Ivor Richard zoekt steun bij Vorster Paus herhaalt aanval op abortus PZCA Geen hoop op redding opgesloten mijnwerkers in Tsjechoslowakije SMITH TEGEN BRITSE PLANNEN ma het weer Wim Kan scoort een tien Vier doden bij verkeersongeluk Eilandbewoners sceptisch FORD WIL VAN PORTO RICO DE 51STE STAAT MAKEN Britse vissers dreigen met blokkade van EEG-havens Films Oltmans Kennedy-moord teruggevonden NIEUWJAARSBOODSCHAPPEN: MAANDAG 3 JANUARI 1977 binnen-buitenland Van urne correspondent i JOHANNESBURG - De Britse voorzitter van de Geneefse confe rentie over de toekomst van Rhodesië, Ivor Richard, is zondag op zijn rondreis door Zuidelijk-Afrika in de Zuidafrikaanse stad Port Elizabeth aangekomen voor besprekingen met premier Vorster. Richard, die uit de Rhodesische hoofdstad Salisbury kwam, pro beert de hulp van Vorster te krijgen bij zijn poging premier Smith te winnen voor de Britse ideeën ten aanzien van de vestiging van een zwarte meerderheidsregering in Rhodesië. Vorster zou de halsstarrige premier Smith moeten dwingen de Britse plan nen te accepteren, eventueel door mid del van een economische boycot. Poli tieke waarnemers achten dc kans ech ter zeer klein dat Richard in zijn opzet zal slagen hij zijn gesprek met Vorster in Port Elizabeth, waar de Zuidafri kaanse premier op vakantie is. Richard was min of meer gedesillusio neerd uit Salisbury in Zuid-Afrika aan gekomen. Zijn gesprek met Smith was op niets uitgelopen. Smith wees krach tig de Britse voorstellen af. vond ze ir reëel. Niettemin wil hij ze toch wel be studeren. Het Britse plan concentreert zich vooral op de gedachte dat een Britse gouver neur of hoge commissaris tijdens de overgangsperiode in Rhodesië de rege ring in handen neemt. Verder heeft Ri chard ideeën in zijn koffer die vooral ge richt zijn op een oplossing van het pro bleem van de twee belangrijkste minis teries, namelijk binnenlandse veiligheid en defensie. Een voorstel schijnt te zijn, dat deze beide ministeries door zowel een blanke als een zwarte worden be heerd. Een ander voorstel is. dat de con trole door de Engelsen wordt overge nomen: een derde dat de ministeries in handen van een zwarte en een blanke onder Britse supervisie zouden moeten komen, en een vierde voorstel wil uit- Brits deskundige: „Pekelen werkt vaak averechts" LONDEN (RTRl-Nu het weer stevig wintert strooit men in tal van lan den op het noordelijk halfrond dui zenden tonnen pekel op door sneeuw of bevriezing gladde wegen. Volgens het Britse wetenschapsblad 'New Scientist' is er echter een goede kans dat men daarbij zowel zout als geld wegsmijt. Pekel, schrijft Duncan Laxen van de universiteit van Lancaster, is duur. doodt dc bermbeplanting, vergiftigd sloten en waterbekkens en vreet, met roest als gevolg, de lak én het chroom van uw auto aan. Maar wat nog vervelender is - het staat volgens Laxen allerminst vast dat pekel iets tegen gladheid ver mag Hij baseert zich in die twijfel op Amerikaanse onderzoeken die schij nen aan te tonen, dat pekelen eerder méér dan minder auto-ongelukken tot gevolg heeft. ..Dit onverwachte gegeven kan mo gelijk worden herleid tot een teveel aan zelfvertrouwen bij chauffeurs die na het pekelen een natte, maar schijnbaar slipvaste weg voor zich zien," schrijft Laxen. Toch is volgens de schrijver aange toond. dat gepekelde wegen twee maal zoveel slipgevaar opleveren als een gewoon nat wegdek. In sommige gevallen is een gepekeld wegdek slechts weinig minder verraderlijk dan wanneer het onder de ijzel zou zitten, aldus Laxen. eindelijk, dat weliswaar