PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vorig jaar ruim 655.000 slachtoffers in China CHAOS IN VERKEER ONDERZOEK BIJ TEALTRONICS Kamer van Koophandel Midden-Zeeland is weinig optimistisch voor 1977 de krant van zeeland Mistgladheid en ongevallen MOLEN TUSSEN DE WIELEN... Staatsloten via bank en postkantoren RAPPORT OVER AARDBEVING Economische zaken geeft opdracht 220e jaargang no. 4 Donderdag 6 januari 1977 HONG KONG/PEKING (UPI/AFP) - Bij de aardbeving die het noorden van China op 28 juli 1976 heeft getroffen, zijn minstens 65.237 mensen gedood en 779.000 gewond, volgens een rapport toegeschreven aan de overheid van de provincie waarin het epicentrum van de aardbeving was gelegen. De aardbeving, die 8,3 op de Richterschaal aantekende, was de ergste in de hele wereld sinds een jaar of twaalf. Peking heeft over de gevolgen nooil officiële cijfers gepubliceerd. Wel zei de nieuwe voorzitter, Hoea Koeo-Feng. in december op de grote nationale agrarische conferentie in de hoofdstad, dat de aardbeving 'verlies aan mensenlevens en schade heeft veroorzaakt op een schaal die zeldzaam is in de geschiedenis' Het rapport waarin cijfers worden genoemd is uitgegeven door het provin ciale partijcomitë en het recolutionaire comité van Hopei. aldus nationalistisch-Chinese kringen die de 6 augustus gedateerde tekst beschik baar hebben gesteld. Inlichtingendiensten die vertrouwd zijn met dergelijke documenten, hebben rapporten uit China waarvan de echtheid is gebleken. De officiële Chinese pers heeft woensdag voor het eerst melding gemaakt van moeilijkheden die zich hebben voorgedaan in Paoting. een stad op enkele honderden kilometers ten zuiden van Peking. Voor de moeilijkheden wordt de vroegere vice-president van de Chinese partij. Wang Hoeng-Wen, direct verantwoordelijk gesteld. Wang behoort tot de radicale groepering van Tsjiang Tsjing, de weduwe van Mao Tse-Tocng. Het Chinese volksdagblad schrijft dat Wang Hoeng-Wen in Paoting 'een kleine groep klassevijanden' had aangezet tot 'diefstal van wapens en granen en tot het 'plunderen van voorraaddepots'. Het dagblad geeft echter geen aanwijzing over het tijdstip waarop de incidenten zich voordeden. Bekend is al dat ze niet van recente datum zijn en dat ze in ieder geval hebben plaatsge vonden voor de arrestatie, vorig jaar. van de zogenaamde 'bende van vier'. Op rijksweg 12 Amhem-Zevenaar) is door de dichte mist een vrachtauto boven op een personenauto gebotst. Beide wagens vlogen in brand. De politie was genood zaakt deze rijksweg af te sluiten. Ere deden zich geenpersoonlijke ongelukken voor. DEN HAAG (ANP) - Mist en gladheid en enkele ongevallen met vrachtauto's hebben woensdag op verschillende Nederlandse wegen tot ernstige moeilijkheden en vertragingen en op sommige plaatsen zelfs tot een verkeerschaos geleid. Een grote verkeerschaos ontstond woensdagmiddag doordat een vrachtr wagen met aardappelen op rijksweg 16 (Rotterdam-Breda) omsloeg. Volgens de poli tie stond het verkeer vast tot aan de noordelijke randweg en vormde een file van 7 kilometer. Het verkeer in de richting Breda was geheel gestremd. De politie raadt de automobilisten aan zo- grootscheeps Minister De Gaay Fortman vindt een grootscheepse herindeling in Zeeland nodig. prijzen De landbouwprijzen in de EEG zouden ditvooijaar met 5 tot 6 procent omhoog gaan. handel De Zeeuwse meer omzet b PAGINA 9 attractie Rubriek Hoor- en de wekelijkse PAGINA 11 verdiept De EEG moet niet worden uitgebreid, maar wel verdiept. vindt Landbouwschap-voorzitter Bukman. PAGINA 13 handbal Een handbalteam van Volharding uit Goes speelt volgende week vrijdag tegen een ploeg uit Polen. veel mogelijk de