IS J ONDERZOEK SCHEFFER OP LOSSE SCHROEVEN PROVKCIALE ZEEUWSE COURAÜT 'Onroerend-goedbelasting kan havenschap in financiële moeilijkheden brengen' NU OOK RELLEN IN DERDE WIJK KAAPSTAD Onderzoeker zaak-Menten speelde hoofdrol in liquidatie na bevrijding kleintjes Sigaren duurder vandaag Politie opent vuur op stenengooiers Cubanen in Angola gedeserteerd Bomaanslag op fabriek in Ulster Kartonnen protestwai pagina 3 219e jaargang no. 308 Woensdag 29 december 1976 kunt u ook telefonisch opgeven. Zie pag. 3 voor telefoonnummers DEN HAAG (ANP) - Met ingang van 10 januari worden de grote sigaren in Nederland twee cent duurder en de overige produkten van de Neder landse sigarenindustrie één cent De Nederlandse vereniging voor de sigarenindustrie heeft dinsdag ge meld dat deze prijsverhoging nood zakelijk is door de sterk gestegen prijzen voor grondstoffen en verpak kingsmaterialen. Het ministerie van economische zaken heeft de prijs verhoging aanvaard. (Van onze correspondent) DEN HAAG - Het is uiterst twijfelachtig geworden of dr. H. J. Scheffer het historisch onderzoek in de zaak-Menten gaat leiden. Verschillende politieke partijen vinden dat dat niet kan, nu is gebleken dat Scheffer in 1951 is veroordeeld wegens zijn aandeel in de moord op een Rotterdamse koerier ster, enkele weken na de bevrijding. Minister Van Agt (justitie) heeft inmiddels gezegd, dat hij over zijn opdracht aan Scheffer „nog eens goed moet nadenken". Minister Van Agt heeft verklaard, dat serves zittenaldus Wolff Ook de WD heeft laten weten dat nu ..beter iemand anders" het onderzoek kan doen. Schef fer zelf vindt dat zijn emotionele be trokkenheid bij oorlogsgebeurtenissen geen gevaar voor het onderzoek vormt. Hij meent dat hij onbevangen tegenover hij niets van de veroordeling Scheffer wist toen hij hem de opdracht gaf het historisch-wetenschappelijk onderzoek naar het vervolgingsbeleid in de zaak-Menten in de periode 1945- 1976 ter hand te nemen. Scheffer zelf veronderstelde dat men op het ministe rie van zijn oorlogsverleden op de hoogte was. „Maar", aldus Van Agt, „pas maandagavond laat hoorde ik Boole Chris over de veroordeling" de zaak-Menten staat. ten gebeuren. Dat plan mislukte jam merlijk Toen tien verzetsmensen in de buurt van de Dienststelle arriveerden, werd er van verschillende kanten ge schoten Laterzou een van de betrokken Duitsers zeggen, dat Kitty een van zijn collega's een waarschuwing had gege- Dr H. J. Scheffer, die door minister Van Agt van justitie is belast met het histo- Insch onderzoek in de zaak Menten over de periode 1945-1976 Een onderzoek naar het verleden van prof. Scheffer is niet gedaan. Dat werd niet nodig gevonden omdat hij, in zijn functie van secretaris van de sociaal wetenschappelijke raad van de Konin klijke Academie, in overheidsdienst is en er dus al eens een antecedentenon derzoek naar hem is gedaan. Bovendien is over de opdracht aan Scheffer zeer snel beslist. Hij werd door prof. A. Heij- der naar voren geschoven nadat deze door zijn vakgroep was verboden het onderzoek te beginnen. Eerder weigerde de Leidse hoogleraar Van Gunsteren het onderzoek te doen. Het CPN-Tweede-Kamerlid J Wolff noemt het „volstrekt onmogelijk" dat Scheffer het Menten-onderzoek gaat doen. nu diens daden tijdens en vlak na de oorlog bekend zijn geworden. „Schef fer is zo zwaar beladen, dat hij niet vrij het onderzoek kan doen. Hij kan niet onbevangen optreden en moet vol re- Dr. Scheffer was in de oorlog in het ver zet actief onder de naam „rooie Chris". Hij werd in januari 1951 door de krijgsraad-te-velde in Den Haag tot een jaar voorwaardelijk veroordeeld we gens zijn aandeel in de moord op de oud-verzetsstrijdster Kitty van der Have. Twee medeplichtigen. A. v. d. H. en A. v. T„ werden tot vier maanden voorwaardelijk veroordeeld en een derde. J. de G.. tot drie maanden. De 25-jarige Kitty had als verzetsstrijd ster contacten met Duitsers in Rotter dam. van wie zij voor het verzet belang rijke gegevens probeerde