Nisse en Borsele aanwijzen als beschermd dorpsgezicht De geschiedenis van de Vlissingse Spaarbank iïir™ Werkgroep Zierikzee heeft uitgebreid programma voor 40 kinderen uit Ierland Qe Inwoner van Kloosterzande met valse dollars in Antwerpen aangehouden MAANDAG 27 DECEMBER 1976 WISSEL BEVELANDrN WISSEL SCHOUWEN VOORSTEL B. EN W. VAN BORSELE: MOGELIJKHEDEN VOOR EXTRA SUBSIDIES HEINKENSZAND - B. en w. van Bor sele willen Nisseen Borssele aan wijzen als beschermd dorpsgezicht. Door dit te doen ontstaan er naast de al bestaande rehabilitatiercgelingen extra subsi diemogelijkheden voor panden in hel beschrmd gezicht, die als beschermd monument Ol als karakteristiek voor het gehele beeld te boek staan. De be doeling van die extra subsidiemoge lijkheden is dat de woonfunctie, die vaak bedreigd wordt door bouwkundig verval of door functie verandering van de omgeving, te verstrekken en meer ruimte te bieden voor behoud en her stel van bouwwerken, die het karakter van het dorpsgezicht bepalen of onder steunen. Er kan dan een subsidie van 70 procent van de goedgekeurde verbete- ringskosten worden verkregen. Voor Borssele zou het aanwijzen tot be schermd dorpsgezicht betrekking moe ten hebben op het plein, de Singels met de daaromheen geprojecteerde randbe- - bouwing en het open terrein met de vloedberg. Voor Nisse het dorpslein met de aanliggende bebouwing en het open terrein van het voormalige slot in Nisse. Het huidige dorp Borssele dateert uit 1616. Het ontwerp van het dorp is uitge zet naar de opzet van de 'Gulden Sne de'. toegeschreven aan de wiskundige Simon Stevin, maar nader onderzoek heeft aangetoond dat dijkgraaf Cornelis Soetewater de bekende plattegrond van Borssele heeft uitgewerkt. Nisse is de oudste kern van de gemeente Borssele. Hier moet reeds in de tiende eeuw be bouwing hebben plaatsgehad. Hier moet reeds in de tiende eeuw bebouwing hebben plaatsgehad Vooral de dorp spleinen in de belde dorpen zijn bijzon der fraai In Nisse is de bestrating al ver nieuwd en voor Borssele bestaan plan nen om dit binnenkort te doen Buite nom het vernieuwen van de bestrating vindt eveneens een reconstructie plaats, terwijl ook aan de beplanting, de verlichting en de verfraaiing de nodige aandacht zal worden besteed. Deze plannen zijn door de rijksdienst voor de monumentenzorg en door staatsbosbe heer al goedgekeurd. „Voor beide dorps pleinen zijn verder karakteristiek de eenvoudige, doch goed geproportio neerde woonhuizen." zo schrijven b en w in hun voorstel aan de gemeenteraad. ..die in harmonische afwisseling, voor zien van gevels van verschillende typen, rond het plein zijn gelegen." Eindelijk In de Borselse gemeenteraad is er al vaak op aangedrongen dat b en w de mogelijkheden van beschermde dorps gezichten eens zouden onderzoeken. Nu ligt er dan eindelijk een voorstel om tot aanwijzing ervan over te gaan. De ge- meenteraad zal het in zijn vergadering van dinsdag 4 januan laanvang 19 00 uur in het gemeentehuis te Heinkens- zandi bespreken. Nonnaal gaat het in- ïtiatiel om beschermde stadsgezichten aan te wijzen uit van de rijksdienst voor de monumentenzorg. Deze dienst heelt de eerste twee jaar echter geen tijd om zich over Nisse en Borssele te buigen Om tijd te winnen kan de gemeente zelf de aanwijzing tot bescnennd dorpsge zicht aanhangig maken bij de rijks dienst. De raad wordt verder gevraagd een be drag van 15 000 gulden uit te trekken voor een bevolkingsonderzoek naar baannoedernalskanker. Verwaait wordt dat zo n 1500 vrouwen m Borssele volgend jaar aan dat onderzoek zullen deelnemen. De kosten bedragen 20 gul den per persoon. De gemeente en de deelneemsters betalen ieder de nellt. Voor 36.000 gulden willen b. en w. de parkeergelegenheid rondom net vereni gingsgebouw 'Irene' ui 's-Heer Abts- kerke vergroten en doormiddel van sierbestratingen en bloembakken wal venraaien. De raad krijg teen voorstel te behandelen om de algemene politiever ordening zodanig te wijzigen, dat het mogelijk is eisen le stellen aan vaartui gen, die bednjlsmatig voor de recreatie worden gebruikt Het is de bedoeling dat alle gemeenten, die aan de Zeeuwse stromen grenzen, dit doenzoda l er voor net genele gebied eenzellde regeling geldt. De benedenruimte van net voonnalige raadshuis in 's-Gravenpolder willen b. en w. verhuren aan de vereniging peu terspeelzaal 's-Gravenpolder Aange zien de rijkspolitie de bovenverdie- Kerstavond GOES - Huize Den Berg. 16 uur: uitzen ding Nomen Nesico. Ziekenhuis De Bevelanden Zuid., 15.30-16.30 uur: uitzending Nomen Ne- scio. MIDDELBURG - Gasthuis. 