ALE ZEEUWSE COURANT „VAN AGT BENADERDE EERST LOU DE JONG" Dr. Scheffer: „ik ben voor tweede keer veroordeeld" Op Zeeuwse wegen in '76 stabilisatie van het aantal doden in het verkeer Militair tribunaal opgeheven na vrijlating van Carillo Dr. Scheffer na ontheffing van Menten-onderzoek: VERKLARING OVER LIQUIDATIE KOERIERSTER Mfndcr knallen, meer sierwerk pagina 13 219e jaargang no. 310 Vrijdag 31 december 1976 If ft lijf j JÊÊ - algemene zeeuwse VOOR VEILIG VERZEKEREN DEN HAAG - Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie is enkele weken geleden als eerste instantie aangewezen het historisch onderzoek naar het verleden van Pieter Nicolaas Menten te verrichten. Dit is donderdag bekend geworden uit verklaringen van dr. H. J. Scheffer die zijn opdracht tot het doen van een historisch-wetenschappelijk onderzoek in de zaak-Menten donder dag door minister Van Agt (justitie) zag herroepen. Scheffer werd in 1951 veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf wegens zijn aandeel in de moord op een Rotterdamse koerierster, enkele weken na de bevrijding. VERBLIJF INOOST- BERLIJN BEKNOT WEST-BERLIJN (DPA) - De Duitse Democratische Republiek heeft don derdag plotseling de verblijfsmoge lijkheden voor buitenlanders die uit het westelijke stadsdeel komen beknot. Vanaf 1 januari moeten zij, evenals Westduitsers en inwoners van West- Berlijn. de stad voor middernacht ver laten hebben. Tot nog toe kon men een dagpasje voor 24 uur krijgen waardoorovemachting in Oost-Berlijn mogelijk was. Scheffer was de derde kandidaat die minister Van Agt voor het historisch onderzoek had aangezocht. Eerder trokken de hoogleraren Van Gunsteren en Heijer zich terug. Naar donderdag pas bekend werd, blijkt dr. Lou de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, als eerste voor het onderzoek te zijn gepolst. Lou de Jong leverde bij Van Agt een memorandum in met voorwaarden waaraan bij een historisch onderzoek naar Men tens verleden moest worden voldaan. Scheffer: „Maar Van Agt vond dat De Jong met zijn memorandum wat al te hard van stapel liep". Het ministe rie van justitie heeft inmiddels de'woor den van Scheffer bevestigd. Nadere me dedelingen over de eventuele rol van het. rijksinstituut bij het onderzoek wenst het departement van justitie niet te doen Scheffer heeft er in zijn oriënterende ge sprekken met minister Van Agt op ge wezen dat een goede verstandhouding tussen justitie en het instituut van De Jong van groot belang zou zijn voor zijn werkzaamheden Donderdagmiddag heeft Van Agt in een gesprek met Lou de Jong de gestoorde relatie hersteld. Lou de Jong heeft donderdag laten weten dat hij in geen geval de tijd zal vinden zich op dit moment met het historisch PAGINA 2 schaatspret Zeeland waa het ijs. PAGINA 3 druk PAGINA 4 gelukkiger WiesenMarieSchiemanuit,Axelblazen even uit na twintig jaar ontwikkelings werk ..Afrikanen zijn waarschijnlijk 5 stukken gelukkiger dan wij PAGINA 7 winst vuist onderzoek bezig te houden. Toch gaan in politiek Den Haag steeds meer stemmen op die na de drie mislukte po gingen van Van Agt, het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie als de juiste instelling zien voor het verrichten van het onderzoek om op die manier uit de impasse te geraken. Beoordelingsfout Dr. Scheffer is er bij de aanvaar ding van de naar zijn oordeel „ver erende opdracht" van uit gegaan dat minister Van Agt zijn oorlogsver- DEN