Zeeland al op schaats Brand legt opslagruimte camping Kenesse in de as Gladheid op Zeeuwse wegen kon effectief worden bestreden i PZC/provincie Uit Middelburgs stadhuis gestolen schilderij nog zoek Wedgwood S r POLITIE WAARSCHUWT VOOR 'VEEL' TE DUN IJS almanak Turkse wouwen op de vuist Zet dit eens heel overmoedig op uw verlanglijstje. MOERMAN pe Walstr. 94 - Vlissingen „HET IS NOG VOLKOMEN ONBETROUWBAAR" VLISSINGEN - Op verschillende plaatsen in Zeeland in het Zeeuwse hebben sportievelingen donderdag de schaatsen al ondergebonden. Zo zwaaide en zwierde men vrolijk rond op de-ondergespoten ijsbaan in Goes-Zuid, op een ondiep slootje bij 's-Heer Arendskerke en op het Oude Gat te Arnemüiden. Het schaatsen gebeurde overigens zeer tegen de zin van de rijkspolitie ter plaatse. „Het$s is beslist nog niet goed. wij nemen dan ook geen enkele verant woording op ons. Maar ja, wat doe je als een hele horde mensen het ijs op trekt Ze hebben toch zeker hun ei gen verantwoordelijkheid. We heb ben ze bovendien woensdag nog zo veel mogelijk gewaarschuwd", aldus een woordvoerder van de rijkspolitie te Amemuiden. Ook elders in Zee land is het ijs nog van volstrekt onbe trouwbare aard. De meeste politie korpsen hebben er nog niet eens aan gedacht het te keuren. „Er is gewoon nog geen sprake van dat op - vrij diepe - sloten, plassen of kreken al kan worden geschaatst. Het ijs in in de meeste gevallen nog niet dikker dan een centimeter of vier en dat moet ongeveer tien centimeter wor den. Nog even geduld, dus", zo merkte men van politiezijde op. De Terneuzense politie riep donder dag mensen die op sloten en plassen de schaatsen hadden ondergebon den van het ijs af. „Het is nog volko men onbetrouwbaar", vond men ook hier. „Volgens de Terneuzense poli tieverordening is het zich begeven op onbetrouwbaar ijs zelfs strafbaar", aldus een woordvoerder. Het ziet er overigens niet naar uit, dat er op korte termijn al 'veilig' ge schaatst kan worden op dieper wa ter. Het KNMI-station in Vlissingen mat donderdagmorgen weliswaar nog 6,4 graden Celcius onder nul, maar in de avond keerde het weerty pe: omstreeks zeven uur was het één graad boven nul. Een woordvoerder van het Meteo-station deelde desge vraagd mee dat de temperaturen vandaag - 'als de verwachtingen kloppen' - zullen stij gen tot ongeveer drie graden boven nul. Zaterdag zal dat ongeveer +5 graden en zondag +6 graden worden. Temperaturen, die beslist nog niet op echte schaat spret lijken VIER PAARDEN OP NIPPERTJE GERED; OORZAAK BRAND NOG ONRF.KF.Nf) Verkoop bungalow aangehouden WESTKAPELLE - Notaris F. A. Moerel te Gouda en notaris A. E. d'Angremont te Middelburg hebben donderdagmid dag in café 'Kasteel van Batavia' te Westkapelle tijdens, een openbare vei ling de bungalow met garage, erf en tuin aan de Parkweg 17 te Westkapelle en groot 10.90 are niet verkocht. De hoogst e inschrijver schreef in voor een bedrag van 265.000,-. Daarvoor werd het per ceel niet gegund. Foto: Adriaan Boudain, geschilderd door Philips v wordt sinds 25 november vermist. i Dijk in 1738. Het schilderij VRIJDAG 31 DECEMBER 1976 VERDWENEN OP 25 NOVEMBER MIDDELBURG- Bij de Middelburgse politie is nog geen enkele tip binnengeko men over het op 25 november gestolen schilderijtje van Philips van Dijk uit het Middelburgse stadhuis. Het 18e eeuwse schilderij, is een portret van Abraham Boudain, heer van Schallagh (1688-1745) en is eigendom van het Rijksmuseum in Amsterdam. Sinds 1950 verbleef het doek, dat de afmetingen heeft van 36 bij 30,5 centimeter in het Middelburgse stadhuis. Het uit 1738 daterende schilderij is vermoedelijk tijdens de lunch op 25 november uit het stadhuis ontvreemd. Pas op 10 december werd bij de gemeentepolitie aan gifte gedaan van vermissing, aangezien men van mening was dathet doek vooreen restauratiebeurt was Weggehaald. BRANDWEER BESTREED VUUR MET GROOT MATERIEEL RENESSE - Een feüe brand heeft donderdagochtend de grote opslagruimte van cam ping 'Bonafide' in Renesse in de as gelegd. Vier paarden die zich