Harm Wiersma alleen aan leiding na verrassend verlies van Jansen WERELDKAMPIOEN BAYERN MUNCHEN DOOR SCHULD RAND FAILLISSEMENT Beveren dankt bekerzege aan Zeeuw Verhoosel PZC/s Handbaljeugd openbaring Rillandia won zaaltoernooi JEUGDIGE CLERC LIJKT VOLKOMEN UIT VORM... KARP0V RUSSISCH KAMPIOEN VAN MARWIJK WON TRIAL Venix slechts 6e WEDSTRIJDEN ORANJETEAM Positie Zuidduitsers kritieker dan men denkt sport PATRICK VERHOOSEI. BRUSSEL i BELGA- Club Brugge. Cerkel Brugge. Waregem. Anderlecht. Beveren en Winterslag uit de hoogste afdeling en de tweede klassers Waterschei en Tongeren hebben zich ge plaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Belgische voetbalbeker. Bij Club Brugge - Lokeren waren de doelpunten schaars maar de gele kaar ten niet. De scheidsrechter moest in totaal zeven kèer een gele kaart trek ken. De eerste befit was weinig aantrekkelijk maar in het tweede bedrijf was Brugge de sterkste club hoewel Lokeren gevaarlijk bleef met uitvallen, die vooral langs Verheven werden geleid. Het offensief van de thuisclub leverdein de 57e minuut resultaat op: na een actie van Courant kon Lambert doelman Hoogenboom en Lokeren passeren: 1-0. Antwerp - Waregem had een zeer spannend verloop. De Antwerpse ploeg miste de kans om de ontmoeting te beslissen doordat Vanderveen een straf schop naast schoot. Uit een hoekschop van Haleydt kopte Vergote vier minu ten voor het eindsignaal het voor Waregem winnende doelpunt in. Beveren had in de thuiswedstrijd tegen Beringen veel te danken aan de uit Zeeuwsch-Vlaanderen afkomstige Patrick Verhoosel. Hij schakelde met al leen de gevaarlijke Van Moer uit. maar zorgde ook voor het enige doelpunt. Twee weken geleden speelden beide clubs ook tegen elkaar. Toen zegevierde Beringen - met Van Moer als de grote uitblinker - met 3-1. Beringen was ook nu technisch de beste ploeg, maar Beveren hield het hoofd koel en benutte de enige kans die het kreeg, doeltreffend. De tweede klasser Tongeren zorgde voor de grote verrassing van de achtste finales door in een uitwedstrijd met- 0-1 te winnen van Kortrijk. dat het in de competitie uitstekend doet. Het enige doelpunt kwam in de 57e minuut op naam van Polleunis. De uitslagen van de achtste finales zijn: Kortrijk - Ton geren 0-1, Waterschei - La Louvïere2-0. Beveren - Beringen 1-0. Club Brugge- Lokeren 1-0. Antwerp - Waregem 0-1. Winterslag - Berchem 2-1. Woensdag reeds gespeeld: Olympic Charleroi - Anderlecht 0-1. Beerschot - Cerkel Brugge 1-2. UTRECHT (ANP) - Het 22e Utrechts I kerstzaalhandbaltocrnooi is bij de he-" I ren door de nationale jeugdploeg van I Israël en bij de dames door landskam- pioen I/Hellas gewonnen. I Bij de dames was de nationale jeugd ploeg de grote openbaring. Het team j slaagde er zelfs in het Poolse Pogon met 8-7 te verslaan, waardoor dit team de finale niet haalde. In de eindstrijd had I/HEUas de grootste moeite met de jeugdploeg die kans zag een achter stand van 1-3 om te zetten in een voor sprong van 6-3. De routine van I/Hellas gaf uiteindelijk de doorslag: 7-6, DRIE SPELERS EXTRA BIJ HANDBALTEAM ARNHEM (ANPi - Ben van Dillen iESCA), Bob Sondaar (AHC) en Marcel Willemsen (Swift Arnhem/ zijn toege