'Vrede op aarde' nog ver te zoeken NAVO MOET SLEUTELEN AAN EIGEN PARAATHEID SALT, PZC/< beperking wapens VRIJDAG 31 DECEMBER 1976 oudjaar 1976 <Door Fred Sanders) Sinds 30 oktober 1973 onder handelen in Wenen vertegen woordigers van een aantal NAVQ-landen en het War schau Pakt over een weder zijdse, evenwichtige troepen vermindering in Midden- Europa, de MBFR (Mutual Ba lanced Forces Reduction). Deze besprekingen vinden plaats op initiatief van de NAVO, die al in het begin van de zestiger jaren aandrong op een dergelijk concreet ontwa peningsgesprek. Het Warschau Pakt (lees- de Sowjet- Unie) stemde in methet houden van de MBFR-besprekingen toen de NAVO zich akkoord had verklaard met het houden van de conferentie over Euro pese veiligheid en samenwerking in Helsinki. Deze veiligheidsconferentie is in 1975 gehouden en heeft, met name voor de Sowjet-Unie maar- ook voor Europa als geheel, wat resultaten op geleverd. In juni 1977 komen de ondertekenaars van de Slotakte van Helsinki bijeen in Belgrado om te kijken wat er is te rechtgekomen van de afspraken van Helsinki en om te kijken wat er ver der nog gedaan kan worden om vei ligheid en samenwerking in Europa te verbeteren. Met de MBFR- gesprekken is het minder vlot gegaan. In feite is sinds oktober 1973 nog niets bereikt. Tenminste geen verminde ring van de strijdkrachten in Midden-Europa. Toch is men in We nen schoorvoetend-iets dichter tot el kaar gekomen. Aanvankelijk had de NAVO voorgesteld de grondstrijd krachten van zowel NAVO als War schau Pakt in twee fasen terug te brengen tot elk 700.000 man. Dat was niet acceptabel voor het Warschau Pakt. Op het ogenblik beschikt de NAVO in het betrokken gebied over 734.000 man grondtroepen, het War schau Pakt over 899.000 man. Het enige waar het Oostblok over wil pra ten is een verlaging door gelijke troe penverminderingen. Het Westen daarentegen wil tegelijk het even wicht 'herstellen'. Reductie Om de gesprekken een impuls te ge ven stelde de NAVO eind 1975 voor duizend tactische (defensieve, meest lichte) kernwapens uit Midden- Europa te verwijderen, tegelijk met 29.000 Amerikaanse soldaten. In ruil daarvoor zouden de Russen 68.0001 man moeten terugtrekken en 1700 tanks. Als antwoord herhaalde het Warschau Pakt aanvankelijk zijn oor spronkelijk aanbod: gelijke vermin deringen van troepen aan beide zijden. In februari kwam het Warschau Pakt met een voorstel dat iets dichter bij het NAVO-voorstel kwam: in een cei- ste fase zouden Amerikanen en Rus sen een aantal soldaten uit Midden- Europa terugtrekken, latei zouden alle landen die troepen hebben in het feductiegebied' (ook Nederland), een bepaald percentage van hun troepen weghalen Het feit dat men intussen spreekt van percentages en niet meer over vaste, gelijke aantallen, is een concessie van de kant van het Warschau Pakt. De NAVO wil echter verder gaan - om een evenwichtige' situatie te herei ken en wil bovendien niet accepteren dat. zoals het Warschau Pakt wil. pla fonds worden vastgesteld voor de na tionale strijdmachten van dc lidsla- ton. Intussen heeft de NAVO ook een voor stel van het Warschau Pakt afgewezen om de belde bondgenootschappen op het huidige aantal leden te handha ven. Voor de NAVO zou dit inhouden dat Spanje geen lid kan worden. Voor het Warschau Pakt zijn er eigenlijk geen kandidaten, tenzij de verhoudin gen in Joegoslavië binnenkort ernstig veranderen. Ook hel voorstel van het Warschau Pakt een 'no first use verklaring af le leggen, dat wil zeggen dat beide belo ven nooit als eerste kernwapens te zul len gebruiken, is door de NAVO begin decemberjl. afgewezen. Een dergelijke verklaring werd niet realistisch geacht - met name omdat iedereen weet dat het Westen, met zijn achterstand op het gebied van conventionele miet nu cleaire) wapens, bij een gewapend con flict wel gedwongen kan zijn als eerste tactische kernwapens in de strijd te brengén. Cijfers Kenners van de