IS 51E ZEEUWSE COURANT MEER MANKRACHT BIJ POLITIE NODIG I Dreigend ontslag voor 460 mensen Wetsontwerp provinciale herindeling laat grenzen van Zeeland ongewijzigd HEILIGE KOE O VERLEG BOUW-CA O NAAR EEN BESLISSENDE FASE kleintjes Van Agt: Verzekering veiligheid en orde blijft de eerste taak Prijscompensatie 'hard punt' Opnieuw UFO- meldingen 220e jaargang no. 3 Woensdag 5 januari 1977 kunt u ook telefonisch opgeven. Zie pag. 3 voor telefoonnummers UTRECHT (ANP) - Volgens minister Van Agt van justitie bestaat er nog een aanzienlijk personeelstekort bij de politie. Als het aan de bewindsman ligt, zal na 25 mei (de dag van de verkiezingen) een 'niet karig' deel van de binnenlandse bestedingen worden uitgezonderd voor het inlopen van het tekort aan mankracht bij de politie. Deze toezegging deed Van Agt dinsdag in Utrecht op de oprich tingsvergadering van de Algemeen Christelijke Politiefederatie (ACP). Volgens Van Agt maken het sterk toegenomen bezit van vuurwa pens en de eveneens sterk toegenomen bereidheid om zich daar van te bedienen het probleem van de taakbegrenzing van de poli tie actueel. Zo'n afbakening van taken tussen poli tie en krijgsmacht is moeilijk, omdat er allerlei verschillende situaties in het vi zier komen. Het gaat bijvoorbeeld niet alleen om het aantal geweldmisdadi- gers, waar men op een gegeven moment mee krijgt te maken, maar ook om de graad van hun organisatie en om de de mate van training van die misdadigers. De regering houdt zich volgens Van Agt ernstig met dit probleem bezig. Het feit. dat er een "close combat unit' uit het korps mariniers is geformeerd, is er een bewijs van, dat ook de regering vindt, dat zich situaties kunnen voordoen, dat het niet meer van de politie kan worden gevraagd, het veld in te gaan. aldus Van Agt. Hij liet in dit verband echter ook een waarschuwend geluid horen tegen de tendens om de afbakening van poli tietaken steeds meer te verleggen naar Er is geen reden om aan te nemen dat het verschijnsel geweld spoedig zal af nemen en liet zou daarom gevaarlijk zijn als de politie zich ineens zou terug trekken. De maatschappij zou zich vol gens Van Agt niet meer weerbaar kun nen opstellen tegen ernstige vormen van geweld en dat zou tot gevolg heb ben, dat de burgers hun eigen verde- didging ter hand gaan nemen. Van Agt voelt dan ook niets voor een ontwikke ling, waarbij geweld in het groot auto matisch wordt toegeschoven naar de marechaussee of andere onderdelen van de krijgsmacht. Welzij nstaak ontslag terreinen, waar geen toepassing van geweld meer nodig is. VAN AGT NAAR VERRE OOSTEN SCHIPHOL (ANP) - Om in de Thaise hoofdstaad Bangkok de autoriteiten van dat land te overtuigen, dat Neder land de illegale export van verdovende middelen, met name heroine, naar ons land als een zeer groot probleem be schouwt, is minister Van Agt van justi tie dinsdagmiddag van Schiphol naar Bangkok vertrokken. Het voornaamste doel van minister Van Agt is te komen tot. wat hij noemde "een nog betere samenwerking tussen de beide landen voor wat betreft het tegen gaan van dze illegale handel in verdo vende middelen'. Per 1 maart zal in Bangkok een Nederlandse politiefunc tionaris worden gestationeerd. Vanuit Bangkok zal de Nederlandse minister van justitie doorreizen naar Hongkong. Daar is men volgens minis ter Van Agt er in geslaagd het drugpro bleem in belangrijke mate terug te drin gen. Aan de andere kant. aldus Van Agt, be staat de neiging om steeds meer de nad ruk te leggen op de welzijnstaak van de politie. Van Agt vindt die welzijnstaak heel mooi („ik spreek nu niet in scham perheid"! en uiterst waardevol, maar hij heeft wel bedenkingen tegen de neiging van sommigen om de politie zo civiel te maken, daler nauwelijks nog verschil is tussen de politie en