in de huur bevonden konden op het nippertje in veiligheid wor den gebracht. De brandweer, die met groot materieel was uit gerukt, kon het tegen de schuur gebouwde woonhuis met veel moeite behouden. Over de oor zaak van de brand tast men nog in het duister. Over de omvang van de schade was donderdaga vond nog niets bekend. Om ongeveer half negen donderda gochtend ontdekte de op de camping werkzaam zijnde heer A. Kriens de brand, die in het stro dat boven de paardenstal was opgeslagen woedde. Hij waarschuwde direct de eigenaar van de camping, de heer N. Beije, die het vuur met een brandblusapparaat te lijf ging, maar al spoedig merkte dat hij tegen het zich snel verspreidende vuur niets was opgewassen. Hij waarschuwde daarna de brandweer. ZEEUWSE Record Daar wij wat nonchalant waren om gesprongen met het wêkmechanisme van een kortgeleden bekomen wek kerradio, werden wij gistermorgen zéér ontijdig uit de slaap gerukt. Kort voor achten was het en de ener gieke stem van een joviaal aandoend persoon schalde door het slaapver trek. Hij wekte de op dat uur luiste rende huisvrouwen op die ochtend zéér grote oliebollen te bakken en die in de studio te laten bezichtigen. „En de vervaar dig ster van de groot ste oliebol heeft gewonnen en komt in aanmerking voor een prijs, be staande uit een wekkerradio." sprak de man vief onze slaapkamer in. Dat soort abrupte mededelingen slaat bij ons in de toestand tussen droom en daad altijd een lelijk gat in de dag. Een ivedstrijd grote oliebollen bak ken, Brrrr. En dat, terwijl we toch gek zijn op re cords. Zonnebloemen als de Lange Jan, suikerbieten als bomtrecliters, aardappelknollen als sneeuwpop pen-we lezen het allemaal met rooie oortjes. Maar meldingen over reuze oliebollen op de nuchtere maag. Nee hoor, we kunnen er niet tegen. Toen toij dan ook bij zinnen waren gistermorgen was het eerste dat wij ons voornamen heden, oudejaars dag, geen oliebol te nuttigen. Maar wedden, dat wij er vandaag toch acht tot tien naar binnenwer ken 't Is tenslotte nog geen nieutbjaar. Schaatsen op het Amemuidse Oude Gat, ondanks waarschuwingen van de politie. Droge kleren. Men gebruikte voor de blussingswerk zaamheden tien lagedrukspuiten en drie hogedruk spuiten. Tijdens het blussen kregen verschillende brand weerlieden last van het steenkoude water dat op hun kleding droop en be vroor. Zij moesten door de politie naar huis worden gebracht om droge kleren aan te trekken, waarna zij weer aan het blussen konden deelnemen. Hoewel de brandweer er in slaagde het woonhuis te behouden bleek later dat het vuur zich al tot op ongeveer een halve meter inder de pannen van het woonhuis had ingevreten. Toen de brandweer tenslotte de grote stenen zijmuur van de schuur konden omtrek ken, was het grootste deel van het werk geklaard en kon men zich gaan bezig houden methetnablussen, datop onge veer vijf uur duurde. Van de schuur was toen niet meer over dan een geblakerde puinhoop. De ver schillende zich in de schuur bevindende kleine werktuigen konden als verloren worden beschouwd. De eigenaar was voor zowel de schuur als de inboedel tegen brand verzekerd. Engels vrachtschip vast en weer vlot bij Schone Waardin VLISSINGEN - In de nacht van woens dag op donderdag is rond kwart voor één het Britse vrachtschip Regent's Park bij de rode boei bij de Schone Waardin aan de grond gelopen. Om kwart over één kon het 1600 ton me tende vrachtschip op eigen gelegen heid los komen. De eventuele schade die de Regent's Park heeft opgelopen is niet bekend. De Brit heeft tot donderdagmorgen twaall uur op de rede van Vlissingen gelegen. Het schip liep vast toen het uit de rich ting van Antwerpen naar Vlissingen voer. In de loop van donderdagmiddag koerste het Engelse vrachtschip naar open zee. Ontslag notaris Van den Briel Middelburg MIDDELBURG - De heer H. van den Briel is bij koninklijk besluit van 19 no vember eervol ontslag verleend uit zijn ambt als notaris in de gemeente Mid delburg, Het ontslag van de heer Van den Briel gaat per 1 januari 1978 