Jan van Keveren bekent nu: in Zeist zijn we bijna op de vuist gegaan ZEEUWSE TENNISJEUGD HEEFT NOG DUIDELIJKE ACHTERSTAND Vadertje Tijd pat overophoppiger pils. PSV-DOELMAN: AFGEKLOVEN NAGELS VAN DE ZENUWEN 'IK HOEF OP DIT MOMENT NIET MEER ZO NODIG IN ORANJE' TWEE WINNAARS IN DE TOTO Geen voetbal in Zeeland Arjaan van de Kreeke snel in Inzeil Juniorentoernooi van Seolto PSV koopt weer een aanvaller IV0VANDAMME VOOR ZICHZELF FOR MY KING LUST VOOR HET 00G PROGRAMMA ZAALHANDBAL VRIJDAG 31 DECEMBER 1976 DEURNE -Jammer, maar het is me niet gelukt. Alles heb ik eraan gedaan om nu juist dat te voorkomen en toch weetik precies hoe ik overkom bij de mensen, als een eigengereide klootzak, een zeikerd- je. Nee. ik heb niet opzettelijk geprobeerd door een bepaalde hou ding in een goed blaadje te komen bij het publiek, maar ik heb vaak gemerkt dat over iemand een volkomen verkeerde indruk bestaat door dingen die hijzelf niet in de hand heeft gehad. Dat gevaar heb ik onderkend, maar ik heb er niet aan kunnen ontkomen. Ik neem altijd een eigen standpunt in, ik praat niet met de massa mee, dat is het waarschijnlijk. Ik weet dat velen een verkeerde indruk van mij hebben, maar ik kan er niks aan doén". Aan een van de garagedeuren van zijn uiterst comfortabele bungalow in het Brabantse Deurne is een beschilderd bord bevestigd: „Oosterse tapijten. Jan van Beveren". Wel iets anders dus dan een sigarenzaak, café. sportwinkel. bistro of slijterij, waar we in de voetbalbranche al aan gewend waren geraakt. Het is de - binnenkort startende-zakelijke aanloop van Jan van Beveren naar de periode na zijn voetbalcarrière, die ten minste nog tot 1980 gewaarborgd is bij PSV. ..Die tapijten, daar-zie ik mijn toekomst man te brengen. Maar marktkoopman, in. De handel heeft me altijd al erg ge trokken In Rotterdam heb ik het een tijdje in de journalistiek geprobeerd Dat, was moeilijk te combineren met het voetballen. Weetje, hel liefst zou ik op de markt staan. Mensen naar je toe ha len en proberen een leuk artikel aan de DEN HAAG (ANP) - Twee deelnemers aan tolo 52 van het afgelopen wee keinde hebben alle dertien uitslagen goed voorspeld. Zij delen de eerste prijs en ontvangen elk bruto 53.990. Lotto 52 leverde geen winnaar van de eerste prijs. Uilslag lotto week 52: In de lotto vielen 19 262 prijzen Inleg 3.138.090. Pnjzen- bedrag 1 490 592.75. Eerste prijs geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijsgaaleen vijfde deel naar de jackpot van de lotto van zondag 2 januari, het. overige vier vijlde deel wordt in gelijke delen verdeeld over de tweede lot en inet de vijfde prijs. Tweede prijs; 5 win naars. die elk bruto 50.680 ontvangen, Derde prijs: 152 winnaars, die elk bruto ƒ2157 ontvangen. Vierde prijs. 9.094 winnaars, die elk 44 ontvangen. Vijfde prys. 10.011 winnaars, die elk ƒ40 ont vangen De jackpol voor lotto 1 van 2 januari bedraagt, 104.341.50. Uilslag toto week 52 in de toto vielen 455 prijzen. Inleg, ƒ400.792, prijzenbed- rag ƒ222.207.21. Eerste prijs; 2 win naars. die elk bruto 53.990 ontvangen, tweede prijs 40 winaars, die elk bruto 1189 ontvangen: derde prijs. 413 win naars, die elk 161: ontvangen. ZEIST - De KNVB heeft alle voetbal wedstrijden in de amateurcompetitie voor aanstaande zondag afgelast be halve de wedstrijden in de hoofdklasse, waarover later wordt beslist. In alle afdelingen zijn de wedstrijden afgelast behalve in de afdeling Haarlem. Veel Zeeuwse clubs zouden zondag aan staande in actie zijn gekomen voor een inhaalprogramma. Deze wedstrijden zijn derhalve ook afgelast. INZELL- Jos Valentijn heeft zich don derdag in Inzeil twee keer de snelste getoond tijdens onderlinge wedstrij den van de sprintkernploeg. Op de 500 meter bleef hij Eppie Bleeker vijf hon derdste seconde voor (39,57 - 39,62), op de 100(1 meter bedroeg hel verschil tus sen Valentijn en Bleeker ruim een Halve seconde. Valentijn maakte op deze afstand een lijd van 1.19,38, Bleeker kwam op 1.19.91 uit. Ook Bert de Jong bleef nog juist onder de tachtig seconden. De uitslagen zijn: 500 meter 1 Jos Valentijn 39.57. 