële vlak liggen, zijn de on dernemers weigerachtig gebleven. Meerjarenbeleid Werkgeverswoordvoerder Prins (voor zitter van de vereniging van metaal- werkgevers FME) zei daarentegen dat de werknemers niet wilden praten over andere onderwerpen als niet eerst de eis tot volledige vergoeding van prijs stijgingen werd ingewilligd. Het ant woord daarop was dat er geen garantie zou kunnen worden gegeven, omdat de economische positie dit niet toelaat. Volgens Prins is de uitkomst van de economische analyse zeer reëel. De slechte situatie in de scheepsbouw is daarbij nog niet eens betrokken. Hoewel de vakbeweging na het eerste gesprek (23 december 1976) al ver klaarde dat een tweede gesprek bij on gewijzigde standpunten niet lang zou duren heeft het overleg toch ruim drie uur geduurd. Dat kwam ook doordat de werkgevers een voorstel deden om te praten over een meerjarenbeleid Zij wilden in het kader daarvan afspraken maken voor 1977, 1978 en 1979. Na dit voorstel werd het overleg geschorst. De werkgevers wilden dit beleid be spreken om tot een gezondere situatie te komen in de bedrijfstak. Daarom zou overeenstemming moeten bestaan over de te hanteren gegevens voor de ont wikkeling van de produktiviteit. De vakbonden meenden dat deze zaak nu niet aan de orde was. Daarover is nog discussie gaande, er zijn onvol doende cijfers beschikbaar. FME- voorzitter Prins constateerde echter dat de vakbeweging kennelijk geen machtiging had om hierover te praten. Volgens Prins is er uit het overleg niet gehaald wat mogelijk zou kunnen zijn. Over de verdeling van de ruimte van 5,5 procent in vier delen (incidentele loon stijging, werkelijke stijging, 'overloop' uit 1976 en rendementsherstel) zou te praten zijn geweest. Aanvankelijk hadden de werkgevers voorgesteld 2,25 procent te bestemmen voor rele verbe tering en 1 procent voor rendements herstel. Maar de vakbeweging wilde niet binnen het totaal van 5.5 procent en zonder prijscompensatie over een andere verdeling spreken. Over de prijscompensatie is overigens wel gediscussieerd. Van werkgever szijde is geïnformeerd of de vakbonden bereid waren te overleggen over een an dere manier van compensatie. De werk nemers wilden dit alleen als eerst voor Femke Boersma speelt mee in een I Duitse tv-serie, radio- en televisiepro- 1 gramma's, strip. 1 PAGINA 17 ontevreden De vakcent rales zijn ontevreden over de nota tot wijziging van het wetsontwerp op de ondernemingsraden: beurs - fi- "n-economie. Koninklijk paar viert huwelijks jubileum in Lech LECH - Koningin Juliana en prins Bemhard vieren vanavond (vrijdag) in het Oostenrijkse Lech met een feestelijk diner te midden van hun vier dochters en hun echtgenoten hun 40-jarig huwelijksjubileum. Donderdag begon de familiereünie tegen vier uur. toen de koningin en de prins aankwamen, samen met prin ses Christina, haar man Jorge Guil- lermo. en prinses Margriet met mr. Van Vollenhoven. Prinses Beatrix en prins Claus waren al op vakantie in Lech: prinses Irene en prins Karei Hugo zijn er vandaag ook bii. Het koninklijk paar heeft van tevo ren ook in Lech te kennen gegeven het huwelijksfeest zonder enige op hef te willen vieren, strikt in de eigen familiekring. Het enige gebaar dat Lech met instemming van de konin gin maakte, was een afdaling giste ravond vanaf de hoogste helling door rond 150 leraren uit Lech en omge ving. met fakkels in hun hand. Het schouwspel werd door de koninklijke gasten vanachter de ramen van het hotel gadegeslagen. Tot slot van het schouwspel ontsta ken bergbeklimmers op een hoogge legen helling een honderdtal fak kels, die samen twee ineengestren gelde ringen met daaronder het ge tal 40 vormden. 