IALE ZEEUWSE COURANT MEER DAN 100 DODEN BIJ DUBBELE RAMP PZG ij Kinderen Mexico aangetast door giftige lucht Groei Haven van Vlissingen zet in 1976 door: grotere omzet, meer winst de krant van zeeland MINISTER LUBBERS ZET STRAK PRIJSBELEID IN1977 VOORT Boeing van Egyptair verongelukt bij Bangkok Pelgrimschip Patra vergaat in de Rode Zee EGYPTISCHE REGERING GELAST EEN ONDERZOEK vandaag Olielaag bedreigt weer de kust VS Nog geen doorberekening loonkosten Kampioen failliet pagina 8 219e jaargang no. 306 Maandag 27 december 1976 CAIRO/BANGKOK (UPI) De Egyptische regering heeft besloten een onderzoek in te stellen naar het verongelukken van een Boeing 707 van Egyptair bij Bangkok op eerste kerstdag en het vergaan van het Egyptische schip Patra in de Rode Zee, vrijdag morgen. Bij de vliegramp vonden minstens 70 personen de dood terwijl volgens voorlopige berichten nog 45 passagiers van de Patra worden vermist. Vice-premier Hafez Ghanem zei zondag dat de regering 'een gede tailleerd rapport' over de twee ongelukken aan het parlement zal doen toekomen. Functionarissen in Thailand hebben het neer storten van de Boeing toegeschreven aan een fout van de piloot. Overlevende passagiers van de Patra hebben in de Egyptische pers verklaard dat het brandblusmateriaal aan boord van het schip ontoereikend was, in slechte staat en waardeloos. Het toestel scheerde over boomtoppen, rukte een dak van een woningcomplex en stortte neer op een textielfabriek, op 3 km van de landingsbaan. De laatste woorden van de piloot, die vele jaren er varing had. werden door de verkeersto ren geregistreer. Vanuit de verkeersto ren had men de piloot gewaarschuwd voor grondnevel. Woordvoerders van Egyptair verklaarden dat het 'geruime tijd zal duren vooraleer de oorzaak van het ongeluk bekend zal zijn". Thai- landse functionarissen echter wijten de ramp aan een fout van de piloot. Naast de 70 doden, zijn er 29 gewonden en worden nog minstens 18 mensen vermist Een staflid van de tecticlfa- briek zei zondag dat nog meer arbei ders zouden zijn omgekomen als ze niet op dat moment voor de koffiepauze in een nabijgelegen kantine verbleven Egyptische functionarissen kwamen zondag in de Thailandse hoofdstad Bangkok aan om de wrakstukken van de Boeing te onderzoeken. Het toestel stortte op kerstmorgen neer op een tex tielfabriek nabij het vliegveld Don Muang. Alle 52 personen aan boort kwamen om het leven en minstens 18 personen op de grond. Het hoofd van de Bangkokse politie zei zondag na het in specteren van de plaats van de ramp „Waarschijnlijk zijn er nog 30 doden meer". Het totaledodencijfer zou daar mee wellicht tot 100 oplopen. toen het toestel op de grote werkhal neerkwam. Het zal verscheidene dagen duren om alle lichamen van de slachtoffers te identificeren. Een functionaris van de luchthaven verklaarde dat de zwarte doos van het toestel heeft uitgewezen datde piloot door de verkeerstoren was gewaarschuwd dat de landingsbaan in nevel was gehuld en dat hij deze vanuit de lucht met kon waarnemen. De Boeing, die afkomstig was uit Rome had tussenlandingen gemaakt in Cairo en Bombay. Na Bangkok had het zijn Patra Verscheidene passagiers die de brand aan boord van en liet vergaan van het Egyptische schip Patra in de Rode Zee overleefden zeiden zondag dat de ramp niet was te vermijden door het ontbre ken van voldoende brandblusmate riaal. In verklaringen tegenover de Egyptische pers schilderden zij 'afgrij selijke tonelen' in hun strijd tegen de zee voordat zij, sommigen pas na 12 uur. werden gered. Het 10.500 ton metende schip, dat 23 jaar geleden was gebouwd, raakte don derdagnacht in brand, een paar uur na dat het de Saoedische haven van Djed- dah had verlaten.Het zonk vrijdagmor gen. ongeveer 80 km ten westen van de kust van Saoedi-Arabic. De Patra had tussen de 400 en 500 passagiers en be manningsleden- officiële cijfers zijn nog niet