de echte welzijns werkers. Van Agt heeft daar principiële bezwaren tegen: hij vreest dat er dan steeds minder aandacht wordt gegeven aan de primaire taak van de politie, na melijk het verzekeren van veiligheid en orde. I ertrouwen Van Agt. behalve minister van justitie ook voorman van het ethisch reveil, pleitte voor vertrouwen in de mede mens. „Gebrek aan vertrouwen is één van de feiten, waaronder onze samen leving lijdt." Volgens hem moeten we vertrouwen hebben in allen, met wie ew te maken krijgen totdat blijkt, dal het schenken van dat vertrouwen mi splaatst was. Dan zal volgens Van Agt ook blijken, dat er maar weinigen zijn, die dat vertrouwen niet verdienen. CAIRO (RTR) - De Franse defensie Yvon Bourges heeft dinsdag verklaard dat Egypte Franse gevechts bommenwerpers van het type Mirage- 3000 kan kopen als het dat wil. In een interview met het dagblad Al Achram heeft Bourges er daarbij wel op gewezen dat het type nog in produktic HERWEN-Boer Frans Oortveld'211 mei het telegram waann hij uitstel krijgt van militaire dienst lussen zijn koeien Frans had zich in de Harskamp moeten melden. Omdat hij voor zijn beesten geen verzorging kon vinden had hij. als hij niet op het laatste moment uitstel had gehad, zijn dieren mee naar de kazerne genomen. EX-SINGER-BEDRIJF OP RAND FAILLISSEMENT NIJMEGEN - Tealtronic in Nijmegen, het voormalige Singerbedrijf. gaat dicht. Minister Lubbers (economische zaken) heeft het bedrijf dinsdag laten weten dat hij de overheidssteun, die gedurende anderhalf jaar is verleend, met onmiddellijke ingang stop zet. Bij Tealtronic werken 460 mensen. Bij het elektronische kantoormachines producerende Tealtronic is het rijk met 70 procent de grootste aandeelhouder. Gisteren diende het kort geding tegen het ontslag van twee 's-Heerenhoeksc- onderwijzers. conflicten keizerrijk herindeling De herindeling van de Nederlandse pro vincies kost liet rijk 400 miljoen gulden per jaar. PAGINA 9 buitenland Amerika's komende president Carter is voorlopig niet van plan het buitenland te bezoeken. De overheid heeft sinds februari '75 50 miljoen gulden in het bedrijf gepompt met het oog op de werkgelegenheidssi tuatie in Nijmegen. Nu er volgens mi nister Lubbers geen uitzicht is op enig rendement wordt de subsidiekraan dichtgedraaid. Inmiddels heeft een woordvoerder van de minister al laten weten dat Tealtro nic niet te redden is. De huidige struc tuur van het bedrijf leent zich niet voor enig rendement. De machinerieën zijn hoognodig aan vervanging toe „De markt vraagt naar complete sys temen met bijpassende service en ver koopafdelingen. Getracht is om aan sluiting te vinden bij een partner in de complete sector, zodat de onderdelen die Tealtronic maakt in een groter ge heel inpasbaar zijn. Dat is helaas niet gelukt". De consequentie is volgens de woordvoerder dat hel bedrijf zijn fail lissement zal moeten aanvragen. Verbijsterend Directeur ir. W. Brouwer van Tealtronic. dat niet voor de eerste keer met sluiting wordt geconfronteerd, noemt de beslis sing van de minister verbijsterend. Hij heeft het personeel over de plannen van de minister ingelicht De mededeling is bij het personeel als een bom ingesla gen. Er heerste grote verslagenheid De mededeling van minister Lubbers is voor de vakbonden als een koude dou che gekomen. „Het was een volledige verrassing. Ik moet even ademhalen", aldus de heer J. Peters, van de Indus triebond NKV na het overleg gisteren met de directeur-generaal van het mi nisterie. Districtsbestuurder A. Voerman van de Industriebond NW vindt het besluit van de minister in strijd met alle opvat tingen over de regionale werkgelegen- heidspolitiek en met het door de minis ter sterk bepleite 'speerpuntenbeleid' (het behouden van technologisch hoogwaardige