TOEN EN NU... „Hij kwam naast me zitten en zei: wat wilje drinken?" „Och, 't is stil waar het nooit eens waait. WILLEM EN KARIEN MARTHEZE, PAS GETROUWD. KEE EN JAN MEIJER, ALLEBEI NOG GOED GEZOND VRIJDAG 31 DECEMBER 1976 oudjaar 1976 9 IVtaandenlang is erover gesproken. Er worden taxi's besteld een fotograaf uitgezocht en 'cadeauboekjes' samengesteld. Het 'jonge geluk' stapt op een goede dag in de auto en kiest in één van die enorme meubelpaleizen een leuk bankstel, een nog leukere kast en een magnifieke eethoekAlles is ge reed En dan. op de trouwdag, is zij ziek Toch gaan ze naar het stadhuis, want het is nu eenmaal de mooiste dag in je leven, zeggen de romannetjes in de 'Kasteel- reeks' en de rubrieken in de damesbladen De ambtenaar-in-toga spreekt van 'een huwelijk, dat te verge lijken is met een race-auto... soms gaat-ie goed. maar één keer kan hij uit de bocht, vliegen' Een ambtenaar in een buurgemeente zegt het weer anders. Die constateert: 'Het geluk ligt niet op straat En dan de huwelijksnacht. Een tikkeltje zenuwachtig zouden ze dan moeten zijn. maar ze kennen elkaar al langer dan van daag en het nieuwtje is er al een beetje al. Hij weet allang dat zij een klein moedervlekje op haar rug heeftTrouwens.ze gaan maar liever direct slapen, want het is een drukke dag geweest. 's Maandags gaan ze allebei weer naai- hun werk. Een tikkeltje knorrig maakt zij. in de koude keuken, een bordje havermout klaar. Maar hij vindt het te waterig en zij denkt aan haar moe der .de tijd dat alles voor haar klaar stond Vijftig jaar getrouwd. Met nog altijd ruzietjes om de as van zijn sigaar op de vloerbedekking en haar onhebbelijke gewoonte om de tafel af te ruimen, terwijl hij nog op z'n baklapje zit te kauwen. Nog steeds bij elkaarAan elkaar gewend Hieronder het relaas van twee echtparen uit Terneuzen. Het ene paar pas getrouwd en omgeven met de luxe van deze tijd; het andere paar meer dan vijftig jaar getrouwd, zich na tientallen jaren vol armoede eindelijk koesterend in een klein beetje weelde Maar tevredenheid alom. TEKST: WOUT BAREMAN FOTO: HENK VAN DEN BRINK ÏZc zitten innig naast elkaar op hun moderne bank voor het raam. Hij blikt ai'en'toe wat afwezig naar-de grote zwarl/wit-televisic. die op de hagelwitte kast tegen de muur staat. 'The Flintstones' eisen hem op, Zij staat op: „Willen jullie koffie?". „Maar natuurlijk, graag", klinkt hel uit duizend kelen. Ze is gekleed in een crèmekleurige broek en zwarte blou se: goed verzorgd.kapsel en licht op gemaakt Karien \an Grol (20) en Willem Mar theze <231 wonen in een flatje in de Terneuzense Jacob van Lennepstraat. Ze trouwden op vrijdag21 mei van dit jaar. Direct na de huwelijksvoltrek king konden ze zo in een keurig inge richte woning stappen. Alles stond er. alles hing er: Klok. grote bank. twee televisies, prima vloerbedekking en sfeervolle eethoek. En een auto voor de deur. tweedehands weliswaar, maar hij stond er toch .We zagen elkaar iedere dag al. voor dat we trouwdenzegt Karien ..Ik denk dat we elkaar iets meer dan een jaarkenden. toen we naar hetstadhuis gingen. Ja. samenwonen zien wij niet zitten. Dat is toch meerzoietsals; „Als het me niet aanstaat, loop ik zo de deur uit hoor-...". Daar voelden wij niks voor. Trouwens, omdat we elkaar ie dere dag zagen, hadden we echt geen testperiode nodig. We kenden elkaar wel zo'n beetje Kanen doet het woord, af en toe aan gevuld door een uiterst bescheiden echtgenoot. ..Ik ben net zo'n grammo foonplaat. Al" en toe moet je maar 'stop roepen, anders ga ik gewoon door" legt zij uit. De ouders van Willem Martheze zijn alkomstig uil Indonesië Hij is geboren in Axel. maar zijn