materie naumste vooruitgang het feit dat het Warschau Pakt in zijn meest recente voorstellen voor hel eerst cijfers op tafel heeft gelegd voor de eigen troe penmacht in Midden-Europa. Die cij fers kloppen niet met wat de NAVO meent te weten, maaralleen al het feil dat men de cijfers ter discussie wil stellen, betekent winst. Terwijl deze moeizame onderhande lingen zich in Wenen afspelen, onder gaan de laatste maanden de strategi sche inzichten over een eventueel mili tair conflict, in Europa grondige wijzi gingen. De Amerikaanse senator Nunn citeerde onlangs uiteen rapport van de Amerikaanse geneiale stóf. waarin werd gezegd dat de uitgangs punten van de huidige NAVO- slrafcegie waarschijnlijk niet kloppen met de werkelijkheid. Zo gaat men er tol nu toe van uit dat de NAVO - die immers qua parate sterkte ver achter ligt bij het War schau Pakt - in dc eerste dagen van een conflict dc aanvallende troepen niet zou kunnen tegenhouden. De op mars van het Warschau pakt zou ech ter zo langzaam gaan d'at de NAVO- landen gelegenheid krijgen te mobili seren en bun troepen naar het strijd toneel te brengen. Zodra dat ls gelukt (wat. ook binnen de bestaande strategische conceptie al de vraag is: men stelle zich voor hoe vele tienduizenden soldaten met hun materieel in veelal verouderde voer tuigen over wegen die verstopt zijn met vluchtelingen naai het slagveld moeten worden vervoerd) zouden de NAVO-troepen in staat zijn de tegen standers terug te dringen. Volgens het dooi senator Nunn geci teerde rapport zou het .echter nooit zo ver komen, zouden de oostelijke troe pen al binnen enkele dagen dwars door West-DuiIsland zijn opgerukt, lang voordat bijvoorbeeld de Nederlandse troepen,'die een deel van de Noord- duit.se laagvlakte moeten verdedigen, ter plaatse kunnen zijn. Garantie Dat betekent dat de nucleaire garan tie van de Amerikanen nauwelijks nog kan worden toegepast: geen enkel Westeuropese regeringsleider zal nog met kernwapens willen worden be vrijd. als de Russen eenmaal over de Rijn zijn getrokken. De prijs aan ver liezen onder de burgerbevolking zou te hoog zijn. De enige conclusie die uit deze nieuwe visie kan worden getrokken is. dat de paraatheid van de conventionele strijdkrachten van de NAVO. dus ook van Nederland, moet worden opge voerd. Anders zal de tijd die overblijft tussen het moment van de aanval van het Warschau Pakt en het moment dat de NA VO gedwongen is kernwapens te gaan gebruiken, te kort zijn om de on derhandelingen. die in de huidige visie in die periode moeten plaatsvinden, mogelijk te maken. Alleen een succes van de onderhandelingen over weder zijdse troepenverminderingen in Midden-Europa kon een derde, meer vreedzame oplossing mogelijk maken: verlaging van de militaire spanning in Europa en verkleining van de kans op een militaire botsing. Pi Door Hans de Bruijm acem in terris. Er is in de afgelopen dagen weer van gezon gen: 'Vrede op aarde'. Voor wie eigenlijk? Mensen van goede wil zijn er genoeg. Maar toch wordt in alle uithoeken van de wereld gevochten. Toch sneuvelen nog dagelijks tientallen, soms honderden mensen door oorlogsgeweld. Door geweld dat zij zelf hebben opgeroepen of door zinloos geweld dat over hen ais onschuldige burgers wordt uitgestort. Het pacem in terris' is vooralsnog een vrome wens. Vrede op aarde. Waar dan? Wie een wereldkaart pakt en daarop alle landen zwart maakt waar geen vrede heerst, ziet het al gauw zwart voor de ogen. Die wereldkaart. - maar dan in woor den - vindt u hierna. Het is een vrij somber beeld van oorlogen, span- ningshaarden opstanden en conflic ten Ook een beeld van de pogingen die gedaan worden om daar een eind aan te maken. Een inventarisatie, mede tot stand gekomen dank zij de heer H. J. Neuman van het Neder lands Instituut voor Vredesvraag stukken. Een wereld vol oorlogsgevaar is als een groot fabrieksgebouw dat op ver schillende plaatsen in brand staat. De