Brandweer Vlissingen rukte afgelopen jaar 3574 maal uit Verstoplichten9 op kruising C. Buskenstraat/Spuistraat De geschiedenis van de Vlissingse Spaarbank -I D7P IrMJ\*/streek agenda Werkgroep Zierikzee heeft uitgebreid programma voor 40 kinderen uit Ierland Inwoner van Kloosterzande met valse dollars in Antwerpen aangehouden MAANDAG 27 DECEMBER 1976 5 L meester D. G. Murre en A. J Ros Tijdens de vergadering waarbij levens het dagelijks bestuur van de Stichting zieken vervoer Vlissingen was uitgeno digd. overhandigde voorzitter A Lorier. van de stichting, aan de brandweer, een oefenpop. 0111 medische handelingen te kunnen verrichten in het belang van de tevervoeren patiënten. Opdezepop kan men hartmassage, beademing en polss lag uitoefenen, waarbij de louten die gemaakt worden, worden geregistreerd op een schrijftnechanisme Hierdoor be- Hengelsportvereniging 'W'estkapelle hield wildwestrijd WESTKAPELLE - De hengelsportver eniging 'Westkapelle' hield de jaarlijkse 'Wildwedstrijd. waaraan 64 leden deel namen. Na een spannende strijd wist J. Schrier de eerste pnjs in de wacht te slepen met 804 pnt. Verdere uitslagen 2 A. de Nooijer, 3 B. de Witte. 4 J. Pro voost, 5 K. v. Tatenhove. 6 H. van Zet ten, 7 J. Lous. 8 B. v. Vaardighem, 9 L. Moermond. 10 A van Lighem. Alle 64 deelnemers hadden een prijs, welke door de voorzitter Dhr P. de Witte wer den uitgereikt Tevens werden de kampioensprijzen van het afgelopen seizoen 1976 uitge reikt door burgemeester Moermond: jeugdkampioen Kees van Sighem 933 pntzondagkampioen Piet van Keulen achturen. Het wagenpark bestaat thans 3933 pnt.: zaterdagkampioen Piet van uit 7 ambulances, waarvan er twee ge- Keulen 2277 pnt.: daardoor werd Piet KWAM 3069 MAAL JN ACTIE VLISSINGEN - De Vlissingse brand- weer is in 1976, 3574 maal uitgerukt. Dat betekent een toename ten opzichte van ongeveer 7 procent. Voor brand werd 135 maal uitgerukt, voor hulpver lening 370 maal en het ambulancever voer kwam 3069 maal in actie. Grote uitslaande branden kwamen het afge- lopenjaar in Vlissingen niet voor, maar het totale brandschadecijfer over schreed in 1976 de f 373.500.-. Dit staat te lezen in het jaarverslag van de brandweer te Vlissingen, dat tijdens de jaarvergadering werd uitgebracht. Het jaarverslag vermeldt dat het aantal hulpverleningen in 1976 weliswaar vnj stabiel bleef ten aanzien van het voor gaande jaar. „maar." zo staat er, „aard en gevolgen van de ongevallen waren vaak zwaarder." Verschillende malen werd in 1976 uitge rukt naar ongevallen waarbij slachtof fers bekneld zaten. Bij het treinongeval bij Eindewege bij Goes werd samenge werkt met het brandweerkorps van Goes. Bij de storm in januari werd het gehele brandweerkorps ingezet Het ambulancevervoer steeg met ruim 10%. Voor ongevallen rukte men 335 maal uit. Dit gaf tegenover 1976 geen daling of stijging te zien, omdat er in dit jaar evenveel ongevallen plaatsvonden. 15% van de ritten viel in de avond- en staat de mogelijkheid om zich meer te bekwamen in beademing en hartmas sage stationeerd zijn in Middelburg voor het ongevallen vervoer. De afdeling preven tie verstrekte in 1976895 adviezen, aldus het jaarverslag O n dersc he i d i nge n Tijdens de jaarvergadering reikte bur gemeester drs. Th. J. Westerhout van Vlissingen diverse oorkondes voor trouwe dienst, onderscheidingen akten van benoemingen, diploma's en bevor deringen uit. De oorkondes voor 10 jaar trouwe dienst met een vrijwilligersmedaille gingen naar II. v. d. Horst, L. C. van Mourik en W. N. van Vliet. Voor 20 jaar naar G. A. Molhoek, en 25 jaar naar