huidskleur verraadt de verwantschap aan "de warme lan den Aanvankelijk gaf dat wel enige problemen bij Kanen thuis M n va der zei een keer. ..Ik doe niet aan ras sendiscriminatie. maar met zo een moetje met thuiskomen En als ik hem dan toch meenam, dan ging hij een eindje lopen melde hond. Maar nu is het helemaal over", Willem vult aan „Ik heb ergeen last van hoor. datze me er mee pesten. Ik maak er gewoon een grapje over Karien: ..En boven dien is hij niet zwart't is meer cho colademelk Weekends thuis Hoe hebben ze elkaar eigenlijk leren kennen'? Ze weten het nog precies. Kanen .M n vriendin had verkering en ik had niemand om mee weg te gaan. Ik za t hele weekends thuis. Toen kwamen er op een avond wat jongens langs, die ik goed kende. Ze vroegen ol ik mee ging en dat heb ik toen gedaan. Hel gebeurde in 'Al Capone'; daar zag ik hem. Aan één van die jongens vroeg ik hoe 'die donkere jongen' heette Hij zei: ..Die heeLPhllip wedden?" Nou. dat hebben we toen gedaan om een flesje bier... Ik ben toen naar hem toegegaan en heb hem gevraagd hoe hij heette En hij zei dat-'ie Philip heette, degek. Ik was m'n biertje kwijt, maar even later sprak ik een meisje, dat nog verkering met hem had gehad en toen bleek dat hij gewoon Willem heette Het is een lang verhaalMaar het gaat om de ontluikende iieide lussen twee mensen. Daar kunnen buiten staanders zich met mee bemoeien Ka rien dus weer' ..Toen is lui s avonds teruggegaan naar Axel. maar een hall uur later weer teruggekomen. En ik was intussen naar huis Een week later zagen we elkaar weer. in 'De Ruif. Op een gegeven moment zaten we naast elkaar aan de bar en toen raakten we aan de praat!" Willem bleek een keiharde versierder, want hoe onnavolgbaar was niet zijn eerste opmerking tegen wat later zijn vrouw zou worden Hij sprak: ..Wil je iets van me drinken?" En hij deed dat meteen blik, die duidelijk maakte dat hij heel wat meer in z'n trucdoos had voor dat blonde meisje naast hem dan alleen maar een glaasje bier En dan een kind Ze bleven aan elkaar hangen. Er wer den plannen gesmeed. Willem zou bij Elopak blijven werken en Karien zou de firma August de Meyer lals pon- stypislei trouw blijven. Ze wilden wel trouwen, maar nog geen kinde ren. Dat zou de plannen in de war schoppen. Overeen jaar of vier pas zal er gedacht worden aan vulling voor de wieg. Eerder niet. Er moet eerst bard gewerkt worden .en gespaard. Voor een eigen huis, een betere auto televisie Karien: „Ik ben van huis uit geloof ik wel ouwei'wets. Dat gelool'ik tenmin ste wel. als ik mezelf zo eens naga. Ik ben heel tevreden met alles wat ik nu heb. Zo'irllatjc is groot genoeg voor ons tweetjes en bovendien is liet erg gemakkelijk schoon te houden Dat is belangrijk als je allebei werkt Iedere avond wordt er wel televisie ge keken. Naar sport, naar cowboyfilms. Ruzie over de programma's hebben ze nooit, want dreigen er conflicten te ontstaan dan wordt gewoon dc- tweede televisie te voorschijn gehaald. Willem en Karien lezen ook Hij 'Voetbal In ternational' c-n 'Panorama' en zij Li- belle' en 'Story'. Hobbies heeft Willem niet, maar hij zou wel aan karate willen gaan doen i.,Er is tegenwoordig zoveel gedonder in bar's en dan komen ze toch altijd in de eerste plaats naar jou toe., "i. Karien gaat wekelijks een uurtje gy mnastieken. En verder is het werken geblazen Hij in ploegen, zij gewoon overdag Soms zien ze elkaar alleen "s nachts imaar ook dat kan vooreen kersvers echtpaar al ec-n be levenis ztiro en m dc weekends. Ze doen alles samen En als hij dan al eens alleen om boodschappen gaat. schrijn zij alles precies op een briefje Gehei men voor elkaar hebben ze niet en ze hebber, elkaar in die eerste maanden van het huwelijk ook nog niet op on waarheden kunnen betrappen, 's Za terdags en 's zondags slapen ze uil daarna gaan ze. 