brandweer richt zijn stralen het meest op die plaatsen, waar ontplof fingsgevaar dreigt. Zo n brandhaard is het Midden-Oosten en ook zuide lijk Afrika. In Noord-Ierland slaan de vlammen naar buiten, terwijl in Zuidoost-Azië de blusapparaten hun werk gedaan lijken te hebben. Midden-Oosten Hel grootste gevaar voor de wereld vrede vormt nog steeds dc crisis in het Midden-Oosten. Op geen gebied ter wereld is zoveel ultramodern wapentuig in handen van mensen die elkaar elk ogenblik naar de keel kunnen vliegen. De burgeroorlog in de Libanon, die naar schatting 00.000 doden heeft geëist, heeft de aandacht van bel conflict Is- raèl-Arabische wereld hooguit even afgeleid. Israël, omringd door Arabische sta ten en bedreigd door de Palestijnen die hun recht op een eigen staat claimen, is nog niet uitdezorgen ook al lijken rechtstreekse onderhande lingen met Egypte en Syrië niet meer zo ver weg als voorheen. Een probleem voor een vreedzame regeling is de verdeeldheid van het Arabische blok Als Egypte toena dering tot Israël zoekt is Syrië weer tegen, een verdeeldheid die een di rect gevolg lijkt van de shuttle- diplomatie van Henry Kissinger. Daarbij komt dat Egypte nu ook Amerikaanse militaire steun krijgt, terwijl de Syriërs. Irak en de Pales tijnen Russische steun.genieten Ei- zijn twee regelingen mogelijk: of via dc confercntietafël (het herope nen van de Gcnecfse conferentie lijkt niet uitgesloten), of via een con flict. Als dat laatste bel geval is zal er een oorlog ontstaan die de hevig ste wordt uit de geschiedenis van bet Midden-Oosten. Sinds het echec van de oktoberoorlog van 1973 is de Israëlische bewapening enorm uit gebreid. De Israeli's beschikken over de meest verfijnde wapensys temen. Egypte heeft zijn Russisch georiënteerde krijgsmacht met steun van de Amerikanen. Duitsers en Britten kunnen uitbreiden, ter wijl Syrië uit de Sowjet-Unie de nieuwste wapens krijgt toegescho ven. Daarbij komt dat het piobleem- Libanon nog lang niet geiegeld is. ook al lijkt de vrede even weerge keerd. De Syrische bezettingstroe pen kunnen niet eeuwig in het land blijven en niemand kan de garantie geven dat de strijd niet weei zal op laaien indien zij zich terugtrekken In het sultanaat Oman aan de zuid oostkant van het Saoedische schier eiland woedt nog steeds een burger oorlog. gericht tegen de sultan. Deze anti-sultan-beweging krijgt weer steun van het buurland de Jemenili- sche Volksrepubliek een door de Russen gesteunde staat. Het sulta naat Oman is een belangrijke strate gische post. omdat het een toe gangspoort is van de Perzische Golf de belangrijkste uitvo.erplaats van aardolie. Het is dan ook daarom dat de sjah van Perzië. zelf een van de grootste olieleverancier.s lo.a. aan Israël!), de sultan van Oman militair steunt in zijn strijd tegen de opstandelingen. Perzië is de laatste jaren uitgegroeid tot de belangrijkste militaire macht in het Midden-Oosten. Dit rijke land met zijn verarmde burgerbevolking besteedt jaarlijks bijna 30 miljard dollar aan het allermodernste wa pentuig dal de sjah maar in de Ver enigde Stalen kan krijgen. De strijd van de Koerden, een onder drukt volk dat verspreid is over het grondgebied van Irak Perzië en Tui- kije. lijkt inmiddels gestreden. Zij krijgen van niemand meer steun en hebben ook geen wijkplaats meer omdat geen van de omringende lan den hen wil hebben. Afrika rokko voeren nu al meer dan een jaar een grensooi log om bet betwiste gebied van de voormalige Spaanse Sahara, waar beide lauden aanspraken op doen. De bevrijdingsbeweging Polisario. die zelfstandigheid wil. wordt ge steund door Algerije- De grensge schillen tussen Marokko en Algerije en de guerrilla-acties van Polisario kosten maandelijks enkele bondo den mensen het leven. Polisario kan wat de Koerden in het Midden- Oosten niet kunnen: uitwijken wanneer het nodig is. Algerije steunt hen en Mauretanië w il best een toevluchtsoord voor ben zijn. Het