G. van Luijk. Vervolgens kregen de heren A. J. de Smit en G. van Luijk een onder scheiding voor resp 12,5 en 25 jaar trouwe dienst van de Nederlandse Ver eniging van Brandweer Commandan- Tijdens het afgelopen jaar hebben ver schillende brandweerpersonen oplei dingen gevolgd. Zij ontvingen een di ploma. De heer W. N van Vliet ontving het diploma Brandwacht 2e klasse. B. A. Boschma brandwacht 2e en le klasse, F. P. J. M. v. d. Berk en L K. v. d. Linden Hoofdbrandwachl. P. G. ter Meulen Pompbediener, L K. v, cl, Linden Pers- luchtmaskerdrager en Instrukteur. Akten van benoemingen Werden uitge reikt aan de heren: C W. Bos, L. David- se, M. Geluk, M. Kwekkeboom, A. Lems en R. V. D. Paal. Bevorderd tot brand wacht 2e klasse. B. A. Boschma, tot hooldbrandwacht F P. J. M. v cl. Berk. tot Onderbrandmeester J. Hekhuis en J. J. Stroo. Bij de beroepsbrandweer wer den bevorderd, tot brandwacht le GOES - Huize Den Berg. 16 uur: uitzen ding Nomen Nesico. Ziekenhuis De Bevelanden Zuid.. 15.30-16.30 uur: uitzending Nomen Ne- scio. MIDDELBURG - Gasthuis, 20-21.15 uur: uitzending Rawa VLISSINGEN - Bethesda-St. Joseph- ziekenhuis, 19.45-21.15 uur: uitzending Rawa. ZIERIKZEE - Stadhuis, 20.30 uur: Kerstconcert. BERGEN OP ZOOM - Rox.V 14 uur: Peppi en Kokki, a 120 uur: Jesus Christ Superstar, a.l GOES - Grand. 19.30 uur: Max Have- laar. 14 ir. HULST - De Koning van Engeland. 15 uur. De maagden zijn rijp, 18 jr: 20 uur: Maak 'm soldaat, a l20 30 uur Lip stick. 18 jr. OOSTBURG - Ledel. 14 uur Speedy Gonzales, a 1 20 uur: Meisjes die alles slikken. 18 jr. TERNEUZEX - Luxor. 20 uur MASH op wielen, a. 1. VLISSINGEN - Alhambra. 15 uur: Sneeuwwitje en de 7 dwergen, a.l20 uur: De eend en de Cadillac, a.l Tentoonstellingen EHILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur. Oude landbouwwerktuigen. Restaurant 'De Schaapskooi'- werken Ben Bonte. HULST - Galerie Van Gcyt. 9-12 en 14- 18 uur. Feest der kleine formaatjes. Bar 'De Smidse' werken Jacqie Vink MIDDELBURG - Zeeuws Museum, 10- 12.30 en 13.30-17 uur. Tuinaanleg op Walcheren in de 18e eeuw. Galerie T Groentje, 14-18 uur Schilde rijen Helga Barlsch en plastieken Lïesel Bellmann Vleeshal. 14-18 uur Kerstexpositïe Rijksarchief RPA tentoonstelling: Kweekmosschen en paedagogen NISSE - Galerie 'De mooie slaak', wer ken van de heer Messemaker SAS VAN GENT - Galerie 'Uilenpsie- gel'. 9-12 en 13 30-18 uur wereken Lies- beth de Johnge. TERNEUZEX - Galerie 'Des Beaux Arts', werken Jo Jaspers. Artikof. foto's Cor de Boer. VLISSINGEN - Sinl-Jacobsschool Breestraat: expositie 90 jaar water. IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10-1 uur: Scheepvaart, in WesL-Zeeuwsch- 'S/lOWgEOeD VHssilWeil Vlaanderen en Amateuristische kunst. o 11 I hield feestavond tiuipcenua De vier maj0reuenpeiolons van NOORD- en MIDDEN-ZEELAND - 'Showgroep Vlissingen hielden 111 het Goes, telefoon 01100-1444. feestelijk versierd clubgebouw een ZEEUWSCH-VLAANDEREN - Temeu- surprise-avond. Daarbij werd een con- zen, tel 01150-4444 sumptie aangeboden en tevens werd er THOLEN - Tel 0011 een fiim vertoond. Tafeltennis bedrijfsleven Walcheren van Keulen koningsvisser. Grootste bot W van Tatenhove 795 gram: meeste vissen W. van Tatenhove 58 stuks Na het officieel gedeelte was er een ver loting met fraai prijzen. Daarna was er nog gelegenheid voor het dansen. Volkskerstzang in Middelburg MIDDELBURG-In een overvolle Bur gerzaal van het Middelburgse stadhuis werd dinsdagavond de traditionele volkskerstzang, georganiseerd door de koninklijke vereniging 'Uit het volk - voor het volk', gehouden. Medewerkenden