HAAG - Dr H. J. Scheffer is. door emotie overmand, een ogenblik sprake loos tijdens de twee uur durende pers conferentie in het Haagse Nieuwspoort, waarop hij vrijwel onafgebroken aan het woord was. leden kende. Scheffer. die in de oorlog in het verzet zat, informeerde bij Van Agt of die van zijn oorlogsverleden op de hoogte was. Uit de bevestigende ja- knik van Van Agt maakte Scheffer op dat de bewindsman ook wist dat Schef fer enkele weken na de oorlog betrok ken was bij de liquidatie van de Rot terdamse Kitty van der Have die de verzetsgroep van Scheffer verraden zou hebben. „Van Agt bleek van de li quidatie niets te weten. Ik had hem er concreter op moeten wijzen. Noem het maar een beoordelingsfout van mij". „Ik heb Van Agt er juist op gewezen dat een antecedentenonderzoek van alle mensen die bij het onderzoek naar het verleden rond Menten betrokken zou den zijn, een eerste vereiste was", aldus Scheffer. Inmiddels hebben enkele Tweede-Kamerleden hun verwondering uitgesproken over het feit dat Van Agt het verleden van Scheffer niet heeft uit- gezocht. PvdA'er Kosto vindt dat Van Agt mede schuldig is „aan wat Scheffer is aangedaan Volgens minister Van Agtlaatde Wetop de justitiële documenten niet toe dat gegevens uit het verzetsverleden van Scheffer gelicht worden, omdat het al meer dan 25 jaar geleden is. Bovendien is Scheffer als secretaris van de sociaal-wetenschappelijke raad van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen in overheidsdienst. Van Agt nam aan dat Scheffer derhalve reeds een antecedentenonderzoek had ondergaan. Scheffer werd woensdagavond om tien uur door Van Agt op de hoogte gesteld Slot zie pagina 3 kolom 5) MADRID - De Spaanse communistenleider Santiago Carrillo zwaait door het raampje van de wagen, waarmee hij uit de gevangenis in Madrid was opgehaald, nadat hij door het storten van een borgsom van 11.000 gulden op vrije voeten was DUBBELE TEGEMOETKOMING AAN SPAANSE OPPOSITIE MADRID (UPI, AFP) - Santiago Carril lo, de 62-jarige topman van de Spaanse communistische partij (pee), is don derdagmiddag na acht dagen hechtenis tegen een borgsom van circa 11.000 gulden vrijgelaten. De beschikking werd donderdagochtend genomen door het Madrileense tribunaal voor de openbare orde, dat daarna door de gering werd opgeheven. Carrillo was op 22 december met zeven andere leden van het PCE-bestuur op gepakt en beschuldigd van 'illigale ver eniging" De PCE is nog steeds verboden en moet volgens de huidige regering worden uitgesloten van de algemene DEN HAAG - „Ik ben uitermate onbe hoorlijk behandeld in de pers. Hierdoor ben ik voor de tweede maal veroor deeld. Is mijn naam misschien Men ten?" Dit zei donderdagmiddag een geëmotioneerde dr. Scheffer. de afge wezen historisch-wetenschappelijk onderzoeker in de zaak-Menten, tijdens een persconferentie in het Haagse Nieuwspoort. Hij beschuldigde de pers van grote nala tigheid en onzorgvuldigheid bij de weergave van zijn betrokkenheid bij de liquidatie van de koerierster Kitty van der Have, kort na het einde van de oor log. „De feiten zijn kennelijk niet heilig meer", aldus dr. Scheffer, die zelf oud journalist is. over het werk van zijn vroegere collega's „Toen de kranten aandacht gingen schenken aan de li quidatie van de koerierster, dacht ik: daar komt keet van". Dr. Scheffer ver telde de pers uitvoerig de achtergron den van de liquidatie van de Rotter damse Kitty van