Vlaamse RAND courant „De schonen ouwen tijd..., ik word kwaad als ze dat zeggen HET MOET VANZELF UIT HET POTLOODJE GLIJDEN Scheiden van de markt ext™ Ideaal Zonde? ZULMA KETELS WAS STAARTENSNIJDSTER VOOR EEN LOKERSE VILTFABRIEK Johan de Vries maakt autobiografie af Kleinzoon oom Hibbe reageerde op publicaties ZEEUWSCH-VLAANDEREN N„ r ii moet er me bij 't scheiden nan de markt toch echt nog iets can het hart. Bemoeizucht zij mij verre, maar hebt u soms ook die twee bewindslieden gezien die in eikaars armen vielenOp een foto in de krant? Het uraren een dikke en een dunne en het was geen gezicht Misschien hebben hun vrouwen naderhand xcel gezegd, wat deden jullie gek. Zouden ze zat geweest zijn? Neemt u mij met kwalijk, niets menselijks is hen hopelijk vreemd en als ze elkaar weten te omhelzen dan kunnen ze best ook ecu keer beschonken zijn. Erg goed pruimen kan ik liet toch niet. Ik was trots op de steriele hooghartigheid die onze regeer ders steeds bij begroetingen en afscheid nemen ten toon spreidden. En ik pleit voor wederinvoering van de hojfe- hjke handkus van heren bij dames. Dit laatste zeg ik cr maar even voor het gemak bij. Maar nu.' Minister Vrede- ling heeft in een interview bekend: ..Ik heb een zwak voor Dries". Laten we hel daar dan maar op houden. Twee mannen in innige omhelzing met een oosters tintje: het wordt wél even wennen! Hoe moet iemand zich voelen die een ideaal in vervulling ziet gaan? Hij bevindt zich dan waarschijnlijk innerlijk in een dorre leegte waartegen de beste afweer is het zo vlug mogelijk gnjpen naar een nieuw ideaal. Dan blijft er wat te doen Piet en Uze zullen het in hun jonge jaren nooit hebben durven dromen. Iivn enig ideaal was de lijkver branding. maar daar hadden ze dan ook alles voor over. Zoals een ander spaart vooreen eigen huis zo besteedden zij al hun energie aan het uitdragen van de beginselen der lijkverbranding. Ze waren erdoor gegrepen en erdoor be geesterd en vergaten er bijkans door te leven. Buitenbeen tjes waren het op dat gebied en ze vonden dat maar wat geweldig. Hun argumenten zijn me ontschoten, ze gingen langs me heen. ik had teveel zin in het leven. Soms zei ik weieens tegen hen: ..Misschien doeik het ook wel; waarom eigenlijk niet?" Maar echt warm konden ze me er met toe krijgen. Ik herhaal: ik had te veel dingen te doen die met het leven voor de dood in verband stonden. De motieven van Piet en Lize hadden te maken met ruimtegebrek en ook iets uit slaande met hygiene. Buitendien had Piet. iets tegen gods dienst hoewel hij op dat gebied absoluut leek was. Eerlijk gezegd had Lize niet zo n boodschap aan de lijkverbran ding. doch Piet ivas er heel J'anatiek in en zij was volg zaam. Achteloos brachten beiden het m gesprekken te berde: ..Wij laten onscremeren. Later. ..Dat later wilden ze welzo lang mogelijk uitstellen. Ze spraken als mensen die be zweren het roken niet na te zullen lalen" Dan ben ik netzo lief twee jaar eerder dood", wordt er dan aezead. Meni geen was. terwijl hij deze woorden uitsprak, al of niet door het roken al aan z'n laatste twee jaar bezig. Ze zeiden het zo trots, zo zelfbeicust. Lize en Piet. vooralals er mensen in de nabijheid waren - en die u aren er altijd - die hel onderwerp griezelig vonden. Sommigen liepen de koude rillingen over het lijf. ze toonden hun armen en zeiden: ..Kijk eens. ik krijg er kippevel van. „Ze huiver den daarbij. Dan voer de begeestering eerst goed door Piet en Lize volgde hem braaf met de aangeleerde