waren Het Middel burgs Muziekcorps o.l.v de heer C Va der. het Nederlands Hervormd Kerk- koor o.l.v de heerS Sanders, studenten van de Christelijke Pedagogische Aca demie voor Zeeland en mevrouw D Meulebelt. kapiteine Leger des Heils Middelburg, en de heer Ben Schrik, die hel kerstevangelie lazen Deavond werd begonnen met een welkomstwoord van drs. P A Wolters, burgemeester van Middelburg. Kerstavond bejaarden MELISKERKE- De bejaarden van Me- lïskerke kregen van de NCVB de Vrou- wencoiitactgroep een kerstavond aan geboden, in de zaal van de gerefor meerde gemeente. Mevrouw Wissc- Frankeopendede avond en ging voor in gebed, hierna heette zij alle aanwezi gen hartelijk welkom in het bijzonder burgemeester Boender en zijn vrouw. Men vulde de avond met zang en ver schillende spelletjes, waarna mevrouw Maljaars-Wondergem uit Oostkapelle over de advent declameerde De heer P. Sinke en mevrouw Kamerling spraken woorden van dank voor de medewer kers. Hervormde Vrouwengroep Vlissingen hield kerstfeest voor bejaarden VLISSINGEN - De hervormde vrou wengroep, wijk 3 Vlissingen, vierde samen met de bejaarden uit de wijk het kerstfeest, in een volle zaal van het An ker te Vlissingen. Onder leiding van de presidente me vrouw Ventevogel vulde men de avond met zang door het koor. Dames van de groep voerden een kerstspel op, Ds. De Liefde sprak het slotwoord, waarna alle het 'ere zij God' zongen. Gevonden voorwerpen VLISSINGEN - Aan het bureau van gemeentepolitie te Vhssmaen zijn in de periode van 15-12-1976 tol en met 22-12- 1976 de volgende gevonden voorwerpen aangegeven. diverse diverse bankbiljetten, buiten band van een fiets. 1 paar glacé hand schoenen. donkerbruin, diverse sleu tels. jutte schooltas Aan hel bureau van gemeentepolitie te Oost-Souburg zijn in de periode van 15- 12-1976 lot en met 22-12-1976 de vol gende gevonden voorwerpen aangege ven. groene kindenvant. roodbruine portemonee metinh.. blauw wollen kin denvant, groen kabelslot;. 1 paar zwarte dames, glacé handschoenen, sleutels, groene legerpukkel met schoolboeken. Kerstviering ZOUTELANDE - Samen met bejaarden uit de gemeente en met genodigden vierden de hervormde Vrouwengroep en de N C.V B. afdeling. Zoutelande het kerstfeest m Verenigingsgebouw Mid dendorp'. De leiding van deze avonc was in handen van Mevrouw Bergkotte presidente van de herv. Vrouwengroep. Na haar openingswoord werd de kerst li turgie van de N.C.V.B. gelezen door en kele leden van de beide verenigingen. Een koor van leden zong bekende kerst liederen. Het kerstverhaal werd dooi mevrouw Bergkotte gelezen. Aan het eind van de avond kregen de bejaarden en zieken in de geneente een fruitbakje. Ds. Bergkotte besloot deze avond met dankgebed. In de sporthal Slaghvacrl in Middel burg werden de individuele her- fstkampioeuschappen van de Wal- clierse Bedrijfstafeltennis verspeeld. De kampioen van vorig jaar in de eerste klas Wilfred Joossens iMeulenbergi wist zijn titel te behouden. Via een eerste plaats in de poule en overwinningen in de kwart en halve fi nales op resp Hr Klaasse (Gem. Vlïss.i en J. Naerebout <Gem. Vliss bereikte hij de finale waarin in twee sets werd gewonnen van H P. M. v. d Ven (Ge.