Dijkgraaf D. Dees werd ridder Oranje-Nassau Onroerend goedbelasting kan Havenschap problemen geven HA VENSCHAPTERNEUZEN IN NIEUW 'ONDERKOMEN' (pza DOW wil fabriek voor ionenwisselaarsharsen PROVINCIE ADVERTEERT MET STATENVERGADERINGEN N.S.M. bezorgd over ontwikkelingen op de meststoffenmarkt Met ingang van volgend jaar provincie WOENSDAG 29 DECEMBER 1976 DR. BOERTIEN REIKTE ONDERSCHEIDING UIT WAARDERING VOOR VELE VERDIENSTEN NIET DUIDELIJK OF TERNEUZEN KANS MAAKT Veel mensen niet op de hoogte van wat in staten gebeurt MIDDELBURG - Hel provinciaal be stuur van Zeeland wil meer aan de weg timmeren met de openbaarheid van vergaderingen van provinciale colle ges. Vanaf volgend jaar zal er worden geadverteerd met de statenvergader ingen en de vergaderingen van staten commissies. Dat gebeurt in de Zeeuwse kranten en in de regionale bladen voor Tholen en Schouwen-Duivenland. Ge deputeerden hebben daartoe besloten op voorstel van de commissie ad hoe bestuur-bestuurder. die zich bezig houdt met mogelijkheden om de bur gers meer bij het bestuur van de pro vincie te betrekken. „In de praktijk blijkt, dat velen niet op de hoogte zijn van de vergaderdata van provinciale staten en nog minder van hetgeen dat in de statenzaal aan de Middelburgse Abdij aan de orde komt. Met het plaatsen van advertenties - die niet alleen datum en tijdstip van de ver gaderingen zullen vermelden, maar ook de voornaamste agendapunten - hoopt het provinciaal bestuur te bereiken, dat het bezoek aan de statenvergaderingen zal toenemen, maar vooral, dat de be langstelling voor hetgeen de provincie is en doet zal groeien. Het voortdurend vestigen van de aandacht op de activi teiten van provinciale staten kan ook met zich meebrengen, dat geïnteres seerde burgers zich meer tot de leden van de staten wenden met verzoeken om nadere informatie of het bespreken van hun belangen", aldus een persbe richt van de provincie. Degenen, die meer willen weten van de voorstellen, die in statenvergaderingen aan de orde komen, kunnen deze lezen in alle open bare bibliotheken in Zeeland. Commissies De overwegingen voor verbetering van de relatie burger - provinciaal bestuur, die ten grondslag liggen aan het adver teren voor statenvergaderingen, gelden ook voor de vergaderingen, gelden ook voor de vergaderingen van de statencommissies. Zoals men zal weten zijn deze weer al geruime tijd openbaar. Dit geldt voor de commissies van advies en bijstand aan gedepu teerde staten zowel als voor de com missies van voorbereiding. Belangstellende burgers kunnen als het ware de vorming van het beleid op pro vinciaal niveau voor allerlei zaken vanaf 'tbeginvolgen Ditwilbevorderendatnu in het vervolg behalve data en tijdstip pen der commissievergaderingen in het provinciehuis te Middelburg, ook de voornaamste punten, die op de agenda staan, zullen worden genoemd in de ad vertenties. Bij provinciale staten komt nog een voorstel aan de orde om het pu bliek in een commissievergadering ge legenheid te geven te spreken over de agenda vermelde punten. Voor de staten- en de commissievergaderingen zal op de hiervoor geschetste wijze wor den geadverteerd tot het einde van de zittingsperiode van de huidige provin ciale staten, d.w.z. tot half 1973. Men denkt dan voldoende inzicht te hebben verkregen in de belangstelling om tot een definitief besluit te kunnen komen. Een ander punt. dat in de nieuwe pro vinciale benadering van debevolking de aandachtvraagt, heeft betrekking op de herkenbaarheid van de advertenties, die het provinciaal bestuur voor allerlei zaken in dag- en nieuwsbladen plaatst. Dooreenanderelay-outvan deze adver tenties en het afdrukken