BIERVLIET WIL WEER EEN EIGEN MUZIEKKORPS Kuril u met missen, geen dag! W Vlaamse courant extïA „Misschien treden we bij de komende Geuzenfeesten al op ZEEUWSCH-VLAANDEREN De man, die dit standaardwerk in de vo rige eeuw heett samengesteld is beslist een betekenisvolle figuur voor Frans- Vlaanderen. Hij sticht in 1853 samen met enkele vrienden in Duinkerken het gezagheb bende 'Comité Oamand de France', dat als hoofddoel had <en heeft) het bestu deren, opsporen en vooral het bewaren van de Nederlandse letterkunde in Frans-Vlaanderen. Edmond de Coussemaker heeft op dit stuk schitterend werk gepresteerd. Voor het samenstellen van zijn bundel volks liederen legde hij zijn geoefend oor te luisteren en tekende hij melodieën op in de arrondissementen Hasebroek en Duinkerken. Hij luisterde naar kant werksters, oude vissers en naar de kin deren in de zondagsscholen. Eigenlijk werkte hij in opdracht van de regering, want bij dekreet van 16 september 1852 liet Napoleon III een groot repertorium van nationale liederen opstellen. Het berust nu in de nationale biblio theek te Parijs, maar werd nooit uitge geven. vooral omdat meestal de melodie ontbrak. Met Edmond de Coussemaker zat het anders. Hij was met alleen jurist, maar hij was ook wetenschappelijk ge wapend als musicoloog. Daarom werd zijn bundel, die nu erg zeldzaam gewor den is, ook gedrukt. Volkskunstgroepen en koren, die een steeds stijgende bijval kennen in Frans-Vlaanderen, vertolken de liede ren, zoals hij ze 120 jaar geleden heeft opgetekend. Duinkerke bezit een 'Reu- zenkoor" met 35 leden; in Belle treden 'De Kadullen' rof gezellen) geregeld op voor stampvolle zalen en een typisch voorbeeld van de herlevende volkscul tuur in dit gewest is zeker de jongeren groep 'De Haeghedoorn' uit Gode- waarsbelde. Ze bespelen vergeten streekinstrumenten als doedelzak, vi- lier, rommelpot en blazeveer. Hun doel is het oude muzikale erfgoed weer te doen kennen. Hiervoor trekken ze op stap. gewapend met een bandopnemer en net als Edmond de Coussemaker leg gen ze op die moderne manier melo dieën en teksten vast. die ze bij de oude ren in Frans-Vlaanderen nog kunnen te horen knjgen. Zo is de continuïteit verzekerd in deze mooie landelijke streek, waar liet Neder lands stilaan weer veld wint. al gaat. het dan meer om de beschaafde omgangs taal, terwijl het dialect verdwijnt. TERNEUZEN - Veel tekenfilms in de:e donkere dagen na kerst in de Zeeuw;- Vlaamse bioscopen. 'Uitjes' voor het gehele gezin kortom en volop pret me; de veelkleurige, immer succesvolk films van Walt Disney. Het Luxor- theater in Temeuzen vertoont 'Hugo de hippo'het verhaal van een nijlpaard in Zanzibar. Een Amerikaanse tekenfilm met in het Nederlands nagesynchroni seerde teksten, waarvoor mensen als Ton van Duinhoven, Lex Goudsmit, John Lanting en Ko van Dijk tekenden. En met die namen op een rijtje voor je, is het niet moeilijk vast te stellen wie de stem van het nijlpaard voor zijn re kening neemt: natuurlijk Ko van Dijk... Een kostelijke film kortom- In het Ledel-theater in Oostburg draait 'Robin Hood', ook al een tekenfilm van Disney. De eeuwige Robin Hood wordt vertolkt door een vos en verder is het één grote dierenparade. In het Luxor-theater in Temeuzen draait de komende dagen ook de film 'Drie Tirolers' in heet Bangkok'. Als we toch geen Tirolers hadden... wat zou er terechtkomen van het sexleven van menig Europeaans vrouwtje- Verder in Luxor 'De kanonnen van Na- varonne', een film die geen enkele toe lichting meer behoeft. In het Ledel-theater in Oostburg wordt 'Mash op wielen' vertoond, een prima parodie op de al even kostelijke 'echte Mash-film'. Het gaat om de strijd tussen enkele concurrerende ambulancedien sten Brokstukken verzekerd dus... In Oostburg voor de echte liefhebber tenslotte nog 'Harde jongens, zachte poesjes'. De rangen en standen worden ditmaal doorgenomen op een flatje. In 'De bioscoop van Engeland' m Hulst de komende dagen de volgende films: 'Vakantieperikelen met funeste gevol gen', 'Usa de wolvin van de SS', 'Patton' en 'Pomo-feelings'. Keus genoeg dus, wanneer u voor een momentje de om uw hoofd ontploffende rotjes wilt ontlo pen... VRIJDAG 31 DECEMBER 1976 BIERVLIET - Als de plannen naar wens verlopen beschikt Biervliet bin nenkort weer over een eigen muziekge zelschap. Tijdens de komende