lx „Problemen niet met di gebalde vuist oplossen" ie Wat vragen wij in 1977 voor een ziektekostenverzekering aan het gemiddeld gezin? AANTAL VERKEERSDODEN IS IN ZEELAND NAUWELIJKS GESTEGEN „Afrikanen zijn waarschijnlijk stukken gelukkiger dan wij PZC/. VRIJDAG 31 DECEMBER 1976 DIRECTEUR WASSERIJKARREMAN OVER KLACHTEN: provincie ADVERTENTIE i Voor een uitgebreide verzekering tegen de kosten van ziekenhuis en specialist vraagt Het Zilveren Kruis per maand vanaf: 3e klas 2e klas 1 volwassene fl. 51,- fl. 69,- 1 kind n. 25,50 gezin van 2 volwassenen en 2 kinderen fl. 153,- fl. 189,- eigen risiko fl. 200,-per per jaar geen gezin Voor verzekeringen mei een eigen risico van fl. 1.000 - of meer per jaar worden aan trekkelijke kortingen gegeven. Stichting Het Zilveren Kruis Ziektekostenverzekering Stuur de bon op. zonder postzegel, naar Antwoordnummer 1 in Noordwijk of bel j 01719 - 193 31 voor alle informatie en een I offerte op maat. Naam Adres Woonplaats Tel. Aantal vÖKv. Leeftijd Aantal kinderen tot 16 jaar Aantal kinderen van 16 tot 27 jaar studerend of invalide Klasse 3 2 V I Uw financiële pijnstiller „VERHUIZING ZIE IK NIET ZITTEN" TERNEUZEN - „Als ik een hinderwet vergunning krijg met voorwaarden, waaraan iTfinancieel niet kan voldoen, dan kan het bedrijf wel inpakken", zegt directeur A. Karreman van de gelijk namige wasserij aan de Axelsestraat in Terneuzen. Op een hinderwetzitting werden deze week talrijke bezwaren ingediend tegen Karreman's bedrijf. De directeur reageert er tamelijk gelaten op. „We hebben al veel gedaan om over last te beperken, maar zo'n bedrijf geeft natuurlijk altijd enige hinder. M'n vrouw heeft er wel eens een beetje last van, maar ze klaagt niet, want ze moet er van eten, dat is het verschil". De verhuizing waarop door ettelijke klagers is aangedrongen ziet de heer Karreman nog niet zitten. Hij heeft wel eens bij de gemeente aangeklopt, maar het overleg bleek vruchteloos. Naar mate de wasserij wordt uitgebreid en gemoderniseerd, wordt een overplaat sing duurder. „Ik wil wel verhuizen, maar het kan niet zonder financiële steun en de gemeente heeft me verteld datmennietkan helpen". Helemaal van harte zou hij het bedrijfsgebouw aan de Axelsestraat trouwens niet verlaten. „Er kleven bezwaren aan een bedrijf binnen de bebouwde kom. Maar wat krijgje als je er alles weghaalt. Dan trekt iedereen 's morgens naar een industrie eiland en hou je dode woonwijke over. terwijl de mens en zijn werk toch bij el kaar horen. We moeten uiteraard probe ren de overlast zoveel mogelijk te be perken en in vrede met. de buurt zien te leven. Dergelijke problemen oplossen met de gebalde vuist, dat gaat niet. Daar komt nog bij dat ik een verant- woordelijkheid heb voor het personeel (35 man)". De heer Karreman wijst er ook op dat er in de eerste jaren dat de wasserij (gestart in 19601 in de Axelse straat draaide, zelden klachten kwa men. terwijl er zich wel vergelijkbare problemen voordeden: de instelling van de buurt is veranderd. Lawaai Voor enkele klachten kan hij begrip opbrengen, maar het merendeel be schouwt hij als uit de lucht gegrepen. Over de lawaaihinder zegt de heer Kar reman dat die aanzienlijk is terugged rongen door het hier en daar plaatsen van geluidsdempers. Hij geeft toe dat de wasmachines dot tot voor kort wer den gebruikt nogal luidruchtig waren. „Dat waren Engelse machines. Die had den we voor een ton ekochten er voor 40 mille aan verspijkerd. Dat hielp alle maal niets. TNO en Engelse monteurs konden het euvel niet verhelpen. We moesten ze weg doen, dat was alleszins redelijk. Nu hebben we nieuwe machi nes. Die leveren helemaal geen proble men op" De radio in de wasserij stond te hard aan. beweerden omwonenden. „Soms misschien" reageert Karreman. „maar dat is geen werkelijk probleem. Je kunt het verhelpen door aan de knop te draaien. 