in. (ADVERTENTIE] EEN BLOEMRIJK 1977 bloemen De volkomen in as gelegde schuur van camping 'Bonafide'. Nieuwjaarsbal MIDDELBURG - De jeugdsociëteit 'Second Home' houdt zaterdagavond 1 januari in de kelder van de Ontmoe- tingskerk een 'nkeuwjaarsbal'. De bij eenkomst, die bedoeld is voor leden en nieHeden, begint om half acht. STROOIPLOEGEN BINNEN HALF UUR PARAAT SAMFNWFRKTNP bi^ de Provincie- Binnen de bebouwde juiste gradatie van bestrijding uit te ozVlvlIMN VV iLRIViiN vr kommen liet de verantwoordelijkheid kunnen rukken. Deze fases bestaan uit Tclfhedienin; SAMENWERKING MET POLITIE VOLDOET GOED MIDDELBURG - Rijks- en provinciale waterstaat en gemeentelijke rein igingsdiensten hebben de gladheid op de wegen deze week bijzonder effectief kunnen bestrijden. Navraag bij de ver schillende instanties leerde namelijk dat men over het algemeen binnen het half uur ploegen op de weg kan hebben die met hun strooiwagens aan het werk kunnen. Problemen met de gladheid hebben zich zeker op de doorgaande wegen nergens voorgedaan. De diensten gemeentereiniging van de gemeenten en de verschillende dienst- knngen van provinciale waterstaat worden vrijwel altijd door de politie geattendeerd op gladheid. In enkele ge vallen heeft men zelf een dienst die erop uitgestuurd wordt om eventuele glad heid te constateren. Een van deze dienstkringen is de dlenstkring Walcheren van provinciale waterstaat. Iedere nacht gaan er drie man op pad om te kijken of er op de provinciale wegen van Walcheren aan leiding is om zout te strooien. Indien deze noodzaak aanwezig is, worden de andere leden van het 'strooiteam' opge roepen en gaat men zout laden bij de drie opslagplaatsen: in Serooskerke, Koudekerke en Abeele. Ieder team be staat uit drie man. Het plaatsvervangend hoofd van de dlenstkring Walcheren, de heer L. de Nooijer, vertelt dat de laatste dagen consequent is gestrooid. „Onze dienstkring strooit alleen de we gen op Walcheren die in onderhoud zijn bij de provincie. Binnen de bebouwde kommen ligt de verantwoordelijkheid bij de betreffende gemeenten", aldus de heer De Nooijer. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt een andere methode toegepast, De heer H. J. van de Linde van provinciale wa terstaat legt uit dat hier met zes ploegen bij gladheid wordt gewerkt. „Zodra het vermoeden rijst dat er gladheid op kan treden - er wordt frequent geluisterd naar de weerberichten - waarschuwt ie dere kantonnier zijn collega's. In totaal is er zestig kilometer weg te bestrooien en iedere kantonnier heeft de verant woordelijkheid voor zijn eigen wegge deelte. Het strooien wordt uitgevoerd met huurwagens waarop een strooi- installatie wordt aangebracht. Fietspa den worden met twee speciale wagen tjes van provinciale waterstaat be strooid", legt de heer Van de Linde uit. „In de meeste gevallen wordt er bij ons met een menging van zand en zout ge strooid. In de eerste plaats omdat men dan beter ziet dat er gestrooid is, in de tweede plaats omdat alleen zout niet goed is", aldus de heer Van de Linde. Voorraden De voorraden zout, dat wordt aange voerd vanuit Boekelo, zijn bij de meeste instanties op tijd aangevuld. Op Wal cheren heeft men ruimschoots vol doende en ook de gemeenten Goes, Middelburg en Vlissingen hebben vol doende zout. In West-Zeeuwsch- Vlaanderen moet nu bijbesteld worden om de gladheid het hoofd te kunnen bieden. In Goes heeft men een faseregeling op gezet om direct na de melding met de juiste gradatie van bestrijding uit te kunnen rukken. Deze fases bestaan uit gladheid op asfalt, klinkers, plaatselijke gladheid en 'groot alarm', waarbij alle materieel wordt ingeschakeld. In Goes wordt gewerkt met vier wagens, drie voor de bebouwde kom van Goes en één wagen voor de kernen van de ge meente. Vijf man staan dag en nacht pa raat om de gladheid te bestrijden. De heer H. J. H. L. Souer van de gemeen tereiniging Goes legt uit dat men in Goes normen hanteert die zijn aangege ven door de Nederlandse Vereniging van Reinigingsdirecteuren. „Deze richt lijnen