voegd aan de Nederlandse herenhand- I balselectie die in februari in Oostenrijk I speelten in groep b van het toernooi om I het wereldkampioenschap. YERSEKE - Het voor de voetbalver eniging Yerseke gehouden zaalvoetbal toernooi, waaraan de voetbalverenigin gen van dc gemeente Reimerswaal, te weten Rillandia, Waarde, Krabbendij- ke, Kruiningen, Hansweertse Boys en de organiserende vereniging meededen in sporthal De Bevelanden te Goes, is op overtuigende wijze door Rillandia ge wonnen. In dit toernooi werd een halve competi tie afgewerkt» In de laatste wedstrijd, tevens se finalewedstrijd versloeg Ril landia met 4-1 Krabbendijke Namens de voetbalvereniging Yerseke reikte de heer F Polderman de prijzen uit Hij be dankte in eerste instantie de scheids rechters. te weten de heer A. debbaut cn de heer N van Zaltbommel. en ook de deelnemende verenigingen voor hun sportieve strijd Dc einduitslag van dit toernooi was l Rillandia 10 pnt„ 2 Krabbendijke 7 pnt.: 3 Yerseke 6 pnt -l Kruiningen 5 pnt.: 5 Hansweertse Boys 2 pnt.; 6 Waarde 0 pnt. MUNCHEN - Bayern Munchen mag zich dan in Belo Hori- zonte tot wereldkampioen hebben laten kronen, de deelname heeft bepaald geen uitzicht gebracht in de financiële moei lijkheden. Bayern blijft op de rand van het faillissement. De dure party's van voorzitter Wilhelm Neudecker en de Pucci-Festen, die CDU-leider Franz Josef Strauss per traditie met de protserige Brigitte Beekenbauer dansend opent, mo gen dan een een onaantastbaar symbool van het kapitaal lijken, onder de dure zijden hoofdshawls zitten de krulspel den. Zelfs de twee miljoen mark belas tingschuld. die het ministerie van financiën in Bonn Bayern heeft kwijtgescholden, hebben geen red ding gebracht. Er resteert nog altijd een eens zo grote schuld, die dan we liswaar door dc nieuwe tournees van Bayern naar Zuid-Amerika zal slinken, maar die in de verdere competitie weer even snel zal oplo pen. Het probleem is, dat Bayern Mun chen nog steeds abnormaal hoge sa larissen-betaalt aan spelers, op wie het publiek langzamerhand is uitge keken. Ondanks de late erkenning in het Europese toernooi voor lands kampioenen ondervindt Bayern in het nieuwe Olympisch Stadion - waar in 1974 de WK-finale werd ge speeld - een aanmerkelijk teruglo pende publieke belangstelling. De recettes van de thuiswedstrijden tegen clubs als Borussia Moncheng- ladbach en Hertha BSC moeten het verlies compenseren, dal Bayern legen de laaggeplaatste Bundeshga-clubs lijdt. Identieke si tuatie als de laatste twee seizoenen in Nederland Onhoudbaar op de lange duur. zeker als de inkomens van spelers als Sepp Maier en Gerd Muller en Franz Beekenbauer niet tijdig worden bevroren of terugged raaid. i Bayei De posi kritieker dan men denkt. Het heeft aan de Saberner Strasse een sport complex laten aanleggen, dat door de bouw van een sporthal, een res taurant en de toevoeging van een tennisbaan en vijf trainingsvelden een waarde vertegenwoordigt van vijf miljoen mark. Het heeft daar naast vier administratieve perso neelsleden. drie trainers en een ma nager op dc loonlijst, waardoor het een jaarlijkse uitgavepost bereikt van 13 miljoen, waarvan ruim acht miljoen bij de