der Have wegens ver raad. Het lijk van de 25-jarige koerier ster werd op 11 juni 1945 in het Rotter damse Boerengat gevonden. Waarom werd de jonge vrouw gedood? Dr. Scheffer: „We wisten na verklarin gen die SD'ers na de oorlog hadden afge legd. dat ze verraad had gepleegd. Eerst ontkende ze. Later zei ze dat ze een Duitse militair waarop ze verliefd was. had gewaarschuwd". Dr. Scheffer had kort na de oorlog, als plaatsvervangend hoofd van de Poli tieke Opsporingsdienst (POD), de be voegdheid om arrestaties te verrichten. „Toen dat eenmaal gebeurd was. vroe gen we ons af wat er moest gebeuren. En toen ging er iets fout" Mentaliteit Bij de beoordeling van de dood van Kitty van der Have moet volgens dr. Scheffer rekening gehouden worden met de mentaliteit van kort na de oor log. „Dat is een heel belangrijke factor. Ik zat in dat deel van liet verzet dat het zware werk deed en zich ook bezig hield met liquidaties, de zogenaamde L-gevallen. Het was een beveiliging tegen penetratie. We hadden eigenlijk alleen de keus tussen een enorm pak slaag of liquideren. We konden iemand in de oorlogstijd niet opsluiten". Volgens dr. Scheffer overheerste na de oorlog sterk het gevoel dat er van de bijzondere rechtspleging niets zou ko men. ..En we hebben wel een beetje ge lijk gehad". Bovendien raakte je vol gens hem de houding uit de oorlog ook niet gemakkelijk kwijt. „Tot- aan fe bruari 194(5 heb ik gewapend rondgelo pen en keek ik bij elke hoek om. Dat was een mentaliteit die we allemaal had den". Toch kwam het besef van „Wat heb je gedaan" volgens dr. Scheffer wel snel, „Maai- er waren zoveel andere dingen in die tijd en ik ben nogal goed in verdrin gen". In het kerstnummer van de NRC van 1945 vertelde hij het hele verhaal. ..Maar kenmerkend was wel dat er maar éën lezer reageerde Die vond het eigen lijk wel een wat gek kerstverhaal Ver der waren er helemaal geen reacties". Achteraf vindt dr. Scheffer dat - als het tot een proces tegen Kitty van der Have was gekomen - de doodstraf zeker niet voltrokken had moeten worden. „Ze had alleen een tijdje opgeborgen moe ten worden, met een proeftijd en reclas sering en dergelijke". Dr. Scheffer ontkende nadrukkelijk dat hij ook betrokken zou zijn geweest bij de moord op de Duitser Kuntz, die twaalf dagen na de bevrijding op de weg tussen Rotterdam en Gouda werd doodge schoten Deze beschuldiging deed woensdag de Schiedamse oud rechercheur Jan van den Ende „Eerst schrok ik toen ik zijn beschuldigingen las. maar later moest ik erom lachen. Hjj zegt ook, dat ik geen bonafide verzets man was. Hoe komt Van den Ende daar aan? Hij is pas na de bevrijding terug gekomen en wist dus niets van mij". fOT NU TOE 74 VERKEERSSLACHTOFFERS, VORIG JAAR 73 MEER DAN HELFT DEELNEMERS AAN LANGZAAM VERKEER VLISSINGEN - In liet aantal verkeers doden op de Zeeuwse wegen is de afge lopen drie jaar een stabilisatie te signa leren. Tot vandaag - oudejaarsdag - kwamen in het verkeer in Zeeland vie renzeventig mensen om het leven. Daarbij zijn niet opgenomen de zeven slachtoffers van de treinramp, die eind oktober bij Eindewege (Goes) gebeur de. In 1975 kwamen op de Zeeuwse we gen 73 mensen in liet verkeer om, het jaar daarvoor waren het er 72. Opmerkelijk element in de gegevens over de verkeersongelukken met dode lijke afloop tot vandaag is het in ver houding grote aantal doden in hetlang- zame verkeer: voetgangers, fietsers, brommers, snorfietsers. In