Axelaar krijgt tien jaar ontzegging en jaar gevang Twee jaar cel voor steekpartij in Vlissingen Studie voor waterbeheersing en kleine spaarbekkens WATERSCHAPSWERELD NAM AFSCHEID VAN DIJKGRAAF D.J. DEES Electriciën krijgt 2 maanden voor verduisteringszaak Brede Watering is bezorgd over dijken rond Oosterschelde KRITIEK OP DE COMMISSIES VOOR WATERSCHAPSFUSIE L'MOUiTJ LS' ïjTTU Veel waardering en geschenken MEDISCH COMITÉ T El MEDISCH COMITÉ 1090400 DONDERDAG 30 DECEMBER 1976 TWEEDEMAAL ONDER INVLOED DODELIJK ONGEVAL VEROORZAAKT MAXIMALE PERIODE ONTZEGGING MIDDELBURG - Voor het on der invloed van alcohol met 'n auto veroorzaken van een dode lijk ongeval heeft de arrondis- ementsrechtbank te Middel burg de 23-jarige Axelaar R. R. DEEL VAN NIEUW GEMEENTEHUIS REIMERSWAAL VOLGENDE WEEK IN GEBRUIK KRUIN INGEN - Een gedeelte van het nieuwe gemeentehuis van Reimers- waal in Kruiningen zal maandag in ge bruik worden genomen. Het gaat om de rechtervleugel en de bovenverdieping van het gebouw. Vanaf maandag zullen de afdelingen algemene zaken, finan ciën, interne zaken, de bedrijfsboek- bouding, de kantine, de archiefruimte en de kamers van de burgemeester en de secretaris daar te vinden zijn. Van daag (donderdag) begint de verhuizing van de afdelingen. De afdelingen so ciale zaken en bevolking en de dienst gemeentewerken, die in het deel van het gebouw aan de linkerkant van de ingang ondergebracht zullen worden, blijven voorlopig nog in het oude ge meentehuis (voor wat sociale zaken en bevolking betreft) en in het voormalige gemeentehuis van Rilland (gemeente werken) gevestigd. Zoals bekend heeft men bij de bouw van het gemeentehuis in Kruiningen te kampen gehad met ondeugdelijke be tonplaten. Het heeft lange tijd geduurd voordat een begin kon worden gemaakt met het treffen van voorzieningen daar voor. Het gemeentehuis had in septem ber of oktober dit jaar al in gebruik genomen moeten worden. In het ge deelte dat de ambtenaren maandag be trekken zijn vrijwel geen betonplaten gebruikt, die niet aan de (opgeschroef de) normen voldoen. Daar kon dus snel met de afwerking worden begonnen In de linkervleugel moeten wel onder een groot deel van de plafonds stalen balken worden aangebracht, waaronder dan de aanvankelijk geplande plafondbedek king wordt aangebracht. Dat karwei moet eerst achter de rug zijn voordat met de afwerking kan worden begon nen. Ook de raadzaal, die in de rechter vleugel van het gebouw op de verdie ping ligt, komt voorlopig nog niet in ge bruik. Deze ruimte zal eerst nog als op slagruimte worden gebruikt. Verwacht wordt dathethele gebouw eind maart in gebruik genomen kan worden. Na de verhuizing van deze week zal de ge meente Reimerswaal het tijdelijke on derkomen in de voormalige Rabobank (daar was men ingetrokken omdat de barak achter het oude gemeentehuis gesloopt, moest worden) kunnen verla ten. Nieuwjaars-orgel concert Kees van Eersel in Grote Kerk te Goes GOES - Zaterdag geeft organist Kees van Eersel voor de derde achtereenvol gende maal een nieuwjaarsconcert op het Marcussen-orgel in de Grote- of Ma ria Magdalenakerk te Goes. Op het programma staan ondermeei werken van J S. Bach (toccata, met adagio en fuga in C en canonische varia ties over het kerstlied 'uit hoge hemel kom ik aan'), Max Reger (twee kerstko ralen) en Louis Vieme (Berceuse. Pasto rale en Carillon de Westminster). Verder wordt er ook een bewerking van een concert van Albimom door J. G Walther gespeeld. Het concert begint om 15 00 uur. Toegang uitsluitend via het Katte- straatje, A. M. veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf en de rijbevoegdheid voor tien jaar ontzegd. Zijn auto. inbeslag- genomen na het ongeval, werd verbeurd