Spaanse communisten dreigen met serie nieuwe demonstraties Dr. Scheffer doet in principe historisch onderzoek zaak Menten Hoogovens overweegt verkorting werktijd PAUS PAULUS PT FIT VOOR CHRISTELIJK HUMANISME Koningin: afstand doen van zelfzucht BRANDEN EISEN VEEL DODEN Argentinië wil zelf splijtstof maken Enkele buien Lid Frans parlement vermoord 'WERELD WORDT BEWOOND DOOR VIER MILJARD EGOÏSTEN' MAANDAG 27 DECEMBER 1976 ALS PARTIJLEIDER CARILLO NIET VRIJKOMT MADRID (AP, AFP, UPI) - De Spaanse buiten de wet geplaatste communistische partij heeft zondag laten weten dat als haar leider Santiago Carillo en zeven andere vooraanstaande leden niet binnen de 24 uur waren vrijgelaten, zij nieuwe demonstralies zullen organiseren. Carillo en de zeven anderen. leden van het centrale partijcomité, werden op 22 december in Madrid gearresteerd. Zij lopen de kans te worden gestraft met ten hoogste zes jaar gevangenis. De advocaten van de arrestanten heb ben gezegd vandaag, maandag, op nieuw de justitie te zullen vragen hun cliënten voorlopig in vrijheid te stellen. Na de arrestatie van Carillo zijn onder leiding van communisten in Spanje en andere grote steden straatdemonstra ties gehouden. De communistische partij is de enige in Spanje die nog geen politieke activiteit mag ontplooien Carillo en de zeven andere leiders van de partij ztin zaterdag in staat van be schuldiging gesteld, Zij worden be schuldigd van illegale vereniging. De rechter heeft verder besloten tot handhaving van de preventieve hechte nis van de acht in staat van beschuldi ging gestelden In kringen van de communistische partij verwacht men evenwel, dat het proces tegen Carillo en de zijnen zal uit- CHICAGO - Bij een felle brand in een flalblok in Chicago (Ameri kaanse staat Illinois) zijn vrijdaga vond minstens 13 mensen om het le ven gekomen en acht gewond. De brand ontstond waarschijnlijk doordat in een van de drie"woningen de vlam in de pan sloeg. Ooggetuigen hebben gezien dat een man met een ziedende pan vet de trap afkwam. Hij is waarschijnlijk gestruikeld, waarop de vlammen zich razendsnel door het als een schoorsteen trekkende trap penhuis verspreidden. De meeste slachtoffers zijn kinderen, van wie sommigen uit de vensters sprongen en op hel trottoir te plettei vielen. Dertig bewoners van een bejaarden tehuis bij Goulds op Newfoundland Canada zijn zondag om het leven ge komen bij een brand in de inrichting. Zeker zeven mensen zijn zaterdaga vond om het leven gekomen bij een hotelbrand in de Canadese stad Hamilton (Ontario). De politie denkt aan brandstichting. Zij is op zoek naar iemand die men heeft, zien wegvluchten. •Minstens 15 mensen zijn om het le ven gekomen en acht gewond bij een brand die zondagochtend vroeg plaatselijke tijd een gebouw van drie verdiepingen te Noemazo, 100 km ten zuid-westen van Tolko, in de as heeft gelegd. De brand ging gepaard met een ontploffing. Verspreide opklaringen, maar ook en kele lokale sneeuw- of regenbuien. Ma tige tol krachtige, aan de Waddenkust tot hard toenemende wind uit west tot noordwest. Maximumtemperaturen omstreeks plus 3 graden. Enkele sneeuwbuien In de nachtlichte, plaatselijk matige vorst Voor dinsdag Aantal uren zon 1 tot 4. min temp, om streeks - 2 graden: max. temp. om streeks +2 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent, kans op een geheel droog etmaal 40 pro cent. Voor woensdag. Aantal uren zon 2 tot 5. mm. temp. om streeks - 4 graden: max temp. om streeks 1 graad. "ZON EN MAAN 28 december Zon op 8.48 onder 16 35 i Maan op 12.14 onder 00.35 lopen op ontslag van rechtsvervolging voor