van het Zeeuwse wapen wil men deze herken baarheid bevorderen. PRODUKTIE SLUISKILS BEDRIJF BEREIKTE RECORD OOSTBLOKLANDEN BELANGRIJKE CONCURENT SLUISKIL - Ing. J. M. Boudewijn. al gemeen directeur van de Nederlandse Stikstofmaatschappij (N.S.M.) in Sluiskil, maakt zich ernstig bezorgd over de opbrengst- en kostprijzen op de meststoffenmarkt. In ons land kwam het (opbrengst) prijspeil onder druk te staan door toe nemende importen uit landen als Por- tugaL Frankrijk, West-Duitsland, Joe goslavië, België, Engeland en Italië. De heer Boudewijn schrijft dit in N.S.M.-Nieuws. het personeelsblad van het Sluiskilse bedrijf. Hij maakt melding van het feit dat Bel gië. Frankrijk en Duitsland momenteel worden 'overstroomd' door goedkoop produkt uit de Oostbloklanden, die op hun beurt import echter onmogelijk maken. In ons land belopen de totale importen momenteel 20 a 25 procent van het to taal gebruik aan kalkammonsalpeter. Het absoluut verbruik van stikstof meststoffen daalde ten gevolge van de drogezomervan432 000 tot414.000 ton.. Voor de N.S.M. is 1976 wat de produktie aangaat overigens een topjaar. Aan ammoniak werd 672.500 ton geredu ceerd. tegen 643.500 in 1975. Het bedrijf boekt daarmee een record. De produk tie van ureum steeg van circa 430.000 tot 485 000 ton. urean, boekte een stijging van 210.000 naar 320.000 ton. Kalkammonsalpeter geeft een produk- tiedaling van 26 procent te zien: van 319 000 naar 240.000 ton. De produktie van ammoniak-nïtraatoplossingen en salpeter bleef vrijwel gelijk aan vorig jaar. namelijk 375.000 en 565.000 ton produkt Gebouw (met magazijn) kostte ruim twee miljoen Zorgelijk Ing. Boudewijn noemt de export naar landen buiten de E E G. 'zeer zorgelijk'. „Even heeft het erop geleken dat de prij zen zich zouden stabiliseren. Dit heeft zich echter niet doorgezet en een ver dere daling trad in tot een prijsniveau dat zelfs de kostprijs niet meer dekt Dit geldt in het bijzonder voor de afeet- markten in Afrika. Azië, Midden- Oosten, Zuid-Amerika en China. Vooral In Azië en het Midden-Oosten is de con currentie van de Oostbloklanden en Ja pan en enige Opec-landen dermate sterk dat de Europese producenten niet meer aan bod kunnen komen" GOES - De scheidende dijkgraaf van het waterschap 'De brede watering van Zuid-Bevcland', de heer D. J. Dees uit 's-Gravenpolder. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De ver sierselen behorende bij deze konin klijke onderscheiding werden hem dinsdagmiddag tijdens een bestuurs vergadering van het waterschap in Goes, uitgereikt door dr. C. Boertien, commissaris van de koningin in Zee land. De heer Boertien deed dat op ver zoek van de minister van verkeer en waterstaat. In een kort toespraakje herinnerde dr Boertien van de vele functies die dijk graaf Dees in de loop van de jaren heeft vervuld (en na zijn pensionering als dijkgraaf nog blijft vervullen). De com missaris verdeelde die functies in vier richtingen: de politiek, het boerenleven, de ruilverkavelingen en het water- schapsbestel. „De functies typeren de man die afscheid neemt. De heer Dees is een typische vertegenwoordiger van de agrarische en waterschapswereld Mensen die je altijd ergens tegenkomt. Ik heb er veel sympathie voor; zij geven hun hele werkkracht aan de gemeen schap". aldus dr. Boertien. Uit het overzicht dat de commissaris gaf bleek onder meer dat de heer Dees van 1949-1952 wethouder was van de voor malige gemeente Oudelande, 25 jaar het voorzitterschap van de afdeling Oude lande van de ZLM bekleedde, lange tijd in de commissie van toezicht van de la gere landbouwschool zitting had en zo'n 24 jaar voorzitter van de coöperatieve