20-2115 uur: uitzending Rawa. VLISSINGEN - Bethesda-St. Joseph- ziekenhuis. 19 45-21.15 uur: uitzending Rawa. ZIERIKZEE - Stadhuis. 20 30 uur- Kerstconcert BERGEN OP ZOOM - Roxv 14 uur: Peppien Kokki. a 120 uur JesusChnst Superstar, a 1 GOES - Grand. 19 30 uur Max Have- laar. 14 jr. HULST - De Koning van Engeland, 15 uur: De maagden zijn rijp. 18 jr: 20 uur Maak 'm soldaat, a l.. 20.30 uur: Lip stick. 18 jr. OOSTBURG - Ledel. 14 uur: Speedy Gonzales, a.l. 20 uur: Meisjes die alles slikken, 18 jr. TERNEUZEN - Luxor. 20 uur. MASH op wielen, a I. VLISSINGEN - Alhambra, 15 uur Sneeuwwitje en de 7 dwergen, a.l.: 20 uur. De eend en de Cadillac, a.l Tentoonstellingen EHILLE - Landbouwmuseum. 10-12 en 13-17 uur Oude landbouwwerktuigen Restaurant 'De Schaapskooi' werken Ben Bonte HULST - Galerie Van Geyt. 9-12 en 14- 18 uur: Feest der kleine formaaljes Bar 'De Smidse' werken Jacqie Vink MIDDELBURG - Zeeuws Museum, 10- 12.30 en 13 30-17 uur: Tuinaanleg op Walcheren in de 18e eeuw Galerie 't Groentje. 14-18 uur: Schilde rijen Helga Bartsch en plastieken Liesel Bellmann Vleeshal. 14-18 uur Kerstexpositie. Rijksarchief RPA tentoonstelling: Kweekmosschen en paedagogen. NISSE - Galerie 'De mooie staak' wer ken van de heer Messemaker. SAS VAN GENT - Galerie 'Uilenpsie- gel'. 9-12 en 13,30-18 uur: wereken Lies- beth de Jolinge. TERNEUZEN - Galene 'Des Beaux Arts' werken Jo Jaspers. Artikot. foto's Cor de Boer VLISSINGEN - Sinl-Jacobsschool Breestraat expositie 90 jaar water IJZEND1JKE - Streekmuseum. 10-17 uur: Scheepvaart in West-Zeeuwsch- Vlaanderen en Amateuristische kunst ping van net gebouw nuurl en ook ge bruik maakt van net toilet op de begane grond, is er overleg gc-pleegd met de po litie. Deze nad gelukkig geen bezwaren tegen de peuters. Het personeel van de gemeentesecretarie willen b en w met drie ambtenaren uitbreiden: één voor net bureau algemene zaken en twee vooi interne zaken. Het college stelt de raad ook voor medewerking te verlenen aan uitbreiding van de cnristehjke la gere scnool in Heinkenszand met een vieide lokaal. Bij de ingekomen stukken voor de raadsvergadering liggen brieven van de aideling Borssele van de 1'vdA en het actiecentrum Borssele van de PPR, die het vertrouwen in de raadsleden I. A. van Royen en II. Kransen hebben op gezegd. In de brieven wordt de raad verzocht deze raadsleden niet meer als vertegenwoordigers van de PvdA te willen zien en de heer J. de Koster als enige vertegenwoordiger van de PvdA/PPR in de raad te zien. B. en w. stellen voor deze brieven vooradv ïesin hun handen te stellen. Trein zoek tussen Kruiningen en Bergen op Zoom KRUININGEN - De rijkspolitie is vrijdagmiddag op zoek geweest naar een 'vermiste' trein. Men had van de meldkamer van de spoorwegen te Utrecht de melding binnengekregen dat op hel irajcct Bergen op Zoom Kriinungen een personentrein stilstondDirect daarop werd door een patrouille een onderzoek inge steld. Spoedig na deze melding, de patrouille had de trein toen nog niet gevonden, kreeg men van dezelfde meldkamer berictll dat men icist naar de trein stond en dat van een oei reesd ongeluk geen sprake teas. Kerstfeest in huize Den Berg Biljarten Hulpcentra NOORD- en MIDDEN-ZEELAND - Goes, telefoon 01100-1444. ZEEUWSCH-VLA ANDEREN - Temeu- zen, tel. 01150-4444. TIIOLEN - Tel. 0011 OUD-VOSSEMEER - Woensdagavond hield de Oud-Vossemeerse school voor lager openbaar onderwijs de 'Die Hcenetrechtschool' de jaarlijkse ker stavond. Naast een groot aantal ouders kon het lioofd der school, de heer J. D. Vroege, ook de wethouder van onder wijs A. Scherpenisse en echtgenote uit Sint-Annaland, pastoor Van Osta de liandvverkleerkracht juffrouw Van der Jacht en stage