motieven. Vandaag de dag neemt de crematie hand over hand toe en dat hebben Piet en Lize in hun stoutste verwachtingen nooit kunnen denken. Ik geloof ook dat de aardigheid er voor Piet voor een groot deel af zou zijn. Meemaken deden ze het zeker niet want ze waren nog geen dertig toen ze alle bei verongelukten De familie liet hen in een ouderwetse grafkuil te ruste leggen. Het waren de enigen met wie ze nooit over hun ideaal gesproken hadden. Ze dachten dat ze daar nog jaren de tijd voor hadden. Gisteren kwam ik bij 't scheiden van de markt mevrouw X tegen. Ze was vergezeld door een werelds uitziend man spersoon Mevrouw X is sinds enige tijd weduwe. Wc wa ren blij dat we elkaar weer eens zagen en maakten een praatje. De manspersoon zei dat hij even om tabak ging. „Ja. goed. doe dat", zei mevrouw X. Vertrouwelijk boog ze zich naar me over en vertelde dat de manspersoon bij haar ingetrokken was. ..Gezelligheid kent geen tijd", zei ze. Hij was niet uit deze streek. „Maar", voegde mevrouw X er een beetje beztoerend aan toe. „hoor eens J.. we sla pen niet. samen hoor". Mevrouw X is kennelijk een van de vele vrouwen die helaas nog altijd achtervolgd wordt door de paradijsvloek en bij voorbaat elke schijn van twijfel over een bestaande intimiteit tussen haar en de kostganger met wortel en tak wilde uitroeien. Ik was stomverbaasd over haar ontboezeming en liet dat ook merken. „Beste mevrouw X", zei ik. „i't is half drie in de middag, geen haar op mijn hoofd dat over slapen denkt. Slapen is bovendien geen zonde, maar gezond". „Nee, maar 't is datje 't weet", zei mevrouw X „Een gezellige oudejaarsviering en een gelukkig nieuwjaar", was mijn antwoord VRIJDAG 31 DECEMBER 1976 Postaal Hij wil nu het potloodje weer gnjpen om z'n autobiografie af te maken Nu moet- ie zich de volwassen Johan de Vries her inneren die een glanzende carrière maakte bij de PTT. Achereenvolgens kwam hij terecht, in Lekkerkerk. Ter- neuzen, Hulst en opnieuw Temeuzen en daar heeft-ie genoeg beleefd om er een dik boek mee te vullen. Wat hij zelf noemt postale herinneringen zullen er een belangrijke rol in spelen. Nare her inneringen ook. „En daar wil ik niet om heen, wanthetlevems nou eenmaal niet altijd rozengeur en maneschijn". Het dodelijk ongeluk dat. zijn zuster óverkwam en wat hij zelf als waarne mend directeur van hef postkantoor in Temeuzen meemaakte in het eerste oor logsjaar. „Op een bepaald ogenblik wordt er een Feldwebèl. of zoiets, bin nengelaten in mijn kamertje. De woning boven het postkantoor werd gevorderd en of wij maar voor de ver duistering wilden zorgen. Ik zeg: dat den hijvoorbeeld en een onderduiker in huis houden. In juli '44 pakten de Duit sers die onderduiker op en kregen ze hem aan het praten. Johan de Vries wist wat 'in te wachten stond en korte tijd later volgde inderdaad de arrestatie. Dat was een spannend moment. „Je weet dat ik nogal vlug kan schrijven. Als we dan op onze buik lagen te luiste ren naar de illegale radio-uitzendingen, noteerde ik wat. er gezegd werd. Dat werd netjes overgetypt en hier en daar verspreid. Toen de Duitsers kwamen had ik nog wat velletjes in m'n porte feuille zitten. Ik dacht: als ze dat vinden zit het niet goed. Dus ik vroeg of ik nog even naar het toilet mocht. Gelukkig gaven ze toestemming en zo heb ik die papiertjes nog kunnen verfrommelen en wegspoelen". Een half jaar werd Johan de Vries niet temin vastgehouden. Ook daarover gaat het helaas uitverkochte boek. In z'n memoires