2 Eppie Bleeker 39.62. 3 Bert de Jong 40,22, 4 Arjan van de Kreeke 40.42. 5 Henk Hospes 40 50. 6 Berend Casemier 40.95. 1000 meter 1 Jos Valentijn 1.19.38. 2 Eppie Bleeker 1 19 91. 3 Bert de Jong 1 19.99 4 Ar jaan van der Kreeke 1 21.19, 5 Berend Case- mier 1.2321. 6 Henk Hospes 1.23,62 VLISSINGEN - Voor de vijfde achte reenvolgende maal hield de korfbal vereniging Seolto in Missingen in sporthal Baskenburg een mikro- korfbaltournooi voor junioren, waar aan tien verenigingen deelnamen. Er werd gespeeld in twee poules van vijf ploegen en na een mtressant tournooï was de eindstand in die poules als volgt. Poule A. Animo 4-7; Swift 4-5. Stormvo gels 4-3. Óndo4-3; All Ready 4-2: Poule B Blauw Wil 4-7. Atlas 4-5. Zuidwesters 4-4. Tjoba 4-4, Seolto 4-0. Om de vijfde en zesde plaats werd ge streden door de ploegen van Stormvo gels en Tjoba welke wedstrijd met ruim verschil it-6" door Tjoba werd gewon nen De wedstrijd tussen Swilt en Atlas werd met minimaal verschil door de ploeg uil Ritthem gewonnen, wat zeker een prestatie genoemd mag worden, ge zien het kleine ledental van de vereni ging Atlas nestelde zich hiermee op de derde plaats Tenslotte kwamen Animo en Blauw Wit in het veld voor hun fina lewedstrijd om de eerste plaats. Pas in de laatste minuut wisten de Souburgers de partij in hun voordeel te beslissen (1-2). nee dat kan ik niet maken' Van Beveren permitteert zich meer si garetten dan gewoonlijk. „Het kan nu even. Roken is voor mij een kwestie van afreageren". Ook zijn nagels blij ken danig de dupe te zijn geworden van zijn nervositeit. „Ik kom er nooit meer vanaf', zegt hij, intussen een blik wel pend op zijn afgekloven nagels. Na de afgang in Alkmaar 1.7 voor de titel verdediger definitief het doek gevallen, zo er nog hoop was op een trilogie in de nationale voetbalcompetitie Van Beve ren: „Het was heel erg, we zijn helemaal weggespeeld door AZ. Het is nu wel ge beurd. Ik had gehoopt dat na de goede wedstrijd tegen Haarlem het zelfver trouwen weer wat zou terugkomen, maar het is een incidentele opleving ge weest. Er is mets wat het seizoen voor ons nog kan goedmaken. Je. we zitten nog in de beker maar er is geen enkele basis die het vertrouwen geeft dat het daarin wel goed zal gaan" Het; is toch ergens onverklaarbaar. Je kunt je net zo goed afvragen waarom Twente zo laag staat en waarom Roda en Utrecht hel. zo goed doen. Aan de an dere kant kun je duizend en één factoren aanwijzen voor onze slechte prestaties. De blessures in het begin, de zware wed strijden in de voorbereiding voor het seizoen. Toen draaide het al niet. de te rugval diende zich al aan. Aanvankelijk werd nog gedacht: ach. het komt wel. Maai-het leidde tot een soort wisselwer king. De spelers die hersteld waren, kwamen in een ploeg terecht die ver krampt voetbalde en zakten ook weg. Tegen Eindhoven ging het eerst goed we kwamen met 2-0 voor maar ze kwa men tot 2-2 terug Dat veroorzaakte een schrikreactie. Tegen Den Haag konden we het thuis niet maken en de wedstrij den tegen De Graafschap en Fortuna SC voor de beker, waren het absolute dieptepunt Die waren ontstellend slecht Malaise „Er werd gesproken over nieuwe aan kopen. Voor welke plaatsen versterking het meest urgent is? Zoals het er mo menteel voorstaat, kun je het hele elftal wel vervangen, want iedereen deelt in de malaise. Na de wedstrijd tegen AZ is nogal afgegeven op de achterhoede. Er vielen inderdaad grote gaten, maar