een blanke - zoals oorspronkelijk door dr. Kissinger was voorgesteld - deze ministeries overneemt maar dat hij geen lid mag zijn van de regerende partij van Ian smith, het Rhodesische Front Pessimisme Richard noemde achteraf het gesprek met Ian Smith ..een open en krachtige uitwisseling van opvattingenen zei dat hij er zeker van was dat Ian Smith zijn standpunt, beter had begrepen en hij omgekeerd beter de opvattingen van Smith begreep Desondanks neemt het pessimisme wat de reis van Richard aangaat met het uur toe. Dc uitlatingen van verschillende zwart- nationalistische leiders en vooral van 7IPA-leider Robert Muga be. maken de zaken eveneens niet mak kelijker. Mugabe heeft zondag in een interview in 'Dar es Salaam' gezegd dat alleen een verder toenemende militaire ac tiviteit aan dc kolonialisten in Rho- H AKEN KRII1SV LAG IN FRANKFURT FRANKFURT (UPI)-Brandweerlieden hebben zaterdag van liet topje van de toren van de rooms-katliolieke kathed raal in de Westduitsc stad Frankfurt vier hakeukruisvlaggen verwijderd. Vroege kerkgangers zagen de swatika's wapperen en belden de politie, In de nieuwjaarsnacht, bleken ook ver scheidene huizen in de binnenstad met Nazi-leuzen te zijn beklad De politic deelde later mee dat een groep die zich 'NSDAP-Auslandorg3nisation' noemde zich er verantwoordelijk voor heen ver klaard. cNSDAP is de voormalige N-a/.i- partij van Hitleri. Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsden droog. Zwakke tot matige wind uit noordwest tot noord. Maxima rond 4 graden. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag. Overwegend droog met kans op mist. Plaatselijk lichte vorst in de nacht en ochtend. Weersvooruitzichten in cijlërs gemid deld over Nedeijland: Voor dinsdag aantal uren zon 1 tot 6. min temp. om streeks 0 graden. max. temp omstreeks 4 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent, kans op een geheel droog etmaal 80 procent Voor teoensdag aantal uren zon 0 tot 5: min temp. om streeks 0 graden. max. temp omstreeks 4 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent: kans op een geheel droog etmaal 80 procent. Nb. voor de temperaturen geldt voor dinsdag een marge van 2 graden en voor woensdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden ZON EN MAAN 4 januan Zon op 08.48 onder 16.43 k Maan op 16.09 onder 07.26 Chinese provinciale partijfuntionaris gearresteerd HONGKONG (UPI/AFPl - Een Chinese partijfunctionaris. Weng Sen-llo. be stempeld als handlanger van dc 'bende van vier' in dc provincie Tsjckiang, is gearresteerd, zo meldde zaterdag de provinciale radio. Weng. die deel uitmaakte van het pro vinciale partijcomité, is de eerste lokale functionaris wiens naam wordt ge noemd in verband met de onrust in Tsjekiang Hij werd verantwoordelijk gesteld voor een groot deel van de on rust die ruim driejaar in Tsjekiang heer ste. ARGENTIJNSE THEOLOOG ONTVOERD BUENOS AIRES (AFP/ANPl - De Ar gentijnse theoloog Mauricoi Lopez is zaterdag door gewapende en gemas kerde mannen uit zijn woning in Men- doza ontvoerd. De methodistische evangelische kerk van Argentinië heeft, dit bekendge maakt. Van officiële zijde is hierover niets meegedeeld. 