verklaard. Deze ontzegging voor tien jaar is de maximum pariode dat de rechtbank het rijbewijs kan intrekken. Het was de tweede keer, dat de jongeman uit Axel onder invloed een dodelijk ongeluk veroorzaakte. In juni 1975 was hij voor eenzelfde delict veroordeeld. In juli van dit jaar reed hij bij Sas van Gent op een smalle polderweg met een snelheid van naar schatting 115 km per uur twee fietsers aan. Een van hen overleed aan de gevolgen van de aanrijding, de an der werd ernstig gewond. Voor dit ongeluk hoorde M. bij de be handeling van de zaak, op vrijdag 17 de cember j.l.. achtmaanden gevangenis straf tegen zich eisen en vijf jaar niet rijden. De rechtbank, die gisteren. RECHTBANK MIDDELBURG MIDDELBURG - De arrondissements- gehad de heer Cljvat van het leven te rechtbank te Middelburg heeft de 29- beroven. De advocaat van M. had vrij- woensd agmorgen uitspraak deed. is dus belangrijk boven deze eis gegaan. Uit het psychiatrisch rapport was de rechtbank gebleken, dat de jongeman zich niet schuldig voelt, de combinatie drankgebruik en autorijden normaal vindt en de risico's daarvan maar in calculeert. Iemand met een dergelijke mentaliteit, zo overwoog de rechtbank, behoort helemaal niet meer in een auto op de weg te komen. Uitvloeisel hier van was, dat de rechtbank de maximale ontzegging van de rijbevoegdheid van tien jaar heeft opgeleverd. Toen het ongeluk bij Sas van Gent ge beurde. was M. afkomstig van een ker mis in Westdorpe Daar had hij over vloedig bier gedronken. De bloedproel wees een promillage van 1.95 aan. De jongeman had het tot een gewoonte ge maakt na hoeveelheden van twintig glazen bier nog te gaan rijden. M. raakte bij het ongeluk zelf ook gewond Zij auto botste na de aanrijding met de fietsers tegen een boom. Hoofdingeland P. Dekker overhandigt de scheidende dijkgraaf D. J Dees e waterschap 'De brede watenna van Zuid-Bevelandfoto PZC) i geschenk namens de ingelanden van het jarige Vlissinger H.M., die op 5 i ber na een café-ruzie zijn plaatsgenoot W. J. Cijvat (26) met een stiletto dode lijk verwondde, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Bij de behandeling van de zaak, op vrijdag 1* december j.l. had de officier van justitie drie jaar met aftrek geëist. De rechtbank deed woensdagmorgen spraak gevraagd omdat zijn cliënt uit noodweer zou hebben gehandeld. De ruzie tussen Cijvat en M., begonnen in café 'La Moustache' in Vlissingen eindigde in de fatale steekpartij op het Bellamypark. De ruzie was ontstaan over de muziek die in het café werd ge draaid. Deze liep zo hoog op dat M. een stiletto tevoorschijn haalde en Cijvat naar een biljartkeu greep. uitspraak en veroordeelde M. van het zo gewapend kwamen ze buiten het café opzettelijk toebrengen van zwaar li chamelijk letsel 'de dood tengevolge hebbend'. Op deze grond had ook de of ficier van justitie zijn eis geformuleerd. terecht, waarna de strijd zich van het aan Achter de Kerk gelegen café zich naar het Bellamypark verplaatste. In een reactie op een klap stak M. met de Tijdens de zitting trok de officier de ten- stiletto, die Cijvat recht in het hart lastegelegde doodslag in, omdat hij raakte Nog dezelfde avond overleed de niet bewezen achtte dat M. de opzet had ze. Bijdrage voor plan Welleweg Dreischor BROUWERSHAVEN - Staatssecretaris J.L.N. Schaefer van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft besloten 84.805 beschikbaar te stellen voor de uitvoering van het saneringsplan Wel leweg te Dreischor. De bijdrage is verleend om op het door kaalslag vrijgekomen terrein woning bouw te verwezenlijken. De woning bouwvereniging „Beter Wonen'' uit Zie- rikzee heeft inmiddels een bouwplan voor 15 woningen ontwikkeld. Gs van Zeeland hebben