-n. M'burgi die de finale had bereikt door overwinningen op W. Acda (Gent. M'burgi en Betram (Gem. Vliss. In de tweede klas moest vanwege het grote aantal deelnemers een ronde ex tra worden verspeeld. Eerst na vier uur spelen was men hier aan de halve finales toe, waarin W. Rombouts (St. Maatsch. Dv.) zegevierde over G. Provoost (Rode- laja 1 en J. Eberl 1 Raboi won van I Meijer Rodelajai. In een spannende finale wist W Rombouts in drie seis de titel te pak ken. Ook voor hem een tweede titel na dat hij vorig jaar de eerste plaats be- haalve in de derde klas. De finale in de derde klas was geheel een Rabo-finale C. Poortvliet en B. v. Bel- zen streden hier om de titel die door Poortvliet werd veroverd. Poortvliet be reikte de finale door overwinningen op mevrouw Ronse en F. Priester 1 beiden St. Maatsch. Dv 1. Van Belzen won de in de kwart- en halve eindstrijd van resp. v. Kessel (St Maatsc h Dv.) en Jobse (Macpi. Secretaris H. Wooninck reikte de bekers uit. die beschikbaar waren ge steld door Drukkerij Meulenberg. A. Hoogerland winnaar eerste VPS kerstcross VLISSINGEN - De Vlissingse Politie Sport en ontspanningsvereniging (V.P.S. hield de eerste kerstcross voor liaar leden. In het bos en waterwingebied nabij Dis hoek was door de organisatoren een parcours uitgezet van 4600 meter. Daar er vanuit gegaan was. dat zowel jong als oud aan deze cross zouden meedoen was er geen minimum tijd waarbinnen deze afstand moest worden gelopen. Nabij café 'Duinlust' loste de voorzitter van de V P S de heer H Wijgergangs het strartschot voor 29 deelnemers Na een spannende strijd 111 de laatste 100 meter werd deze cross gewonnen door agent Hoogerland met een tijd van 17.28 mi nuten. Na afloop reikte de voorzitter aan iedere deelnemer een medaille en een oorkonde uit. Hij sprak hierbij de wens uit dat deze cross een jaarlijks terugke rend gebeuren mag gaan worden'. De volgende dag waren 38 leden aanwezig- om te bieden: Na een spannende strijd moést het lot de witmaar aanwijzen om dat de heren Schuller en Janse beiden 5 wedstrijden hadden gewonnen met in totaal 46 winstpunten. Na afloop was er ook u weer voor iedere deelnemer een prijs. Uitslag cross: 1 A. Hoogerland 17 28 min.; 2 J A. C. M. van Rossum 17 32:3 F. J Bos 18.17:4 P. Kuiper 18.43:5 M. K.de Nooijer 19.37: 6 J Soolsma20 22: 7 P H. Janse20.29.8 W F. Rijnberg21.13.9 J. J H Kooi 21.25; 10 R Kok 21.36. Uitslag kaarten: 1 P. H. Janse 46 pnt.: L. E Schuller 46 pnt3 B. J. P. Sinke 45 pnt., 4 N Pels 39 pnt.. 5 H. C-. Schout 37 pnt.: 6 F. A Ficheroux 35 pnt... 7 J Kopmels 24 pnt.: 8 J. Stuutjr. 22 pnt.: 9 M. K. de Nooijer 21 pnt10 M. Roelands 17 pnt. Trein zoek tussen Kruiningen en Bergen op Zoom KRUININGEN - De rijkspolitie is vrijdagmiddag op zoel; geweest naar een 'vermiste' trein. Men liad van de meldkamer van de spoorwegen te Ulreclit de melding binnengekregen dat op liet traject Bergen op ZoomiKruiningen een personentrein stilstond. Direct daarop werd door een patrouille een onderzoek inge steld. Spoedig na deze melding, de patrouille had de trein toen nog niet gevonden, kreeg men van dezelfde meldkamer bericht dat men wist waar de trein stond en dat van een gevreesd ongeluk geen sprake was. Mantels gestolen uit modezaak Goes GOES - In de nacht van donderdag op vrijdag is ingebroken in de modezaak V.'Hleveen in de Lange Kerkstraat te Goes. Er werden vijf mantels gestolen met een gezamenlijke waarde van vijf tienhonderd gulden De daders kwamen de winkel binnen door het slot van de toegangsdeur te verbreken. NCVB 't Zand MIDDELBURG - De afdeling Middel burg "t Zand van de NCVB hield een ad- ventssamenkomsi in de hal van de Ontmoetmgskerk te Middelburg. Na de adventsliturgie. die werd voorgelezen door de bestuursleden volgde een kerst spel. Naast samenzang zong het NCVB-koor onder leiding van mevrouw T. van de Haar-Polderman een aantal liearen. Presidente mevrouw S. Olfringa-Kingma hield een korte over denking. De volgende