los te krijgen. Zij werd ingeschakeld toen een knok ploeg van de Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten (NBS) begin 1945 een overval op een aantal Duitsers beraam de Kitty moest met de betrokken Duit sers een borrel drinken en hen daama voorstellen naar hun Dienststelle in Rotterdam-Kraiingentegaan. Daar zou de overval van de knokploeg dan moe- Het Rotterdamse verzet nam wraak: het lijk van Kitty van der Have werd op 11 juni 1945. ontkleed en in een zak gebon den. uit een Rotterdamse haven gevist. Een onderzoek naar de toedracht van de moord bracht In 1945 geen opheldering. Toen in 1950 J. van Gen A. van T. voor een andere zaak werden aangehouden, kwam bij de verhoren ook de moord op de koerierster weer voor het licht. Hoofdsch u ld ige Scheffer verbleef op dat moment in In donesië. maar keerde direct terug toen hij hoorde dat het onderzoek in de zaak weer was geopend. In het proces be schouwde de auditeur-militair hem als de hoofdschuldige. Scheffer zou erop hebben gestaan dat het meisje werd ge liquideerd. Hij zou haar hebben vast gehouden. terwijl Van T. haar be dwelmde. Daarna zou hij haar naar haar badkamer hebben gedragen, waar zij werd verdronken. zuivering De Chinese partijleider Hwa kondigt zuivering aan. tevreden ridder Dijkgraaf D. Dees van het waterschap 'De Brede Watering van Zuid-Beveland' is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. PAGINA 0 prijscompensatie De leden van de industriebond van het CNV in Zeeland houden vast aan de prijs compensatie. PAGINA 11 gevaarlijk Een aantal Britse kranten is dinsdag niet verschenen omdat de drukkers in staking waren gegaan in een geschil over de betaling van premies voor wer ken tijdens de kerstvakantie. Het zijn de Times, de Daily Telegraph, de Daily Mail. de Daily Mirror en de Sun. De Daily Express en de Guardian versche nen wel. terwijl de noordelijke edities van de Dally Telegraph. Daily Mail en Daily Mirror ook werden gedrukt. (Van onze correspondent) LOESAKA - Zeker 210 Cubaanse solda ten zijn vanuit Angola naar Zambia uitgeweken, zo is in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka bekendgemaakt.' De gedeserteerde Cubanen zouden om politiek asiel in de Verenigde Staten hebben gevraagd. De gevluchte Cubanen zouden deel hebben uitgemaakt van MPLA-troepen die in oostelijk Angola in hevige gevech ten verwikkeld zijn met de guerrilla strijders van dr. Jonas Savimbi. leider van de Unita. Uit zuidelijk en oostelijk Angola vluch ten nog steeds honderden mensen naar Zambia en Namibië. Volgens de Zam biaanse minister van binnenlandse za ken Milner komen per week zo'n 800 vluchtelingen het land binnen. Naar een voorlopige schatting bevinden zich thans ruim 16.000 vluchtelingen uit An gola in Zambia en zeker wel tienduizend in Namibië. BELFAST (UPI) - Dinsdag zijn in Noord-Ierland de eerste bommen na het kcrstbcstand ontploft. De politie kreeg een anonieme waar schuwing dat drie bommen waren ge plaatst in een kunstmestfabriek in het havengebied van Belfast. De dertig werknemers werden geëva cueerd en tien minuten later ontploften twee bommen. KAAPSTAD (RTR/AP) - De Zuidafri- kaanse politie heeft maandagnacht in het Afrikaanse woonoord Langa bij Kaapstad het vuur geopend op zwarten die met stenen gooiden. Minstens twee zwarten zijn gedood, zo heeft de South African Press Association dinsdag be kendgemaakt. Aan de oostkust van Zuid-Afrika in de provincie Natal werden 46 Afrikanen gedood tijdens botsingen tussen leden van de Cele en Radebe stammen. Vol gens de politie bevochten de Afrikanen elkaar met knotsen en korte speren. Er werd geen reden gegeven voor het ge weld waarbij ten minste 30 hutten ver brand werden. De onlusten zijn naar Langa bij Kaap stad overgeslagen vanuit de naburige zwarte woonsteden Nyanga en Gugule- tu. Daar hebben zij aan 24 zwarten het leven gekost en zijn ongeveer 100 zwar ten gewond in de gevechten tussen Mi grerende arbeiders en studenten. De Zuidafrikaanse politie zelf heeft nog