koelhuisvereniging was. Ook trad de heer Dees op als hoofdbestuurslid van Ds. H. M. Strating opent vestiging Geestelijke Volksgezondheid ZIERIKZEER - Dinsdag 18 januari zal de voorzitter van het Zeeuws Instituut voor de Geestelijk Volksgezondheid. H. M. Strating, de nieuwe vestiging van het Instituut. Nieuwe Haven 2 te Zie rikzee, openen. Deze opening is 's morgens om 10.00 uur 's Middags is er in het nieuwe onderko men van 19.00- tot 17.00 uur open huis. 2 jaar gevangenis TERNEUZEN - De 32-jarige Terneuze- naar Theo D. en zijn 28-jarige zuster Lia D. zijn door de rechtbank te Antwerpen tot gevangenisstraffen veroordeeld, omdat zij zich schuldig hebben ge maakt aan diefstal van twee kostbare auto's uit een showroom te Antwerpen. Theo D. kreeg twee jaar gevangenis straf en zijn zuster vier maanden. Verder veroordeelde deze rechtbank een 31-jarige Belg. L. G.. die eveneens twee jaar kreeg wegens medeplichtig heid. Deze lekende echter hoger beroep aan tegen de uitspraak van de recht bank. Hij verzocht de rechtbank een diepgaand onderzoek in te stellen naar de activiteiten van dehoreca-exploitant uit Terneuzen omtrent de autodiefstal. De Belg beweerde dat deze Temeuze- naar daarin een hoofdrol speelde. P. G. E. Staal viert 40-jarig jubileum als kantoorbeambte GRAAU W - Woensdag 5 j anuari viert de heer P. G E Staal uit Graauw, hoofd- èmployé kantoorbeambte bij het PTT- Rantoor te Hulst, zijn veertigjarig, ambtsjubileum. De receptie is op 5 ja nuari van 15.00 tot 17.30 uur in hotel 'In ternational' te Hulst Zaalvoetbal Hulst HULST - In Den Dullaert te Hulst speelde het team van 'Blaauwe Hoe ve/Dageraad' tegen een team "BLZ/Drieschouwen' een zaalvoetbal wedstrijd De eindstand werd 3-2 na een ruststand van 0-1. de ZLM (1964-1970). was hij lid van de agrarische commissie voor de verkave ling in de Zak van Zuid-Beveland en momenteel voorzitter van de plaatse lijke commissies van de ruilverkavelin gen De Poel-Helnkenszand en Kapelle-Wemeldlnge. In de water schapswereld kwam de heer Dees in 1952 terecht als dijkgraaf van de water schappen Baarland en Ellewoutsdijk; in 1959 volgde zijn benoeming tot waar nemend dijkgraaf van De brede wate ring en in 1970 werd hij dijkgraaf Grote eer Waarnemend-dijkgraaf ir. J. Minder- houd wenste de scheidende dijkgraaf geluk met de onderscheiding. „Wij vin den het als dagelijks bestuur een grote eer dat u een onderscheiding hebt ge kregen. Ik geloof ook dal we met z'n allen van harte kunnen verklaren dat we bijzonder plezierig met u hebben samengewerkt. We hebben u als dijk graaf bijzonder gewaardeerd", stelde heer Minderhoud. Ook burgemeester G. H. E. M. van Waes van Borsele bracht gelukwensen over. .Als gemeente Borsele kwamen we de heer Dees nogal eens tegen. We hebben grote waardering voor zijn wijze van werken. De mensen uit de boerenwereld zijn taaie jongens en u is daar een proto-type van. op zeer sympathieke wijze", betoogde burgemeester Van Waes. Namens de personeelsleden van het waterschap feliciteerde griffier J. Glerum. Hij zei dat de personeelsleden Boederijen op monumentenlijst VLISSINGEN - De aanvullende ontr werplijstvan beschermde monumenten is door emi uitgebreid met twee negentiende-eeuwse boerderijen. Een boerderij staat bij Hoek in de Wijk F en dateert uit de periode 1875-1900. De an dere boerderij staat aan de Borsselse- dijk tussen 's Heerenhoek en Borssele en is gebouwd in 1840. Nieuwjaarsontvangst Provincie-bestuur op 8 januari MIDDELBURG - Het provinciaal be stuur van Zeeland zal zijn Nieuwjaar sontvangst houden op zaterdag 8 ja nuari 's middags van 4 tot 6 uur. Deze voor ieder toegankelijke ontvangst is in de Statenzaal te