bijeenkomst van de afdeling is op 19 januari 1977. Dan worden onder meer dia's vertoond over hei werk van hel leger des Heils. Kerstviering bejaarden BIGGEKERKE - De bejaarden van Biggekerke vierden het Kerstfeest, Ei werd begonnen meteen broodmaaltijd, waarbij de voorzitter van het bejaar- dencomite Joh Kodde deze samen komst opende met gebed. Verder werd de leiding overgedragen aan mejf. Za- chariasse. De orgelbegeleiding werd verzorgd door mevrouw Davidse Hierna werd gezongen door het her vormd gereformeerd kerkkoor en de kindercantorij onder leiding van me vrouw Van Tuyll. Daarna werd een kerstverhaal voorgelezen door mevr. Boogaard, waarna mejuf. Zachariasse deze samenkomst besloot met dankge bed. BURGEMEESTER DE MEESTER ONTVANGT IEREN DINSDA G KINDEREN BLIJVEN DRIE WEKEN ZIERIKZEE - De werkgroep Zierikzee van de Slichting Hulp aan Noord- Ierland heeft voorde 10 protestantse en katholieke kinderen uit Noord-Beifast, die dinsdagavond in hotel Van Oppen door burgemeester Dc Meester van Zie- rikze verwelkomd zullen worden, een uitgebreid programma in eikaar gezet. Bijna op eidere dag van de in totaal drie weken, dat de kinderen op Schouwen-Duiveland verblijven is iets georganiseerd. Behalve de werkgroep heeft een groot aantal particulieren, bedrijven en scholen meegewerkt aan de organisatie van activiteiten. Er komt met de kinderen ook een aantal stafledenmee. diezullen logeren in hotel Van Oppen, dat meteen ook het contac tadres is. Plaats van samenkomst is in de meeste gevallen jeugdsoos Brogum, waar woensdag de kinderen vertrekken voor een wandeling door Zierkkzee en een spelprogramma in De Lichtboei van het Leger des Heils. 's-Avonds wordt hier een diavertoning gegeven. Donder dag gaan de kinderen naar Rotterdam, onder andere naarprelpark Ahoy en het kerstcircus. 's-Avonds is er een disco avond in jeugdsoos Brogum en vrijdag gaat de groep naar het CJV-kamp in Renesse, waar 's avonds de gastgezin nen voor het oliebollen eten zijn uitge nodigd. Met nieuwjaar blijven de kinde ren bij hun gastgezinnen en na de kerk dienst. zondag, gaan ze naar Brogum Maandag 3 januari staat er een reis naar Amsterdam op het programma en dins dag 4 januari een bezoek aan bakkerij Gelijnse in Haamstede, bowlen in Re- nesse en een disco-avond in jeugdsoos Big S. Woensdag. 5 januari wordt Utrecht bezochten donderdag 6 januari zullen groepsgewijs lessen in de land- bouwhuishoudschool Prinses Juliana in Zierikzee worden bijgewoond, 's- Middags volgt een bezoek aan drukkerij Lakenman en Ochtman en bakkerij- grondstoffenfabnek Zeeiandia. 's- Avonds gaan de kinderen naar de VLISSINGEN-De verkeersdeelnemers die van het kruispunt Coosje Busken- straat - Spuistraat gebruik maken zul len nog drie tot vier maanden geduld moeten hebben voordat hier een opti male verkeerssituatie zal ontstaan. De donderdagmiddag in werking getreden veikeerslichteii-iiistallatie is slechts van tijdelijke aard en niet afgestemd op de installatie van het Betje Wolff- plein. Vandaar dat in Vlissingen wordt gesproken van 'vcrstoplichlen'. Een woordvoerder van de Vlissingse po litie. inspecteur J. G. den Rooijen. ver klaarde desgevraagd dat de uiteinde lijke automaat, die voor een snelle ver- keersdoorstroming zal moeten zorgen nog een tijd op zich zal laten wachten door de lange levertijd. ..Het kan zelfs mei worden'aldus de heer Den Rooijen. die toegeeft dat hier geen sprake is van een verbetering. ..De gemeente wilde echter het kruis punt voor de feestdagen openstellen voor het verkeer en aangezien dit kruis punt zonder verkeerslichten te