van Brienenoordbrug te vermijden en gebruik te maken van de Maastunnel en de Maasbruggen. Het verkeer uit de richting Breda werd ver zocht de route via de Beneluxtunnel te kiezen. De afslag Leiden-Zoeterwoude van de rijksweg Den Haag-Amsterdam is woensdagmorgen geruime tijd ge stremd geweest nadat een 29 meter lange vrachtwagen, geladen met stalen dakspanten, van de weg schoot en de afslag van de rijksweg en de Europaweg blokkeerde. Dit ongeluk gebeurde door de chauffeur de bocht wat te ruim nam en toen met het achterdeel van de wagen in de berm raakte en gedeeltelijk van het talud gleed. Enige tijd lang is er een risico ge weest dat de wagen 20 meter naar bene den zou storten. Mist en gladheid hebben woensdag morgen tot na elf uur voor flinke moei lijkheden gezorgd op de Nederlandse wegen. Pas om elf uur begonnen de fi les zich op te lossen. Mede als gevolg van een groot aantal kleine ongelukken stonden toch veel mensen in hun auto's in de rij, al hadden de meesten hun be stemming al kunnen bereiken. ?- HOOFDDORP t ANP) - Dell meter hoge en 165 ton wegende stenen molen. 'De Eerstelingis tooensdag overeen afstand van één kilometer van zijn plaats in het centrum van Hoofddorp verhuisd naar eer, nieuweplek boven opeen dijk. Het transport verliep zonder kleerscheurenDe molen staat nu op de plaats war hij vandaag idonderdagmoet worden opgetakeld. Woensdagmiddag kwam minister Van Doorn naar het transport kijken Voor het transport werden bomen, vluchtheuvels en lantaarpalen gesloopt. Het verplaalse n van de molen kost ongeveer 500.000.-. Rond acht uur stond op de weg Hoom- Amsterdam een file van 10 kilometer en op de weg Purmerend-Amsterdam 6 ki lometer. Verder bevonden zich op vrij wel alle belangrijke wegen files, in lengte variërend van 2 tot 4 kilometer. De langzaam rijdende files waren het gevolg van veel kleine ('blikschade'-) ongevallen, aldus een woordvoerder van de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen. Van werkelijk ernstige ongelukken was de rijkspolitie niets be kend. Vanaf ongeveer tien uur was de weg Duitse grcns-Amhem volledig ver sperd door een ongeluk vlak voor het verkeersplein Vleperbroek. Een vrachtwagen was in brand geraakt, waarbij de remeen waren vast gesla gen. Toen de brand was geblust kon de brandweer het gevaarte dan ook niet wegslepen, zodat het verkeer moest worden omgeleid over een oude rijks weg. Dit zorgde voor fikse vertragin gen. Ook bij dit ongeluk vielen geen doden en werd niemand ernstig ge wond. NAAST BESTAANDE VERKOOPPUNTEN Model zonder munten §]Minister De Gaay Fortman en staatssecretaris Polak zijn de afgelopen jaren onverdro ten verder gegaan met de voorbereidingen voor een grondige bestuurlijke reorga nisatie van Nederland. Deze week be reikten ze een belangrijke fase: bij de kamer werden twee wetsontwerpen in gediend. behelzende een nieuwe provin ciale indeling plus een andere taakver deling tussen rijk. provincie en gemeen te In de vorige fasen van deze reorgani satie leek het er haast op dat deze on derwerpen waren doodgepraat: er ver schenen concepten en voorontwerpen, er werden congressen gehouden en tien tallen adviezen verschenen in druk en er werden talloze artikelen over gepubli ceerd Over het algemeen was de teneur van de commentaren destijds kritisch en afwijzend, maar desondanks gingen de bewindslieden onverdroten verder. Nu ligt dan hun definitieve versie ter discussie, hetgeen naar men moet aan nemen een nieuwe vloedgolf van reac ties tot gevolg zal hebben. De eerste commentaren van deze tweede golf zijn al verschenen en hebben in het alge meen dezelfde sombere toon als in de eerste ronde. Overigens is de kritiek uit die