industrieën). De vakbonden vinden dat er een gede gen onderzoek moet komen naar w at er met de 50 miljoen overheidsgelden is gebeurd. Te meer omdat wordt gesug gereerd dat dit kapitale bedrag in een bodemloze put is gestort. Opheldering willen de bonden ook over de rol van aandeelhouder Rogers. Zij hebben een sterk vermoeden vanfrau- duleuze handelingen. Bekwaam en onschendbaar §D e ellende - nou ja ellende - met het tv-optreden van Wim Kan is dat nu enkele 'gewone' Nederlandse uitdrukkingen plotseling een dubbele bodem hebben gekregen door de ma nier waarop Kan ze heeft gebruikt. Bij voorbeeld een woord als 'bekwaam': we betrapten ons er op het te hebben geno teerd naar aanleiding van de 'Menton'- opdracht aan professor Schóffer en het vervolgens te hebben doorgehaald. Bladerend in de dissertatie van Schóffer ('Het nationaalsocialistische beeld van de geschiedenis der Nederlanden') be gonnen we geboeid to lezen, een herle zing van een heldere studie, geschreven door een - jawel, daar is het woord - 'be kwaam' historicus, sterker nog. 'zéér bekwaam'. Maar zodra dit woord na de eenendertigste december van het jaar 1976 uit de pen van een journalist dan wel onder het oog van een lezer komt- dan zien beiden plotseling het geacht van Wim Kan voor zich: „Weet je wie ook bekwaam moet wezen, zéér be kwaam?" Wel. naar ons gevoel: Schóf fer, maar dan in de vóór-Kan-se beteke nis vanhetwoord. Om misverstanden te voorkomen hier de definitie uil Van Da- Ie: „Door aanleg en oefening de vereiste kundigheden en geschiktheid voor een vak of een post bezittend." Van Agt had een slechtere keus kunnen doen. Het is te hopen dat nu onverwijld met het on derzoek kan worden begonnen -Ln De Volkskrant van gisteren vertelde columnist Jan Blokker alle moeite te hebben gedaan om aan een buiten landse kennis duidelijk to maken wie Wim Kan nu eigenlijk is. Dat was hem niet erg gelukt Elders in de wereld richt op oudejaar het staatshoofd zich tot zijn landgenoten. Nederland daarentegen is aldus Blokker - „vermoedelijk het. enige land op de wereld dat op eenendertig december niet door het hof, maar door de hofnar wordt toe gesproken Blok ker dacht dat er nu drie ministers hun biezen zullen pak ken. namelijk Lub bers. Gruytors en Trip. „Want Wim Kan heeft ze niet over Zijn kling gejaagd." In dit opzicht is de Nederlandse politiek een vreemd verschijnsel: wil men hele maal meetellen, dan moet men of door Bibeb van Vrij Nederland zijn geïnter viewd of - de hoogste onderscheiding - door Wim Kan in zijn conference zijn vermeld. Voor betrokkenen is dat een soort 'hangen en bangen in zwevende pijn'zoals destijds de Duitse heer Goe the in 'Egmont' dichtte. Minister Vor- rink kwam daar gisteren in Het Parool eerlijk voor uit: ze durfde eerst niet te kijken omdat ze zich nerveus maakte. Maar het was haar allemaal meegeval len: ze had het erg leuk gevonden. Over igens, Vredeling werd evenmin in de conference genoemd: hij was net minister-al geworden. Het verhaal gaat dat in de oorspronkelijke tekst van Wim Kan deze minister ook 'bekwaam' werd genoemd, maar het 'geliefd bij vriend en vijand' was vervangen door 'zeer geliefd bij de vijand.' WASHINGTON tDPAIREUTER) - De toekomstige Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Cyrus Vance links op de foto) en de Sowjet-ambassadeur in Washington. Anatoli Dobrinin /midden op de/otoi. hebben dinsdag de hoop uitge sproken dat a.s. president Jimmy Carter en partijleider Lenid Brezjnev later dit jaar op een topconferentie een tweede Salt-akkoord kunnen ondertekenen Vance en Dobrynin spraken elkaar op een door minister Kissinger trechts op defotoi belegde kennismakingslunch. DEN HAAG (ANP) - Donderdag, als men weer bïjeenkonu kunnen de onderhandelingen over een nieuwe bouw-cao in