Van der Giessen-De Noord beperkt miljoenenverlies Consumentenbond: verbeterde wet geluidshinder hoognodig PZC/fc Ex-SS-er Loyen in beroep tegen vonnis verlies op vng-order 23 miljoen Passagiers Patra wilden niet van boord het weer bij hoge raad in den haa g Fachmi wijst VS en SU op verantwoorde lijkheden Olielanden bij sl uis in kanaal hebben overschot Lichaam vermiste val£miljariGroninger gevonden Zambia verbiedt activiteit Unita HUIDIGE WETSONTWERP VEEL TE RUIM DINSDAG 28 DECEMBER 1976 binnen-buiten land ROTTERDAM (ANP) - Dankzij besparende maatregelen en een scherp inkoopbeleid is de werf Van der Giessen-De Noord er in geslaagd het verlies op de bouw van twee vrachtschepen met 5 miljoen gulden te verkleinen. De order, geplaatst door Van Nievelt Goudriaan in Rotterdam, zal Van der Giessen-De Noord nu zo'n 23 miljoen kosten, aldus het personeelsblad 'Werf Nieuws'. financiële reserves was het mogelijk de totale werkgelegenheid van het be drijf, dal vestigingen heeft in Alblas- de IJsscl. te De oorzaak van het accepteren van ver liesgevende orders was volgens de raad van bestuur de 'moordende concurren tie' op de schcepsbouwmarkt in het af gelopen jaar. Hoewel de werf in vele opzichten door de overheid financieel werd geholpen, moest toch een deel van het grote verlies zelf worden gedragen. Alleen door het 'verder intern' op de Voor het komende jaar is de raad van bestuur gematigd optimistisch. Als een aantal projecten, dat nu in voorberei ding is. wordt omgezet in opdrachten zal het bedrijf in 1977 ien een gedeelte van '78) volledig van werk zijn voorzien De werf rekent erop dat de overheid finan ciële steun zal verlenen bij haar pogin gen orders te verwenen. In 'WerI Nieuws' wordt ook uitvoerig aandacht CARIRO (RTR/UPI) - Kapitein Mo hammed Shabban Hammad van het Egyptische schip Patra dat vrijdag schipbreuk leed in de Rode Zee, heeft maandag gezegd dat de ramp zoveel slachtoffers heeft gekost doordat veel passagiers weigerden op zijn bevel het schip te verlaten. Toen bleek dat de brand in de ma chinekamer met geblust kon worden had hij de bemanning opgedragen de reddingssloepen neer te laten en reddingsgordels uit te delen „Maar bijna 200 passagiers hebben mijn be vel het schip te verlaten pas op het allerlaatste ogenblik opgevolgd, omual ze hun bezittingen niet in de steek wilden laten De passagiers waren pelgrims of handelaren, die in Saoedi-Arabiè, luxe artikelen hadden gekocht om mee naar huis te nemen. Sommigen zeiden dat ze al hun spaarcenten hadden besteed aan de aanschaf van goederen in Saoedi- Arabië, Volgens de kapitein moest de bemanning geweld gebruiken om de passagiers in desloepen tcjagen. Er waren 600 reddingsgordels uitge deeld, terwijl er slechts 450 opvaren den waren, maar sommige passagie- res gebruikten de gordels om er hun spullen, zoals een televisietoestel, mee drijvend te houden. Volgens het. dagblad Al Achram zijn 350 opvarenden gered. Van de 95 vermisten wordt gevreesd dat ze om gekomen zijn. Plaatselijk buien besteed aan het werk van zg stuurgroep produktie organisatie ispoi. die begin dit jaar wérd opgericht om de bouwkos ten van de schepen voor Van Nievelt Goudriaan te beperken. De opdracht van de SPO is te streven naareen bespa ring van 10 procent op het aantal pro- duktieve uren benodigd voor de bouw. Gezien de resultaten tot nu toe denkt men het gestelde doel te kunnen berei ken. De SPO houdt zich o.a. bezig met verbeteren van de organisatie en de effi ciency binnen de diverse afdelingen van het bedrijf. Zo heelt men de werfwerk- plaatsen meer inspraak gegeven in de uitgangspunten van de tekenkamers om een optimale aanpassing te krijgen van de constructieplannen aan de be staande uitrusting op de werven Een andere maatregel