's zaterdagsmorgens, om boodschappen en even naar de la- milie tn Axel. 's Avonds naar een bar. waar ze nog weieens vrienden van vroeger tegenkomen. Een weekendje uitrusten, dat Is het ieder weekend weer, En bij elkaar zijn Een voor de hand liggende vraag: zijn ze eigenlijk niet bang vooreen enonne sleur? Straks hebben ze een eigen huis. een auto. een kleurentelevisie, waar schijnlijk kinderen Willem en Karien kijken elkaaraan. Ze geloven er niet in. Karien: „Sleur, och we zijn tevreden Willem. „Hij had het over race auto's Geen poespas „De mooiste dag in het leven van een jonge maagd", noemde een nooit echt doorgebroken romanschrijver eens de huwelijksdag. Willem en Karien wilden eigenlijk niets liever dan zon der al teveel poespas trouwen. Maar dat was niet tc verkopen aan 'weder zijdse ouders'. Er moest stijlvol ge trouwd worden. Het ging tenslotte om de jongste dochter (van de familie van Grol in Terneuzen) en de jongste zoon (van de familie Martheze in \xeli. Vooral dc moeders wilden "Hun laatste' op waardige wijze afleveren. Kanen. „Ik had een enorme griep. Ei genlijk wilde ik maarzo site", mogelijk overal vana! zijn. Ik zei ook veel te vroeg 'ja'Tijdens de receptie moest ik een paar keer naar de wc rennen Eigenlijk weet ik helemaal niet- meer wat die ambtenaar allemaal zei Karien: „We hadden broodjes,, een broodmaaltijd. Erg eenvoudig. En dan die receptie. Verder niks. geen feest of zo Aan iedereen hadden we verteld dat we direct zouden vertrekken naar een luxe hotel. Maar we hadden de sleutel van de caravan van m'n ouders gekregen en daar zijn we die avond naar toe gegaan. Maar een huwelijks nacht was er niet bij Ik heb de hele nacht met een emmer tussen m'n be nen gezeten. zo ziek was ik en om zeven uur s morgens zijn we terug naar huis gegaan. Toen heb ik het hele weekend op de bank gelegen Willem: „Weet je wat ze op het ge meentehuis nog zeiden? Een of andere ambtenaar zei: „Als je er spijt van krijgt kun je binnen 24 uur schei den Een voortkabbelend huwelijk eigen lijk. die echtverbintenis tussen Willem en Karien Martheze. Met ruzietjes, dat wel Willem: „Ik vond haar. maar dat was ook al voordat we trouwden, veel te spontaan tegen andere jongens enzo- Ik vind dat. als je getrouwd bent. je man meer op de voorgrond moet ko men. En als ze dan andere jongens op hun rug stond te hengsten had ik daar wet moeite mee. Dat moet ze niet doen Karien: „We zijn allebei stik koppig. Dan houden we allebei onze mond. maar langer dan tien minuten lukt me dat toch niet En dan vallen de twee elkaar weer in de armen. Waiit verliefd zijn ze nog steeds, al beseffen ze wel dat dat wel zal slijten. Karien „Soms, als hij terugkomt van de kapper, is het net of ik opnieuw ver liefd op hem ben Kk.ce en Jan Meijer. 53 jaar getrouw cl en allebei nog gezond. Kee (71) nog barstensvol energie, een gezellig heidsmens zoals er in Terneuzen nog maar weinig rondlopen. Smakelijk lachend, met de handen op dc knieën slaand en altijd te porren voor een lekker glaasje wijn. Jan (Tb) is rustig. Hij lacht maar eens om de verhalen van z'n vrouw. Een oud-visser, die vlak voor z'n pensionering nog een jaar of vijf 'tijman' was aan de Oost- kolk in Terneuzen. Tijman. de man die dc schepen vastlegt en na het schutten de staaldraad weer op het schip gooit. Een uitstervend beroep.... Echte 'Javanieiers' zijn het. Kee en Jan. Ze hebben hun hele leven als ra sechte Temeuzenaarsi doorgebracht in dc volksbuurt van Temouzen: Het Java. Kee: 'Het