conflict kan niet militair tot een oplossing komen, want zelfs wan neer Polisario geheel wordt uitge roeid. blijft een historisch conflict tussen Algerije en Marokko bestaan. Zuidelijker in Afrika woedt nou steeds dc guerrilla-oorlog in de Cen- traalafrikaanso republiek Tsjaad waarde bekende Ftancaisemevrouw Claustre nog steeds dooi de guerril lastrijders gevangen wordt gehou den. Ethiopië kampt nog altijd met de problemen in het naar zelfstan digheid strevende E: itiea. de provin cie die zich op gewelddadige wijze tegen de regering in Addis Abeba verzet. Ethiopië op zich heeft weet moeilijk heden met Somalië het bum Luid dat evenals Ethiopië aanspraken maakt op het vjoegete Frans-Somaliland dat met Djibouti een belangrijke h; - venstad heeft. Ethiopië en Somalië hebben daarnaast ook conflicten ovei de rondzweivende veeteelt nomaden die in beide landen wei den In Boëroendi in Midden-Afiika is de rust weergekeerd nadat daar in 1972 bij een stammenoorlog tussen de Hoetoes en de Toetsies ongeveei 300 000 mensen werclen vermoord, Dc gespannen situatie tussen Oe ganda cn Kenia, die na de Israëli sche bevrijdingsacties op het vlieg veld van Entebbe in Oeganda ont stond. lijkt inmiddels weer weg geëbd. In Oeganda zelf voert Idi Amin echter nog immer een schrik bewind dat volgens ooggetuigen al aan enkele honderdduizenden men sen het leven hoeft gekost. Het zuidelijke deel van Afrika is na tuurlijk één grote brandhaard De burgeroorlog in het onafhankelijke Angola is nog steeds niet ten einde. De regering-Neto vecht in het Zuiden nog steeds met Cubaanse steun tegen cle Unita-beweging van Jonas Savimbi. Zonder de Cubaanse mili tairen is de vrede in Angola kennelijk moeilijk te herstellen. De door de Amerikanen gesteunde FNLA van Holden Roberto is vrijwel van het Angolese toneel verdwenen In het zuidelijker gelegen Namibië, het protectoraat Zuidwest-Afrika. woedt nu al geruime tijd een guerrilla-oorlog tegen de blanke Zuidafrikaanse bezetters. De be vrijdingsbeweging SWAPO voert strijd op dezelfde wijze en om de zelfde reden als dc guerrillabewe gingen in Rhodcsiè (Zimbabwe) dat doen. Zij bobben geen belang bij de vreedzame regelingen die nu aan de conferentietafels in Genëve in el kaar worden gedraaid, omdat zij daar als radicale groeperingen vol ledig buitenspel worden gezet. De conferentiepartners willen immers gematigde bewinden aan de macht helpen. Een zwart meerderheids- bewind in Rhodcsiè is dan ook nog geen garantie voor vrede. En hoe strammer Smith en zijn secondant Van der Bijl zich opstellen, hoe meel de guerrilla's zich gesterkt voelen door te gaan. In Zuid-Afrika geen guerrilla. Daar heeft het verzet tegen de blanke overheersing zich direct op straat geuit De vechtpartijen met vele tientallen, sommigen zeggen hon- deiden doden van Soweto spieken nog tot de verbeelding. Zuid-Afrika is vooi zijn wapens vooral afhankelijk van West-Duitsland en Israel maar bezit ook veel Engels en Amerikaans materieel. De Verenigde Naties heb ben een ban uitgesproken over wa- penleveiunties aan Zuid-Afrika. Azië Het Aziatische continent, dat enkele tientallen jaren op vele plaatsen in brand heeft gestaan, is nu - zeker wat cle internationale conflicten be treft - 'uitgeblustDe grote oorlog in Indochina, die honderdduizenden doden beeft gekost, die de wereld meermalen op de rand van een grote crisis bracht, is voorbij. Noord- en Zuid-Vietnam zijn her enigd. in Cambodja wordt niet meer gevochten al is wel sprake van een onderdrukkend bewind), en voor Laos geldt hetzelfde. In tal van lan den in het Verre Oosten woeden ech- tei nog altijd inwendige conflicten, buigerooiiogen en guerrillastrijd. Dat gebeuit in Thailand waai liet vei zet tegen het nieuwe bewind dat op gewelddadige maniei aan de macht kwam alleen maar toeneemt. Ook in Burma. Maleisie en op de Fi lippijnen is gewapend verzet tegen de zittende, meest rechtse regerin gen. Indonesië is nog