het gemeentebestuur van Brouwershaven meegedeeld, dat het tot stand komen van woningbouw in het betreffende gebied de voorkeur ver dient boven de mogelijkheden in andere plannen in Dreischor. VAN ZIERIKZEESE WERKGEVER VOOR BEZIT ZES KG HASJ ACHT MAANDEN GEVANGENIS MIDDELBURG - Voor verduistering van gelden van zijn werkgever heeft de arrondissementsrechtbank te Middel burg woensdag de Zierikzeeënaar P. W. S. veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorar rest. Bij de behandeling van de zaak, op vrijdag 17 december j.l., had S. drie maanden gevangenis tegen zich horen In totaal ging het om een bedrag van ongeveer twintigduizend gulden. Als elektricien had S bij zijn Zierikzeese werkgever het beheer over gelden, die afkomstig waren van reparatienota's. Uit deze kas moet S. in de periode van mei 1975 tot september van dit jaar zich ongeveer tienduizend gulden hebben toegeëigend. Uit de opbrengst van tweedehands tv-toestellen zou hij onge veer 9500 gulden in eigen zak hebben gestoken Dit werd mogelijk door een onvoldoende financiële controle in het bedrijf De man kwam tot de verduiste ring omdat hij zich onderbetaald voel de Hasj Voor het bezit van 6 kg. hasjissj is de Engelsman C.B. conform de eis veroor deeld tot acht maanden gevangenis straf. De partij van zes kilogram hasj, die B. bij zijn aanhouding in Zierikzee op 10 november bij zich had, werd ver beurd verklaard. De partij werd aan boord van een kustvaarder gevonden, waarmee C. die dag in Zierikzee lag. Bij de behandeling van de zaak noemde de officier van justitie het geval een on derdeel van de internationale smokkel in drugs. In de appèlzaak van de caféhouder J. P. J. uit Sas van Gent heeft de rechtbank het vonnis van de Temeuzense kanton rechter (een boete van 100,-) gevestigd. J. was door de Temeuzense kantonrech ter veroordeeld, omdat hij zijn honden niet had teruggeroepen, toen die bij een politiecontrole een agent besprongen. De caféhouder gjng van dit vonnis in beroep. Toen de zaak voorde rechtbank behandeld werd. eiste de officier een boete van 75.- voor het ophitsen van de honden en een boete van 75.- voor het dende niet terugroepen van de honden, toen de politie hierom vroeg. De rechtbank achtte echter alleen het feit van het niet terugroepenm bewezen en volgde ge heel het vonnis van de kantonrechter, dat werd bevest igd met handhaving van de boete op 100. 'Vertrouwen waargemaakt' GOES - De Zeeuwse waterschapswe reld heeft woensdagmiddag afscheid genomen van dijkgraaf D. J. Dees van het waterschap 'De brede watering van Zuid-Beveland'. Dat gebeurde tijdens een buitengewone bijeenkomst van de algemene vergadering van het water schap in de Prins van Oranje te Goes. Een aantal sprekers zwaaide de heer Dees veel lof toe voor zijn werkzaam heden. De waardering werd onder streept mei gelukwensen voor de ko ninklijke onderscheiding (ridder) en het aanbieden van geschenken. Waarnemend-dijkgraaf ir. J. Minder- houd gaf een kort overzicht van de wa terschapsloopbaan van de heer Dees. Als belangrijke punten daaruit noemde hy de werkzaamheden rond de dijkver hogingen Westerschelde en Ooster- schelde, de concentratie van de water schappen in 1959 en de zuivering van het oppervlaktewater Ir. Mmderhoud zei dat de zorg voor de veiligheid de groot ste belangstelling had van de schei dijkgraaf. De waarnemend- dijkgraaf bedankte de heer Dees voor zijn inzet en overhandigde een aantal boeken. Mr J Kosters, chef van de tweede afde ling van de provinciale griffie (hij viel in voor gedeputeerde mr. J F. G. Schlin- gemann. die plotseling verhinderd was) vond het een goede zaak om van provincie-zijde waarderende woorden tot de heer Dees te richten. „Toen wij de aanbeveling