deze categorie viel namelOk meer dan de helft van de verkeersslachtoffers, ne genendertig. In het snelverkeer verloren vijfendertig mensen het leven. In het langzame verkeer vonden 10 voetgan gers 11 brom- of snorfietsers en 18 fiet sers de dood. Evenals vorige jaren is het aantal onge lukken met dodelijke afloop in Zeeuwsch-Vlaanderen opvallend Daar vielen 28 slachtoffers, meer dan één derde van het totaal Op de wegen in Zuid-Beveland kwamen 18 mensen in het verkeer om, op Walcheren waren dat er twaalf, op Schouwen-Duiveland tien, op Tholen vier en in Noord-Beveland twee. Behalve de treinramp met zeven slach toffers gebeurden er zes ongelukken op de Zeeuwse wegen, als gevolg waarvan meerdere doden vielen. De beide ern stigste ongelukken gebeurden in juli: op 14 juli werden drie jongelui uit Krab- bendijke gedood, toen zij met twee brommers op een beveiligde overgang bq Biezelinge tegen de intercitytrein re den en op 31 juli vonden op de Nleuw- landseweg bij het viaduct Nieuw- en Sint Joosland vier mensen - drie uit Apeldoorn, één uit Nieuwland - de dood. nadat twee auto's frontaal op elkaar wa ren gereden. Er waren vier verkeerson gelukken met twee doden In Temeuzen kwamen op 9 april twee jongelui uit Sluiskil om. loen hun motor op de Roos- eveltlaan uil de bocht vloog: op 7 april verloren een inwoner uit Rotterdam en een inwoner uit Zienkzee het leven bij een frontale botsing tussen twee auto's op rijksweg 18 bq Oosterland; op 26 au gustus kwamen twee mannen uit Ede om toen hun auto op rijksweg 58 tussen Oostburg en Sluis achterop een land bouwtrekker reede en eveneens twee mensen - een jonge Belgische vrouw en een Duitser - verloren het leven op de weg Hoek - Braakman, waar hun auto in botsing kwam met een tegenligger. Bi) de vierenzeventig verkeersslachtof fers waren 58 mannen en 16 vrouwen. Tweeëntwintig van hen waren Jonger dan achttien jaar, elf ouder dan 65 Jaar In de eerste drie maanden van dit jaar vielen 11 doden in het verkeer, in het tweede kwartaal waren dat er vijfent wintig. gedurende juli. augustus en sep tember kwamen 22 mensen ln het ver keer in Zeeland om en in de laatste drie maanden - tot nu toe - verloren 16 weg gebruikers het leven. Oorzaken Slippartijen en uit de bocht raken hoorden tot de belangrijkste oorzaken van de ongelukken: dat was zo in tien gevallen. Daarnaast gebeurden er vijf eenzijdige ongelukken met dodelijke afloop. Inhaalmanoeuvres speelden in vijf gevallen een rol, terwijl zeven ver- (Slot zie pagina 4 kolom 4j verkiezingen die voor mei 1977 zijn voor zien. De communisten, daarin gesteund door vrijwel alle andere oppositionele groeperingen, vechten dat aan en pro beren door 'bovengronds' handelen de legalisering van de PCE af te dwingen. Carillo hoorde tot een klein groepje Spaanse ballingen dat na Franco's dood uitdrukkelijk niet mocht terugkeren De PCE-chef bevond zich echter al sinds 7 februari in het land en manifesteerde zich begin december in het openbaar door tijdens een persconferentie aan te kondigen dat de PCE zich in weerwil van het verbod kandidaat wil stellen bq de verkiezingen. Tegen betaling van 300.000 peseta's, de prijs van een auto. heeft Carillo donder dag het recht gekregen voorlopig als vrij man in Spanje te verblijven. Tribunaal Enkele uren na de vrijlating van Carrillo heeft de Spaanse regering de uit de Francotijd stammende rechtbank voor openbare orde