spelers terechtkomt. Langs de straat Bayern Munchen heeft de salarissen van de superstars altijd tot een hoog voltage kunnen opladen, omdat het zelden of nooit diep in de buidel be hoefde te tasten voor gerenomeerde spelers. Zelfs de tot vlees geworden stripfiguren als Beekenbauer en Mul ler zijn iangs de straten van Munchen opgepakt en hebben derhalve nooit veei gekost. Hun verdiensten zaten en zit ten verborgen in de premies en de hoge basissalarissen, die Bayern geleidelijk heeft opgeschroefd i Be ekenbauer: 50.000 mark per maand i. Sinds de verhuizing van Bayern uit de Munchener artiestenwijk Schwa- bing naar het meer centraal gelegen MAANDAG 27 DECEMBER 1976 AMSTERDAM - Na de achtste ronde van het Suikerdamtoernooi heeft Harm Wiersma alleen de leiding kunnen nemen. Zelf won hij van Bronstring, maar Hans Jonsen moest onverwacht een neder laag tegen Cazemier incasseren. De wereldkampioen kwam hierdoor op een comfortabele voor sprong van twee punten en maakt nu een uitstekende kans dit toernooi voor de derde achtereenvolgende keer op zijn naam te schrijven. Tot en met de zevende ronde wist Jansen Wiersma bij te houden. De jeugdige Drent won in die ronde van Clerc. die in het eindspel nog wel remise kon maken, maar op een bepaald moment niets meer zag. De jeugdige Amsterdammerlijkt totaal uit vorm te zijn, want ook in zijn inhaalpartij tegen de toch bepaald zwak spelende Overman bereikte hij niet meer dan remise, zonder ook maar ergens voordeel te hebben gehad. Doord at Wiersma 1 angzaam maar zeker Smith naar een nederlaag had ge speeld, bleven beiden aan de leiding. In de zitting op tweede kerstdag moest Jansen echterafhaken.Tegen Cazemier ging hij te opportunistisch te werken en daar is de Zwitser nu eenmaal te sterk voor. Jansen werd vrijwel weg gespeeld, moest een stuk offeren en ver loor kansloos. Cazemier kwam hier door terug op dc derde plaats. Wiersma daarentegen gaat steeds beter spelen. Het was nu Bronstring. die on der druk kwam te staan en zich in hel middenspel verrast zag door een com binatie, die de Friese crack snel naar de winst voerde. Ook tegen Smith was Clerc slecht op dreef. In een poging van de Amerikaan om de winst veilig te stel len kon Clerc nog op miraculeuze wijze een remise afdwingen. Soumaoro had Hisard in een volkomen verloren positie gespeeld toen hij nou verloor door tijdsoverschrijding. In het Senegalese duel tussen Ba en Sy kon Ba een combinat ie nemen, waardoor hij ten koste van twee stukken de damlijn be reikte. Iedereen dacht dat hij wel zou gaan winnen, maar in het verdere ver loop kwam Sy terug en hij kon in een slecht eindspel uiteindelijk een zwaar bevochten remise bereiken. N'Diaye tenslotte speelde Overman van het bord MOSKOU - Wereldkampioen Anatoli Karpov heeft donderdag in Moskou het schaaktoernooi om het Russische kampioenschap gewonnen. Hij verza melde twaalf punten in zeventien par tijen. Tweede werd Joeri Balasjov met elf punten. In de laatste ronde won Karpov van Tsesjkovski. Balasjov De eindstand van hel toernooi is 1 Karpov 12 pnt»: 2 Balasjov 11. 3 Petrosjan en Poloegaje- vski 10,5; 5 Dorfman 9.5; 6 Sm.vslov en Tal 9.8 Geiler, Rmanisjin en Svesjrukov 8,5, 11 Goelko 8, 12 Grigorjan en Vaganjan 7.5, 14 Rasjkovski en Taimanov 7.16 Tsejkovski en Zakarov 6.5. 