lopende juffrouw Steen- dijk verwelkomen. De wegens ziekte al enige tijd afwezige handwerklerares mej Hubrechtsewordt meteen kerstattentie bedacht Het pro gramma bestond onder meer uit samen zang onder leiding van orgamste Enca Quist, zang van klassen 1 en 2 onder lei ding van mej. M. de Hulster, een kerst spel van de klassen 3 en 4 onder leiding van meester G. Bnl Kerstliederen op melodia en blokfluit en gedichten van de klassen 5 en 6 onder leiding van meester J Vroege Aan het slot van de avond sprak de voorzitter van de ouder commissie. mevrouw De Looze-Mesman Schulz. een dankwoord bracht en allen de beste kerstr en nieuwjaarswensen over Aanbieding van begroting Bruinisse BRUINISSE - Op de woensdag 29 de cember te houden vergadering van de gemeenteraad van Bruinisse zal de raad de gemeentebegroting worden aange boden. Het college stelt voorliet perceel bouwrijpe grond van 290 vierkante me ter aan de Industrieweg te verkopen -aan mevrouw T W de Waal-de Joode voor de prijs van 42.15 per vierkante meter exclusief btw De koppster heeft de grond nodig voor de bouw van een loodsje voor opslag cn onderhoud van materialen Een krediet van ƒ2200 is nodig voor de aanleg van een stuk trot toir aan de Meekrabstraal Een per ceeltje tuingrond van 120 vierkante meter zal. indien de raad akkoord gaai. worden verkocht aan dc heer C. H. de Braai voor 5 per vierkante meter. Ver der komen nog aan de orde het ontslag van personeel en aanvulend werkver band en het verlenen van een machti ging tot het beleggen van overtollig kasgeld. De vergadering begint om hall acht. Kerstviering bejaarden OUD-VOSSEMEER - In het dorpshuis De Vossekuil hebben de dames van de Vrijwillige Vrouwelijke Hulpvereniging uit Oud-Vossemeer een bejaardenmid- dag georganiseerd, die zeer druk werd bezocht Ditmaal stond deze geheel in het teken van Kerstmis. Hei welkomstr woord werd gesproken door de presi dente van het WH mevr. M. J. T. Versluys-Sybrandy die uiterst tevreden was over de grote opkomst. Nadat zij enkele Kerstgedichten ten gehoie had gebracht en men een eerste kerstlied had gezongen las pastoor Van Osta het kerstevangelie uit de bijgel. terwijl ir. A. de Jong uit Hoogerheide namens de hervormde kerk de meditatie hield uitl Corinthe 5 vers. 8 Mevrouw Vogel-van Keulen las een kerstverhaal en de heer P van Dnel ging als vertegenwoordiger van de gereformeerde kerk dieper in op de betekenis van liet kerstfeest. Nadat mevr. Den Hollander-van Dalalen nog een kerstgedicht had gedeclameerd be gon men aan een uitgebreide kersttafel Hierna volgde een optreden van het Jeugdkoor Polyhymnia onder leiding van mevrouw Doogers-Vogel en besloot men de middag met een apen tietje. Aan het slot van de middag sprak mevr. M. J. T Versluys-Sybrandy een dankwoord en bracht namens de vrouweiiorganisa- Kerstbijeenkomst ZIERIKZEE - Woensdagavond «as in het Nederlands hervormd A ereni- gingsgebou« te Zierikzee de kersl- bijeenkomst van de N.CA'.B. afdeling Zierikzee. De presidente mevrouw C. van Opijnen-Brouwer heette op (leze druk bezochte kerstavond de aanwezi gen hartelijk welkom, waarna men met de kerstliturgie vavan de N.C.V.B. be gon. De presidente en 3 leden verzorg den zang, declamatie en meditatie. Na de pauze las mevrouw Van Loo-de Vin een kerstverhaal in genaamd 'De Engel' Dekerrstcantatevan G Jellema werd gezongen door het N C V B koor onder leiding van mevrouw B van de Linde-Florusse. mevrouw Lokkér- Meiiennglasdedeclamatie voor. Tot slot zong men samen. 'Eie zij God' De presi dente dankte allen die medewerking aan het verzorgen van deze avond had den verleend. Mevrouw Lokkei eindigde met een dankgebed Woensdagmiddag hield de N C V B. af deling Zierikzee een kerstmiddag voor de bejaarden. Ook hier werd de kerst- cantate ten gehoie gebracht. Deze vie ring was eveneens in het hervormd ver enigingsgebouw te Zierikzee. Auto over de kop bij Bruinisse: een zwaar gewonde BRUINISSE - Zaterdagmiddag is bij een ongeval op de provinciale weg bij Bruinisse mejuffrouw M.J.T. A. (21) uil Rotterdam vrij ernstig gewond ge raakt. Zij nam, komende uit de richting Rot- terdam, een flauwe bocht te