variëren van lichte sneeuw to.t zware ijzel. Naar aanleiding hiervan' worden ook de mengsels zout of zand bepaald", aldus de heer Souer. Evenals in andere gemeenten wordt ook Goes in de meeste gevallen door de poli tie attent gemaakt op gladheid. De rijkspolitie verzorgt deze taak in de pro vincie waar geen gemeentekorpsen zijn. Volgens de heer Souer is het bestrijden van gladheid met zout een dure metho de. „Er zitten natuurlijk bezwaren aan zout, maar financieelis het niet de duur ste methode. Zoutheeft een werking tot 15 graden Celcius onder nul, lagere temperaturen komen vrijwel niet in Ne derland voor. Andere methoden zijn het bestnjden met pure alcohol of calcium, wat veel kostbaarder is. Deze worden toegepast op vliegvelden, voor zover ik weet", vertelt de heer Souer. Zoals vermeld speelt de politie een be langrijke rol bij liet bestrijden van de gladheid in de gemeenten, maar ook op provinciale wegen. De surveillance- ploegen melden, zodra sprake is van gladheid, het bureau de plaatsen waar gladheid is opgetreden. Vanuit het bu reau of de centrale meldkamer in Mid delburg worden dan de diverse instan ties ingelicht. Binnen een half uur zit men op de weg. „Provinciale waterstaat en rijkswater staat hoeven bijna nooit gewaarschuwd te worden omdat zij ook zelf een oogje in het zeil houden. De gemeenten echter zijn eigenlijk afhankelijk en dan uiter aard met name 's nachts, van de waar nemingen van de politie", aldus een woordvoerder van de politie Middel burg. Overdag worden de waarnemingen ver richt door de reinigingsdienst zelf, die dan, naar zeggen van een woordvoerder van de Vlissingse reinigingsdienst, toch met wagens op de wegen zitten. Binnen de gemeenten worden, zo bleek uit ge sprekken, voornamelijk de doorgaande routes bestrooid met zout of een mengsel van zout met zand. Maar ook de straten waarvan het open baar vervoer druk gébruik maakt wor den door de gemeentereiniging 'meege nomen'. In Vlissingen tracht men zoveel mogelijk gestrooid te hebben voordat de eerste bussen van het openbaar vervoer op de weg verschijnen. „In de meeste gevallen lukt dat ook", aldus de woord voerder. In de afgelopen dagen zijn er relatief ge zien weinig ongelukken voortgekomen uit de gladheid. In Vlissingen had men geen een ongeluk ten gevolge van de snel optredende gladheid, in Middel burg had men zeven gevallen, terwijl de meldkamer van de rijkspolitie mee deelde dat het aantal ongevallen door de gladheid niet extra hoog was, „rela tief gezien zelfs laag", Hoeveel gevallen precies bekend waren bij de meldkamer kon men niet meedelen. TERNEUZEN- Een vete tussen twee in Terneuzen wonende Turkse families heeft donderdagmorgen tot een hand gemeen geleid, waarbij mevrouw I. K. verwondingen aan hoofd en duim op liep. De ruzie ontstond toen ze in een busje wilde stappen, waarin op dat moment al de Turkse mevrouw C. met een dochter en een schoondochter zat. Dit drietal begon een scheldpartij en trok later waarschijnlijk een mes. Me vrouw K. moest uiteindelijk het busje lichtgewond verlaten. Internationale Rode Kruis wandeltocht in Middelburg MIDDELBURG - Het Rode kruis, afde ling Middelburg, houdt op zaterdag 26 maart een internationale wandeltocht in Middelburg. De start is bij de sporthal 'Voorborch' aan de Breeweg te Middel burg. Men kan inschrijven voor de af standen 5, 10, 15, 20 en 40 kilometer. Inschrijving is mogelijk tot 12 maart. Ondertussen trachtte hij samen met de heer Kriens de paarden uit de bran dende schuur te halen. Dit kostte erg veel moeite omdat de dieren die. in pa niek waren geraakt de schuur niet wil den verlaten. De brandweer van Renes se, later bijgestaan door een hogedruk- eenheid uit Haamstede, was na melding snel ter plaatse. Het was snel duidelijk dat er van de met stro en hooi gevulde schuur niets meer viel te redden. De brandweer concen treerde zich daarom hoofdzakelijk op het veilig stellen van het aan de schuur gebouwde woonhuis van de ouders van de heer Beije.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2