18 Koeprejsjik 6. lil de strijd om het jeugdwereldkam- pioenschap duurt de spanning onver minderd voort. Zowel Gaiparin als Skliaro\ won zijn partij, w:..irdoor de Israeli met een punt voorsprong aan de leiding blijft. Gaiparin moet nu nog legen de sterke Nederlanders Van Aal ten en Stokkel. Skliarov daarentegen heeft bet heel wat eenvoudiger tegen Scgedin en Samake. Stokkel en Be rends hebben theoretisch nog een kans. De slotfase van het dameswereldkam- pioenschap begint vandaag (maandag). Michailovskaja, Graas. Stramina en Poepjes zullen in enkele ronden uitma ken wie de titel zal gaan winnen. De in de vonge ronden behaalde punten blij ven behouden Titelhoudster Michailo vskaja begint met een punt voorsprong op Graas. Ook in deze titelstrijd nog vo lop spanning. Uitslagen De uitslsaen - an dc partijen, öievrijdau zij.: gespeeld in het ouiKenlnmtoemooi te Amsterdam m' Grootmeesleru:"icp zevende ronde. Bronstring iNech - Soumaoro O.Ialn 2-0. Wiersma (Nedi - Smith tVSi 2-0. Clerc iNedi- JanseniNediO-2 CazemiertZwii- Overman (Suri 2-0. N'Diaye (Malii - Ba (Seni 0-2. Sy (Sem - Hisard (Frai 1-1 DEELNEMERS AAN HOOGOVENTOERNOOI WIJK AAN ZEE (ANP) - Genna Soson- ko. Jan Timman. Hans Boehm en Gert Ligterink zullen uitkomen in de groot- meestergroep van het 39e schaaktoer nooi in Wijk aan Zee thoogovensloenv öoii. dat van 13 tot en met 27 januari wórdt gehouden. De overige deelnemers zijn. Miles (Engi Kavelek iVsti. Kuraji- ca. Nikolac (beiden Joei. Clafsson (IJsb en R ïbii Hon i Voorts zal de Sovjet-Unie waarschijnlijk zijn vertegenwoordigd door Vaganian Een t waalfde deelnemer zal nog worden uitgenodigd. In de mees- tergroep spelen de Nederlanders Lan- geweg. Hartoch. Van de Sterren en Van de Vbet In het damestoernooi is Neder land vertegenwoordigd door Erica Bel le, Ada van der Giessen en Corry Vreek en. Kathy van der Mije is afwezig in ver band met haar tweekamp met Le- matsjko om een plaats in het kandida tentoernooi. Wereldkampioenschap dames, zevende ronde: Nizic 'Joe' - Graas 'Nedi 0-2, Tra- wina (Sov) - Poepjes (Ned' 2-0. Michailo vskaja (Sovi - GeurtsiNedi 1-1, Papillon (Frai - Borghoms (Bel) 2-0. Meestergroep. vijfde ronde: Hooyberg (Nedi - Brouwers (Ned> 1-1. Bïagianti <Fra>- D.sinler(Beli2-0.Siby iMalii- Van de Wal 'Nedi 0-2. Issalene (Frai - Chap- pel (Frai 1-1. Sedlacek (Tsji - Houngou (Kom 0-2. De uitslagen van de zondag gespeelde par tijen: Grootmeestergroep zesde ronde; Ba (Sem - Cazemier iZwii 1-1. Overman (Suri - Clerc iNerii 1-1. Achtste ronde: Soumaoro (Malii - Hisard (Frai 0-2. Ba iSem - Sy'Sem 1-1. Over man iSuri - N'Dlave (Mali) 0-2. Jansen iNedi - Cazemier (Zwii 0-2. Smith iVSi - Clere (Nedi 1-1 Bronslnng iNedi - Wiersma Nedi 0-2. De stand na de achtste ronde is: 1 Wiersma 14 punten. 2 Jansen 12. Cazemier 10.4 Hisard en Sy 9, 6 Clerc 8. 7 Smith en Bronstring 7. 9 Soumaoro. Ba en N'Diaye 6. 12 Overman 2. Om het wereldkampioenschap jeugd, ze vende ronde: Samake 'Malii - Van Aalten iNedi 0-2. Segedin 'Joe/ - Stokkel 'Ned/ 0-2. Gurnard (Fra' Skliarov 'Sov 0-2. Berends 'Nedi-Bouckaert 'Bel 2-0. Malik 'Tsji - Galp'- nn dsn 0-2 Dp stand na de zevende ronde is- Galperin 12. 