was een oproep tot het personeel om de werktijd zo volledig mogelijk te benutten TEMPELVALLEI OP SICILIË AFGESLOTEN AGRIGENTO (RTR) - De politie heeft maandag het historische dal van hel Griekse tempelcomplex in Agrigcnto op Sicilië afgesloten nadat een aard verschuiving dit dal zondag bedreigde. Het verkeer is omgeleid. Volgens func tionarissen bestaat er geen onmiddel lijk gevaar voor verdere grondver schuivingen. Het tempelcomplex is deels 2.500 jaar oud. Maandagochtend heeft zich in Grieken land. 270 kilometer ten westnoordwes ten van Athene, een zware aardschok voorgedaan. De beving, met een krach t van 5.25 op de Richterschaal. was het sterkst voelbaar in de steden Agrinion en Preveza aan de Ionische Zeekust. Er is geen melding gemaakt, van slach toffers. ROERMOND (ANP) - De 58- jarige Limburgse fabrieksar beider en ex-S.S.-er Lambertus J. L. uit Horn, die door de bij zondere strafkamer van de rechtbank in Roermond op 14 december veroordeeld werd tot levenslange gevangenisstraf, heeft tegen dit vonnis cassatie (beroep) aangetekend bij de Hoge Raad in Den Haag: Dit heeft een van zijn twee verdedigers, mr. II. Schouten, uit Venlo. maandag middag meegedeeld. Het vonnis was overeenkomstig de eis van de Roer- mondse hoofdofficier van justitie, mr. M. J. Bruigom. De bijzondere stralkamer veroordeelde de in Duitse krijgsdienst - de Waffen SS - getreden Loyen wegens het plegen van oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid tot levenslang Deze misdrijven heeft hij in het tijdvak 1 mei 1942 tot september 1943 gepleegd als kampbewaker in het kamp voor pools- joodse dwangarbeiders in Bobruisk in Rusland. Vast staat, volgens de rechtbank dat Loyen tenminste een honderd tal joodse gevangenen en om het. leven heelt ge bracht. en daarbij, „in vele gevallen op een zo weerzinwekkende wijze te werk is gegaan, dat elke poging om de ernst er van aan te duiden moei falen Op de Hoge Raad is de rechtsmacht overgegaan van de bijzondere raad van cassatie die. na de oorlog, ten tijde van de buitengewone rechtspleging daar van de beroepsinstantie het hoogste rechtscollege was De hoge raad zal daarom in dit uitzeon- deringsgeval - omdat het gaat om oor logsmisdrijven - zoals bij een nonnale cassatieprodcedure het geval is. moeten bezien of de wel goed is toegepast, doch ook zijn oordeel moet geven over de strafmaat l erzoek Daags vó-or de uitspraak van de bijzon dere strafkamer der Roermondse recht bank was op het ministerie van justitie in Den Haag van de Israëlische regering een voorlopig verzoek tot aanhouding van Loyens ontvangen met het oog op uitlevering. Dit was vermoedelijk ge daan voor het geval de rechtbank Roermond had beslist geen rechts macht te hebben om L te berechten en deze dan in vrijheid zou zijn gesteld Op grond van dit voorlopig aanhoudings verzoek had Loyen dan opnieuw kun nen worden aangehouden Recht. ■hl smaCi De Hoge Raad, zal zich moeten uitspre ken over de principiële vraag of de Ne derlandse rechter rechtsmacht over Loyen bezit. Het gaat er hier bij om of Loyen door het in dienst treden bij de waffen SS zijn Nederlanderschap heeft verloren en desondanks voor in het bui tenland gepleegde misdrijven teeon niet-Nederlanders veroordeeld kan worden. De bijzondere strafkamer van de Roermondse rechtbank was van oor deel dat dit wel kon en Loyen voor de bewezen strafbare feiten als Nederlan der moest worden aangemerkt De raadslieden van Loven hadden aan gevoerd, dat hun cliënt geen Nederlan der is. de feiten buiten Nederland wa ren gepleegd tegen niet-Nederlanders en geen enkel Nederlands belang is of kon worden geschaad. De Nederlandse rechter bezit volgens de raadslieden geen bcrcchtsmacht tot berechting van Loven. Hun verweer werd echter door de bijzondere strafkamer verworpen. CAIRO (AEP) - De verantwoordelijk heid van de Verenigde Staten en van de Sow jet-Unie" voor de regeling van de crisis in het Midden-Oosten beperkt zich niet tol het eisen van hervatting van de Geneefsc conferentie, maar zij moeten ook concrete denkbeelden voor een dergelijke regeling voorstellen. Dit heeft Ismail Fachmi. de Egyptische minister van buitenlandse zaken, ver klaarde in een vraaggesprek met het blad met net blad. 