gevaar lijk is zijn die aangesloten op een tijde lijke automaat", legt de heer Den Rooijen uit Hij verklaart dat. nu er twee rijrichtin gen zün bijgekomen na het, gereedko men van de verlenging van de Spui straat tot aan het eind van de Boule vard. pertinent niet gewerkt kan wor den zonder verkeerslichten. ..Als de nieuwe automaat, die het ver keer regelt op aanvraag is aangesloten zal de doorstroming verbeteren.' aldus Den Rooijen. De nieuwe automaat is voigens de woordvoerder aangesloten op een kleine computer, die naar gelang het aantal verkeersdeelnemers, de be diening van de vei keet slichten regei l op het Betje Wolfplein en de kruising SpuisuaatrCoosje Buskenstraat. ..Is er veel verkeer dan geeft- de automaat veel groen en omgekeerd, zodat dan wacht tijden minder voor zullen komen aldus Van Rooijen. Foto: de kruising Coosje Buskenstraat-Spiiistraat gezien vanuit de Spuistraat. BOEKJE VAN IR. G. A. KEMPER VARA-drive-in-dicotheek in de Con certzaal. Vrijdag 7 januari volgteen tocht naar Goeree-Overflakkee en wordt op de terugweg Bruinisse, aange daan, waar de plaatselijke evenemen tencommissie van een programma ver zorgt, Zaterdag wordt de Euromast in Rotterdam bekeken en de diergaarde Blijdorp bezocht. Zondag blijven de kinderen weer bij de gastgezinnen en maandag gaan ze opnieuw naar Bruin isse. waar ze mogen paardrijden in ma nége Van der Graaf. 's-Middags wordt er gezwommen in de Dolfijn in Nieuwer- kerk. daarna wordt een bezoek gebrach t aan de kaasboerderij in Nieuwerkeerk. 's-Avonds zijn de kinderen de gast van Scouting Zierikzee. Dinsdag 11 januari gaan ze lessen bijwonen bij rijksscho lengemeenschap Professor Zeeman en de christelijke mavo-schjool. waama ze 's middags naar Zuid-Beveland ver trekken vooreen bezoek aan het Koets huis in Heinkenszand en aan de klom- penfabriek in de molen van Borsele. 's- Avonds is er een dia-avond in het Koet- suus. Woensdag 12januari gaatde groep naar Eindhoven voor een bezoek aan het Evoluon en's avonds is er een disco-avond I11 Brogum. Middelburg staal voor donderdag 13 januari op het programma met een diner in huishoud school Het Molenwater, een bezoekje aan de Abdij en een rondrit over Wal cheren en een maalt ijd in de aula van de Christelijke Pedagogische Academie. Vrijdag 14 januan blijft de groep in Zie rikzee. Het stadhuis en gemeentemu seum worden bekeken en er wordt snert gegeten in De Witte Raaf. 's-Avonds is er bij wijze van afscheid een muziek- en doe-avond in de Con certzaal en een disco-avond in de foyer van de Concertzaal. Zaterdag doen de kinderen nog mee aan de Delta-loop in de domeinen en 's middags worden ze door jeugdsoos Zenith in Brouwersha ven ontvangen. In Zenith is 's avonds ook een disco-avond. Na nog een zondag bij de gastgezinnen vertrekken de kin deren dan of maandag oi'dïnsdag weer naar Ierland. L1SSINGEN - „Kom dan Am bachtsman, kom ook gij Dagloner, en breng Uwen zuur bespaarden penning tot ons. Dezelve zal U mis schien eenmaal zoo zeer te stade komen: wanneer gij u in bekom merde oogenblikken met Uw Huis gezin bevindt, en gij als dan welligl anderen te vergeefsch om hulp en bijstand smeekt. Uwe Spaarzaam heid zal u als dan uit den nood red den en uw penning zal gewoekerd hebben." Met deze wervende tekst begon het Bestuur van de Vlissingse Spaar bank in 1819metzijnactiviteiten: De Vlissingse Nutsspaarbank was een feit. De geschiedenis van de bank. die zich in dat jaar richtte „aan deszelfs minvennoogende Stadgenoten'." en die van de stad Vlissingen zijn sinds dien nauw met elkaar verweven ge weest. Zo nauw