komt-ïe er op terug. We horen nog van De Vries LOKEREN - „De schonen ouwen tijd. ik word kw aad als ze dat zeggen. Nu is het ne schonen tijd, nu verdient ne mens tenminste zijnen boterham, wij werk ten voor 30 a 35 fr. per weeken meer dan tien uren per dag". Zulma Ketels spreekt met bitterheid over haar vroe ger beroep dat nu verdwenen is en waarvan zij een derlaatstc beoefenaars was. Tot voor acht jaar was Zulma Ke tels staartensnijdster vooreen Lokcrsc villfabriek. die vilthoeden produ ceerde en vanuit Belgie ondermeer naar Nederland exporteerde. gepland. Twee kenschetsende voor beelden zijn Oostende en Korl rijk. Waar aanvankelijk veel groter entiteiten zou den tot stand komen. In beide gevallen gebeurt inderdaad een gebieclsherincle- ling, maar dag heel wat bescheidener dan in 1975 werd voorgesteld door de experts. De belangrijkste gemeenten van Belgie. wat het aantal inwoners betreft, zullen op l januari 1977 zijn: A ntwerpen 543.201. Gent 252812: Luik 241 194, Charleroi 234.539: Brussel 153 405. Brugge 119.515. Schaarbeek 116 038 en Anderlecht 102 466. De grootste gemeenten, wat de totale oppen lakte betreft Doornik mcl21 373 ha. Antwerpen 21.224 ha en Couvin met 20.693 ha. De grootste Westvlaamse ge- meentewordt Diksmuide met 15.899 ha. Gent staat slechts op de 17e plaats met 15.642 ha. Na de herstructurering zullen de Belgi sche gemeente een gemiddeld aantal inwoners hebben van 16.565 en een ge middelde oppervlakte van 52 km2. Deze cijfertaal toont wel helder aan hoe in grijpend de maatregelen zijn, die op 1 januari 1977 van krachtworden. KOELE NllitUJAAUSWEWSEN IN BRUGGE - De laatste gemeenteraad van liet jaa'r is in Brugge steeds een feestelijke gebeurtenis. .Meestal wor den op een drafje enkele onbelangrijke punten afgehaspeld en daarna wordt de schuimwijn bovengehaald. Ditmaal verliep liet helemaal anders. Er werd vooreerst nog maar eens heftig gedis cussieerd over het financieel beleid. Er is voor het dienstjaar 1976 immers een tekort van 300 miljoen fr. en deze ra ming ligt dan nog aan de lage kant. Burgemeester M. van Maele gaf een overzicht \an de verwezenlijkingen tij dens de voorbije zes jaar en tot slot voegde hij eraan toe" „Ik hoop dat jullie het goed mogen doen. ten bate van de ganse bevolking, waarvoor ik me zes jaar lang héb ingezet". Deze toespraak had veel weg van een politiek testa ment. Zoals bekend, werd de traditio nele volstrekte meerderheid van de Christelijke Volkspartij (CVP) voor het eerst sedert een eeuw verbroken in Brugge Alle opppositiepartijen hebben nu de handen in elkaar geslagen om een nieuw college te vormen zonder de CVP en ze zijn hierin ook geslaagd. De nieuwe burgemeester wordt de socialistische volksvertegenwoórdiger Frank van Ac ker. Hij was trouwens de enige, die op de nieuwjaarsreceptie het woord voerde Hij wees vooral op de sociaal- economische crisistijd, die zwaar drukt op het beleid. Gebruikelijk is. dat alle partijen aan het woord komen, maar dit was ditmaal niet het geval. De atmos feer was trouwens verre van gezellig. Het ziet er trouwens naar uit. dat de huidige bewindsploeg onder leiding van de aftredende burgemeester M. van Maele. nog een tijdje het roer zal mogen in handen houden. Er werd immers een klacht ingediend bij de raad van state tegen de op 10 oktober gehouden ver kiezingen Dit hoge rechtscollege moet nog een beslissing terzake nemen en dit kan nog wel een paar weken duren. Over het algemeen verwacht men niet dat de verkiezingen nietig