beschikbaar - aan boord, voorna melijk Egyptenaren die terugkeerden van een pelgrimstocht naar Mekka. De berichten over het juiste aantal gered den lopen uiteen. Het gewoonlijk goe- dingelichte dagblad Al Achram meldde zondag dat 350 mensen waren gered en dat er 45 worden vermist. Egyptische functionarissen hadden eerder gezegd dat 127 persoenen werden vermist op een totaal van 481 De meeste overlevenden vertelden dat de brand in de machinekamer ontstond en dat deze zich snel tot andere delen van het schip uitbreidde De reddingsoperatie, die vrijdag be gon, was een gezamenlijke 'internatio nale' actie, waaraan Russische. Ameri kaanse. griekse. Pakistaanse en Saoe dische schepen deelnamen. wet B. en w. van Domburg handelen volgens raadslid Don bewusi in strijd met de wet. demonstraties PAGINA 12 ziekenhuizen Geoffrey Davies dokter. Dick Stuart- Clark in de Britse televisie-serie: 'Het publiek isdol op ziekenhuizen'; radio-en televisieprogramma's; strip. PAGINA 13 overschot R1 leiding Harm Wiersma staat aan de leiding n een verrassend verlies van Jansen. tennis Morgen begint een driedaagse indoor- tennismanil'estatie in de Vlissingse CIA: RUSSEN STREVEN NAAR SUPERIORITEIT WASHINGTON - Volgens een nieuwe CIA-sehatting omtrent de bedoelingen van de Sowjet-Unie in de komende tien jaar streven de Russen naar superiori teit van hun strijdkrachten over die van de VS. Het CIA-rapporl, een van de belangrijkste produkten die de CIA jaarlijks aflevert, is volgens zegslieden uiterst soniber- Het rapport wordt volgende maand in handen gegeven van de nieuwe presi dent Carter. De zorgen van de CIA hebben vooral be trekking op recentelijk ontwikkelde ge leide wapens, een veel omvattend pro gramma voor de bouw van ondei- grondse schuilplaatsen en de voortdu rende uitbouw van de luchtstrijdkrach ten. die al superieur zijn aan die van de VS. Het CIA-rapport wordt gebruikt bij het bepalen van de eisen, die de VS aan zijn defensie moet stellen en de gelden, die daarvoor worden uitgegeven. Boven dien ligt het doorgaans aan de basis van de beleidsbepaling ten aanzien van de oost-west politiek, de onderhandelin gen met de Russen over de beperking van strategische wapens, de bescher ming van de burgerij en. aldus de New York Times, het vormt de grondslag voor het hele concept van strategische afschrikking. Het rapport zal ook van rechtstreekse invloed zijn op de beslis sing omtrent de voortzetting van de bouw van de kostbare B-l bommenwer per. waarover Carter zich spoedig moet buigen. Japanse premier wil topconferentie industrielanden TOKIO (RTRl - Japan's nieuwe premier Takeo Foekoeda heeft za terdag gezegd dat er zo spoedig mo gelijk een topconferentie van de geïndustriliseerde landen gehouden moet worden met als onderwerp de stabilisering van de economie in dt wereld. De topconferentie zou voorafgegaan moeten worden door een bijeen komst op hoog niveau tussen Japar, en de Verenigde Staten, zo zei de premier op een persconferentie ..Het is noodzakelijk dat de economic- van de wereld gestabiliseerd wordt," aldus Foekoeda. De 71-jarige conservatieve premiei noemde geen data voor de conferen ties hoewel deze volgens hem pas na januari gehouden kunnen worden. Op 20 januari treedt de aanstaande president van de Verenigde Staten. Jimmy Carter, in functie. MINSTENS 8000 GEVALLEN MEXICO (AFP) - Minstens 8.000 kinderen die wonen in Ciudad Juarez, een stad in Mexico aan de grens met de V.S., vertonen vergiftigingsverschijnselen, zoals wijzigingen in de samenstel ling' van het bloed en zenuwstoornissen, als gevolg van het in- ademen van giftige lucht. Mexicaanse technici die dit hebben meegedeeld, zeggen dat het hier om een voorlopige schatting gaat en dat het aantal aangetaste kinderen veel hoger kan zijn. De Mexicaanse krant'Excelsior'schrijft den kunnen vallen. Ankara is een van Vreemd vliegend voorweip boven basis Deelen ARNHEM (ANP) - In de nacht var vrijdag op zaterdag - kerstnacht - heeft zich boven de vliegbasis Deelen bij Arnhem twee uur lang een vreemd vliegend voorwerp be wogen dat een groen licht uitstraal de. Personeel van de luchlmachtbewa- kingsdienst zag het voorwerp zich steeds verplaatsen en op dezelfde plaats steeds terugkeren. Wat vooi een voorwerp het was en hoe ver hel was verwijderd kon niet worden aangegeven. Het verschijnsel vertoonde zich tus sen twee en vier uur Het op de hoogte gebrachte radarwezen heeft niets op de schermen kunnen vinden. De dienst luchtvaart van de rijkspo litie op Schiphol heeft de zaak in on derzoek. aldus de koninklijke mare chaussee op Deelen in dit verband datde giftige lucht wordt uitgestoten door vier fabrieken 'gespe cialiseerd in de verwerking van lood. zink. cadum en arsenicum Deze fa brieken liggen op enkele kilometers van de Amerikaanse stad El Paso. Volgens de Mexicaanse technici hebben ook de Amerikaanse autoriteiten een onder zoek laten instellen. Het resultaat hier van is echter nog niet gepubliceerd. Ankara De lucht boven Ankara (de hoofdstad van Turkije) bevat grote hoeveelheden selenium dat veel dodelijker is dan ar senicum. Dit is zondag meegedeeld door Ilhan Olmez, hoofd van de afdeling chemisch onderzoek van het centrum voor kernonderzoek in Ankara. Volgens Ilhan Olmez is het selenium afkomstig van de bruinkool die als brandstof wordt gebruikt in de wintermaanden. De vorige week hebben medici en che mici al laten weten dat er in Ankara als gevolg van de giftige lucht spoedig do- ENQUETE: 47 PROCENT WIL UITBREIDING UC IN ALMELO DEN HAAG (ANP) - De fabriek in Al melo waar verrijkt uranium wordt ge maakt moet uitgebreid worden om voldoende grondstof te kunnen maken voor kerncentrales. Dat vindt 47 pro cent van de Nederlandse bevolking. Zestig procent is daarbij van mening dat de fabriek in ieder geval moet blij ven doorwerken. Een en ander is het resultaat van een enquête van het NIPO. Van de 1079 on dervraagden vindt 27 procent dat de fa briek moet worden gesloten en 37 pro cent vindt dat de fabriek niet moet wor den uitgebreid. vervuilde steden van de we- NANTUCKET (AFP/DPAte De Ame rikaanse kustwacht heeft weer alarm geslagen. Doordat de wind is gedraaid, wordt de kust van Nieuw Engeland opnieuw bedreigd door de olielaag die afkomstig is van de in tweeèn gebroken Liberiaanse tank- boot 'Argo Merchant". Aanvankelijk leek het gevaar gewe ken. De wind had de reusachtige olievlek namelijk in noordooste lijke richting gedreven. De laag is zowat 180 kilometer lang en 50 kilometer breed. Eerst wilde men de brand erin steken, maar dat schijnt niet doeltreffend te zijn daar de laag niet homogeen ïs. De 'Demeder', een vrachtschip onder Panamese vlag met 22 koppen aan boord, wordt vermist nadat het zon dag vanuit de woelige wateren ten zuiden van Kyushu een noodsein had gezonden. In die boodschap was sprake van een grote scheur in de scheepshuid. Tien minuten later verloren de Japanse autoriteiten voor maritieme veilig heid het contact met de Panamees. Kustwachtschepen troffen later een grote olievlek aan. acht mijl be noorden het eiland Yakushima. ongetraind Een ongetrainde Guido Paridaen i zonder enige strijd Zeeuws cros: kampioen geworden Een Thaise werknemer, die nauwelijks aan de dood ontsnapte toen de Egyptische Boeing op mijnfabriek stoftte, kijkt naar wat overbleef van een gitaar afkomstig uit de vernielde slaapnumte voor arbeiders in het fabriekscomplex tVan ome redactie economiei DEN' HAAG - Minister Lubbers gaat voort met zijn strak prijsbeleid. Ook in 1977 zullen de ondernemers (met name in de industrie) in het algemeen geen loonkosten mogen doorberekenen biji prijsverhogingen. De werkgevers, die voor Kerstmis met dit regeringsvoor nemen werden geconfronteerd, toon den zich pijnlijk verrast. „Dit-is een on verantwoorde gok", aldus woordvoer der Van