het is in eerste instantie misgegaan, omdat we aanvallend niet voor gevaar kunnen zorgen De achterhoedespelers zijn zich er daarom meer mee gaan bemoeien. De dadendrang van achteren is er wel. maar op hetzelfde moment worden we EINDHOVEN - De eredivisieclub PSV heeft donderdag de selectie versterkt met een Westduitse voetballer. Jean Willrich. De amateur van Eisbachtal heeft een contract getekend voor an derhalf laar en is per 1 januari voor de Eindhovense ploeg beschikbaar. Jean Willrich is een aanvaller, die ook was opgenomen in de amateurselectie van Rheinland. Do 23-Jarige voetballer, die op links en op rechts kan spelen, is door de PSV-scouts in Wes-Duitsland opge spoord door de tegenstander overlopen. Die duiken nu ineens op de verdediging af. die het vorig jaar met dezelfde mensen de minste goals tegen had Maar toen durfde niemand tegen ons echt aan te vallen, wie dat deed. was verloren. Het resultaat is nu dat iedere tegenstander frank en vrij tegen ous aanvalt" „Het succes is nog maar kort achter de rug en daarom komen dc problemen- van-nu zo hard aan. Ik ben van nature een in zichzelf gekeerd mens. Ik wil graag persoonlijk de triomfen vieren en alleen de teleurstelling verwerken. Daarom ben ikook keepergeworden, al had tennis me nog meer geleken. Maar voetballen kan ik niet. Op een beetje niveau ben ik een zwakkeling". Mijn gevoelens zijn sterk onderhevig aan de prestaties. Ik ben trouwens toch al een gevoelig type. wat sentimenteel Als keeper moet je een tik hebben Dat geldt ook voor een linksbuiten We zijn allemaal zenuwlijders, net springpop- petjes Als ik terugdenk aan wal ik zoal heb beleefd moetje toch wel gek zijn om in die goal te gaan staan. Hoe vaak ik het ook met plezier gedaan heb, ik vind het een klote-beroep Dat ik keeper heb willen worden, kan ik vaak niet begrij pen. Het meest beroerde is de afwach tende houding die je moet aannemen. Als speler kun je iets doen. harder gaan werken. Ik sta daar maar werkloos en wanneer ik van de drie ballen twee om de oren krijg, denk ik wat een rotvak. wat een rotvak. Een andere keer deel je in de vreugde ais er niets te doen is ge weest. Je krijgt geen bal en wint met 5-0 waar je niets aan gedaan hebt Een idioot gevoel geeft dat". Veel incasseren Niet alleen mentaal, ook lichamelijk heeft Jan van Beveren door de jaren heen behoorlijk wat moeten incasseren Hij laat een flink litteken op zijn rechte- ronderbeen zien. Het is nu mooi gene zen Het was een eng gezicht, je kon ach ter het bot kijken" is zijn uitleg. Te scherpe noppen onder de schoenen moeten de oorzaak zijn geweest Van Beveren .Alleen in internationale wed strijden is er controle op he t schoeiselin de Nederlandse competitie helaas niet' Verder somt de doelman zonder naden ken een reeks verwondingen op. die hem voor korte of langere lijd hebben gekweld. Zoals twee gaten in hel hoofd, een gebroken duim. drie liesoperaties binnen acht maanden en de verwijder ing van een botje uit een voet. Een jaar of vijf geleden scheurde zijn tong vrij wel geheel door midden. i11 een poging de hal weg te stompen, kreeg hij een harde elleboog-tik onder de kin, waar door zijn tanden, met de tong ertussen, op elkaar sloegen. In de rust werd de wond genaaid, mei proppen watten in dc mond speelde Van Beveren de wed strijd gewoon uit. De klappen, stompen en trappen die ik krijg aanvaard ik. Als ik het erg vind. had ik moeten stoppen Daarom zal ik ook nooit zeggen dat het voetbal te hard is geworden, hoewel het erg jammer is dat echte grote voetbaltalenten die de fysieke kwaliteiten missen, er onder door gaan. Ik neem geen revanche op iemand die mij geraakt heeft. Het is misschien stom. niet professioneel zoals dat tegenwoordig heet. maar ik kan het. doodeenvoudig