'Amnesty International' en de (Neder landse) secretaris voor de gerefor meerde zending in Latijns Amerika, dominee P Merkelijn. hebben er bij de autoriteiten m Buenos Aires op aange drongen 'de veiligheid van Mauncio Lo pez te garanderen'. CENSUUR IN LIBANON BEIROET (RTR) - Dc Libanese rege ring heeft zaterdag censuur ingesteld op dc pers. andere publikatics en op theaters. Premier Selim El Hoss. die dit bekend maakte. zei dat de regering in deze han delt op grond van de buitengewone volmacht die zij vorige maand van het parlement ontving Enorme olievlek drijft in richting van golfstroom FALMOUTH. MASSACHUSETTS Een enorm tapijt van olie afkomst v dc op de Amerikaanse kunst vergane tanker Argo Merchant was zaterdag nog maar (>0 kilometer vcrw ijderd van de golfstroom en stevende toen regel recht op deze zich snel bewegende stroom al", zo meldt de Amerikaanse kustwacht. Eenmaal in dc warmere wateren aange land. zou de225 kilometerlange olievlek verder naar het oosten kunnen worden gedreven in de richting van Engeland en IJsland maar ook in zuidelijke richting tot Bermuda HILVERSl M (ANPi - Wim Kan blijkt opnieuw een enorm kijksuc- ces te hebben geboekt. Volgens dc uitslag van dc wekelijkse enquête van het weekblad Televizier. was zijn oudejaarsconl'erlence tie tv- topper van bet afgelopen jaar. Van de 300 kijkers die Televizier dit weekeinde naar hun mening heeft gevraagd, noemde ruim 60 procent Kan als beste programma. De kijkers waardeerden zijn programma met een 10. Op de tweede plaats eindigde in de oudejaarsweek Pleisterkade van de KRO met bet eijler 7.5 en derde werd de Zweedse film 'Tijd van Leven', uitgezonden door de NOS. met het cijfer 7 desic duidelijk kan maken dat huil tijd voorbij is. Ook wordt de vrees groter dat eventueel Engeland een nationalis tische kandidaat (vermoedelijk Joshua Nknmo en achter hem Robert Mugahei alle steun zal geven om tot een defini tieve oplossing te komen. Dit zou ech ter met zekerheid een burgeroorlog tussen de verschillende nationalitische groepen in Rhodesië betekenen, vooral nu tijdens de afgelopen dagen twee nieuwe zwart-nationalistisehe par tijen werden opgericht, die er aan spraak op maken de steun van de zwarte bevolking te hebben. Woodward: Russen achter moord op technici Teheran WASHINGTON (AFPl - De Sowjet- Unle zat achter de moord op drie Ame rikaanse technici die op 28 augustus 1976 in Teheran op straat werden dood geschoten. Dit onthulde zondag de journalist Bob Woodward in de Was hington Post, De drie mannen werkten voor de Ame rikaanse elektronische onderneming Rockwell aan een geheim project. Dit project, met de codenaam 'Ibex'. betrol een uiterst geperfectioneerd elektro nisch bewakingssysteem voor de grens tussen Perzië en de SowjetrUnie. aldus de van zijn onthullingen in het Water gate schandaal bekende journalist Officieel is toentertijd de verantwoorde lijkheid voor de moord op rekening ge schreven van militante moslems Vol gens Woodward echter had de sjah drie dagen na de aanslag tegenover een Amerikaanse bezoekers verklaard ..De Russen zitten achter dit incident, even als dat het geval Was bij een vorig inci dent van militaire aard". Het artikel geeft geen bijzonderheden over de laatstgenoemde gebeurtenis. In zijn artikel zegt Woodward dat dé Amerikaanse ambassadeur in Teheran. Richard Helms, later de lezing van de Sjah tegenover diens bezoeker heeft be vestigd SCHEVE.V/.VGES' Traditiegetrouw dook een groepje moedigen op nieuwjaarsdag de koude ace bij de Sclieveningse pier in out zien door de kille golrcn Ie lalcn louteren. Lang duurde de zwempartij met. maar loeit., om alleen maar de moed op te brengen. DROSTEN (ANPi - Bij een botsing tus sen twee auto's als gevolg van een voorrangslout op een kruising bij Dronten (O.