Carillo. De Spaanse politie die Carillo heeft gearresteerd, heeft hem de keus gege ven tussen deportatie en een proces in Spanje, zo iszaterdag uit kringen van de Spaanse communistische partij verno men. Carillo zou te kennen hebben ge geven. dathij in Spanje wenst te blijven. Volgens de Spaanse regeringskrant 'Arriba' is het echter denkbaar, dat de communistenleider zich woensdag met opzet door de politie heeft laten arres teren om het democratiseringsproces uit de hand te laten lpen. Arriba schreef vrijdag in een hoofdarti kel: „Uit wat tot dusver bekend is. kan men de nuchtere conclusie trekken dat Carillo hierin het initiatief heeft geno men - het moment gekozen heeft om uit de clandistiniteit te treden en zich tot een 'regeringsaffaire' te maken." 'Action Fuego'. de stichting buiten landse werknemers Midden-Nederland en de Utrechtse afdeling van de Spaanse arbeiderscommissies hebben een pro testtelegram gestuurd naar Madrid. Daarin protesteren ze tegen de arresta tie van Santiago Carillo. Zij eisen zijn onmiddellijke invrijheidstelling. \ederland Nederland is op dit ogenblik niet van plan enige slap te ondernemen met be trekking tol de arrestatie van Santiago Carillo. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag desgevraagd meegedeeld. Hij voegde hieraan toe dat nu nog met bekend is wat de Spaanse autoriteiten zullen gaan doen. maar dat de ontwik- Actiecomité: RMS-aanhangers geen minderheid DEN HAAG (ANP) - ..De RMS wordt door duizenden Zuidmolukkers in Ne derland en Indonesië blijvend uitge dragen. Het landelijk actiecomité Zuid-Molukken kan dit met grote ken nis van zaken stellen." Het landelijk actiecomité Zuid- Molukken stelt dit in een vrijdag uitge geven verklaring. Het spreekt hiermee de bewering eerder deze week van de Indonesische ambassadeur in Neder land tegen, dat slechts enkelen van de 34.000 in Nederland wonende Moluk- kers actieve aanhangers van de 'Repu bliek Zuid-Molukken' zouden zijn kelingen uiteraard nauwkeurig worden gevolgd. De linkse ontvoerders van Mano de Oriol, president van de raad van state in Spanje, hebben vrijdag hun eis herhaald dat een algehele amnestie moet worden afgekondigd voor alle politieke gevan genen. Zij hebben geen nieuw ultima tum gesteld. De ontvoerders, lid van de Grapo (revolutionaire anti-fascistische groepering van de eerste oktober), drongen op II december het bureau van de 63-jange Onol binnen en voerden hem weg. Een tot dusver onbekende Spaanse or ganisatie. die zich aandient als de 'ge wapende groepen voor Europese vrij heid'. zegt verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslag die op kerstavond lichte schade toebracht aan de joodse syna goge in Madrid. SLECHTE ECONOMISCHE SITU A TIE IJMUIDEN (ANP) - Gezien de slechte economische situatie en de ongunstige orderpositie van Hoogovens IJmuiden BV. onderdeel van het Nederlands- Duitse Staalconcern Estel. overweegt de directie verschillende mogelijkhe den om de produktie te verminderen, die variren van een gedeeltelijke werk tijdverkorting in alle afdelingen tot het tijdelijk stilleggen van een aantal of zelfs alle produktie-eenheden. zo zei desgevraagd een woordvoerder van Hoogovens. Als de werktijdverkorting voor een pe riode van zes weken bij Hoogovens waar in totaal circa 23.000 mensen wer ken. van kracht worden zal ook het ad ministratieve personeel hier niet aan ontkomen. Als de directie tevens mocht besluiten tot een massale stilstand van het be- PARIJS (UPI/.AFP) - Prins Jean de Broglie (55), lid van het Franse parle ment en oud-staatssecretaris van bui tenlandse zaken, is vrijdagmorgen