niet. Ik loop hierdoor het risico dat de aanvallers geen ontzag voor mij hebben, Je moet het kunnen, iemand hard aanpakken. Bij mij zit dat er niet, in. Ik breng alles terug op die ene gedachte: voetbal willen de mensen zien en geen oorlog. Real Madrid en Ajax in hun grote tijd. daarvan hebben de men sen toch het meest genoten'1' Drie opeenvolgende operaties in de lies streek hielden hem een jaar uit de roula tie Het kostte hem tevens een plaats in dc WK-selectie van Rinus Michels Het was evenwel slechts een van de keren dat zijn naam - en ook die van ploegge noot Willy van der Kuylen - in Oranje kringen veel stof deed opwaaien Jan van Beveren vertelt: „Voor de WK wilde Michels me testen in een vriend schappelijke wedstrijd tegen HSV. Bi; het uit bed stappen, had ik 's morgens mijn been nog op moeten tillen. Spelen was onmogelijk. Michels zei: hel moei toch, want ik wil weten wat je kunt Daarop heb ik de knoop doorgehakt en trok me terug. Het is in alle eerlijkheid gegaan. Ik achtte mijzelf niet in slaat te geven wat ik had. Iedereen, Cruijff in cluis. riep toen „zeikerd", maar daar had ik maling aan. Het kon gewoon niet". ..Het grote struikelblok lag het vorig jaar in Polen bij de EK- kwalificatiewedstnjd. Ik heb toen nie mand persoonlijk aangevallen, dat doe ik nooit en te mmmei maar uit teleur stelling over de belabberde organisatie rond het elftal heb ik enkele opmerkin gen geplaatst Iedereen heeft gezien dal er veel mis was. maar de aanwezige persmensen lieten mij als spreekbuis fungeren. De kranten die om welke re den dan ook niet hun eigen mening ga ven, heb ik later, toen de affaire een ver volg kreeg, geweigerd te woord te staan Het enige klotei ige voor mij was dat ik ook slecht had gespeeld in Polen, maar waarom zou ik daarom monddood ge maakt moeten worden?' Een gesprek Jan van Beveren 1 midden 1 in gelukkiger tijden met Willy van de Kerkhof 1 links 1. gelopen Nogmaals, ik heb niemand persoonlijk aangevallen Laten ze mij het eerste artikel maar eens zien waar dat in zou staan. Het punt is dat via mij kritiek is gelanceerd op de gang van za ken rond de interland in Polen Het ging om de totaliteit. Ik gun een ieder zijn eigen voorbereiding, maar tenslotte ben je met een team en als team heb je re gels. Er moet orde en regelmaat zijn. vind ik. en ik accepteer maar één baas en dat is de trainer". „Daarom had ik ook geen reden om tegen Zwartkruis te zeggen dat ik niet meer voor het Nederlands elftal in aanmerking wilde komen. Ik wilde bij hem geen oud zeer ophalen. Bewust heb ik me buiten de keuze gehouden over wie er als bondscoach moet worden aangesteld. Er waren personen in het geding en ik wil buiten affaires blijven. Ik vond het sop de kool niet waard en heb me er niet mee bemoeid. Het is een zinloze bezigheid om spelers hun voor keur te laten uitspreken voor een bondscoach. De KNVB dient dat uit te maken en wie de man niet accepteert, moet dat maar zeggen en wegblijven". Jan van Beveren reageerde met een glimlachje toen hij de kranten ondei ogen kreeg waarin de - wederom tijde lijke - terugkeer van Zwartkruis werd gemeld. Sinds de interim-bondscoach met succes een poging deed het PSV- duo weer voor Oranje te winnen, was Van Beveren eenmaal bij de ploeg, als reserve in IJsland. Door een blessure was hij niet beschikbaar voor de thuis wedstrijd tegen Noord-Ierland. Hoe zijn momenteel Van Beverens gevoelens ten opzichte van het Nederlands elftal? Het heeft al met al zijn sporen wel nage- laten. Dat ik daarom juichend sta te wachten om mee te doen. kun je niet stellen Het heeft gevreten, aan alle kan ten En dan de problemen met je eigen vereniging Nee. op dit moment hoef ik niet zo nodig" „Er kwam veel meer te voorschijn. We zijn bijna op de vuist gegaan, omdat