ontbonden, zo is van offi ciële zijde vernomen Deze speciale rechtbank behandelde politieke delicten en terreurdaden vol gens Francowetten. Het leger is hiermee niet langer bevoegd 'terroristen' te be rechten. Een hoge regeringsfunctionaris zei dat het geval-Camllo en alle andere lo pende zaken nu voor de gewone recht banken komen Militaire tribunalen kunnen volgens hem voortaan alleen militairen ol persoenen die inbreuk ma ken op militair eigendom berechten. De speciale rechtbank voor openbare orde was op 2 december 1963 door de cortes ingesteld De Spaanse regering heeft donderdag eveneens de rechtbank voor monetaire delicten, die gespecialiseerd was in ge vallen van belastingontduiking en het geldverkeer, opgeheven. Ten aanzien van de voorgestelde amnestie is nog geen besluit genomen. keersslachtoffers werden geschept door auto's. Het niet verlenen van voorrang was eveneens een belangrijke oorzaak van ongelukken, waarbij do den vielen. Negen maal werd een over stekende voetganger of (brom)fietser door snelverkeer gegrepen. Uit de voorlopige gegevens van enkele gemeentelijke politiekorpsen blijkt een gevarieerd beeld van het totaal aantal ongelukken in vergelijking met vorig jaar. Er is een aanzienlijke stijging in Temeuzen. waarde gemeentepolitie nu 630 aanrijdingen heeft geregistreerd «tegen 529 vorig jaar), met 69 gewonden toten metoktober lover heel 1975 waren er 82 gewonden). In Goes werden 410 aanrijdingen geregistreerd, met 23 zwaargewonden en 61 lichtgewonden. In 107 gevallen was sprake van zware In de schaduwen van gisteren \i(v(V R„::, twintig jaar geleden I&5WI deed het rijksbureau voor oor- pSjéjIn logsdocumentatie een reeks 11*53 dagboekfragmenten uit de gqgjz tweede wereldoorlog ver schijnen, een publikatie die we dezer dagen - onder invloed van de actuele naweeën van oorlog en bezet ting - nog weer eens ter hand namen. Ons trof bij die gelegenheid de notitie die een Amsterdamse ambtenaar op zondag zes mei 1945 in zijn dagboek neerschreef, namelijk de tekst van de introïtus die op die zelfde zondag - de vijfde na Pasen - in de R-K Kerk werd gezongen: „Annuntiate usque ad ex- tremum terrae liberavit Dominus popu- lum suum. Alleluia." verkondigt het tot aan de uiteinden der aarde, de Heer heeft zijn volk verlost. En de dagboek schrijver voegde er aan toe: „Mij stokt de pen van blijdschap en dankbaar heid." Nu - meer dan dertig jaar later - stokken de pennen allerminst: in het af gelopen jaar hebben zij bij herhaling herinnerd aan de trieste gebeurtenissen uitdeoorlogsjaren, tot vandaag toe. Het heeft er veel van weg dat er nooit een einde aan deze tweede wereldoorlog komt: zelfs jongeren worden er alsnog in meegesleept. En het 'Alleluia' waartoe in 1945 de dagboekschrijver opriep, weerklonk in 1976 eigenlijk alleen om dat Menten alsnog kon worden gearres teerd. Glebeurtenissen uit de afgelopen maanden hebben opnieuw onderstreept hoe sterk de tweede wereldoorlog in het volksbestaan van Nederland heeft inge grepen. Een minister van justitie - hij was pas negen jaar toen de oorlog uit- brak - wankelde omdat een van oor logsmisdrijven verdachte Nederlander voor zijn arrestatie wist te ontsnappen. In de tweede kamer werden daarop met felle bewogenheid vragen gesteld onder meer over wat zich na de oorlog met be trekking tot deze verdachte had afge speeld, waarop de minister een weten schappelijk onder zoek moest toezeg gen. De weten