Veen. Volgens hem zal het be drijfsleven deze verstrakking „psycho- logiseh ervaren als een loonmaatregel over de band". Tegen de achtergrond van uitlatingen, die o a. minister Lubbers herhaaldelijk do afgelopen weken deed over het nood zakelijk herstel van de gedaalde bedrijf sopbrengsten en de tienduizenden ar beidsplaatsen die op de tocht staan, hadden de werkgevers verwacht, dat de regering meer begrip voor de positie van het bedrijfsleven zou hebben „Wij staan met de rug tegen de muur", aldus Van Partijen Veen. ten. De werkgevers kregen vrijdag een uit eenzetting van minister Lubbers over de komende maatregelen, die in feite voortzetting van de prijsbeschikking betekenen zoals dit tot dusver luidde In de voorlopige beschikking, die begin december werd uitgevaardigd, had de regering al gesteld dat ook in 1977 een algemene prijscalculatiebeschikking moet worden vastgesteld om de infla tiegraad verder te laten afnemen" iï de tafel zit- Inzicht Minister Lubbers zei dat er wat de loonontwikkelingen betreft ook nu nog niet meer inzicht bestaat. Dat zal ook niet snel het geval zijn en daarom vindt hij het beter nu al vast te leggen dat de industrie voorlopig tot I april geen loonkostén mag doorberekenen. In het eerste kwartaal kan worden bezien of er aanvullende maatregelen nodig zijn. Van Veen, optredend als voorzitter van de Raad van Bestuur in Arbeidszaken (industriële werkgevers en ondernemers in midden- en kleinbedrijf en agrarische sectori. sprak van „zeer onbillijk voor het bedrijfsleven, dat nu nog verder in de vernieling zal raken". In feite zouden de werkgevers liefst een vrij prijsbeleid willen. Maar als dat niet kan dan dient de regering rekening te houden met de mogelijkheid loonkostenstijging van één a anderhalf procent door te bereke- De conjuncturele onzekerheden zijn zo groot dat dit strakke prijsbeleid ook in direct tot uitstoot van arbeid zal leiden, meer werkloosheid dus. aldus Van Veen. Indruk De werkgeverswoordvoerder had we liswaar de indruk dat zijn argumenta tie „indruk heeft gemaakt op de minis- HOEVEELHEID VERWERKTE LADING NAAR 1,5 MILJOEN TON DIRECTEUR OREEL: „VERWACHTINGEN BLIJVEN GOED" VLISSINGEN - Bij de NV Haven van Vlissingen is in het nu bijna afgelopen jaar de spectaculaire groei van 1975 voortgezel. Niet alleen steeg de totaal verwerkte hoeveelheid lading met ruim twintig procent tot anderhalf mil joen ton. maar ook hel financieel resul taat is weer hoger. Bij een omzet van tussen de vijfentwintig en dertig mil joen gulden bedraagt, naar verwach ting. de u inst voor belastingen 2.7 mil joen gulden. De toenemende activiteit m de Vlis singse haven blijkt met name uit het aantal behandelde containers: in 1976 ruim 30.000 stuks, een stijging van liefst vijftig procent ten opzichte van het ook al zo succesvolle jaar 1975. toen het to tale ladingpakket van de NV Haven van Vlissingen met veertig procent omhoog ging. Gelijke tred met de toenemende bedrij vigheid houdt het personeelsbestand. Bedroeg het aantal personeelsleden eind 1975 circa 250 personen, eind van dit jaar ïs dit aantal gekomen op 325. Dat betekent een groei van meer dan dertig procent. Tfidens een vrijdagmorgen gehouden buitengewone algemene ledenvergader ing verstrekte directeur C. Oreel de aandeelhouders informatie over de gang van zaken in de haven. Na afloop van de vergadering verklaarde de heer Oreel desgevraagd, dat hij bijzonder te- jcui 1976 „Het is bij zonder prettig voor ons dit soort zaken aan de aandeelhouders te kunnen mee delen. Anderzijds zijn wij ons er ook van bewust, dat zoiets ook een claim legt. We kunnen en mogen bepaald niet op onze lauweren gaan rusten. Integen deel, de groei, zoals zich die de laatste twee jaar voltrekt, betekent vobr alle medewerkers harder werken", aldus de heer Oreel. 