niets over de ongeregeldheden in Langa gezegd De inwoners van Langa - waar het in het Kerstweekeinde betrekkelijk rustig is geweest-vertelden dat maandagavond om elf uur alle klokken in het woonoord hadden geluid. Dat. was klaarblijkelijk een signaal. Veertig minuten later begon een me nigte van naar schatting 500 zwarten voertuigen van de politie met stenen te bekogelen. De politie opende het vuur. Vanuit Pretoria zijn dinsdag verse poli- tietroepen naar Kaapstad vertrokken, om de vermoeide leden van de plaatse lijke oproerpolitie af te lossen. Dinsdagmorgen was het weer rustig in de drie woonoorden, maar de spanning was er te snijden en de politie was voor bereid op nieuwe moeilijkheden. Dui zenden inwoners zijn al voor het geweld gevlucht Maandagavond laat bracht de politie de leiders van de twee vechtende partijen - de studenten en migrerende arbeiders van de Baca-stam in Transkei die wo nen in gezellenhuizen in de woonoorden - samen, om te proberen vrede te stich ten. Het 'vredesoverleg' mislukte echter al spoedig, zo vertelde de politie. De Zuidafrikaanse regering heeft dins dag 11 mensen uit de gevangenis ont slagen waarmee het totaal aantal in de afgelopen week vrijgelaten personen op 92 komt De grote manteimeeuw en ae spreeuw zullen de komende twee jaren niet meer beschermd zijn. Dit is ook zo voor de zilvermeeuw en de kapmeeuw. zij het dat deze vogels van half april tot half juli weer wel onder de vogelwet val len. De politie kan vergunning ver strekken voor een vuurwapen om deze vogels te schieten. Onder de personen die dinsd ag vnj gela ten werden waren Winnie Mandela de vrouw van Nelson Mandela, een voor aanstaande zwarte leider, die al sinds 1964 gevangen gehouden wordt, en Pe ter Magubane. de bekendste zwarte persfotograaf in Zuid-Afrika. Alle vrijgelaten personen werden in hechtenis gehouden zonder in staat van beschuldiging te zijn gesteld. Oproep Het moderamen van de Gereformeerde Synode heeft Nederlandse bedrijven, die belangen hebben in Zuid-Afrika. op geroepen de zwarte vakbonden te er kennen als volwaardige en mondige partners. Op deze manier kunnen deze bedrijven een belangrijke rol spelen in het emancipatieproces van de zwarte bevolking, aldus het moderamen. Het is voor de tweede keer dat het gere formeerde moderamen de bedrijven schrijft. Het moderamen heeft een afschrift van de brief gestuurd naarde werkgevers- en werknemersorganisaties. Het mode ramen heeft de bedrijven verzocht een antwoord op de brief te geven. Hoewel de Zuidafrikaanse wet de zwarte vakbonden niet erkent, kunnen zij wel wettig bestaan en worden opge richt. Dc werkgevers hebben de vrijheid de zwarte vakbonden te er kennen. PHILADELPHIA- De 32.300 ton metende Liberiaanse tanker Olympic Games is dinsdagochtend vroeg op de rivier de De laware ten zuiden van Philadelphia in de V.S. aan de grond gelopen en lek geslagen. Van de lading ruwe olie is al zeker 500 ton in het water terechtgekomen. Volgens de kustwacht bestaat gevaar dat nog veel meer olie in de rivier zal terechtkomen omdat het schip beneden de water lijn schade heeft. il Aziè is levensge- eerste Harm Wlersma legde vla remise tegen Clerc beslag op de eerste ppjs ln het Suikerdam toernooi. mannenrollen Zangeres Gail Gilmore vertolkt het liefst mannenrollen: radio- en televisie programma's; strip. acties HAVENSCHAP TERNEUZEN ZONDER WINST OF VERLIES IN '76 WEL TOENAME GOEDERENOMZET TERNEUZEN - Het Haven schap Temeuzen heeft in 1976 zonder winst of verlies gedraaid. Havenschap-directeur W. H. Blok noemt '76 „en slecht jaar, waarin met name de bulkgoede ren in de kanaalhavens voor problemen zorgden". Vooral door de activiteiten van met name bedrijven als NSM en Dow Chemical kon het haven schap over '76 een hogere omzet van goederen noteren. „Dat zijn gewoon pluspunten natuur lijk". aldus de heer Blok,jnaar we strijken er geen havengeld voor op, zodat een en ander niet tot uitdrukking komt in de fi nanciële resultaten." De omzet van goederen ontwikkelde