de vete tussen het Westen en Zuiden weer oplaaide. Ik had geen zin om daarmee door te gaan en toen zijn Willy en ik opgestapt. Als wc dat niet hadden ge daan. zouden de anderen zijn vertrok ken en waren we helemaal de gebeten honden geweest. We hebben toen één belangrijke fout gemaakt: we hadden zelf een persconferentie moeten geven om ons standpunt naar voren te bren gen. We weigerden toen echter com mentaar en werden van a tot z wegge schreven. Eens een zeikerd, altijd een zeikerd, weet je wel". ,.Er is geen controverse tussen Johan Cruijff en mij Ik heb in principe niets tegen hem. Hij is een weergaloze voet- baller. de beste die ik ooit heb gezien. Dat trainers hem erbij betrekken als er belangrijke dingen op het technische vlak aan de orde zijn vind ik ook heel begrijpelijk van hun standpunt uit ge zien". Een baas Het is toen jammer genoeg uit de hand ADVERTENTIE 1 GIRO 2914600 ®I'™T'Np I tnv COMITÉ W hulpverlening zuid-oost-azië Postbus 1527 Groningen O .- •:i.§te.un\aan;vy|^cb'teiicigeD-uit Vietnam', Laos en Cambodja.. LISSINGEN - De Zeeuwse tennis- jeugd van 12 tot 14 jaar heeft nog een duidelijke achterstand op de leeftijd genootjes uit de meeste andere provin cies. Dal bleek in de afgelopen dagen weer eens tijdens het jeugd- indoorlennislocvnooi in de V'Iissingse sporthal. In de kwartfinales, de halve finales en de finales, die gisteren afge werkt werden, was zeeland niet meer vertegenwoordigd. De finales werden tenslotte gewonnen door Karin Mcul- dijk uil Spijkenisse bij de meisjes en Chris Vcrmecren uit Breda bij de jon gens. „Het enthousiasme is er bü de Zeeuwse jeugd wel. maar de tramingsmogelijk- heden zijn onvoldoende", zo verklaarde Chris Wondergem uit Vhssingen voor zitter van het district Zeeland, gisteien het krachtsverschil Elders beschikken provincieplaatsen wel over specifieke overdekte tennishallen Zo heeft Don gen bijvoorbeeld een tennishal met zes banen en - 0111 enkele andere voorbeel den te noemen - ook plaatsen als Ba- rendrecht. en Roosendaal hebben een tennishal. Vlissmgse tennisclubs, ijvert al geruime ttjd voor een overdekte tennishal Won dergem: „Alsje de kosten voorde grond niet meetelt, kost zo'n overdekte ten nishal ongeveer zes.ton Er is berekend, dat een hal met drie banen sluitend te exploiteren Is. Ook met redelijke huur prijzen, bijvoorbeeld twintig gulden per uur per baan. Chris Wondergem ver wacht, wel dat hel Zeeuwse jeugdlennis in de lifi zal komen als die baan er eep- maal is ..Nu moeten districtstrainingen voor de topjeugd ondïjr meer gehouden worden ln de sportzaal van Heinkens- zand. die eigenlijk te klein is voor ten nis." Bij de eindstrijd van gisteren fungeerde de Zeeuwse jeugd dus alleen maar als publiek. Bij de jongens was Chris Ver- meeren uit Breda duidelijk favoriet In de kwartfinale rekende hij vlot af mei Mark Schaal.sbergen uit Soest i6-4 6-21. De krachtmeting lusseii Wim van Gorp uit BarenrireciU en Bernard van Poel geest uit Tilburg was in de kwartfinale net meest spectaculair en duurde tweeëneenhalf uur, De score waarmee Van Poelgeest won was veelzeggend 7-5. 5-7. 7-5. Arthur Vloemans uit Dongen had weinig moeite mei M_arcel Vos uit Ou dekei k aan de Amstet 6-1 en 6-1. Chris- tlaan Witteveen uit Waalre versloeg Norbert Salan uit Gouda «6-4 6-2i. In de halve finale toonde Chris Vermeeren zich sterker dan Christiaan Witteveen: 6-3 en 6-3 Bernard van Poelgeest ver sloeg Arthur Vlocmans met 7-6 en 6-4 De finale miste tenslotte spanning dooi het duidelijke overwicht van Chris Ver meeren. Hij zegevierde met 6-0 en 6-2 over Bernard van Poelgeest Karin Meuldijk uit Spijkenisse had in de halve finale bij de meisjes aanvankelijk veel moeite met Annemarie Jurg uit Oosterhout Annemarie (één jaar jonger dan haar tegenstandster) bleek zelfs te beschikken over een gevarieerder sla- genrepertoir. maar de vasthoudendheid en de sterke verdediging van Karin ga ven tenslotte de doorslag: 4-6,7-5 en 6-1 Pauhen Stein won met 6-3.3-6 en8-6 van Sheila Overhans. In de finale had Karin Meuldijk weer een 'drie-setter' nodig: 4-6. 