's-Avonds staat-ie heel weinig aan. En als men nog last heeft., laat men er dan een telfoontje aan wagen, want zelf horen we dat ding nog amper De wasserij-directeur zegt dat hij bij het gebruik van ventilatoren en compresso ren zoveel mogelijk geluidsisolatie wil 'toepassen. „Als er nieuwe compressoren nodig zijn, dan zoek ik echt de markt al naar geruïsarme vervanging' Ventilatoren produceren niet. alleen la waai. maar blazen bolgens een aantal omwonenden ook textielproppen weg, die in tuintjes en op daken terecht ko men. Karreman. „Ja. zo nu en dan ko men er uit een pijp draden stof. geen proppen We zoeken naar een oplossing. Er is zelfs een kleine subsidie toegewe zen en een commissie is er mee bezig. Het is volgens ons niet zo'n ernstig pro- Nieu wjaarsfesti val Youth for Christ in de HoogteGoes GOES - Zaterdag 8 januari houdt Youth for Christ, regio Zeeland, in 'De Hoogte' in Goes-Zuid een nieuwjaarsfestival. Aan dit festival werken moe de klem- theatergroep 'Op Vrije Voeten' van Youth for Christ-Nederland en het koor- en combo 'Ichthus' uit Goes. Spreker is ds B. Carp uit Antwerpen. Het thema van het festival is 'De zin van het leven'. Het festival is zowel voor ouderen als jongeren toegankelijk en begint om 20.00 uur bleem, maar erg moeilijk op te lossen" De heer Karreman ontkent de door sommigen te berde gebrachte nachte lijke hinder: „We draaien 's nachts nooit. Ze zouden misschien eens iets kunnen horen als we reparaties moeten venichten; maar dat is dan ook alles". Bezwaren Water in de brandgang als gevolg van slechte dakgoten en nieuwbouw die licht wegneemt, bestempelt hij als ge zochte bezwaren, die weinig voorstellen. Dat geldt ook voor de opslag van chemi caliën. „Ik begrijp niet goed. Door de nieuwbouw ligt er de laatste tijd wel eens iets open. Kinderen schijnen eens met lege vaten te hebben gespeeld Straaks is alles overdekt en dan zijn er geen problemen meer. Normaal staan die spullen trouwens toch al achter slot en grendel en ze zijn bovendien onge vaarlijk". Anders is het met. de stank- en roe to ver- A. Karreman inz'n wasserij, verhuizing zonder Steun onmogelijk'. last. Karreman stookt olie en geeft toe, datroetoverlastkan optreden als er iets mis gaat met de installatie. „Maar die storingen zijn gelukkig beperkt, dus het valt nogal mee". In de door enkele gesuggereerde bouw van een hogere schoorsteen ziet hij weinig heil „Mensen dichtbij krijgen wat minder last, maar de roet wordt waarschijnlijk meer verspreid, door de hele buurt".Een gasbrander is volgens Karreman de oplossing „Maar dat is een zware, economischniet rendabele in vestering. Op het ogenblik is het ge woon niet mogelijk", Zijn conclusie: „Praktisch alle aange voerde problemen zijn technisch op losbaar". Overleg" met de buurt? Nou nee, dat lijkt me voor mezelf weinig zinvol. Het is "het beste dat dit via de gemeente loopt". (Slot van pup. I) materiële schade. Vorig jaar werden daar 422 aanrijdingen aangegeven. Spreiding Hetaantal ongelukken metdodelijke af loop op de Zeeuwse wegen in 1976 was - voor zover nu bekend - als volgt ge spreid: Zeeuwsch-Vlaanderen (28): Aardenburg 1, Eede 1; Schoondïjke 1: Oostburg 2. Zuiddorpe l; Biervliet 1. Philippine 1: Giften SINT-ANN ALAND - Bij de gerefor meerde gemeente van Sint-Aimaland kwamen twee giften van duizend gulden binnen Hoek 3; Terneuzen 5: Sluiskil 2; Sas van Gent 1; Axel 2; Westdorpe 2; Koewacht 2; Hulst 1; Walsoorden 1: Terhole 1; Zuid-Beveland (18): Borssele 2; 's- Heerenhoek 2; 's-Heer- Hendnkskïnderen 1: Goes 3; Kloetinge 1; Kapelle-Biezelinge 5; Wemeldinge 2; Yerseke 1; Hansweert 1: Walcheren (12): Vlissingen3: Middel