eerste ronde - vooral van de gemeen ten afkomstig - niet zonder invloed ge bleven: het aantal taken dat de gemeen ten aan de provincies-nieuwe-stijl moe ten afstaan is minder dan in het voor ontwerp was voorzien. Zo blijft de be voegdheid tot het vaststellen van structuur- en bestemmingsplannen volgens het definitieve voorstel in be- gi nsel bij de gemeenten, zo ook het vast stellen van de bouwverordening. In ge meentelijke kringen zullen deze conces sies wellicht aanleiding tot enige sum miere voldoening geven dag bi Er kor i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering wil bij de verkoop van staatsloten naast de bestaande particuliere verkoopadressen ook postkantoren en banken in schakelen. Dit schrijft staatssecretaris De Goede (financiën) in de memorie i toelichting bij de wijziging van de wet op de kansspelen, die hij woens- bij de tweede kamer heeft ingediend. somen in totaal 1300 verkooppunten. Op het ogenblik zijn er - alleen op particuliere basis - 320 collecteurs en 570 debitanten (verkopers van staatslo ten). Van de 1300 verkooppunten zullen er 200 op postkantoren zijn ondergebracht. Het beleid is er niet op gericht om volledig over te schakelen op de postkanto ren. ..hoewel dit commercieel bezien wel de aantrekkelijkste verkoopme thode zal blijken te zijn", aldus de staatssecretaris. De gemiddelde omzet bedraagt jaarlijks 1.7 miljoen loten. Dit levert de schat kist een bedrag op van 120 miljoen gulden, inclusief de kansspelbelasting. DEN HAAG (ANP) - In opdracht van de minister van econo mische zaken stelt de economische controledienst een on derzoek in bij het Nijmeegse bedrijf Teallronics. omdat er vermoeden bestaat, dat hier fraude is gepleegd met gelden, die de overheid in het bedrijf heeft gestoken. Dit heeft een woordvoerder van hel ministerie van economische zaken woensdag bevestigd. Het ministerie van economische zaken heeft tot dusverre vijftig a zestig miljoen gu Iden gestoken in Tealtronics met het doel het bedrijf en daarmee de werkgelegenheid in dit bedrijf in stand te houden. Minister Duisenberg, die in afwezigheid van minister Lub bers als minister van economische zaken ad interim optreedt, heeft woensdag meegedeeld, dat het besluit van de regering om de overheidshulp aan Tealtronics te staken, niet is geno men omdat er vermoeden van fraude bestaat. Het besluit is genomen omdat er geen uitzicht is om het bedrtjl ooit weer levensvatbaar te maken. De bonden zeggen over sterke aanwijzingen te beschikken dat de Amerikaanse aandeelhouder en voormalige direc teur Anthony Rodgers- van wie de overheid in de loop van de tijd tWf-Hr-rde van het aanAelpnbanitaal heeft nvero-e- V.e fiantlijn onjuist heeft gemanipuleerd met overheidsgeld. Kaderleden en leden van de industriebonden NKV en NVV bij Tealtronics hebben woensdag het 'onaanvaardbaar' uit gesproken over het besluit van minister Lubbers van econo mische zaken om de overheidssteun aan dit bedrijf stop te zetten. Aan de bestuurders van de bonden is een 'balnco cheque' gegeven om zich op korte termijn te beraden. Als acties, die de vakbondsleden niet schuwen, nodig zijn, zullen, de bonden deze steunen, zo hebben de bestuurders J. G. Pe- De bonden hebben woensdagmiddag een gesprek gehad met de Nijmeegse wethouder H. van Montfoort (werkgelegen heid). Het gemeentebestuur heeft aan het- kabinet- een tele gram gezonden waarin grote bezorgdheid wordt uitgespro ken over dc dreigende ondergang van Tea It ronics en er er met klem op wordt aangedrongen het besluit onged aan te maken. Afgesproken is voorts dat de vakbonden vrijdag met de directie zullen spreken over dc situatie en aanstaande woensdag met minister Lubbers. VOORZITTER CLAAS: „NIEMAND WIL REKENING BETALEN VAN DE ZIEKE NEDERLANDSE ECONOMIE prijs De Limburgse popgroep Pussycat ont- ring de Exportprijs 1976: Radio- en tele visieprogramma's: strip investeren Van Gclderen Papier gaat 300 miljoen j gulden investeren: Beurs - Financiën - Economie. 