Middelburg, ingang Abdijplein. ACHT DICHTERS EN SCHRIJVERS NAAR LITER A IRE MID DA G IN TERNEUZEN TERNEUZEN-Tenminste 8 dichters en schrijvers uit België en Nederland wer ken zondag 2 januari mee aan een lite raire middag bij de Temeuzense galerie 'Des Beaux Arts'. Het evenement is georganiseerd door Henk Huisman uit Terneuzen en begint om 14.30 uur Ver wacht worden onder anderen Wemer Pauwels ('de Belgische Jan Cremer'). Ton Veugen uit Eindhoven. Frans Mink uit Tilburg. Bert Bevers uit Bergen op Zoom, Anton van Kraay uit Middel burg. Ton Huygens uit Domburg. Char les Coster ui t Terneuzen en - uiteraard - Huisman zelf. Ton Huygens leest eigen werk. van de heer Dees een grote mate van vrijheid van handelen kregen. „We heb ben u leren kennen als de man van de grote lijn", aldus de heer Glerum. Verrast De heer Dees bedankte voor de konin klijke onderscheiding. Hij vertelde er erg door verrast te zijn. „Ik werd erg overrompeld en ben er even beduusd van. Het gezegde: als 3 personen 'n ge heim kennen dan is het geen geheim meer, moet nodig herzien worden. Ie dereen heeft de onderscheiding er ver trouwelijk behandeld", vertelde de heer Dees. Hij benadrukte de onder scheiding vooral ook te zien als blijk van waardering voor de mensen die hem tijdens zijn werkzaamheden op al lerlei wijze steunden. Het uitreiken van de onderscheidmg werd bijgewoond door alle gezworenen van het waterschap, de echtgenote en familieleden van dijkgraaf Dees en mr. H F. M. van der Heijden, chef kabinet van de commissisaris van de koningin. Vandaag, woensdag, wordt door het wa terschap afscheid genomen van de heer Dees. Dat gebeurt vanaf 14.30 uur in een openbare vergadering in de Prins van Oranje te Goes. Foto Commissaris van de koningin dr C- Boertien speldt dijkgraaf D. J. Dees van De brede watering de versierselen behorende bij het ridderschap in de orde van Oranje-Nassau op ifoto PZC) investeringen zullen op een later tijd stip bekend worden gemaakt. DOW Europa begon in 1972 met de ver koop van ionenharsen wisselaars, die werden geïmporteerd uit Amerika, waar DOW in Midlands ze maakte. Het beslui t van DOW Europa om over te gaan op lokale produktie is gebaseerd op potentiële verkopen en al bereikte resultaten. De nieuwe fabriek zal aanvankelijk al leen anionharsen maken. Het bedrijf voldoet door een combinatie van tech nologische. veiligheids- en energiebes parende apparatuur aan alle milieu normen, zowel van de overheid als van DOW. Woordvoerders van DOW Chemical m Terneuzen zeiden dinsdag, om com mentaar gevraagd, dat het hier om een mededeling vanuit Zurich, de Europese hoofdzetel van DOW gaat. Het valt in dit stadium niet te achterhalen in hoever het bedrijf in Terneuzen kans maakt op vestiging van de nieuwe fabriek iSlot van pag. I) terreinen en kaden, dan komt het ha venschap Terneuzen zeker in grote fi nanciële moeilijkheden, 't Is te hopen dat men hier niet het voorbeeld volgt van Amsterdam, waar men te maken krijgt met belastingverhogingen van soms 700 procent", aldus de Haven schapsdirecteur. Het Havenschap Terneuzen betaalt nu aan 'gezamenlijke zakelijke lasten' een bedrag van ongeveer 20.000.-. De heer Blok- „Ik kan er best vrede mee hebben wanneer dat bedrag iets opgetrokken wordt in verband met de inflatie en der gelijke. maar het mag zeker niet in de tonnen gaan lopen, want dan is het ge woonweg met meer op te brengen." Overigens heeft directeur Blok alle ver trouwen in de betrokken gemeenten. ^oMassief Eiken I _s cMeubelen J ÏÏ'jfr7ï?atelier DE SCHAPEKOP g 5 Veere Film 'Jesus Christ Superstar' voor Ziejook Zierikzee ZIERIKZEE-Vrijdag 7 januari wordtin de aula van de RSG te Zierikzee de film Jesus Christ Superstar' vertoond De vertoning staat onder auspiciën van de filmkring Ziejook te Zierikzee. SUBKRINGEN VAN SUIKERUNIE VERGADEREN TERNEUZEN - De Suikerunie houdt in januari een aantal sub kringvergaderingen. Het programma: donderdag 20 januari, Aardenburg. 