zich in het (bijna) afgelopen jaar, vol gens directeur Blok, niet ongunstig. Er werden 587.000 ton goederen meer om gezet dan in '75 (in totaal 5.780.000 ton). Bovendien telde men een kleine 2000 zeeschepen en dat is, vergeleken met '75 een toename met zo'n driehonderd schepen. Aan de hand van deze cijfers constateert Havenschap-directeur Blok: „We spelen dit jaar quitte. Wel moet er uil de reser ves een bijdrage van twee ton worden gehaaid, maar dat geeft geen proble men. gezien de reserve-vorming sinds het bestaan van het havenschap. In ie der geval is de gronduitgifte dit jaar zo danig geweest dat we voor '77 geen ver hoging van de grondprijzen behoeven door te voeren." Het havenschap Temeuzen heeft ln '75 ongeveer 25 hectare grond uitgegeven 15 hectare aan de Suikerunie in Sas van Gent. 4 hectare aan Broomchemie en verder hier een daar kleine stukken grond, bijvoorbeeld aan de firma Aug. de Meijen. Directeur Blok: „We hebben nu in totaal 700 hectare uitgegeven in ons gebied, waarvan 480 hectare bezet is. De rest kun je beschouwen als reserve bij de be drijven Als je gaat vergelijken blijkt dat we met die cijfers aan de betrek kelijk hoge kant zitten, landelijk ge zien". De directeur van het Havenschap Ter- neuzen komt tot de conclusie dat het 'slijten' van de grond aan bedrijven steeds Intensiever karwei wordt, „Ze komen, zoals ze jaren geleden deden, echt niet meer uit zichzelf naar je toe. Je moet er enorm achteraan zitten", aldus de heer Blok. Hij venvacht voor '77 iets meer moge lijkheden en die verwachtingen worden dan vooral gewekt door de ingebruik name van de Braakmanhaven „Daar van vangen we wel havengeld en dat is natuurlijk een enorm pluspunt. Op die manier ontstaan er weer allerlei moge lijkheden. En als ik verder een prognose moet geven ik zal blij zijn wanneer we de kanaalhavens kunnen stabiliseren, zeker gezien de ongunstige tarieven, die momenteel van kracht zijn. Op langere termijn kan daarin mis schien verandering komen, maar het zullen toch nooit meer die gunstige ta rieven van voor de schippersstakingen van september '75 worden. Ik zie het er overigens van'komen dat in de toe komst steeds meer gebruik gemaakt gaat worden van vrachtauto's voor het vervoer van goederen, die nu per bin nenvaartschip worden vervoerd...", al dus de Havenschap-directeur. Belastingen De heer Blok houdt in zijn toekomstvi sie ook al rekening met de invoering van de gemeentelijke onroerend goed- belasting. Die nieuwe belasting wordt in 1978 voor het eerst geïnd. ..Wanneer de gemeenten exhorbitant hoge tarie ven gaan bepalen voor niet verkochte (Slot zie pagina 7 kolom 2) Onderzoeker ge diskwalificeerd mi Ho, zit minister Van Agt uSffra mec mee met -net historisch- wetenschappelijk onderzoek naar het vervolgingsbeleid in pyj de zaak-Menten tijdens het tijdvak 1945-1976. Aanvanke lijk zou de Leidse hoogleraar Van Gun steren zich met deze opdracht belasten, maar hij trok zich terug omdat hij naar zijn mening niet voldoende vrijheid kreeg. Professor Heijder van de Am sterdamse Universiteit kreeg van zijn universiteits-vakgroep geen toestem ming om zich voor het onderzoek vrij te makea waarna dr. H. J. Scheffer van de Koninklijke Akademie op het tapijt verscheen. Hij bleek bereid en in staat het onderzoek op zich te nemen, maar er doet zich een complicatie voor nu de af gelopen dagen bekend werd dat hij als oud-verzetsman in juni 1945 bij een moord was betrokken. Met twee andere oud-verzetsstrijders 'liquideerde' hij een vijfentwintigjarige Rotterdamse, van wie zij aannamen dat zij in april 1945 hun knokploeg aan de Duitsers had ver raden. Scheffer werd als de belangrijk ste figuur in deze affaire beschouwd en moest in 1950 alsnog voor de krijgsraad terecht staan. Hij kreeg een voorwaar delijke gevangenisstraf van één jaar. waarbij de krijgsraad overwoog dat op het tijdstip van de moord - een maand na de bevrijding - noch het landsbelang noch een militaire noodzaak ter veront schuldiging konden