rooip Java hè... daarom stemmen we nog altijd PvdA en we lezen cle VARA-gids Trouwens, wat kunnen we anders met een zoon die in de PvdA zu Ze kwamen eikaar tegen m de Noord- straat. De jongens en meisjes liepen da.u heen en weer. elkaa: keurend en aanklampend. Een soort markt in mensenvlees. Kee vertel; 'Je liep steeds tegen elkaar aan te duwen in die Nooitisiiunt. totdat je aan iemand bleef hangen en daar ging jc dan mee mee.. Naar een caie gaan was er toen met bij. daar had je geen geld voor Dat gebeurde alleen op bijzondere dagen. Jan vroeg Kee 'ol ze meeging' en dat deed ze. Waar naar toe? Jan. „Dal ga ik allemaal niet vertellen hoor,..". Ze trouwden. Kee en Jan gmgen m een auto naar het stadhuis, de (grote fami lie volgde in een. autobus. Ze werden getrouwd dooi de ambtenaar van de burgerlijke si and Dees. Kee komt hem nog weieens togen. 'Hij zegt nog altijd goeiondag tegen me', vertelt ze Keukentje Een leven vol armoe. l-;r was nauwe lijks geld mi. oorbeeld een wo ninkje ui i« richten. Daarom trok het echtpaar in bij de .loeder an Jan. die weduwe was en e huisje had ui de l)<- Doelderstraat Twee jaar lang vonden Jan enKe ■•r onderdak. Toen kwam er een kind cu werd liet wat de druk voor'nmedei Bovendien w as er juist gen 1 i v i -Jall getrouw d en ook die,u.i-.üg esproken, zou eerst een paar jaar Lij z'n moeder komen Jan en Kee moesten uitwijken. Het volgende onderkomen was. een keu kentje in de Walra venstraat..- Maar na enige tijd was er dan toch dal eerste huisje. In het Tuinpad. Daar hebben ze tien jaar gewoond en daar ook werden Lo en Din ie geboren Drie kinderen kregen Kee en Jan Meer wilden ze er niet. want vooral Kee wist maar al te goed wat het was bij haar thuis had den ze elf kinderen. Ze vertellen 'Het was erg armoedig toen. We hebben nooit schulden gemaakt hoor. dat niet. Daar hebben we nooit tegen gekund, maar we hebben altijd moeten schip peren...' Kee: „Jan viste altijd, samen met z'n zwager, in liet kanaal. Soms kwam-ie met I 7.50 in de weck thuis en. geloot me. dat was w einig hoor. Later is dat 15.- geworden. Dat was ook nog niks. Toen we dat huisje in hel Tuin pad inrichtten, is Jan met een vriend op de fiets naar Zelzale gereden, om dat ze daar van die goedkope stoelen hadden. Ze namen de man twee stoe len en zo zijn ze naar Terneuzen terug gereden.We hebben wat afgezien. Ik had er vaak een hekel aan. als ik dc kinders niks kon geven... Jc had niks dus je kon ze maar af en toe een cent gev en. Maar als ze die kregen, waren ze ook ontzettend Blij". Die eerste huwelijksjaren van Kee en Jan Meijer en daarna de jaren met de zoons Koen Leen dochter Dime.Let ten op iedere cent en zeker geen geld voor welke luxe dan ook. Geen dure vloerbedekking, geen televisie geen auto. geen cleetrischeappa raten. geen greintje weelde.. Dal kwam eigenlijk pas een beetje toen ze verhuisden naai de Slecrilcamplatm op het Java en de kinderen gingen werken. Pilsje Kee doel liet woord. Jan zit op de an dere hoek van dc bank en luistert. Zijn belangrijkste (maar gewaar deerde-I bijdrage aan het gesprek is: au al dat gepraat krijg je maar dorst. Hebben we nog een pilsje voor de mannen'.'". Dat pilsje komt er en vóórhaar is er een glas w ijn. Kee: „We hebben zesendertig jaar op de Steen- kamplaan gewoond. I)aar kregen we liet veel heter, omdat de kinderen ou der werden en gingen werken. We hebben vijfentwintig jaar met ons eerste bankstel gedaan.. jaar Weg uil no; ihiis dat. volgens lallen jaren zonder problemen onder dak te bieden. Dat werd trouwens van alle huizen op het Java gezegd: Oer sterk en helemaal nog niet toe aan de sloop Vijf jaar .geleden moesten ze