kort en gooide om het tegemoetkomende ver keer te ontwijken, het stuur eerst naar rechts en toen r.aar links om waardoor ze over de Ventweg in een sloot terecht kwam. De auto sloeg hierbij over de kop. Mejuffrouw A. werd met een hersen schudding, gebroken been en verschei dene smjwonden in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen Raad Duiveland houdt vergadering NIEUWERKERK - De gemeenteraad van Duiveland houdt vanavond - maandag-een vergadering Het college van b. en w. zal dan de vragen beant woorden. die de verschillende fracties stelden in hun algemene beschouwin gen tijdens de behandeling van de ge meentebegroting Dat is het enige agendapunt, waarbij dan aan het ver zoek van de PvdA-lfaclie voldaan is, die gevraagd had om een aparte vergader ing voor deze vragen-beantwoording. De vergadering begint om half acht. Plattelands vrou wen vierden Kerstfeest ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen- Duiveland van de Bond van Christelijke Plattelandsvrouwen vierde het kerst feest De zaal van hetN. H. verenigings gebouw te Zierikzee was geheel bezet. De presidente mevrouw C M Best- Dieleman sprak een welkomstwoord. Daama werd overgegaan tot de kerslli turgie Deze werd afgewisseld met zang. meditatie en declamatie. Na de pauze vertelde mevrouw J. Dalebout-Boot een kerstverhaal, 'De Aanrijding' Na samenzang sloot de pre sidente deze avond. In haar slotwoord dankte ze alle medewerkersters die deze avond hadden helpen verzorgen In 't bijzonder het zangkoortje van de damesleden o.l.v. mevrouw J. den Boer-Dalebout. OUD-VOSSEMEER - Uitslagen 14e competitieronden Krijt op Tijd. Beste gemiddelde Frans Hommel Abr.zn. 4.56. Hoogste sene Frans Hommel Abr. zn 24 caramboles. De uitslagen: I. Berkey - D. Polderman 2-0. J Hommel M.zn - A. Douw 2-0. M. Voormeulen - Han van Daalen 2-0. A. Hommel F.zn - Th van der Logt 0-2. F Hommel Abr. zn. - Th Schot 2-0. Wim de Leeuw - Henk van Daalen0-2. H- Zeeman - S Scheiters 0-2. J Kruf- F Hommel J zn 2-0. Han van Daalen - H Zeeman 2-0. A. Hommel F.zn J. Hommel M zn 2-0. F. Hommel J zn - H. Vaders 0-2. A. Douw - A. Verhees C.zn 0-2. Auto in de sloot bij Bruinisse BRUINISSE - Vrijdagmiddag om streeks halfzes werd de door C.B. uit Scharendijke bestuurde personenauto op rijksweg 18 bij Bruinisse aangereden door de door A B. uit Wijk bij Duurstede bestuurde personenauto. Dat gebeurde toen C.B. zijn auto bezig was te keren en A B te gevolge van krachtig remmen slipte en ondersteboven in een sloot te recht kwam. De auto werd hierbij flink beschadigd. EXAMEN In het psychiatrisch ziekenhuis 'Vre derust' te Halsteren slaagden voor het examen diploma B ziekenverpleging: de dames: P. E Bruring. J. A. M. Groeneveld- de Vires. J J. de Jong-van Elsacker. P H. M Melse H P C M Nuijten. M. J. J. H. van Ooi. S Robbe- mond. J. J. Snoep. A. M J. Verwimp- Chrisliaens, P M Vos en A. J. van der Zanden alsmede de heren: G. Anai Gan- joe. J. C Beens. P. J. M van Broekho ven. T. C E. Doens. W. J. G G. Gruïjters. R. B. Hemmelder. G P A Kerstens. C E. Korteweg. F. E. E. M Palmen, E P. C M. Prince. J. Severien. J J Verduyn. A. N. B. M. Vonk en H. A. J Vromans. Auto beschadigd BURGH - Bij restaurant 'Zeelust' in Burgh is de geparkeerd staande auto van de heer J. J. H uit Renesse door onbekende oorzaak aan de linkerzijde op verschillende plaatsen gedeukt en beschadigd. De rijkspolitie onderzoekt de zaak. Kerstviering NCVB GEERSDIJK - De NCVB-afdeUng Geersdijk vierde samen met de bejaar- densoos en andere belangstellenden het kerstfeest in het'Drentehuis' De leiding was in handen van mevrouw De Haze-v d Moere. Naast de kerslliturgie van de NCVB werden er ook nog enkele gedich ten voorgedragen De kinderen van de CNS school zongen enkele kerstliedjes. Mevrouw Van Gilst-de Boer las een kerstverhaal voor. Dc avond werd be sloten met dankgebed en het 'Ere zij God'. De orgelbegeleiding was in han den van dhr. Heystek. De volgende ver gadering is op 20 jan. 1977, BURGEMEESTER DE MEESTER ONTVANGT IEREN DlNSDA G KINDEREN BLIJVEN DRIE WEKEN ZIERIKZEE - De werkgroep ZieriRV.ee van de Stichting Hulp aan Nooril- Ierland heeft