6-2 en 6-2. Bondsgeleerde dr. J Spuiman reikte de prijzen uit en Chris Wondergem sprak een dankwoord waarin hij met name wedstrijdleider W. Hoogendoom, de pleegouders, de ge meente noemde. „De Belgische atleet Ivo van Damme, die tijdens de Olympische Spelen in Montreal tweemaal zilver veroverde op de 800 en 1500 meter...", zei de nieuwslezer op de radio, en de schrik sloeg op dat moment al door mij heen. Ik voelde: onheil op komst! Hartje winter, sneeuw buiten, dan valt er niets te melden over een nieuw wereldrecord. Hoewel, hij was natuurlijk ook Europees indoorkampioen op de 800 meter. Maar voordat ik deze weten schap in mijn overwegingen kon betrekken, was het onheil al geschied. Van Damine u as bij een auto-ongeluk in Zuid-Frankrijk, op 22-jarige leeftijd, om het leven gekomen. Beng! Klap op de kaak! Even dizzy. En waarom eigen lijk? Ben ik een Belg. een landgenoot? Nee. Was ik dan met hein bevriend, of had ik ooit een woord met hem gewisseld?Ook al niet. De enige band tussen hem en mij was. dat we allebei in Montreal waren toen hij de wereld ver raste met zijn twee zilveren medaljes. de ene achter de Cubaan Alberto Juantoreno (die niet voor goud liep maar voor Castro) en de andere achter John Walker uit Nieu w-Zeeland. die net als Van Damine geen boodschap had aan de premier, behalve dan dat zij allebei ook premier ofte wel eerste wilden worden. Wat me met Ivo van Damme verbond, waren zijn 800 en 1500 meter, die tenslotte tot de mooiste loopnummers in de atletiek behoren. Alle loopnum mers hebben weliswaar iets klassieks en „oers". iets wezenlijks dat hen on derscheidt van „gemaakte' onderdelen als discuswerpen, polsstokhoog en zelfs verspringen i kijk om je heen. iedereen loopt, maar hoe vaak zie je thuis of op straat iemand na een lange aanloop een vertesprong maken? Toch alleen even over een grote plas heen. of bij het kievitseieren zoeken over de slopt heen?). Maarzoals 'tene krentenbrood het andere krentenbrood niet is, zo is het ene loopnummer het andere niet Toegegeven, elk loopnummer kent zijn klassieke winnaars, en ik wil zelfs wel toegeven dat de allergrootste namen, de legendarische atleten, nu net niet op de 400. 800 en 1500 meter te vinden zijn (Jesse Owens. Fanny Blankers-Koen. Wilma Rudolph. Ai-min Hary waren sprinters. Zatopek. Nurmi. Viren waren lange-afstandlopersi. met uitzonder ing misschien van Roger Bannister, maar toch wil ik volhouden dat juist die tussenafstanden 800 en 1500 mete: waarop Ivo van Damme zijn zilveren medaljes won. tot de mooiste in de atletiek behoren. Het bewijs daarvoor is misschien wel juist het feit datje als middenafstander niet legendarisch kon worden door .AL-TIJD te winnen 1 zoals Nurmi. Owens. Zatopek en Fanny Blankeisi. omdat er steeds een wisseling aan de top plaats vond Niet voor niets was Alberto Juantoreno zo n grote sensatie in Montreal, omdat hij voor het eerst ln de geschiedenis zowel de 400 als de 800 meter won Ik heb Ivo van Damme dus met persoonlijk gekend en ook nooit persoonlijk gesproken, maar ik heb wel van aangezicht tot aangezicht met hem gezeten op de gebruikelijke persconferentie die in Montreal na elke race gehouden werd. Alberto Juantoreno had de 800 meter gewonnen, en hij hield een betoog (in onvervalst Cubaans, dat vertaald moest worden) waar een spraakwaterval een droge bedding bij was. Hardlopen en veelpraten dat waren kennelijk zijn twee sterkste punten. Ik zeg dit niet geringschattend, want