in Parijs op straat doodgeschoten. De da der is voortvluchtig. Dit heeft de Franse politie bekendgemaakt. De aanslag op De Broglie is in een tele foontje aan het persbureau AFP op geëist door een onbekende die zei te spreken uit naam van de 'Club van Charles Martel', een uiterst rechtse be weging in Franknjk die zich verzet tegen de immigratie van Afrikanen in heiland. Naar werd gezegd zou De Brog lie verantwoordelijk zijn voor'De bezet ting van ons vaderland door de Afri kaanse onderwereld.' Jean de Broglie bekleedde verscheidene kabinetsposten onder wijlen de presi denten Charles de Gaulle en Georges Pompidou. Hij was staatssecretaris voor de Sahara en voor de overzeese ge bieden in de slotfase van de Algerijnse oorlog en nam deel aan de geheime on derhandelingen die in 1962 leidden tol de akkoorden van Evian lADVERTENTIEi ,-cyVIassief Eiken •Meubelen 1 drijf, dan zal dit zijn voor een periode van één of twee weken, mogelijk in ja nuari of februari van het volgend jaar. BUENOS AIRES (ANP)-Argentinië wil de splijtstofelementen voor zijn kerne nergiecentrales zelf gaan vervaardi gen, zo heeft de voorzitter van de Ar gentijnse commissie commissie voor kernenergie. Carlos Castro Medero. bekendgemaakt. Argentinië bezit ni nog maar één kerne nergiecentrale. Die heeft, de Westduitse onderneming Siemens bij het gehucht Atucha (honderd kilometer ten noorden van Buenos Airesi gebouwd. Zij is sedert 1973 in produktie. In 1980 moeten er twee kerncentrales bij zijn gekomen. BETHLEHEM - Israëlische soldaten patrouilleren door de straten van tsetHLenem, terwijl Lueruneu en bewoners van het in bezet Jordaans gebied liggende plaatsje zich opmaken om kerst te gaan vieren. Pietersplein met 250.000 toehoorders i ADVERTENTIE i VATIKAANSTAD/LONDON/BETHLEHEM (REUTER/AFP/L'PI) - In zijn kerst- voorbeeld van de geest van verzoening toepsraak, gevolgd door ongeveer 250.000 personen op het Sint-Pietersplein en genoemd. direct uitgezonden door de televisie van 12 Europese landen, heeft paus Paulus De hele kerstrede van koningin Elisa- zaterdag geplei t voor christelijk humanisme en voor de waarde van het menselijk leven. volgens de paus twee wezenlijke zaken: ..De innerlijke onmogelijkheid van de mens om uit eigen kracht volmaakt te zijn en de niet te stillen dorst, van de één telefoontje aan |uw f leurop bloemist en u kunt wie. waar dan ook. nog vlug even verrassen. Duidelijk doelend op de abortus, waar over het Italiaanse parlement binnen kort een uitspraak moet doen. vroeg de paus in de geboorte van Christus het be ginnend menselijk leven te eren. ..Men selijk leven is 'n schepsel van God. ge schapen naar zijn beeld en gelijkenis." Ook riep de paus om de vrouwen te eren. in waardigheid gelijk aan de man Sprekend over het christelijk huma nisme zei hij dat dit niet het glansrijke humanisme is van voorbije eeuwen, net ideaal van al degenen die daarmee de herinnering aan de klassieke tijd weer vilden wakker roepen. Het met-christelijk humanisme vergeet beth was gewijd aan het thema zoening. De lof die de koningin aan de beweging toezwaaide was enigszins ongewoon voor een koninklijke toespraak omdat de groepering door sommigen mensom in God de oneindige voltooiing Noord-Ierland als zwaar politiek gela- te vinden, die hij vanuit zijn innerlijk den wordt beschouwd. nodig heeft. Na zijn toespraak sprak de paus in eli talen kerstwensen uit en verleende hij de zegen "urbi et orbi' (voor de stad Rome en voor de gehele wereld). Eli sa be lli De Britse vorsting heeft zondag in haar traditionele kersttoespraak de Noord- ierse vredesbeweging een lichtend Ongeveer 20.000 pelgrims en toeristen hebben van vrijdag op zaterdag het kerstfeest gevierd in Bethlehem, de stad in Judea waar Christus werd geboren. Bethlehem bevindt zich in het door Is raël bezette deel van Jordanië, zodat er uitgebreide veiligheidsmaatregelen van kracht waren. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. OVER DE PERIODE VAN 1945 TOT 1976 DEN HAAG (ANP) - Dr. II. J. Scherfer. secretaris van de sociaal-wetenschap pelijke raad van de Koninklijke Neder landse academie van Wetenschappen in Amsterdam, heeft zich in principe bereid verklaard liet historisch- wetenschappelijk onderzoek in te stel len dat minister Van Agt tijdens de ka merdebatten op 18 november over de zaak-Men ten heeft toegezegd. Met de heer Scheffer zal nader overlegd wor den over degenen die verder bij het on derzoek zullen worden betrokken. Dit heeft het ministerie van justitie meegedeeld. Het gaat om een onder zoek naar het opsorings- en vervol gingsbeleid inzake Menten vanaf 1945 totdezomer van 1976 en naarde invloe den waaraan dat beleid al dan niet heeft blootgestaan. Speciaal, aldus het minis terie, gaal het om de behandeling van de ter kennis van de autoriteiten gekomen feiten, die hebben geleid of zouden kun nen leiden lot. de verdenking dat Men ten zich aan misdrijven in de zin van het buitengewoon besluit strafrecht zou hebben schuldig gemaakt. De voorbe reidingvan de berechting van Menten in de eerste na-oor!ogse jaren, de verdere bemoeienissen van hetdepartement van justitieen van de onderhet departement ressorterende instanties met Menten alsmede om de personen, groepen en omstandigheden die op het justitiële be leid ter zake invloed hebben uitgeoe fend. Op de vraae van de heer Scheller oi hij indien dit voor de uitvoering van het onderzoek nodig is ook andere zaken - b.v dezogenaamde Velser-affaire-erbij kan betrekken, heeft minister Van Agt bevestigend geantwoord l oorwaarden De lieer Scheffer heeft voordat hij zich in principe bereid heeft verklaard een aantal voorwaarden gesteld. De eerste daarvan heeft betrekking op de open heid van de bronnen bij de overheid, ook die welke als geliiem zijn aange merkt. Over de vervulling van deze voorwaarden bestaat volledige over eenstemming. De minister heeft toege zegd dat de iieer Scheller voor liet on derzoek toegang tot alle beschikbare bronnen zal hebben. Voor zover nodig zullen ambtenaren of oud-ambtenaren Vrijdag zijn uit de Sowjet-l'nie docu menten. alsmede foto's, die betrekking hebben op de zaak Menten. op het mi nisterie van justitie in Den Haag aan gekomen. Ook is bericht ontvangen dat de Sowjet-autoriteiten toestemming verlenen voor overkomst van een Ne derlandse justitiële delegatie voor een periode van 20 dagen, in januari of fe bruari van 1977. Dit heeft het ministe rie van justitie vrijdag meegedeeld. Bescherming Maandagmorgen zal Menten aan de Amsterdamse officier van justitie nir. Habermehl worden voorgeleid. Dit zal geschieden in het gebouw van de rech tercommissaris, dat grenst aan het huis van bewaring in Amsterdam, waar Menten is opgesloten. Het proces-verbaal van het verhoor van Menten door commissaris G. G. J. Pe ters en de inspecteurs der rijksrecher che D_ Pasterkamp en R. Schere is aan het emd van de middag van eerste kertsdag afgesloten. Mr. Simon is van plan de minister van justitie te vragen of hij de Nederlandse justitieaelegatie die in januari of fe bruari een onderzoek in Rusland zal gaan instellen zal kunnen vergezellen. In de rooms-katholïeke kerk van St- Catharina, die deel uitmaakt van de ba siliek der heilige geboorte, werd