OIALE ZEEUWSE COURANT PROF. SCHÖFFER ONDERZOEKT BELEID IN ZAAK-MENTEN Tien jongelui in Sint Laurens in arrest; stenen naar brandweer in Stavenisse Grote steden beleefden rustige jaarwisseling Hermans ziet af van verdediging Menten vandaag Na aanvankelijke weigering: Nieuwjaarsduik pagina 3 220e jaargang no. 1 Maandag 3 januari 1977 „Met de minister is afgesproken dat ik de absolute vrijheid krijg om alle over heidsstukken die voor het onderzoek van belang zijn. in te zien. Dat staat zwart op wit. Ambtenaren en oud ambtenaren zullen worden ontheven van hun plicht tot geheimhouding als dat nodig is. en het rapport wordt he lemaal openbaargemaakt. Dat wil zeg gen: er is wel overleg tussen ons, onder zoekers. en de minister, maar als wij vinden dat iets gepubliceerd moet worden, gebeurt dat ook. Als wij, tens lotte, vinden dat er tussentijds aan de tweede kamer moet worden gepubli ceerd, dan zal dat ook gebeuren". Zo val prof. Schöffer de voorwaarden sa men die tussen hem en minister Van Agt zijn overeengekomen. De Leidse hoogleraar was al eens eerder gepolst of hij eventueel het onderzoek in de zaak-Menten zou willen doen ..Ik heb toen nee gezegd, en meegedeeld dat men beter iemand anders kon zoeken" aldus Schóffer, „want ik vond het jam mer om mijn werk op de Leidse universi teit te onderbreken. Ik heb het nu toch maar gedaan, omdat ik me daartoe maatschappelijk en wetenschappelijk verplicht voel, maar nog steeds vind ik het heel jammer dat Van Agt niet ie mand anders heeft gevonden". Officieel moet prof. Schóffer nog toe stemming krijgen van het college van bestuur van de universiteit van Leiden, maar hij verwacht niet dat dit college hem ervan zal weerhouden het onder zoek te doen. „En ook de mensen van mijn vakgroep, die ik heb gesproken, vinden dat ik het moet doen". Eerder moest prof. mr A. Heijder. die als tweede was gevraagd om het onderzoek naar Menten te beginnen, afvallen om dat diens vakgroep hem geen toestem ming gaf. Voorwaarde Vóór prof. Heijder was de Leidse col lega van SchöfTer, prof. H. van Gunste- ren, voor het onderzoek gevraagd. Deze weigerde, omdat hij vond dat hij te weinig vrijheid kreeg, en hij het onder zoek meer zwaarte wilde geven dan minister Van Agt bereid was te doen. Van Agts voorwaarden zijn sindsdien, na onder meer een gesprek met dr. L. de Jong en dr. B. Sijes van het rijksinsti tuut voor oorlogsdocumentatie, die zowel prof. Van Gunsteren als prof. Schöffer als mogelijke onderzoekers noemden, verruimd. Prof. Schöffer: „Verder wilde collega Van Gunsteren, die ik niet persoonlijk ken overigens, een wat grotere aanpak dan ikzelf nodig vind. Hij wilde bij voorbeeld meer mensen bij het onder zoek betrekken dan ik". Het onderzoek naar het overheidsbeleid inzake Menten zal onder de leiding van prof. Schöffer door nog twee mensen worden gedaan, een historicus en een jurist. De Leidse historicus zoekt daar bij naar jonge mensen. „In principe Jong. ja. want jongeren staan vermoede lijk frisser tegenover de materie dan mensen die de bezettingsjaren hebben meegemaakt. Ze zijn bovendien makke lijker los te weken uit het werk waar ze BEIROET- Geen vuurwerk, maar lichtspoormunitie schoot door de lucht van Beiroet tijdens de jaarwisseling mee bezig zijn. en het lijkt me makkelij ker om met relatief jonge mensen in een ploeg te werken. Wat de historicus die ik zoek betreft: ik ben bijna met iemand rond. Een jurist heb ik nog niet. Daar over zal ik nog bij de nodige mensen ad vies moeten inwinnen". Het team van drie zal zich volgens prof Schöffer niet uitsluitend met de zaak- Menten gaan bezighouden ..Watmijzelf (Van onze correspondent) DEN HA AG-„De voorwaarden voor het onderzoek geven mij voldoende speelruimte om mijn werk te doen". Dit zegt de Leidse