een beslissende fase raken. Dit is dinsdag na afloop van een bijeenkomst van de onder handelaars over de bouw-cao meegedeeld. De bijeenkomst van dinsdag was gewijd aan de voorstellen van werkgeverszijde. Voor kerstmis hadden beide partijen ook al twee dagen vergaderd. Toen werd niet meer meege deeld dan dat 'op bepaalde punten wel voortgang is geboekt maai up natue punten met uuK ainsciag was men uiterst karig met mededelingen. Het overleg over de cao. die op 1 januari van dit jaar van kracht had moeten worden en die voor ongeveer 300.000 werknemers geldt, staat- onder leiding van een onafhankelijk voorzitter, prof dr. W. Albeda. Het staat vast dat de bouwbonden handhaving van de prij scompensatie als een hard punt beschouwen, evenals de kwestie van de onderaannemers. De bonden eisen dat de hoofdaannemers zich garantstellen voor de naleving van de cao door onderaannemers. REGERING: THOLEN, SINT-PHILIPSLAND EN REIMERSWAAL NIET NAAR WEST-BRABANT Kc-etie van Oosten-Hage is gekozen tot sportvrouw van het Jaar potjes Expositie 'Potjeslatijn' in hel Goese ly ceum: radio- en televisieprogramma's. strips. herstel 'GOEREE OVERFLAKKEE HOORT BIJ RIJNMOND' DEN HAAG - De regering blijft bij haar voornemen om het grondgebied van Zeeland ongewijzigd te laten als Ne derland wordt ingedeeld in 24 nieuwe bestuurlijke eenheden, de zogenaamde provincies-nieuwe stijl. In het wets ontwerp tot wijziging van de provin ciale indeling, dat dinsdag bij de Tweede Kamer is ingediend, wordt herhaald dat de provincie Zeeland „in een aantal opzichten" als een functio nele eenheid is te beschouwen. Een eenheid, die men niet wenst te versto ren. Noch door afstoting van Tholen. Sint-Philipsland en Reimerswaal. Nocli door toevoeging van Goerce- Overflakkee. In de toelichting bij het wetsontwerp slaat dat de verschillende delen van Zeeland belangrijk zijn voor de land bouw. het milieubeheer, het natuurbe houd en de recreatie. De regering is van mening, dat deze functies in onderlinge samenhang moeten worden behartigd. Er wordt ook op gewezen, dat de natuur lijke geografische situatie het Schelde- bekken bij uitstek geschikt maakt voor zeehaven- en industriële activiteiten. Verzet tegen de handhaving van dp pro vincie Zeeland bij de uitvoering van de reorganisatieplannen van de regering is in Noord-Brabant gerezen In een reac tie op het concept-ontwerp van de wet in kwestie heeft het Stadsgewest Breda - enige tijd later gevolgd door het provin ciaal bestuur in Den Bosch - namelijk herinnerd aan de eertijds uitgebrachte concept-structuurschets voor de be stuurlijke indeling. In verband met het geen daarin naar voren werd gebracht, pleitten de Brabanders voor de opne ming van Reimerswaal. Sint-Philips land en Tholen bij een provincie voor West-Brabant. De regering wijst die visie - opnieuw - van de hand en zet uiteen om verschil lende redenen niet meer voor die oude plannen te voelen. Daarbij wordt onder meer aangevoerd, dat de betrokken ge meenten zelf kenbaar hebben gemaakt bij Zeeland te willen blijven behoren en dat provinciale staten van Zeeland hun instemming hebben betuigd met het ongemoeid laten van de Zeeuwse gren zen In Den Haag is men van oordeel dat de indeling van de drie gemeenten bij Zeeland een goed functioneren van een provincie voor West-Brabant niet in de weg hoeft te staan. ORIËNTATIE Sint-Philipsland en Tholen maakten in de concept- structuurschets deel uit van het bestuursrayon Zoomstreek op grond van hun-kwantitatiefoverigens geringe-oriëntatie op Bergen p Zoom. De raad van het Streekgeivest Weste lijk Noord-Brabant heeft zich in het verleden als een sterk voorstander van dit rayon opgeworpen. De regering nu: „Beide gemeenten behoren tol de cen trale Delta en hebben een dienovereen komstige taakstelling". Over