'RENDEMENTEN BEDRIJVEN CATASTROFAAL AANGETAST' MIDDELBURG - In een weinig opti mistische beschouwing over de huidige situatie van de Nederlandse economie heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland, de heer J. J. Claas opgemerkt, dat in 'de zieke Ne derlandse economie niemand de reke ning wil betalen'. In hel algemeen con stateerde de heer Claas dat het be drijfsleven geen vertrouwen heeft in een herstel in de komende jaren. En vertrouwen, zo stelde de Kamervoor zitter. is de belangrijkste drijfveer voor een beslissing tot investeren. De heer Claas. die woensdag in een in de Schouwburg te Middelburg gehouden vergadering van de Kamer zijn nieuw jaarsrede uitsprak, constateerde dat er ten aanzien van de economische voor uitzichten een "gure wind over Neder land blijft waaien'. Na aanvankelijk wat gematigd optimistische geluiden in de eerste helft van 1976. zo vervolgde hij. waann een economisch herstel moei zaam op gang kwam van 1976 eerder van een stagnatie dan van een herstel wor den gesproken, Nadat de heer Claas had geconstateerd, dat men binnen de Eu ropese Gemeenschap al evenmin opti mistisch gestemd is, gaf hij in zijn nieuwjaarsrede het beeld van de zieke economie, waann niemand de rekening wil betalen. ..Uit het door de regering aangekondigde beleidzo zei hij hier over. „een pakket van maatregelen ter sanering van de economie kan de con clusie worden getrokken dat de mati ging. die de overheid zich oplegt aan de magere kant is en dat door de stijging van het begrote financieringstekort de inflatie weer zal worden aangewak kerd." De heer Claas vervolgde over dit punt: ..De exorbitante stijging van de collec tieve bestedingen en de toeneming van de arbeidsinkomensquote hebben door de alwentelingstaktiek van deregering geleid lot soms catastrofale aantasting van de rendementen van de bedrijven. De internationale concurrentiekracht van het Nederlandse bedrijfsleven, dat voor circa vijlt ig procent afhankelijk is van export, is daardoor ernstig aange tast." Over de opbrengst van 'de geleidelijk aan betekenis inboetende aanrdgasba- ten" merkte de heer Claas op. dat het overschot versluiert dat de economi sche bedrijvigheid buiten de aardgas- sector over onvoldoende exportkracht beschikt. IT i nsten Voor een structurele verbetering van de economie noemde de kamervoorzit ter het zonder meer noodzakelijk, dat een groot deel van de economische groei ten goede komt aan de winsten van ondernemingen. Na zijn minder optimistische inleiding verklaarde de heer Claas overigens zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken dat er een groei is in overeenstemming over de oorzaken van problemen'. In dat groeiende gemeenschappelijke inzicht, zo vervolgde hi j. lig t ook enige basis om de toekomst niet al te pessimistisch te gemoet te zien. Zich bepalend tot her werkterrein van de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland ging de heer Claas nader in op de uitslag van het zo genaamde ERBO-project renquête re gionale bedrijfsontwikkeling), een-uni forme enquetering van de Kamers van Koophandel in Nederland. De midden- Zeeuwse kamer nam voor de tweede keer aan dit project deel; 72 procent van de 1660 in het werkgebied gelegen be drijven heeft hierop gerageerd. (Slot zie pagina 7 kolom 5) ierentwintig provincies. Dat is heel wat meer dan de zeven waarmee Neder land in 1579 