burg 2; Nieuwland 4; Koudekerke 1: Westkapelle 1: Domburg 1; Noord-Beveland (2i: Wissenkerke 1, Kortigene l: Tholen (4); Tholen 3: Sint-Maartensdijk 1: Scliouwen-Duiveland (10): Bmimsse iGrevelïngendam) 1: Oosteriand 4: Zïe- rikzee 1: Schuddebeurs 2: Kerkwerve 1: Burgh 1. WIES EN MARIE SCHIEMAN UIT AXEL BLAZEN EVEN UIT VAN TWINTIG JAAR ONTWIKKELINGSWERK ECHTPAAR ZEI OP Z'N VEERTIGSTE LUXE BESTAAN VAARWEL AXEL Tegen je veertigste je goede baan, je leuke huis en je familie vaarwel te zeggen om in Zambia ontwikkelingswerk te gaan doen, waar je wel iets, maar niet veel vanaf weet. Die moed hadden Wies Schieman en Marie Schieman-van Staal uit Axel twintig jaar geleden. Het was helemaal hun plan niet om naar Afrika te gaan, maar op aan dringen van een vriend informeerde Wies naar een betrekking overzee, met de bedoeling dat die vriend eventueel zou solliciteren. Het kwam er echter al gauw op neer dat de Schiemannen zo enthousiast raakten, dat ze zelf hun boeltje pak ten en vertrokken met een driejarig contract op zak. In hun nieuwe woonplaats Ma-za- buka (80 mijl ten zuiden van Lusaka) aangekomen merkten ze al gauw dat. hun tienjarige zoon naar een inter naat zou moeten om onderwijs te kunnen volgen. Dat was wel een tegenvaller. Zelf zeggen ze er nu van- „Als we dat vooraf geweien hadden waren we niet gegaan. Welke ouders zouden het leuk vinden hun enige zoon op tienjarige leeftijd het huis uil te zien gaan? Maar ja, we zaten nu eenmaal in het schuitje Het eerste jaar in Zambia was trou wens het moeilijkste. Marie had wel terug willen kruipen. Hun huis was nog niet-klaar. Zesliepen in het pak huis van een boer tussen de balen kunstmest en zaaizaad. Ook onge dierte was in grote getale aanwezig. Toen het huis eenmaal klaar was ging het beter Wies werkte als land- bouwwerktuigkundige aan de Kafue fiats een bevloeiingsprojekt aan de oevers van de Kafuenvier. Marie probeerde de vrouwen iets te leren over babyverzorging en hygiëne (de kindersterfte was erg hoog». Heldoor haar opgerichte: huishoudschooltje werd later gesubsidieerd door het Engelse gouvernement. Het contact met de bevolking was goed Men probeerde elkaar wederzijds te be grijpen en wat. van elkaar te leren. De blanken konden veel leren van de kennis van planten en kruiden van de inlandse bevolking. Doordat je geïsoleerd zat was je op elkaar aan gewezen en je had veel meer tijd voor elkaar. Daarmee hebben Wies en Marie hier nogal moeite. „De mensen leven hier zo gejaagd en oppervlakkig langs el kaar heen. Men heeft geen tijd en aandacht voor elkaar In dat opzicht kunnen wij wat leren van de onont wikkelde mensen in de binnenlanden van Afrika. Daar had je een groep mensen om je heen. blank zowel als zwart, die met elkaar meeleefde in alle omstandigheden. De mensen genieten er veel meer. Het klimaat zal daar ook wel een rol bij spelen. Zorgen kent men niet. Alleen door ziekte of een sterfgeval raakt men van de wijs. Hoe harder het gejam mer, des te groter het verdriet, maar zodra de begrafenis achter de rug is zetten ze het van zich af. „Hun simpele levensinstelling gaat. ervan uit dat Allah het wel zo gewild zal hebben. Onder elkaar kent de zwarte bevolking wel discriminatie. Iemand met een baan op kantoor kijkt neer op een landarbeider Een radio en een pen zijn statussymbo len, waarmee ze zich graag behan gen. Hun kleding worst tentoonge steld aan touwtjes op het erf, zodat iedereen kan zien wat ze bezitten Meer dan een vrouw De meeste mannen hebben meer dan één vrouw. De eerste vrouw voelt zich vereerd als haar man er een tweede bij neemt. Zij kan dan orders uitdelen en het rustiger aan gaan doen. Wies vertelt bijvoorbeeld: „Op een gegeven moment had ik de lei ding bij het transport, waar we in