voorde40proleslantseen katholieke kinderen uit Noord-Belfast, die dinsdagavond in hotel Van Oppen door burgemeester De Meester van Zie- rikze verwelkomd zullen worden, een uitgebreid programma in elkaar gezet. Bijna op eidere dag van de in totaal drie weken, dat de kinderen op Sehouwen-Duiveland verblijven is iels georganiseerd. Behalve de werkgroep heeft een groot aantal particulieren, bedrijven en scholen meegewerkt aan de organisatie van activiteiten. Er komt met de kinderen ook een aantal staüedenmee die zullen logeren in hotel Van Oppen, dat meteen ook hel contac tadres is. Plaats van samenkomst is in de meeste gevallen jeugdsoos Brogum. waar woensdag de kinderen vertrekken voor een wandeling door Zierkkzee en eenspelprogramma in De Lichtboei van liet Leger des Heils. 's-Avonds wordt hier een diavertoning gegeven Donder dag gaan de kinderen naar Rotterdam, onder andere naar pretpark Ahoy en liet kerstcircus. 's-Avonds is er een disco- avond in jeugdsoos Brogum en vrijdag gaat de groep naar het CJV-kamp in Renesse, waar 's avonds de gastgezin nen voor het oliebollen eten zijn uitge nodigd. Met nieuwjaar blijven de kinde ren bij hun gastgezinnen en na de kerk dienst. zondag, gaan ze naar Brogum Maandag 3 januari slaat er een reis naar Amsterdam op het programma en dins dag 4 januan een bezoek aan bakkerij Geüjnse m Haamstede, bowlen in Re nesse en een disco-avond in jeugdsoos Big S Woensdag 5 januan wordt Utrecht bezochten donderdag 6 januari zullen groepsgewijs lessen in de land- bomvhuishoudschool Prinses Juliana in Zienkzee worden bijgewoond, 's- Middags volgt een bezoek aan drukkerij Lakenman en Ochtman en bakkenj- grondstoueniabriek Zeelandia. 's- Avonds gaan de kinderen naar de VARA-dnve-in-dicotheek m de Con certzaal. Vrijdag 7 januari volgteen tocht naar Goeree-Overflakkee en wordt op de terugweg Bruinisse. aange daan, waar de plaatselijke evenemen- tencommissie van een programma ver zorgt. Zaterdag wordt de Euromast in Rotterdam bekeken en de diergaarde Blijdorp bezocht. Zondag blijven de kinderen weer bij de gastgezinnen en maandag gaan ze opnieuw naar Bruin isse. waar ze mogen paardrijden in ma nége Van der Graal. 's-Middags wordt er gezwommen ln de Dolfijn in Nieuwer- kerk. daarna wordt een bezoek gebracht aan de kaasboerderij in Nieuwerkeerk. 's-Avonds zijn de kinderen de gast van Scouting Zierikzee. Dinsdag 11 januari gaan ze lessen bijwonen bij rijksscho lengemeenschap Proiessor Zeeman en de christelijke mavo-schjool. waarna ze s middags naar Zuid-Beveland ver trekken voor een bezoek aan hel Koets huis in Heinkenszand cn aan de klom- penl'abnek in de molen van Borsele s- Avonds is er een dia-a ond in het ICoet- suus. Woensdag 12 januari gaat de groep naar Eindhoven voor een bezoek aan het Evoluon en s avonds is.er een disco-avond in Broguin, Middelburg slaat voor donderdag 13 januari op het programma met een diner in huishoud school Het Molenwater, ecu bezoekje aan de Abdij en een rondrit over Wal cheren en een maaltijd in de aula van de Christelijke Pedagogische Academie. Vrijdag 14 januan blijft de groep in Zie rikzee Het stadhuis en gemeentemu seum worden bekeken en er wordt snert gegeten in De Witte Raaf. "s-Av oiuls is cr bij w ijze van afscheid een muziek- en doe-avond in de Con certzaal en een disco-avond in de foyer van de Concertzaal. Zaterdag doen de kinderen nog mee aan de Delta-loop in de domeinen en 's middags orden ze door jeugdsoos Zenith in Brouwersha ven ontvangen. In Zenith is "s avonds ook een disco-avond. Na nog een zondag bij de gastgezinnen vertrekken de kin deren dan of maandag of dinsdag weer naar Ierland. GOES Donderdagmiddag is voor de pupillen van huize Den Berg in Goes kerstviering gehouden onder leiding van mevrouw S. Wilgers-Bosch. mejul- frouw A. de Punderten PastorT. J. J. M. Brooymans. Medewerking werd verleend door Radio Nomen Nescio en het jeugdkoor 'The Little Lords Corners' uit 's Heerenhoek o.l v. de heer D. Boonman. De leden van dit koor hadden gezorgd voor mooie kerstpakketten die ze zelf aan de pupil len overhandigden Eerder, op 15 december vierden al en kele groepen