met zulke mom pelende zwijgers als Lasse Viren schiet je ook niets op. als journalist althans. Ik noemde Juantoreno vanuit Montreal „een vlotte spreker, die er geen twijfel over liet bestaan dat hij zijn gouden medalje voor Cuba had gewonnen en niet voor zichzelf En ik vervolgde: ,De Belg Ivo van Damme. die tweede werd op de 800 meter, kreeg slechts één vraag te beantwoorden, en wel deze- of hij zijn zilveren medalje ook voor Belgiè had gewonnen Van Damme zei bescheiden dat hij hem voor zichzelf had gewonnen. Een typisch westers antwoord. Of niet soms-5" Wat ik er toen niet bij schreef, maar wal Ik mij nu herinner, is dat Van Damme. die er naast Juantoreno niet aan te pas kwam en er tamelijk eingeschuecn- tert igeintimideerd. zeggen de Vlamingem bij zat. ook al omdat een vrijwel onbekende Cubaan die ronduit toegaf dat hij voor voik. vaderland en leider liep. natuurlijk gefundenes Fressen" icten op een bordje, zeggen de Vlamin gen) was voor de verzamelde sportpers, zijn antwoord dusdanig mompelde, dat ik het net niet verstond, of althans twijfelde aan wat ik dacht dat hij gezegd had. Toen een Belgische journalist, die zijn plicht als vaderlander verstond en nu ook eens een vraag aan Van Damme durfde te stellen, dwars door het spervuur van vragen aan de Cubaan heen. bij Ivo informeerde of hij ook voor zijn vaderland had gelopen, hoopte ik blijkbaar zo dat hij ironisch zou antwoorden: „Nee. voor koning Boudewijn en koningin Fabiola dat ik in plaats van ..for myself' warempel .for my king" verstond. Helaas, collega's met betere oren hielpen mij uit. deze zoete droom; Van Damme was een hardloper en geen humorist. Althans met op persconferenties nadat hij tweede was geworden. Toch schept het een band lussen twee mensen, als zij met elkaar een geheel exclusieve, door niemand gehoorde en verstane dialoog aangaan, zelfs als die dialoog alleen maar in mijn verbeelding bestond. Er waren trouwens nog twee redenen, waarom de dood van Ivo van Damme me sterk trof. Wat me zo in hem beviel, daar in Montreal, was dat hij samen met eerst Juanto reno en daarna John Walker de hegemonie van de grote landen had ver kruimeld. Juantoreno behoort tot een land van negen miljoen inwoners. Walker tot een land van drie miljoen inwoners, en Van Damme was inwoner van een land van 10 miljoen inwoners. Ze lieten op de 800 meter de Ameri kaan Wohlhutter achter zich. en op de 1500 meter de Westduitser Wellmann. Zoiets doet een inwoner van een land met 13 miljoen inwoners extra plezier. En daar kwam nog iets ..oneigenlijks bijAlberto Juantoreno en Ivo van Damme waren watje noemt „machtige atleten". Standbeeldatleten, waarde antieke Griekse beeldhouwers genoegen aan beleefd zouden hebben. Ik her inner me dat ik met mijn collega Dick Loman (die Ivo van Damme ongetwij feld vaak gesproken zal hebben en hem dus van nabij kende) en Ciska Jansen. onze verspringster die op dat moment nog niet wist dat zij enkele dagen later tot met-ver-genoeg-springster zou worden gedegradeerd, in het Olympisch dorp zaten te praten, en even het raadspelletje deden welke sport de passe rende atleten zouden beoefenen Soms was het makkelijk. Een neger van 2.10 meter lenge is een basketballer, en een blanke van 2.10 meter lengte is een volleyballer, want zo simpel ligt dat in de sport. Toen kwam er opeens een heel scharminkehg mannetje aan. de ene schouder hoger dan de andere (en niet zo n klein beetje ook), broodmager, spillebeen tjes. lijkbleek, en in feite een beetje mismaakt zo te zien. Hij stelde ons voor grote problemen Geen volleyballer of basketballer, zelfs geen gewichtheffer in de allerlichtste klasse, dat zag je zo. en ook geen zwemmer of torenspringer Maar wat dan wel? Kon hij misschien ontzettend goed