'Al Achram'. dat maandag is afgedrukt De Egyptische minister, die tevens vice-premier is. heeft te kennen gege ven. dat hij de ambassadeurs bijeen zal roepen van de VS en de SowjetUnie om him te. wijzen op de noodzakelijkheid, dat hun landen hun idee van grondsla gen vooreen regeling van de crisis in het Midden-Oosten uiteenzetten. Volgens Fachmi moet elke definitieve regeling voorzien in het vertrek van de Israëlische troepen uit alle bezette Ara bische gebieden. Volgens Fachmi zou de definitieve rege ling moeten voorzien in de schepping van een Palestijnse staat. Palestijnse guerrillastrijders hebben maandag de waarschuwing geuit, dat zij m het komende jaar zullen toeslaan in de VS. Europa. Afrika of Azië, teneinde de Israëlische overval te wreken op het Oegandese vliegveld Entebbe, aldus Radio Oeganda na een bezoek van een internationale Palestijnse organisatie aan president Amin van Oeganda BANGKOK- Een boedhistische monnik houdt een gebedsdienst voor de omgekomen Japanse slachtoffers van het Egyptische vliegtuigdat op Kerstmorgen bij het vliegveld van Bangkok verongelukte. olie-exporterende landen in de wereld f olie-exporterende landen in de wereld hebben dit jaar op de lopende rekening van hun betalingsbalans een overschot van veertig miljard dollargehad verge leken met een positief saldo van drie miljard dollar voor de westerse indus trielanden en met een tekort van 32 miljard dollar voor de voornaamste landen in dc derde wereld die niet over olie beschikken, zo heeft de centrale bank van Venezuela maandag bekend gemaakt. In het. verslag van de bank over de we reldeconomie staat dat het overschot van de 13 landen van de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) dit jaar veertien procent groter is geweest dan in het afgelopen jaar als gevolg van de hoge olieprijzen. De bank geeft geen bijzonderheden van de betalingsbalan sen van de voornaamste industrielan den en de belangrijkste exporterende ontwikkelingslanden zonder olie De ontwikkelingslanden hadden vorig jaar een iets groter tekort. De verbetering dit jaar houdt verband met de iets hogere prijzen van hun traditionele exportpro- dukten Na een aanvaring met. een Russische vrachtschip Sn de Bosporus is maandag het Indiase schip 'Lok Trappa' gezon ken. Van de uit 42 koppen bestaande be manning zijn er40 gered. De kapitein en een andere scheepsofficier worden ver mist. De Turkse autoriteiten houden de Rus verantwoordelijk omdat hij had gepro beerd zonder loods de Bosporus te pas seren. HELSINKI - Finland is overvallen door een koude-golf die er wezen mag. In Sodankylain Fins Lapland daalden de tempera turen tijdens de kerst tot -39.4 c. Scheepsbemanning kwamen voor ijskoude verrassingen te staan. Hier trachten zeelui van een Westduits schip een dikke ijslaag van hun boot te verwijde ren. GRONINGEN (ANP) - Maan dagmiddag is het lijk van de 30- jarige H. J. R. uit Groningen op gevist uit het water van het Van Starkenborghkanaal bij de sluis in Gaarkeuken (nabij Grijps- kerk). De man was spoorloos, nadat op 26 november zijn vrouw dood op haar bed in hun woning aan de Aquamarijn straat in Groningen was aange troffen door familieleden. De man heeft naar alle waarschijnlijk heid zelfmoord gepleegd. Het stoffelijk overschot werd maandag rond drie