eruit. Het Java. cle enige échte volks buurt van Terneuzen. moest verdwij nen. Jan weet wel waarom „Dat stad huis was net gebouwd en ze vonden het natuurlijk maar niks. dat uitzicht op iiet Java Daarom moest het alle maal weg. Alleen die gebouwen van Vermast staan er nog. Die kosten ze ker teveel geld". Het echtpaar Meijer ruilde de woning in deSteenkamplaan voor een flatje. Ze vonden onderdak in de 'Vesteflat'. aan de rand van het Ja- Kee: „Jan is er een paar weken niet goed van geweest. Hij miste het alle maal zo ontzettend. In de Steenkamp- laan kon hij achter buiten aan z'n net ton werken. Maar wat moesl-ie hier Gelukkig is hij het nu helemaal ge wend- Ja. we hebben nog gezien hoe de huizen gesloopt werden...' Ze vinden dat ze toch nog goed zijn weggekomen. In elk geval noemt Kee het wonen in de serviceflat gezellig' Vee! contact met de buten heeft ze met. Dat had ze ook vroeger niet. in de Steenkarhplaan De kinderen komen nog erg vaak... vooral Lo ..Dat is een echte moederrol", constateert Kee la chend. Een paar jaar geleden vierden ze hun vijftigjarig huwelijksfeest. Dat ge beurde in café 'Du Commerce' aan de Markt. Over twee j aar is het weer feest. Kee. „We wachten niet tot we zestig jaar getrouwd zijn om weer te feesten, dat. doen we weer als we vijfenvijftig jaar getrouwd zijn". Ze waren in heel hun leven nooit op vakantie geweest, maar toen Jan ge pensioneerd was, zijn ze direct op va kantie gegaan naar Zwitserland. Op hun manier zijn Kee en Jan 'flinke uitgaanders'. Ze gaan regelmatig mee met reisjes naar het buitenland en bovendien gaan ze op gezette tijden 'op café'. Kee: „Biejen doen we graag hè. kaar ten. Nee, niet om het geld want dan krijg je alleen maar kwaaie gezichten. We doen het tenslotte voor de gezel ligheid. dus om een pilsje... Er zijn we ken geweest dat we iedere dag zaten te kaarten in het café. Toen hebben we besloten om het maar een beetje kal mer aan te doen, want dat werd te gek". Ze zijn ontzettend blij datze niet geko zen hebben voor een of ander huis in Temeuzen-Zuid. Kee ween „Dan zou je op de fiets naar de binnenstad moe ten om er te gaan kaarten Dat gaat nog wel als je er naar toe rijdt, maar terug... Je zou met de bus kunnen, maar daar kom je ook niet toe. Nee. we zitten luer prima, vlakbij de plaats waar we ons hele leven hebben door gebracht. We genieten er van. Kijk maar, we hebben nu ook een kleuren televisie". Het is duidelijk, de tijd van armoe is voorbij. „Gelukkig wel", zegt Kee, „al- lemensendaar hebben we genoeg van geweten. Man. je was bang dat er iemand aan de deur kwam... Nu heb ben we het prima.. Toch nog even die vraag: hoe zat het met de ruzie's? Kee: „Natuurlijk, vroeger hadden we ruzie maar dat hebben we nu nog. Ik ben af en toe wel op hem uitgekeken... Vroeger hadden we nog al eens ruzie over de kinderen, Dan zei ik datze iets niet mochten en dan mochten ze het van hem weL.. Och. 't is stil waar het nooit waait hè...". Er wordt gebeld 'De eeuwige moeder- zot' staat voor de deur. Zoon Lo. de PvdA-er. „Die komt echt. niet om een bak koffie", gilt Kee van het lachen en ze zet een bruin flesje voor haar zoon op tafel En dan wordt er nog wat ge praat over het maken van fuiken va der Jan legt net de laatste hand aan een serie fuiken voorzoon Lo. een stuk of tien in een paar weken tijds en daarna zien we wel weer... en over de supportersvereniging van de vv Ter neuzen. waarvan Kee bestuurslid is. ..Ja. hij ging iedere zondag naar het voetballen en dan zat ik alleen. Ik dacht, weetje wat, ik word ook lid van de supporters En nu zit ik al jaren in het bestuur".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 43