2 Skliarov 11 3 Berends en Siokkel 10. 5 Van Aalten 9. 0 Guinarö 7. 7 Samake 6. 8 Bouckaert en Malik 2. 10 Segedin 1. Meestergreep zesde r.onde- Brouwers (N'ed) - Houngou 'Com 1-1. Chappel (Frai Sedlacek (Tsj) 2-0. Van der Wal'Nee i-Issalene (Frai 1-1. Desinter (Bel) - Siby iMali) 1-1. Hooyberg (Nedi - Biagianti (Fra) 1-1. De stand na de zesde ronde is: 1 Van der Wal 11.2 Issalene en Brouwers 3. 4 Hooyberg en Houngou 7.6 Chappel 5.7 Biaianti en Siby 4,9 Desinter en Sedlacek 3. ARNHEM 'ANPi - Hans van Marwijk heeft op tweede kerstdag m Arnhem de eerste trial voor het Nederlands kam pioenschap 1977 gewonnen Dc motor coureur uit Vel liep tijdens de 12 non- -*op slechts 7 strefpunten op. De uitslag was. 1 Hans van Marwijk (Vclpi 7 stvafp.: 2 Finns Kooiman «Weert' 24. 3 Simon KooteiHeel'31:4 M. Buren (Roosendaal' 33' 5 A. Kruilhol 'Maasdijk) 47. DORMl'N'D - De wereldkampioen bij de stayers Wilfried Peffgen en de Belg Willy üebosscher hebben zondag in de Westfalenhal in Dortmund de grote kerstprijs bij resp. de stayers en sprin ters gewonnen. Wilfired Peffgen, die in de eerste en tweede manche resp. derde en tweede was geworden..won voor bijna 12.000 toeschouwers de derde rit en werd daar door onbereikbaar voor zijn concurren ten. Martin Venix werd in de stayers- wedstrijd op 770 meter zesde. DEN HAAG (ANPi - Het resterende programma in groep 4 van de voorron den van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal 1978 is: 26-3-77 8 Nederland. 11-6-77 IJsland - Noord-Ierland, 31-8-77 Nederland - IJs land, 7-10-77 Noord-Ierland - Neder land, 26-10-77Nederland - België. 16-11-77 Noord-Ierland - België. Olympisch Stadion heeft men reser ves moeten aanhoren. Zorgvuldig ge reserveerd vreemd kapitaal, dat Bayern op wekenlange tournees bij elkaar voetbalde Afrika. Afghanis tan. Australië. Indonesië en veel La- tijnsamerikaanse landen inviteerden Bayern tegen vorstelijke vergoedin gen via de toen nog door de FIFA naar voetbalontwikkelingslanden uitgezonden trainer Dettmar Cra mer. die anderhalfjaar geleden 'als tegenprestatiei bij Bayern Udo Lat- tek kwam opvolgen Protest De spelers van Bayern moesten voor deze trips jaar na jaar hun winter-en een belangrijk deel van hun zomer vakantie opofferen. Het is niet zo vreemd dat daartegen - ondanks de hoge verdiensten - op den duur pro test is gaan groeien. Vorig jaar vroe gen de spelers om van dit soort ver plichtingen verlost te worden we gens overbelasting. Toen dat ver zoek niet werd gehonoreerd, wendde Franz Beekenbauer aan de vooravond van een vlucht naar Koeweit een blessure voor. waar door de trip te elfder ure moest wor den geannuleerd. Omdat zonder Be ekenbauer. Muller en toen nog Sepp Maier Bayern als demonstratie- partner niet interessant was. Trainer Dettmar Cramer zegt op zijn beurt begrip op te kunnen brengen voor de standpunten van de overbe laste spelers maar noemt in één adem de onvermijdelijke consequen tie: Dan ook naar lagere basissala rissen. In het inkomenspakket zitten onder andere die trips. Vorig jaar hebben we aan het begin van de competitie in 23 dagen 21 vriend