worden aange voerd. Minister Van Agt was van deze feiten niet op de hoogte en beraadt zich thans over de vraag of de opdracht aan dr. Scheffer al dan niet kan worden ge handhaafd. D e bewindsman ziet zich nu voor de moeilijkheid geplaatstom ongelijksoor tige grootheden tegen elkaar af te we gen. Belangrijk is bijvoorbeeld het vakmanschap van Scheffer. Hij heeft zich de afgelopen jaren in een reeks pu- blikaües een vasthoudend en gewe tensvol onderzoeker getoond, die zo mo gelijk tot drie-vier cijfers achter de komma doorgaat. Enige malen spoorde hij archivalia op. waarvan werd aangenomen dat ze verloren waren ge gaan. Als doctoraal student vond hij na lang zoeken het handschrift terug van denïjverheidsstatistiek. waartoe in 1888 de toenmalige minister van waterstaat, handel en nijverheid aan Struve en Be- kaar opdracht had gegeven. Dit manus cript werd bewerkt door professor H. W. Lambers, maar verscheen niet in druk. Vandaar dat Scheffer later in een stel ling bij zijn proefschrift betoogde dat volledige publikatie van groot belang voor de sociaal-economische geschie denis van Nederland zou zijn. In 1968 verscheen van zijn hand een uitstekend boek onder de titel 'November 1918', een beschrijving van een Nederlandse revo lutie die niet doorging. Scheffer ba seerde zich in deze studie op zorgvuldig bronnenonderzoek, waarna hij in een voorwoord tot een tweede druk enkele interpretaties nog weer nader toelicht te. Dit jaar publiceerde hij een uitvoerig werk over Henry Tindal, de stichter van o m. De Telegraaf. Ook uit dit boek bleek hoe zorgvuldig Scheffer tewerk gaat: deze publikatie is eveneens op een uitvoerig en bovendien omstandig- verantwoord bronnenonderzoek geba seerd. Vakmanschap en vasthoudend heid zijn zonder twijfel kenmerken van Scheffers werk: hij zou op grond daar van zeker de aangewezen man voor het onderzoek in deze Menten-affaire zijn. fituitlijn De 'e factor 'vakmanschap' dient nu te worden afgewogen tegen de omstandig heid dat dr. Scheffer betrokken is ge weest bij een moordzaak - het zou on juist zijn hier een vergoelijkende uit drukking te gebruiken -, welke zaak overigens een uitvloeisel was van oorlog en verzet Zij komt er op neer dat be trokkene in een nu langgeleden periode van zijn leven de toen zo juist herwon nen kenmerken van de rechtsstaat niet erkende dan wel volstrekt onvoldoende achtte: hij liet gevoelens van onderlinge trouw binnen een verzetsgroep en wel licht ook van haat prevaleren. Op grond daarvan speelde hij eigen rechter en vol trok een doodvonnis. Dat alles is nu meer dan dertig jaar geleden gebeurd: behoort dit thans alsnog een overwe ging te zijn? Behoort niet veel meer het onmiskenbare vakmanschap van dr. Scheffer de doorslag te geven? Wij gelo ven dal deze laatste vraag ontkennend moet worden beantwoord. Het vakman schap van dr. Scheffer kan in deze kwes tie niet dehoogsteprioriteïtkrij gen. Het gaat hier immers om een onderzoek met als centrale figuur Menten, een man van wie het vermoeden bestaat dat hij door allerlei manipulaties het recht naar zijn eigen onmaat heeft willen voegen. Mo gelijk waren daarbij mensen betrekken die in of direct na de oorlog belangrijke functies vervulden, mensen die in de zelfde schemerachtige grenssituatie opereerden als de groep die in juni 1945 in Rotterdam het recht in eigen hand nam. Weliswaar is denkbaar dat zij dat op andere gronden deden dan de Rot terdamse groep, maardatschijntonsop dit ogenblik van minder belang. Waar bet thans om gaat is dat dr. Scheffer in situaties kan komen te verkeren, waar bij hem honend kan worden toegevoegd dat hij het kort na mei 1945 ook niet zo nauw nam met wet en recht En daarom menen we dat de minister van justitie deze onderzoeker moet diskwalificeren. Hijzelf had er overigens beter aan ge daan zich voor dit onderzoek niet ter beschikking te stellen: deze nu ook voor hem zo onverkwikkelijke discussie zou daardoor zijn vermeden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1