de nachtmis bijgewoond door een select gezelschap dat zorgvuldig door Israëli sche militairen was gevisiteerd. De Poolse r-k primaat kardinaal Stefan Wyszynski heeft zaterdag in een ker strede de hoop uitgesproken, dat in 1977 niemand in Polen meer in de rij zal behoeven te staan voor levensmidde len en niet meer door de politie zal worden geslagen. Ongeveer een half miljoen katholieke inwoners van Ho Tsji Minlistad (vroe ger Saigon) hebben 't afgelopen week einde in de kerken kerstmis gevierd, voor de eerste keer sinds de hereniging van Vietnam. hun plicht tot geheimhouding Mevrouw Menten is de dag voor Kerst- worden ontheve De tweede voorwaarde betrelt de open baarheid van de onderzoekrapporten. Op dit punt is. aldus het ministerie van justitie, de heer Scheller tevrendenges- teld. Overeengekomen is dat hij zijn rapporten uitbrengt aan de minister, die dan de vorm van publikatie voor zijn verantwoordelijkheid dient te nemen. Zoals gemeld heeft eerder prof. dr. II. van Gunsteren die voor dit onderzoek met dezelfd taakopdracht werd bena clerd. de opdracht geweigerd Ook prof. mr. A. Heyden verklaarde de opracht niet te kunnen aanvaarden per auto uit Zwitserland in Neder land teruggekeerd. Ze heeft haar intrek genomen in het landhuis van het echt paar 'De Hom' in Blaricum. Beide kerstdagen heeft zij veel overlast gehad van nieuwsgierigen die per auto naar het huis kwamen, allerlei schimpscheu ten en verwensingen aan haar adres ne pen. zo vertelde Mentens advocaat, mr B. F J. Simon uitut|eehtzondagavond. Het was zodanig dat zij de bescherming van de rijkspolitie in Blancum heeft moeten inroepen die op diverse tijden met surveillancewagens langs het huis is gekomen, zo vertelde mr. Simon HILVERSUM - De tekst van de ker strede van koningin Juliana, zoals zij die zaterdagmiddag heeft uitge sproken via de vier Hilversumse zenders en Radio Nederland Werel domroep: Het licht schijnt in de duisternis - Dat kun je heus wel zeggen duister nis. En in dat donker hebben we - velen van ons - het moeilijk met: licht wanneer we te somber en te vol zorgen zijn om het te zien en om naar lichtpunten uit te kijken. Er zijn de persoonlijke omstandig heden. waardoor iemand of een vreugde in zich meedraag t, of zijn ei gen ellende, z'n vol-van-iets-zijn of z'n leeg-zijn. Maar het is gezamenlijk, dat we zo somber blijken te zijn. anno 1976. We zien blijvende onenigheid, zelfs oorlogen in de wereld, weinig verzoening, weinig vooruitgang en we zien te veel mislukken; en bij dat alles is telkens weer zichtbaar dat beangstigende gebrek aan eerbied voor eikaars leven en welzijn, voor alle leven op aarde - in tientallen vormen, die je doen ontstellen. Maar dat alles is geen wonder in een wereld, bewoond door 4 miljard egoisten Denk ie eens.in: 4 miljard mensen allemaal geneigd zichzelf het middelpunt van deze wereld te wanen. En zelfzucht vernietigt on- szelf uiteindelijk dat is toch duide lijk genoeg. Maai alle 4 miljard heb ben we de schitterende kans. die zelf- zxvcht te verruilen voor het besef, dat de anderen belangrijker zijn dan je zelf bent. Velen onzer verbeelden zich graag dat ze géén egoist zijn. Er zijn er on der ons. die het ook werkelijk maar in geringe mate zijn - soms zelfs ovei- wegend niet. En dezen (deze laatst genoemden), met hun aanpak van de dingen, zij zijn het die openingen maken, waardoorheen het in de toe komst lichter kan worden. Het licht in de duisternis - op deze dag denkt men dan dieper door want dit is een feest van goddelijk licht, van het vuur waarvan de vonk op elk van ons kan overslaan Want in ieder van