-Flevolandi zijn zaterdag middag vier mensen, van wie drie uit een gezin, om het leven gekomen. Dc slachtoffers zijn de 38-jange me vrouw Martina Minderhoud-Simonse uit Oosterwolde (Frl.i. haar 10-jarige dochter Anja en haar 8-jarige zoontje Jan in de ene auto en de 26-jarige me vrouw Hendrika Cornelia Emertentia Rox-Haaster uit Den Helder. De auto van het gezin Minderhoud werd. rijdend over een voorrangsweg. op de krmsing in de flank aangereden door de auto waarin het vier personen tellende gezin uit Den Helder reed. De heer Minder houd. raakte licht en een tweede doch tertje zwaar gewond. De bestuurder van dea ndereauto raakte lichtgewond. Zijn twee kinderen kwamen er zonder letsel al. De begrafenis van mevrouw Minaer- houd en de twee kinderen zal woensdag in Aagtekerke plaatshebben. Vooraf wordt in de kerk van de gereformeerde gemeente in Aagtekerke een rouw dienst gehouden. Deze bijeenkopmst begint om 11.00 uur. De a.s. Amerikaanse president Jimmy Carter beeft meegedeeld dat hij in 1977 een gesprek met de Russische leider Leonid Brezjnev zal hebben. Da tum en plaats zijn nog niet bepaald PENSION VOOR GASTARBEIDERS IN BOERENSCHUUR MIF.RLO (ANP) - Dc rijkspolitie in het Brabantse Mierlo heelt ontdekt dat in een boerenschuur aan dc Brandcn- vöort, een landweg buiten dc be bouwde kom. oen pension voor buiten landse werknemers is ingericht. In «le schuur trof de politie twee Turken aan, die geen papieren bij zich hadden. In de schuur waren vijl slaapplaatsen. De ruimte werd verwarmd met behulp van enkele branders die op een gasfles waren aangesloten. Volgens een woord voerder van de rijkspolitie is net met duidelijk hoe'lang dc Turken gebruik hebben gemaakt van dit onderkomen. 'Het onderzoek verloopi moeizaam in verband'met de taalproblemen', aldus de rijkspolitie. De eigenaar van de schuur kon ook nog niet worden ge- noord. omdat hij met vakantie is. WASHINGTON (AUI) - Presi dent Ford heeft het nieuwe con gres voorgesteld van Porto Rico de 51ste Amerikaanse staat te maken en daarmee permanent de 'banden van vriendschap, traditie, waardigheid en indivi duele vrijheid' te bezegelen. De bekendmaking van de pre sident kwam voor de Portorica- nen zelf als een volslagen ver- ONDERGRONDSE GASEXPLOSIE PRAAG UPI) - Er bestaat geen hoop meer da t 45 mijnwerkers van een steenkoolmijn in Ostrava - die ingesloten raakten na een explosie - in het noorden van Tsjechoslowakije. nog in leven zijn. Dit is zondag vernomen in kringen die nauw contact met de redders onderhouden. Het leït dat over net verloop van de raldingsoperatie van officiële zijde niets wordt meegedeeld wordt gezien als een aanwijzing dat pogingen de bedolven mijnwerkers te redden vruchteloos zijn gebleven op om in de gel rojjen mijn a/U De ramp gebeurde donderdagavond in de Staric kolenmijn in het gebied van Ostrava, waarde 45 man na een ondergrondse gasexplosie van de buitenwereld werden afgesloten. De meeste van hun collega's slaagden erin de oppervlakte te bereiken. In de Staricmijn nebben zich in 1974 en 1975 ook ongelukken voorgedaan. Bij gasexulosies vielen toen verscheidene do den. rassing en door vele bewoners van het Caribische eiland is zij sceptisch ontvangen- Ford opperde «lat het congres over deze kwestie 'hearings' zal houden en dat vervolgens de bewoners van Forto Rico zich bij volksstemming over aanslui ting uitspreken. Op het semi-atilonome eiland, dat een soort 'gemenebest'-status geniet, wo nen ongeveer drie miljoen mensen. In een referendum op 23 juli 1967 sprak ruim zestig procent zich uit voor de hui dige status. 