continudienst werken. Een inlandse vrouw kwam vragen of haar man dienst had. Na mijn ont kennend antwoord toonde ze zich zeer verheugd. Wat bleek namelijk? het was haar beurt om bij haar man te slapen. Dat is voor de vrouwen een hele eer en dat houden ze ook goed bij- Na negen jaar Zambia ging het gezin Schieman naar Tunesië in dienst van de Direktie Internationale Techni sche Hulp Daar werd een internaat opgericht voor jongens die een volle dige 'landbouwopleiding kregen. Tu nesië was in die tijd volop bezig met het inkopen van melkvee (van de firma Dekker uit Axel), met honder den tegelijk. Dejongens moesten dus alles leren, van hoe je een koe melkt en verzorgt tot het opsporen van de fecten aan landbouwmachines. In die rijd begon men aan de kust al met de bouw van toeristenhotels, maar op landbouwkundig gebied was men even onderontwikkeld als in Zambia Vanuit Tunesië gingen Wies en Marie naar Senegal. Hun zoon was inmid dels al voor verdere scholing in Ne derland. Van het projekt in Senegal zeggen ze zeil: dat dit voor hen ont wikkelingswerk was m de puurste, vorm De bevolking was arm, in lom pen gekleed en voor bijna 100 pro cent werkloos. Na vier j aar was er een behoorlijke welvaart De kinderen liepen gekleed evenals de volwassen en er was werk. Het projekt - het kweken van groen te en fruit voorde export - opgezet door een Califomische maatschappij met een commenncieel doel. is nu prak tisch geheel in Senegalese handen. Alleen de supervisie berust nog bij blanken Mentaliteit Het moeilijke is echter, dat je de mentaliteit van de mensen zou moe ten veranderen. Het is geen onwil dat ze niet harder werken dan nodig is om eten te hebben, het zit er ge woon niet in. Overigens zijn Wies en Marie wel van mening, dat het beeld dat wij hier door alle nieuwsmedia van Zwart Af rika voorgeschoteld krijgen nogal negatief en vertekend is. De bevol king is gelukkig, waarschijnlijk veel gelukkiger dan wij hier in ons luxe wereldje. Toch willen ze graag wat proeven van de westerse welvaart, waar wij ze mee in aanraking ge- brachthebben. De mensen zijn veelal wel niet ontwikkeld, maar erg intelli gent en zeer leergierig. Vaak hebben ze een talenknobbel. De conclusie na twintig jaar werken in diverse delen van Afrika: „Als je begint denk je een paar jaar nodig te hebben om de bevolking zover te krijgen dat ze 'normaal' werken en leven, maar nu vraagje je af waar het eind is? Er is steeds meer te doen." Wies en Marie Schieman logeren nog tot half maai't bij familie in Axel. Daarna vertrekken ze met nog onbe kende bestemming. Op de foto: Wies en Marie Schieman na twintig jaar ontwikkelingswerk even uitblazen in Axel. Burghf f Kerkwerve-, Schuddebeurs ff Zienkzee, f t Bruin isse tttf Oosteriand Domburg" Wissenkerke f ^^fj^tgene^t~^ J 5t. Maartensdijk Westkapelle t Middelburg ff Sv Wemeldinge ff -77io/en-fff Koudekerken 'sH.Hendriksk fff Goes f Yerseke Nieuwland f Kloetinge ftt tttXjf f^Kapelle-Btezehnge Vlissingen -^'sHeerenhoek f Hansweert^ Borssele. ff f Walsoorden f Schoondïjke tt Oostburg f Bierv'l'iet f Aardenburg v ffSluiskr t Eede Westdorpe iZuiddCpe' .Sas van Gent f'cVft Koewacht Bril opzetten bij afsteken vuurwerk Ieder jaar tegen Oud en Nieuw lezen we de waarschuwingen om voorzichtig met vuurwerk om te gaan Tijdens en na de feestdagen horen we van de ongelukken, die met dit gevaar lijk tuig. weer gebeurd zijn. Het betreft dan veelal oogletsel. Wat ik niet begrijp is. dat men niet beter advies geeft, om het vuurwerk op een betrekkelijk veilige manier te on tsteken en oogletsel te voorkomen, Versta wel, ik zeg betrekkelijk veilig, 100 veilig zal het niet gaan. Mijn advies is om bij het afsteken van vuurwerk een bril te dragen, dit geldt ook voor de omstanders Ouder": zet