schapsman echter, aan wie uiteindelijk de opdracht zou worden gegeven, bleek al evenzeer aan geraakt door het verleden: hij was - na de bevrijding - betrokken bij de liquida tie van een meisje uit de illegaliteit. En de herinnering daaraan was voor som migen - zoals gisteren in deze krant werd gemeld - aanleiding om bepaalde ge beurtenissen weer in alle scherpte voor de geest te halen De hier al eerder geci teerde dagboekschrijver uit 1945 meen de: „Gelouterd door veel smart zijn wij evenwichtiger uit de strijd getreden." Na alles wat zich dit jaar weer heeft af gespeeld heeft men neiging om daar achter een vraagteken te zetten. Schaduwen uit de oorlog - de schadu wen van gisteren - zijn lang en trekken nog hun silhouetten over de Neder landse samenleving. Er waren ook an dere schaduwen in 1976: de Lockheed- affaire, om een voorbeeld te noemen. Po litieke spanningen. Economische moei lijkheden en wel van een zodanige aard dat het woord 'crisis' daarvoor niet mis plaatst zou wezen. Vreemd: zodra het over moeilijkheden ln de jaren dertig gaat. wordt altoos met het woord 'crisis" gewerkt, maar na 1945 is dat in de eco nomie min of meer taboe. 'Depressie' is nog wel toegestaan, maar liever ge bruikt men vriendelijker uitdrukkin gen. De aanduiding 'crisis' is tegen woordig gereserveerd voor categorieën buiten de economie Zo is er sprake van een 'geestelijke crisis', zeggen sommi gen. een 'vertrouwenscrisis' naar het oordeel van anderen. Een crisis tussen rijke en arme landen en binnen Europa. Een crisis ook als het gaat om toe komstverwachtingen: men is over het algemeen vrij somber. Mogelijk dat on derzoekers in komende perioden een weinig florissant beeld zullen krijgen als ze kranten en tijdschriften uit de jaren zeventig er op na zullen slaan: er wordt weinig vrolijks gemeld, noch over de fei ten noch als het gaat om de verwachtin gen voor de toekomst. fiantlijn N„ I u zegt dat niet alles. De periode bij voorbeeld die in de Nederlandse ge schiedenisboeken zo gaarne wordt aan geduid als de 'gouden eeuw' kan in bre der verband allerminst aanspraak op die naam maken, althans de mensen uit die periode hebben him eeuw vermoede lijk niet als een 'gouden' ervaren. Er werden allerlei crisisverschijnselen ge signaleerd: rellen, opstanden, oorlogen en burgeroorlogen, epidemieën en wat niet al. Met afstand op dat tijdvak te rugblikkend wordt niettemin duidelijk dat nieuwe patronen toen bezig waren zich te vormen, nieuwe denkbeelden en opvattingen kregen gestalte en begon nen het wereldbeeld van de volgende periode te bepalen. Zou dat nu anders zijn? Op de mens van nu komt 1976 over als een fei en bewogen jaar. waarin wel voor een deel nog leefden in de schadu wen van gisteren. Er moet echter niet alleen worden omgezien: de pelgrims tocht der mensheid trekt immers on herroepelijk verder, nieuwe en onmete lijke uitdagingen tegemoet Zij zullen in 1977 hun niet geringe eisen stellen. In de hier eerder genoemde dagboekfragmen ten schreef een Delftse onderwijzer op zes mei 1945 dat de 'totale oorlog' nu achter de rug was: „Met alle kracht die in ons zit: op naar een totale vrede." Die opdracht geldt nog steeds. Wij wensen u een goede jaarwisseling en een voorspoedig 1977 BRUSSEL (AFP) - Twee mannen heb ben donderdag bij een overval op een Brusselse juwelier voor 750.000 gulden aan ruwe diamant buitgemaakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1