'De Roode Leeuw'; maan dag 24 januari. Schoondijke. café G. Wijffels; dinsdag 25 januari, Kiooster- zande hotel Van Leuven en maandag 31 januari. Axel. 'De Halle'. Alle bijeen komsten beginnen om 14 00 uur Goese commissie achter bestrijding van Farao-mier in 's-H.-Arendskerke GOES - De Goese raadscommissie voor volksgezondheid staat achter het voor stel van b. en w. om 3500 gulden uit te trekken voor de bestrijding van de Fa- raomier in 's-Heer Arendskerke. Zoals gemeld, zijn acht panden met dit onge dierte besmet. Volgens wethouder J P. Lindenbergh heeft vooral één van de bedrijven in het dorp last van het insect, en worden de diertjes van daaruit over het dorp ver spreid. De heer Lindenbergh beklemd- toonde dinsdagavond tijdens een ver gadering van de commissie, dat met de bestrijding een vergadering van de commissie, dat met de bestrijdinghaast geboden is. „Als we nog een jaar wach ten. zijn er misschien geen acht maar twintig panden besmetDe bestrijding zal ter hand worden genomen door de firma Protects uit Breda. De bewoners van die besmette panden zullen zelf een tientje in de kosten moeten bijdragen. Ir. J. F. Zuurdeeg verricht opening TERNEUZEN - Sinds 15 december heeft liet Havenschap Terneuzen een eigen 'onderkomen'. Op die datum ver huisden de twaalf medewerkers van de Herengracht naar het gloednieuwe ha venschapskantoor aan de Xoorwegen- weg in het Temeuzense havengebied. Ruim vijf jaar vond het havenschap onderdak in het gebouw van de Boeren- „Ik ga er toch vanuit dat men de tarie ven niet zodanig zal vaststellen dat het havenschap vele malen meer moet gaan betalen, dat nu het geval is", zegt hij. Ligplaatsen Tijdens de maandagmiddag in 'De Vriendschap' gehouden jaarvergader ing van de afdeling Terneuzen van Schuttevaer (de vereniging van bin nenvaartschippers) werd de problema tiek rond de ligplaatsen voor de bin nenvaart in Terneuzen aan de orde ge steld. Ook het havenschap Terneuzen heeft zich geruime tijd beziggehouden met die problemen. De zaak is nu echter in handen van rijkswaterstaat De heer Blok: „Die kwestie van de lig plaatsen is al jaren aan de orde. Men signaleert 'n tekort door 't vervallen van de ligplaatsen aan de vroegere Schependijk en de Herengracht, maar leenbank in het centrum van Terneu zen. Daarvoor maakte men korte tijd gebruik van een ruimte van de ge meente Terneuzen in de Kersstraat. Het gebouw aan de Noorwegenweg is neergezet door het aannemingsbedriji Gebr. Van der Poel B V., naar een ont werp van de architect Frans Hanegraaf. De firma Van der Poel heeft tegelijker tijd een magazijn neergezet, recht tegenover het havenschapskantoor De totale kosten (inclusief grond en aan kleding) bedragen ruim twee miljoen gulden. het is gelijktijdig een feit dat tegen woordig steeds meer schippers zo dicht mogelijk bil Terneuzen willen liggen. Daardoor ontstaan de problemen Volgens de directeur van het Haven schap is het nagenoeg onmogelijk om voor redelijke bedragen een veertigtal nieuwe ligplaatsen te creëren „Het zou als snel neerkomen op ongeveer 100.000.