schappelijke wedstrijden gespeeld en in 1974-na de WK-is Bayern met de kerstdagen in Afrika geweest Daar is het hele programma op afge stemd. Je tekent een contract en dan bepaalt de werkgever watje er voor moet doen en wat je er voor terug krijgt". Dat is één manier, de andere is om over stappen naar het volledige trainigsstelsel. Daarmee houd je de stimulans ook. maar krijg je onher roepelijk problemen Dan is het geen collectieve verplichting meer. Met het gevolg.dat Beekenbauer wel mee wil naar Singapore, maar Muller niet. Persoonlijk ben ik daar", aldus Dettmar Cramer, geen voorstander van. Je kunt een vöeibalbedrijf niet runnen als je sterk afhankelijk bent van de interesse van de voetballer. Ik vind. dat als een voetballer tekent, datje hem moet- kunnen verplichten. Het is dan aan de leiding om de rede lijkheid daarvan in de gaten te hou den". Charmeur Franz Beekenbauer. die door het Duitse volk niet alleen wordt her kend als de ausputzer van Bayern en het nationale team. maar ook als de keurig in het pak gestoken char meur. die van de ene ballroom naar de andere danst, van party's houdt en van de sfeer van vlinderstrïkken en satijn, deze Franz Beekenbauer heeft zich het meest verzet tegen de vermoeiende manier waarop Bayern z'n geld verdient Hij zegt: ..Bayern had nooit naar het Olympisch Sta dion moeten verhuizen. Er is daar geen sfeer. In het Wald Stadion be- s tond er een binding met het publiek De huur lag aanmerkelijk lager Men kon zich dan ook lagere entreeprijzen veroorloven. Ik zou haast zeggen dat GERD MULLER er ook ander publiek kwam. Toen we in het Wald Stadion speelden, waren de buitenlandse trips een extra. Nu is het een verplichting, Maar er wordt ook onvoldoende geselecteerd. Daar heb ik bezwaar tegen gemaakt. We accepteren lange reizen, maar de re delijkheid is hier en daar over het hoofd gezien. Het is lichamelijk nog wel op te brengen, maar je gaat er op den duur geestelijk onder lijden. Al tijd maar van huis weg. altijd in een trainingskamp. Daar ben ik te oud voor geworden Bayern Munchen blijft tegen deze achtergrond een voorstander van een Europacup-toernooi, waarbij de laatste acht in een hele competitie tegen elkaar uitkomen. Daarmee komt het afvalsysteem te vervallen en denkt uitvinder Wilhelm Neudec ker een compromis gevonden te heb ben tussen de huidige Europacup- FRANZ BECKENBAUER formule en een Europese kam pioenscompetitie. De voordelen zijn evident. In ieder geval kunnen er meer wedstrijden worden gespeeld dan tot nu toe. zodat de huishouding van de clubs gemakkelijker aan te passen is. Wie eenmaal bij de laatste acht van het toernooi is gekomen, weet zich verzekerd van forse extra inkom sten. Een ander voordeel is. dat wordt voorkomen dat de beste clubs in de nationale afdeling aan de Eu ropese liga worden uitgeleend, waardoor de landscompetitie niet automatisch op een farce behoeft uit te draaien. Niettemin heeft de jubel in Duitsland plaatsgemaakt voor leedvermaak. In geheel West- Duitsland wordt met innige vreugde geconstateerd dat de afgang van Bayern Munchen niet te stoppen is. Kapitalist zonder visie, vaarwel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7