kregen met u als eerste, waren wij ervan overtuigd dat het wa terschap De brede watering in goede handen zou zijn. U hebt de goede naam van het waterschap dan ook in de loop van de jaren waargemaakt," aldus de heer Kosters De voorzitter van de Zeeuwse water- schapsbond. de heer A. M. Geluk, be dankte de heer Dees voor de ondervon den collegialiteit. We hebben veel res pect en waardering voor u. Steeds was u een eigen persoonlijkheid," vond de heer Geluk. Burgemeester F. G. A. Hu- ber van Goes sprak namens de Beve- landse gemeenten. Hij stelde dat de wijze waarop dijkgraaf Dees zijn taak uitvoerde zeer zorgvuldig was. „De con tacten tussen het waterschap en de ge meenten zijn altijd goed geweest. U hebt ook de nieuwe elementen in het water schap goed opgevangen." vertelde bur gemeester Huber. Damp Hoofdingeland P. Dekker ging terug naar de periode waarin de heer Dees dijkgraaf van de waterschappen Baar land en Oudelande was en de waters noodramp van 1953. „U hebt zich toen een uit het goede hout gesneden be stuurder getoond. Uw optreden is toen in brede kring gewaardeerd en u hebt veel bereikt." zei de heer Dekker. Als eigenschappen van de heer Dees noemde hij: correctheid, zorgvuldigheid en een realist zijn. Als geschenk over handigde hij een oude kaart van Zuid- Beveland Dijkgraaf Dees sprak een dankwoord. Hij onderstreepte daarin vooral de me dewerking die hij van velen ontving en wenste het waterschap het beste voor de toekomst. Zijn opvolger, de heer G. J. de Jager, beval de scheidende dijkgraaf bijzonder aan bij de ingelanden van het waterschap. De heer De Jager tenslotte, bedankte de heer Dees voor de wijze waarop hij opgevangen werd. ,,U hebt het waterschap in een goede positie overgedragen. Ik vind het een voorrecht dat ik mijn schouders onder dit voor mij nieuwe stuk werk mag zetten." aldus de heer De Jager. ,.Ik dank voor het in mij gestelde vertrouwendat is de basis voor m'n hele werk." TWIJFELS OVER VOLDOENDE VEILIGHEID Wethouder C M. Dagevos: 'samenstelling te eenzijdig' 'Zijn dijkgraven iADVERTENTIE 200.000mensen in Vietnam lijden aanTBC. GOES - „Ook na afsluiting van de Oos terschelde met een pijierdam, zal het Oosterscheldebekken bij aanhoudende storm en hoge vloeden gevuld zijn met een grote watermassa, waaraan de zee dijken weerstand moeten bieden. De vraag rijst of de dijken dan - ook na versterking in het kader van de gedeel telijke dijkverzwaring - voldoende vei ligheid zullen kunnen bieden. Ik betwijfel ofbijde tot nu toeuitgevoer- de dijkversterkingsplannen met dit on derdeel voldoende rekening is gehou den en ik vraag me verder af aan de reeds versterkte dijken niet alsnog zwaardere eisen gesteld moeten wor den". Deze opmerkingen maakte de schei dende dijkgraaf van het waterschap 'De Brede watering van Zuid-Beveland', D. J. Dees, woensdagmorgen tijdens een algemene vergadering van het water schap in de Prins van Oranje te Goes. Hij hield een pleidooi voor een betere versterking van de bestaande zeedijken langs de rivier, vooral ook omdat er over dejuiste wijze waarop de Oosterschelde zal worden afgesloten nog steeds geen duidelijkheid bestaat. De heer Dees constateerde dat bij de keuze voor de pijierdam het onderdeel 'algemene veiligheid' bepaald niet die voorrang heeft gekregen, die de water schappen wenselijk vonden. „Nu zal zonder meer voorop moeten staan dat geen verdere concessies aan de veilig heid mogen worden gedaan en dat de afsluilmiddelen zullen moeten voldoen aan de hoogste eisen van betrouwbaar heid. waaraan niet mag worden ge tornd omwille van een besparing van kosten", betoogde dijkgraaf Dees. Hij toonde zich bezorgd over uitlatingen van de minister van verkeer en water staat (de