- per ligplaats. Ik heb al eerder gezegd dat het Havenschap met van plan is om drie tot vier miljoen gulden uit te t rekken voor de aanleg van veertig nieuwe ligplaatsen. Ook het plan dat Schuttevaer destijds heeft ingediend en dat voorzag in de aanleg van een inham ten noorden van het Noorderdok zal op financiële bezwaren stuiten. Laten we die kosten dan nog even buiten be schouwing laten., je zit in ieder geval met het verleggen van wegen en spoor lijnen, En ik neem aan dat NS daar weinig voor voelt", aldus de heer Blok. Havenschapdirecteur W. H. Blok over zijn nieuwe kantoor: „We zitten hiei prima. We hebben genoeg ruimte, we zitten vlakbij het werk en we hebben - in tegenstelling tot bij ons vroegere kan toor - ruime parkeergelegenheid. Echt het is hier heel plezierig". De oud-hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat in Zeeland ir. J F Zuurdeeg zal. op 23 februari van het vol gend jaar. de officiële opening van het kantoor verrichten Foto: Het nieuwe kantoor van het Ha venschap Terneuzen. W. H. Blok In Amerika, waarde N.S.M. een belang rijk deel van haar proöukten afeet, was de toestand iets rooskleuriger. Zorgen maakt de heer Boudewijn zich ook over de gestegen prijs van het aard gas. dat 46 procent duurder uitvalt dan ln 1975. „Men kan zich voorstellen dat onze concurrentiepositie ten zeerste be dreigd is. Ja, zelfs zo erg. dat het voor ons op het ogenblik vrijwel onmogelijk wordt gemaakt de concurrentie hel hoofd te bieden", schrijft hij. De N.S.M.-directeur vervolgt: „Als wij nu denken dat wij nog een verdere stij ging van de grondstoffenpri jzen. lonen en materialen verwachten en geen op leving van de wereldmarkt voorzien, kunt u zich voorstellen dat wij het jaar 197" met grote bezorgdheid tegemoet zien". NSM verwacht halvering winst Over dit jaar SLUISKIL - De N.S.M. verwacht over '76 een halvering van de winst. Alleen enkele 'overloopposten' kunnen het beeld nog gunstig beïnvloeden. Dit schrijft algemeen directeur ing. J. M. Boudewijn in een jaaroverzicht in het personeelsblad N.S.M.-nïeuws. Hij maakt melding van een financieel resultaat dat 'ver' zal achterblijven bij dat van vorig jaar en schrijft met be trekking tot de toekomst; „Zoals wij het thans kunnen overzien is het duide lijk dat wij voor 1977 een nog verder teruglopen van het resultaat moeten verwachten." Het bedrijf in Sluiskil werkt verder aan de bouw van een nitraat- en salpeter- zuurfabriek. wanneer alles volgens plan blijft verlopen, midden volgend jaar in produktie kan worden genomen. De heer Boudewijn: „Wij zijn nog steeds van mening dat ondanks de zorgelijke lijden het besluit deze eenheden te bouwen 'n juiste beslissing is geweest, daar deze ons de zo broodnodige flexibi liteit in produktie en produtiesoorten, vooral de Europese markten, zal geven. Men zal tevens begrijpen dat het. nemen van beslissingen ten aanzien van verdere investeringen met. zo mogelijk nog grotere zorgvuldigheid zal moeten geschieden. Hierbij zullen vooral de structurele veranderingen die plaats vinden nauwkeurig op hun waarde moe ten worden beoordeeld Dit wil dus be slist niet zeggen dat geen verdere inves teringen zullen plaatstanden, doch al leen wordt hiermee tot uitdrukking ge- brachthet belang van steeds duidelijker wordende structuurwijzigingen." In het jaaroverzicht wordt tenslotte be- ncht dat het aantal ongevallen binnen het bedrijf daalde van 24 tot 14. „Toch moet gezegd worden dat nog teveel on gelukken door eigen schuld, door onop lettendheid of onvoorzichtigheid wor den veroorzaakt", aldus de lieer Bou dewijn. TERNEUZEN - Het is op dit moment niet duidelijk of de DOVV-vestiging in Terneuzen één van de 'kanshebbers' is voorde bouw van de eerste ionenwisse- laarsharsenfabriek van DOW Europa. Dit complex zou eind 1979 in gebruik kunnen worden genomen. Vestigingsplaats, capaciteit en totale RechtbankAntwerpen veroordeelt Terneuzcnaar tot

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7