pupillen het Kerstfeest, samen met een jeugdgroep van het Le- gerdes Heils ln hetgebouwaan de Rave- lein de Groene Jager. Ook daar werden de bewoners van Den Berg verrast met geschenken en werd samen gezonden gemisiceerd. Het Kerstgebeuren werd uitgebeeld door een schimmenspel. Voor het personeel was er gisteren een gezellig samenzijn waarbij ieder een pakket ontving 'als compensatie voor de moeielijke tijden, die nu hopelijk de finitief achter ons liggen. Veel jongeren bezochten Goese kerstherberg GOES - De Goese kerstherberg heeil de algclopen dagen eer in een behoefte voorzien. Het waser druk: ongeveer 200 mensen kwamen er kijken, praten en meedoen aan de gezelschapsspelletjes. Er kwamen vooral opvallend veel jon geren. Dat deed bij de organisators van de kerstherberg de indruk ontslaan dat jongeren meer behoefte hebben aan een kerstherberg dan alleenstaanden. In de gebruikelijke nabesprekingen zal wor den nagegaan of die indruk juist is, zo- dal er bij de organisatie van de kers therberg volgend jaar rekening mee gehouden kan worden. Eengezellige kerstherberg 1976. Dit dan ondanks het feit dat de kerstherberg (cüt jaar in het GJV-gebouw aan de Bees tenmarkt in plaats van in de Vestei maai- op een veel geringer aantal uren open was en een veel soberder pro gramma gehouden door Goes Daaraan namen ongeveer veertig mensen pra tend en wandelend deel. Op eerste kerstdag konden de bezoekers van de kerstherberg zich bezighouden met al lerlei gezelschapsspelletjes look de aan trekkingskracht daarvan op de jonge ren bleek gruoli en handenarbeid. Ver der werd er wat aan muziek en toneel gedaan. Op tweede kerstdag was de kerstherberg gesloten. Motorschip vast in 'Straatje van Willem' BAARLAND- Zaterdag is om 18.00 uur nabij Baarland, in het straatje van Wil lem' het Nederlandse motorschip Neeltje Broere (639 brt) vastgelopen. Het schip, geladen met 115 ton syreen monomeer, wist om 19.30 uur met be hulp van de sleepboten 'Zeeland' en Martine Letzer'. respectievelijk van de firma Muller uit Terneuzen en Union uit Antwerpen, los te komen. De 'Neeltje Broere' kon daarna 'naar reis van Bang ier Bay naar Antwerpen vervolgen. Mantels gestolen uit modezaak Goes GOES - In de nacht van donderdag op vnjdag is ingebroken in de modezaak Witteveen in de Lange Kerkstraat te Goes. Er werden vijf mantels gestolen met een gezamenlijke waarde van vijf tienhonderd gulden. De daders kwamen de winkel binnen door het slot van de toegangsdeur te verbreken. Kerstviering N.h. jeugdraadcommissie KAPELLE - De Hervormde Jeugdraad Commissie te Kapelle hield voor de ieugd van 12 tot lójaarcen kerstviering De avond werd in ontspannen sfeer doorgebracht, mede dank zij de muzi kale medewerking van het combo 'The Combinations' uit Souburg De leden vezorgden zelf een etentje, on derbroken door declamatie en zingen. Maaike Scheepke-van der Maale las een kerstverhaal voor. waarna de avond werd besloten. Kerstviering bejaarden HEINKENSZAND - Ongeveer 60 be jaarden vierden te Heinkenszand in de Nederlandse hervormde kerk het kerst- leest. Hierbij waren ds. Pronk en ds. Schelling en pastoor Van Alplien aan wezig. Men begon de viering met een optreden van een zangkoor, onder leiding van de lieer De Bruyn, dat kerstliederen ten gehore bracht. Verder hield ds. Pronk een medidatie en las pastoor Van Alphen het kerstevan gelie. de laatste sloot de bijeenkomst met gebed. Kerstviering NCVB Kloetinge KLOETINGE - Onder leiding van pre sidente mevrouw Van de Linde- Minhaard hield de afdeling Kloetinge van de NCVB haar kerstviering. Het programma werd aan de hand van kerslliturgie van de NCVB afgewerkt waarbij de presidente een korte medita tie hield en mevrouw Luyck enkele geichten voorlas Het kerstverhaal werd gelezen door mevrouw Hertgens, De volgende bijeekomst is op 12 januari. Deze avond wordt dan verzorgd duur het Nederland Reumafonds. Meisjesclub 'Oebeie' vierde Kerstfeest KRABBENDIJKE -In het hervormd centrum De Rancke' vierde de meisjes club Oebeie' dinsdagavond hel kerst- feest. waarvoor bijzonder veel belang stelling was van de zijde der ouders. Om zes uur kwamen de leden van