gedeeltelijke dijkverhogingen zijn een wezenlijk onderdeel van de af- sluitingswerken geworden). Moeten wij dit opvatten als het onder bedekte be woordingen tot uiting brengen dat de kans bestaat dat ook na 1985 de in uit zicht gestelde beveiliging niet zal zijn verkregen?" vroeg de scheidende dijk graaf zich af. Opnieuw twijfels „Opnieuw zijn twijfels gewekt Duide lijke taal die geen ruimte laat voorbange gevoelens is toch wel het minste wat wij mogen verlangen. De vrees moet wor den weggenomen dat de mogelijkheid zou blijven bestaan dat wij ais Zeeuwen in de tachtiger jaren nog zullen moeten leven achter onveilige dijken en een weggooi-afsluitdam". Ook over de dijkverzwaringen langs de Westerschelde toonde de heer Dees zich bezorgd. Hij stelde dat het tempo waarin goedkeuring wordt verleend aan de uitvoering van plannen, te traag verloopt. „Er moet wel hard en langdu rig op hetzelfde aambeeld worden ge slagen, voordat de verlangens van de streek tot Den Haag doordringen en in zichtbare resultaten worden omgezet", aldus dijkgraaf Dees. wel objectief?' GOES - Tijdens de algemene vergader ing van het waterschap 'De brede wate ring van Zuid-Beveland' - woensdag. Prins van Oranje, Goes - is kritiek ge leverd op de samenstelling van de stu diecommissies die moeten adviseren FotoC. Af. Dagevos DIJKGRAAF DEES WIL BIJDRAGE VAN WATERSCHAPPEN KREKEN EN WIELEN VAN OMKAD1NG VOORZIEN GOES - Er zullen plannen moeten ko men voor een verfijnde waterbeheer sing en het inrichten van kleine spaar bekkens. Nodig is een uitgebreide stu die, waarbij naast de technische uit voerbaarheid ook het beheers- en kos tenaspect betrokken moet worden. Zowel voor de rijks- en provinciale overheden, als voor de waterschappen in Zeeland ligt hier een taak. Dit merkte dijkgraaf D. J. Dees van het wa terschap 'De Brede Watering van Zuid-Beveland' woensdag op, tijdens een algemene vergadering van het wa terschap in de Prins van Oranje te Goes. In zijn openingstoespraak besteedde de heer Dees veel aandacht aan de zoetwa tervoorziening in Midden-Zeeland. .Wanneer wij ons realiseren dat er reeds een aanzienlijk tekort aan zoet water bestaat en dat naar verwacht mag wor den de kwaliteit van het binnenwater beter geschikt zal worden om voor meer doeleinden te worden gebruikt, dan rijst wel de vraag of de waterschappen in de toekomst kunnen blijven doorgaan met het afvoeren van het zoete water naar de zoute zee." betoogde de heer Dees. De dijkgraaf wees erop dat het water schap mede als taak heeft het bevorde ren van een evenwichtstoestand op het gebied van beheersing van de water standen: teveel water afvoeren en bij droogte zorgen dat er geen tekort ont staat. Hij kondigde aan dat 'De Brede Watering' inmiddels een studie heeft in gezet over het meest gewenste polder- peil en de regeling daarvan door middel van stuwen. De heer Dees zegde toe dat de algemene vergadering daarover bin nenkort voorstellen te behandelen krijgt. „Van uitbreiding van het aantal stuwen zonder meer is echter geen optimaal ef fect te verwachten. Bij een langdurige droogte zal ook de toevoer van een vol doende hoeveelheid zoet water verze kerd moeten zijn." stelde dijkgraaf Dees. Hij benadrukte dat de mogelijk heden om voldoende zoet water te ver garen. verminderd zijn door de wijze van afsluiting van de Oosterschelde. zodat andere bronnen moeten worden aange boord. De heer Dees: De ver- en bewer king van onze veredelde voedingsmid delen vraagt steeds meer zoet water. Het belang van beschikbaar komen van zoetwaterreservoirs is van veel wijdere strekking dan alleen voor de land- en tuinbouw. Vandaar dat wij hier een taak zien voor de rijks- en provinciale over heden." Voorraad vorming De