niet uit de pro blemen met Oostelijk-Timor (vroe ger Portugees), terwijl Singapore grote moeilijkheden heeft met de daar wonende Chinezen. De nogal hardhandige wijze waarop men daar die problemen wilde oplossen, leidde dit jaar zelfs tot uitstoting uit de Socialistische Internationale. En dan is er nog het enige punt in Azië. waar Amerikaanse troepen oog ïn oog staan met de Chinese commu nisten: Korea, waar het na de Ko reaanse oorlog van 1953 weliswaar rustig is geworden, maar het gevaar van strijd niet is uitgewist. Het inci dent van deze zomer, waarbij Ameri kaanse en Zuidkoreaanse militairen dooi een Noordkoreaanse patrouille werden gedood omdat zij een boom omhakten tekent hoe broos de si tuatie daar is. Zuid-Amerika Een soortgelijke situatie als in de Zuidoostaziatische landen heerst in Zuid-Amerika. waar bijna elke staat wel zijn guerrillabeweging kent. De meeste guerrilla- en verzetsbewe gingen in Zuid-Amerika zijn links en richten hun verzet op de meest zeer rechtse, door de Amerikanen gesteunde regimes. In Argentinië ;aat het om de rechtse stadsguer- rilla die linkse sympathisanten zon der meer uit de weg ruimt. In Uru guay zijn het de linkse Tupamaros die aanslagen plegen en mensen ontvoeren. Brazilië kent zijn ultra rechtse Brigade des Doods, die ie dereen die zich tegen de rechtse re gering verzet vermoordt. Chili kreunt onder de onderdrukking van het Pinochet-bevvïnd. dat na de- moord op Salvador Allende de dood van vele Chilenen op zijn geweten heeft. Ook Bolivia, waar Ché Gue vara in de 50 er jaïeii "net symbool van het verzet was. kent nog steeds zijn guerrillabewegingen die zich in de oerwouden ophouden. In Mexico opereert de 23-septemberbeweging. een guerrillabeweging die nog on langs in het nieuws kwam door het plegen van bomaanslagen aan de vooravond van de presidentsverkie zingen. Europa En dan blijft nog maar een continent over: de "Oude wereld'. Europa, ogenschijnlijk een vredig continent. Maar ook een continent met een burgeroorlog in Noord-Ierland die in enkele jaren al meer dan 3000 do den heeft geëist. Een continent met landen als Turkije en Griekenland die op gespannen voet leven van wege de onoploshaar schijnende problemen rond Cyprus en het con flict rond de exploratie van de Egei- sche Zee. Een serie conflicten die al geregeld tot strijd geleid heeft en die de zuidoosiflunk van de NAVO ern stig aantast, zeker nu de Turken de Amerikanen een groot aantal facili teiten hebben ontzegd. En dan hebben we het nog niet eens gehad over de kleine, maar gevaar lijke verzetsbewegingen in Joegosla vië 'de Kroot cm. Oostenrijk 'Tirol en KarinthièSpanje 'Baskenland Ook niet over ae Rote Armee Frac tion -de Baadet-Memhofgroepin de Bondsrepubliek en evenmin over het weei overat de kop opstekende neo- fascisme in dat zelfde buurland. Of de Corsieanen die zich tegen de Franse overheid vei zetten en de naar onaf hankelijkheid hunkerende Zuidmo- tukkers in ons eigen landje Door Fred Bandersi D, Je grootste militaire machten ter wereld zijn de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten van Amerika. Vergele ken met de slagkracht aan kernwa pens. waarover deze beide super machten beschikken, zijn alle andere mogendheden bijna verwaarloosbaar zwak. De groei van liet militair poten tieel van VS en Sowjet-Unie is het duidelijkste voorbeeld van de bewa peningswedloop: elke uitbreiding van de strijdmacht van dc een leidt weer lot een verhoging van de mili taire inspanningen van de ander, en zovoort. De leiders van de beide grootmachten begonnen tegen het eind van de zesti ger jaren in te zien dat deze steeds groeiende defensie-inspanning een welhaast ondraaglijke last ging leggen op de bevolking. Niet zozeer vrees voor - de vernietigingskracht van de strate gische wapens (dat. zijn in het alge meen de zware kernwapens) als wel de behoefte cle gigantische defensie uitgaven binnen de perken te houden waren de drijfveer