kleiduiven schietenof was hij stuurman in een gestuurde acht0 Een boogschutter misschien of de masseur van een skiffeur uit Liechtenstein? Of wellicht een wielrenner, want die eindigen niet voor niets, samen met de boksers, altijd achteraan bij de ..Superstars". We kwamen er niet uit Maar later zag ik hem opeens even in een flits terug, terwijl hij als olympiër zijn sport beoefende Toen de horde marathonlopers de beginronde liepen in het. Olympisch Stadion zag ik onze scharminkel lopen! Ik kon zijn rugnummer in het gedrang helaas niet ontcijferen, dus ik weet niet hoe hij heette en waar hij vandaan kwam en ik heb hem ook niet meer teruggezien aan de finish. Maar hij was dus een atleet. Welnu zo'n atleet was Ivo van Damme allerminst. Geen magere lat als Pirie, geen schonkige figuur als Zatopek. geen onderdeurtje als Carlos Souza Lopez (tweede achter Lasse Viren op de 10.000 meter), maar net als Alberto Juanto reno een grote forse, soepele, krachtige atleet, een lust voor het oog voor viriele vrouwen en gezonde homofielen. En voor atletïekliefhebbers zoals ik. Hij was pas 22 jaar. Zijn dood is een bijzonder verdrietige zaak. in ieder geval niet minder verdrietig dan de plotselinge dood van andere 22-jarigen die geen zilveren medaljes hebben gewonnen GOES - Het programma zaalhandbal 1 aanslaande zondag luidt ais volgt' hoofc- klasse dames: Atlila - Swift; Mora,Swift AMC'Nloc. D.V.O. - EM.M_te Sstlard 14.45 uur v.d V.'Quintus - SW.HMS; PSV idem/Hellas; le klasse B dames; 14.00 uur: SVM - Walcheren te Bom. Ancora SiUardia; Fortuna - Bax Foreholte; EBHV - Zonne bloem; Athene - IdenvHellas 2: ie klasse B heren: Attila - Dongen: Ancora - V". en I..; Dump H BI Wit - EMM. 14 00 uur te Geleen: Internos - AchiUes; .Animo - Idem/Hellas, 2e klasse D dames: 14.00 uur Zeeland Sport Volt te Vlissingen: Were Di - Tornado; 2e klasse D heren: 14.15 uur GSC - Fortuna; Ta ctlos - Volt Were Di - Volharding 14.00 uur le Tilburg: Groene Ster - GHV. Afdeling Zeeland Sporthal Vlissingen: 9 40 uur: MP I Walcheren I Marathon: 10.30 uur' MP I Zld Sport - Olympus: 11 20 uur DJ 13 Walcheren II Wal cheren II -Olympus II. 12.10 uur JAOlympus Walcheren 13.00 uur DJ I Marathon I - Wal cheren I 15 05 uur HIII Zld Sport-SJui skil II. 16.15 uur H III Olympus V - EMM IV: 17.25 uur. DI Marathon - Walcheren II. 18.25 uur 11 II Walcheren II - Olympus III. Sporthal Middelburg-10.00 uur MA I EMM I Olympus: 10 50 uur MA II Zld Sport II - GSC II 11.40uurHJ Walcheren-GSC. 12 40 uur Hl Walcheren I - GSC II. 13.50 uur MA II Mara thon li - Sluiskil L 14 40 uur DII Olympus Hl - Sluiskil IL 15.40 uur. D1 Olympus n - Sluiskil I 16.40 uur H II EMM III Olympus IV. Sporthal Goes. 13.15 uur JA GSC - Delta Sport. 1d.30 uur JP GSC - Walcheren: 16.20 uur MA I Utopia II - Marathon II: 35.30 uur JP GSC - Walcheren. 16.20 uur MA I GSC I - Wal cheren L Sporthal Temeuzen: 13.00 uur MA I Utopia I Marathon; 13.50 uur JA Utopia - Marathon: 14.40 uur DJ II Utopia II - Marathon II; 15.30 uur DJ I Utopia I - Olympus I; 16 20 uur DII Utopia Olympus IV: 17.20 uur HJ Utopia - Volharding; 18.20 uur H I Utopia I - Volhar ding II. Sporthal Hulst: 12.30 uur MP UUHontenisse I DHC: 13.20 uurD 1 Hontenissel - DHC: 14.20 uur MA II Hontenisse I - EMM II; 15-lOuurMA III Hontenisse II - EMM III: 16.00 uur D II Hontenisse n - EMM IV: 37.00 uur MP III Hon tenisse II - Operatie '712; 17.50 uur HIII Hon tenisse - Operatie '71 2. Sporthal Oostburg. 12.00 uur JA Operatie - EMM II. 12.50 uur JP Operatie - Delta Sport; 13.40 uur MA I Operatie - Zld Sport I; 14.30 uur D II Operatie - Zid Sport II; 15.30 uur DJ I Operatie - Hontenisse. 1620 uur HI Operade '71 - Olympus IL ADVERTENTIE Een gevormd uit de vier

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 17