zullen verklaard worden. Afwachten is toch maar de boodschap! OOSTENDSE MONTMARTREWIJK WEER IN DE RAAD OOSTENDSE MONTMARTRE WIJK WEER IN DE RAAD - F.r gaat bijna geen enkele gemeenteraad voor hij in Oostende zonder een al dan niet pittige of vinnige bespreking over de perikelen van deMontmartrebuurt. Dit was nu eer het geval. Burgemeester Jan Piers heeft beslist een boontje voor dit plczierkwartieren liij steekt dit ook niet onder stoelen of banken. Enkele weken geleden nog bekende hij "deze wijk enig te vinden en ook typisch Oostends'. In antwoord op een interpellatie van Volksunieraadslid Van Steenkiste zei hij nu onomwonden. „Het Montmartre- kwartler van Oostende is als een pot ho ning. Iedereen wil er wat van snoepen Het is haast onvermijdelijk, dat er ook wat ongewenste vliegen op afkomen". Het raadslid jachtte dit maar een beden kelijke stellirigname. Hij vond. dat bur gemeester Piers 'rond de pot draaide', vermits tijdens de voorbije vijfmaanden de politie in deze buurt niet minder dan 32 maal moest tussenbeide komen. Er deden zich 26 vechtpartijen voor waar bij vijt agenten gewond werden. De heer Van Steenkiste herinnerde er nog aan. dat ook tal van aanrandingen en dief stallen gepleegd worden. Meisjes en zelfs gehuwde vrouwen in gezelschap van hun echtgenoot durven zich volgens dit raadslid niet meer in de Montmar- ircwijk wagen. Zalvend gaf burgemees ter toe dat er wel eens zaken gebeuren, die met door de beugel kunnen „Men mag ech ter niet overdrijven", voegde hij er aan toe. Toch zal nu een bespreking plaats hebben met de handelaarsbond van deze roemruchte wijk. Want soms loopt het toch wel de spuigaten uit... Staartensnijden verdween net als alle andere vormen van huisarbeid en de laatste jaren van haar harige loopbaan moest Zulma naar de fabriek gaan wer ken. waar ze vroeger slechts twee keer per week kwam om de staartjes af te halen en onthaard terug te brengen. Staartjes van konijnen, hazen en wilde konijnen of 'gariennes'. zoals ze in de plaatselijke vaktaal heten. ..Vrijdags trokken we met ons baleke (jutezaki naar de fabriek. Thuis goten we dan ons baleke leeg in een hoek. dampten met een halve vaagborstel de staartjes nat met water. Dan stampten we die om ze mals te krijgen. Over dat hoopke maakten-we dan een stelling met planken en zware stenen en we lie ten dat tot de maandag liggen. Dan wa ren de staartjes goed mals". De eigenlijke werkweek voor Zulma Ke tels en haar meestal vrouwelijke colle ga's begon op maandagochtend: „Ter wijl de kinderen zich nog klaarmaakten om naar school te gaan. zat ik al klaar met een plankje op mijn schoot, een bakje op dat plankje, en naast mij een emmer met staartjes. Met een speciale schaar sneed ik dan de haren van de staartjes, zodat er op mijnplankske een schoon zacht hoopke haar kwam te lig gen. Als ik er een hoeveelheid had deed ik dat in een propere zak. die ik van de fabriek had meegekregen" Zo ging het dan vijf dagen lang van s ochtends tot s avonds laat en vaak nog met medewerking van vader die na zijn werk wat staartjes hielp snijden om de af te geven hoeveelheid zo groot moge lijk te maken. „We moesten dan het haar in de zak naar de fabriek brengen en daar werd het dan gewogen om te controleren of we het meegekregen gewicht terug bin nenbrachten. en niet voor ons eigen wat haar hadden bewaard. Ook om te con troleren ol we het haar niet nat hadden gemaakt, want dun zou het zwaarder gewogen hebben. Als ge dat ne keer ge probeerd had. en ge