bij de Unie van Utrecht- begon. Toen werd overeengekomen dat er 'ten ewijgen daeghen' niet zou worden gesepareerd'. De Gaay Fort man evenwel separeert naar hartelust en deelt opnieuw in: bijna geen provin cie ontkomt aan zijn herindeling. Zee land echter ontspringt in dit opzicht de dans. Heeft de minister hier een verre echo uit de historie gehoord? Op 20 sep tember 1583 boden namelijk de staten van Zeeland hun 'graafschap' aan prins Willem van Oranje aan onder voor waarde dat hij zou beloven het altoos apart te houden Dat is dan tot in het huidige reorganisatie-wetsontwerp toe gelukt In ieder geval stemt het tot vol doening dat de bewindsman niet is in gegaan op een aantal Brabantse sug gesties om Reimerswaal. Tholen en St. Philipsland bij West-Brabant te voegen. Zeeland heeft derhalve geen klagen voor zover het zijn territoir betreft, ook al gaat de minister niet in op een sugges tie uit Goeree-Overflakkee om dit ei land bij Zeeland te voegen. Tot nu toe heeft men in de Zeeuwse staten zich bij de discussie over deze bestuurlijke reor ganisatie zorgvuldig onthouden van 'Imperialistische' uitspraken. Zo de ge meenten van Goeree en Overffakkee bij Zeeland wilden en de regering het daarmee eens was. dan zouden ze van harte welkom zijn binnen de Zeeuwse bestuursorganisatie, zo betoogden de staten. Zelf wensten zy echter in dit op zicht geen enkel initiatief te nemen. Vermoedelijk zal in deze houding geen wijziging komen: het nieuwe ontwerp geeft er geen aanleiding toe. In de toekomst zal er nog gelegenheid te o ver zij n om ook op deze plaats nader in te gaan op de thans ingediende ont werpen of op onderdelen ervan. Onze eerste reactie is redelijk positief: minis ter en staatssecretaris zijn er naar onze mening wel in geslaagd om een sluitend model voor een nieuwe bestuursorgani satie samen te stellen. De grote vraag is echter of dit model praktisch realiseer baar zal zijn. En bij deze vraag denken we niet in de eerste plaats aan bestuur- stechnische moeilijkhedenmaar aan de financiële consequenties. De kosten van deze herindeling worden op niet minder dan vierhonderd miljoen per jaar ge taxeerd. een bedrag dat naar het oor deel van sommige deskundigen nog aan de lage kant is. Maar al kan het wor den beperkt - beperkt? - tot deze vier honderd miljoen, dan nog lijkt het ons twijfelachtig of ook maar enig kabinet in Nederland een dergelijk bedrag zal kunnen vinden. Het is er namelijk niet. niet op de rijksbegroting, noch op de be grotingen van provincies-nieuwe-stijl en gemeenten. Tenzij de belastingen - eventueel binnen het belastinggebied van de lagere organen - geducht worden opgeschroefd Maardaarzitniemandop te wachten. Het is dan ook de vraag of een volgend kabinet - ongeacht zijn sig natuur - deze wetsontwerpen zonder meer zal overnemen. En zo dat al ge beurt. dan nog blijft het onduidelijk hoe het geld op tafel moet komen. Zijn er geen andere prioriteiten in Nederland? Met alle respect voor de samenstellers van deze wetsontwerpen: ze komen op een financieel bijzonder ongelegen mo ment. En het ziet er niet naar uit dat er spoedig betere 'momenten' zullen aan breken. Dit nieuwe bestuursmodel van minister De Gaay Fortman begint dan ook zijn parlementaire leven onder een bijzonder slecht gesternte. De zeven provincies van de Unie van Utrecht be sloten in 1579 dat zij hun beleid zouden 'confirmeren int stuck van der munte'. Voor de vierentwintig van De Gaay Fortman zou er wel eens niets te confir meren zijn: voor hun inrichting zijn te weinig munten aanwezig. Een model zonder munten. En dat maakt de hui dige discussie tamelijk theoretisch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1