1977 automatische prijscompensatie werd toegezegd. Prins: „Deze eis inwilli gen zou voor bepaalde ondernemingen een faillissement kunnen betekenen Op dit stuk kon niet worden doorge praat, omdat de standpunten vastla gen. Over te nu te nemen stappen zei de heer Wamsteeker: „We gaan terug naar onze leden om verslag uit te brengen en als er niets verandert gaat het in feite om het voorbereiden van acties. De financiële situatie van de bonden is geen belem mering De situatie verandert alleen als er plotseling een vlaag van terugkerend gezond verstand bij de werkgevers doorbreekt". Volgens werkgeversvoorzitter Prins zou alleen een andere opdracht van zijn achterban (leden van de FME aan wie verslag wordt uitgebracht) verander ing in de houding van de werkgevers kunnen brengen. Ook de FME zal een strategie opstellen voor verder hande len nu er conflicten dreigen. Aan be middeling denken de werkgevers niet. ..Dat heeft alleen zin als je een bepaald eindpunt zou zien", aldus Prins. t Van onze correspondenti BRUSSEL - Ir, Henk Vredeling, het Nederlandse lid in de nieuwe Europese commissie, het 'dagelijks bestuur' van de Europese Gemeenschap, krijgt de portefeuille van sociale zaken. Daar naast wordt de oud-minister van defensie ook verantwoordelijk voor het overleg met de Europese werknemers- en werkgeversor ganisaties. Dit werd donderdagavond als vast- Europese commissie en de raad van staand aangenomen, terwijl het touw- ministers is nog maar pas op gang ge- trekken tussen de dertien commissaris- komen. sen over de verdeling van de portefeuil- Tot nu toe werd de Europese commissie les nog voortduurde. De post van land- bij dit overleg vertegenwoordigd door bouw. die Vredeling - landbouwinge- de commissaris voor financiële en eco- r-aanvankelijk ambieerde, zou zijn nomische zaken. Hoewel hierover geen definitieve zeker heid viel te verkrijgen, wordt aangeno men dat de overige belangrijke zetels als volgt verdeeld zullen worden: buiten- ferkamp. Francois Xavier Ortoli. de af tredende voorzitter van de oude Euro pese commissie, krijgt in de nieuwe commissie de portefeuille van financiën en economische zaken. De Belgische burggraaf Etienne Da- vignon, voorheen de hoogste ambte naar op het Belgische ministerie van buitenlandse zaken en voorzitter van het Internationale Energie Agent schap, wordt verantwoordelijk voor het industriebeleid en het interne marktbeleid in de gemeenschap. De Italiaanse oud-minster van landbouw Natali wordt speciaal belast met de be trekkingen van de gemeenschap met de Middellandse-Zeelanden die mogelijk lid willen of kunnen worden van de EEG. zoals Griekenland. Spanje en Portugal. ERNSTIG CONFLICT VOOR DE DEUR I Foto: Voor het begin van het loonoverleg over de metaal CAO. De heer Wamsteeker (rechtsi van het FNV begroet de heer Prins van de werkgevers delegatie toegewezen aan de Deense commissaris Finn Olav Gundelach. die ook verant woordelijk blijft voor het gemeen schappelijk visserijbeleid. Vredeling krijgt een zwaardere porte feuille dan die van zijn voorganger, de Ier Patrick Hillerv. Behalve het beheer van het sociale fonds krijgt Vredeling ook een coördinerende taak bij het be heer van de twee andere fondsen waar voor de Europese commissie verant woordelijk is, het regionale fonds en het zgn. oriêntatiedeel van het land bouwfonds. Het zogenoemde tripartite-overleg op Europees niveau WOERDEN - De onderhandelingen over een nieuwe bouw-cao voor circa 300.000 tussen vakbonden, werkgeversorgani- werknemers zijn vastgelopen. Werkgevers en vakbonden hebben elkaar geen saties en-namens de gemeenschap-de duimbreed willen toegeven in het voornaamste geschilpunt: de automatische vergoeding van de prijsstijging in de lonen. Zestien gevangenen van de 'Rote Zowel de bonden als de werkgevers gaan nu met hun achterban overleggen en Armee-fraktion' (Baader-Meinhof- zulten elkaar uiterlijk volgende week donderdag laten weten hoe dat beraad is beweging) hebben na 13 dagen hun afgelopen hongerstaking in Hamburg en Stutt- Woordvoerder Buys van de bouwbonden verklaarde na afloop van het mislukte gart beëindigd. Dit heeft een woord- overleg dat een ernstig conflict voor de deur staat als de werkgevers niet alsnog voerder van de justitie in Hamburg bereid zouden zijn tegemoet te komen aan de verlangens van de vakbeweging, meegedeeld. Werkgeverswoordvoerder S. J. van Eijkelenburg verklaarde in een afzonderlijke Met de hongerstakingen wilden de ge- persconferentie dat de automatische prijscompensatie niet langer valt te handha- vangenen protesteren tegen de 'ge- ven Buys zei niet veel te voelen voor de gedachte van de onpartijdige voorzitter in dwongen eenzame opsluiting in de de onderhandelingen, prof. W. Albeda, om op