historicus prof. dr. I. Schöffer (54). Hij kreeg donderdagavond, als vierde wetenschapsman, de opdracht van minister Van Agt (justitie) een onderzoek in te stellen naar het vervolgings-en opsporingsbeleid in de periode 1945-1976 inzake de van oorlogsmisdaden verdachte Pieter Menten. Uitslaande brand legt bar ln Hulst ln de PAGINA 3 mijnramp Er bestaat weinig kans dat de 45 mijn werkers die opgesloten zijn in een mijn in het noorden van Tsjechoslowaklje nog ln leven zijn. beluien AMSTERDAMMER VERLIEST OOG BIJ VUURPIJL betreft, het onderzoek wat ik op het ogenblik aan het doen ben gaat over de Oostindische Compagnie, en dat moet ik natuurlijk wel een tijdje laten liggen Maar ik blijf wel bijvoorbeeld promo vendi begeleiden, en ik kan mij voorstel len dat ook mijn twee medewerkers zich niet alleen op de zaak-Menten gaan storten' Hoe lang prof. Schöffer over het onder zoek gaat doen, kan hij nog niet zeggen. „Voordat ik kan beginnen moet ik mij eerst losmaken van de universiteit, en dan zijn wel al een paar weken verder Dan moet ik nagaan wat het onderzoek precies gaat inhouden, en vanaf dat moment kan ik pas een tijdsschatting gaan maken' Ter 'vergelijking- de Leidse hoogleraar Van Gunsteren. die als eerste voor het onderzoek was aan gezocht. ging ervan uit. dat hij daar een half jaar voor nodig zou hebben. Scheffer De opdracht aan Schöffer volgde op die aan zijn bijna-naamgenoot. dr. H. J. Scheffer. Deze was volgens Van Agt als onderzoeker niet te handhaven, omdat hij na de oorlog is veroordeeld wegens de moord op een Rotterdamse koerier ster. Prof. Schöffer: „Ik ken Scheffer goed en het lijkt me. dat hij het onder zoek wel had aangekund. Aan de an dere kant is het natuurlijk ook wel zo. dat het vonnis zijn taak zou bemoeilij ken". cialiseerd. en van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie". Prof. Schöffer is in Amsterdam gebo ren. Daar studeerde hij ook geschiede nis. tot hij in 1956 onder de bekende hoogleraar prof. J. Romein promoveer de. Vervolgens vertrok hij naar Austra lië om daar les te geven, tot hij door de Leidse universiteit werd gevraagd va derlandse geschiedenis te komen doce ren. Tussendoor gaf hij nog één jaar gastcolleges in Amerika. De Leidse hoogleraar is gescheiden en heeft twee kinderen. Prof dr. I. Schöffer uit Oegstgeest is aangesteld als de nieuwe onderzoeker in de zaak-Menten. De heer Schöffer is hoogleraar in de vaderlandse geschie denis aan de rijksuniversiteit van lei den. TE DRUK MET ZAAK FRANS H. GELEEN - Ondanks herhaalde verzoeken van mevrouw Men ten ziet de Geleense advocaat mr. J. Hermans ervan af om de verdediging op zich te nemen van de van oorlogsmisdaden verdachte miljonair Pieter Menten uit Blaricum. Het hoger beroep in de zaak Frans H. vergt van de Geleense advocaat te veel werk, zodat hij om prakti sche redenen afziet van de ver dediging van Pieter Menten. Ook de afstand van Geleen naar Amsterdam noemt mr. Her mans een praktisch bezwaar om een verantwoorde verdediging van Pieter Menten op zich te nemen. „Gezien de omvang van de zaak- Menten is het mij onmogelijk de verde diging op me te nemen. Ik ben van me ning dat je zoiets optimaal moet kun nen doen. Gezien de rechtszaak tegen Frans H. ben ik daartoe niet in staat", licht mr. J. Hermans toe. Mevrouw Menten. die de advocaat ver schillende keren voor de verdediging van haar man benaderd heeft, vindt het jammer dat de heer Hermans zich heeft teruggetrokken al heeft zij volledig be grip voor de situatie. Prof. Schóffer: „Wat Scheffer is over komen, kan mij niet gebeuren, omdat ik op een meer geweldloze manier aan het verzet in de oorlog heb meegedaan. Toen de oorlog begon, was ik 17, en stu deerde ik in Amsterdam. Ik heb daar wel onderduikhulp gegeven. In een