dijkgraaf pleitte ervoor na te gaan of de waterschappen ook een bijdrage kunnen leveren aan een beperkte voor- raadvorming, hoofdzakelijk ten be hoeve van de land- en tuinbouw. „Hier voor zouden naar mijn gevoelen en kreken en wielen kunnen worden be nut. die verspreid in verschillende ge bieden voorkomen." zei de heer Dees. „Door het aanbrengen van een eenvou dige omkading zouden deze dienst kunnen doen als kleine spaarbekkens, waarin gedurende de winterperiode en bij grote regenval het water zou kun nen worden verzameld. In tijden van droogte zou het watertekort daaruit aangevuld kunnen worden." De dijkgraaf zei zich te realiseren dat vele wielen en kreken als natuurgebied zijn aangewezen, zodat het gebruik er van voor andere doeleinden weerstan denkan opwekken ,N iet temin geloof ik dat wanneer het wezenlijke karakter van deze waterpartijen zoveel mogelijk intact wordt gelaten, het gebruik van water voor tweeërlei doeleinden niet op onoverkomelijke bezwaren behoeft te stuiten," verduidelijkte de heer Dees. over de verdere samenvoeging van de 9 Zeeuwse waterschappen (een commis sie voor Zeeuwsch-VIaanderen en een voor de rest van Zeeland). Hoofdinge land C. M. Dage vos (wethouder van Kapelle) betoogde dal de eonmiissies té eenzijdig zijn opgezet, met alleen dijk graven erin als vertegenwoordigers van de waterschappen. „De vraag kan worden gesteld of van de in de commissies zittende dijkgraven, als direct geïnteresseerden, een vol doende objectief inzicht in de verdere concentratie kan worden verwacht", al dus de heer Dagevos. „Om een parallel te trekken met gemeentelijke herinde ling: het zou vreemd aandoen wanneer burgemeesters zitting hebben in een ad viesorgaan ter bestudering van ophef fing van gemeenten. Gezien de ervaring in het. verleden, meen ik wel te mogen stellen dat meer subjectieve inzichten naar voren zouden komen, dan een ob jectieve - op het algemeen belang ge richte - conclusie". Dijkgraaf D. J. Dees gaf toe dat er over de samenstelling van de adviescommis sie - opgericht door gedeputeerde sta ten van Zeeland - verschillend gedacht kan worden. Hij legde uit dat de com missies mogelijk nog in de loop van 1977 advies zullen uitbrengen aan de pro vinciale commissie waterschapsbestel, die vervolgens gedeputeerde staten van advies voorziet. Gedeputeerde staten zullen dan met een voorstel naar pro vinciale staten trekken en die zullen be slissingen nemen over verdere samen voeging. De heer Dees vroeg zich af of het beter was geweest buitenstaanders-deskundigen om ad vies over de samenvoeging te vragen. „Maar uiteindelijkbeslissen provinciale staten. Die hebben alle vrijheid om als nog deskundigen in te schakelen meende de heer Dees Hij benadrukte dat er voldoende vertrouwen moet zijn in de objectiviteit van de dijkgraven in de adviescommissies. Burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes kwam in het kader van de studies over de samenvoeging van de water schappen met het idee om voor 'De brede watering' een speciale werkgroep in het leven te roepen, die het dagelijks bestuur terzijde kan staan bij de ge sprekken over fusies. Dijkgraaf Dees voelde daar niet veel voor. hij vond dat de leden van het dagelijks bestuur vol doende op de hoogte zijn van wat er on der de hoofdingelanden leeft. Wel zegde hij toe dat het dagelijks bestuur het idee van de Goese burgemeester nog eens nader zal bekijken. De heer Dees maakte duidelijk dat het waterschap 'De brede watering' zelf de noodzaak van samenvoeging imet bij voorbeeld de waterschappen Walcheren en Noord-Beveland) met. inziet. „We hebben een goed geoutilleerd en gezond waterschap", stelde dijkgraaf Dees.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 25