38.9 voor opname als Ame rikaanse staat en nog geen 1 procent, voor volledige onalnandelijkheid. De Portoricanen zijn juridisch Ameri kaans staatsburger. Zij hebben echter geen stemrecht bij presidentsverdiezin- gen. Ze betalen de Amerikaanse schat kist geen belasting, maar ontvangen daaruit wel jaarlijks een financiële'bij drage van circa vijfmiljard gulden, lieronleren De aanstaande Amerikaanse president. Jimmy Carter, verklaarde zaterdag dat In jopname-van-Porto Hico-als ^Ameri kaanse staat wel wil bevorderen, maar dan moeten de Portoricanen datzelf wil len. Bij zijn verkiezingscampagne hul digde Carter het standpunt dat het Amerikaanse -congres in deze kwstie niet het initiatief moet nemen. Op de vraag van een journalist óf de aanwezigheid van okievoorraden bij Porto Rico de reden is van het plotse linge verlangen het eiland in de Ameri kaanse statenbond op te nemen ant- LONDEN (AFPl - Britse vissers hebben getlreigd de havens van andere EEG- landen met 5.000 schepen te zullen blokkeren, wanneer Groot-Brittannië geen 'exclusieve visserijzone' van 50 mijl verkrijgt. De secretaris-generaal van de Britse visserij-organisatie. Ernest Hamley, verklaarde zaterdag: „Wij zullen dit plan met tegenzin uitvoeren, maar het is geen loos dreigement" De Britse vissers hebben er ernstige bezwaren tegen dat hun EEG-collega s nog tot op 12 miji van de Bntse kust htm netten mogen uitwerpen. woordde Ford 'dit heeft er niets mee te maken'. De scheidende gouverneur van Porto Rico. Rafael Hernandez Colon, die zich steeds tegen verandering van de hui dige status van het eiland heeft verzet, zei dat het plan van Ford niet overeen komstig de wil van het Portoric: volk is. HILVERSUM - De NOS heeft in een kelder van het Hilversumse televisie complex de films teruggevonden van de journalist Willem Oltmans die vorig jaar op merkwaardige wijze verdwe nen waren. Op de films komt con 30 mi nuten durend interview voor met de Amerikaan George de Mohrensc.hildt, die in het vraaggesprek met Oltmans verklaarde dat hij betrokken was ge weest bij de moord op John Kennedy. Het interview bleek spoorloos toen de Amerikaanse televisiemaatschappij CBS vorig jaar een uitzending wilde wijden aan de betrokkenheid van de CIA bij verschillende moorden in binnen- en buitenland. Daarbij wilde de CBS gebruik maken van Oltmans' ma teriaal. De Nederlandse journalist is de enige geweest die een interview met De Mohrenschildt heeft kunnen maken De Amerikaan weigert tot op de dag van vandaag nog steeds elk ander vraagge sprek. ROME I UPI RTR - Paus Pau- lus heeft in een nieuwjaars boodschap zijn recente kritiek op abortus herhaald. Hij noemde deze een van de vele misdaden tegen het leven die de wereldvrede bedreigen. De paus voer uil tegen lamlen die abor tus legaal hebben gemaakt, hoewel hij ze met met name noemde. Waarnemers geloolden dal de paus bij deze kritiek niel alleen doelde up ianden ais de er- enigtlc Staten en Groot-Brittannic. «Iic abortus hebben gelegaliseerd, maar ook op Italic en anderer landen waar aan een dergelijke legalisering wordt gewérkt. „Is hel leven dat direct bij de bevruch ting ui de scuooi van de moeder ont springt met wezenlijken waaracntig een ménselijk leven? Benoelt net met alle zorg en heide, ziende dat dit onsctud- digeen weerlozeembnonale leven reeds is ingeschreven in net neihge boek van de bestemming van de mensneid? Wie kan aannemen dat een moeder naar kroost wil doden oi laten doden? Welk meidscn middel, welk legaal verguldsel kan ooit de wroeging wegnemen van een vrouw.die vrijelijk en bewust de vrucht van naar scnoot neeit vermoordvroeg de paus op een bijeenkomst ter gele genheid van de tiende wereldvredesdag