studentenhuis, waarin ik toen zat. heb ik 12 joodse mensen verborgen gehou den. Die mensen hebben allemaal de oorlog overleefd. Verder heb ik me be ziggehouden met vervalsing van per soonsbewijzen. Ik had wel contact met knokploegen, uiteraard, maar ik heb nooit met hen meegedaan. Met het Am sterdamse studentenverzet heb ik ook wel betrekkingen gehad, maar niet zo intensief". speciale amniteit met de zaak-Menten heeft prof. Schöffer niet. „Nee. toen die bijzondere rechtspleging speelde, heb ik me natuurlijk best wel eens opge wonden, en ik weet nog wel iets over de zaak-Menten van toen. maar die volgde ik alleen als belangstellende leek. Als historicus heb ik verder wel met de be zettingsgeschiedenis te maken gehad. Ik ben in 1956 aan de universiteit van Amsterdam gepromoveerd op een on derwerp dat te maken had met het na tionaal socialisme. Later heb ik kritie ken geschreven op onder meer de eerste drie delen van het werk van prof. L. de Jong, en op 'De ondergang' van prof. Presser. Dat hij tot dusver geen speciale studie heeft gedaan naar de bijzondere recht spleging. acht prof. Schöffer geen be zwaar. „Ik heb tenslotte de steun toege zegd gekregen van prof. Belinfante, die in bijzondere rechtspleging is gespe- TWEE DODEN IN ULSTER BELFAST (UPIl-In Noord-Ierland zijn in het nieuwe jaar alweer twee doden gevallen. In Crossmaglen. aan de grens met de Ierse republiek, vond zondag een Britse militair de dood toen een pa- trouilledoor onbekenden werd bescho ten. Twee Britten werden gewond. Zaterdag kwam een baby van vijf maanden om het leven als gevolg van een bomontploffing in een geparkeerde auto in Belfast. Het kind bevond zich met zijn moeder, die zwaar gewond werd. in een auto vlak in de buurt Vorig jaar vonden bij gewelddaden 296 mensen de dood Bijna 3.000 mensen liepen toen verwondingen op. Sinds het begin van het geweld in 1969 zijn bijna 1.700 mensen gedood oaoy om nei leven geKomen en wera de moeder gewond, toen de auto. waarin zij zaten getroffen werd door stukken metaal van een exploder ende auto. waarin een bom verbor gen zat Ifotoi Twee mannen hebben vrijdagavond even na sluitingstijd de kassier van de supermarkt EDAH in 's- Herlogenbosch-West overvallen. Hun buit bedroeg ongeveer 100.000 gulden. Zaterdagavond rond half zes is de 28- jarige alleenwonende J. P Janssen in zijn woning in Groesbeek bij een bin nenbrand door verstikking om het leven gekomen. De politie neemt aan dat de man in bed heeft liggen roken. Een deel van de woning brandde uit. Voorstel om Britten te laten betalen voor dokter en ziekenhuis. PAGINA 9 cross De Chileense atleet Edmundo Wamke wint de Sylvesterloop ln Sao Paulo bleek dat het oog niet meer kon worden gered. In Den Haag waren twee charges nodig om samengestroomde groepen jeugdi gen te verspreiden. Er werden wat rui ten ingegooid, maar een woordvoerder van de Haagse politie sprak van een rus tige jaarwisseling. Ook in Utrecht'en Rotterdam gaf het begin van 1977 geen aanleiding tot moeilijkheden. Wat rumoeriger was het in het Gelderse Zuilichem. Daar hadden jongeren een politiebureau met planken gebarrica deerd. De moeite was evenwel vergeefs, omdat zich niemand in het gebouw be vond. In Haskerhorne bij Joure wond de 68- jarige G. Hobbelink zich zo op toen jon gelui zijn volière met ogeltjes met ro tjes bekogelden dat hij ter plaatse aan een hartaanval overleed. Branden In Bergum F*ris de school De Tille ge deeltelijk door brand verwoest. Volgens de politie is de brand ontstaan doordat de jeugd vuuiwerk via een luchtkoker naar binnen gooide Minstens vier gezinnen zijn op nieuw jaarsavond dakloos geworden bij een brand in Amsterdam-Oost. Twee ver diepingen van het pand brandden uit. De brand brak uit op de tweede etage, waarvan de Turkse bewoner