Reimerswaal wordt opgemerkt, dat deze gemeente behalve bestuurlijk ook qua verzorging bij Zeeland hoort. Het destijds in de plannen opnemen van deze gemeente in een deels Brabantse bestuurlijke eenheid hing nauw samen met de zeehaven- en industriële ontr wikkeling binnen deze gemeente, waar van sprake is in het Reimerswaalplan, dat in de ijskast is terechtgekomen. De regering daarover: „Wij willen, nu ge noemde ontwikkeling nog niet naderbij is gekomen, niet meer op die mogelijk heid vooruitlopen door indeling bij een provincie West-Brabant" GOEREE-Oi ERFLAKKt Ander verzet tegen het voornemen van de regering om de huidige grenzen van Zeeland ook in de toekomst zo tc hou den is ontstaan in de gemeenten Dirks- iand. Goedereede en Oostflakkee op het eiland Goeree-Overflakkee. Hier wil men niet een stuk van het huidige Zee land bij het eigen grondgebied betrek ken. maar toont men zich voorstander van de opneming van het eiland bij de provincie Zeeland-nieuwe stijl: „Goe- ree sluit qua structuur aan bij de Zeeuwse eilanden", zo wordt gerede neerd. De regering maakt bij het ingediende wetsontwerp echter duidelijk, alles te voelen voor het standpunt van de ge meente Middelharais, die vindt dat Goeree-Overflakkee banden heeft met de Rotterdamse agglomeratie en dat daarom opneming past bij de nieuwe provincie Rijnmond: „Inderdaad past Goeree-Overflakkee structureel eni germate bij de Zeeuwse eilanden. An derzijds is het evenwel „Rotterdams" en sterk georiènteerd op het Rijnmondge bied. In deze omstandigheden zien wij niet voldoende aanleiding om van de eerder voorgestelde indeling van Goe ree-Overflakkee af te wijken". En samenvattend: „Wij stellen derhalve handhaving van de provincie Zeeland voor. met Middelburg als hoofdstad. Zij telt 326.604 inwoners en omvat 30 ge meenten". (Zie ook pagina 7> j Jjantlijn De e advocaat van Menten, mr. B. J. F. Simon, vindt dat Kans opmerkingen over zijn cliënt 'tactisch onjuist' waren. „Je trapt niet tegen een underdog zo lang die niet schuldig is verklaard." Vermoedelijk zullen er niet zo veel Ne derlanders zijn die mr. Simon gelijk zul len geven, maar afgezien van zijn woordkeus (Menten een 'underdog'?) heeft hij dat gelijk toch weL In de Angel saksische landen zou geen conferencier het wagen over een verdachte te spre ken op de manier van Wim Kan: de wet is daar op dit punt bijzonder streng. Ne derland is in dit opzicht minder strikt en daarom wordt in een geval als van Men ten wel eens uit het oog verloren dat diensschuld pas vaststaat als het wettig en overtuigend bewijs ten overstaan van de rechter is geleverd. Zover is het nog niet het proces tegen Menten zal all erminst een formal! tei t blij ken te zijn. Wim Kan is echter in de ogen van de meeste Nederlanders een zodanig na tionaal instituut dat hij zich veel kan permitteren. Het doet bijna aan een grondwetsartikel denken: „Dekoningis onschendbaar, de ministers zijn ver antwoordelijk." Op oudejaar behoort deze bepaling te luiden: „Wim Kan is onschendbaar, de ministers zijn slacht offers" In die onschendbaarheid is Kan bekwaam, zéér bekwaam. In de zin van Van Dale. UTRECHT - Na de niet- geidentijiceerde vliegende voorwer pen die met de kerst boven het vlieg veld Deelen werden waargenomen, zijn dergelijke verschijnselen ook ge signaleerd op diverse plaatsen rond Utrecht. Surveillerende rijkspolitiemannen, zagen een lichtgevende bol dinsda gavond omkwart over zeven bij Geu- zensloot t rijksweg Utrecht- Amsterdam, afslag Vinkeveem. Hei omvangrijke ding, dat een helder geei-wü licht verspreidde, hing' daar op een hoogte van ongeveer 300 meter op een afstand van naar schat ting een kilometer. De bol bewoog zich daarna in westelijke richting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1