1 encach tingen De directeur van de Vlissingse haven heeft voor 1977 'gematigd optimisti sche verwachtingen'. Ook voor volgend jaar wordt voortzetting van de groei verwacht, /.ij het wellicht minderspec- taculair dan in 1975 en 1976. De heer Oreel: „liet is moeilijk voorspellingen te doen. Er kan zoveel gebeuren, maar de verwachting is niettemin gewettigd, dat we het volgend jaar onze activitei ten weer verder zullen uitbreiden." Reden tot tevredenheid is er met name ook over het financiële resultaat, mede gezien tegen de achtegrona van een in vestering tot een bedrag van 10.000.000. waarop ditjaar al gedeelte lijk is afgeschreven. De investeringen betroffen met name de nieuwe Olauteirainal. twee loodsen aan het Sloe, een kantine voor hel personeel dat in het Sloe werkt en het kantoor-in- aanbouw aan het Stadhuisplein te Vlis singen. dat - naar de verwachting is - omstreeks juni-juli in gebruik zaf kun nen worden genomen Wat betreft de toenemende noeveelhëid verwerkte lading wees de heer Qree! erop. dat de stijgmg met name zit in het stukgoed en bij de containers. Oreel: „Er is wel eens het hoofd geschud over onze containerhaven in het Sloe. Maar in een penode van zo'n zes, zeven jaar hebben we bewezen wei degelijk mee te tellen. Dertigduizend behandelde containers is een respectabel aantal." Volgens directeur Oreel steekt de groei van de Vlissingse haven - nu al voor liet tweede achtereenvolgende jaar - gun stig al' bij wat men zich momenteel in tal van andere havens voltrekt. De en kele jaren geleden goed op gang geko men aquisitic werpt naar zijn mening duidelijk vruchten af. „De in de loop der jaren nieuw aangetrokken klanten kunnen liet hier kennelijk uitstekend vinden. Dat is duidelijk te merken aan de toenemende activiteiten", aldus de lieer Oreel. ter", maar dat dit niet zal baten. Daar bij doelde hij op het strikt formele ka rakter van het prijzenoverleg dat wet telijk is vereist. Het gaat meer om „me dedelingen" van de kant van de rege ring dan om „overleg". Opvallend was dan ook dat de vakbeweging vrijdag niet aanwezig was, nadat zij in het vooroverleg met de minister al op de hoogte was gesteld van de maatrege len. Minister Lubbers heeft in het overleg gezegd dat de regering vroeg in het voor jaar met nieuwe cijfers over de economi sche vooruitzichten voor 1977 komt. Omdat het inflatieritme lager, de hard heid van de gulden stijgt, de olieprijs stijgingen lager worden dan verwacht en de huurprijsstijging ook lager zal uit vallen. zijn de cijfers van najaar 1976 niet meer van toepassing. Er kan nadeel zijn voor de produktiviteitsstijgïng. maar het is nu nog te vroeg om balans op te maken, aldus de bewindsman. Details beleid Wat verder de nieuwe prijsmaatregel betreft, doorberekening van kosten mag in de dienstensector tot ten hoog ste 3.5 procent geschieden. Vrachtta rieven van derden mogen worden doorberekend, niet meer dan 0,3 pro cent van de verkoopprijs zonder btw. De zogenaamde geldmarge voor de handel, die ruim een jaar ongewijzigd was. mag nu 3.5 procent stijgen. Voor grotere blijft «Ie meldingsbepaling gelden: prijsverhoging aanmelden en dan een maand wachten. In de nieuwe beschikking worden secto ren. die al vrijgesteld waren, ook niet opgenomen, zodat o.a. het levensmidde- lenbedrijf en de horeca er niet onder valt. Voor de vrije beroepen zijn er geen wijzigingen gekomen. Wat de overheid- starieven betreft, waarvan de stijging per jaar sedert juni 1976 op 7 procent was gesteld, gaat minister Lubbers in januari opnieuw de ontwikkeling be zien. Het gaat er dan om of hetstijgings- pefcentage lager kan worden, omdat de inflatiegraad daalt. In een verklaring heeft het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond ook kritiek uitgeoefend op de blokkering van de weg naar „enig winstherstel" in het nieuwe prijsbeleid. Positief vindt het NCW dat Lubbers nu ook meent dat delonenin 1977 niet meer dan 6 procent mogen stijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1