de club bijeen voor een gezamenlijk etentje, waarna om half acht de belangstellen den waren uitgenodigd Opgevoerd werd een kerstspel 'Komt allen teza men". Ook was er een kaarsenspel en werd er een gedicht voorgedragen De avond werd ook door de kinderen zeil geopend en gesloten. BOEKJE VAN IR G. A. KEMPER VLISSINGEN - „Kom dan Am bachtsman. kom ook gij Dagloner, en breng Uwen zuur bespaarden penning tot ons. Dezelve zal U mis schien eenmaal zoo zeer te stade komen; wanneer gij u in bekom merde oogenblikken met Uw Huis gezin bevindt, en gij als dan welligt anderen te vergeefsch om hulp en bijstand smeekt. Uwe Spaarzaam heid zal u als dan uit den nood red den en uw penning zal gewoekerd hebben." Met deze wervende tekst begon het Bestuur van de Vlissingse Spaar bank in 1819 met zijn activiteiten: De Vlissingse Nutsspaarbank was een feit. De geschiedenis van de bank. die zich in dat jaar richtte „aan deszelfs minvermoogende Stadgenoten!'' en die van de stad Vlissingen zijn sinds dien nauw met elkaar verweven ge weest. Zo nauw zelfs, dat er heel wat materiaal over die geschiedenis voorhanden was Materiaal, dat thans doonr. G A. Kemper is bijeen gebracht in het boekwerkje "De Vlis singse Nutsspaarbank 1819-1970'. Ir. Kemper is bestuurslid van de Stich ting Zeeuwse Nutsspaarbank. waarin de Vlissingse Nutsspaarbank is opgegaan. De toeloop van 'Ambachtsman en Dagloner' was aanvankelijk niet groot. In het hoofdstuk 'Moeizame aanloop' verhaalt ir Kemper dan ook dat het gevolg dat aan de bezie lende oproep van het bestuur („Komt gij vooral tot ons. Jongelin gen! Spaart ln Uw zorgelooze jaren; eenmaal zal welligt de tijd komen dat gij u zult verheugen gebruikgemaakt te hebben van onze uitnodiging") nauwelijks gevolg werd gegeven. Ze ven inleggers beklimmen de trap van het stadhuis aan de Houtkade. waann de Spaarbank is gevestigd en het resultaat van de eerste zitting van de bank is dan ook maar 30.50. De Vlissingse spaarzin had er niet meer voor over. De jaren daama staat men dan ook herhaaldelijk voor de keus- doorgaan of ophouden. Pas aan het eind van de 20'er jaren van de vorige eeuw raakt de bank een beetje ingeburgerd in de Vlissingse samenleving en bedraagt het te goed van overigens maar 91 inleggers ruim 7000. Oorlog De oorlog in de Zuidelijke Neder landen doet het tij keren: opnieuw treedt een zorgelijke situatie in. Na het echec van koning Willem I blijft het onrustig op de effectenbuers. hetgeen zijn weerslag heeft op de bank. Pas omstreeks 1839 keert de rust weer. De negentiende eeuw - schrijft ir. Kemper - heeft voor de Nutsspaar bank nog meer positieve en nega tieve punten opgeleverd. Als in 1863 de regering besluit tot ontmanteling van de rijkswerf be sluit wordt het economisch klimaat in de stad zo slecht, dat de enige bank die bloei kent de Bank van Le ning is. Pas met de komst van de Zeeuw se spoorlijn treedt herstel in. een herstel dat ditmaal van tamelijk blijvende aard zal zijn en de groei van de Spaarbank aanzienlijk be vordert. Zo begint men met het ver strekken van hypotheken, kriiet de NUT55FWAJaBANK bank in 1890 een eigen kantoor in de Nieuwstraat 20 en heeft men aan het eind van de eeuw 1400 inleggers. In 1909 wordt de Vlissingse Spaar bank lid van de Nederlandse Spaar- bankbond. De verhouding tussen spaarbank en Nuisdepartement werd gewijzigd, al blijft de relatie uit- stekend tussen beide instellingen. Na de Eerste Wereldoorlog groeit - zo schnjft ir. Kemper - net aantal spaarders gestaag. Er komt een nieuw gebouw aan de Coosje Bus- kenstraat in 1930. waarvan de voor gevel ook nu nog bestaat. Ir. Kern- per „Vanaf dit tijdstip kan men de Spaarbank als volwassen en vol waardig beschouwen." Ondanks alle moeilijkheden van de crisisjaren komen de uitbreidingen van de bank buiten de stad van de grond. Ir. Kemper besluit zijn boekwerkje met de geschiedenis bank in de Tweede Wereldoorlog en in de jaren daama. een geschiedenis die - zekei in de jaren '409-'45 - parallel loopt met die van destad Vlissingen: moei lijkheden in de bezettingsjaren, hel verwoeste Vlissingen 1944 en - in de jaren na de bevrijding - weer uitbrei