uur gevonden door de sluiswachter van Gaarkeuken, die de rijkspolitie waar schuwde. De rijkspolitie te water borg het lijk. Rechercheurs van de Gronin ger gemeentepolitie waren ter plaatse om de identiteit van het stoffelijk over schot vast tc stellen. Aan de hand van verschillende voorwerpen die in de kleding en aan het lichaam zaten kon met zekerheid worden gesteld dat het hier het stoffelijk overschot van de vermiste betrof. Het lijk is in beslag genomen op last van de officier van justitie. Aangenomen wordt dat het lichaam al sinds de 26ste november in het water heeft, gelegen. Brandweer en rijkspolitie hebben in november nog enkele dagen gedregd, maar zonder resultaat Ook is de mogelijkheid geopperd dat R. van wie wordt, aangenomen dat hij zijn vrouw heeft vermoord, gevlucht was naar het buitenland R heeft, zoals later bleek, circa zeven jaar de schijn tegenover zijn familie en vrienden opgehouden, dat hij medi cijnen studeerde. Hij zou al geruime tijd co-assistent zijn en op de dag dat zijn vrouw op bed vermoord werd gevonden zou R. afstuderen Van dat alles bleek echter mets waar te zijn R heeft nauwe lijks colleges gevolgd en geen tenta mens gedaan. Die mocht hij ook niet doen. omdat hij niet de juiste vooroplei ding had gevolgd. Op de dag van zijn afstuderen, was zijn familie naar, het academiegebouw gegaan om bij de bul- uitreiking aanwezig te zijn. Van die uitr reiking was echter geen sprake Ver Bij een aardverschuiving in Giaros- sa, een dorp bij Potcnza in Zuid-Ilaliè, zijn zondag circa dertig huizen bedol- Honderdvijftig mensen zijn dakloos geworden. Het dorp dat 200 inwoners telt, is volledig van de buitenwereld afgesloten. wonderd ging de familie daarop naar de woning, waar de gruwelijke ontdekking werd gedaan. De vrouw, de29-jarige Wil- lemina Marjolijn Engers. bleek te zijn gedood doordat ze mei een zwaar stomp voorwerp op het hoofd was geslagen. Toen de auto van de echtgenoot aan de oever van het Van Starkenborghkanaal werd gevonden is. werd onmiddellijk gedregd, omdat men vermoedde dat hij zelfmoord had gepleegd. Nu liet lijk ge vonden is, is de Groninger recherche er van overtuigd dat er inderdaad sprake is van zelfmoord. LOESAKA (DPA) - De regering van Zambia heeft de Angolese bevrij dingsbeweging Unita maandag elke verdere activiteit op irambiaans grondgebied verboden en Unila- functionarissen uitgewezen. De Zambiaanse minister van binnen landse zaken. Aaron Milner, ver klaarde in Loesaka. dat deze stap ge nomen is op grond van het handvest van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid OAE, Daarin heet het dat geen lid-land politieke groeperingen dient te herbergen, die tegen de le gale regering van een ander lid-land strijden. Nu en dan regen-, sneeuw- of hagel buien. Overwegend matige noordwes telijke wind. Maximumtemperaturen ongeveer plus 2 graden. Vooruitzichten voor woensdag en don derdag. opgesteld door het KNMI Opklaringen ook plaatselijk een sneeuwbui. Lichte, hier en daar matige vorst in dc nacht en ochtend. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 5. min temp.: om streeks -3 graden; max. temp. om streeks 11 graad. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent Voor donderdag aantal uren zon: 1 tot 5: min temp., om streeks -4graden: maximum temp.: om streeks 1 graad Kans op een dioge periode van min stens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent ZON EN MAAN 29 december Zon op 8.48 onder 16.36 Maan op 12.37 onder 01.40 (Van onze redactie c DEN HAAG - Tegen het verkeersla waai wordt te weinig gedaan. Het wordt hoog tijd dat de Wet Geluidhin der in de Tweede Kanier in verbeterde vorm wordt aanvaard. Dit concludeert de Consumenten Bond in zijn blad aan de hand van zelf verrichte