zelfs, dat er heel wat materiaal over die geschiedenis voorhanden was. Materiaal, dat thans door ir. G. A. Kemper is bijeen gebracht in het boekwerkje 'De Vlis singse Nutsspaarbank 1819-1970'. Ir. Kemper is bestuurslid van de Stich ting Zeeuwse Nutsspaarbank. waarin de Vlissingse Nutsspaarbank is opgegaan. De toeloop van "Ambachtsman en Dagloner' was aanvankelijk niet groot. In het hoofdstuk 'Moeizame aanloop' verhaalt ir. Kemper dan ook dat het gevolg dat aan de bezie lende oproep van het bestuur („Komt gij vooral tot ons. Jongelin gen! Spaart in Uw zorgelooze jaren, eenmaal zal welligt de tijd komen dat gij u zult verheugen gebruik gemaakt le hebben van onze uitnodiging'i nauwelijks gevolg werd gegeven. Ze ven inleggers beklimmen de trap van het stadhuis aan de Houtkade, waarin deSpaarbank is gevestigd en het resultaat van de eerste zitting van de bank is dan ook maar 80.50. De Vlissingse spaarzin had er niet meer voor over. De jaren daarna staat men dan ook herhaaldelijk voor de keus: doorgaan of ophouden. Pas aan het eind van de 20'er jaren van de vorige eeuw raak t de bank een beetje ingeburgerd in de Vlissingse samenleving en bedraagt het te goedvan overigens maar 91 inleggers ruim 7000. Oorlog De oorlog in de Zuidelijke Neder landen doet het tij keren: opnieuw treedt een zorgelijke situatie in. Na het eehee van koning Willem I blijft het onrustig op de effeclenbuers, hetgeen zijn weerslag heeft op de bank. Pas omstreeks 1839 keert de rust weer. De negentiende eeuw - schrijft ir. Kemper - heeft voor de Nutsspaar bank nog meer positieve en nega tieve punten opgeleverd. Als in 1863 de regering besluit tot ontmanteling van de rijkswerf be sluit wordt het economisch klimaat in de stad zo slecht, dat de enige bank die bloei kent de Bank van Le ning is. Pas met de komst van de Zeeuwse spoorlijn treedt herstel in, een herstel dat ditmaal van tamelijk blijvende aard zal zijn en de groei van de Spaarbank aanzienlijk be vordert Zo begint men met het ver strekken van h>potheken. kriiet de G. A KEMPER bank in 1890 een eigen kantoor in de Nieuwstraat 20 en beeft men aan het eind van de eeuw 1400 inleggers. In 1909 wordt de Vlissingse Spaar bank lid van de Nederlandse Spaar- bankbond. De verhouding tussen spaarbank en Nutsdepartement werd gewijzigd, al blijft de relatie uit stekend tussen beide instellingen Na de Eerste Wereldoorlog groeit - zo schrijft ir. Kemper - het aantal spaarders gestaag. Er komt een nieuw gebouw aan de Coosje Bus kenstraat m 1930. waarvan de voor gevel ook nu nog bestaat- Ir. Kem per. ..Vanaf dit tijdstip kan men de Spaarbank als volwassen en vol waardig beschouwenOndanks alle moeilijkheden van de crisisjaren komen de uitbreidingen van de bank buiten de stad van de grond. Ir. Kemper besluit zijn boekwerkje met de geschiedenis bank in de Tweede Wereldoorlog en in de jaren daarna, een geschiedenis die - zekei in de jaren '409-'45 - parallel loopt met die van de stad Vlissingen: moei lijkheden in de bezettingsjaren, het verwoeste Vlissingen 1944 en - in de jaren na de bevrijding - weer uitbrei ding tot in 1970 de Zeeuwse Nuts spaarbank na een fusie met de Spaarbank te Middelburg. De geschiedenis van de Vlissingse bank als zelfstandige instelling ein digt daarmee: zo ook de geschied schrijving van ir. Kemper. Ir Kem per verluchtte zijn boekje met tal van afbeeldingen van bankbescheiden en van die plaatsen in Vlissingen. waai de bank sinds 1819 werkzaam was. Boomgaard voor 50.000 per ha verkocht KAPELLE - Donderdagmiddag ver kocht notaris J. C. Kram in gemeen schapscentrum "De Vroone' te Kapelle openbaar een boomgaard met schuurtje, gelegen in de Braanjehoek te Kapelle, sectie H nr. 543, groot 1.12.20 ha. Dit perceel dat werd verkocht op ver zoek van de heer D. W. Schier, is voor 1/3 gedeelte met cox-bomen en voor 2/3 ge deelte met golden delicious bomen be plant. Het perceel, dat is gelegen in de ruilverkaveling Kapelle - Wemeldinge en was op gebruik ie aanvaarden Hoog ste inschrijver en tevens koper werd de heer C van Liere Azn uil Kapelle vooi het bedrag van 49.977-per ha. 