van de rooms-katholieke kerk. De bijeenkomst, gehouden in een kerk in' Rome, werd bijgewoond door kerke lijke leiders, diplomatén en de door de communisten gesteunde burgemeester van Rome. Carlo Giulio Argan Na zijn veroordeling van abortus sprak de paus zijn alkeurmg uit over 'de vele misdaden die tegen net leven worden begaan en die volgens nem de wereld vrede bedreigen De vrede is geen neciue rotsr die net beuken an stormen doorstaat, maar eerder een drijvend semp dat voortdurend doorzijn beman ning in de juiste koers moet worden ge houden. .Ue lormule'wflt u vrede beieiui ,i voor op oorlog is wannopig en rampzu lig De leiders van de wereld zouden als motto moeten aannemen: ..Als u vrede wilt. bereidt udan voorop vrede'aldus de paus. r John Vorster van Zuid-AIrika heelt zijn landgenoten vrijdag in een nieuwjaarsboodschap gewaarschuwd dat zij het zonder hulp van de 'vrije we reld' moeten stellen als het lot een stïsche aanval zou komen. Vorster. die een scherp contrast tekende in de conirontatie tussen oost en west. zei dat de communisten erop uit zijn Zuid-Atnka te 'li quideren' met als doel beneersmg van Zuidehjk-Ainka. Hij noemde net westen onzeker, zwak en militair inferieur aan de communisten. Premier Ian Smith van Rhodesië zei tot de bevolking m zijn toespraak dat sommige van de nieuwe Britse voorstel len 'irreeel' zijn maarmj belooideze toen te bestuderen. Het nog steeds met sla gen van de Geneeise conferentie over Rnodesie is. volgens Smith, de scnuld van de zwarte ondelaars. China Japans nieuwe premier Takeo Foe- koeda deed m een persconterentie ter gelegenneid van de jaarwisseling een beroep op dé geïndustrialiseerde landen tot nauwe samenwerking bij net m de nand nouden van de inflatie en net tueuw leven inblazen van de wereldeco nomie in 1977. Hij pleitte voor een nieuwe ronde top bijeenkomsten om de wijzen te bespre ken waarop de economische doelen moeten worden bereikt, Fockoeda wil volgend jaar naar Zuidoost-Azie. Australië en Nieuw- Zeeland om de betrekkingen te verste vigen. )m mekeer Premier Callagnan van het Verenigd Koninknjk riep de Britten op 1977 tot het jaar van de ommekeer te maken. In zijn nieuwjaarsboodschap aan zijn Labour-partij vroeg bij om voorkoming van onnodige arbeidsconflicten en beëindiging van slechte bedrijfsvoering. Toekomstige historici zouden 1977 het jaar moeten kunnen noemen waarin de Britse bevolking zich zelf hervond. Premier Giscard «l'Estaing van Frank rijk zeit tot de Fransen dat 1976 econo misch slechter is geweest dan de Fran sen zich hadden voorgesteld. „Laten wij 1977 minder slecht maken dan wij vrezen", zei hij. Directie: F van de Velde. K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur; G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. van der BUREAUS: Vlissingen: Walsiraai 56-60. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In c redactie bezet vrijdag 15144. Telefooi s de centrale i zondag t/m maf 20.00 uur: (01184) i buiten kan- Advertentie-afdeling (0118611584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (011841 14796. Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9 00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144, Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 39.70: franco per post 45.-; per maand 13,40; losse nummers 0.60 (inclusief 4 pet btwl. Advertentietarieven 80centpermm; minimumprijs per advertentie 12.- ingezonden mededelingen 2Vrx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciate Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 3