kwaamt terug bin nen met meer gewicht dan dat ge gekre gen had. dan werd ge veel loon afge trokken" Spiegeltje Het huisje van Zulma is een spiegeltje en zo is het altijd geweest, verzekert ze ons. ook toen ze nog dagelijks onder het staartehaar zat- ..Properheid is belang rijk. meneer. Als we gedaan hadden stond de emmer en de borstel al klaar. Ik moest heel voorzichtig rechtstaan, mijn plank op mijn voorschoot leggen en de snippelingen voorzichtig wegva gen of het vloog allemaal in de lucht". Niettegenstaande de properheid hing er constant een afschuwelijke geur in huis: „Die staarten werden op de fabriek ge spoeld met sterk wateren met kwik. Dat verspreidde een geweldige geur. En kijk (ze opent haar mond wijd) de tanden werden erdoor aangetast. Er is hier ie mand uit de buurt aan gestorven zelfs. Elke dag dronk ik een liter melk om dat vergif tegen te gaan". Andere littekens die Zulma eraan over gehouden heeft, zijn op haar handen te zien: „Ik overwond mijn handen en de oorkes van de schaar met stof. maar door de vele bewegingen kreeg ik toch linken in mijn hand" Op de fabriek zelf was de werksituatie al niet beter, haar echtgenoot heeft er een bloedvergiftiging opgelopen, waarmee hij weken thuis zat. en de mannen moes ten eten aan hun werktafel De wormen kropen er vanuit de harige massa naar hun eten. Als haar man thuiskwam in-, specteerde ze hem van kop tot teen. Zulma heeft ondertussen ook nog zes kinderen laten opgroeien tot huwbare leeftijd. Geen van hen is het gaan zoe ken in de hoedennijverheid, en daar is ze wel gelukkig mee ook. Ze vindt het' maar best dal dit stuk grauwe sociale- geschiedenis met haar afsloot. I REEK NEIRYNCK ZULMA KETELS staarten snijden STADHUIS VAN DAMME WORDT EINDELIJK GERESTAUREERD - Het prachtige middeleeuwse stad huis van Damme wordt eindelijk geres taureerd. AI bijna vijftien jaar wordt er over gediscussieerd en er werden ook al enkele projecten opgemaakt, maar er kwam nooit iets van in huis. vooral .omdat deze kleine, landelijke gemeente niet over de nodige kredieten heschik- te. Het gaat immers maar om een dorp van 1000 inwoners. Per 1 januari 1977 wordt de toestand echter grondig gewijzigd, vermits Damme samengesmolten wordt met Sysele, Moerkerke en Oostkerke, waar door een leefgemeenschap van 9700 in woners zal ontstaan. Nogal duidelijk dat de naam niet van de kaart geveegd wordt.. Dit zou immers een historische doodzonde zijn. De nieuwe gemeente zal dus Damme heten Toch zijn het de ge kozenen van de huidige raad, die beslist hebben volgend jaar de restauratie van het uit 1464 dagtekend stadhuis te laten uitvoeren Hiermede is een uitgave ge moeid van 20.5 miljoen lr maar die staat komt tussenbeide met een subsi die van 60' en ook de provinciaal be stuur van West-Vlaanderen zal een toe lage verstrekken. Uileindelijk moet uit de gemeentekas toch nog een som van 7,6 miljoen lr. geput worden en het hui dige Damme had dit ongetwijfeld nooit kunnen oolwerken DR is dan alvast een winstpunt voor de gemeen teftisies. die zoveel kwaad bloed zetten in België. NOG 589 GEMEENTEN - Het is wellicht goed er even aan te herinneren, dat op 1 januari 1977 het aantal gemeenten in België bij toepassing van de wet van 30 december 1975 van 2359 zal herleid wor den tot slechts 589. Deze hervorming is de meest radicale, die- het Belgisch ge meentewezen sedert het einde van het Ancien Régime heelt ondergaan. Reeds tien jaar is men aan dit drastische plan •aan het werken. Zoals bekend werden