uw kinderen bij het ontste ken van vuurwerk een bril op1 Op deze manier zijn de ogen tenminste be schermd. Men moet de verkoop van vuurwerk ei genlijk koppelen aan het verkopen van een eenvoudige veiligheidsbril. Kosten 5.80. A. de Kleijn, Koninginnelaan 36, Middelburg. Kerstherberg 1976 Middelburg Het iszondagavond achtuur. De deuren van de kerstherberg, die vrijdagavond om zeven uur open gingen, worden ge sloten Er is nog véél te doen, véél op te ruimen door de talrijke vrijwilligers en vrijwilligsters, die, zichzelf wegcijferend, dagen en nachten hun beste beentje hebben voorgezet om jong en oud, die ei enige verpozing zochten, in een'wereld van onvrede, gezelligheid en vermaak te bieden. Daarin zich vooral gesteund wetend door kerkelijke zowel als andere instan ties én vooral ook zakenmensen die al lerlei gratis beschikbaar stelden. Ook mag niet onvermeld blijven wat de ou deren eerste kerstmiddag werd gebo den, Enige aloude kerstliederen, gezon gen door het gereformeerd kerkkoor onder leiding van haar dirigent, de heer Tissink.. Voordracht, een quiz, bingo, het spel géén ja of géén nee, geleid door mevrouw Ineke Timmerman, die zich welhaast als een tweede Mies Bouwman ontpopte. Daarna nog film enz. Hulde wordt speciaal ook gebracht aan dp stuwende krachten achter dit gebeu ren: de heren Ad de Werk, Ruud Tim merman en Dick van Anbeek. Kortom, op deze kerstherberg, die voor de ze vende maal in het dienstencentrum T Schuttershof gehouden werd. kan met tevredenheid en dankbaarheid worden teruggeblikt C J Hamelink Middelburg Belgen voor politierechter In uw editie van 24 december 1976 trof ik op blz. 7 het bericht aan. dat twee Bel gen door de politierechter te Middel- buig zijn beboet wegens diefstal van mosselen Als uw verslaggever zich niet heeft ver gist, of de betreffende Belgen duidelijk iets met de handel in patates frites te maken hebben, is naar mijn smaak de terzake dienende vertegenwoordiger van het openbaar ministerie zijn boekje toch wel ver te buiten gegaan. Deze houdt de twee Belgen voor: „U moet maar liever bij frites blijven". Hoet duur hef antwoord van verdach ten. „U moet maar liever bij de dag vaarding blijven, en ons niet tot onder werp maken van uw Hollandse, door gaans niet zeer geestige Belgenmop pen" hen te slaan zou zijn gekomen, laat zich slechts raden - doch gepast zou dit weerwoord zeker zijn geweest. Niet alle buitenlanders weten tenslotte dat 'grapjes' van het openbaar ministerie ten koste van verdachten hier te lande geaccepteerd gemeengoed zijn. G. van Dijk Middelburg Oproep voor marine-reünie Aan alle ex-Marine Etablissement en Marine Luchtvaart dienst Politie Amb tenaren van het voormalig NecL Indië, die tijdens de periode voor de Marine Etablissement mei 1936, de Marine Luchtvaart dienst juni 1938 tot en met mei 1950. toen de missie werd overge dragen aan de Indonesische regering. Tevens hun nabestaanden. Willen zij hun namen en adressen zo spoedig mogelijk bekend maken aan: de heer J. E. Claproth wonende te Leiden, Peppelrode no. 9 telef. no. 071-12407, hetzij schriftelijk of telefonisch, Hij is van plan na ruim dertig jaar een feestelijke reünie te organiseren, en wel in hetwesten des lands. Congresgebouw Churchilllaan 10 te 's-Gravenhage, of Amicitia Westeinde 15 te 's- Gravenhage, bij voldoende deelname. Hierna zou u allen het volledig pro gramma worden toegezonden. De organisator, J. E. Claproth. Nieuwe expositie in kunstenaarscentrum MIDDELBURG - Zaterdagmiddag 8 januari wordt in het Zeeuws Kunste naarscentrum in de Lange Noordstraat een tentoonstelling geopend van werk van William Verstraeten en Bob Pingen. De expositie zal tot; en met 3 februari te zien zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4