ding tot in 1970 de Zeeuwse Nuts spaarbank na een fusie met de Spaarbank te Middelburg. Dc geschiedenis van de Vlissingse bank ais zelfstandige instelling ein digt daarmee: zo ook de geschied schrijving van ir. Kemper. Ir. Kern- per verluchtte zijn boekje met tal van afbeeldingen van bankbescheiden en van die plaatsen in Vlissingen. waai de bank sinds 1319 werkzaam was. Boomgaard voor 50.000 per ha verkocht KAPELLE - Donderdagmiddag ver kocht notaris J. C. Kram in gemeen schapscentrum 'De Vroone' te Kapelle openbaar een boomgaard met schuurtje, gelegen in de Braanjehoek te Kapelle, sectie H nr. 513. groot 1.12.20 ha. Dit perceel dat werd verkocht op ver zoek van de heer D W. Schier, is voor 1/3 gedeelte met cox-bomen en voor 2/3 ge deelte met golden delicious bomen be plant Het perceel, dat is gelegen in de ruilverkaveling Kapelle - Wemeldinge en was op gebruik te aanvaarden Hoog ste inschrijver en tevens koper werd de heer c van Liere Azn. uit Kapelle vooi het bedrag van 49.977,- per ha Voor de verkoping waren circa 75 belangstel lenden. Kerstboomverbranding in Goese Polder GOES - Zaterdaga'. ond I januan vindt in de Goese Polder een grote kerst boomverbranding plaats. Om zeven uur 's avonds kan men op het terrein tegen over de Fiatgarage terecht om de afge tuigde kerstboom op de grote brand stapel te gooien. Kerstviering voor de bejaarden uit Kapelle KAPELLE - De hervormde, gerefor meerde en christelijk gerefonneerde kerken Kapelle. Biezellnge en Schore, hielden gezamenlijk een kerstfeestvie ring voor bejaarden in 'De Vroone' De gastvrouw van deze middag, me vrouw Plomp, kon een geheel gevulde zaal welkom heten, waarna ds. H. A. van Loon een korte meditatie hield. Aan deze viering werd meegewerkt door het bejaardenkoor, dat onder leiding stond van de heer Burger. Lilian Zegers en Annelies Adriaanse, beiden lid van de kinderkantorij, zon gen enkele oude en nieuwe kerstliede ren. waarbij ze werden begeleid door de heer G. egelaar op de piano. Mevrouw M. G. de Jong-Berman las het kerstver haal De Koning komtvoor. terwijl er in de pauze chocolademerlk met een krentenbol werd gepresenteerd. Aan het eind van de bijeenkomst kregen alle bezoekers een scheurkalender mee. Geslaagd Aan de katholieke universiteit te Nij megen is de heer P C M. de Vos uit Goes geslaagd voor het kandidaatsexamen pedagogiek. Plattelandsvrouwen kwamen bijeen WEMELDINGE - De Nederlandse bond van plattelandsvrouwen afdeling We meldinge hield in het 'Dorpshuis' haar kerstbijeenkomst. De presidente me vrouw E. G. Eckhardt-Dominicus opende de bijeenkomst en las daarna het kerstevangelie. De kerstliederen werden op het orgel begeleid door mevrouw E. M. Dagevos- van Dalen. Na de pauze voerde een gröep eigen leden een kerstspel op. De eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar is op 13 januari eveneens in het Dorpshuis. Plattelandsvrouwen hielden kerstavond KAPELLE - De plattelandsvrouwen af deling Kapelle, Biezeünge vierden Ker stavond. De presidente mevrouw Nijssen-'schner, opende de avond, en heette een ieder welkom. Ds. Schreuder uit Schore. verleende zijn medewrking aan deze avond Tevens werd er een ge zamenlijke broodmaaltijd genuttigd. De volgende bijeenkomst is op 12 ja nuari 1977. ANTWERPEN - De bijzondere opspo- ringsbrigade van de rijkswacht Ant werpen (BOB) heeft in een café in Ant werpen de 35-jarige C. van D. uit Kloos terzande aangehouden die in het bezit bleek van 193.000 valse Amerikaanse dollars. Dc BOB had een tip gekregen dat cr in het café iemand drugs verhan delde. Bij het onderzoek vond men in een diplomatenkoffertje van Van D. de valst* bankbiljetten. Aanvankelijk dacht men op het spoor te zijn gekomen van een bende valsemun ters. Later bleek dat C. van D al eerder m Nederland was veroordeeld wegens valsemunterij en dat dit een gevolg daarvan was. Voor hij destijds was gear resteerd wist de man uit Kloosterzande een deel van de valse dollars te verber gen. Hij had die nu weer tevoorschijn gehaald en trachtte ze aan de man te brengen. Hij werd aangehouden en in Antwerpen ingesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 15