niet thuis was. Volgens een voorbijganger renden andere Turken de trap af toen de brand begon en volgde er vlak nadat zij de straat hadden bereikt een ontploffing in het pand. Over de oorzaak van de brand konden politie noch brandweer iets meedelen. De zaak is hog in onderzoek. Op nieuwjaarsdag ls een fiat In de Utrechtse nieuwbouwwijk Overvecht geheel uitgebrand, nadat een kerst boom had vlam gevat door onvoorzich tigheid met sterretjes, aldus de politie. De moeder en haar drie kinderen .negen zeven en zes jaar die op dat moment de kerstboom aan het aftuigen waren, konden ter nauwemood de woning ver laten met behulp van de buren. Een be nedenbuurvrouw raakte bedwelmd door de rook DEN HAAG - Nederland heeft een op vallend rustige jaarwisseling achter de rug. In geen van de grote steden, waar de oud- en nieuwjaarviering in voor gaande jaren nog wel eens uit de hand liep. heeft de politie met bijzondere in cidenten te maken gehad. De Amsterdamse politie kreeg te maken met wat men noemt 'enige baldadig heid'. Er werden wat ruiten ingegooid, er waren wat straatbrandjes, maar ern stige ongeregeldheden deden zich niet voor. Het was volgens de politie rustiger dan in andere jaren. Wel had men het de eerste uren van het nieuwe jaar razend druk met allerlei telefonische meldin gen. Over een periode van 24 uur werden meer dan 500 keer auto's ergens naar toegestuurd. Normaal bedraagt, dat aantal in één etmaal 300 De 21-jarige magazijnbediende H. Ru- wetti uit Amsterdam is een half uur na de jaarwisseling getroffen door een vuurpijl in zijn linkeroog, die iemand in de straat had gelanceerd. Hij werd in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen, waar JAARWISSELING IN ZEELAND OP AANTAL PLAA TSEN TAMELIJK RUMOERIG POLITIE VOERDE IN SINT LAURENS CHARGE MET DE leu blecl liet overigens betrekkeli. rustig en kon het optreden van de poli tie beperkt blijven. Hard moest de Middelburgse politie op treden in Sint Laurens, waar in de oude jaarsnacht een groep aangeschoten jongelui verschillende vermeiingen heelt aangericht. Zelfs na een charge met de gummistok bleven de jongeiui bijeengroepen en toen tenslotte een po litieauto met stene en bierflessen werd bekogeld liep liet uit op de arrestatie van tien jongens in de leeftijd van om streeks twintig jaar Zij hebben een groot deel van de oude jaarsnacht in het Middelburgse politie bureau moeten doorbrengen, waar zij ter ontnuchtering werden ingesloten. Successievelijk zijn zij op nieuwjaars morgen tussen v»jl en zeven uur naar huis gezonden. Het muisje zal voor hen nog een staart hebben, want tegen alle I$lot zie pagina 2 kolom 4Foto. Aienkzee. oudejaarsnacnl. een vreugdevuur van in brand gestoken oude auto's. Johan Cruijff zal dit jaar weer wekelijks op de Nederlandse velden spelen, zo heeft schoonvader Cor Coster meege deeld PAGINA 11 dichter RWD Molenbeek komt een punt dichter bij gelijkspelend Club Brugge. PAGINA 13 ambon IKON begint met een zevendelige serie over 'Ambon door de eeuwen'; radio- en televisieprogramma's; strip GUMMISTOK UIT 'LISSINGEN - De jaarwisseling is in -en aantal plaatsen in Zeeland wat on- listiger geweest dan in de algelopen jaren. Op twee plaatsen, in Sint Lau rens en Stavenisse, kwam het tot harde botsingen tussen politie en feestvie rende jongelui. De politie greep daar in. toen de feestviering wat al te zeer uit de hand liep. In Sint Laurens werden veel vernielingen aangericht, wat leidde dat tot de arrestatie van tien jongelui, in Stavenisse werden twee politieau to's door stenen beschadigd en wierpen jongelui stenen naar politie en brand weer. Hier werden processen-verbaal tegen een aantal feestvierders opge maakt. In de meeste Zeeuwse gemeen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1