centraal niveau een commissie van vrouwengevangenis in Lübeck van vijf arbitrage in te stellen die uiteindelijk het verlossende woord moet doen in het leden van de "RAF". loonconflict. VLISSINGEN - Burgemeester en wet houders van Borsele hebben Hoechst Holland N.V. in Vlissingen een hinder- wetvereunnine verleend voor de op slag van het afval van de natzuurrei- nigingsfabriek. Hoechst heeft de fabriek inmiddels op gestart. De verwachting is dat men over twee tot drie maanden op volle dige capaciteit kan draaien. Dal hangt mede af van eventuele kinderziekte in de aanloopperiode. In eerste instantie zullen in de natzuurreinigingsfabriek veertig mensen werken. Burgemeester en wethouders van Bor sele hebben in de overweging bij de ver lening van de vergunning als een be langrijk punt aangemerkt, dat Hoechst schriftelijk heeft toegezegd, dat het af val van de natzuurreinigingsfabriek - fil terkoeken - zal worden verwerkt als uit onderzoek blijkt dat daarvoor een tech nisch en economisch verantwoorde op- Die toezegging gaat ook over het reeds opgeslagen afval. In hun overwegingen bij de vergunning stellen b. en w. dat valt te verwachten dat de afspraken worden nageleefd en dat - als dat niet gebeurt - sancties zullen worden toege past door de ministeries van economi sche zaken en van volksgezondheid en milieuhygiëne. De voorwaarden, die aan de vergunning zijn verbonden, geven naar het oordeel van het gemeentebestuur de garantie dat het afval op een verantwoorde ma nier op het terrein aan de Belgié-weg wordt opgeslagen. Bij de opstelling van de voorwaarden is gewerkt aan de hand van de wet chemische afvalstoffen, waarvan het ontwerp binnenkort wordt uitgebracht door de minister van volks gezondheid en milieuhygiëne. Het afval moet worden verpakt in folie van kunststof. Bijzondere voorwaarden zijn gesteld ten aanzien van de lasme- thodes die worden toegepast bij het verpakken van de filterkoeken. Regenwater dat mogelijk met het afval in contact komt voordat de eigenlijke opslag heeft plaatsgevonden, wordt op gevangen in een bekken en teruggeleid naar de fabriek. Vertraagd De nieuwe natzuurreinigingsfabriek is al enkele maanden klaar, maar de in gebruikneming werd ernstig ver traagd, doordat moeilijkheden ont stonden over de opslag van het gipsaf- val. Hoechst had het afval aanvankelijk willen lozen op de Noordzee of in de Westerschelde, maar de rijksoverheid weigerde daarvoor toestemming. Na overleg met de ministeries van econo mische zaken en van volksgezondheid en milieuhygiëne werd besloten dat opslag van het afval op het eigen ter rein van Hoechst onder een aantal voorwaarden zou mogen plaatsvinden. Intussen zal worden nagegaan of voor het afval een verwerkingsmethode ge vonden kan worden. De vergunning, die b. en w. van Borsele nu hebben afgegeven is definitief, maar het beschikbare terrein voor de opslag van het afval biedt voor met meer dan zeven i aar ruimte. De investering voor de nieuwe natzuur reinigingsfabriek heeft 36,7 miljoen gul den bedragen. In de fabriek kan jaarlijks 75.000 ton fosfor-oxyde worden gepro duceerd. Dat is de hoeveelheid, die in één normale fosforoven wordt geprodu ceerd. Vastgelopen kar §W,t er nu rond de bouw- en de metaal-cao is gebeurd, komt allerminst onverwacht. Dat de onderhandelingen zouden mislukken was al dui delijk toen het centraal over- eg vorige maand op niets uitliep. Aan oeide kanten - door werkgevers en werknemers - werd toen gezegd dat de geschillen nu in de diverse bedrijfstak- «en zouden worden uitgevochten, maar iedereen wist bij voorbaat dat er hier niets viel uit te vechten: de standpunten stonden onverbiddelijk vast. Het gaat hier immers met om een conflict dat in de ene bedrijfstak zus ligt en in de an dere zó. maar het betreft geschillen tus sen de centrale organisaties. Beide groepen - werkgevers en werknemers - wisten dat ook de afgelopen dagen en handelden er naar. Daarom maakte de verontwaardiging deze week van de In dustriebond NVV over een vertrouwe lijke brief van het Verbond van Neder landse Ondernemingen een nogal 'aan gezette' indruk. In deze brief had het VNO zijn leden In de diverse bedrijf stakken opgeroepen om bij hun CAO- onderhandelingen