onderzoeken in een aantal plaatsen. Het huidige wetsontwerp kan trouwens nog veel te ruim worden gehanteerd. De ontwerpers van wegen worden on voldoende gestimuleerd om in de geest van de wet te handelen aldus de Con sumenten Gids Ei beslaan ook geen strafbepalingen bij wetsovertreding. De enige weg voor de bevolking Is een ge rechtelijke In veel gevallen zal het dan te laat zijn om veranderingen in de plannen van de wegontwerpers te kun nen aanbrengen. In samenwerking met plaatselijke groepen is de Consumentenbond bezig met het meten van geluidshinder. De bond gaat ook starten met het geven van informatie over betrokken gemeen teraden Daarbij gaat het er om wal die raden aan de problemen doen Metingen Gemeten werd ondermeer in Aalsmeer, waar een vïerstrooks autoweg met zwaar vrachtautoverkeer loopt, waar eerst achtertuinen waren Deze weg snijdt een wijk compleet doormidden Optrekkend verkeer (stoplichten) ver- ei gert de situatie. De bond vraagt zich af of die weg niet verdiept had moeten worden aangelegd. In Badhoevedorp ontstond veel hinder toen de aanslui ting van de vierstrooksrijksweg naar Haarlem op de Velsei tunnel was aange sloten. In Breda veioorzaakt een drukke vier- strooksweg '70 kilometer maximum per uur» veel hinder. Deze weg loopt vlak langs de huizen In Drachten zijn plan nen om een wijk .De Wïken East"' te bouwen die veel te dicht bij de rijksweg komt iZuiderweg) De bond mat nu al te veel lawaai, terwijl de weg nog moet worden verbreed. In Heemstede is de Heemsteedse Dreef de verbindingsweg met Haarlem en voor Haarlem een ivierstrooksi uitvals weg. De J. Wagenaarlaan en de Cear Francklaan zijn de toegangswegen took voor bussen) naar een nieuwe wijk Oude rustige straten worden door deze verbinding lawaaiig, zegt de bond. Borne toetssteen De situatie in Borne iTwente) zal over last veroorzaken als het stuk van de E-8 (naar Duitslandi. die ter plekke ..Kardi naalshoed wordt genoemd straks zeer dicht bij het dorp komt Ook zal de weg dicht bij een nog te bouwen wijk van Hengelo komen In Borne bestaat al een actiegroep. Rijkswaterstaat bleek des gevraagd geen berekeningen te hebben over de te verwachten geluidshinder De bond vindt dit een merkwaardige zaak. Rijkswaterstaat rekent op een maxi male geluidsbelasting, die boven de norm in het aanhangige wetsontweip uitkomt. De kwestie in Borne is volgens de Consumentenbond dan ook een toe tssteen voor het wetsontwerp. Er is wel degelijk de mogelijkheid de hinder te verminderen, maar dat kost 40 miljoen meer. geen onoverkomelijk bedrag op de totale kosten 160 miljoen) lijkt de bond. Op een voorlichtingsavond zou den geen goede antwoorden zijn gege ven door mensen van Rijkswaterstaat In een gesprek met Rijkswaterstaat is de Consumentenbond gebleken dat verdiepte ligging van de E-8 bij Borne mogelijk is. Toen bleek ook dat er geen berekeningen waren gemaakt. Er zou pas onderzoek komen als het wcgtracee was goedgekeurd. Maar geluidswe- rende maatregelen achteraf nemen is moeilijk. Volgens de Consumenten Bond verschuift Rijkswaterstaat haar verantwoordelijkheid naar de toe- Directie: F van de Velde, K. Scherphuis en W. F de Pagter. Hoofdredacteur: G A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (011801 27651 Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9 00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal f 39,70; franco per post f 45,-; per maand 13,40; losse nummers 0.55 (inclusief 4 pa btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 11,55: ingezonden mededelingen 2'tex tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2.50 meer. Volledige tarieven met contraa- prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pa btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3