reeds eerder belangrijke fusies verricht. De grootste was dez.e van Brugge dal in 1970 werd samengevoegd met al zijn randgemeenten, waardoor het. aantal inwoners van 50.000 steeg tot 120.000. Men had in deze nieuwesi ad met tal van moeilijkheden af te rekenen, vooral van financiële aard. Men kwam immers tot de vaststelling, dat de kosten veel hoger opliepen, dan oorspronkelijk vermoed. Daarom werd door het stadsbestuur van Brugge vurig gepleit voor een evenwichtiger verdeling van de aan de gemeenten toegekende staatskredie- ten Het ganse probleem moet opnieuw bestudeerd worden. Een en ander heeft ook tot gevolg gehad, dat de fusies van 1 januari 1977 in feite nog niet zo groots opgevat zijn als oorspronkelijk werd De gotische zaal van het Sint-Janshospitaal in Brugge. TERNEUZEN- In z'n eigen levensverhaal is Johan de Vries nu zowat 20. Hij maakt zich op om de rest ook aan het papier toe te vertrouwen. „Nee. ik kan nu onmoge lijk zeggen hoe dat er uit gaat zien. Dat lukte me ook niet toen ik aan m'n jeugdher inneringen begon. Dat moet al schrijvende vanzelf uit het potloodje glijden". De 80-jarige Temeuzensc schrijver heeft de ervaring dat de herinneringen vanzelf voven komen drijven als hij zich aan het karwei zet. ..Ik weet in ieder geval zeker dat er nog een heleboel tc \-ertellen valt". K De PZC publiceerde zeven fragmenten uit De Vries' op schrift gestelde jeugd herinneringen. Hij kreeg er talloze reac ties op die bijna zonder uitzondering po sitief waren. Hoewel de verhalen alleen in de Zeeuws-Vlaamse editie versche nen. kwamen er zelfs telefoontjes van geïnteresseerde randstedelingen, die over de publicaties hadden vernomen. Respons vooral ook van mensen die fo to's herkenden en ettelijke uitnodigin gen om 'eens te komen praten over die tijd'. „Ik krijg heter nog druk mee", zegt De Vries Sommige namen is-ie alweer kwijt, maar één reactie zal hij in ieder geval niet gauw vergeten Het verhaal over het zwarte schaap van de familie, de le gendarische oom Hibbe. leverde neui een telefoontje en een bezoekje op van diens kleinzoon. Voor Johan de Vries het zoveelste bewijs dat de wereld erg klein is. want die kleinzoon - een geres pecteerd burger overigens - bleek toe vallig in Temeuzen te wonen. „Ik had daar geen flauw idee van. Dat was voor mij werkelijk een opvallende reactie- Gelukkig was-ie er niet boos over. Hij heeft me zelfs nog wat meer verteld over ome Hibbe". gaat zo maarniet, daar kan ik alleen niet over beslissen. Maar die Duitser hield voetbij stuk. Ik kreeg24 uur. In feite had ik geen keus, want ze dreigden me mee te nemen als het niet in orde zou komen. De PTT-directle in Middelburg wilde eerst geen toestemming geven. De hoofddirectie van de PTT moest er zelfs nog aan te pas komen om het uiteinde lijk 's avonds rond t.e krijgen. Ik ben er nog rustig onder gebleven. Ik had trou wens al voorbereidingen getroffen, maar plezierig is toch anders. Het wasje rein ste ambtenarij ze laten je lekker in de steek met je problemen". Boek Over een andere herinnering aan de oorlog schreef Johan de Vries al in 1945 een boek. dat een jaar later werd uitge geven. complimenten meekreeg van Lou de Jong en al snel was uitverkocht. Het heet 'Van Amersfoorter tot IJssel- liniegraver' en handelt over De Vries wederwaardigheden tussen juli en de cember '44. Hij was geen verzetsheld, maar hij deed wel iets illegaals. Luiste ren naar de radiouitzendingen uit Lon-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 31