op alle belangrijke punten de poot stijf te houden, een re den voor de Industriebond NW om uit te roepen dat het VNO 'oorlog wil'. Deze verontwaardiging zal bij de Industrie bond wel voornamelijk taktiek zijn ge weest. De vakbondsbesturen wisten immers op voorhand dat de centrale werkgeversorganisatie alles op alles zou zetten om haar gelederen gesloten te houden. Omgekeerd ligt het precies zo: de vakbonden denken er op dit ogenblik niet aan om gescheiden standpunten in te nemen. Nogmaals: het gaat hier niet om een conflict in de bedrijfstakken, maar om centrale organisaties die fel tegenover elkaar staan. H.e fiantlipi lier en daar is al gesuggereerd dat de minister van sociale zaken nu zou moe ten bemiddelen. De bewindsman zelf echter liet gistera vond in de tv- rubriek Brandpunt doorschemeren dat hij zich daarvoor niet de eerst aangewezen man acht Dat is hij ook met: hij is immers te nauw betrokken bij dit conflict en wei op tenminste drie manieren. Inde eerste plaats is het hem niet gelukt partijen onder één noemer te brengen tijdens het centraal overleg en in de tweede plaats heeft hij door zijn prijsmaatregelen de ruimte voor de loononderhandelingen nog weer ver smald. En tenslotte is het sociaal- economisch beleid van de regering van grote invloed op waterwel en wat er niet kan op het stuk van loonmaatregelen. Geen regeringsbemiddeling dus. Dat neemt niet weg dat het kabinet zeker wel initiatieven kan nemen om uit de huidige impasse te geraken. In dit op zicht zal zij haar verantwoordelijkheid niet kunnen - en naar men mag ver wachten - ook niet willen ontgaan. Er moet nu op centraal niveau worden overlegd, teneinde te voorkomen dat Nederland in een reeks vervelende ar beidsconflicten terecht komt. Minister Boersma gebruikte gisteravond naar ons gevoel terecht de uitdrukking 'rampzalig' voor wat hij noemde een 'grootscheeps arbeidsconflict'. Een der gelijke botsing moet als het maar enigs zins kan worden voorkomen. Een ne venoverweging is bovendien dat zulk een conflict sterk polariserend werkt in de huidige parijpolitieke situatie, zeker nu er dit jaar verkiezingen worden ge houden. Het kabinet zal moeten probe ren de vastgelopen kar weer in het goede spoor te brengen. De vraag is welke methode daarvoor daar voor moet worden gekozen. Profes sor dr. W Albeda die als onafhankelijk voorzitter het cao-overleg in de bouw heeft geleid, suggereerde gisteren dat arbitrage een mogelijke weg zou zijn. Beide partijen - de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties zouden een bemiddelaar moeten aanwijzen en zij samen zouden een derde man dienen te benoemen. Dit college van drie zou dan een bindend advies moeten opstellen, dat wil zeggen dat de partijen zich bij voorbaat moeten verbinden het advies te zullen accepteren. Op dit ogenblik ziet het er nog niet naar uit dat ze al rijp zijn voor het aanvaarden van een derge lijke suggestie: aan beide kanten zijn de machtsmiddelen nog lang niet uitgeput Daardoor kan de regering juist op dit moment een invloed ten goede aanwen den door zowel vóór als achter de schermen pressie uit te oefenen. Ove rigens zal met name de minister van so ciale zaken er dan goed aan doen zich in het openbaar te onthouden van uit spraken op grond waarvan men hem partijdigheid zou kunnen verwijten: gis teravond in Brandpunt liet hij door schemeren dat zijn sympathieën in eer ste aanleg uitgaan naar de werknemer sorganisaties. Daarmee maakt hij de bereidheid in het andere kamp om naar hem te luisteren weer minder met alle mogelijkheden van escalatie. Hoe lan ger de huidige spanningen voortduren, hoe moeilijker het zal blijken om tot een oplossing te geraken zonder dat het tot stakingen komt. Bovendien zullen de gevolgen van een dergelijk conflict zich niet beperken tot de bewuste bedrijf stak of bedrijfstakken zelf: in de huidige situatie is heel Nederland partij. Er moet nu snel worden gehandeld. Een brand die woensdagavond een bejaardentehuis in Huil, noordoost- Engeland, in de as legde, heeft tien per sonen het leven gekost. Negentien an deren werden gewond. De meeste do den zijn mensen tussen tachtig en ne gentig jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1