voor het eerste SALT-akkoord. dat in 1972 werd ge sloten (Strategic Arms Limitation Talks). Daarbij besloten de beide grootmach ten geen nieuwe anti-raketsystemen te ontwikkelen. Deze dfspraak was permanent. Sowjet-Unie en Ver enigde Staten konden dus de kosten van een dergelijk systeem uitsparen, terwijl zij bovendien deeveneenszeer kostbare tegenmaatregelen tegen een dergelijk systeem dat de vijandelijke raketten met kernbommen onderweg zou kunnen onderscheppen) niet meer hoeven te nemen. In 1972 werd tevens een afspraak ge maakt met een looptijd van vijf jaar. men legde gTenzen vast waarboven de voorraden offensieve wapens (strate gische) als bommenwerpers en raket ten niet zouden mogen stijgen. Die grenzen lagen bóven de niveaus die al waren bereikt, zodat de SALT- overeenkomst niet heeft geleid tot vermindering van de bewapening, maar hooguit grenzen heeft aangege ven voor de groei van de bewapening. In 1974 spraken Ford en Breznjev in Wladiwostok af elk niet meer dan 2400 strategische kernwapens in voorraad te houden. In de Verenigde Staten zijn- - de afgelopen jaren regelmatig stem men opgegaan van mensen die be weerden dat de Sowjet-Unie zich niet hield aan de vastgestelde plafonds. Mede door dit wantrouwen is de ver nieuwing van de SALT-overeenkomst tot nu toe mislukt. Twistpunt Het belangrijkste concrete twistpunt bij de SALT- bespreking is op het ogenblik de vraag welke wapens moeten worden gebracht onder de werking van de nieuwe overeen komst over offensieve strategische wapens. De Amerikanen wensen dat de Russische Backfire- bommenwerper aan het SALT- plafond wordt onderworpen, terwijl de Russen dat zelfde willen met de. Cruise-raketten van de Amerikanen. De Backfire is een kleine bommen werper die niet van de Sowjet-Unie naar de Verenigde Staten en terug kan vliegen zonder te tanken, een voor waarde voor een strategisch vliegtuig. Maar het toestel kan wel in de lucht tanken, en hoort volgens de Amerika nen dus wel degelijk thuis in het SALT-pakket. De controverse over de Cruise raketten - projectielen die op zeer ge ringe hoogte, vrijwel onkwetsbaar en met grote nauwkeurigheid hun doel zoeken - gaat over de vraag of het hier een nucleair wapen betreft. Volgens de Amerikanen zijn de Cruise-raketten in de eerste plaats bedoeld om 'gewone' .springstof te vervoeren. De fabrikan ten zeggen echter dut hun produkten ook kunnen worden uitgerust met kernwapens Deze controverse lijkt echter oplos baar. Zowel Sowjet-Ieider Breznjev als de toekomstige Amerikaanse pre sident Carter heeft te kennen gegeven op korte termijn resultaten van de SALT-besprekingcn te wensen. Ver wacht wordt dat in de eerste maan den van 1977 een nieuw akkoord tot stand komt. Dat moet ook wel. want in oktober 1977 loopt hun eerste ak koord af. Adviseurs van Carter zijn intussen be zig met plannen voor een verder gaande 'uitruil' van Amerikaanse en Russische militaire inspanningen.een SALT III waarbij de maximale aantal len kernwapens worden verlaagd. Zo wordt, gedacht aan een opheffing van de Amerikaanse vioolbasis op het ei landje Diego Garcia in de Indische Oceaan, wanneer in ruil daarvoor de Russen hun basis in Berberarin Soma lië. Oost-Afrikai ontmantelen. Gezien de nadruk die Carter en zijn team leggen op de noodzaak van wa penbeheersing en de welwillendheid waarmee Brezjnjev tot nu toe de nieuwe Amerikaanse president is te gemoet getreden, lijkt het niet onmo gelijk dat de SALT-besprekingen bin nen enkele maanden tot nieuwe resul taten zullen leiden. Waarbij we dan wel in het oog moeten blijven houden dat een nieuw SALT- akkoord er hooguit toe kan bijdragen dat de door de bewapening veroor zaakte onveiligheid op de wereld niet al te veel wordt vergroot. Meer vei ligheid. door een vermindering van de bewapening, is een heel andere zaak, die voorlopig nog in een ver ver schiet schijnt te liggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 41