ons is brandstof van hoge waaide aanwezig, die vlam kan vatten. Maar ook met het licht hebben we het dan zo gauw moeilijk, al net als met de duisternis. Een vlam immers kan hoog opschieten Zo zou je boven jezelf kunnen uitgroeien - en dus ook uit je egotisme - en dal maakt duize lig en bang. Het vertrouwde bestaan, hoe knus ook. of hoe miserabel oi rampzalig ook. is je tenminste goed bekend - de ruimte van dal andeie geeft hoogte- en dieptevrees Zoveel van het bekende en van huis af gewende en waarvan gedacht werd. dol je erop mocht vertrouwen, is weggevallen - we weten 't, Soms is t opluchting, dat er dingen over boord gaan opdat er schoon schip wordt gemaakt. <>pt 'pgaie Maar in ieder geval komen we dooi de veranderingen in de maatschap pij en in de opvattingen glashard le staan tegenover de opgave, een ei gen oordeel le vormen: onze per soonlijke verantwoordelijkheid weegt zijn volle eigen gewicht, ons geweten moet hard werken. In onze zo zeer gecompliceerde en onover zichtelijke maatschappij, die zo zeer verwarrend op ons kan inwerken, is het soms verschrikkelijk moeilijk, om iets van het echt waardevolle in 't oog te krijgen. Het jachtige leven stempo maakt het nog moeilijker om stil te staan en het te zien. Het lijkt dus velen duister, waar we heen gaanhet is hun duister of er een bedoeling is in wat ons overkomt, ook in het persoonlijk leven. Je bent als in een tunnel, daarbinnen is het donker en hij kan zó iang zijn, dat het licht aan de uitgang niet zichtbaar is, zodat je vergeet, dat daar buiten dag licht is en dal je op weg bent daar weer naar toe - datje het uiteindelijk zult weerzien. Daarmee wil ik zeggen, dat ik gelooi dat de mensheid, maar ook ieder van ons. ieder mens. een bestemming heeft, ook al kunnen we die zelf alleen merken, ervaren, maar niet zien - tenzij misschien toch. achteraf, aan 't eind van ons leven. Zeker zijn we geen van allen als nutteloos bedoeld en onze uitwerking op onze mede mens is van het grootste belang. We zouden niet zo lijden onder al wat duister is en ons geen uitzicht geeft, als het niet zo was. dat we waren be stemd. wat men wel noemt.kinderen des lichts' te zijn. Waarom zou het Kerstfeest ons anders altijd, ook na 1976 jaren, beroeren als een groot licht? Wel hebben we net met veei - wat ik maar noemen zal - ..kerstversierse len" getemperd tot een mild lichtje, dat in onze kamer huiselijk en onge vaarlijk lijkt, en dus niet verblindt, maar toch kunnen we er onze ogen niet voor sluiten, omdat het. ons aan onze bestemming herinnert. Het brandt voor ons allen en het wil ons verlichten, omdat we mensen zijn. kinderen van God - ook al zijn onze houding en onze gedragingen nog zo verkeerd. Er is een hoger doel voor alle leven. Aanvaarden wij dit? Zullen wij ééns tegen het verleden zeggen..dank", en tegen de toe komst Ja."? Dit is mijn diepgevoelde Kerstwens voor allen Directie: F. van de Velde, Scherphuis en W. F. de Pagter Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en Maas. BUREAUS: Vlisi 101184» Walstraat 56-60, 15144. Middelburg: Markt 51. tel. f01180) 27651. Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186)1534. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11 30 uur. Redactie- (01184) 14796 Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie. (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 39.70; franco per post 45,-; per maand 13,40; losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 11,55; ingezonden mededelingen 2'/jx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2.50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3