Geuzen feesten in mei volgend jaar is het eerste optreden gepland. Misschien, als alles meezit, zelfs al wat eerder. Aan de initiatiefnemers zal het in ieder geval niet liggen. Die beginnen liever vandaag nog dan morgen. De afgelopen 12 jaar is Biervliet 'Harmonieloos' ge weest. Voor de muzikale opluistering van openbare feestelijkheden waren de organisatoren dan ook steeds genood zaakt een beroep te doen op een gezel schap van buiten het dorp. Talrijke oud-muzikanten was dit een doom in het oog. Toen twee jaar gele den. met succes 'de muziek" van IJzen- dijke werd heropgericht dachten som migen. „Dit moei bij ons in Biervliet ook mogelijk zijn." De heer A. de Reu was een van hen Hij polste het bestuur van de drumband 'Willem Beukelszoon', die wel wat voelde voor het idee. Om korf te gaan: vonge week ontvingen alle leden en do nateurs van de drumband een bestuur lijk schrijven waarin de plannen uit de doeken werd gedaan Degenen die belangstelling hadden werden vriendelijk verzocht dinsdaga vond 14 december naar café 'Het oude Raadhuis' te komen. Het liep die be wuste avond allemaal wat anders dan dc bestuurders zich hadden voorge steld. Oorzaak de slechte opkomst: voorzitter I. de Ruysscher kon slechts een handjevol mensen welkom heten. Hetgeen hem deed verzuchten: ..Eige naardig toch, je hoort er op straatzoveel over praten, maar zien doe je niemand. Op deze manier kunnen we een herop richting van een harmonie wel verge ten." De andere aanwezigen knikten in stemmend: Het oordeel over de harmo nie leek geveld. Bestuurslid J. Lippens uit Driewegen wilde er niet aan dat nu alles definitief van dc baan was. Hij merkte op: Men sen. bedenk wel, wie niet waagt die niet wint. „De stemming in het vergader zaaltje klaarde dan ook direct ziender ogen op. Snel Door het bestuur werd bij monde van de voorzitter gesteld dat er een heroprichtings-werkgroep zou moeten worden gevormd. Leden waren al snel gevonden: Een voor een werden de in het zaaltje aanwezige belangstellenden door de voorzitter tot lid van de werk groep gebombardeerd. Binnen vijf minuten was alles geregeld en kon de kersverse werkgroep zich in afzondering gaan beraden wat hen voor de naaste toekomst te doen stond. Alvo rens men uitelkaar gingwerden methet bestuur van Willem Beukelszoon een aantal afspraken gemaakt En van die aispraken was dat het bestuur geen ver antwoordelijkheid draagt voor het doen en laten van de werkgroep. Men is wel bereid hen met raad en daad terzijde te staan Hoe men de Biervlietenaren warm gaat maken voor de heroprichting van een harmonie? A. de Reu: „Erzijn nogal wal oud muzikanten die nu nog de kat uit de boom kijken. Die gaan we eerst polsen Via stencils gaan we de nieuwkomers bewerken. Als we 10 man bij elkaar heb ben, en dat moet ons zeker lukken, gaan we van start." Na afloop werd er nog wat nagepraat, over vroeger. „Weetje nog." zegt Isaac de Rijsscher. „drie maal in de week re peteren. Waar nu het standbeeld van Willem Beukels staat, was vroeger een muziektent. Daar gaven we in onze glo riejaren regelmatig uitvoeringen." Hij glundert. Oud-voorzitters als J. van de Sande en H. A. M. v. d. Vijver passeren de revue. Het hoogtepunt, daar was dinsdagavond ieder het roerend over eens, was het radio-optreden in '51. „Heel Biervliet zat toen aan het toestel gekluisterd Alle aanwezigen, zelfs de genen die het. niet bewust hebben mee gemaakt. zien het helemaal voor zich. Nog een laatste dronk op het. welslagen en men keert huiswaarts. Vastbesloten de tijden van weleer te laten herleven. Verhuizing naar nieuw Brugs zie kenhuis duurt vol jaar. Reeds ruim tien jaar bouwt Brugge voor de derde maal in zijn eeuwenoude ge schiedenis een nieuw ziekenhuis, dat een van de modernste van Europa zal worden. De eerste afdelingen zijn nu ge bruiksklaar en enkele dagen geleden werd de dienst pediatrie er al onderge bracht. Na een grondige studie werd be slist de nieuwe gebouwen aan de Rud- dershovelaan in de wijk St-Pieters, slechts geleidelijk open te stellen. Om de twee maanden zal een bepaalde afde ling van de oude panden in het hart van Brugge daarheen verplaatst worden. Zo zal de verhuizing een vol jaar in be slag nemen, dit in tegenstelling met wat bijvoorbeeld nog niet zó lang geleden in Eindhoven is gebeurd. Daar knapte men de karwei in één etmaal