'voorde verkoping waren circa 75 belangstel lenden. Kerstviering bejaarden VLISSINGEN - De Activiteitencomms- sie Open Hof te Vlissingen hield een kerstmiddag voor de oudere bewoners van Paauwenburg. Er werd onder an dere een film vertoond en mevrouw Balcquiere las een kerstverhaal voor. Het kinderkoor onder leiding van Ep- Jan Kwast voerde kerstliederen uit en ook was er samenzang. A lieenstaanden dineerden samen KOUDEKERKE - De sociëteit van al leenstaande Zeeuwen hield op eerste kerstdag een bijeenkomst in hotel 'wlachren' te Koudekerke. Tijdens de bijeenkomstgebruikte men gezamenlijk een diner, daarna werd gedanst. Ruim honderd alleenstaanden woonden het diner bij. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de soos. Tussen de gangen van het diner door voerden verscheidene sprekers het woord. Kerstviering in Grijpskerke GRIJPSKERKE - De NCVB. afdeling Grijpskerke hield met de bejaarden de kerstfeestviering. President mevrouw De Schipper sprak een welkomstwoord waarvan de kerstliturgie volgde. Me vrouw Janse en mevrouw Blankere hielden een declamatie mevrouw Cop- poolse de Visser las een kort verhaa voor. Een zangkoortje onder leiding van dt heer Dronkers zong enkele kerstliede ren. Mevrouw Geertse-Dingemanse las een kerstverhaal Katholiek Vrouwengilde vierde kerstfeest VLISSINGEN - Ndat in de kerk aan de Singel een H. Mis was bijgewoond.vier den in Hotel Maldegemde leden van de afdeling Vlissingen van het Kahtoliek Vrouwengilde kerstfeest. De bijeen komst werd geleid door mevrouw J. Benée-Vervenne. die na het welkomst woord het Kerstevangelie voorlas. Na de samenzang was er een kaarsenspel, dat werd afgewisseld met een kerstver telling door Netty van Gastel en een de clamatie door Jenny Markies. Pastoor drs. Van de Riet. geestelijk adviseur van de vereniging, hield een korte toe- psraak. Eregaste op deze goed bezochte bijeenkomst was mevrouw M. Westerhout-van Sparrentak. presidente van de Vlissingse Vrouwenraad. Aan alle dames werd nasiuiting een persoon lijke attentie aangeboden. Geslaagd VLISSINGEN - Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam slaagde P. J. Bil. voorheen te Vlissingen. voor het semi-artsexamen. ANTWERPEN - De bijzondere opspo ringsbrigade van de rijkswacht Ant werpen (BOB) heeft in een eafé in Ant werpen de 35-jarige C. van D. uil Kloos terzande aangehouden die in het bezit bleek van 193.000 valse Amerikaanse dollars. De BOB had een tip gekregen dat er in het café iemand drugs verhan delde. Bij het onderzoek vond men in een diplomatenkoffertje van Van D. de valse bankbiljetten. Aanvankelijk dacht men op heispoor te zijn gekomen van een bende valsemun ters. Later bleek dat C. van D. al eerder in Nederland was veroordeeld wegens valsemunterij en dat dit een gevolg daarvan was. Voor hij destijds was gear resteerd wist de man uit Kloosterzande een deel van de valse dollars te verber gen. Hij had die nu weer tevoorschijn gehaald en trachtte ze aan de man te brengen. Hij werd aangehouden en in Antwerpen ingesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 5