op. maar daar heeft men toch minder goede erva ringen mee opgedaan. In feite is het im mers een kleine stad, die volledig moet overgeheveld worden. Het nieuwe hos pitaal. dat naar schatting ongeveer mil jard Bfr. heeft gekost hebben, omvat 900 bedden. Er zullen duizend personen werk vin- dea Men zal er beschikken over twin tig poliklinieken, negen operatieka mers. verscheidene laboratoria - ook voor wetenschappelijk onderzoek - een urgentiedienst en natuurlijk de bureaus voor de receptie en de administratie. De patiënten hebben in hun kamer radio, televisie, toilet en alle moderne comfort. Zij kunnen ook gebruik maken van een bibliotheek, van een restaurant en noem maar op. Onderaan worden win keltjes ingericht. waar men gewoon van alles en nog wat zal kunnen kopen. Er is ook parkeerruimte voor 1 400 auto's. Vooral dit laatste vormde in het oude complex aan de Mariastraat in het hart van Brugge wel een enorm probleem. Dit academisch ziekenhuis wordt het medisch knooppunt van de provincie West-Vlaanderen. Hiermede werd trou wens terdege rekening gehouden, want het is uitstekend te bereiken, vooral van de kust. Het is immers gelegen langs de snelweg, die Zeebrugge met de autoweg Oostende - Brussel (via Loppemi ver bindt. ST-JANSHOSPITAAL WORDT NIET ALLEEN MUSEUM VAN MEM- LING. Net achthonderd jaar geleden kwamen de eerste panden van het St- Janshospitaal in Brugge tot stand. Het ziekenhuis groeide in feite samen met de stad en het beslaat thans een opper vlakte van 33.000 m2 Van deze ruimte, die in de komende maanden vrij komt, zal natuurlijk dankbaar gebruik ge maakt worden. In de allereerste plaats wordt gedacht aan musea en aan een toenstische functie. Velen kennen on getwijfeld reeds de prachtige gotische zaal, waar de werken van Hans Memling ondergebracht zijn. Men kan er ook een middeleeuwse apo theek bezoeken en een kruidenboek doorbladeren, uit 1644, dat onlangs op zolder tussen een stapel rommel ont dekt werd. Het St-Janshospitaal. dat in de 12de eeuw ontstond, bevat kunst schatten, die fortuinen waard zijn. Een groot gedeelte daarvan werd tijdens het afgelopen jaar ondergebracht in een tentoonstelling, die een reusachtige bij val genoot. Het is echter de bedoeling daar een bestendig karakter aan te ge ven. Alleen al het historisch overzicht van de instrumenten, die in de loop der tijden door de artsen werden gebruikt, vormt een boeiende (en soms ook wel wat grei- zeligei afdeling. Dankzij de eeuwenoude panden, waar over men nu eindelijk kan beschikken en die ook keurig zullen gerestaureerd worden, zal men ook wat meer armslag krijgen in het museumbeleid van Brug ge. Stapels geschiedkundige kleinoden en kunstvoorwerpen staan nu ergens op zolder, gewoon wegens plaatsgebrek GROEIEND STREEKBEWUST- ZIJN IN FRANS-VLAANDEREN. Frans-Vlaanderen, dat drie eeuwen ge leden van de Nederlandse cultuurge meenschap werd afgezonderd, is thans een stevig streekbewustzijn aan het groeien. Terwijl het sappige Vlaamse dialect, dat nog door amper 100.000 in woners van de landelijke Westhoek ge sproken wordt, dreigt uit te sterven op de lippen van de huidige generatie veer tigers. stelt men sedert een tiental jaren een steeds levendiger wordende belang stelling vast voor alles wat te maken heeft met de eigen volksaard: de eeuwe noude tradities, de folklore, de typische bouwstijl en zeker ook de liederenschat. In het licht van deze verrassende evolu tie moet men ook het gelukkig initiatief zien van de Westvlaamse werkgroep (uit Kemmell 'Malegijs' tot de heruitgave van het in 1856 verschenen standaar dwerk 'Chants populaires des Fla- mands de France' van de juristen musi coloog Edmond de Coussemaker, uit Bailleuil of Belle. Dit prachtige boek met Frans-Vlaamse volksliederen wordt door al degenen, die in deze streek ijveren voor het behoud van de eigen volksaard, beschouwd als een bijbel en een wegwijzer. Ook voor de Nederlan ders bevat het echter een meestal al tot de verre folklore behorende schat. De meeste van de 150 liederen, die in dit werk werden opgenomen zullen de meesten - zij het dan in een wat gewij zigde vorm - herkennen. De meolodie za 1 wellicht een beetje anders klinken en de tekst is gesteld in het oud- Nederlands, maar juist deze confronta tie is zo boeiend. 'Jr

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 32